PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ایا تبلت ها کاربردی هستند؟

S-AJAD
06-12-2012, 15:21
ایا تبلت ها کاربردی هستند؟
ایا ما واقعا به تبلت ها نیاز داریم؟

امروزه تبلت ها را میتوان در دست افراد زیادی دید.
از کوچک مردانی که تنها به قصد بازی و کلاس از آن استفاده میکنند تا افرادی که واقعا ان را به عنوان یک وسیله کاربردی مورد استفاده قرار میدهند.

این مقاله حاصل تجربیات بنده از تبلت هست.و ممکن است نظر من با سایر افراد متفاوت باشد.

مهم ترین کاربرد تبلت ها استفاده از اینترنت و فضای مجازی است.
لازمه این مورد دسترسی به اینترنت مناسب است.که با توجه به اینترنت سیم کارت ها عملا بخش اینترنت همراه کاربردی ندارد.
در نتیجه تقریبا تبلت به وایرلس یا سیم کارت نسل سوم یعنی رایتل وابسته هست.
اما نکته اصلی این است که تبلت به خوبی یک کامپیوتر یا لپ تاب از پس این کار بر میاد؟
جواب این سوال کمی سخت است.
تجربه من میگوید خیر.اما استفاده از گوشی ها و تبلت ها چیز دیگری را ثابت میکند.
به شخصه کارکردن و وبگردی با موس و کیبورد را بسیار لذت بخش تر صفحه های لمسی میدانم.اما کاربران خارجی به طور معمول از گوشی های هوشمند و تبلت های خود برای وبگردی استفاده میکنند.که بخش اصلی استفاده از اینترنت توسط این دسته از گجت هاست.
پس میتوان نتیجه گرفت علت عدم راضی بودن من از وبگردی با تبلت به دلیل عادت نداشت با صفحه هات لمسی است.
و بسیار دشوار است که بعد از سال ها استفاده از موس به یک باره با صفحه های تاچ کار کنید.

اما کاربرد دیگر تبلت ها کتاب خوانی میباشد.

به نظر من کتاب خوانی در تبلت بسیار بسیار لذت بخش است.
حتی گاهی از خواندن کتاب های فیزیکی نیز بهتر است.
صفحه بزرگ یکی از این علل میباشد.
گاهی استفاده رایگان از کتاب ها و گاه جالب بودن استفاده از یک گجت پیشرفته خود عاملی برای افزایش کتاب خوانی میشود.
امار نشان میدهد بخشی از مطالعه مربوط به ساعات پایانی روز و هنگام خواب میشود ، اما این مورد استفاده از کتاب های فیزیکی را سخت میگرداند.
لازمه کتاب های فیزیکی وجود نور میباشد.درحالی که در ساعات پایانی این نور وجود ندارد.در نتیجه باید به نور مصنوعی رو اورد.که این خود مشکلاتی دارد.مثل زمانی که هم اتاقی شما یا همسرتان قصد خواب را دارد و قطعا وجود نور کار را برای او سخت میگرداند.
همچنین چراغ های مطالعه هم چندان نور رضایت بخشی تحویل نمیدهند و باز هم نور زیادی ایجاد میکنند که میتواند موجب نارضایتی سایرین شود.
اما نوری که از صفحه نمایش ساطع میشود ، اگر در نور کم تنطیم باشد نه نور زیادی به اطراف ساطع میکند و نه خواندن را سخت میکند.همچنین تجربه شخصی نشان داده است که خواندن کتاب با نور کم تبلت بسیار لذت بخش است.
به طور مثال بنده تا قبل از خرید تبلت میزان مطالعه کممی داشتم.اما در تابستان امسال به طور تقریبی شبی 2 الی 3 ساعت مطالعه داشتم.به طوری که واقعا اگر شبی مطالعه نمیکردم خوابم نمیبرد.
واقعا چه شبهایی بود که چند جلد تن تن را به یاد گذاشته در طول ساعاتی به پایان میبردم.
یا داستان های 6 جلدی هزار و یک شب با بیش از 1000 صفحه را تنها در عرض یک ماه به پایان بردم.
اینها همه نشان از افزایش میزان مطالعه در من نوعی دارد.که علت آن وجو تبلت است.
از طرفی میزان زیادی در مصرف کتاب های من صرفه جویی شد.
شاید در طول تابستان قریب به 150 - 200 هزار تومن ( با توجه به افزایش بی سابقه قیمت کاغذ) کتاب مطالعه کردم.
و این واقعا میزان قابل توجهی است.

کاربرد دیگر تبلت ها استفاده از برنامه ها و بازی های بیشمار سیستم عامل هایی چون اندروید و ios است
این مورد هم معمولا مورد توجه است.
فردی که به بازی علاقه دارد میتواند با وجود گرافیک پایین این بازی ها نسبت به کنسول های بازی از بازی کردن انها لذت ببرد.
از دلایل ان وجود بازی های جذابی مثل cut the rope و ... است.
یکی از دلایل دیگر ان قابلیت حمل این وسایل است.
برنامه های کاربردی مثل انواع مسنجر ها و افیس ها و ... شاید به خوبی نسخه های اصلی بر روی ویندوز و سایر سیستم عامل های کامپیوتر ها نباشد ولی قطعا در موافقی کار راه انداز است.

در پایان اینکه تبلت ها به درد شما میخورند واقعا به استفاده های شما بستگی دارد.
شاید فردی از وب گردی با این گجت های زیبا لذت ببرد و شاید فردی لذت نبرد.
اما همیشه باید این نکته را در نظر بگیرید که هیچگاه این دیوایس جای لپ تاب یا گوشی را نخواهد گرفت و لپ تاب ها و گوشی ها هم به هیچ عنوان نمیتواند جای این دیوایس را بگیریند.
این دیوایس یک دیوایس و گجت مستقل است.یکی ان را لازم دارد و دیگری ندارد

امیدوارم این نقد برای شما کاربردی بوده باشد