PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ✎☆あ ¤™¨¨°【 نکته های تـوانـمنـــد و مفید در زندگی】 °¨¨™¤あ ☆؛✎صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

LIDA
15-08-2010, 00:08
16) يکي از شرايط قبولي حج و عمره، استفاده از مال حلال و اداء واجبات مالي براي اين سفر معنوي است و اگر کسي بامال غصبي يا با مالي که خمس يا زکات آن را نداده است، به حج يا عمره مشرف شود، هر چند حج و عمره او صحيح است، ولي گناه بسيار بزرگي مرتکب شده که ثواب حج و عمره نمي تواند موجب جبران آن گناه شود و خداوند سبحان چنين حج و عمره اي را قبول نمي کند.


17) کسي که تاکنون مقلد هيچ يک از فقهاي عظام نبوده، براي انجام اعمال حج يا عمره بايد از يک مجتهد جامع الشرايط زنده تقليد کند و اعمال گذشته را حمل بر صحت نمايد.


18) کسي که حجه الاسلام «حج واجب» برذمه اش باشد و موفق به انجام آن نشده باشد، واجب است پيش از مرگ خود به انجام آن وصيت کند. و بر ورثه او واجب است حج او را از اصل باقيمانده اموال وي ادا کنند، هر چند وصيت نکرده باشد.


19) بيرون بردن قرآن و ديگر اشياء از مسجدالحرام و مسجد النبي (ص) جايزنيست و موجب ضمان مي باشد.


20) برداشتن سنگ از صفا و مروه جايز نيست و به طور کلي برداشتن هر شيئي که بدون اجازه، از آن دومسجد شريف و يا ساير مکان هاي مکه و مدينه برداشته شود، موجب ضمان است

LIDA
15-08-2010, 00:09
مستحب موکد است که نمازهاي پنجگانه در مسجد الحرام و مسجدالنبي خوانده شود و سزاوار نيست مومنين فضيلت نماز در) اين دو مسجد گرانقدر را از دست بدهند.


22) شرکت در نماز جماعت اهل سنت که در حرمين شريفين برگزار مي شود، مستحب است و زائرين گرامي بايد نماز را به همان صورتي که آنان مي خوانند، بخوانند. ولي اکتفا کردن به آن نماز صحيح نيست و بايد اعاده کنند.


23) هنگام اقامه نماز جماعت مسجدالحرام و مسجدالنبي (ص) خروج از اين دو مسجد جايز نيست هم
چنين سزاوار نيست زائرين، هنگام برگزاري نماز جماعت به کارهاي ديگري نظير مراجعه به بازار و نظاير آن بپردازند.

24) سجده بر انواع سنگ هايي که در مسجد الحرام و مسجد النبي (ص) به کار رفته است، صحيح مي باشد.

25) استفاده از مهر،حصير، کاغذ و نظائر آن براي سجده در مسجدالحرام و مسجدالنبي (ص) موجب انگشت نما شدن و وهن شيعه مي شود و جايز نيست.

LIDA
15-08-2010, 00:09
26) در راه رفت و برگشت سفر حج و عمره، در هواپيما، اگر وقت نماز واجب تنگ باشد، زائرين مي توانند به همان صورتي که در صندلي نشسته اند، نماز خود را بخوانند و رعايت قبله و ساير موارد لازم نيست. بلکه اگر مسئولين هواپيما اجازه ندهند، قبله يابي، ايستادن و ... جايز نيست.


27) زائران مي توانند نماز خود را در تمام شهر جديد و قديم مکه و مدينه و مکان هايي که بعداً به اين شهرها افزوده مي شود، به صورت تمام بخوانند، بلکه تمام خواندن نمازها، افضل و بهتر است.


28) روزه مستحب مسافر صحيح است و نياز به قصد ده روز ندارد. بنابراين کسي که در مکه يا در مدينه حضور دارد، مي تواند بدون قصد يا نذر، روزه مستحب بگيرد، هر چند روزه قضا بر عهده داشته باشد.


29) هر غسلي - چه واجب و چه مستحب- کفايت از وضو مي کند و مي شود با آن، طواف و نماز واجب و مستحب را به جا آورد، مگر غسل استحاضه. بنابراين اگر کسي با غسل احرام يا غسل زيارت يا غسل طهارت و نظائر آن طواف کند يا نماز بخواند، طواف و نماز او صحيح است، گرچه بهتر است وضو هم بگيرد.


30) کسي که از ترک محرمات حج يا از به جا آوردن اعمال حج به طور متعارف معذور است، نظير اينکه بايد در حال احرام، زير سايه برود يا در طواف و رمي نايب بگيرد، يا به ناچار بايد بعد از نيمه شب از مشعر به مِني برود، مي تواند نايب شخص ديگري شود و حجّي که مطابق وظيفه و طبق فتواي مرجع تقليد خودش به جا مي آورد، کافي از حجّ منوبٌ عنه مي باشد. همچنين نايب شدن مرد از طرف زن يا زن از طرف مرد در حج يا عمره يا برخي اعمال، اشکال ندارد.

LIDA
15-08-2010, 00:10
31) انجام حج در هر سال براي کساني که حجّ واجب خود را به جا آورده اند، مستحب است، بلکه ترک حج را به جا آورده اند، مستحب است، بلکه ترک حج در پنج سال متوالي مکروه است. ولي در شرايطي که عزيمت به حج موجب تاخير نوبت کساني مي شود که تاکنون به حج مشرف نشده اند، سزاوار است به جاي حجّ مستحب، عمره مفرده يا کار خير ديگري انجام شود.


32) انجام حجّ مستحب يا عمره مفرده براي زن شوهردار يا زني که در عده طلاق رجعي است، نياز به اذن شوهر دارد. ولي اذن شوهر براي زني که در عده طلاق بائن يا وفات است، شرط نيست.


33) اگر انجام حجّ مستحب يا عمره مفرده فرزند، موجب آزار و اذيت پدر و مادر شود و يا او را از رفتن نهي نمايند، رفتن او اشکال دارد.


34) حجّ مستحب و عمره مفرده را مي توان به نيابت ازافراد بي شماري به جا آورد و فرقي نمي کند که آن افراد قبلاً حج يا عمره به جا آورده باشند يا خير. همچنين مي توان ثواب حج وعمره را به ديگران هديه نمود، گرچه در حين عمل يا بعد از اتمام آن باشد.


35) عمره مفرده بر کسي واجب نيست، گرچه استطاعت آن را داشته باشد يا براي حجّ نايب شده باشد، ولي به جا آوردن آن خصوصاً در ماه رجب مستحبّ است.

LIDA
15-08-2010, 00:10
36) در هر زماني - حتي در ايّام حجّ تمتّع- مي شود عمره مفرده به جا آورد. و فرقي نمي کند کسي که مي خواهد عمره مفرده به جا بياورد. اهل مکّه باشد يا نباشد و قبل از عمره تمتّع باشد يا بعد از آن. و بالاخره در هر زماني انجام عمره مفرده جايز است.


37) لازم نيست فاصله اي بين دو عمره مفرده يا عمره تمتّع و عمره مفرده باشد. بنابراين هر روز مي شود به نيّت خود يا ديگران، عمره مفرده به جا آورد. بلکه در شبانه روز مي توان چندين عمره مفرده به جا آورد و قصد رجاء هم لازم نيست.


38) حجّاج بايد براي تعيين روز عرفه و عيد قربان و ساير ايّام حج، تابع اعلام کشور سعودي باشند وهماهنگ باساير حجّاج عمل کنند. و لازم نيست شيعيان در اين امور تحقيق کنند و نبايد به شک يا گمان خود اعتنا نمايند، بلکه اگر بر فرض نادر يقين به خلاف کنند، انجام اعمال در همان ايّام صحيح است.


39) حدودي که اهل سنّت براي عرفات و مشعر و مني و مسلخ و مانند اينها تعيين کرده اند، کفايت مي کند و لازم نيست شيعيان در اين امور تحقيق کنند و نبايد به شک يا گمان خود اعتنا نمايند بلکه بر فرض نادر يقين به خلاف پيدا کنند، انجام اعمال درهمان حدود تعيين شده کفايت مي کند.


40) همه جاي مسجد الحرام مطاف است. بنابراين طواف - چه واجب و چه مستحب - در پشت مقام ابراهيم (ع) و مکان هاي دورتر مسجد و در طبقات بالا هم صحيح است. گرچه بهترين مکان براي طواف، بين خانه کعبه ومقام ابراهيم (ع) است.

LIDA
15-08-2010, 00:11
70 نکته درباره حج و عمره

1) کارهايي که اهل وسواس براي به دست آوردن محاذات حجرالاسود انجام مي دهند، مثل اينکه توقف مي کنند يا عقب و جلو مي روند چه قبل از شروع طواف باشد و چه در بين طواف، حرام است.


42) در حال طواف لازم نيست در همه حالات، شانه چپ طواف کننده به طرف کعبه معظّمه باشد و اگر در موقع دور زدن به واسطه رسيدن به حجر اسماعيل يا رسيدن به گوشه هاي خانه کعبه و نظائر آن شانه چپ طواف کننده قدري از سمت کعبه خارج و يا متمايل به پشت شود، اشکال ندارد. و به طور کلّي طواف کننده بايد به طور متعارف و همان طور که همه مسلمين طواف مي کنند، دور بزند و از کارهايي که اهل وسواس مي کنند، پرهيز نمايد.


43) اگر طواف کننده به واسطه کثرت جمعيت، بي اختيار به اين سو و آن سو کشيده شود يا در حال اقامه نماز طواف قدري جابه جا شود، طواف و نماز طواف او صحيح است.


44) نماز طواف واجب بايد پشت مقام ابراهيم (ع) خوانده شود. ولي لازم نيست حتماً نزديک مقام ابراهيم (ع)باشد، بلکه نماز طواف در پشت مقام ابراهيم (ع) و دو طرف آن تا آخر مسجدالحرام و در همه طبقات مسجد صحيح است. هر چند بهتر است در صورتي که امکان آن باشد و مزاحمتي براي نمازگزار و ديگران ايجاد نشود، نماز طواف در پشت مقام ونزديک به آن خوانده شود.


45) نماز طواف مستحبّ رادر همه جاي مسجدالحرام مي شود خواند، گرچه بهتر است در صورت امکان و در صورتي که مزاحمت براي ديگران ايجاد نشود، پشت مقام ابراهيم (ع) و هرچه نزديک تر به آن خوانده شود.

LIDA
15-08-2010, 00:12
6) نماز طواف واجب را مي توان به جماعت خواند. به شرط آنکه امام جماعت هم مشغول خواندن نماز طواف واجب يا سايرنمازهاي واجب يوميّه باشد.


47) لازم نيست در نماز طواف مرد جلوتر از زن بايستد و اگر زن برابر مرد يا جلوتر بايستد، نماز هر دو صحيح است.


48) کثيرالشّک، در عدد شوط هاي (دورهاي) طواف و سعي، نبايد به شک خود اعتنا کند و بايد بنا را بر آنچه به نفع اوست بگذارد.


49) قطع طواف مستحب به جهت رفع حوائج مسلمانان، جايز بلکه مستحب است وقطع طواف واجب به جهت رفع حوائج مسلمانان، اگر قبل از شرط چهارم باشد، جايز بلکه مستحب است، ولي بعد از اتمام شوط چهارم، جايز نيست.


50) انجام طواف نساء و نماز آن در حجّ تمتّع و عمره مفرده بر همه - اعمّ از مرد و زن، پير و جوان و بالغ و نابالغ - واجب است.

LIDA
15-08-2010, 00:14
) سعي مستحبّ نداريم و شاسته است کساني که سعي واجب خود را انجام داده اند، مکان سعي را براي سايرين که سعي واجب دارند، ترک نمايند.


52) مکان سعي، حدّ فاصل دو کوه صفا و مروه است. و فرقي نمي کند که در طبقه اوّل باشد يا در طبقات بالا و اگر در آينده طبقات فوقاني اضافه شود يا زيرزمين در اين مکان احداث شود، سعي از آنجا هم صحيح است. و همچنين اگر مکان سعي عريض ترشود، گرچه از دو کوه صفا و مروه بگذرد، سعي در آنجا نيز صحيح است.


53) کسي که سعي صفا و مروه به جا مي آورد، لازم نيست در هر شوطي روي کوه صفا يا مروه برود و همين مقدار که از ابتداي سراشيبي صفا شروع و به ابتداي سراشيبي مروه ختم کند و يا به عکس، يک شوط محسوب مي شود.


54) مُحرم مي تواند قبل از تقصير خودش، مو يا ناخن ديگري را به عنوان تقصير کوتاه نمايد و ضرري به احرام خود يا ديگري نمي زند.


55) محلّ احرام حج، شهر مکّه مکرّمه است و در هر موضع از شهر مکّه حتّي نقاط تازه ساز، انجام احرام کفايت مي کند. ولي مستحبّ است در مسجد الحرام و نزد مقام ابراهيم (ع) يا در حجر اسماعيل (ع) باشد.

LIDA
15-08-2010, 00:15
56) مرد مُحرم اگر در روز مسير ميقات تا مکّه را طي مي کند يا در حال مسافرت ديگري باشد، نمي تواند در ماشين سقف دار بنشيند ولي سايه قرار دادن او در مکّه يامکان ديگري که براي استراحت و ... اسکان مي کند و يا در شب (بين راه مکّه) اشکال ندارد و کفّاره هم ندارد همچنين سايه قرار دادن زن ها و بچه هاي مُحرم - اعمّ از دختر و پسر - در هر زماني اشکال ندارد.


57) افراد دائم السّفر که به واسطه شغل خود، زياد از مکّه خارج مي شوند نظير راننده ها و متصدّيان امور حجّاج، مي توانند بدون احرام از ميقات گذشته و وارد مکّه شوند.


58) احرام عمره درهمه مکان هاي توسعه يافته اي که امروزه به عنوان مسجد شجره شناخته مي شود، صحيح است و لازم نيست حتماً در مکان مسجد قبلي باشد. همچنين لازم نيست که احرام در مسجد شجره يا ساير مواقيت باشد، گرچه بهتر است. بنابراين اشخاص جنب و حائض بايد نزديک مسجد و يا در حال عبور از مسجد محرم شوند.


59) پوشيدن چيزهايي که به آن ها لباس نمي گويند نظير کمربند، زانوبند، مُچ بند، فتق بند، هميان، کوله بار، ساعت و مانند اينها براي محرم مانعي ندارد، هر چند دوخته باشد.


60) کسي که در اثر بيماري، قادر به نگهداري از پول خود نيست مي توانند لباس کوچکي که براي نگهداري ادرار استفاده مي شود بپوشد، هر چند آن لباس دوخته باشد.

LIDA
15-08-2010, 00:16
1) کسي که در اثر بيماري، قادر به نگهداري بول يا باد معده خود نيست، يک وضو يا غسل براي انجام طواف و نماز طواف او کفايت مي کند، هر چند آن طواف، طواف واجب باشد. همچنين اگر بدن و لباس او نيز مرتباً نجس مي شود، مي تواند با همان بدن و لباس، طواف را ادامه دهد.


62) طواف با چيز نجسي که جزو لباس طواف کننده نيست، صحيح است. مثل دربغل گرفتن بچه با بدن و لباس نجس يا همراه داشتن انگشترو عينک و دستمال نجس و نظائر آن.


63) رطوبت هايي که در اثر شستشوي کف مسجدالحرام يا مسجد النبي (ص) ايجاد مي شود، محکوم به طهارت است و اجتناب از آن ها لازم نيست.


64) گره زدن لباس احرام اشکال ندارد، گرچه گره نزدن آن مخصوصاً گره نزدن لنگ بهتر است. همچنين قرار دادن سنگ و اشياء مانند آن در لباس احرام و بستن آن با نخ و کش و امثال آن و يا وصل کردن دو طرف جامه احرام با سنجاق و نظاير آن به همديگر، اشکال ندارد.


65) کفّارات انجام محرّمات احرام مربوط به وقتي است که آن محرّمات با علم و عمد و با اختيار و بدون عذر، انجام شود.ولي اگر از روي جهل يا نسيان يا عذر واقع شود، به صحّت عمره ضرري نمي رساند وکفّاره نيز ندارد.

LIDA
15-08-2010, 00:16
66) رمي تمامي ديواري که در مِني ساخته اند و ديواري که احياناً در آينده اضافه مي شود و رمي از طبقه دوم و طبقات که احياناً در آينده اضافه مي شود، جايز است.


67) قرباني در هر نقطه از مِني - مسلخ جديد و قديم - و حدودي که اهل سنت براي مسلخ تعيين کرده اند، جايز است، ولي در مکان ديگري خارج از مِني جايز نيست.


68) ذبح قرباني با کاردهاي استيل که آهني بودن آن مشخص نيست و نيز ذبح قرباني با وسايل ماشيني - در صورت رعايت احکام ذبح- جايز است.


69) در عمره مفرده و عمره تمتّع، فقط تقصير (کوتاه کردن موي سر)، جايز است و حَلق (تراشيدن سر) جايز نيست، ولي در حجّ واجب، مردها بين حلق و يا تقصير مخيّرند، هر چند سال اوّل حجّ آن ها باشد يا نايب باشند. ولي زن ها بايد تقصير کنند و حلق براي آن ها کافي نيست.


70) کساني که از حجّ تمتّع يا عمره مفرده به وطن خود باز مي گردند، بايد از نظر رفتار و گفتار و روش و منش و خلاصه در اخلاق فردي و اجتماعي، سرمشق و نمونه براي ديگران بشوند. حُسن خلق و مهرباني و گذشت و ايثار و فداکاري را سرلوحه اعمال خود قرار دهند و با اهتمام به فرائض ديني نظيرنماز خصوصاً نماز جماعت، اهميّت اين فرائض را به طور عملي به ديگران بياموزند. غفلت از نماز و ساير واجبات يا اهميّت ندادن و کوچک شمردن خمس و زکات، يا عدم رسيدگي به همنوعان يا عدم اجتناب از گناه و يا عدم پرهيز از رذائل و مفاسد اخلاقي، بعد از اتمام حج يا عمره، حاکي از اين است که زائر بهره اي از حج يا عمره خود نبرده است. همچنين بانوان بايد پس از بازگشت از حج يا عمره، در حجاب و عفاف اسوه و نمونه ديگران واقع شوند.

GORJI
15-08-2010, 15:27
60 نکته برای خوشبخت زیستن ...با توجه به این نکات زندگی خود را متحول کنید افق های جدیدی برابر دیدگانتان بگشایید.


1- در دنیا جای کافی برای همه وجود دارد ولی شما مطمئنناَ مستقل از هیکلتان، مستحق جای بیشتری نسبت به دیگران هستید.2- حتی اگر توالت شما به جدید ترین تجهیزات روز دنیا مجهز باشد، آفتابه را در دستشویی همیشه پر نگه دارید، به خصوص در ایام تابستان.3- هرگز سعی نکید یک نئو مارکسیست را در مورد نظریه پایان تاریخ فوکویاما متقاعد کنید.4- وقتی می خوابید پس از در آوردن جوراب هایتان آن ها را قبل از پرت کردن داخل هم فرو کنید (ارزش این نکته را صبح روز بعد درک خواهید کرد)5- از همه چیز های یکبار مصرف به خصوص تیغ های اصلاح، چندین مرتبه استفاده کنید.

GORJI
15-08-2010, 15:27
6- خواب هایتان را هرگز برای همسرتان تعریف نکید7- درتاکسی برای اینکه کرایه تان عادلانه حساب شود پشت سر کسانی که درب را محکم می کوبند فحش بدهید.8- در وصله جوراب این نکته شاید حیاتی باشد ولی در بخیه زدن لازم نیست یک سر نخ را گره بزنید.9- بیاموزید که به مردم اعتماد کنید. به خصوص به سی دی فروش های خیابان انقلاب.10- به دکتر ها، وکلا و کار چاق کن ها هر گز اعتماد نکنید.

GORJI
15-08-2010, 15:27
11- کارت سوخت خود را با نخ به گردنتان بیاویزید تا در پمپ بنزین جا نماند.12- با اصل عدم قطیت هایزنبرگ به ویژه در ایام انتخابات شوخی نکنید.13- در یک توالت عمومی قبل از شروع هر کاری امکانات بالقوه و بالفعل را بسنجید. (از وجود آب، دستمال، سالم بودن سیفون و باز بودن مجرای فاضلاب مطمئن شوید)14- اگر چاق هستید لباس با راه های افقی نپوشید. فکر می کنید چرا شیر ها به شکار گورخر بیشتر از فیل علاقه دارند؟15- تا زمانی که صورتتان باد نکرده پولتان را برای دندانپزشک حرام نکنید.

GORJI
15-08-2010, 15:28
16- شماره تلفن همه را داشته باشید و به هیچ کس شماره ندهید.17- بد را به خاطر بدتر کنار نگذارید. مثلا ترک سیگار به خاطر نامزدتان و قولی که به او داده اید.18- سعی کنید از سیاست هم مثل سایر امور چیزی سر در نیاورید.19- فلسفه نئوکانتی را با قانون دوم ترمودینامیک مغالطه نکنید.20- حتا اگر پزشک خبره ای هستید به خودتان آمپول نزنید.

GORJI
15-08-2010, 15:29
60 نکته برای خوشبخت زیستن ...با توجه به این نکات زندگی خود را متحول کنید افق های جدیدی برابر دیدگانتان بگشایید.21- هرگز وصیت نامه تنظیم نکید. آدم عاقل پول و وقتش را صرف چیزی که مال خودش نخواهد بود نمی کند.22- پیش از خوردن آناناس پوست آن را بکنید (بگیرید)23- در جاهایی که نیازی وجود ندارد همین جوری برای دست گرمی و کسب مهارت دروغ بگویید.24- اگر تصمیم به ازدواج دارید برای اینکه دوران دانشجویی و پس زمینه هایش کامل از ذهنتان محو شود برای دریافت شوک الکتریکی یک دوره کامل را در یک آسایشگاه روانی بستری شوید.25- به دشنام های استخوان دار چند زبان زنده دنیا مسلط باشید.

GORJI
15-08-2010, 15:29
26- وقتی با همسرتان به پارک می روید سند ازدواجتان را فراموش نکنید.27- سعی کنید چیزی را که درزندگی دوست دارید به دست آورید وگرنه مجبورید چیزی را که دوست ندارید به دست بیاورید.28- اگر وبلاگ نویس هستید در اعتراض به فیلترینگ گسترده سایت ها، وبلاگ خود را دو بار ثبت کنید.29- به خاطر داشته باشید که : 99درصد خوشبخت های دنیا پولدارند.30- 100 درصد بد بخت های دنیا بی پول هستند.

