PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : همه چیز در مورد موتورولا دیفای (Defy)/نکات مهم در خرید!/کدام رام؟/نقاط ضعف و قوت/استفاده درست

shsot
12-07-2011, 03:27
من داخل فروم گشتم و متوجه شدم اکثر تاپیک های این بخش و بخصوص بخش رام ها اطلاعات غلط به کاربران منتقل میکنند.تصمیم گرفتم با زدن یه تاپیک جامع ابهامات و باور های غلط در مورد این گوشی رو رفع کنم.

shsot
12-07-2011, 05:43
بخش اول در مورد خرید گوشی نکاتی رو میگم. بطور کل دیفای (Defy) های موجود داخل بازار 4 دسته هستند! (لطفا داخل بازار به همون تلفظ دفی قناعت کنید چون بطور طبیعی اونجا ساده ترین تلفظ رو فقط قبول دارند و میشناسند)

1.دسته اول قدیمیترین سری موجود در بازار که از هنگ کنگ وارد شده!
رنگ بدنه:کاملا مشکی
رام:2.1.1 مخصوص جنوب شرق اسیا
رنگ لنز:سبز رنگ ! بعدا در مورد لنز ها بحث میکنم که چه تفاوتی دارند.
محتویات داخل جعبه: هم روی جعبه و هم داخل جعبه میتونید ببینید که مبدا وارد شدن هنگ کنگ بوده و طبیعیتا کاتولوگ ها بزبون چینی هستند!

2.دسته دوم سری جدیدتر همین دسته اوله! تنها تفاوتی که داره لنز دوربین قرمز رنگ شده که خودش نشون دهنده جدیتر بودن تاریخ تولید گوشی میتونه باشه.

3.دسته سوم سری اول دیفای برای خاورمیانه!
رنگ بدنه:مشکی و دور پشت قاب سفید رنگ!
رام:2.1.1 مخصوص خاورمیانه بهمراه کیبرد فارسی و زبان فارسی
رنگ لنز:سبز رنگ
محتویات داخل جعبه: هم روی جعبه و هم داخل جعبه میتونید ببینید که مبدا وارد شدن امارات بوده است و برای خاورمیانه طراحی شده!

4.دسته چهارم دقیقا مشابه مورد بالا فقط قاب کاملا مشکی!

قاعدتا دسته پنجی هم وجود خواهد داشت که هنوز به بازار ما وارد نشده و مشابه دسته 4 خواهد بود با لنز قرمز رنگ!

تفاوت رنگ لنز ها:
بطور کلی سری های قدیمیتر دیفای رنگ لنز دوربینشون سبز رنگ بود! مدل های با تاریخ تولید جدیدتر رنگ لنزشون قرمز رنگ شد! سخت افزاری که برای دوربین های با رنگ لنز قرمز استفاده شده جدیدتره و بنابه دلایلی که بعد تو قسمت رام ها میگم وقتی که رام های 2.3.3 و 2.3.4 بتا(Beta) و غیر رسمی درز کرده از واحد تحقیق و توسعه موتورولا برای اپراتور اورنج در انگستان رو روی گوشی بریزید فقط امکان استفاده از دوربین های با لنز قرمز رو داره! در ضمن این دوربین های قرمز رنگ فقط روی رام هایی که ذکر کردم با دست کاری درایورشون قدرت فیلم برداری با رزولوشن 720p رو پیدا میکنند که دوربین های با لنز سبز هنوز درایوری برای اینکار براشون نوشته نشده ولی رام های دست کاری شده بر پایه همون رام های غیر رسمی بتا 2.3.3 و 2.3.4 وجود داره که گوشی های با لنز سبز هم میتونن این رام ها رو استفاده کنند و دوربین هم کار میکنه!

برای چه کسی کدوم ورژن مناسبتره!؟
قاعدتا با توضیحاتی که دادم متوجه شدید که بحث لنز فقط در مورد رام های غیر رسمیه بتا وجود داره و جای دیگه منفعتی برای کاربر و استفاده کننده گوشی نداره! اگر زمانی قرار باشه خود موتورولا برای این گوشی اندروید نسخه 2.3.3 یا 2.3.4 رو بطور رسمی ارائه کنه مطمئنا تفاوتی بین لنز ها و رنگشون وجود نخواهد داشت! در ضمن همونقدر شانس وجود داره لنز های قرمز با درایور های دست کاری شده روی ورژن های رسمی 2.2.2 بتونند 720فیلم بگیرن که لنز های سبز این قابلیت رو پیدا کنند و هیچ کدوم در حال حاضر با هیچ راه حلی قدرت انجام اینکار رو ندارند و 100 البته اکثر کسانی که برای خرید این گوشی اقدام میکنند بسراغ ورژن های ناقص و باگ فراووان که ذاتا برای این مدل طراحی نشسده نمیرن که رنگ لنز براشون حیاتی باشه! نکته ای که وجود داره اگر بدنبال استفاده عادی از گوشی هستید سعی کنید اولویت رو بزارید روی پیدا کردن نسخه های خاورمیانه که ذاتا روی 2.1.1 همه امکانات رو برای فارسی زبان ها فراهم کردند و برای اپدیت هم از اپدیت های رسمی خود موتورولا به 2.2.2 خاورمیانه استفاده کنید! تجربه شخصی خود من بر اینه که واقعا رام های 2.2.2 سریع و بدون مشکل هستند و برای استفاده معمولی بهترین انتخاب هستند! در ضمن اگر نسخه خاورمیانه هم پیدا نکردید نگران نشید چون اپگرید از نسخه های 2.1.1 هنگ کنگی به 2.2.2 خاورمیانه هم بسیار ساده هستش!در ضمن برای استفاده از رام های کاستوم بر پایه کرنل سیانوژن (اعم از خود سیانوژن و MIUI) در حال حاضر تفاوتی بین ورژن های مختلف لنز و پکیج وجود نداره و کاربرای ادونس تر و حرفه ای تر هم خیلی نگران این مسئله نباشند! در ضمن هیچکدوم از ورژن های دیفای از نظر پکیج و کیفیت ساخت باهم تفاوتی ندارند!