GORJI
15-08-2010, 15:29
31- 100 درصد احمق ها و الکی خوش های دنیا فکر می کنند که جز آن یک درصدی هستند که پول ندارند ولی خوشبختند.32- در اتوبوس ومترو برای اینکه مجبور نشوید جای خود را به خانم ها یا افراد مسن بدهید، خود را به خواب بزنید.33- خاطرات بد را فراموش کنید. خاطرات خوبی را هم که آدم های بد حضور هر چند کمرنگ در آن دارند توصیه می کنیم که فراموش کنید.34- برای صرفه جویی اقتصادی یک روز در میان یک روزنامه عصر بخرید (چو هم خبرهای صبح آن روز، هم خبرهای صبح روز بعد را می نویسد)35- مبنای اعتمادتان به یک سگ نه بر اساس جثه اش بلکه بر اساس کیفیت و کمیت دندان هایش باشد.

GORJI
15-08-2010, 15:29
36- بله گفتن را بیاموزید تا با همه دوست بمانید ولی با بهانه هایی که بعدا با فراغ بال اختراع می کنید از زیر تعهدات در بروید.37- یک شماره حساب مستقل و پنهان از همسرتان داشته باشد.38- در دستشویی تلفن همراه خود را با درایت کامل مدیریت کنید.39- وقتی در ترجیح یکی از مکاتب فرانکفورت یا وین به بن بست فلسفی رسیدید آن را انتخاب کنید که پسر عمویتان پس از چند هفته کارتن خوابی در خیابان هایش از آن شهر دیپورت شده است.40- در انتخاب یک محصول بسته بندی مثل کنسرو، علاوه بر قیمت به وزن آن هم توجه کنید (برای سهولت می توانید از جدول های تناسبی که سوم ابتدایی یاد گرفته اید استفاده کنید)

GORJI
15-08-2010, 15:29
41- وقتی از زندگی نا امید می شوید به کوزت و هاج زنبور عسل بیاندیشید.42- نویسنده ها را جدی نگیرید. اگر رمان نویس ها به باهوشی کتاب هایشان بودند مطمئن باشید مانند آن ها سر از هالیوود در می آوردند.43- اگر با همسایه طبقه پایینتان مشکلی دارید هر شب بعد از دو نصفه شب سیفون را بکشید.44- اگر با همسایه طبقه بالایتان مشکل دارید سعی کنید مشکل خو را حل کنید یا اینکه به صدای سیفون بعد از دو نیمه شب عادت کنید.45- وقتی همه جا را برای پیدا کردن عینک گمشده تان زیر و رو کرده اید محض احتیاط با لمس دست، پیشانی خود را هم چک کید.

GORJI
15-08-2010, 15:30
46- برای اینکه در زندگی آدم موفقی شوید سعی کنید حداقل یک شکست عشقی بخورید.47-نظریه تکامل داروین را زیاد جدگی نگرفته و زمان خود را از این پس کمتر جلوی آینه تلف کنید.48- به یک آلمانی هرگز «جری» نگویید. حتی اگر اسمش جری باشد.49- به خودتان جایزه بدهید. مثلا وقتی ترفیع گرفتید، به جای رفتن به مهمانی شام مادرزنتان، همسرتان را به یک رستوران گرانقیمت ببرید.50- موفقیت مثل ترکیب سرّی کوکاکولاست. به فرمول هیچ احدی اعتماد نکنید.

GORJI
15-08-2010, 15:30
51- اگر چه تاجر، وکیل، یا دکتر نباشید ولی لازم است که چشمک زدن نامرئی، اشاره با ابرو واحیای قلبی تنفسی را به عنوان فنون پایه بیاموزید.52- کتاب هایی را که امانت می گیرید پس ندهید. مگر اینکه قرار باشد کتاب نایابتری از همان آدم به امانت بگیرید.53- کتابی که قابل خواند است قابل خریدن هم هست. کتابی به کسی امانت ندهید. اگر چنین اشتباهی مرتکب شدید با وعده امانت دادن کتاب های نایاب دیگر، کتاب خود را پس بگیرید.54- هرگز شوهر خود را از خواب بعد از ظهر بیدار نکنید مگر اینکه آتش سوزی به زیر شلواری اش رسیده باشد.55- قبل از دست در دماغ کردن با یک چرخش 360 درجه وجود دوربین های مدار بسته و شیشه های آینه ای را بررسی کنید.

GORJI
15-08-2010, 15:30
56- وقتی در یک سفر هوایی از رفتار مهماندار خوشتان نیامد برای تلافی او را گارسن-هوایی خطاب کنید.57- بعد ا آروغ زدن در یک جمع رسمی با سخنرانی در مورد زیان های نوشابه های گاز دار و لزوم برخورد دولت با سازندگان این محصولات، افکار جمع را منحرف کنید.58- اگر خیلی لاغر هستید تابستان ها در خانه بمانید. مگر اینکه با پلیور از منزل خارج شوید.59- کلید خانه را زیر گلدان نگذارید. بهترین محل اختفا برای کلید کفش کتانی بو گندوی پسرتان است.60- دوست خوب کسی است که دقیقا می دانید کجا به شما قرار است نارو بزند. دوست بد جوری است که نارو زدنش به ذهنتان هم خطور نمی کند.

GORJI
15-08-2010, 15:34
45 نکته برای بهبود روابط زن و مرد ...


1-تنها از هم صحبتی با نامزدتان لذت ببرید. این موضوع قاعده ای اساسی در روابط عاشقانه است

2- همیشه عاشق و معشوق هم باشید

3- در عوض اینکه تصور کنید هر آنچه شما فکر می کنید عاشقانه است بیاموزید که تصور کنید آنچه
همسرتان در ذهن می پروراند عقاید عاشقانه هستند.

4- صبح زود از خواب برخیزید و در کنار هم نظاره گر طلوع خورشید باشید

5-تمای یادگاری های عشق قدیمی تان را از بین ببرید و از این مهمتر این که همه عشقهای گذشته
تان را بدست فراموشی بسپارید

GORJI
15-08-2010, 15:34
6- بهترین لباسهایتان را در منزل و برای همسرتان بپوشید

7- در مقابل مادر, خواهر و دوستان و همکاران همسرتان از او تعریف کنید چون او بخاطر اینکه شما را
بیشتر دوست خواهد داشت

8- شبها در گوش همسرتان آوای عشق را نجوا کنید.

9- در کتابخانه بدنبال کتابها و مجلاتی که در مورد راههای بهبود روابط عاشقانه نوشته شده است
بگردید.

10- هنر خوب صحبت کردن را فرا بگیرید.

GORJI
15-08-2010, 15:35
45 نکته برای بهبود روابط زن و مرد ...


11- درباره زندگی عاشقانه تان از هیچ تلاشی دریغ نورزید

12- برای اینکه در روابط عاشقانه خالقانه عمل کنید, روی توسعه دادن نیم کره راست مغزتان کار کنید

13- نظریه احمقانه (( زن سالاری)) یا ((مرد سالاری)) را دور بیاندازید چون این نظریه رابطه شما را
تحت تاثیر فشار زیادی قرار می دهد فقط باید در نظر داشته باشدی که همه ما انسان هستیم

14- صبح را با یکدیگر آغاز کنید و در ابتدای روز به روی یکدیگر لبخند بزنید. این روش بسیار خوبی برای
اغاز روز است

15- عشق واقعی در چیزهای کوچک نهفته است..پس چرا چیزهایی که خاطرات خوش کودکی را بیاد
همسرتان می آورند را به او هدیه نمی دهید؟!

GORJI
15-08-2010, 15:35
16- وقتی با هم به گردش می روید بذله گو و بشاش باشید

17- شعر عاشقانه برای همسرتان بسرائید( حتما نباید بسار عالی و بدون نقص باشد, هدف مهم
است)

18- همین حالا هر چه دستتان است زمین بگذارید نزد همسرتان بروید و به او بگوئید دوستت دارم.

19- با چهره ای خندان و شاداب بهمراه هدیه کوچک به محل کار نامزدتان بروید

20- عاشق پیشه بودن را به روزهای آخر هفته موکول نکنید بلکه بکوشید در تمام طول هفته عاشقانه
برخورد کنید.

GORJI
15-08-2010, 15:36
21- به خودتان این جرات را بدهید که متفاوت از عشاق دیگر باشید و رفتارتان منحصر بفرد باشد

22- به او تعهد بدهید که برای همیشه با او و در کنارش خواهید بود و عاشقانه دوستش خواهید
داشت

23- کسی که عاشق می شود باید برای تحمل و چشم پوشی از خطاهایی که می بیند اما نمی

تواند در مقابل آنها کاری بکند صبور و آرام باشد...

24- عاشقی باشید که طبق سنن قدیمی و کهن جانش را فدای معشوق می کند...!

GORJI
15-08-2010, 15:36
26- باهمدیگر و برای همدیگر دعا کنید

27- پس از مدتی که از ازدواجتان می گذرد به هتل ماه عسلتان بازگردید و در همان اتاقی که ساکن
بودید اقامت کنید.

28- وقتی همسرتان در بیمارستان بستری است هر روز برایش گل ببرید.

29-در زمانهای زیر به سراغ همسرتان بروید:
خوشی............عشق.............ناخوش .

30-از خودتان شخصیت بزرگی به او نشان بدهید.

GORJI
15-08-2010, 15:36
31- به هنگام تماشای تلویزیون همسرتان را در آغوش بگیرید.

32- از عشقتان دفاع کنید.

33- هیچ وقت از یک هدیه بعنوان رشوه استفاده نکنید!

34-بهترین راه حل برای برخورداری از یک زندگی راحت و ایده ال این است که ازدواج کنید.

35- توسط یک بالن پیام عاشقانه برایش بفرستید.

GORJI
15-08-2010, 15:37
36- وقتی نامزدتان را ملاقات می کنید در طول دیدارتان شادابی خود را حفظ کنید.

37- این موضوع را بخاطر بسپارید که اول باید خودتان را دوست بدارید تا بتوانید براستی همسرتان را
دوست داشته باشید.

38- برای بقیه عمر دادگاه و محکمه یکدیگر باشید.

39- سبد گل گرانقیمتی از گلهای مورد علاقه اش برایش سفارش بدهید.

40- هرگاه همسرتان چندان عاشق پیشه نیست مستقیما این مطلب را به او گوشزد نکنید. به او
بگوئید که از نظر احساسی تغییر کرده است.

GORJI
15-08-2010, 15:37
41- عشق انبوهی از بزرگ نمایی ها و تفاوتهای بین یک شخص و دیگران است....

42-اجازه ندهید روزهای بارانی مانع از بیان احساسات شما باشند.بلکه در زیر باران در کنار هم قدم
بزنید, آواز بخوانید و برقصید...

43- یکبار دیگر به ماه عسل بروید و اغلب این کار را تکرار کنید!

44- به همسرتان کتابهایی که دوست دارید هدیه کنید تا متوجه بشود که شما از علائق دیگر او نیز
خبر دارید.

45- با بوسه صبحگاهی همسرتان را از خواب بیدار کنید.

GORJI
18-08-2010, 00:31
55 نکته برای موفقیت در امتحان ......

1- ساده ولی واقعی! برخلاف نظر بیشتر مردم، امتحان ها مهم ترین کارهایی نیستند که ما در زندگی انجام می دهیم . در واقع چه قبول شوید و چه مردود ، ارزش و اهمیت شما بیش از آن نمره ای است که بر روی یک برگ کاغذ می گیرید .لذا برای این که در فصل پرهیجان امتحان سردرگم و گیج نشوید ، مطلب بالا را فراموش نکنید .

2-اعتماد به نفس داشته باشید .آیا فکر می کنید که برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب ، به اندازه ی کافی باهوش نیستید؟مطالعات نشان داده است که حتماً لازم نیست ضریب هوشی بالایی داشته باشید تا در امتحان موفق شوید ، بلکه باید به خودتان و توانایی تان در انجام کارها اعتقاد داشته باشید .

3- واقع بین باشید .آیا فکر می کنید که شما تنها کسی هستید که نگرانید ؟واقع بین باشید ! حتی اگر شما یک انیشتین ناشناخته هم باشید ، قرار نیست که امتحانات را بدون نگرانی پشت سر بگذارید . پس آرامش داشته باشید ، چرا که نگرانی در زمان امتحان کاملاً طبیعی است .

4- مثبت اندیش باشید .آیا می ترسید در امتحان مردود شوید و زندگی یا آینده تان از بین برود ؟ تنها شما نیستید که این گونه فکر می کنید ! 90% مردم در هنگام امتحان چنین احساسی دارند . ترس خود را این چنین از بین ببرید : ابتدا از مواردی که باعث اضطراب و ترس شما می شوند ، فهرستی تهیه کنید ، سپس آن را پاره پاره کنید !

5- با تفکرات و تصورات کلیشه ای خود مقابله کنید .آیا فکر می کنید فرد ناامیدی هستید که هرگز در امتحانی موفق نبوده است ؟پس بدانید حالا زمان آن رسیده که در مقابل این ضبط صوت درونی بایستید ، هرگاه بخواهید می توانید نوار آن را عوض کنید .

GORJI
18-08-2010, 00:31
6- یاد بگیرید تمرکز داشته باشید .آیا احساس می کنید گیج شده اید و نمی دانید به چه راهی بروید ؟برای خود یک نامه ی ماموریت بنویسید . این نامه دقیقاً شامل چیزهایی باشد که می خواهید در زندگی به آن ها برسید . نه تنها این کار به شما کمک می کند که روی اهداف خود تمرکز داشته باشید ، بلکه به شما نشان می دهد که چه قبول و چه مردود ، زندگی در ماورای امتحانات هم وجود دارد .

7- فشارهای عصبی خود را آزاد کنید .آیا احساس وحشت و فشار عصبی دارید ؟سعی کنید فریاد بکشید ! این کار فشار عصبی شما را آزاد می کند . دندان های خود را کمی به یکدیگر فشار دهید ، بعد دهان خود را کاملاً باز کنید تا فشارهای عصبی از طریق فریاد بلندی که می کشید از درون شماخارج شود .

8- به افکار منفی بی اعتنا باشید .آیا احساس می کنید کسی از درون به شما می گوید که نمی توانید در امتحان قبول شوید ؟این صداهای مزاحم را از بین ببرید و تمام این بهانه ها را از خود دور کنید .

9- برای وقت خود برنامه ریزی کنید .آیا احساس می کنید فرصت ها در حال اتمام است؟تجدیدنظر نکردن در برنامه ی زمان بندی ، باعث اتلاف وقت گران بهای شما می شود . بنابراین یک جدول زمان بندی تهیه کنید . اما خود را کاملاً تابع آن نسازید ، هرگاه نیاز بود باز هم در آن تجدیدنظر کنید .

10- شاد باشید .آیا فکر می کنید هرچه بیش تر جدی باشید ، موفق تر می شوید ؟این فکر اصلاً درست نیست . تفریح و سرگرمی را در زندگی فراموش نکنید . هرازگاهی بی خیال شوید . خنده باعث ترشح هورمون آندروفین در بدن شما می شود و به شما قوت می دهد .

GORJI
18-08-2010, 00:31
11- استراحت 5 دقیقه ای داشته باشید .آیا نمی توانید روی چیزی که در حال خواندنش هستید، تمرکز کنید ؟اگر چنین مشکلی دارید ، هرازچند گاهی به خود استراحت بدهید . ترجیحاً هر 40 دقیقه یک بار بلند شوید و دوری بزنید و یا با دوستی صحبت کنید . برای دور شدن از خستگی به هر شیوه ی مناسبی متوسل شوید تا زمانی که احساس آرامش کنید .

12-دوراندیش باشید .آیا زمانی که امتحانی در پیش دارید ، حس می کنید که در باتلاق دست و پا می زنید و یا در یک غوغای وحشت آور هستید ؟افکار مثبتی در سر بپرورانید . به امتحان هم مانند فرصتی در زندگی بنگرید نه تهدید جدی .

13- افکار آرام بخش داشته باشید .آیا افکاری ترس آور و پرآشوب دارید ؟در انجام کارهایتان دست نگه دارید ، به افکارتان آرامش دهید . یک منظره ی آرام بخش و زیبا را تصور کنید و یا به یک روز تعطیل بیندیشید .

14- ارجحیت ها : آیا می خواهید نظم بیش تری در کارهایتان داشته باشید ؟فرار از مشکلات یکی از خصوصیات طبیعی انسان ها است . برای تغییر این خصوصیت، برای انجام کارهای پیچیده تر ارجحیت قایل شوید و آن ها را تا زمان اتمام ، نیمه کاره رها نکنید .

14- از قوه ی تصور خود بهره بگیرید .آیا نسبت به یادآوری یک موضوع مهم ، مشکلی دارید؟مانند حل یک معما ، ساعت ها خود را گرفتار نکنید . به سادگی به آن مسئله بنگرید و آن را با یک تصور یا یک شی مرتبط سازید . هر چه آن شی یا تصور، غیر عادی تر باشد ، شما بهتر می توانید آن مورد یا موضوع را در ذهن نگه دارید .

15- زندگی خود را نورانی کنید .آیا دوست دارید نظرات جدید را بپذیرید ؟استفاده از بعضی رنگ ها شما را در مواجهه با مشکلات تنش زا کمک می کند. بهتر است بدانید که رنگ قرمز موجب اعتماد به نفس می شود . رنگ زرد افکارتان را روشن و واضح می کند . رنگ بنفش به شما کمک می کند که آرامش خود را حفظ کنید .

GORJI
18-08-2010, 00:34
55 نکته برای موفقیت در امتحان ......


16- میانه روی: آیا همیشه در حال کلنجار رفتن با تعداد زیادی از کتاب ها و جزوه ها هستید؟هرگز سعی نکنید که تمام مطالب را به یک باره بخوانید . این کار تنها سبب می شود که سر شما به دَوَران بیفتد ! عاقلانه ، کتاب یا مطلب خود را انتخاب کنید.بعد قسمت های کلیدی و اصلی را مشخص کنید و قسمت های مهم تر و اصلی تر متن را مطالعه نمایید .

17- هوای تازه ، فکر و ذهن تازه : آیا زمانی که درس ها را مرور می کنید ، احساس خستگی و تزلزل می کنید ؟پنجره ی اتاق تان را باز بگذارید . مغز شما 20% الی 50% از اکسیژنی را که تنفس می کنید ، جذب می کند. پس برای غلبه بر خستگی ، احتیاج به تنفس در هوای تازه و تمیز دارید .

18- غذا برای فکر:آیا برای کسب نیروی مغزی مضاعف احتیاج به کمک دارید ؟مقداری سیر بخورید ، اما رعایت دیگران را بنمایید! (برای سهولت می توانید از قرص سیر استفاده نمایید .) زیرا سیر باعث گردش بهتر خون در رگ های کوچک مغز می شود .

19- اطلاعات جمع آوری کنید .آیا احساس می کنید به روش تازه ای در مرور مطالب نیاز دارید؟در میان کتاب ها و نوشته هایتان جستجو کنید و تنها آن نکته هایی را که توجه شما را جلب می کنند ، بخوانید . این کار را حداقل سه بار انجام دهید . در انتها می بینید که مغز شما مقدار زیادی از مطالب را جمع آوری کرده است .

20- واقع گرایانه فکر کنید .آیا می ترسید که نتوانید تمام کارهایتان را در برنامه ی خود بگنجانید؟برای انجام کارهایتان شروع و پایانی معین کنید . به این طریق ، هدفی مشخص خواهید داشت تا به سوی آن حرکت کنید . برنامه ریزی به شما کمک می کند که بر ترس از ناشناخته ها غلبه کنید .

GORJI
18-08-2010, 00:34
21- از دوستانتان کمک بخواهید .آیا حس می کنید که به کمک دوستانتان احتیاج دارید؟سوال کردن از یکدیگر در حین مطالعه به هر دو طرف کمک می کند.(تدریس بهترین راه فراگیری است.) پرسیدن چیزهایی که نمی دانید ، یادآوری جواب ها و به خاطر سپردن آن ها را برای شما واقعاً آسان خواهد کرد .

22- نفس حیات بخش: گهگاه احساس ترس می کنید ؟فراموش نکنید که نفس عمیق بکشید . زیرا وقتی بدون دلیل می ترسیم ، تنفس کردن درست را فراموش می کنیم . هر زمانی که احساس کردید نفس های کوتاه می کشید ، سر خود را مابین زانوها قرار دهید و سه بار به آهستگی و عمیق نفس بکشید .

23- در دمای متعادل درس بخوانید .آیا احساس می کنید که داغ کرده اید ؟دمای محیط اطرافتان را سرد نگه دارید ، زیرا اگر اتاقتان گرم باشد و یا لباس های زیادی به تن داشته باشید ، در گرمای زیاد سست می شوید و حتی ممکن است چرت بزنید !

24- محیط اطرافتان را وسعت دهید .آیا می دانستید که اگر محیط اطرافتان وسعت کافی نداشته باشد ، باعث می شود که احساس کنید در یک جعبه ، بی هدف و بی نتیجه ، حبس هستید ؟برای مطالعه ، در صورت امکان ، جای بزرگ و مناسبی را انتخاب کنید . طبق اصل «فنگ شویی» فضای کوچک یعنی فکر کوچک و فضای بزرگ یعنی فکر بزرگ و باز !

25- خواب های شیرین : آیا می دانستید حتی زمانی که خواب هستیم ،مغزمان در حال یادگیری و آموختن است؟تحقیقات نشان داده است که 75% از خواب های ما مربوط به فعالیت ها و اتفاقاتی است که در 12 ساعت قبل از خواب پیش آمده است . در نتیجه اگر این ساعت های شما ( 12 ساعت قبل از خواب ) شامل مرور صحیح دروس و استراحت های کوتاه باشد ،در خواب نیز مغز شما به یادگیری ادامه خواهد داد.

GORJI
18-08-2010, 00:35
26- ارتباط سازی کنید .دیدن نمودارها در هنگام مرور درس ، می توانند مفید باشند . در زمان مطالعه سعی کنید بین موضوعات درسی حلقه های ارتباطی ایجاد کنید . نمودارهای ساده و روان ، نقشه های فکری یا تخیلی ، کلمات و مثال ها ، موارد خوبی جهت ارتباط سازی هستند .حتی از اشعار بی معنی و ریتم دار و جملات هجو ، می توانید جهت یادآوری استفاده کنید .

27 – مناسب با موقعیت لباس بپوشید !آیا می دانستید مکانی را که برای مرور درس ها انتخاب می کنید و لباسی را که می پوشید در مفید بودن مطالعه ی شما تاثیر زیادی دارد ؟!هرگز با لباس راحتی و در رختخواب مطالعه نکنید ، زیرا مغز شما احساس نخواهد کرد که در کارتان جدی هستید !

28- تمرکز خالص: آیا در زمانی که یک میلیون موضوع دیگر فکر شما را مشغول کرده ، باز هم می توانید مطالعه کنید ؟این غیر ممکن است . سعی کنید حواس خود را کاملاً جمع کنید تا نسبت به کاری که در دست دارید ، تمرکز داشته باشید .

29- به خود پاداش بدهید .آیا هرگز سعی کرده اید که موقع پایان کاری به خود پاداش بدهید؟این پاداش ها مسیر یادگیری شما را آسان تر می سازد . سعی کنید به عنوان پاداش ، غذای مطلوب خود را میل کنید ، برنامه ی تلویزیونی مورد علاقه ی خود را تماشا کنید و یا با دوست خود صحبت کنید .