در ضمن قیمت فعلی این گوشی زیر 400 هزار تومانه!

Farzad0312
12-07-2011, 07:34
ببخشید چه اطلاعاتی غلط بوده در این بخش ؟!
چه باورهای غلطی وجود داره که شما میخوای درستش کنی ؟
اطلاعات نوشته شده منبع داره فکر نمیکنم هم با مطالب این تاپیک حرفاتون فرقی داشته باشه ;)
هر رامی گذاشته میشه اگه برای لنز سبز نباشه ذکر میشه !

در ضمن دیفای من لنز نارنجی با فول مشکی و فول فارسی چه در 2.1 و چه در آپدیت 2.2.2 و برای امارات هم بود

بهرحال ممنون از آگاه سازیتون ;)

shsot
12-07-2011, 07:56
بخش دوم:کدام رام (ROM) را بریزم!

قسمت اول گفتم که این گوشی رسما تا امروز فقط رام های 2.2.2 براش عرضه شده! این گوشی دلیل قفل بودن بوت لودر رام های کاستوم به مفهومی که توسعه دهنده از روی سورس های مستقل براش رام توسعه بدن نداره ولی از روی رام های استاک و اصلی خود گوشی و همینطور رام های پورت شده از روی گوشی با سخت افزار مشابه (Motorola Milestone) یه سری رام کاستوم براش توسعه داده شده! در ضمن بهمین دلیل لاک بودن بوت لودر 2 ایراد اساسی دیگه هم به این گوشی وارد میشه! اول اینکه دانگرید مستقیم از رام های جدیتر به قدیمیتر (یا برگردوندن بک اپ رام های قدیمی) مشکله و دوم برای بعضی رام ها مجبور هستید لودر مجزایی برای اجرا شدن رام نصب کنید که دردسر های خاص خودشو داره! بطور کلی این گوشی 4 دسته رام براش وجود داره!(داخل لینکی که از ویکی گوشی در انتهای مطلب میزارم 8 دسته ذکر شده ولی رد واقع همین 4 دسته هستند که جزئی تز بهشون پرداخته شده)

1.دسته اول رام های رسمی و استاک (Stock) بر پایه اندروید 2.1.1
این رام ها معمولا رام های استاک روی گوشی ها هستند به بسته منطقه عرضه شدن گوشی و یا اپراتوری که گوشی ازش خریداری شده کاستومایز و بومی سازی شدند! کاربر ایرانی با این رام ها کاری نداره چون حتی برای دانگرید هم از بک اپ های خودتون استفاده میکنید و اگر گوشی شما ورژنش هنگ کنگی هم باشه طبیعتا به رام های 2.2.2 خاورمیانه کوچ مکنید برای ساپورت فارسی!

2.دسته دوم رام هایی رسمی و استاک هستند که بر پایه اندروید نسخه 2.2.1 یا 2.2.2 (بطور کلی Froyo ها)
این رام ها رام هایی هستند که مدتها موتورولا قولشون رو برای این گوشی داده بود و برای خاور میانه هم میتونید فایل SBF رام هارو استفاده کنید و هم میتونید توسط نرم افزار خود گوشی (هم روی PC و هم روی خود گوشی) گوشیتون رو به اونها اپدیت کنید! خوشبختانه بین رام های موجود برای این گوشی در حال حاضر رام های خاورمیانه (با قابلیت ساپورت فارسی و زبان فارس برای منو ها و کیبرد کاملا فارسی و با فونت کاملا خوانا) جدیدترین ورژن بیسبند رو دارند ولی اگر فایل های SBF رو استفاده میکنید برای اپدیت توجه کنید اکثرا DeBlur هستند(موتورولا بلار که UI اختصاصی موتورلا هستش از روشون حذف شده و هنگام بوت شدن هم انیمیشنش رو نخوهید دید)!