30- نگرانی های خود را با دیگران تقسیم کنید .آیا واقعاً در مورد امتحان ها نگران هستید؟نگرانی های خود را روی هم انباشته نکنید ، زیرا تنها موقعیت را مشکل تر می کنند . در عوض نگرانی های خود را با دیگران در میان بگذارید و فراموش نکنید که والدین شما و خواهر و برادر بزرگترتان نیز قبلاً امتحان داده اند .

GORJI
18-08-2010, 00:36
31- در هر زمان به یک چیز بپردازید .آیا مطالبی را که مطالعه می کنید با یکدیگر اشتباه می گیرید ؟هربار فقط روی یک مطلب تمرکز کنید . پس از مدتی ، حدوداً پس از گذشت نصف روز ، مبحث مورد مطالعه تان را تغییر دهید و مطمئن شوید که مبحث جدید کاملاً با قبلی متفاوت است .

32- زمان استراحت: آیا احساس می کنید که کاملاً خسته و تحت فشار هستید ؟در چنین زمانی ، چند ساعتی به خود مرخصی بدهید ! این کار برای بدن شما معجزه خواهد کرد و اجازه می دهد که مغز شما قدرت جذب و درک مطالب را باز یابد .

33- خونسرد و آرام باشید .آیا هر کاری که می کنید ، نگرانی شما باز هم افزایش می یابد ؟به خود یادآوری کنید که نگرانی و دلهره با ترس همراه است . برای تسکین نگرانی و دلهره ، به چیزی که از آن می ترسید دقیقاً بنگرید و سپس آن را در مغز خود پس بزنید.

34- تسکین فشارهای روحی: آیا از نگرانی و فشارهای روحی آشفته شده اید ؟در چنین مواقعی، بر اساس یک درمان قدیمی چینی ، سعی کنید بر روی نقاط ناسور ودردناک ، فشار ممتدی بدهید و یا نازک ترین قسمت مابین انگشت شست و سبابه را پیدا کنید ، روی آن نقطه را فشار ممتدی بدهید و سپس رها کنید . این کار را سه بار انجام دهید .

35- امتحان های گذشته را فراموش کنید .آیا گفتگو در مورد امتحانات گذشته شما را نگران می کند ؟ امتحانات گذشته را تشریح نکنید ، آن امنحان تمام شده است . هرگز با بحث های گروهی در مورد آن ، خود را شکنجه ندهید

GORJI
18-08-2010, 00:37
36- انعطاف پذیر باشید .آیا به خاطر خم بودن بر روی میز و کتاب ها ، بدنتان درد می کند؟نشستن ممتد ، باعث قوزی شدن پشت و کاهش گردش خون به مغز می شود . بالا کشیدن شانه ها و چرخش آن ها به شما کمک می کند تا ماهیچه های گردن و شانه ها آرام و شل شوند و حرکت و جریان خون به مغز نیز به حالت عادی برگردد .

37- دور و اطراف : آیا می دانستید که داشتن بدن سالم برابر است با فکر سالم و برخورد اجتماعی مناسب؟!بیرون بروید و کمی نرمش و ورزش کنید ، حتی کمی قدم زدن خارج از منزل در محیطی آرام و امن باعث آرامش فکر و تخلیه ی فشارهای روحی می گردد .

38- نکات کلیدی : آیا می خواهید روش جدیدی را برای دسترسی سریع به حافظه ی خود امتحان کنید؟ واژه ها و لغات کلیدی را بر روی کاغذ کوجکی بنویسید و آن ها را در مکان هایی که روزانه به آن جا رفت و آمد می کنید و یا کار دارید ، بچسبانید .

39- قدرت مغزی خود را به نهایت برسانید .آیا فکر نمی کنید که مغز شما هم به ورزش و تمرین نیاز دارد ؟تحقیقات نشان داده است که اگر صبح ها مقدار بیشتری از مغز خود کار بکشید و آن را به یادگیری عادت دهید ، قدرت یادگیری و حافظه ی شما در طی روز بیش تر خواهد شد و این بدان معنا است که باید مباحث مشکل تر را صبح زود به عنوان اولین دروس مطالعه کنید .

40- مختصر و مفید : آیا گیج شده اید که مطالعه تان را از کجا شروع کنید ؟مطالعات نشان می دهد که تمرکز به روی لغات کلیدی ، بیش تر از تمرکز بر روی انبوهی از نوشته ها ، به شما کمک خواهد کرد تا در حفظ و نگهداری و یادآوری مطالب موفق تر باشید .

GORJI
18-08-2010, 00:37
41-انگیزه : آیا اشتیاق انگیزه ی درونی خود را از دست رفته می یابید ؟خیلی سخت است که برای دیگران محرک و مشوق باشید اما خودتان در نیمه راه امتحان مانده باشید . اگر به چنین حالتی رسیده اید، فکر کنید که ظرف یک ماه همه چیز تمام خواهد شد.به خود قوت قلب ببخشید.

42- ابراز احساسات : آیا می دانستید که مثبت اندیشی می تواند واقعاً به شما کمک کند تا از اتفاقات به راحتی عبور کنید؟به نظر مشکل می رسد . اما اشتیاق برای گذراندن امتحان واگیردار است ! هر چه دیگران را بیش تر تشویق کنید که می توانند به راحتی امتحان را بگذرانند ، شما نیز آن آرامش و راحتی را احساس خواهید کرد .

43- هیچ وقت دیر نیست ! آیا فکر می کنید که دیگر برای مرور درس ها خیلی دیر شده است؟هرگز چنین فکری نکنید . برای مطالعه ی دروس امتحانی و یا درخواست کمک از دیگران برای رفع اشکال درسی ، هیچ وقت دیر نیست .

44- به خود اطمینان داشته باشید . آیا به خود اطمینان ندارید و واقعاً از امتحان می ترسید؟افکارتان را تحت کنترل درآورید . اجازه ندهید در درونتان هیولای زشت بدگمانی و منفی بافی ، تمامی اعتماد به نفس شما را از بین ببرد .

45- خجالتی نباشید .آیا لازم است همواره میزان توانایی تان به شما یادآوری شود ؟ فهرستی از 5 خصوصیت مثبت خود را تهیه کرده و بالای میزتان نصب کنید . این خصوصیات به شما یادآوری می کنند که فقط عدم موفقیت در فراگیری یک موضوع خاص ، دلیل بر ناتوانی شما نیست .

GORJI
18-08-2010, 00:38
46- مایوس نشوید . آیا به دلیل این که در یک امتحان موفق نشده اید ، احساس می کنید که همه چیز خود را از دست داده اید ؟ اگر به یکی از برگه های امتحانی خوب پاسخ نداده اید ، فکر نکنید که دنیا به آخر رسیده است . با مثبت اندیشی و برنامه ریزی برای امتحان بعدی ، سطح بازدهی خود را بهبود بخشید .

47- به افکار شادی بخش بیندیشید .آیا متوجه شده اید که افکار ناخوشایند بر شما تسلط یافته اند ؟ افکار شادی بخش را جایگزین افکار غیر منطقی نمایید . به جای فکر کردن به ده ها دلیلی که باعث رد شدن شما در امتحان شده اند ، ده ها مورد دیگری را در نظر بگیرید که باعث قبولی شما خواهند شد . افکار مثبت و شادی بخش از بروز احساسات منفی ، جلوگیری کرده و موجب افزایش انرژی های مفید می شوند .

48- مراقب رژیم غذایی خود باشید .آیا می توانید تصور کنید که آن چه می خورید ، بر موفقیت شما تاثیر دارد ؟کربوهیدرات ها و چربی ها باعث می شوند که هنگام عصر احساس خستگی کنید. در عوض ماهی که سرشار از «فسفات دی لکلین» است ، ماده ای است برای ازدیاد قدرت حافظه . هم چنین عصاره ی لیموترش ،اگر سه بار در روز مصرف شود ، مسکن فشارهای عصبی است . غذاهای سرشار از ویتامین b نیز باعث ازدیاد قدرت حافظه ، قدرت تمرکز و تولید انرژی می شوند . ( مانند : پنیر ، گوشت گوساله ، شیر ، حبوبات و غلات ) و اگر سعی کنید با مصرف متعادل غذا میزان قند خون خود را در سطح بالا و در یک حد مجاز نگه دارید ، دیگر احساس خستگی و بی حوصلگی نمی کنید .استنشاق اسانس زنجبیل یا میل کردن کمی از ساقه ی آن باعث از بین رفتن اختلالات فکری شده و احساس ضعف را کاهش می دهد . مهم ترین وعده ی غذایی روزانه ،صبحانه است که هیچ گاه آن را از برنامه ی غذایی خود حذف نکنید.چرا که صبحانه باعث تولید انرژی در طول روز می شود و این همان چیزی است که برای فعالیت های مغزی نیاز دارید .

49- سرحال آورنده ها ! آیا فکر می کنید به چیزی سرحال آورنده نیاز دارید ؟ اگر موسیقی گوش می کنید موسیقی هایی را انتخاب کنید که در شما ایجاد نشاط می کنند و باعث ازدیاد انرژی می شوند و به شما احساس بهتری می دهند . هر زمان که احساس افسردگی کردید ، موسیقی شادتری گوش کنید .

50- با دیگران صحبت کنید . آیا احساس می کنید که به حمایت بیش تری نیاز دارید ؟ اگر به نصیحت ، اطمینان دادن و یا حتی گریه کردن نیاز دارید ، فردی را از خانواده و یا در میان دوستان جستجو کنید .

GORJI
18-08-2010, 00:38
51- تقویت مجدد : آیا احساس می کنید که از مطالعه در طی روز خسته شده اید ؟ با انجام کاری متفاوت از مطالعه کردن ، نیروی جدیدی کسب کنید . مانند : حمام کردن ، قدم زدن و ...

52- نگاه آخر : آیا پیش از امتحان کمی وقت اضافی دارید ؟ کتابی را در رابطه با مبحث امتحانی انتخاب کنید . از میان آن صفحه ای را باز کنید ، یک پاراگراف از آن صفحه را بخوانید و کتاب را ببندید و کنار بگذارید . این کار به شما کمک می کند که ذهن خود را بر روی موضوع متمرکز سازید .

53- لحظه های باارزش : آیا آرزو می کنید که ای کاش زودتر شروع به مرور کرده بودید ؟ فشرده خوانی لحظه های آخر ، به شما این امکان را می دهد تا مطالب مهم را به ذهن بسپارید . هیچ وقت حرف کسانی را که می گویند دیگر دیر شده ، باور نکنید . هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست .

54- به خود فکر کنید . آیا بدون انگیزه هستید ؟ تصمیم بگیرید که فقط به خاطر خودتان امتحان را با موفقیت بگذرانید نه به خاطر معلم یا والدین . مطالعه کردن برای دل خودتان به شما کمک خواهد کرد که انرژی بیش تری داشته باشید .

55- شما تنها نیستید . آیا نگرانی در مورد امتحانات ، شما را ضعیف کرده است ؟ به نگرانی های خود چنین اجازه ای ندهید . این امتحانات تنها به منظور ارزشیابی استعداد است و همیشه می توان آن ها را جبران کرد .اگر واقعاً احساس ناتوانی می کنید، با معلم ، والدین یا یک دوست صحبت کنید. در سکوت رنج نبرید!

LIDA
18-08-2010, 13:32
هفتاد نکته اخلاقی از دروس اخلاق


1- نقش اخلاق در كرامت نقش كشفي است يعني آن پديده هاي مطلوب و ذاتي كه در فطرت انسان است و به دليل فطري بودن آن كه در واقع خدايي بودن آن است مستحقق ارزش گذاري خداوند كه مي فرمايد: «ان اكرمكم عند الله اتقاكم» ولي در كمال انسانيت اخلاق نقش ايجادي و تكاملي دارد و موقعيت اكتسابي دارد.

2- اخلاق يك سلسله اعمال و تفكرات انساني را به علّت عقلاني بودن آن داراي ارزش مي پندارند و به عنوان يك فضيلت در راه بدست آوردن آن محتمل رياضت ها مي شود و ارزش گذاري مي نمايد. پس مي توان گفت كه نقش اخلاق فقط در توسعه كمالات است و در كرامت نيز نقش كشفي دارد.
3- دقيقترين آدرسي كه براي يك كار با ارزش مي توان در نظر گرفت آن است كه آن كار با كلمة «بايد» همراه باشد چنانكه يك فعل ضد ارزش نيز با كلمة «نبايد» همراه خواهد شد پس ويژگيهاي فعل با ارزش داشتن وصف«بايد» در انجام مطرح است و مرجع تاييد اين ارزش و بايدها در مكاتي اخلاقي كه بدون دين مطرح است انسانهاي عادي و انگيزه هاي مادي است ولي در مكاتب اخلاقي مستند به دين مرجع ارزش گذاري خداوند است.

4- علم اخلاق پروژه اش بررسي درون انسان و پاكسازي نفس انسان است ؛ در واقع وظيفه اين علم بررسي فضيلت ها و رذيلت ها در نفس انسان خواهد بود براي نمونه در فضيلت ها به چند فضيلت اشاره مي كنيم: شجاعت، صداقت،‌داشتن روح تعاون، ايثار، امانتداري، عدالت، سخاوت، ترحم بر ديگران و...

5- نكته متضاد هر كدام از افعال با ارزش (فضيلت ها) بعنوان فعل ضد ارزش و يا رذيلت ها تعبير آورده مي شود، مانند: ترس،كذب،ناجوانمردي، انحصارگري،خيانت،ظلم،بخل،ق ساوت،انحصارطلبي و... كه به عنوان اوصاف رذيله در انسان است و بررسي اين دو مقوله بر عهدة پروژه علم اخلاق است.

LIDA
18-08-2010, 13:33
6- بايدهاي طبيعي تخلف ناپذيرند مثلاً مربع بايد 4 ضلع داشته باشد و نمي توان گفت كه مربعي 3 ضلع دارد.

7- بايد هاي شرعي اعتباري است و اجباري نيست (لا اكراه في الدين) عقل مي گويد خداوند انسان را مختار آفريده است و با جبر نمي توان در انسانها كمالات بوجود آورد.

8- ظلمت مخلوق خداوند نيست زيرا ما خودمان نور را خاموش مي كنيم تا ظلمت بوجود آيد.

9- فضيلتها را «بايد» ها پشتيباني مي كند و رذيلتها را «نبايد» ها پشتيباني مي كند.

10- چرا گاهي جاي فضيلتها با رذيلتها عوض مي شود؟ يا بعبارت ديگر، جاي بايدها با نبايدها عوض مي شود؟ چون فضيلتها بطور اجباري نيستند و مثل قوانين تكويني نيستند بلكه قوانين تشريعي هستند و قوانين تشريعي، ارشادي است.(لا اكره في الدين - انّا هديناه السبيل امّا شاكراً و امّا كفورا)

LIDA
18-08-2010, 13:34
هفتاد نکته اخلاقی از دروس اخلاق11- آيا مي شود جايگاههاي رذيلتها و فضيلتها را عوض كنيم؟ يعني به جاي جهل، علم و به جاي ظلمت،نور را جايگزين كنيم؟ بلي، زيرا فضيلتها همان هويتهاي وجودي هستند به محض بازسازي آنها هويتهاي رذيلتي كه همانا هويتهاي عدمي هستند از صحنه بيرون مي روند و نام اين دگرگوني همان بازسازي شخصيت يا توبه است. توبه بازسازي شخصيت است و از نيت و از عمل تركيب مي شود و برخي از نيت ها تنها از رذيلت به فضيلت نمي شود و بايد نيت همراه با عمل باشد.

12- اوصاف جلاليّه : صفاتي كه خداوند نبايد به آنها متصف باشد يعني، جل شأنه تعالي أن يكون متصفاً بهذه الصفات ؛ و از جمله صفات جلاليه جهل است و جهل از شأن خداوند دور است زيرا خداوند علم مطلق است.

13- اوصاف جماليّه يا كماليّه: اوصافي هستند كه بايد در خداوند متعال باشند و منشا وجودي دارند. علم خداوند، حيات خداوند، قدرت خداوند، اختيار و عدل خداوند در اسم ذات خداوند«الله» جمع شده اند و جامع تمام اوصاف كماليه خداوند، صفت «الرحمن» است.

14- نظام آفرينش بر اساس اوصاف جماليه ساخته شده است.

15- معيار خداگونه شدن انسانها و بازگشت به خدا، به دست آوردن اوصاف جماليه الهي و به دور شدن از اوصاف جلاليه است.

LIDA
18-08-2010, 13:34
16- آيا انسان مي تواند رنگ خدا بگيريد؟ بله، كسي كه بهره اي از علم دارد از حيث عالم بودن با علم خدا هم سنخيت دارد گر چه در مقام خيلي پايين عالمِ علم دارد. وجود افراد بزرگ (پيامبران، امامان،مومنان، صالحان) در تاريخ مي توان فهميد كه انسان مي تواند رنگ خدا بگيرد.

17- يكي از اوصافي كه انسانها بايد در مسير تكامل به آن تكيه كنند و با آن شخصيت خود را خدا گونه كنند پيوستن به توحيد است.

18- خداوند واحد است لا اله الا الله و شعار ما هم اين است قرآن مي فرمايد: قل هو الله احد، و اينگونه پشتيباني مي كند و وحدانيت خدا را با صراحت بيان مي كند و بعد مي فرمايد: الله الصمد، از اين بابت كه خدا بي نياز است مي خواهد بگويد كه نياز انسان را چند موقعيت قرار مي دهد، اگر نياز نباشد انسان، انسان كامل مي شود و نياز است كه باعث مي شود انسان شخصيت دو نبشي داشته باشد و بوجود آورد.

19- فردي را دوست نداريم ولي امروز به دليل اينكه به اين فرد نياز و احتياج داريم به آن فرد احترام مي نمائيم گرچه قلباً چنين احساس احترامي براي او قائل نيستيم. در واقع نياز باعث شده است كه فرد حالت دو شخصيتي يا چند شخصيتي داشته باشد زيرا اگر فرد مقابل قدرت نداشت، ثروت نداشت و به او نيز نياز نداشتيم حتماً اوامر او را اجرا نمي كرديم.
پس قرآن مي فرمايد: الله الصمد، خدا بي نياز است زيرا به كسي نيازمند نيست بلكه كل مخلوقات نيازمند او هستند.

20- سپس بيان مي كند كه خدا را با خود مقايسه نكني، نه خداوند زاده شده و نه مي زايد (لم يلد و لم يولد)، و مي خواهد اين را از حوزه طبيعت خارج كند زيرا خداوند در آن موقعيتي نيست كه مانند انسانها ازدواج كند، بعد فرزندي را بوجود آورد.

LIDA
18-08-2010, 13:36
21- سپس خيال همه را از بابت اينكه خداوند در چه شكلي است، در چه هيكلي است، صدايش چگونه است و... و مي گويد: و لم يكن له كفواً احد، يكي از ابزارهاي معرفت مقايسه است ؛ حال وقتي گفته مي شود دست فروشي در شهر پكن ما ميتوانيم تصوير اين دست فروش را در ذهن تجسم كنيم درحاليكه نه پكن را ديديم نه آن دست فروش را ولي به دليل اينكه مثل آن دست فروش در شهر خودمان است با استفاده از قياس مي توانيم تصويرش را تجسسم كنيم و اين قدرت قياس بشر است، بشر آن چيزي را كه نديده با آن چيزي كه ديده است مقايسه مي كند و بشر داراي قدرت مقايسه است و يكي از راه هاي توسعه علم اين است كه به آن علم گرايي مي گويند. ولي چون خداوند واحد است و شبيه و مانندي ندارد لذا نمي توانيم خداوند را تجسم كنيم بگويم فلان اندازه و در فلان هيكل است.

22- بين ذات و اوصاف انسان خلل و فاصله است، بدين صورت كه زماني من وجود داشتم ولي طلبه نبودم ولي الان طلبه هستم، زماني من عالم نبودم و حتي نمي توانستم نام خودم را بنويسم ولي الان نه تنها نام خودم بلكه نام ديگران را نيز مي نويسم ؛ پس بين ذات و صفت من فاصله و خلل است ولي خداوند اينگونه نيست و بين ذات و اوصافش فاصله و خللي نيست كما اينكه وقتي يكي از اوصافش مانند:الرحمن،رازق، عليم، بصير،نصير،حيّ،مختار،كريم و... گفته شود، ذاتش نيز تصور مي شود. عناوين من مقطعي است، امروز معلم شايد فردا نباشم ولي خداوند اينچنين نيست و عناوينش مقطعي نيست و از او سلب نمي شود.

23- يكي از ابزارهاي تكامل بشر اين است كه توحيدي باشد يعني ذات پروردگار و اوصاف آن را واحد بداند. انسان زماني خود را در معركه توحيد مي تواند قرار دهد كه هم خود را يكپارچه ارزيابي كند و هم نظام هستي را يكپارچه ارزيابي كند.
بني آدم اعضاي يكديگرند كه در آفرينش ز يك گوهرند
چو عضوي بدرد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

24- وقتي در بشر تفكر توحيدي حاصل شود بعد از آن كه مي گويد: خدا يكي است ديگر نمي گويد من، من بلكه مي گويد: قل ان صلاتي و نسكي و محياي و مماتي لله رب العالمين، اوج جاهليت كلمه –من- است.

25- از جمله رازهاي انسان تكامل يافته اين است كه آنها نظام فكريشان را اصلاح كرده اند، از شرك، از ريا،از انحصارگرايي،حسادت و...

LIDA
18-08-2010, 13:41
26- حسود بايد تفكرش را اصلاح كند، براي اصلاح حسادت سلاح ايمان نياز است و نسخه اصلاح حسادت نيز اين است و بعد از آن عقل به سرقت نمي رود و مي شود طلاي سرخ

27- رمز تكامل در انسان توحيد گرايي است و انديشه توحيدي را بايد در خود به وجود آورد زيرا انديشه توحيدي و فكر توحيدي، عمل توحيدي را بوجود مي آورد.

28- اسلام يعني چه؟ يعني تسليم شدن به يك فرمان، اسلام همان انديشه يكپارچه گرايي است، در نظام فكري و تفكر يكپارچه گرايي و در عمل همنوع گرايي ؛ تمام نجات بشر در صدق و صفا نهفته است و اگر انسان از درون يكپارچه شود و يك هويت داشته باشد(دو نبشي و دوشخصيتي نباشد) و يكي شود هميشه مي گويد: النجاه في الصدق، سرگرداني شخصيتي خودش يك مشكل و مسئله بزرگ است.

29- داشتن روح اخلاص: يعني انسان عملكردي كه از خود نشان مي دهيد، خالصانه عمل كند.