3.رام های غیر رسمی درز کرده از اپراتور اورنج بر پایه اندرید 2.3.3 و 2.3.4!
دوستان توجه کنند که ان رام ها بر خلاف تصور شما و اطلاعات غلطی که بعضا داخل تاپیک هاشون مطرح شده برای موتورلا دیفای طراحی نشدند!بطور کلی موتورلا هیچ برنامه رسمی برای اپدیت دیفای به ورژن 2.3.3 یا بالاتر اعلام نکرده و تمام این رام هایی که میبینید فقط بعلت سازگاری نسبی با سخت افزار دیفای روی این گوشی قابل استفاده هستند! اگر بخوایم کمی دقیقتر بررسی کنیم موتورلا گوشی هاشو بجز نام تجاری لغوی به صورت کد سخت افزار هم نام گذاری میکنه! مثلا همین دیفای در اصل به نام Motorola MB525 شناخته میشه! رام هایی که الان با شرایط بالا موجوده برای سخت افزاری که هنوز معلوم نیست چه اسمی خواهد داشت و چه تاریخی خواهد امد تولید شدن و جنبه آزمایشی دارند و وقتی اونا رو نصب کنید خواهید دید که کد نام گوشی به MB526 تغیر خواهد کرد! نکته بعدی این رام ها اکثرا از اپراتور اورنج انگلستان درز کردند و این نشون میده ممکنه یه نسخه خاص از دیفای برای اپراتور اورنج با مشخصات نسبتا مشابه در راه باشه که از مهمترین تفاوت هاش داشتن ورژن 2.3.3 یا 2.3.4 بصورت پیشفرض و بالاتر رفتن کلاک پردازنده تا 1 گیگاهرتز و داشتن تنها یک نسخه دوربین (فقط با لنز قرمز) رو میشه نام برد که شنیده میشه اسم این گوشی جدید Defy+ خواهد بود! طبیعیه که رام هایی که در مورد بحث میکنم ورژن های قدیمیترشون مشکلات زیادی از قبیل نداشتن سازگاری با مودم و رادیو گوشی(و کار نکردن قسمت مربوطه) و مشکلات سنسور و غیره رو داشتند و ورژن های جدید هم فقط کمی از ایراد ها داخلشون برطرف شده یا کاربران با جایگزینی فایل های مربوط به کرنل و رام قدیمی 2.2.2 داخل این ورژن ها اونها رو یکم قابل استفاده تر کردن! مثلا برای کار کردن دوربین های با لنز سبز با پچ کردن کرنل و رام به ورژن قدیمی تر 2.2.2 تونستن امکان استفاده از این دوربین هارو فراهم کنند ولی در عمل اینکار بنحوی کلاه گذاشتن بر سر خود کاربره چون اگر قرار به رفع ایرادات با استفاده از کرنل قدیمی باشه پس همون کرنل قدیمی و 2.2.2 برای کاربر مناسبتر تا این کرنل روی رام هایی که سایر ایراداتشون قابل چشم پوشی نیست! در مورد روت کردن این رام ها یه مشکلاتی هست که بعدا اشاره میکنم!
نکته مهم دیگه ای در مورد این رام ها مطرح شده اینه که با پچ کردن درایور دوربین های با لنز قرمز رنگ روی این رام ها تونستند فیلم برداری 720 رو فعال کنند! بازم میگم این رام ها در حال حاضر اینقدر خوب و استیبل نیستند که شما برای یک دستمال قیصریه رو بخاطرشون اتیش بزنید!
نکته اخر امکان دانگرید مستقیم برای این رام ها هم وجود نداره و حتما باید نسخه های پچ شده رو نصب کرد که احیانا فایل های بوتلودر قدیمی توشون حفظ شده ! نحوه نصب فایل های پچ شده بجای رام های SBF رو هم بعدا توضیح میدم!

4.دسته چهارم رام هایی هستند که با کوک کردن رام های استاک و رسمی یا با تغییر در نسخه های پورت شده از گوشی های مشابه (عمدتا مایلستون) درست شدند!
این رام ها خودشون چند دسته هستند!

دسته اول از روی رام های استاک خود موتورولا و با تغییر در این رام ها و کوک کردن اونها درست شدن! این رام ها قاعدتا همگی بر پایه ورژن های 2.1.1 و 2.2.1 و یا 2.2.2 هستند! نسخه های 2.1.1 که کلا از رده خارج محسوب میشن ولی نسخه های 2.2.2 قابل تامل هستند! من 3 تا دلیل میارم که این نسخه ها خیلی مناسب نیستن! اول اینکه اکثرا بر پایه رام های نوردیک(شمال اروپا) و یا بریتانیا ساخته میشن و دوما ساپورت فارسی داخلشون قطعی و کامل نیست! و دلیل اخر اینکه بر پایه بیسبند های قدیمیتر از نسخه های موجود برای خاورمیانه درست شدن و رام های خاور میانه استاک بهشون ارجحترن!

دسته دوم از روی نسخه های پورت شده رام های کاستوم برای مایلستون ساخته شدن و عمده رام های موجود تو این دسته از روی کرنل بتا پورت شده CM7 برای مایلستون ساخته شدن! طبیعیه که از بعد امکانات خیلی مشابه هم هستند ولی ایرادات کوچیکی هم دارند! الان 3 نسخه موجوده که اولی رو خود توسعه دهنده اولیه (شخصی روی کرنل پورت شده کار کرده بود به نام Quarx) داره پشتیبانی میکنه و در واقع تنها نسخه CM7 موجود برای این گوشیه که البته خود تیم سیانوژن ازش ساپورت رسمی انجام نمیدن (طبیعیه چون بوت لودر گوشی لاک شده) و نسخه بعدی بر پایه MIUI هستش و مزیتی که داره داشتن ساپورت فعالتر و رفع شدن اکثر باگ های مهم داخل رام هستش و اخرین نسخه هم کاربری به نام JBoogie3 که بیشتر روی رام های درز کار میکنه از روی رام CM7 کوارکس توسعه داده! همه این رام ها نقطه ضعف مشترک دارند و اونم ناتوان در بوت شدن مستقل از روی بوتلودر خود گوشیه! برای بوت شدن احتیاج هست که یه لودر جانبی (به نام 2nd init) روی گوشی نصب بشه و اختیار روب شدن بعد از لودر اصلی به اون داده بشه که این خودش چندین ایراد از جمله سخت شدن دانکرید و سخت شدن بک اپ گرفتن و بعضی اشکالات تو سازگاری بدنبال داره و در وهله دوم کرنل قدیمی ممکنه یکم مشکلات بهمراه داشته باشه و بازم یه نکته بسیار مهم این رام ها معمولا نرم افزار های مفید خود موتورولا هم از همراه ندارند که ایراد بسیار بزرگیه! با همه این مشکلات به نظر من بعد از رام های استاک 2.2.2اربیک این رام ها بهترین انتخاب هستند چون پرفورمنس خوبی دارند و با فارسی هم سازگاری مناسبی دارند و پشتیبانی نسبی ازشون انجام میشه!

دسته سوم رام هایی هستند که از روی نسخه های درز کرده Defy+ساخته شدن وکار همون شخصه که قبلا ذکر کردم (JBoogie3) و اگر کسی مایل به نصب رام های درز کرده 2.3.3 و 2.3.4 باشه ارجیحیت با همین رام هاست چون تغیرات نسبتا مفیدی داخلشون داده شده! ایرادی دارند امکان فلش مستقیمشون نیست و باید از روش فلش کردن ناندروید بک آپ و فلش کردن Fixed SBF روشون بهره برد که ان خودش نشون میده پاره ای از کرنل و رام 2.2.2 برای رفع مشکلات (از قبیل دانگرید شدن وغیره) داخل این رام ها جایگزین شده که قبلا هم گفتم من نظرم شخصیم بر اینه که با وضع فعلی رام های خیلی مفیدی نیستند!

اینم یه مرجع برای دفی که البته بیشتر برای درک بهتر مقایسه ها میزارم و میتونید نسخه هایی از دسته هایی که ذکر کردم رو هم مشاهده کنید:
http://forum.xda-developers.com/wiki/index.php?title=Motorola_Defy

shsot
12-07-2011, 07:59
ببخشید چه اطلاعاتی غلط بوده در این بخش ؟!
چه باورهای غلطی وجود داره که شما میخوای درستش کنی ؟
اطلاعات نوشته شده منبع داره فکر نمیکنم هم با مطالب این تاپیک حرفاتون فرقی داشته باشه ;)
هر رامی گذاشته میشه اگه برای لنز سبز نباشه ذکر میشه !

در ضمن دیفای من لنز نارنجی با فول مشکی و فول فارسی چه در 2.1 و چه در آپدیت 2.2.2 و برای امارات هم بود

بهرحال ممنون از آگاه سازیتون ;)

دونه دونه اشاره میکنم به مواردی که لازمه! یه پست جدیدتر زدم توضیح نسبتا مفصلتری نوشتم در مورد لنز ها و رام ها! در ضمن اطلاعات نوشته شده منبع داره ولی تو بکار بردن لغات تحریف انجام شده(مثلا رام رسمی 2.3.3 موتورلا برای دفی به نظر شما وجود خارجی داره؟)! مهمترین قسمتش اطلاع رسانی در مورد رام های درز کردن جینجربرد از طرف اورنج بود که اونم توضیح دادم ! درمورد گوشی شما هم گفتم من فکر میکردم هنوز وارد نشده چون تا اخرین باری که خودم برای خرید رفتم موجود ندیدم این نسخه رو که شما دارید ولی بازم اشاره کردم تو مورد 5 ام که قطعا وجود خارجی داره و داخل بازار ما هم میاد که شما تایید میکنی موجوده در حال حاضر..

Farzad0312
12-07-2011, 09:24
بله اون پست رو من خودمم میگم مشکل داره و رامرسمی 2.3 برای دیفای وجود نداره
ولی درست نیست کل بخش رو زیر سوال ببرید. ممنون

fire159
12-07-2011, 09:30
فرزاد جان ناراحتی نداره . منظورش شاید اصلا" شما نباشه . آقا وحید هم میخواد آموزش بزاره . اتفاقا" خیلی هم خوبه . هر چی نظرات بیشتر باشه بهتر میشه استفاده کرد . و کلوپ قوی تر میشه .

shsot
12-07-2011, 09:32
بله اون پست رو من خودمم میگم مشکل داره و رامرسمی 2.3 برای دیفای وجود نداره
ولی درست نیست کل بخش رو زیر سوال ببرید. ممنون

شاید منظورمو بد رسوندم! تمام بخش های دیگه بحث رام های استاک و رسمی از رام های غیر رسمی و رام های کاستوم جدا شده ولی این یه بخش اینطوری نبود! نکته دوم تاکید بی اندازه و بدون منطق روی لنز قرمز بودن تو همه تاپیک و ها پست ها هست! من دقیق مقایسه کردم تا همه مطمئن بشن ماجرا به این شوری نیست که روش تاکید میشه و خریدار گوشی با ترس و لرز این گوشی رو نخره! پست بعدی نقاط و ضعف و قدرتشو یه مرور بکنم حتما به اینجا هم میرسم که به فیمت و امکانات واقعا گوشی خوبیه و کمتر رقیبی تو بازارداره!

Farzad0312
12-07-2011, 11:00
فرزاد جان ناراحتی نداره . منظورش شاید اصلا" شما نباشه . آقا وحید هم میخواد آموزش بزاره . اتفاقا" خیلی هم خوبه . هر چی نظرات بیشتر باشه بهتر میشه استفاده کرد . و کلوپ قوی تر میشه .

بله قطعا همین طوره و مخالف هم نیستم

ممنون از شما و آقا وحید

vafa1353
12-07-2011, 16:45
بايد به اطلاع برسونم كه رام 2.3.4 سيانوژن RC1 v2 به حدي از زبان فارسي ساپورت ميكنه كه حتي منوهاي گوشي هم فارسي ميشه و اين مطلب كه در بخشي از اطلاع رساني دوستان مطرح شده كه رامهاي اصلي از رامهاي ديگر بهتر است منتفي ميشود و مدل گوشي هم همان MB525 باقي ميماند...(لطفا از اطلاعات قديمي براي راهنمايي دوستان استفاده نكيد و قبل از كپي پيست كردن آنرا مطالعه كرده و راجع به تك تك موارد آن تحقيق نماييد و در صورت درست بودن مطلب آنررا عنوان نماييد)متشكرم
http://www.irupload.ir/images/4l1f1ii1dk46urnhx1k1.jpeg
http://www.irupload.ir/images/1bzejichho7e2uc2tyr1.jpeg
http://www.irupload.ir/images/suoyesxmdr602hggqwi7.jpeg

shsot
13-07-2011, 04:38
بايد به اطلاع برسونم كه رام 2.3.4 سيانوژن RC1 v2 به حدي از زبان فارسي ساپورت ميكنه كه حتي منوهاي گوشي هم فارسي ميشه و اين مطلب كه در بخشي از اطلاع رساني دوستان مطرح شده كه رامهاي اصلي از رامهاي ديگر بهتر است منتفي ميشود و مدل گوشي هم همان MB525 باقي ميماند...(لطفا از اطلاعات قديمي براي راهنمايي دوستان استفاده نكيد و قبل از كپي پيست كردن آنرا مطالعه كرده و راجع به تك تك موارد آن تحقيق نماييد و در صورت درست بودن مطلب آنررا عنوان نماييد)متشكرم