30- اخلاص چيست؟ يعني هر چيزي خودش مانند اينكه مي گويند يك طلاي 24 عيار، يك طلاي 18 عيار و يك طلاي 14 عيار ؛ چه فرقي ميان آنها است؟ وقتي گفته شود طلاي 18 عيار، يعني آن طلا 6 درصد ناخالصي دارد و اگر گفته شود طلاي 24 عيار يعني اين طلا اصلاً ناخالصي ندارد و خالص، خالص است و هر چه در آن فلز است از طلا است.

LIDA
18-08-2010, 13:42
31- اگر شخصيت انسان بتواند براي خود عملي را انجام دهد آن مرحله، مرحله خودش است منتهي انساني كه براي خود است يك موقعيت مي خواهد كه خودش نيز استحاله شود از مرحله خود نيز بگذرد، اين چه مرحله اي است؟ مرحله فنا في الله است كه انسان حتي از خودش هم مي گذرد و خودش را فراموش مي كند ؛ خودش عملي را انجام مي دهد، خودش تناول مي كند، خودش عبادت مي كند و نماز مي خواند ولي خودش را رها ساخته و مي گويد: نماز مي خوانم قربه الي الله، قربه الي الله يعني اينكه پلي ايجاد مي كند بين خود و خدا و عمل را منتقل مي كند به آن حوزه و از منيّت به حوزه وسيعي انتقال پيدا مي كند. خوديت، خود را فراموش مي كند و عملش را متصل به خدا مي كند.

32- نهايت سقوط انسان زماني است كه عملش براي ريا و براي ديگران باشد و اگر بخواهد خود را از اين مرحله(عملش براي ديگران باشد) كنار بكشد بايد اقلاً شخصيت خودي، خود را شكل دهد.

33- بي ارزش ترين زندگي براي ديگران زندگي كردن است.

34- كار بزرگي است، انسان خود را از مرحله قربه الي الناس به مرحله قربه الي النفس و از مرحله قربه الي النفس به مرحله قربه الي الله منتقل شود و اگر اين قربه الي الله با شرايطش اعمال شود به اين مرحله، مرحله خلوص مي گويند، يعني عمل من براي ديگران حتي براي خودم نيز نيست،ديگران را بدور ريختم، خودم را به دور ريختم سپس عملم براي خداست. امام حسين(ع) مي فرمايد:«خدايا تمام هستي ام را به خاطر تو از ياد برده ام، خانواده ام را بي سرپرستم مي كنم تا تو را ببينم و اينها به خاطر تو است.»

35- خلوص يعني هضم شدن در راه خدا و در اراده خدا.

LIDA
18-08-2010, 13:43
36- انسان دو تفكر دارد: هم مي تواند در طول اراده الهي قرار يابد و هم مي تواند در عرض اراده خدا قرار يابد اگر در طول اراده الهي قرار يابد بلاخره خودش، عملش، رفتارش خداگونه است ؛ يعني وصل به خداست و اگر انسان بتواند خود را به اين مرحله برساند مرحله اخلاص است.

37- امّا اگر انسان در عرض اراده الهي قرار يابد، خداوند مي فرمايد حرام است ولي او انجام مي دهد، پس اين فرد در مقابل اراده خدا قرار گرفته است در اين صورت او هيچ وقت رنگ خدايي نمي گيرد و اين فرد هم مبدا را گم كرده است و هم مقصد را،‌قرآن مي فرمايد: خسر الدنيا و الاخره؛ اين فرد بايد بزرگترين خسارت زندگي را در دو فز پذيرا باشد: فاز زندگي دنيا و فاز زندگي آخرت.

38- انا الله و انا اليه راجعون 3 مرحله است: از خدا خلق شده ايم، در شأن الهي سير خواهيم كرد و بعد به خداي ذي الشأن ملحق خواهيم شد.

39- انسان زماني به هويت خود دست خواهد يافت كه به خدا وصل باشد و اگر انسان هويت خدا را از خود دور كند و به اين هويت متصل نشود و تنها در هويت خود مستقل شود و –من- صحبت كند اين انسان هميشه بازنده است و از اين بازنده تر كسي است كه حتي هويت خود را فراموش كند و ريا الي الناس زندگي كند.

40- خداوند پيامبران فرستاده است تا مقدمات تكامل را بر اختيار ما بگذارند چون پروژه زندگي ايشان مشخص است(انا الله و انا اليه راجعون) و اين پروژه تكاملي و زندگي انسان است.

LIDA
18-08-2010, 13:44
41- براي فرد مخلص و متصل به خدا شيطان هيچ كاري نمي تواند بكند:«قال فبعزتك لاعوينهم الا عبادك منهم المخلصين» (83- 82 سوره ص)

42- تمام عيار شدن بشر و خالص شدن آن و خلوص انسان مشخص است كه هر قدر از عيار الهي، توحيد و خداشناسي در شخصيت آن تجلّي كند و انسان خودش را خدا گونه كند آن مقدار به خلوص رسيده است.

43- انسان هم در فكر و هم در گفتار و هم در عمل بايد رنگ خدايي بگيرد. مثلاً در گفتار خداگونه است ولي در عمل خدا گونه نيست، اين نشان دهنده اين است كه خلوص اين انسان خيلي پائين است و بهترين واژه براي يك انسان در اين موقعيت و شرايط، واژه منافق است و در قرآن نيز سوره منافقون براي كساني است كه در گفتار و عمل تناسب ندارند و آن كه مي گويند با آني كه انجام مي دهند مغاير است.

44- انسان با گفتن كلمه لا اله الا الله كه كلمه اخلاص است رنگ خلوص مي گيرد، اين كلمه هم كلمه توحيد است و هم كلمه اخلاص

45- چرا هم كلمه توحيد است و هم كلمه اخلاص؟ از اين بابت كه انسان را از تمام خدايان جعلي مي گيرد، از خدايان پيش ساخته، خداياني كه حتي هم شأن انسانها هم نيستند، خداياني كه هيچ اوصاف كماليه برخوردار نيستند مانند: بت پرستي، گاو پرستي، آتش پرستي، ستاره پرستي و امثالهم ؛ هنگامي كه لا اله الا الله مي گويد بنيان تمام خدايان جعلي از او بيرون مي رود و انسان را از دست خدايان جعلي مي گيرد و به خداي واحد متصل مي كند.
امّا از نگاهي ديگر كلمه اخلاص نيز گفته مي شود، وقتي انسان خودش را يك وجود مادي مي بيند و از هر طرف با موجودات بي شعور و بي عقل اطراف در رابطه مي بيند، ديگر حيوانات تناول مي كنند و انسان هم تناول مي كند، آنها بيبيند و انسان نيز مي بيند، آنها ازدواج مي كنند و انسان نيز ازدواج مي كند و...

LIDA
18-08-2010, 13:46
51- مفهوم تواضع: فرد متواضع با اينكه داراي كمال، مقام معنوي، مقام مادي و... بالايي است ولي براي اينكه مردم تحت تاثير ابهت او قرار نگيرند مقام خود را پائين تر، پست تر و بي ارزش تر جلوه مي كند ؛ در تواضع تعمد به كار رفته است و شخص متواضع خود، مقام عالي خود را پست نشان مي دهند و بزرگان ما وقتي خود را معرفي مي كنند مي فرمايند: الاحقر و اين نشان تواضع است.

52- تواضع از اوصاف عاليه است و نشانگر شخصيت والاي فرد متواضع است و اين فرد متواضع خالي از كبر و تكبر است.

53- تواضع در آيات قرآن كريم: در قرآن براي تواضع معنا بيان نمي كند و علامت و نشانه تواضع را بيان مي دارد و نشانه هاي فرد متواضع را معرفي مي كند:
1- عباد الرحمن الذي يمشون علي الارض هونا
فرد متواضع بدون روح كبرياي و افتاده راه مي رود.
2- اذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاما
اگر فرد متواضع در يك جامعه جاهل باشد قطعاً خسارت مي بيند چون كسي بلد نيست با فرد متواضع متناسب با شأنش برخورد كند و حتي ممكن است به اين فرد متواضع توهين هم بشود ولي فرد متواضع در مقابل اين همه توهين مي گويد: سلام(مانند جريان حضرت ابراهيم(علي نبينا) و عمويش آذر)
3- والذي يبيتون لربهم سجدوا و قياما
فرد متواضع هميشه خود را در مقابل خدا كوچك مي بيند و براي او خالصانه سجده مي كند.
4- يقولون ربنا اصرف عنّا عذاب جهنم ان عذابها كان غراقا
5- أذله علي المومنين
فرد متواضع در مقابل مومنين خرد مي شود و هيچ تكبري از خود نشان نمي دهد.

54- پيامبر(ص) كسي به نام خدا تواضع كند (براي خدا خودش را كوچك كند) خداوند آنرا بزرگ خواهد كرد و اگر خود را به رخ مردم نكشد خداوند او را به رخ جهانيان خواهد كشيد.

55- امام علي (ع) : چه خوب است كه سرمايه دارن و ثروتمندان خود را در برابر فقيران ذليل نشان دهند و فقيران خود را در مقابل سرمايه داران بزرگ نشان بدهند.

LIDA
18-08-2010, 13:47
56- بستر فضيلت يا رذيلت نفس انساني است و يعني اينكه انسان داراي دو قلب يا دو نفس نيست، بگويم كه يك نفس، نفس رذايل اخلاقي و يك نفس فضيلتي است، البته كساني كه دوگانه پرست هستند، وثني هستند آنها در نظام آفرينش به دو موقعيت الوهيت معتقد هستند و دو نوع خدا را قبول كرده اند.

57- خداي خير و خداي شر، هر چيز كه جهل و نقص است مانند: زلزله، طوفان، بدي، زشتي، فقر وناداري و... اينها از جانب خداي شرّ هستند و نور، خورشيد‌،زيبايي،راستي،صدا ت،عدالت،علم، برخوردار بودن و قدرت و حيات نيز از حانب خداي خير است، درحاليكه اينها درست نيست و خداي شرّ و خير جداگانه نداريم، يك حوزه الوهيت و قدرت خداوندي وجود دارد آن هم به عنوان توحيد مطرح است و با وجود خداوند و قدرت او خللي نيست تا خداي ديگري باشد چون خداي متعال خير محض است و تمام خيرات از جانب اوست و نمي توان گفت جهل را خدا آفريده است و اين مخلوق خدا نيست كه مستلزم يك خالق باشد و فقر نيز مانند اين است، يك ظالم حق مظلوم را تصاحب كرده است و يا نظام اقتصادي بشر به طور هماهنگ و منظم پخش نشده است بين مردم، براي عده اي زياد رسيده و از دارائيت در حال انفجار است و يك عده نيز آن قدر ندارند كه از گرسنگي در حال مرگ هستند.

58- خداوند متعال تمام ابزار ثروت و برخوردار بودن را در دو جا پيش بيني كرده است:
1- استعداد بشري: خود انسان سعي كند و با استفاده از قدرت خود منفعت جويانه استفاده كند.
2- سيستم حكومتي و عدالتي در طبيعت: با استفاده از نعمتهاي خداوند بر روي زمين صاحب قدرت و مقام مي شود.

59- انسان مي تواند هم صاحب فضيلت و هم رذيلت باشد و فضيلت در اعتدال است و معتدلانه زندگي كردن است، روح اعتدال آن است كه انسان از حالت افراط و تفريط دور باشد. ميزان ترازو و در سنجش اعمال معتدل باشد «و جعلنا امه وسطاً»‌اين را بيان مي كند كه قرآن مي فرمايد: شما را به عنوان امت متوسط قرار داديم. پيامبر(ص) مي فرمايد:« امت من امت متوسط هست»

60- حتّي در خداگرايي نيز مرزي است، بيايي علم،كارو هرچيزي كه لازم است بهره برداري از آن را رها كني و فقط عبادت و نماز بگذاري و اين افراط است.

LIDA
18-08-2010, 13:47
61- يكي از اوصاف رذيلتي طمع و حرص است؛ حرص قدرت دروني است در انسان كه در اثر تمرين و ممارست در انسان حالت فزاينده دارد و آن علاقة بي نهايت انسان نسبت به اموال دنيا و موقعيت هاي دنيوي تمام مرزها در ان هضم مي شود و مسئله حرص به وجود مي آيد؛ يعني علاقه بي مرز انسان به دنيا و اموال دنياو موقعيت دنيوي و آن قدر تكرار مي شود و در انسان موج ايجاد مي كند كه موجب مرزشكني مي شود و زماني كه مرزشكني باشد، اين فرد ديگر به حلال و حرام كاري ندارد و فقط به دنبال پر شدن كيسه خود است و از هر كجا باشد فرد طمع كار مي خواهد دنيا را بدست آورد حتّي با دزدي، غصب و جعل، و به هر طريق در تلاش است از هر سو براي خود مجراي مالي درست كند و براي خود ثروت جمع كند و به اين انسان مي گويند حريص و طمعكار و در طمع بلامرز قرار گرفته است.

62- تعادل اجتماعي و حتّي اقتصادي جامعه و به وجود امدن قشر فقير نيز كار فرد طمعكار است زيرا در طمعي كه در بدست آوردن و انحصارگرايي كه ايجاد مي كند ديگر اقشار توانايي به دست آوردن منابع مالي را ندارند و در نهايت اين جامعه آسيب پذير مي شود و در اين جامعه اعتماد به نفس نيست و فقر عده اي از طرفي و از طرفي نيز ثروت هنگفت عده اي جامعه را از حدّ اعتدال خارج مي كند.

63- در انسان قوه اي به نام، قوة تحريكيه وجود دارد؛ قوة تحريكيه يعني حركت آن قدرت از عوامل خارجي تامين مي گردد و با ملاحظه يك سلسله عوامل خارجي آن ها تحريك مي شوند، يعني اگر عوامل خارجي وجود نداشته باشد از آن قوه نيز خبري نخواهد بود.

64- يكي از حوزه هاي قوة تحريكيه، حوزه اي است كه در آنجا جذبه ها وجود دارد كه حوزه جاذبه انساني (شهوت) مي نامند، يكي هم حوزه غضب است و در واقع حوزه دفع و دفاع است.

65- اگر بي عدالتي در حق شما روا شد، يك عصبانيتي در شما بوجود مي آيد و يا اگر يكي به شما خيانتي را انجام دهد، بعد از اطلاع از خيانت خائن چنان عصبانيتي در شما ايجاد شود و اين حوزه غضب است كه در بستر روحي شما اين قدرت دارد منتهي بر روي قوة تحريكيه ايستاده است پس بستر غضب قوة تحريكيه است چون اگر عوامل خارجي وجود نداشت اين قوة تحريكيه نيز تحريك نمي شد و چون تحريك نمي شد تبديل به غضب نيز نمي گشت و موضع گيري دفاعي را انجام نمي داد.

LIDA
18-08-2010, 13:48
هفتاد نکته اخلاقی از دروس اخلاق


66- غضب هم فضيلت است و هم رذيلت؛ اگر غضب قدري در وجود انسان وجود داشته باشد كه فقط از آن روح دفاع در انسان بوجود آيد و غضب انسان در واقع يك ميوه دفاعي داشته باشد در مقابل دشمن، بديها، زشتيها،خيانتها،تعرضها؛ اگر در اين سطح اين نيروي تحريكيه، تحريك شود تبديل به غضب مي شود، غضب هم در حدّ اعتدال در انسان ظهور داشته باشد (حدّ اعتدال غضب، موضع دفاعي گرفتن است) اين مقدار غضب كه فقط بعد دفاعي در آن شكل بگيرد آن غضب، غضب مثبت و فضيلت است. امّا اگر غضب حالت افراطي به خود بگيرد يعني بالاتر از حدّ اعتدال در انسان ظهور پيدا كند اين مي شود افراط.

67- در مورد غضب رذيلتي 2 تصور است:

1- حالت افراط: در مقابل عوامل ناچيز بيش از حدّ توليد غضب كند و اين حالت جنون است.
2- حالت تفريط: در مقابل خيانتها و بديهاي بزرگ كه در حق انسان روا شده است ساكت بودن و اصلاً تحريك نشدن قوه غضبيه اين حالت تفريط است و رذيلت اخلاقي.

68- در شهوت نيز بستر آن روح است، نفس و در روح انسان قوه اي است به نام قوة تحريكيه و در اين قوة تحريكيه، حوزه اي است به نام حوزه شهوت و اين حوزه، حوزه جذب و جاذبه است و با تحريك عوامل خارجي حركت پيدا نموده و تحريك مي شود.

69- شهوت نيز هم فضيلت است و هم رذيلت؛ اگر علاقه و عشق و محبت منطقي باشد و مرز بشناسد و در مرز خودش گام بردارد خوب است و اين شهوت معتدل و مثبت است زيرا بصورت عقلاني و منطقي ابراز مي شود و در چارچوب دين، اخلاق و عقل.
امّا اگر اين خواسته (عشق و علاقه) بلا مرز باشد يعني ديگر به هر نحوي كه شده بايد هر كس يا هر چيز را كه دوست دارد بدست آورد حتّي اگر از محارم باشد، عدّه داشته باشد، شوهر داشته باشد و... اين حالت افراط است و گناه بوده و منفور است. و از طرفي ديگربه سن بلوغ رسيده، از شرايط مالي مناسب برخوردار است، خانواده پيشنهاد مي كند كه انسانهايي با شخصيت با عفت در حول او وجود دارد ولي او نمي رود به دنبال ازدواج و ابراز علاقه براي ازدواج نشان نمي دهد و از اين مسئله فرار مي كند و آن حوزة شهوتيه خود را با يك سلسله احتياطات از بين مي برد، اين حالت تفريط شهوت است و نيز رذيلت اخلاقي است.

70- جاذبه با محوريت خواسته هاي انساني مطرح مي شود و دافعه نيز بر مبناي حوزه غضب انسان تنظيم مي شود.

GORJI
18-08-2010, 17:41
35 نكته اساسي براي شروع يك كسب و كارموفق

1-بزر گ بينديشيد ولي با يک کار کوچک آغاز کنيد.

2- قبل از آغاز يک کسب و کار بايد مطمئن شويد که مفهومي که در ذهن داريد قابل اجراست. بهتر است ابتدا يک نمونه کار انجام دهيد و نتيجه را ارزيابي کنيد. بينديشيد که چگونه ميتوانيد تئوري خود را در يک مقياس کوچک بيازمائيد، قبل از اينکه متعهد کاري بزرگ از قبيل قرارداد رهن و يا خريد مکان شويد.

3- اگر حتي بتوانيد حداقل يک مشتري پيدا کنيد و به شما ثابت شد که طرح مورد نظرتان قابل اجراست اين شانس را داريد که اين موفقيت ،دفعات ديگري نيز برايتان تکرار گردد.

4- با بودجه محدود کار کنيد. اگر تجهيزات قديمي‌تان قابل استفاده هستند، تجهيزات جديد تهيه نکنيد. معامله پاياپاي بهترين روش تهيه تجهيزات مورد نظرتان است.

5- بدون داشتن يک طرح کسب و کار جامع که حاوي کليه جزئيات باشد

به آغاز يک کسب و کار جديد مبادرت نورزيد.

LIDA
18-08-2010, 18:29
انواع اشخاص مسئله ساز و روش برخورد با آنها1- زورگو و متخاصم

اين شخصيت عصباني و متخاصم است و عصبانيت خود را با اعمال زور نشان مي دهد. خصومت، كينه توزي، استفاده از كلمات نيشدار، امتناع از كارهاي گروهي وخودپسندي و تكبر از جمله ويژگيهاي اين افراد است. آنها دلشان مي خواهد هميشه غالب و مسلط باشند و سعي مي كنند با توسل به هر شيوه و روشي به خواسته هاي خود برسند.
راه حل: درمقابل آنها بايستيد، اما سعي نكنيد با آنها بجنگيد. هرگز رفتار آنها را تحمل نكنيد بلكه در مقابل آنها قاطع، محكم، جسور و با اعتماد به نفس باشيد.

2- هميشه شاكي

از نظر اين افراد تنها چيزي كه زندگي به آنها عطا كرده، بدشانسي است. آنها به جاي پيدا كردن راه حل براي مسائل و مشكلات، عادت كرده اند كه شكايت كنند و بهانه بگيرند. نگرشهاي اين افراد مسموم و متاسفانه بيماري آنها واگير است.اين افراد بندرت سعي مي كنند شرايط ناخواسته را تغيير دهند، در عوض دائم دقيقا مثل بچه اي كه به او اجازه كاري داده نمي شود رفتار مي كنند. اجازه ندادن باعث منفي بافي او مي شود. جمله معروف آنها اين است: « هيچ كس مرا دوست ندارد».
راه حل: به اين افراد نشان دهيد كه مسائل آنها را مي بينيد و مي شنويد، زيرا آنها به محيط حمايتي و تشويق احتياج دارند. همچنين بايد سطح فشار و استرس را براي اين افراد پايين آورد. علاوه بر اين به آنها اجازه شكايت كردن ندهيد، مگر زماني كه راه حلي براي مشكل پيش آمده داشته باشند.

3- وسواسي و كمال گرا

اين افراد دلشان مي خواهد كارها به بهترين نحو ممكن انجام گيرد. چنين افرادي درعين حال كه ممكن است خسته‌كننده و ملال آور به نظر رسند، اما داراي مهارتهاي تجزيه و تحليلي اند كه مستلزم توجه زياد به جزئيات است. استانداردهاي عملكرد اين افراد در سطح بسيار بالايي قرار دارد. در برخي مواقع كار خوبي كه توسط ديگران مورد تمجيد واقع مي شود از نظر اين افراد قابل قبول نيست. جمله معروف آنها اين است:« اين كار مي توانست بهتر انجام شود».
راه حل: در صورتي كه در برخورد با اين افراد، واقعيتها و منطق را ارائه دهيد، مي توانيد بهترين بهره را از آنها ببريد. در عين حال حرفهاي اين افراد را درباره بهتر انجام شدن كارها جدي نگيريد. آنها معمولا نقاط ضعف خودشان را بيان مي كنند نه نقاط ضعف شما را. سعي كنيد با اين افراد به گونه اي كار كنيد تا بتوانند انتظارات واقعي براي خود و ديگران داشته باشند و مطابق انتظارات واقعي عمل كنند.

4- افراد يخي


اين افراد براي تغيير آمادگي ندارند وهر تغييري – هر چند كوچك – مي تواند آنها را نگران و آشفته سازد و آغازي براي رفتار منفي در آنها باشد. جمله معروف آنها اين است:« راه قديمي بهتر است».
راه حل: در مقابل اين افراد صبور باشيد، زيرا ممكن است در مسير انجام تغييرات مانع تراشي كنند. اين افراد را در تغيير درگير كنيد يا از تغييرات تدريجي براي ايجاد فرصت مناسب براي آنها استفاده كنيد.

5- افراد بسته

راههاي برقراري ارتباط با اين افراد مسدود است. اين افراد بسيار تودار و ديرجوش هستند و تنهايي و خلوت را به بودن در ميان جمع ترجيح مي دهند. آنها هرگز درباره تفكرات و احساسات خود صحبت نمي كنند و به همين دليل ارتباطات محدودي دارند. « حوصله ندارم» يا « فعلا وقت ندارم» از جملاتي است كه آنها براي فرار از جمع از آن استفاده مي كنند.
راه حل: براي برقراري ارتباط با اين افراد بايد حوصله كنيد. ممكن است مدتي طول بكشد تا اين گونه افراد احساس راحتي بكنند و با شما راحت تر و بهتر برخورد كنند. هنگام صحبت با اين افراد از سوالات باز استفاده كنيد و آنها را به شركت در بحثها تشويق كنيد.

LIDA
18-08-2010, 18:29
6- كم حرف و منفعل

اين افراد زياد سخن نمي گويند. حتي اگر اصرار كنيد، فرياد بكشيد يا از آنها خواهش كنيد، جوابي بيشتر از آري يا خير نخواهيد شنيد. اين افراد حتي زماني كه بايد از حقوق خود دفاع كنند، ساكت مي‌مانند. در نتيجه غالباً مورد ظلم قرار مي گيرند. فرد منفعل هميشه احساس ناامني مي كند واعتماد به نفس بسيار پاييني دارد. آنها غالباً از شركت در تصميم گيريها امتناع مي كنند و يا نظري ارائه نمي دهند.
راه حل: اين افراد شديداً به اعتماد به نفس و حمايت احتياج دارند و بايد بطور مستقيم از آنها انجام اموري را كه مي توانند انجام دهند خواسته شود. تشويق نيز در ايجاد اعتماد به نفس آنها بسيار موثر است.

7- افرادي كه مي گويند: «كار من نيست»


اين افراد دائم از زير بار قبول مسئوليتهاي بيشتر شانه خالي كرده و منفي بودن خود را با رد كردن انجام كارهايي كه بايد برعهده بگيرند، ظاهر مي كنند.
معمولاً دوستان و همكاران اين افراد بايد كارهاي مربوط به آنها را انجام دهند و اين در حالي است كه اين افراد انجام آن كارها را جزء وظايف آنها مي دانند نه وظايف خودشان_ جمله معروف آنها اين است: «‌اين كار جز وظايف و شرح شغلي كه من بايد انجام دهم نيست».
راه حل: سعي كنيد شرح شغل اين افراد را واضح و روشن در اختيار آنها قرار دهيد، تا جايي براي توجيهات آنها باقي نماند. بازرسي و كنترل غير محسوس نيز در برخي مواقع مي تواند كارساز باشد.

8- شايعه پراكن ها


اين افراد از شايعه به عنوان سلاح قوي جهت كنترل روي ديگران و محيط استفاده مي كنند. آنها با پخش شايعه و درگير كردن ديگران در مسائل مربوط به آن لذت مي برند و احساس مهم بودن مي كنند. جمله معروف آنها اين است: « اجازه بده من بگويم چه اتفاقي دارد مي افتد».
راه حل: بهترين راه جلوگيري از شايعه سازي در سازمان، دادن اطلاعات و حقايق لازم و كافي به افراد است. وقتي افراد سازمان از كليه اطلاعات مربوط به مسائل سازمان آگاهي داشته باشند، به شايعه و افراد شايعه پراكن توجهي نمي كنند. در نتيجه انگيزه اي براي اين افراد به منظور ايجاد شايعه و پخش آن باقي نمي ماند.

9- افراد منفي گرا


اين افراد نگرش بدي نسبت به دنيا دارند. آنها فكر مي كنند كه دنيا بر سرشان خراب شده است. آنها از شيوه انجام امور ناراضي هستنــد و مهم نيست شماچقدر تلاش كنيد تا كاري برايشان انجام دهيد. در واقع اين افراد هميشه نيمه خالي ليوان را مي‌بينند و براي انجـــام يك كار بيشتر بر عواقب منفي آن تأكيد دارند تا نتايج مثبت. اين افراد اعضاي خوبي براي كارهاي گــــروهي نيستند. جمله معروف آنها اين است:« من مي دانـم اين كار شدني نيست».
راه حل: تغيير نگرش افراد منفي گرا كار آساني نيست. اما شما بايد آنها را مجبور به تطبيق با عادتهاي مثبت كنيد تا از عادتهاي منفي دور شوند. ايجاد تفكرات مثبت و نشان دادن نتايج خوب كارهايي كه او اميدي به انجام آنها نداشته است، مي تواند به اين اشخاص كمك كند.

10- افراد غير متعهداين افراد آن‌قدر براي انجام كاري بهانه مي آورند تا شخص ديگري آن را انجام دهد و يا آن‌قدر در انجام تصميمي تعلل مي كنند كه ارزش آن از بين مي رود. آنها كار خود را بطور جدي انجام نمي دهند، زيرا كار براي آنها اولويت ندارد. انجام امور شخصي و پرداختن به مسائل غير كاري براي آنها مهمتر از انجام كارهاي سازماني است. جمله معروف آنها اين است: « او مي تواند منتظر شود».
راه حل: دليل اصلي تأخير و تعلل آنها را سوال كنيد. اين افراد معمولاً احتياج به اهداف و استانداردهاي واضح و انتظارات رسمي دارند و اينها بايد به او ابلاغ شود. همچنين آنها به يك سيستم نظارتي بسته نيازمندند تا نتوانند براحتي از زير كار شانه خالي كنند.

LIDA
18-08-2010, 18:30
11- افراد هميشه منتقد

اين افراد هميشه با كلمات نيشدار و انتقادات بي‌مورد خود، ديگران را آزار مي‌دهند.آنها درباره هر ايده اي، انتقادات خاص خود را دارند؛ چه آن ايده، خوب باشد يا بد_ هدف اين افراد مخالفت با تمام چيزهايي است كه گفته مي‌شود. آنها هر جا مي روند مشكلات را پيدا مي كنند. جمله معروف اين افراد اين است:«ايده بدي است».
راه حل: در مذاكره و گفتگو با افراد انتقاد كننده بر اطلاعات تمركز كنيد. از آنها درباره علت انتقاد و مخالفتشان سوال كنيد و هميشه آنها را براي اطلاعات بيشتر تحت فشار قرار دهيد. هرگز رفتارهاي نامناسب چنين افرادي را تأييد نكنيد.

12- افراد خودخواه

افراد خودخواه، هميشه مي خواهند راه خود را ادامه دهند و فكر مي كنند همه چيز را مي دانند. در واقع اين افراد مي خواهند نداشتن امنيت خود را به گونه اي پنهان كنند.
راه حل: با اين افراد تنها بر اساس حقايق و واقعيتها رفتار كنيد. قبل از ملاقات با آنها تمام اطلاعات مورد نياز را بدست آوريد و خود را براي پاسخ به سوالات آنها آماده كنيد. به ياد داشته باشيد برخورد تهاجم آميز يا تسليم در برابر آنها كارساز نخواهد بود.

13- افراد فداكار( قرباني)

اين افراد قلب خونين سازمان هستند. آنها زود سركار مي آيند و دير مي روند و يار و پشتيبان همكاران و دوستانشان هستند. ازآنها هركاري كه بخواهيد انجام مي‌دهند، زيرا اين افراد معمولاً به دليل مسائل شخصي ترجيح مي دهند بيشتر اوقات زندگي خود را در محيط سازمان بگذرانند. در صورتي كه از خدمات آنها قدرداني نكنيد، منفي گري آنها آغاز مي شود. جمله معروف افراد فداكار اين است:« من زندگي ام را وقف اين شركت كردم، ولي براي هيچ كس مهم نيست».
راه حل: به حرفهاي اين افراد گوش دهيد و به آنها نشان دهيد كه وجودشان تا چه اندازه براي سازمان اهميت دارد. از تلاشها و همكاري آنها صميمانه قدرداني كنيد و اين كار را در حضور ديگر كاركنان انجام دهيد.

14- افراد خود سرزنش كن

اين افراد همواره كمبودهايي را در عملكرد كاري و رفتاري خود مي يابند و دائم خود را ملامت مي كنند. آنها از هيچ
يك از جنبه هاي زندگي شخصي و كاري خود راضي نيستند. جمله معروف آنها: « من توبيخ خواهم شد. من مي توانستم اين كار را بهتر انجام دهم».
راه حل: اعتماد به نفس آنها را بالا ببريد و از كارهاي مثبت و خوب آنها قدرداني كنيد. به آنها نشان دهيد آن‌طور كه خودشان فكر مي كنند بي دست و پا و كار خراب كن نيستند.

15- افراد پرحرف


اين افراد به قدري حرف مي زنند كه اجازه صحــــبت به افراد ديگر نمي دهند. جالب اينجاست كـه بيشتر حرفهاي آنها اصلاً ربطي به موضوع مورد بحث ندارد و صرفاً از دست دادن وقت و زمان مفيد است.
راه حل: برخورد با اين افراد اين است كه به آنها تنها چند دقيقه فرصت صحبت كردن داده شود. در صورتي كه باز هم به حرف زدن ادامه دادند، به هيچ وجه رفتار آنها را تحمل نكنيد. به آنها بگوييد، بايد برويد و فرصتي براي گوش دادن به حرفهاي آنها نداريد.

LIDA
18-08-2010, 18:30
16- افراد نامنظم


اين افراد در انجام وظايف و شركت در جلسات، نظم و ترتيب را رعايت نمي كنند ونوعي آشفتگي در رفتار و كردار آنها ديده مي شود. آنها دائم به دنبال وسائل خود مي‌گردند و هميشه در جلسات تأخير دارند.
راه حل: براي برخورد با اين افراد نظم و انضباط را عامل مهمي در ارزيابي عملكردشان اعلام كنيد و آنها را به مرتب بودن تشويق كنيد.

17- افراد بي مسئوليت

اين افراد تحمل قبول مسئوليت يا توبيخ بابت اشتباه را ندارند. آنها از زير بار مسائل شانه خالي مي كنند و انگشت اتهام خود را هميشه به سمت ديگران نشانه مي روند. جمله معروف آنها اين است: « من اين كار را نكردم، فلاني آن كار را انجام داد».
راه حل: با آنها قاطع برخورد كنيد و بطور مستقيم اشتباهشان را با دليل برايشان توضيح دهيد تا نتوانند اشتباه را به ديگري منتقل كنند.

18- افراد پوست تخم مرغي

اين افراد بسيار حساس هستند و بي‌اهميت ترين مسائل آنها را ناراحت مي‌كند. روحيه حساس آنها باعث مي شود ديگران در برخورد با آنها بسيار محتاط باشند و از برقراري ارتباط با آنها احساس راحتي نكنند.
راه حل: بازخورد، به اين افراد بايد سريع و مستقيم نباشد، بلكه به آرامي و با توجه به شخصيت آنها باشد. در برقراري ارتباط با آنها شخصيت حساسشان را در نظر بگيريد.

19- افراد ريزنگر


اين افراد همواره مي گويند:« من احتياج به چك كردن مجدد كار دارم، شايد چيزي از زير دستم رد شده باشد.» آنها به جزئي‌ترين و ريزترين موارد يك مسئله توجه مي كنند و گاهي به خاطر يك مسئله كوچك اوقات ديگران را تلخ مي كنند.
راه حل: آنها را عادت دهيد در كنار توجه به جزئيات به مسائل كلي و اصلي توجه كنند. آنها بايد ياد بگيرند كليات و جزئيات را با هم در نظر بگيرند و به دليل مسائل جزئي كل پروژه را به تأخير و خطر نياندازند.

20- افراد خيلي خوب


اين افراد به نظر مي رسد كه با شما موافق هستند، اما چنانچه كاري را كه آنها از شما خواسته اند انجام ندهيد، مسئله ساز مي شوند.
راه حل: اين افراد به تأييد بسيار نياز دارند. به آنها نشان دهيد، دوستشان داريد و برايشان ارزش قائليد.

LIDA
18-08-2010, 18:31
نكاتي در برخورد با افراد دشوار

- تفاوتهاي افراد را بيشتر و بيشتر بشناسيد. تفاوتها همواره منجر به اصطكاك مي شود. اگر تفاوت ميان انسانها را يك موهبت- نه يك مسئله- بدانيد، مي توانيد به خوبي موقعيتهاي دشوار را اداره كنيد.


- مطمئن باشيد كه همه افراد سازش و هماهنگي را دوست دارند. اين انديشه كه ديگران به دنبال تحقير و صدمه زدن به ما هستند، درست نيست. مطمئن باشيد همه توافق و يكدلي را دوست دارند. با اعتقاد به اين مسئله شما فرصت پيدا مي كنيد، درهاي گفتگو را براي رسيدن به توافقات دوجانبه باز كنيد.


- باور كنيد كه مي توانيد در كنار افراد مسئله ساز بدون تنش و اصطكاك كار كنيد. شما ممكن است كه با افراد دشوار دوست و صميمي نباشيد، اما مي توانيد با آنها رفتار مسالمت آميز داشته باشيد. سعي كنيد به خواسته هاي هم احترام بگذاريد.


- در تله افراد دشوار گرفتار نشويد. وقتي ديگران به گونه اي رفتار مي كنند كه شما عصباني و خشمگين مي شويد، در واقع شما را در تله خود گرفتار كرده اند. ما اغلب در تله رفتارها، گفتارها، لبخندها و نگاههاي افراد گرفتار مي شويم. نبايد اجازه دهيم رفتارهاي افراد مسئله ساز، ما را در كنترل رفتارمان دچار مشكل سازد و آنها را بر ما مسلط گرداند.


گوش كنيد؛ گوش كنيد؛ گوش كنيد_ وقتي ديگران بدانند شما حرفهاي آنها را مي شنويد و به مسائلشان اهميت مي دهيد، كمتر رفتارهاي دشوار را از خود بروز مي‌دهند.

LIDA
18-08-2010, 18:32
- براي ايجاد رابطه بهتر افراد را با نام صدا بزنيد(نام هر فرد گرمترين آهنگي است كه او مي شنود و دوست دارد بشنود).


- افراد را سرزنش نكنيد. سرزنش افراد، آنها را براي بروز رفتارهاي مسئله ساز مستعد مي سازد.


- مراقب بلندي و لحن صدا و زبان بدن خود باشيد. استفاده از زبان بدن به شما كمك مي كند ارتباط بهتري را با ديگران برقرار سازيد. با برقراري ارتباطات عميق و اصولي، فرصت كمتري براي نشان دادن تعارضات و رفتارهاي دشوار ايجاد مي‌شود.


- از به كار بردن كلمات زير پرهيز كنيد: بايد، ولي، من مي خواهم...، متاسفم، نمي‌تواني و......


- اگر طالب صداقت هستيد با ديگران نيز صادقانه برخورد كنيد و به تعهدات خود عمل كنيد.


- استفاده از كلمات جادويي را بياموزيد. در دامنه لغات ما، كلمات زيادي وجود دارند كه اثرات فوق العاده اي بر جاي مي گذارند. اين كلمات را بيابيد و از آنها استفاده كنيد.- فنون مذاكره را ياد بگيريد چرا كه موفقيت در زندگي امروز در گرو ارتباطات خوب است و مذاكره در اين راه به شما كمك مي‌كند.

GORJI
18-08-2010, 18:39
35 نكته اساسي براي شروع يك كسب و كارموفق ...


6- يک حسابدار مي‌تواند به شما در مسائلي نظير گردش نقدينگي، نقطه سربه سر و صورت سود و زيان کمک کند.

7- بانکها به مراتب ارزان‌تر از شرکا هستند و مشکل کمتري نيز در مواجهه با آنها داريد.داشتن يک شريک مانند ازدواج بدون وجود عشق است. زندگي شما در اينصورت از آن خودتان نخواهد بود. البته به ياد داشته باشيد که آغاز يک کسب و کار با يک شريک بي‌نهايت بهتر از عدم آغاز يک کسب و کار است.

8- وقتي يک شريک داريد بايد به نظرات اونيز توجه کنيد. در شراکت بدون رسيدن به توافق لازم هر تلاشي به بن بست خواهيد رسيد.

9- مسئله ديگر، مدير عامل بودن و داشتن راي اکثريت است. اين دليل ديگري است که آگاه باشيد هيچ‌گاه بيش از 49 درصد از سهام شرکت خود را واگذار نکنيد، البته اگر تمايل داريد که کنترل اوضاع به دست خودتان باشد!!

10- آيا براي کسب و کار شما بازار وجود دارد؟ وسعت اين بازار چقدر است؟

تحقيقات بازار بسيار مهم و اساسي است. بهتر است به جاي ايجاد بازار جديد، بازارهاي موجود را پيدا کنيد.

GORJI
18-08-2010, 18:40
11- اگر در اين بازار رقيبي نداريد و يا رقابت محدودي وجود دارد، هشيار باشيد. ممکن است به واقع بازاري وجود نداشته باشد! به عبارت ديگر ممکن است روي يک محصول خاص دست گذاشته باشيد که تا کنون شناخته نشده است.

12- قبل از آغاز يک کسب و کار، با يک مشاور، وکيل، واسطه بيمه و يا مدير بانک مشورت نمائيد. مشاوره بانک مجاني است. مشاوره اوليه با مشاوران حرفه‌اي نيز مجاني است. اما قبل از هر اقدامي پرسش نمائيد.

13- عموما بهترين کسب و کاري که مي توانيد انتخابي گويد: شما ميتوانيد در هر زمينه کسب و کار و يا صنعت جديد از طريق خواندن کتاب متخصصين آن فن، حتي براي يک ساعت در روز نيز ميتونانيد عملا تجربه کسب نماييد. حتي بيشتر از آن نيز ميتوانيد مطالعه کنيد زيرا هرچه بيشتر مطالعه کنيد، مغز اطلاعات جديد را بهتر از اطلاعات جزيي و آسان در ک ميکند. تکرار با فاصله ،يک روش موثر در يادگيري موثر و اثبات شده است.

14- حتي اگر فکر ميکنيد که براي آغاز کسب و کاري که در ذهن داريد به تجربه عملي نياز داريد ميتوانيد مدتي را براي يکي از رقباي خود کار کنيد. حتي ميتوانيد نيمه وقت کار کنيد. هرچه برايتان مفيد است ياد بگيريد و در عين حال مزد نيز دريافت کنيد. البته بهتر است قبل از امضاي قرارداد مربوط به انجام فعاليتهاي محرمانه از آنجا برويد زيرا ممکن است عليه شما شکايت کنند!

15- به همان سرعتي که دارايي شما افزايش مي يابد، بايد هدفتان اين باشد که خود نيز توسعه پيدا کنيد و از يک صاحب کسب و کار/ مجري به يک صاحب کسب و کار/مدير تبديل شويد.

GORJI
18-08-2010, 18:40
35 نكته اساسي براي شروع يك كسب و كارموفق ...


16- هيچ وقت نبايد کسب و کاري را با اين هدف که کليه امور را خود رتق و فتق کنيد آغاز نماييد. اين کار درست مانند اين است که کار خود را با پول بخريد.

17- اگر بخواهيد هر کاري را خودتان انجام دهيد عملي نيست. بايد ياد بگيريد که تفويض اختيار کنيد. بايد افراد با انگيزه اي را بکار بگيريد که حتي از شما باهوشتر و زيرک تر باشند. به آنها استانداردهاي بالاي خود را بياموزيد و در حاليکه آنها اغلب کارها را انجام ميدهند بر آنها نظارت داشته باشيد.

18- انتخاب يک نام تجاري مناسب، براي موفقيت شما بسيار حايز اهميت است. بعد از سالها تجربه در تبليغات و بازاريابي، پيشنهاداتي که در اين مورد به شما ارايه ميکنم به شرح زير ميباشد:

19- نام شما نبايد مشابه نام رقبايتان و يا نزديک به آن باشد زيرا اولا مشتريان سردرگم ميشوند و به آساني شما را پيدا نميکنند و ثانيا ممکن است مورد شکايت شرکتهاي رقيب واقع شويد.

20-هرچقدر اسم شرکت کوتاهتر باشد، به ياد ماندني تر خواهد بود.

GORJI
18-08-2010, 18:41
21- اسم بايد به آساني هجي شود و به وضوح قابل تلفظ باشد.

22- اسم شما بايد تبليغي باشد براي آنچه ميخواهيد انجام دهيد. کسب و کارهايي که نام صاحبان خود را دارند تنها در صورتي موفقند که اين اسم براي ديگران آشنا باشد و يا مرادف يک محصول و يا خدمت شناخته شده باشد.

23- نبايد نام شما به نام شرکت ثبت شده ديگري تجاوز کند.

24- نام شما بايد متمايز و در ارتباط با تصويري باشد که مايليد از کسب و کار خود ارايه دهيد. براي نمونه اگر شما خدمات نظافت منازل را انجام ميدهيد انتخاب نام سويس منازل APHRODITE (به معناي عشق وزيبايي) کاملا نامناسب است و در عوض نام خدمات منازل Spicand Span ( به معناي نو و ترو تميز) بسيار مناسب خواهد بود.

25- با توجه به ثبت اسم شرکت شما در کتاب زرد اگر اسم شما با اولين حروف الفبا آغاز شود در صدر ليست شرکتها قرار خواهيد گرفت.

GORJI
18-08-2010, 18:41
26- شايد شما دوست داشته باشيد نام شهر و يا شهرستان خود را بخشي از نام شرکت خود قرار دهيد.

27- دليل ديگري که نام کوچک خود را در نام کسب و کارتان مورد استفاده قرار ندهيد، اين است که در اذهان مشتريانتان تبعيض ايجاد ميکنيد و آنها به دنبال شما ميگردند و در حاليکه ساير همکارانتان بيکار نشسته¬اند کار فراوان روي سر شما ريخته ميشود.

28- همچنين زماني که تمايل به فروش و يا واگذاري کسب و کار خود داريد در صورتي که نام کسب و کارتان، اسم کوچک شما باشد، به قيمتي پايين تر از زماني که يک نام تجاري مناسب داشته باشد به فروش ميرسد.

29- تعيين نام مناسب به اين روش انجام ميشود:

يك جلسه هم انديشي با روش طوفان مغزي (brain storming) تشکيل دهيد. نام هاي مناسبي را که به ذهنتان مي¬آيد بنويسيد، حتي اگر مسخره به نظر آيند. در اين مرحله کميت بيش از کيفيت اهميت دارد. اين رويه بايد منجر به توليد حداقل 100 اسم گردد.

30- در اين مرحله به تسويه فهرست اسامي و حذف نام هاي نا مناسب بپردازيد تا به 6 الي 7 نام برسيد. به ارتباطات فکري مردم نيز بينديشيد و اينکه اغلب انها کدام اسم را ترجيح ميدهند. اين ليست را به دوستان و انجمن¬هاي حرفه¬اي که به قضاوت آنها اطمينان داريد نشان دهيد و نظر آنها را بخواهيد. همچنين دليل انها را از انتخاب اين اسم بپرسيد. در نهايت، خودتان تصميم بگيريد زيرا شما رييس هستيد و تصميم نهايي با شماست چون کسب و کار متعلق به شماست.

GORJI
18-08-2010, 18:41
31- سپس به کتاب راهنماي آنلاين و آفلاين مراجعه کنيد تا ببينيد که آيا اسم منتخب شما وجود دارد يا خير.