دوست عزیز! شما اول نوشته منو بخون بعدش اظهار نظر کن! من کجا این حرفایی که شما مطرح کردی رو زدم؟ کی گفتم تو سیانوژن مدل گوشی عوض میشه؟ شما به خودت زحمت ندادی بخونی بحث من در مورد چی بوده و چرا از پایه شروع کار روی رام هارو توضیح دادم! هنر نیست 4 تا اسکرین شات گرفتن و گذاشتن اونم از یه رام که هنوز حتی رو لودر خود گوشی نمیتونه بوت بشه! هنوز بعد 6 ماه نمیتونن یه فیلم برداری و GPS و وای فای اش رو درست کنن! این سایت رسمی خود سیانوژن:
http://www.cyanogenmod.com/devices

من اسمی از دیفای نمیبینم! تو این لیست گوشی هایی که حتی فقط نسخه های بتا نایتلی بیلد هم دارن لیست شدن ولی دیفایی وجود نداره! دلیلشم بالا نوشتم که یه نفر از روی کرنل پورت شدته (اونم بتا تازه) برای مایلستون ورداشته روی یه بوت لودر جنبی داره اینو توسعه میده!نه میتونه کرنل جدیدتر استفاده کنه نه میتونه بوتلودر خود گوش رو استفاده کنه! باگ هاشم که قربونش برم سر به فلک میزنه! بجز اون مواردی که بالا گفتم سنسور ها هم درست عمل نمیکنن و نرم افزار های مهم خود موتورولا مثه پورتال هم از توش حذف شده!

پس جناب عالی همین موعظه ای که برای من میکنی برای خود سرلوحه قرار بده و جایی که اطلاع دقیق نداری اظهار نظر بیمورد نکن!

shsot
13-07-2011, 04:46
در ضمن در بحث فارسی سازی و ساپورت فارسی الان دیگه عملا هر رامی بیاد با یه حرکت ساده فارسی میشه! حتی رام های 2.3.4 لیک شده برای 526 هم به همین سادگی فارسی میشن:
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1162878

ولی کسی نبومده بگه چون فارسی شد تمومه دیگه بهترین رام عالمه و تمام مشکلاتشم فراموش کنیم! فراموش کنیم نسخه آلفا یا نهایتا بتا از یه پروژه سخت افزاری متفاوته! فراموش کنیم خداد تا ایراد ریز و درشت داره! کلا با سیستم تفکر شما هر کی هر چیزی داد و عدد تهشو بالاتر نوشت بهتره! دلیل و منطق و اثبات و بررسی هم نقش کشک رو برای کاربرا ایفا میکنه!

dimoqwe
13-07-2011, 07:18
دوستان عزيز! اينجا يك فروم هست كه قراره از تجربيات هم استفاده كنيم. يعني هر شخصي مياد نظراتش و تجربياتش و دانشش رو مينويسه :dz: بقيه مثل من، ميخونند و در موردش فكر ميكنند :39: و حتما چهارتا مطلب ديگه هم ميخونند و بعد علمشون كه رفت بالا اقدام به مثلا فلش كردن گوشي ميكنند.

كلا ميخوام بگم ما اينجا با هم يك تاپيكي نداريم كه توي اون :dl: بلكه يك فروم درست كرديم كه نظرات همو بخونيم و بايد در كنارش به هم احترام بگذاريم. موافقيد؟ :az: هر كي موافقه دستش بالا :ay:

نتيجه: نظراتتون رو بگيد و اگه ميخواهيد مخالفت هم كنيد ترجيحاً دوستانه باشه مثل يك محفل گرم و صميمي :122:

shsot
13-07-2011, 08:23
دوستان عزيز! اينجا يك فروم هست كه قراره از تجربيات هم استفاده كنيم. يعني هر شخصي مياد نظراتش و تجربياتش و دانشش رو مينويسه :dz: بقيه مثل من، ميخونند و در موردش فكر ميكنند :39: و حتما چهارتا مطلب ديگه هم ميخونند و بعد علمشون كه رفت بالا اقدام به مثلا فلش كردن گوشي ميكنند.

كلا ميخوام بگم ما اينجا با هم يك تاپيكي نداريم كه توي اون :dl: بلكه يك فروم درست كرديم كه نظرات همو بخونيم و بايد در كنارش به هم احترام بگذاريم. موافقيد؟ :az: هر كي موافقه دستش بالا :ay:

نتيجه: نظراتتون رو بگيد و اگه ميخواهيد مخالفت هم كنيد ترجيحاً دوستانه باشه مثل يك محفل گرم و صميمي :122:

من مخالف این رویه نیستم ولی نوشته با دلیل و مدرک و توجیه رو شما نمیتونی با نوشته رو اوهام و نظرات فردی یکی بدونید! مثله این میمونه که من بگم 2 باضافه میشه 4 و دوست دیگه ای بگه میشه 5 و انوقت با سیستمی که شما میگی باید به نظر هم احترام بزاریم ؟ یا مثله این دوستی که پست زد و حرف توی دهن من گذاشت که گفتم نسخه پورت شده cm7 روی دیفای مدل نامبر گوشی رو عوض میکنه در حالیکه من همچین چیزی نگفتم و این فقط یه معنی داره اونم اظهار نظر مغرضانه برای به کرسی نشوندن یه حرف بدون مدرک و سند! من هدفم رو از زدن تاپیک همون ابتدا به امر نوشتم :

داخل فروم گشتم و متوجه شدم اکثر تاپیک های این بخش و بخصوص بخش رام ها اطلاعات غلط به کاربران منتقل میکنند.تصمیم گرفتم با زدن یه تاپیک جامع ابهامات و باور های غلط در مورد این گوشی رو رفع کنم.