32-همچنين در اينترنت شناسه هاي ".com" را جستجو کنيد تا بدانيد که آيا نام مورد نظر شما در اينترنت وجود دارد؟ به ياد داشته باشيد که ".com" به ".net" ارجحيت دارد.

33- قبل از هزينه کردن هر مبلغي براي تبليغات، توضيح مختصري در مورد کسب و کار جديدتان بنويسيد و براي رسانه هاي معتبر بفرستيد.

34- نهايتا هر کارآفرين بايد به ياد داشته باشد که اغلب کالاها و خدمات به خودي خود به فروش نميروند. شاخص ويژه اي براي اين مطلب وجود دارد. اقتصاد داني با نام ويافردو پارتو قاعده¬اي را به عنوان يک اصل ارايه داده است که به قانون 20-80 معروف است. اين اصل بيانگر اين مطلب است که اگر 20% از کسب و کارها به ارايه خدمات مشغول باشند، 80% ديگر درگير خدمات فروش و تبليغات هستند.

35- بنابراين بهتر است به مطالعه موردي در مورد روش هاي تبليغات و فروش براي کسب و کار خود بپردازيد.

LIDA
18-08-2010, 22:46
در راه رسيدن به اوج با مردم مهربان باش چرا كه هنگام سقوط با همان مردم رو به رو خواهي شد .

كودكان به آنچه مي كنيد بيش از آنچه مي گوئيد توجه دارند .

عادات بد، رختخواب گرم و راحتي هستند كه خزيدن به درون آن آسان و خارج شدن ازآن دشوار.

شكست فرصتي براي شروع مجدد و هوشمندانه تر است .

درد ورنج اجتناب ناپذير است ولي بد بختي و بيچارگي انتخابي است .

LIDA
18-08-2010, 22:47
نگراني جريان باريكي ازترس است كه اندك اندك درذهن جاري مي شود و اگر تقويت شود كانالي ميسازد كه هر فكر ديگري را خشك مي كند.

اعتماد به نفس هميشه حاصل درست عمل كردن نيست بلكه نتيجه نترسيدن از اشتباه است .

چهار چيز برگشت نا پذيرند: جمله خارج شده از دهان ، تير رها شده از كمان ، زندگي گذشته و فرصت هاي از دست رفته.

ترس گرچه خالق نيست اما مي تواند از هيچ ؛ چيزي بيافريند.

خدمتي كه به خود مي كنيم در درونمان مي ميرد ولي آنچه براي ديگران انجام مي دهيم فنا ناپذيراست.

LIDA
18-08-2010, 22:47
گرماي يك دوست در كنار شما مي تواند به مراتب بيشتر از يك كت گرانقيمت باشد.

درآرزوي كاري مطابق با توانتان نباشيد تواني مطابق با كارهايتان ارزو كنيد.

كسي كه به خاطر شما دروغ مي گويد به شما نيز دروغ خواهد گفت.

كسي كه نمي خواهد با خار سرو كار پيدا كند به دنبال گل نمي رود.

سريع فكر كنيد ولي آهسته سخن بگوئيد.

هنگامي كه خود را در مشكل غرق مي كنيد احتمال يافتن راه حل بسيار ضعيف مي شود.

سه چيز روح شما را محدود مي كند: منفي بافي ، پيش داوري وعدم تعادل.

مشكلات فرصت هايي هستند در لباس كار و تلاش .

تنها مقصود ما در زندگي عشق ورزيدن به يكديگر است اگر از عهده اين مهم بر نمي آييم حداقل بكوشيم تا يكديكر را نيازاريم .

LIDA
18-08-2010, 22:49
چگونه مثبت انديش باشيم ؟


1- نسبت به خودمان احساس خوبي داشته باشيم و خود را خوب، توانا و با ارزش بدانيم.

2- ليستي از صفات مثبت خود تهيه کنيم و راه‌هاي تقويت آنها را بيابيم و تجربه کنيم.

3- ليستي از افکار منفي خود در طي روز تهيه و سعي کنيم براي هر فکر منفي يک فکر مثبت معادل بيابيم تا به کمک آن بتوانيم با افکار منفي مقابله کنيم.

4- سعي کنيم در گفتار و برخوردهاي روزانه از کلمات و جملات مثبت استفاده کنيم، مثلاً در ملاقات با ديگران بجاي استفاده از کلمه «خسته نباشيد» که داراي بار منفي و القاي حس خستگي است، بگوييم «خدا قوت»، «شاد باشيد» و يا «پر انرژي باشيد»

5- افکار خود را متوجه خوبي‌ها و جنبه‌هاي مثبت زندگي کنيم تا به مرور مثبت‌نگر شويم.

LIDA
18-08-2010, 22:49
6- با خوش‌بيني سعي کنيم، دستوراتي به ذهن خود بدهيم که انديشه‌هاي جديد مثبت شکل گيرند.

7- هر روز صبح که از خواب بر مي‌خيزيم با نگاه کردن به منظره ي يک تابلوي نقاشي زيبا و يا اسما‌ء‌الله روز خود را با نشاط و خوش‌بيني آغاز کنيم.

8- از افراد منفي‌نگر يا موقعيت‌هايي که باعث ايجاد افکار ناخوشايند و منفي مي‌شوند دوري و يا سعي کنيم کمتر با آنها برخورد داشته باشيم.

9- به مشکلات به عنوان محکي براي ارزيابي توانايي‌هاي خود نگاه کنيم و هرگز نتيجه ي بدي را پيش‌بيني نکنيم، زيرا مشکلات فقط به اندازه‌اي مهم هستند که ما آنها را مهم مي‌پنداريم.

10- به لحظات و خاطرات زيبا و دوست داشتني گذشته ي خود فکرکرده و سعي کنيم آنها را تکرار نماييم.

LIDA
18-08-2010, 22:49
11- از ترديد و دودلي دوري کرده و کارها را با جديّت دنبال کنيم.

12- به نداي منفي دروني خود و تلقين‌هاي مخرب و نگران کننده‌ي ديگران بي‌توجه باشيم و سعي کنيم عکس آنها را انجام دهيم.


13- به قدرت بي‌کران خداوند ايمان داشته باشيم و با خود تکرار کنيم که من لياقت بهترين‌ها را دارم و با لطف خداي بزرگ به آنها خواهم رسيد.

14- از ميان اهداف خود هدفي را انتخاب کنيم که اميد بيشتري به موفقيت آن داريم و در تلاش براي تحقق آن، به فکر تأييد يا تکذيب ديگران نباشيم.

15- در توصيف احوال و زندگي خود از کلمات مثبت استفاده کنيم.

LIDA
18-08-2010, 22:50
چگونه مثبت انديش باشيم


16- در تعريف از افراد خانواده يا دوستان از کلمات مثبت و روحيه بخش استفاده کنيم (فلاني شخص بسيار شريف و بزرگواري است.)

17- از چشم و هم‌چشمي و حسادت که باعث ايجاد افکار منفي مي‌شود دوري و سعي کنيم روش زندگي خود را خودمان انتخاب کنيم.

18- هرگز شعار خواستن، توانستن است را فراموش نکنيم و بدانيم که در سايه ي سعي و تلاش به آنچه بخواهيم مي‌رسيم.

19- قدر لحظات زندگي را بدانيم و از آنها به ‌خوبي استفاده کنيم، زيرا هرگز تکرار نخواهد شد.

20- براي تغيير اوضاع و شرايط نامساعد اقدام کنيم و مطمئن باشيم که مي‌توانيم آنها را از بين ببريم.

LIDA
18-08-2010, 22:50
21- از خود انتظار بيش از حد نداشته باشيم و خود را همه فن حريف ندانيم، به عبارت ديگر از کمال گرايي مطلق که باعث اضطراب و احساس عجز و ناتواني مي‌شود خودداري کنيم.

22- خود را از قيد و بندهاي آزاردهنده رها ساخته و ساده زندگي کنيم تا فکر و خيال آسوده‌اي داشته باشيم.

23- از انزوا و گوشه‌گيري که باعث ايجاد افکار منفي مي‌شود دوري کرده و اوقات خود را در جمع خانواده، فاميل و دوستان سپري کنيم.

24- هر وقت احساس کرديم که افکار منفي سراغمان آمده است، وضعيت خود را تغيير دهيم و به کاري سرگرم شويم.

25- ممکن است هنگام خواب در رختخواب افکار منفي به سراغمان بيايد، تا خسته نشده‌ايم به رختخواب نرويم.

26- هرگز به هيچ وجه خود را بدبخت، ناتوان و درمانده احساس نکنيم.

27- اعتماد به نفس خود را در هر شرايطي حفظ کنيم و هرگز به ديگران اجازه ندهيم که آن را متزلزل کنند. بايد متوجه باشيم که اعتماد به نفس کليد خلق تفکر مثبت است.

28- خنديدن را فراموش نکنيم. خنديدن باعث مي‌شود تا افکار ناراحت کننده و منفي‌ جاي خود را به افکار مثبت و شاد بدهند.

LIDA
18-08-2010, 22:54
تاثیرگذاری و متقاعد کردن دیگران


اعتماد آن ها را جلب کنید: مردم خود به خود در مقابل افرادی که می خواهند نظرات شان را تغییر دهند ، هشیارانه رفتار می کنند. به همین دلیل است که جلب اعتماد آن ها یکی از مهم ترین قدم ها می شود. باید به آن ها ثابت کنید که فردی بی ریا و صادق هستید و نظرات مفیدی دارید. باید روی صحبت های خود تسلط کامل داشته باشید.-نقطه ی مشترک پیدا کنید: افراد زیادی در مورد مسایل و موضوعات مختلف نقطه نظرات مشابهی دارند. به مخاطبان خود نشان دهید که افکار شما با ایده های آن ها سازگار است. باید خودتان را جای آن ها بگذارید، نگرانی های آن ها را بفهمید و نسبت به احساسات شان همدردی نشان دهید.


خوب ساختاربندی کنید: هر بحث متقاعد کننده ای، چه یک سخنرانی باشد، چه یک مقاله، باید ساختاری روشن داشته باشد، منظور از ساختار مناسب، تکرار ها و جاگذاری ها است. وقتی دلایل این که چرا مردم باید به شما گوش دهند را لیست کنید، مهم ترین دلایل را برای آخر لیست بگذارید تا در مغز شنوندگان تان باقی بماند. مطالب مهم را چند بار تکرار کنید.


هر دو جنبه را به آن ها نشان دهید: هر دو جنبه مثبت و منفی نظرات تان را معرفی کنید. این کاری بسیار معقول است. کاری که این جا باید بکنید این است که روی جنبه های مثبت بیشتر تأکید کنید. توضیح دهید که جنبه های بد نظرات تان آن قدرها هم بد نیستند و مزیت ها و فواید آن ها بر جوانب منفی اش غلبه دارد. هیچ وقت در مورد نقاط منفی آن دروغ نگویید چون اگر مخاطبان این مساله را متوجه شوند که آن ها را فریب داده اید از شما خشمگین خواهند شد و هیچ وقت دوباره به شما اعتماد نمی کنند.


منافع شخصی شان را به آن ها یاد آور شوید: وقتی منافع شخصی افراد را از یک ایده، به آن ها توضیح دهید، شانس بیشتری برای متقاعد کردن آن ها دارید. برای انجام این مساله ابتدا باید نیازهای مخاطبان تان را دریابید. توجه آن ها را با گفتن نیازهای شان جلب کرده و به آن ها بگویید که چطور می توانید راضی شان کنید.

LIDA
18-08-2010, 22:55
به نفس آن ها بپردازید: به این کار چاپلوسی و تملق استراتژیک هم می گویند. تحسین کردن کار دیگران بایددرست انجام شود. چیزهایی را پیدا کنید که مخاطبان تان به آن افتخار می کنند، چه مربوط به استعدادهای شان باشد و چه مشغلویات شان. وقتی شما افراد را تحسین می کنید، نشان می دهید که توانایی های آن ها را شناخته اید. با این کار آن ها میل بیشتری به شنیدن حرفه های تان خواهند داشت.از مراجع استفاده کنید: همه، افراد متخصص را دوست دارند. اگر کارشناسی چیزی در مورد موضوعی بگوید، حتماً حرف درستی زده است. حرف های خود را با حرف های متخصصان و کارشناسان مربوطه تطبیق دهید.
رضایت و موافقت عمومی را کسب کنید: اکثر افراد تحت تاثیر کارهای دیگران هستند. کاری که باید بکنید این است که نشان دهید افراد بسیاری حرفت تان را قبول دارند. مثال هایی بزنید که چطور ایده ها و نظرات تان جاهای دیگر کاربرد خوبی داشته است.زمان بندی خوبی داشته باشید: برای خوب زمان بندی کردن نیاز به حس ششم دارید. هیچ وقت موقعی که افراد زیر استرس و فشارهای روحی هستند سراغ شان نروید. وقتی سراغ آن ها بروید که راحت بتوانند به حرف های تان گوش دهند.


منحصر به فرد باشید: این یک قانون است، هر چیز که منحصر به فردتر است، قیمت بالاتری هم دارد. خودتان و ایده ها و نظرات تان را منحصر به فرد نشان دهید. با این کار شنونده های تان بیشتر خواهند شد. این کار را می توانید با نشان دادن این که اطلاعات و معلومات زیادی در مورد مساله دارید، انجام دهید.

LIDA
18-08-2010, 22:56
اعتماد به نفس داشته باشید: ممکن است همه جا برای انجام هر کاری این توصیه را شنیده باشید. بله، چون واقعاً مساله مهمی است.
شما خود باید به عقاید و نظرات تان ایمان داشته باشید تا بتوانید دیگران را هم متقاعد به قبول آن ها کنید.


جالب و دلچسب باشید: وقتی با یکنواختی صحبت کنید، کم کم شنونده های تان را از دست خواهید داد. باید با انرژی و جالب صحبت کنید، نشان دهید که خودتان هم از نظرات تان به هیجان آمده اید.معقول باشید: مردم دوست دارند معقول جلوه کنند، پس روی منطق شان کار کنید. منطق در کار بسیار مهم است. سخنرانی تان باید قالبی معقول داشته باشد.سیاست به خرج دهید: با شنوندگان تان همان طوری باید رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود. با تن مناسب صحبت کنید و سر آن ها داد نکشید و صدای تان را هرگز بالا نبرید. مهم تر این که کاری نکنید که احساس نادان بودن به آن ها دست دهد. به یاد داشته باشید که شما می خواهید با آن ها گفت و گو کنید نه مشاجره. احترام گذاشتن به مخاطبان تان نباید فراموش شود.فروتن باشید: هیچ کس افراد خودخواه و مغرور را دوست ندارد. حتی اگر بدانید و مطمئن باشید که نظر شما بهترین است، اگر خودبین و خودخواه باشید دیگر کسی به حرف های تان گوش نخواهد داد. هیچ وقت هم فکر نکنید که خیلی زود موفق به متقاعد کردن آن ها خواهید شد، واقع بین باشید و همیشه این احتمال را بدهید که شکست بخورید. پس انداز کنید...

LIDA
18-08-2010, 23:00
چند پیشنهاد جهت ارتباط موثر و محبوبیت در بین دیگران1- یک پیشنهاد تکراری!! شنونده خوبی باشید . شاید بگویید گوش کردن که کاری ندارد, بله گوش کردن ساده است اما اگر شنونده فن گوش کردن را نتواند به درستی به کار ببندد , رابطه سالم و موثری پدید نمی آید. برای آنکه محبوب دیگران شوید باید حس گوش کردن را یاد بگیرید, تمرین کنید و بسیار به کار ببندید. هماهنگی لازم بین اینکه شما ژست بگیرید, توی چشم طرف مقابلتان زل بزنید و مرتبا سرتان را تکان بدهید اما حواستان پیش معامله خانه تان یا هر چیز دیگری باشد, هر کسی را متوجه این موضوع که شما فن گوش کردن را بلد نیستید می کند فن گوش کردن مغایر با خمیازه کشیدن , به ساعت مگاه کردن وتند تند آدامس جویدن است.

2- صادق باشید, بدون ابهام و با صراحت و صداقت صحبت کنید. روابطی که این اصل راندارند بی شک قطع خواهند شد.

3- همدلی کنید نه همدردی! هیچ کس درد هیچ کسی را به طور واقعی نمی فهمد, پس ما همدردی نمی توانیم کنیم اما همدلی فرایندی است که در طی ان خودمان را جای طرف مقابل می گذاریم و دنیا را از دریچه چشم او می نگریم. در همدلی قضاوت ممنوع است و ما حق نداریم درباره دیگران قضاوت کنیم مگر اینکه قاضی یا حقوقدان باشیم؟!

4- حرف خود را مزه مزه کنید خودتان را جای طرف مقابل بگذارید و اگر گفته هایتان تلخ نبود به زبان بیاورید.

5- نصیحت نکنید هیچ یک از ما از نصیحت خوشمان نمی اید بیهوده خود را خسته نکنید و به جای نصیحت پیشنهاد بدهید.

6- سرزنش نکنید هیچ کس بی عیب نیست و هیچ گلی بی خار نمی باشد. پس دیگر جایی برای سرزنش باقی نمی ماند.سرزنش کردن بهداشت روانی دیگران را به خطر می اندازد.

7- افراد را همان گونه که هستند بپذیرید اگر قصد محبوبیت دارید بهتر است افراد را با تمام بدی ها و خوبی هایشان بپذیرید. پذیرش بی قید و شرط را فراموش نکنید.

8- احترام دیگران را نگه دارید تا وقتی به دیگران احترام نگذارید به شما احترام نمی گذارند و اصولا مردم جواب هدیه را با هدیه و جواب کتک را با لگد!!

9- به شیوه مناسب کخالفت کنید به جای بلند کردن صدا, بحث و جدل مخرب و ...... ازروش خلع سلاح استفاده کنید. در این روش سعی می کنیم در حرفهای طرف مقابل حقیقتی را بیابیم. حتی اگر با کل سخن مخالف هستیم. این روش تسکین دهنده و آرام بخش اعصاب است.

LIDA
18-08-2010, 23:03
چگونه به دوستانمان بگوييم "نه"؟

برقراري رابطه دوستي

گاهي شخصي از شما درخواست رابـطه دوستـي مـي كند و مـي خــواهد كه بهترين دوست او باشيد ولي شما بدلايل مختلف مايل به اين كار نيستيد.

براي رهاي از دست او بگوييد:

وقت ندارم. به او بفهمانيد كه دوست صميمي بودن نيازمند داشتن وقت زياد و از خود گذشتگي است و شما بدليل ذيق وقت نمي توانيد از عهده اش برآييد.

مسئوليتش را نمي توانم بپذيرم. وارد شدن شخصي بعنوان يك "دوست صميمي" به زندگي باري به مسئوليتهاي فراوان شما اضافه مي كند و شما آنقدر گرفتار هستيد كه نمي توانيد آنرا قبول كنيد.

تو لايق بهترين ها هستي. به او بگوييد كه هر شــخصي لايق داشتن بهترين چيزها در زندگيش است و شما خود در حد و اندازه اي نمي بـيـنـيد كـه بتوانـيد براي او بهترين باشد.

من شخصي منزوي هستم. انزوا و ترس شـديـد از حـضور در اجتماع باعث شده كه شما نتوانيد با ديگران ارتباط برقرار كنيد تا آنجا كه حتـي حـاظر بـه شركت در مراسمات مختلف نيستيد و از آن و حشت داريد. شما بايد از اين مـورد بـه عنـوان آخـرين راه حـل استفاده كنيد و قبل از آن مطمئن شويد كه او اطلاعي از قـابليت هاي اجتماعي شما ندارد.

مراحل بعدي كار

سخاوتمند باشيد. نپذيرفتن دوستي دليل بر تغييرات كلي رفتار شما با او نمي باشد. با او به مهرباني و گشاده رويي رفتار كنيد.

شـخص ديـگري را به او مـعرفي كنيد. او مـمكن اسـت به اين عـلت شـما را بـراي دوستي انتخاب نموده باشد كه تصور مي كرده شما بهترين و آخرين گزينه مي باشيد. افراد ديگري را براي دوستي به او پيشنهاد دهيد.

دم دستش باشيد. هر گاه متوجه شديد كه به كمك و ياري شما نياز دارد دريغ نكرده و داوطلبانه به سراغش رفته و مشكلاتش را حل نماييد.

LIDA
18-08-2010, 23:04
۷ روش براي پالودن ذهن و جسم


مسیر حرکت خود را آرام نمایید

1- روزه بگیرید
گزینه های مختلفی برای روزه گرفتن وجود دارد. برنامه و زمانی ا انتخاب کنید که برای شما مناسب باشد. بهتر است روزهای شلوغ کاری و یا آخر هفته هایی که همسرتان نقشه های بزرگی در سر دارد، را به این کار اختصاص ندهید. سعی کنید زمانی که روزه هستید تنها باشید، چراکه امکان دارد کمی سست و بدخو شوید.

فواید سم زدایی: بدن شما نیازمند این فرصت است که تمام سم های جمع شده در خود را تصفیه کند. کارهای متفاوتی می توان در مورد این قضیه انجام داد. اما در اکثر موارد، گزارش شده است که در افراد پس از باز کردن روزه، احساس تنبلی رخت بر میبندد و احساس پر انرژی بودن به آنها دست می دهد. روزه گرفتن متابولیسم بدن شما را بهبود می بخشد، و بدن را از سموم مختلف که شریان خونی و دستگاه گوارش را مسدود کرده اند، پاک می کند.

2- ذهن خود را پاک کنید
به تنهایی در یک اتاق بنشینید، آرام باشید و بر روی خالی کردن ذهن خود متمرکز شوید. تصور کنید که استرس های شما توسط یک شیشه پاک کن از پنجره ذهنتان محو می شوند. مشکلات و فشارها ناپدید می گردند. خوش بین باشید و نقاط مثبت هر موقعیت را در نظر بگیرید.

فواید سم زدایی: وقتی به حال خود رها شوید، سم ها جای ثابتی در بدن و ذهن شما پیدا می کنند و احتمالا باعث بیمار کردن شما می شوند. زمانی را به خود اختصاص دهید تا انرژی از دست رفته را باز جویید و سعی کنید به هیچ وجه به افکار مسموم فکر نکنید.

خود را از بدی ها خالی کنید

3- نفس عمیق بکشید
زمانی که تحت فشار قرار می گیرید برای چند ثانیه بر روی نفس کشیدن خود تمرکز کنید و از این طریق به خود آرامش دهید. نفس عمیق بکشید تا هوا به درون ریه هایتان وارد شود. منبسط و منقبض شدن شش های خود را احساس کنید و اکسیژن تازه را جایگزین هوای کهنه و مانده نمایید. هر موقع که می توانید بیرون بروید (به ویژه به ییلاق) تا هوای دورن ریه ها و گرایشات درونی خود را تازه کرده و طراوت بخشید.