حالا این تاپیک به مذاق دوستان خوش نیومده دلیلش جز پافشاری رو راه غلطی که پیگیری میکردن نمیتونه باشه!

dimoqwe
13-07-2011, 10:52
حالا این تاپیک به مذاق دوستان خوش نیومده دلیلش جز پافشاری رو راه غلطی که پیگیری میکردن نمیتونه باشه!

بحث هاي شما هم منطقي هست اما فقط ميگم با هم مهربونتر باشيم. همين!

shsot
13-07-2011, 15:47
بحث هاي شما هم منطقي هست اما فقط ميگم با هم مهربونتر باشيم. همين!

من گفتم که حرف شسمارو قبول دارم ولی شما هم یکم رو حرف من فکر کن! همه دوستان اینجا گوشی باز هستند! حتما علالدین رفتید یا شنیدید که طبقات 1تا 4 با خوبی و خوشی و مراودت و خوش رویی و مهربانی یه گوشی 400 تومنی رو به شما میدن 390 تومن بعدش 50 تومن پول انتی ویروس(!) میگیرند و یه مموری 10 تومنی رو 40 تومن حساب میکنند و یه شیلد 2 تومنی رو هم 20 تومن میندازن! اخرشم اگر بگی برادر شما داری حرف ناحساب میزنی برات میبافن که گوشی رو فلش نکنی مترکه و منفجر میشه و غیره! منظورم من از زدن این تاپیک این بوده که دوستان راغب بشن به خرید این گوشی و اینجا فعالتر بشه ولی نمیخوام این هدف رو با دروغ پردازی و مغلطه بهش برسم! طبیعیه که با دوستان بحث هم میکنم و محترمانه و دوستانه هم اینکارو انجام میدم بشرط اینکه این دوستان هم فکر نکنند من دشمن خونی این گوشی هستم یا بلعکس عاشق سینه چاک این گوشی! یه سری مطالب رو با سند و دلیل و مدرک عنوان کردم که دوستان با فراغ بال خرید کنند و از اول بدونند با چه گوشی طرف هستند و این ذهنیت غلط که این گوشی روش میشه 2.3.4 افیشیال و رسمی ریخت و یا لنز رمز فقط ارزش خرید داره و یا سیانوژن در حال ساچورت کردن این گوشیه از بین بره! مطمئنا دوست دارم حتی بح کردنم هم دوستانه و مهربانانه باشه ولی از سمت مقابل هم انتظار دارم حرف منو تحریف نکنه و با دلیل و مدرک مطلبشو عنوان کنه که در این حالت منم خوشحالتر میشم که از نظر غیر مغرضانه دوستان هم استفاده کردم!

vafa1353
13-07-2011, 15:57
دوست عزیز! شما اول نوشته منو بخون بعدش اظهار نظر کن! من کجا این حرفایی که شما مطرح کردی رو زدم؟ کی گفتم تو سیانوژن مدل گوشی عوض میشه؟ شما به خودت زحمت ندادی بخونی بحث من در مورد چی بوده و چرا از پایه شروع کار روی رام هارو توضیح دادم! هنر نیست 4 تا اسکرین شات گرفتن و گذاشتن اونم از یه رام که هنوز حتی رو لودر خود گوشی نمیتونه بوت بشه! هنوز بعد 6 ماه نمیتونن یه فیلم برداری و gps و وای فای اش رو درست کنن! این سایت رسمی خود سیانوژن:
http://www.cyanogenmod.com/devices

من اسمی از دیفای نمیبینم! تو این لیست گوشی هایی که حتی فقط نسخه های بتا نایتلی بیلد هم دارن لیست شدن ولی دیفایی وجود نداره! دلیلشم بالا نوشتم که یه نفر از روی کرنل پورت شدته (اونم بتا تازه) برای مایلستون ورداشته روی یه بوت لودر جنبی داره اینو توسعه میده!نه میتونه کرنل جدیدتر استفاده کنه نه میتونه بوتلودر خود گوش رو استفاده کنه! باگ هاشم که قربونش برم سر به فلک میزنه! بجز اون مواردی که بالا گفتم سنسور ها هم درست عمل نمیکنن و نرم افزار های مهم خود موتورولا مثه پورتال هم از توش حذف شده!

پس جناب عالی همین موعظه ای که برای من میکنی برای خود سرلوحه قرار بده و جایی که اطلاع دقیق نداری اظهار نظر بیمورد نکن!

شما مثل اينكه يا با خودت مشكل داري يا مطالبي رو كه كپي پيست ميكني نميخوني....

بخش دوم:کدام رام (rom) را بریزم!

قسمت اول گفتم که این گوشی رسما تا امروز فقط رام های 2.2.2 براش عرضه شده! این گوشی دلیل قفل بودن بوت لودر رام های کاستوم به مفهومی که توسعه دهنده از روی سورس های مستقل براش رام توسعه بدن نداره ولی از روی رام های استاک و اصلی خود گوشی و همینطور رام های پورت شده از روی گوشی با سخت افزار مشابه (motorola milestone) یه سری رام کاستوم براش توسعه داده شده! در ضمن بهمین دلیل لاک بودن بوت لودر 2 ایراد اساسی دیگه هم به این گوشی وارد میشه! اول اینکه دانگرید مستقیم از رام های جدیتر به قدیمیتر (یا برگردوندن بک اپ رام های قدیمی) مشکله و دوم برای بعضی رام ها مجبور هستید لودر مجزایی برای اجرا شدن رام نصب کنید که دردسر های خاص خودشو داره! بطور کلی این گوشی 4 دسته رام براش وجود داره!(داخل لینکی که از ویکی گوشی در انتهای مطلب میزارم 8 دسته ذکر شده ولی رد واقع همین 4 دسته هستند که جزئی تز بهشون پرداخته شده)

1.دسته اول رام های رسمی و استاک (stock) بر پایه اندروید 2.1.1
این رام ها معمولا رام های استاک روی گوشی ها هستند به بسته منطقه عرضه شدن گوشی و یا اپراتوری که گوشی ازش خریداری شده کاستومایز و بومی سازی شدند! کاربر ایرانی با این رام ها کاری نداره چون حتی برای دانگرید هم از بک اپ های خودتون استفاده میکنید و اگر گوشی شما ورژنش هنگ کنگی هم باشه طبیعتا به رام های 2.2.2 خاورمیانه کوچ مکنید برای ساپورت فارسی!