فواید سم زدایی: تنفس عمیق و آرام سبب می شود تا میزان آدرنالین خون تا حد زیادی کاهش پیدا کنید و در زمانی که با شرایط استرس زا مواجه می شوید، راه های "مواجهه یا فرار" از مشکلات را دقیقتر تحلیل و بررسی نمایید. میزان کمی آدرنالین برای بقای حیات مفید می باشد، اما اگر مقدار زیادی از آن در بدن انباشته شود، نه تنها بدن را مسموم ميكند، بلکه باعث می شود که رگ های خونی نیز آلوده شده و مسیرشان مسدود گردد.

4- از بدن خود بیشتر مراقبت کنید
کم بخورید و از غذاهای سبک تر استفاده کنید. مصرف الکل را متوقف کنید، سیگار کشیدن را ترك نمایید و برای چند روز در رژیم غذایی خود از گوشت قرمز استفاده نکنید. از محصولا غذایی غیر شیمیایی بهره بگیرید تا سموم بدن شما زدوده شود و سیستم گوارشی بدنتان نیز از آلودگی ها پاک گردد. تا می توانید آب بنوشید؛ این کار باعث بالا رفتن ذخیره آب بدن شده، فرایند سم زدایی را تسریع می بخشد و به شما کمک میکند عادات غذایی خود را تغییر دهید. زمانی که سردرد دارید، دچار گرفتگی عضلات شده اید، و علائمی بیماری در حال افزایش است، خوب است تا پیش از مراجعه به جعبه داروها به همیوپاتی روی بیاورید.

فواید سم زدایی: زمانی که متابولیسم بدن آرام می شود، کبد بهتر کار می کند و غذا بهتر هضم می شود. زمانی که از غذاهای ناسالم استفاده نمی کنید و دستگاه گوارش مجبور نیست به تندی کار کند، خوب بالطبع احساس بهتری خواهید داشت. به چیزهایی که می خورید توجه بیشتری مبذول فرماید، چرا که از این طریق می توانید آداب غذایی خود را بهبود بخشیده و سلامت خود را تضمین کنید.

وضوح ذهنی خود را تا آخرین حد ممکن افزایش دهید

5- استرس بیش از اندازه را حذف کنید
توجه خود را بر روی مسائل مهم متمرکز کنید و مسائل جزئی و افکار استرس زا به دور بیندازید. از نگرانی های بی حد و حصر به شدت دوری کنید. سعی کنید فرد مثبتی باشید و از دیدن نیمه خالی لیوان پرهیز کنید. هیچ کار دیگری از دست شما ساخته نیست جز متوقف کردن افکار مسموم و استرس زا.

فواید سم زدایی: اضطراب شما را در جای خود میخکوب ميكند و ترس و وحشت بدن شما را فلج می نماید. بیشتر مواردی که ما به خاطر آن خود را نگران می کنیم، اصلا در زندگی اتفاق نمی افتند. پس بهتر است خودتان را از شر این افکار منحوس خلاص کنید.

6- در مورد مشکلات خود صحبت کنید
شرایطی که با آن مواجه هستید، را درک کنید و بعد آنرا با دیگران در میان بگذارید. نگه داشتن تمام مشکلات و کاستی برای خود تنها باعث افزایش استرس می شود. اگر کسی را ندارید که با او مشورت می کنید می توانید مشکلات خود را بر روی یک کاغذ بنویسید، آنها زمانی که از دور به آنها نگاه می کنید، کمتر عذاب آور و ناراحت کننده جلوه می کنند. فرض کنید از یکی از رفقا به این دلیل که هفته گذشته دوبار پول نهار خود را به گردن شما انداخته، ناراحت هستید. زمانی که این مسئله را دقیق تر تحلیل و بررسی می نمایید، شاید یادتان بیاید که او یک ماه پیش پول یک رستوران گران قیمت را حساب کرده بود. همیشه سعی کنید قبل از حرف زدن فکر کنید، به ویژه در زمان عصبانیت.

فواید سم زدایی: رفتار و گفتار خصمانه باعث ایجاد مسمومیت و خلق محیط ناخوشایندی می شوند. اگر همه چیز را در ذهن خود تحلیل و بررسی نمایید، میتوانید تصمیم های مناسب تری اتخاذ کنید. افکار منفی واکنش ذهن شما را مختل ساخته، دستگاه گوارش را از کار می اندازد و استرس را افزایش می بخشد.

7- حرکت کنید
به چشمه های آب معدنی بروید و سموم بدن خود را پاک کنید. ماساژ درمانی را شروع کنید تا فشارهای ماهیچه ای از بدن شما خارج شوند. درست تنفس کنید تا اکسیژن بیشتری در رگهای خونی شما جریان پیدا کند.

GORJI
19-08-2010, 12:23
60 نکته برای گرافیست شدن ......

۱) پیش از آغاز هر پروژه تبلیغاتی تمام مواردی را که تصور می کنید با پروژه شما مرتبط و ضروری است و باید آنها را انجام دهید ، یادداشت و فهرست کنید.

۲) در مورد موضوع سفارش اطلاعات لازم و ضروری کسب کنید. تا زمانیکه تمامی اطلاعات ضروری یا حداقل مذکور ، اشتباه محض است.

۳) اگر برای تبلیغ کالای مورد نظر ، اقدام به طراحی تصاویر الزامی است بهتر است تمامی الگوهایی را که به ذهنتان میرسد ، بر روی کاغذ منتقل کنید.

۴) سقف بودجه که سفارش دهنده امکان پرداخت آنرا دارد برای شما بسیار اهمیت دارد ، چرا که به شما امکان می دهد موارد دیگر پروژه را براساس آن مدون و محاسبه کنید.

۵) شناخت ویژگیهای کالا یا خدماتی که قرار است برای آن تبلیغ کنید شما را در قرار گرفتن در مسیر درست تبلیغ ، بسیار یاری می کند.

GORJI
19-08-2010, 12:24
۶) تا حد امکان از بکار گیری تصاویری که در سایر آثار چاپی استفاده شده اند پرهیز کنید ولی اگر به دلایلی لازم باشد چنین کاری انجام دهید – از جمله اصرار سفارش دهنده آنهم در صورتی تصویر مورد نظر متعلق به آرشیو خود او باشد – حتما تصویر اصلی را از او تحویل بگیرید و از اسکن کردن تصاویر چاپی خودداری نید، زیر این امر در چاپ (افست) مجدد تصویر سبب می شود تا تصویر از نظر جهت قرار گرفتن ترام ها دچار افت کیفیت شود. (به این ایراد اصطلاحاً پیچازی می گویند).

۷) زمانیکه برای انجام پروژه در اختیار دارید باید کاملا مشخص باشد در حقیقت جدول زمانی تبلیغاتی شما جهت ارائه محصول تبلیغی در جامعه بسیار حائز اهمیت است.

۸) انتخاب تکنیک و شیوه متناسب با موضوع از موارد دیگری است که در امکان موفقیت شما مؤثر است.

۹) اگر مایلید ایده تبلیغاتی شما منحصر به فرد و به اصطلاح (یونیک) باشد، بهتر است ایده های اولیه را با احتیاط کنار گذاشته و به موارد دیگر فکر کنید.

۱۰) راهنمایی سفارش دهنده در تعیین آنچه می خواد به عهده شماست بنابراین مطمئن شوید که سفارش دهنده می داند چگونه تبلیغی را برای خدمات یا محصولش می خواهد.

GORJI
19-08-2010, 12:24
60 نکته برای گرافیست شدن ......


۱۱) سفارش دهنده را در جریان پیشرفت مراحل کار قار ردهید.

۱۲) سرعت عمل در تمامی کارها مورد تأیید است اما بازنگری چند بار هر طراحی می تواند در کاهش نقاط ضعف و افزایش نقاط قوت آن مؤثر باشد.

۱۳) به تفاوت بین زیبایی و موفقیت توجه کنید. اثر موفق اثری است که تأثیر لازم را در زمان پیش بینی شده در مخاطبین مورد نظر داشته باشد.

۱۴) توجه به نظرات سفارش دهنده لازم و ضروری است ولی در ادامه این توجه نباید به اعمال سلیقه مشتری تسلیم شوید.

۱۵) اتودهایی که برای ارائه به سفارش دهنده کار می شوند باید تا حد امکان کامل بوده و با نمونه نهایی مورد نظر شما همخوانی داشته باشد.

GORJI
19-08-2010, 12:25
۱۶) ترجیحاً از ارائه یک اتود طرح به سفارش دهنده خودداری کنید.

۱۷) در صورتی که معتقدید نمونه ای از کارهای ارائه شده به صاحب کار، نسبت به دیگر اتودها برتری دارد ، بطور غیر مستقیم و از طریق برشمردن مزایای آن، سفارش دهنده را نسبت به دیگر اتودها برتری دارد به طور غیر مستقیم و از طریق برشمردن مزایای آن،سفارش دهنده را نسبت به انتخاب آن راغب کنید .

۱۸) به یاد داشته باشید صاحب اصلی اثر خلق شده توسط شما سفارش دهنده آن اثر است بنابراین سلیقه شخصی خود را در اجرای کار به عنوان امضای کار اعمال نکنید.

۱۹) هرگز در برشمردن معایب احتمالی کاری که انجام داده اید پیش قدم نشوید.

۲۰) گاهی اوقات ایده های تبلیغانی خوبی به سرعت در ذهن شکل می گیرند و به همان سرعت نیز از یاد می رورند مناسبترین راه برای حفظ این ایده ها، انتقال بلافاصله آنها روی کاغذ به صورتکاملاً ابتدایی و همراه کردن این اتود خام باتوضیحات نوشتاری است.

GORJI
19-08-2010, 12:25
۲۱) غالباً حساسیت بیش از حد در رعایت کیفیت، به وجود آورنده وسواسی مخرب است و زمانی در اثر وجود دارد که باید از ایجاد تغییر در آن خودداری کرد. تشخیص دادن ای زمان اهمیت ویژه ای دارد.

۲۲) اگر سفارش دهنده ویژگی مشخصی از تبلیغ کالا یا خدماتش را مورد توجه دارد ، شما موظفید جهت موفقیت کارتان ( و کار او) و برای نیل به هدف، مورد تأکیدی را در اثرتان جلوه گر کنید.

۲۳) پس از تأیید اتود کار توسط سفارش دهنده اجرای چند نمونه وار یاسیون رنگ و طرح ، هم شما و هم سفارش دهنده را در رسیدن به محصولی قوی یاری می کند.

۲۴) نوآوری در غالب موارد سبب جلب توجه مخاطبین می شود. ولی به کار گیری آن در صورتی که حساب شده و هوشمندانه انجام نشود منجر به شکست عملیات تبلیغی شما خواهد شد.

۲۵) ایجاد تغییرات غیر معمول و غیر منتظره در کار، می تواند به جذابیت آن کمک کند. البته این ابتکار نباید عوارض اقتصادی، بصری و ... داشته باشد.

GORJI
19-08-2010, 12:25
۲۶) ایجاد و حفظ یک هارمونی کلی در اثر ، گام دیگری در موفقیت آن است چگوگی خطوط مورد استفاده در آن ، نوع قلم نوشتار ، رنگ، کادر و ... همگی باید متأثر از موضوع تبلیغ و هماهنگ با یکدیگر باشند.

۲۷) برای انتخاب فونت مناسب، باید مواردی همچون موضوع کار، مفهوم نوشته، حجم اشغالی توسط نوشتار ، محل قرار گیری رنگ مورد نظر برا ی آن و غیره مورد توجه قوار گیرد.

۲۸) رنگهای مورد نظر خود را حتماً با توجه به اطلسهای رنگ قابل اطمینان انتخاب کنید. این نکته به ویژه در هنگام اجرای طرح بوسیله نرم افزارهای گرافیکی و دیدن آن از طریق مانیتورهای غیر حرفه ای حائز اهمیت است.

۲۹) هنگام تایپ فارسی در نرم افزارهای گرافیکی، به دلیل تنظیم اولیه این نرم افزارها برای تایپ انگلیسی یا اصطلاحاً لاتین ، فواصل بین بعضی حروف بیشتر از حروف دیگر می شود توصیه می کنیم پس از اتمام تایپ مطالب و تبدیل آنها به تصویر یا مسیر ، ایرادات موجود در رابطه با فواصل حروف را از بین ببرید.

۳۰) در هنگام طراحی با نرم افزارع از تبدیل و تغییر مکرر و ساختار فایل خود مگر درموارد کاملا ًضروری خودداری کنید. تبدیل و تغییر مد رنگی، ابعاد، کیفیت فایل و .... سبب کاهش کیفیت طرح نرم افزارهای شما می شود..

GORJI
19-08-2010, 12:26
۳۱) در اجرای سفارشات، کنترل متن نوشتار از جهت رفع غلطهای املایی. به ویژه در سفارشات چاپ ضروری و برعهده شماست. حتی اگر این موارد نادرست از جانب سفارش دهنده صورت گرفته باشد.

۳۲) توجه به فرهنگ بصری و کلامی مخاطبین تبلیغات، سبک کاستن از بسیاری دوباره کاریها می شود.

۳۳) توصیه می کنیم بیش از شروع اتودهای اولیه برای انجام سفارش تبلیغاتی قراردادی مشخص با سفارش دهنده عقد کنید.

۳۴) در صورت امکان روی دو یا چند پروژه تبلیغاتی بطور همزمان و در یک آیتم زمانی فکر نکنید . این کار سبب میشود تا ضریب موفقیت کامل هر یک ازپروژه ها بطور قابل توجهی کاهش یابد.

۳۵) اصول و قواعد گرافیک به منظور خلق آثار جذاب ، زیبا و موفق ایجاد شده و مورد استفاده قرار می گیرد اما گاهی امکان دارد رعایت این اصول و بکارگیری آنها از میزان جذابیت یا توفیق کار بکاهد در این صورت بهتر است از رعایت جزء به جزء این اصول پرهیز کنیم

GORJI
19-08-2010, 12:26
۳۶) همواره موارد تبلیغاتی که انجام داده اید را (و حتماً از آنها آرشیوی در اختیار دارید) مورد بازبینی قرار دهید. این کار باعث می شود متوجه پیشرفت یا احتمالاً سیر نزولی در آثارتان شوید.

۳۷) در آثاری که مخاطب عام دارند میانگین سطح سواد بصری و فرهنگی جامعه را به عنوان معیار درک پیامتان در نظر داشته باشید.

۳۸) مع*** کردن بعضی از قسمتهای نوشتار، کوچک بزرگ کردن بخش هایی از آن واژگون کردن تصاویر ، تغییر غیر متعارف ابعاد طرح و نسبت آن، قرار دادن همه عوامل طراح در بخش کوچکی از کادر و تضاد با بخش بزرگتر آن و ... از جمله موارد ایجاد جذابیت در اثر اجرایی است. البته مسلماً این موارد را در جای خود بکار خواهیم برد.

۳۹) ارائه ماکت، اتود و به طور کلی طرح آنجه قرار است بعداً به اجرای نهایی برسد با کیفیتی بیشتر از اجرای اصلی سبب ایجاد نوعی پرتوقعی در سفارش دهنده میشود.

۴۰) در آثاری که به دلیل محدویت ابعاد امکان استفاده از تصایر کاهش می یابد بهتر است با بکار گیری فونتهای جذاب و مناسب این نقیصه را کم رنگ کنیم.

GORJI
19-08-2010, 12:26
۴۱) توصیه می کنیم آرشیوی از فونتهای فارسی و انگلیسی که با هم هماهنگ هستند، تهیه کنید اینکار در طرحایی که نیاز به استفاده هم زمان از دو زبان در آن است بسیار مفید است.

۴۲) ترجیحاً و در صورت امکان هنگام اجرای سفارش، به واریاسیون جمعی آن نیز فکر کنید.

۴۳) اثر ارجینال را به مشتری تحویل ندهید. حال این اثر اجرای دست باشد یا وسیله نرم افزار اجرا شده باشد. دلیل اینکار جلوگیری از تغییرات احتمالی در طرح بدون اطلاع شماست.

۴۴) آگاهی نسبت به زیر شاخه های گوناگون گرافیک زیر شاخه های آنها (گرافیک محیطی گرافیک خبری ، گرافیک ژورنالیستی و ... مواردی چون بروشور، کاتالوگ ، پوستر، نشانه بسته بندی و ...) و اصطلاحات (گرید، پونیت، لی آوت، فونت و ...) و نیز نقاط قوت و ضعف هریک از این شاخه ها و زیر شاخه ها الزامی است..

۴۵) هرگز در اجرای آثارتان وابسته به یک تکنیک و شیوه اجرایی نشوید. اینکار ضمن تکراری کردن آثارتان شما را در انجام پروژه های تبلیغاتی گوناگون کاملاً محدود خواهد کرد.

GORJI
19-08-2010, 12:27
۴۶) تا آنجایی که برایتان مقدور است از پذیرفتن طرحهای نیمه تمام خودداری کنید. چنین موردی هم برای شما و هم برای طراح قبلی و هم برای سفارش دهنده تبعات منفی دارد.

۴۷) به هنگام ارائه فاکتور هزینه ها به سفارش دهنده، از تخفیفهای غیر معقول خودداری کنید. تخفیفهایی که شامل مبالغ قابل توجه می شوند، ذهنیت مشتری را سنت به صحت مبلغی که پرداخت می کند، درچار تردی میسازد.

۴۸) اجرای یک طراحی می تواند با مشخص کردن این موارد آغاز شود. مورد سفارش مخاطب (گروه سنی و فرهنگی) زمان در اختیار، عوامل بصری لازم، تکنیک اجرای متناسب با هزینه ها و موارد جانبی.

۴۹) در طراحی و ارائه آثار به مکان ارائه آنها توجه داشته باشید. این نکته از جهت در نظر گرفتن عوامل بصری اطراف آنها که می توانند نقش تکمیلی یا تخریبی داشته باشند. حائز اهمیت است.

۵۰) به هنگام اجرای پروژه جدید، طرح های انجام شده قبلی را پیش رو داشته باشید و تا حد امکان از عناصر تصویری و اجرایی که در طرح قبل موجود است، استفاده نکنید.

GORJI
19-08-2010, 12:27
۵۱) ضمن اجرای سفارش، مشتری از آموزش تبلیغاتی داده بکوشید میزان آگاهی های او را رد ارتباط با تبلیغات و سواد بصری افزایش دهید.

۵۲) در صورتیکه تکنیک اجرای طرحتان یکی از شیوه های چاپ است – بویژه چاپ افست- پس از تکثیر طرح، نمونه چاپ شده را با نمونه ارجینال تطبیق دهید. از این طریق در هنگام اجرای آثار بعد ه با همان تکنیک اجرا می شوند، جزئیات کار را با اطمینان و دقت بیشتری مشخص خواهید کرد.

۵۳) برای بدست آوردن سفارش، قیمت بازار را خراب نکنید این کار ضمن لطمه زدن به همکاران دیگر نهایتاً باعث متضرر شدن شما نیز خواهد شد.

۵۴) پی گیری نتیجه فعالیت های تبلیغاتی که برای سفارش دهنده انجام داده اید و ارسال آنها برای مشتری سبب آگاهی طرفین نسبت به میزان موفقیت پروسه تبلیغاتی می شود. ضمن آنکه اعتماد سفارش دهنده را نسبت به وجدان کاری شما و موسسه شما افزایش می دهد.

۵۵) برای ساختار شکنی و زیر پا گذاشتن اصول و قواعد تبلیغات و گرافیک لازم است . ابتدا آ‹ها را فرا گرفته باشیم نو آوری با آگاهی به آنچه در گذشته انجام پذیرفته، ارتباط مستقیم دارد. در حقیقت شما باید بدانید قبلاً چه بوده تا بتوانید بگویید بعداً چه باید بشود.

GORJI
19-08-2010, 12:27
۵۶) بعضی از سفارشات به دلیل ویژگیهای خاص خود، امکان حرکات تازه در اجرای طرح را به شما نمی دهد برای نمونه در طراحی اوراق اداری نهادها و ارگانهای اداری (در ایران) باید توجه داشته باشد که بسیاری از حرکتهای شما از پیش توسط سفارش دهنده، مشخص یا محدود شده اند. لزوم قید شدن نشانه های دوستی قرار گرفتن آنها در بالای کادر، نوع مشخص قلم نوشتار، محدودیت رنگ در چاپ،ثابت بودن قطع (a۴- A۵) ضرورت قید شدن مواردی چون تاریخ، شماره ، پیوست و .... از این جمله اند.

۵۷) با هر مشتری به زبان خودش گفتگو کنید. مسلماً این زبان، چرب زبانی نخواهد بود، در نظر بگیرید به دلیل عدم برقراری ارتباط فکری لازم با سفارش دهنده (به جهت نیاموختن زبان وی) نتوانید مجموعه فعالیتهای خود و گروهتان را به او بقبولانید و این یعنی دوباره کاری و از دست دادن فرصت.

۵۸) سفارش دهندگان خوب خود را به مشتریان همیشگی تبدیل کنید . بهتر است تعداد انگشت شماری مشتری دائمی داشته باشید تا آنکه تعداد پرشماری مشتری فصلی. ویژگی مهم حالت اول شناخت کافی و لازم بین شما و سفارش دهنده است که سبب می شود تا با اطمینان از آنچه می خواهید و آنچه باید انجام شود، در زمان و هزینه صرفه جویی کنید. چنین امری نهایتاً به همکاریهای موفق تری می انجامد.

۵۹) بین مشتریان خود به لحاظ اهمیت سفارشات از نظر زمان تحویل و کیفیت اجرا، تفاوت نگذارید. سفارش دهنده ای که با سفارش طراحی مجموعه اوراق اداری خود، کار با شما را آغاز می کند، ممکن است در دراز مدت به یکی از اصلی ترین مشتریان شما تبدیل گردد.

۶۰) تا دیروز تصور می شد وظیفه گرافیست (تبلیغاتچی) اجرای پروژه تبلیغاتی در جهت رضایت مشتری است اما امروز اعتقاد درست بر این است که وظیفه گرافیست اجرای پروژه تبلیغاتی در جهت رضایت مشتریهای دائمی است. بنابراین شناخت و آگاهی نسبت به خواسته های این مشتریان از وظایف شماست

LIDA
19-08-2010, 13:45
10فرمان برای آنها که فرزندی سالم و نه معتاد می‌خواهنددر ادامه 10روش براي نظارت مخفيانه بر رفتار نوجوانان و شناسايي علامت‌هاي مصرف مواد مخدر در آنها - بدون اينكه متوجه كنترل شما شوند - ارائه شده است:1 - به محض ورود نوجوان‌تان به خانه، او را در آغوش بگيريد و به دنبال تشخيص هرگونه بوي مشكوك مانند بوي مواد مخدر يا الكل باشيد. اين را در نظر داشته باشيد كه گاه استفاده از اسپری و عطر زياد يا جويدن آدامس، ممكن است براي پنهان كردن بوي مواد مصرف شده باشد.


2 - نوجوانان تحت تاثير مصرف مواد، معمولا پس از ورود به خانه مستقيما به اتاقشان مي‌روند. سعي كنيد بلافاصله پس از ورود فرزندتان به خانه، مكالمه مختصري را در حالي كه به چشمانش نگاه مي‌كنيد، با او داشته باشيد. وجود لكه‌هاي قرمز رنگ در چشمانش، صحبت‌هاي نامفهوم و عدم تعادل مي‌توانند از علائم مشكوك به مصرف مواد باشند.