2.دسته دوم رام هایی رسمی و استاک هستند که بر پایه اندروید نسخه 2.2.1 یا 2.2.2 (بطور کلی froyo ها)
این رام ها رام هایی هستند که مدتها موتورولا قولشون رو برای این گوشی داده بود و برای خاور میانه هم میتونید فایل sbf رام هارو استفاده کنید و هم میتونید توسط نرم افزار خود گوشی (هم روی pc و هم روی خود گوشی) گوشیتون رو به اونها اپدیت کنید! خوشبختانه بین رام های موجود برای این گوشی در حال حاضر رام های خاورمیانه (با قابلیت ساپورت فارسی و زبان فارس برای منو ها و کیبرد کاملا فارسی و با فونت کاملا خوانا) جدیدترین ورژن بیسبند رو دارند ولی اگر فایل های sbf رو استفاده میکنید برای اپدیت توجه کنید اکثرا deblur هستند(موتورولا بلار که ui اختصاصی موتورلا هستش از روشون حذف شده و هنگام بوت شدن هم انیمیشنش رو نخوهید دید)!

3.رام های غیر رسمی درز کرده از اپراتور اورنج بر پایه اندرید 2.3.3 و 2.3.4!
دوستان توجه کنند که ان رام ها بر خلاف تصور شما و اطلاعات غلطی که بعضا داخل تاپیک هاشون مطرح شده برای موتورلا دیفای طراحی نشدند!بطور کلی موتورلا هیچ برنامه رسمی برای اپدیت دیفای به ورژن 2.3.3 یا بالاتر اعلام نکرده و تمام این رام هایی که میبینید فقط بعلت سازگاری نسبی با سخت افزار دیفای روی این گوشی قابل استفاده هستند! اگر بخوایم کمی دقیقتر بررسی کنیم موتورلا گوشی هاشو بجز نام تجاری لغوی به صورت کد سخت افزار هم نام گذاری میکنه! مثلا همین دیفای در اصل به نام motorola mb525 شناخته میشه! رام هایی که الان با شرایط بالا موجوده برای سخت افزاری که هنوز معلوم نیست چه اسمی خواهد داشت و چه تاریخی خواهد امد تولید شدن و جنبه آزمایشی دارند و وقتی اونا رو نصب کنید خواهید دید که کد نام گوشی به mb526 تغیر خواهد کرد! نکته بعدی این رام ها اکثرا از اپراتور اورنج انگلستان درز کردند و این نشون میده ممکنه یه نسخه خاص از دیفای برای اپراتور اورنج با مشخصات نسبتا مشابه در راه باشه که از مهمترین تفاوت هاش داشتن ورژن 2.3.3 یا 2.3.4 بصورت پیشفرض و بالاتر رفتن کلاک پردازنده تا 1 گیگاهرتز و داشتن تنها یک نسخه دوربین (فقط با لنز قرمز) رو میشه نام برد که شنیده میشه اسم این گوشی جدید defy+ خواهد بود! طبیعیه که رام هایی که در مورد بحث میکنم ورژن های قدیمیترشون مشکلات زیادی از قبیل نداشتن سازگاری با مودم و رادیو گوشی(و کار نکردن قسمت مربوطه) و مشکلات سنسور و غیره رو داشتند و ورژن های جدید هم فقط کمی از ایراد ها داخلشون برطرف شده یا کاربران با جایگزینی فایل های مربوط به کرنل و رام قدیمی 2.2.2 داخل این ورژن ها اونها رو یکم قابل استفاده تر کردن! مثلا برای کار کردن دوربین های با لنز سبز با پچ کردن کرنل و رام به ورژن قدیمی تر 2.2.2 تونستن امکان استفاده از این دوربین هارو فراهم کنند ولی در عمل اینکار بنحوی کلاه گذاشتن بر سر خود کاربره چون اگر قرار به رفع ایرادات با استفاده از کرنل قدیمی باشه پس همون کرنل قدیمی و 2.2.2 برای کاربر مناسبتر تا این کرنل روی رام هایی که سایر ایراداتشون قابل چشم پوشی نیست! در مورد روت کردن این رام ها یه مشکلاتی هست که بعدا اشاره میکنم!
نکته مهم دیگه ای در مورد این رام ها مطرح شده اینه که با پچ کردن درایور دوربین های با لنز قرمز رنگ روی این رام ها تونستند فیلم برداری 720 رو فعال کنند! بازم میگم این رام ها در حال حاضر اینقدر خوب و استیبل نیستند که شما برای یک دستمال قیصریه رو بخاطرشون اتیش بزنید!
نکته اخر امکان دانگرید مستقیم برای این رام ها هم وجود نداره و حتما باید نسخه های پچ شده رو نصب کرد که احیانا فایل های بوتلودر قدیمی توشون حفظ شده ! نحوه نصب فایل های پچ شده بجای رام های sbf رو هم بعدا توضیح میدم!

4.دسته چهارم رام هایی هستند که با کوک کردن رام های استاک و رسمی یا با تغییر در نسخه های پورت شده از گوشی های مشابه (عمدتا مایلستون) درست شدند!
این رام ها خودشون چند دسته هستند!

دسته اول از روی رام های استاک خود موتورولا و با تغییر در این رام ها و کوک کردن اونها درست شدن! این رام ها قاعدتا همگی بر پایه ورژن های 2.1.1 و 2.2.1 و یا 2.2.2 هستند! نسخه های 2.1.1 که کلا از رده خارج محسوب میشن ولی نسخه های 2.2.2 قابل تامل هستند! من 3 تا دلیل میارم که این نسخه ها خیلی مناسب نیستن! اول اینکه اکثرا بر پایه رام های نوردیک(شمال اروپا) و یا بریتانیا ساخته میشن و دوما ساپورت فارسی داخلشون قطعی و کامل نیست! و دلیل اخر اینکه بر پایه بیسبند های قدیمیتر از نسخه های موجود برای خاورمیانه درست شدن و رام های خاور میانه استاک بهشون ارجحترن!

دسته دوم از روی نسخه های پورت شده رام های کاستوم برای مایلستون ساخته شدن و عمده رام های موجود تو این دسته از روی کرنل بتا پورت شده cm7 برای مایلستون ساخته شدن! طبیعیه که از بعد امکانات خیلی مشابه هم هستند ولی ایرادات کوچیکی هم دارند! الان 3 نسخه موجوده که اولی رو خود توسعه دهنده اولیه (شخصی روی کرنل پورت شده کار کرده بود به نام quarx) داره پشتیبانی میکنه و در واقع تنها نسخه cm7 موجود برای این گوشیه که البته خود تیم سیانوژن ازش ساپورت رسمی انجام نمیدن (طبیعیه چون بوت لودر گوشی لاک شده) و نسخه بعدی بر پایه miui هستش و مزیتی که داره داشتن ساپورت فعالتر و رفع شدن اکثر باگ های مهم داخل رام هستش و اخرین نسخه هم کاربری به نام jboogie3 که بیشتر روی رام های درز کار میکنه از روی رام cm7 کوارکس توسعه داده! همه این رام ها نقطه ضعف مشترک دارند و اونم ناتوان در بوت شدن مستقل از روی بوتلودر خود گوشیه! برای بوت شدن احتیاج هست که یه لودر جانبی (به نام 2nd init) روی گوشی نصب بشه و اختیار روب شدن بعد از لودر اصلی به اون داده بشه که این خودش چندین ایراد از جمله سخت شدن دانکرید و سخت شدن بک اپ گرفتن و بعضی اشکالات تو سازگاری بدنبال داره و در وهله دوم کرنل قدیمی ممکنه یکم مشکلات بهمراه داشته باشه و بازم یه نکته بسیار مهم این رام ها معمولا نرم افزار های مفید خود موتورولا هم از همراه ندارند که ایراد بسیار بزرگیه! با همه این مشکلات به نظر من بعد از رام های استاک 2.2.2اربیک این رام ها بهترین انتخاب هستند چون پرفورمنس خوبی دارند و با فارسی هم سازگاری مناسبی دارند و پشتیبانی نسبی ازشون انجام میشه!

دسته سوم رام هایی هستند که از روی نسخه های درز کرده defy+ساخته شدن وکار همون شخصه که قبلا ذکر کردم (jboogie3) و اگر کسی مایل به نصب رام های درز کرده 2.3.3 و 2.3.4 باشه ارجیحیت با همین رام هاست چون تغیرات نسبتا مفیدی داخلشون داده شده! ایرادی دارند امکان فلش مستقیمشون نیست و باید از روش فلش کردن ناندروید بک آپ و فلش کردن fixed sbf روشون بهره برد که ان خودش نشون میده پاره ای از کرنل و رام 2.2.2 برای رفع مشکلات (از قبیل دانگرید شدن وغیره) داخل این رام ها جایگزین شده که قبلا هم گفتم من نظرم شخصیم بر اینه که با وضع فعلی رام های خیلی مفیدی نیستند!

اینم یه مرجع برای دفی که البته بیشتر برای درک بهتر مقایسه ها میزارم و میتونید نسخه هایی از دسته هایی که ذکر کردم رو هم مشاهده کنید:
http://forum.xda-developers.com/wiki/index.php?title=motorola_defy

shsot
13-07-2011, 17:05
شما مثل اينكه يا با خودت مشكل داري يا مطالبي رو كه كپي پيست ميكني نميخوني....
خداییش این فروم نباید همینطوری راحت باز باشه تا دوستان ثبت نام کنند! حداقل یه تست ای کیو و دونستن زبان فارسی اولش باید اضافه بشه! دوست عزیز لطف کن اول فارسی یاد بگیر! دوم متن بنده رو درست بخون! و سوم هم اگر بنده رو نمیشناسی حداقل تاریخ عضویت منو تو فروم نیگا کن تا بفهمی که دیشب برای اولین بار داخل نت نیومدم که برای خود شیرینی مطلب دیگران رو کپی پیست کنم!

فکر میکنم بجه 4-5 ساله هم میتونه بفهمه که من 4 دسته رام معرفی کردم و رام های پورت شده cm7 تو دسته 4 ام هستند و بحث مربوط به رام های درز کرده اورنج و عوض شدن مدل نامبر تو دسته سوم! اگر ایقدر درک همچین مطلب ساده ای برای شما سخته تنها راه حلش مراجعه به مراکز درمانی و پزشک متخصصه!من راه حلی برای مشکل درک مطلب شما ندارم و نمیتونم کمکت کنم:دی

vafa1353
13-07-2011, 18:06
متاسفم براي خودم كه مجبور ميشم با كودني مثل تو بحث كنم...ديگه ادامه نميدم چون خيلي كودكي و براي پر كردن بيكاريات دوست داري 50 خط اراجيف تايپ كني...
از تمامي دوستان عذر ميخوام.