3 - تا زمان ورود نوجوان‌تان به خانه، چراغ‌ها را روشن نگاه داشته و بيدار بمانيد.


4 - از نوجوان‌تان بخواهيد ساعت را به شما اعلام كند و طي اين عمل نيز نحوه رفتار او را تحت‌ نظر داشته باشيد.


5 - اگر چنانچه نوجوان‌تان به طور غيرمنتظره‌اي از شما اجازه خواست كه شبي را بيرون از منزل يا در خانه يكي از دوستانش سپري كند و شما در اين مورد احساس شك و ترديد داشتيد، به او جواب منفي دهيد و خواسته‌اش را نپذيريد.

LIDA
19-08-2010, 13:47
6 - برنامه‌اي متغير و غيرقابل پيش‌بيني داشته باشيد تا نوجوان‌تان نتواند برنامه‌هاي مخفيانه مصرف موادش را با برنامه‌هاي شما تنظيم كند. شايد اگر فرزندتان بداند كه مادر و پدرش هر روز ساعت 7شب به خانه برمي‌گردند، بتواند برنامه مصرف با دوستانش را طوري تنظيم كند كه شما متوجه نشويد ولي اگر شما در هفته يك يا 2روز به طور غيرمنتظره ساعت4 به خانه برگرديد، او ديگر نمي‌تواند به اين راحتي برنامه‌ريزي كند.


7 - از اينكه فرزندتان در خارج از خانه چه مي‌كند، دقيقا اطلاع داشته باشيد. دوستان و والدين دوستانش را ملاقات كنيد و سعي كنيد در فعاليت‌هاي مشتركشان حضور داشته باشيد تا آنها را بشناسيد. علاوه بر این، هر موقع تماس تلفني گرفتند، از آنها بخواهيد خودشان را معرفي كنند. هميشه نوجوان‌تان را تشويق كنيد كه دوستانش را در مواقعي كه شما در خانه هستيد، به خانه دعوت كند. به خاطر داشته باشيد، هدف شما اين است كه مانع شويد نوجوان‌تان احساس كند در تجربه های خطرناک، آزادي دارد.


8 - از همسايه‌تان درخواست كنيد كه به طور پراكنده و در هنگامي كه بيرون از خانه هستيد، نوجوان‌تان و فعاليت‌هاي او را تحت نظر داشته باشد.
9 - رفتار نوجوان‌تان را در محيط مدرسه كنترل كنيد. از معلمانش بپرسيد كه آيا هيچ تغيير قابل توجهي در رفتار فرزندتان مشاهده كرده‌اند يا خير؟


10 - در نهايت و مهم‌ترين نكته اين است كه به طور منظم با نوجوان خود در مورد مواد مخدري كه شاهد مصرف آنها بوده و احساساتي كه در مورد آنها داشته، صحبت كنيد. همچنين اگر اين تجربه را داشته، از او بخواهيد كه توضيح دهد چطور از عهده موقعيت مورد نظر برآمده است. تا جايي كه مي‌توانيد با او صادق باشيد و به او اطمينان دهيد هر كاري كه بتوانید براي رهايي‌اش از مصرف مواد انجام خواهيد داد.

LIDA
19-08-2010, 14:14
علت و راه حل شخصيت مهرطلب

نگرفتن مهر ناب و نوازش كافي در دوران كودكي و خالي بودن جام وجود از مهر پدر و مادر و خانواده.
علت مهرطلبي :

1) نگرفتن مهر ناب و نوازش كافي در دوران كودكي و خالي بودن جام وجود از مهر پدر و مادر و خانواده.

2) خوب دوست نداشتن خود و خالي بودن جام وجود از مهر خودمان.

3) خوب قبول نداشتن خود (خودباوري و اعتكاد به نفس پايين).

4) سرزنش كردن و همواره رد كردن خود.

5) عناد به خود بر اثر احساس گناه، يا تقصير در يك يا چند زمينه از گذشته.

6) داشتن شخصيت وابسته و نيازمند بر اثر تربيت اشتباه.

7) داشتن ترس ها: ترس از دست دادن مهر يا توجه ديگران؛ ترس از طرد شدن و كنار گذاشته شدن؛ ترس از رها شدن و تنها ماندن؛ ترس از اينكه ديگران فكر مي كنند به حد كافي، انسان خوبي نيستيم؛ ترس از درگيري، سر و صدا و دعوا.

8) داشتن شخصيت متحمل كه باز هم از تربيت اشتباه خانوادگي مي آيد.

همواره به ما ياد داده اند كه ساكت بمانيم و تحمل كنيم؛ ولي هرگز به ما ياد نداده اند كه چگونه حق خود را بگيريم بدون اينكه خود آسيب نبينيم و يا به كسي آسيب برسانيم.

LIDA
19-08-2010, 14:15
راه حل:1) استفاده از تكنيك خود دوست داري صحيح. بالا بردن احساس خوب؛ نسبت به خود و دوست داشتن خود به حد كافي، تا اينكه جام خالي از مهر وجود را كم كم پر كنيم تا به دليل خالي بودن، نيازمند گدائي كردن آن از ديگران نباشيم.

2) بالا بردن اعتماد به نفس خود و از بين بردن حس حقارت و خود كوچك بيني در خود.

3) قطع كردن سرزنش خود و ردكردن خود با تكنيك "تكنيك كِش".

4) ازبين بردن احساس گناه از طريق توبه و يا بخشيدن خود.

5) مواجه شدن با ترس ها ( اگر مهرشان از من قطع شود و مرا رها كنند، چه مي شود؟ و ... ) من تنها نيستم؛ خدا را دارم كه كنار من و پشتيبانم است.


6) ازبين بردن شخصيت وابسته (كه اين شخصيت و همين طور ترس ها با بالابردن اعتماد به نفس، عزت نفس و خود دوست داري صحيح، خود به خود ازبين مي روند.)

7) ازبين بردن شخصيت متحمل (بعد از اين، تحمل نمي كنم كه دچار فشار شوم، ولي تساهل مي كنم، مي گويم اين آدم همين است كه هست و از كنار او به راحتي مي گذرم.)

8) عبادت كردن، دعا كردن، مديتيشن و مراقبه با انرژي الهي و پركردن خود از آن، تا كمبودهاي دروني، مرتفع گشته و ديگر نيازمند گدائي از كسي نباشم.

LIDA
19-08-2010, 14:32
راه های بهتر کردن صحت مکاتب


1- محیط مدرسه

محیط مکتب مهمترین عامل تاثیر گزارنده بر صحت روانی شاگردان است. برای آنکه اطفال توان یادگیری قابل قبولی داشته باشند، در محیط مکتب باید خود را راحت حس کنند و باور داشته باشند که در صورت نیاز محیط مکتب از آنها پشتیبانی می کند. ارگان مکتب باید محیطی امن و کارآمد را پی ریزی کند. محیط مکتب باید با کمترین پریشانی همراه باشد تا شاگردان از قدرت تمرکز بالایی برخوردار شوند. در طرح صحت مکتب، مجریان باید با تحقیق شرایط محیطی مکتب عوامل پریشانی محیطی را یافته و برای رفع آنها برنامه ریزی کنند. برنامه ریزان باید بیندیشند که والدین، معلمان و مربیان مکتب چگونه می توانند در رفع مشکلات محیطی موثر باشند. به عنوان مثال برای ارائه راه حل ها می توان برای کارمندان یا والدین کارگاه های آموزشی برگزار کرد.2- سرویس های صحی

اطفال انسان های نابالغ در حال رشد می باشند، لذا به کنترل ها منظم طبی از قبیل واکسیناسیون، چک داندانها، فیزیک بدن و آزمون دید نیازمند هستند. برای این منظور باید مربیان بهداشت آموزش داده شوند. برای برطرف کردن برخی نیازها همچون واکسیناسیون می توان از ارگان های طبی دولتی و خدماتی می توان کمک گرفت. مربیان صحت باید در ارتباط مستمر با والدین برای اطلاع رسانی مشکلات صحی شاگردان باشند. همچنین می توان برای والدین کارگاه های آموزشی جهت آموزش راه های حفظ و کنترل سلامت اطفال برگزار کرد.3- آموزش صحت

شاگردان مکتب باید از اطلاعات کافی صحی برخوردار باشند. کودکان باید در مورد بهداشت داندان، مراقبت از پوست و جلوگیری از انتشار بیماری های عفونی در مکتب آموزش ببینند. آنها با تناسب به سن خود باید بیولوژی بدانند و اینکه چگونه بدن آنها کار می کند و چگونه نیاز به مراقبت دارد. اطفال خطرات مواد اعتیاد آوری چون سیگار را باید بیاموزند. همچنین آموزش تغذیه سالم و اهمیت مواد غذایی مختلف مهم است. آنها باید درک کنند که رشد طبیعی بدن آنها با دریافت مواد غذایی ضروری امکان پذیر است، لذا باید در انتخاب مواد غذایی خود دقت کرد.4- تغذیه و نوبت غذایی در مکتب

شاگردان در مکتب حداقل باید یک وعده غذایی دریافت کنند. با احساس گرسنگی نمی توان اشتیاقی برای یادگیری داشت. اگر مکتب توان تهیه غذا برای شاگردان را ندارد، باید فکر راه حل های جایگزین باشد. جلب کمک تاجران یا موسسه های خیریه یا تشکیل صندوق غذایی با کمک ماهیانه والدین می تواند راه حل جایگزین باشد. همچنین به شاگردان باید آموزش داده شود که چگونه می توانند مقداری از مواد غذایی مورد نیازشان را خود کشت کنند. مثلا کشت سبزی های خوردنی در باغچه یا گلدان های خانگی می تواند تجربه مفیدی باشد. سبزیجات حاوی ضروری ترین ویتامین ها و مواد معدنی برای رشد کودکان می باشند. انتخاب مواد غذایی مفید اهمیت فراوانی دارد. چراکه بسیاری از خانواده های با اقتصاد ضعیف بودجه محدود غذایی خود را خرج خرید مواد غذایی با فایده کمتر می کنند.5- آموزش تندرستی

تشویق اطفال برای پرداختن به سپرت و تمرین های ورزشی یکی از برنامه های صحت مکتب است. تمرین های مرتب ورزشی و بازی های گروهی اطفال را شاداب می کند، مهارت های مدیریتی آنها را تقویت می کند و از استرس های روحی آنها می کاهد. خوب است که تمرین های ورزشی جزو برنامه معمول معلمین و شاگردان قرار گیرد. برای بسیاری از سپرت های مفید به امکانات خاصی نیاز نیست. به طور مثال نرمش های صبحگاهی و دویدن های گروهی می تواند برنامه ریزی شود. ورزش های گروهی می تواند زمینه رقابت سالم بین اطفال را فراهم کند و از خشونت های داخل مکتب تا حدودی بکاهد.6- مشاوره روان شناسی و سلامت روان اطفال

محیط بی ثبات جامعه و مشکلات احساسی اطفال استرس آنها را افزایش می دهد. رفتار ناسنجیده والدین برای اطفال مشکلات روانی پنهانی را ایجاد می کند. برخوردهای تربیتی غیر علمی در مکاتب می تواند باعث ایجاد زخم های در روان کودک شود که درمان آنها به سادگی امکان ندارد. رفتارهای ناهنجار، مشکلات در یادگیری، اختلال در ایجاد رابطه با همصنفی ها، گوشه گیری و بسیاری مشکلات دیگر اطفال باید توسط روانشناس مورد تحلیل و ریشه یابی قرار گیرد. روانشناس مکتب باید جلسات مشاوره ای را با طفل، والدین و معلمین برگزار کند. به این ترتیب او پس از درک مشکل می تواند به همراه والدین و معلمان راه حل علمی را به اجرا بگزارد و تاثیر روش خود را دنبال و بررسی کند. اگر مکتب توان تامین روانشناس کودک را ندارد، می توان به فکر راه حل های جایگزین بود. راه حل جایگزین می تواند ارسال یکی از معلمین برای تحصیل دوره های آموزشی روانشناسی کودک باشد.7- سلامت معلمان مکتب

مجریان یک سیستم در ساختن محیط نقش اساسی دارند. مجریان با دانش علمی کافی، تندرستی جسمی و سلامت روانی قادرند تا محیط امنی را برای شاگردان فراهم کنند و برای مشکلات راه حل علمی بیابند. مکتب برای معلمان و مربیان باید زمینه اشتراک در برنامه های سالم تفریحی را فراهم کند. برنامه های آموزشی برای معلمین می تواند با تشویق و تفریح همراه شود تا انگیزه معلمان برای کارکرد موثر بالا رود. همچنین می توان برای معلمین سرویس های صحی ترتیب داد. به عنوان مثال کنترل فشار خون معلمین یا سیمینارهایی برای ترک سیگار و ... می توان فراهم کرد.8- همکاری با والدین و معلمین

مربی صحت مکتب، فرد مسئول صحت مکتب یا روانشناس مکتب باید در همکاری موثری با معلمان و خصوصا والدین باشد. باید متوجه این نکته بود که بسیاری از مشکلات شاگردان در مکتب منشائ خانگی دارند. برای درک یک مشکل نیاز به اطلاعات دقیق از والدین و معلمان در رابطه به مشکل می باشد. همچنین برای اجرایی کردن یک راه حل علمی نیاز به آگاهی رسانی و همکاری به والدین و معلمین می باشد. محیط مدرسه مکان مناسبی برای برگزاری سمینارهای اگاهی رسانی به والدین و معلمین می باشد.

GORJI
19-08-2010, 20:10
25 نكته برای مقاله نویسی در www ! ....

1-این نكته را بپذیرید كه نوشتن مقاله در دنیای آن لاین با نوشتن مقالات چاپی تفاوت دارد. زیرا افراد عادت دارند كه هنگام خواندن مقالات وب تنها مطالب را مرور كنند. صفحه را به سرعت حركت می دهند و تنها به دنبال نكات كلیدی هستند.

2-به مخاطبین مورد نظر خود فكر كنید و برای آنها مطلب بنویسید.

3-برای مقاله خود یك عنوان جذاب انتخاب كنید كه توجه افراد را سریعاً به خود معطوف كند و آنها را به خواندن مقاله مشتاق كند.

4-عنوان مقاله باید كوتاه نگه داشته شود، اما در انتخاب تیترهای داخلی آزادی بیشتری دارید. با دقت آنها را انتخاب كنید تا در لحظه خواننده را جذب خود كنند.

5-در نوشتن مقاله دقت كنید و حرفه ای عمل كنید. در مورد موضوعاتی كه از آنها اطلاع كامل دارید، مطلب بنویسید. هیچ مطلبی را به طور اتفاقی و بدون پشتوانه علمی در مقالات خود نیاورید.

GORJI
19-08-2010, 20:10
6-پاراگراف های مقاله باید كوتاه باشند.

7-مقدمه چینی نكنید و به سرعت به نكته اصلی نزدیك شوید.

8-روی اطلاعات باارزش برای مخاطبین خود تكیه كنید.

9-اصل اختصار را رعایت كنید. اکثر مردم مایلند به سرعت اطلاعات را دریافت كنند و معمولاً زمان محدودی دارند.

10-در نوشته خود از كلمات اضافه یا هم معنا استفاده نكنید و مقاله را در حد 1500 كلمه نگه دارید. اكثر اشخاصی كه مقالات عالی را برای قرار دادن در سایت خود خریداری می كنند، طرفدار مقالات بین 500 تا 2000 كلمه هستند. به صورت اجمالی سخن بگوئید. اختصار نشاندهنده باارزش بودن نوشته است.

GORJI
19-08-2010, 20:11
11-در متن مقاله از علامت تعجب(!) برای جلب توجه خواننده به بخش های خاص استفاده كنید.

12-از تظاهر پرهیز كنید. خودتان باشید تا مقاله شما واقعی به نظر برسد.

13-از نكات طنزآمیز استفاده كنید. مردم حتی وقتی در حال دریافت اطلاعات در مورد مسائل كاملاً جدی هستند، مایلند استراحت كوتاهی داشته باشند و قدری بخندند.

14-از درون خود برای نوشتن كمك بگیرید. سخنان بی تكلف بیشتر به دل می نشیند. تنها كافیست كه جملات را مرتب و به هم متصل كنید.

15-راستگو و امین باشید و از مطالب دیگران در مقاله خود استفاده نكنید. این كار نوعی دزدی است. پس خودتان برای نوشتن مطالب تلاش كنید و اگر از سخنان یا ایده های شخص یا مقاله دیگری استفاده كردید، حتماً نام او را در كنار مطلب آورده شده، ذكر كنید و از او تشكر كنید.

GORJI
19-08-2010, 20:11
16-متواضع باشید و تصور نكنید كه خوانندگان در سطحی پایین تر از شما قرار دارند.

17-از شماره گذاری و بخش بندی در مقاله خود برای مرتب كردن مطالب استفاده كنید. به این ترتیب دنبال كردن مطلب برای خواننده ساده تر خواهد بود.

18-اطلاعات شخصی خود را در انتهای مقاله قرار دهید. مطمئن شوید كه این اطلاعات برای دسترسی آسان به شما كافی هستند. این بخش یك تبلیغات مجانی برای شما خواهد بود.

19-در انتهای مقاله پیشنهادی را برای خوانندگان در نظر بگیرید مثل ارسال مطلبی خاص به آدرس پست الكترونیك آنها. به این ترتیب لیستی از افراد علاقه مند را خواهید داشت كه بعدها می توانید در بخش بازاریابی خود از آنها استفاده كنید.

20-قبل از قرار دادن مقاله روی وب تمام لینك های موجود در آن را چك كنید.

GORJI
19-08-2010, 20:11
21-مقاله خود را از طریق سیستم های پاسخگوی خودكار (Auto Responders) منتشر كنید.

22-مقاله را با یك جمله یا پیام تاثیرگذار به اتمام برسانید. آخرین جمله و پاراگراف شما باید خلاصه ای از تمام مقاله باشد و به نحوی خواننده را تشویق كند كه از همین حالا نكات گفته شده را اجرا كند.

23-نهایتاً مقاله خود را دوباره چك كنید تا كلمات ناهماهنگ یا اشتباهات املایی در آن وجود نداشته باشد. در واقع شما ویراستار مقاله خود هستید.

24-مطمئن شوید كه مقاله روند و جریان مناسبی دارد و مطالب به هم پیوسته و مرتب قرار گرفته اند.

25-دوباره خوانی و دوباره خوانی تا جایی كه مطمئن شوید كه همه چیز درست است.
برای نوشتن مقاله "بهترین ها را انجام دهید و منتظر عالی ترین ها باشید."

LIDA
19-08-2010, 21:19
20 راهکار براي پرورش دانش آموز بيست


1 ) درباره خاطره هاي خوش خود در مدرسه صحبت کنيد: درباره تجربه هاي مثبت خود در مدرسه و خاطره هاي خوش آن دوران صحبت کنيد. حتي اگر خاطره هاي شما از دوران مدرسه همواره خوشايند نبوده اند، با تاکيد کردن بر فرصت هاي مثبتي که مدرسه براي فرزندتان فراهم مي سازد، به او کمک کنيد. به جاي اين که بگوييد: «تو امروز بايد به مدرسه بروي.» مي توانيد بگوييد: «شما از امروز رفتن به مدرسه را آغاز مي کنيد.»


2 ) از آموزگاران، آموختن و تکليف منزل به نيکي ياد کنيد: نگرش مثبت شما به آموزگاران و مدرسه و برخورد مثبت با تکاليف منزل باعث نگرش مثبت فرزند شما به مدرسه و فعاليت هاي مرتبط با آن مي شود.


3 ) آموختن را ادامه دهيد و دانش آموز بمانيد: کودکان در بسياري از موارد، والدين خود را الگوي خود قرار مي دهند. اگر شما با مطالعه يا شرکت در دوره هاي آموزشي به وسعت بخشيدن به دانسته هاي خود ادامه دهيد، فرزندتان مي بيند که شما به آموختن براي شما ارزشمند است.


4 ) به چيزهايي که فرزندتان مي آموزد علاقه نشان دهيد: با پرسيدن و فراهم کردن زمينه براي مشارکت کودک در يک گفت وگوي صميمانه مي توانيد اهميت يادگيري را به او نشان دهيد. البته باز هم نگرش مثبت داشته باشيد. به جاي آن که بپرسيد «امروز در مدرسه چه کار کردي؟» بهتر است بپرسيد «امروز چه کارهايي کردي که خيلي دوست داشتي؟»، «چه چيزهايي باعث شد احساس خوبي پيدا کني؟»، «دوست داري درباره چه چيزي بيشتر بداني؟» يا «چه چيزهايي خواندي؟.»


5 ) اجازه دهيد فرزندتان به شما بياموزد: درس دادن، دوباره آموختن است. براي اين که يادگيري فرزندتان را تقويت کنيد، به او اجازه دهيد مفاهيم جديد را به شما بياموزد. لازم نيست به او ثابت کنيد همه چيز را مي دانيد يا بهتر از او مي دانيد، بلکه بهتر است بگوييد «چه جالب! ممکن است بيشتر توضيح دهي؟»

LIDA
19-08-2010, 21:21
6 ) راه هاي بهره گيري از دروس در زندگي را به فرزندتان بياموزيد: به فرزندتان کمک کنيد تا راه هاي بهره گيري از آموخته هايش را در زندگي روزمره پيدا کند. به نظر مي رسد هر چه اطلاعات کاربردي تر باشند، فرزند شما را به کسب اطلاعات جديد بيشتر تحريک مي کنند.


7 ) در تله نمره گرفتار نشويد: هر چند نمره ها براي ارزيابي ميزان يادگيري فرزندتان سودمندند، اما هدف اصلي، يادگيري است نه نمره. شرايطي را فراهم نکنيد که به رقابت شديد براي کسب نمره منجر شود. به کودکتان بياموزيد که راحت و آسوده باشد و بدون فشار رقابت، از يادگيري لذت ببرد.


8 ) نمره هاي فرزندتان را با ديگران مقايسه نکنيد: چنين مقايسه هايي در اغلب موارد نتيجه معکوس دارند. بهتر است نمره ها فرزندتان را با نمره هايي که پيش تر کسب کرده، مقايسه کنيد. «فکر مي کني چه قدر پيشرفت کرده اي؟»، «دوست داري بيشتر پيشرفت کني؟.» «چگونه مي تواني اين کار را انجام دهي؟» و «من چگونه مي توانم به شما کمک کنم؟»


9 ) توقعات خود را از فرزندتان واقعي سازيد: کودکتان را تشويق کنيد تا بهترين کاري را در مدرسه انجام دهد که مي تواند. به خاطر داشته باشيد که به طور طبيعي کودکان در برخي زمينه ها بهتر عمل مي کنند. به علاوه، به خاطر داشته باشيد که کودک شما به خاطر آن چه که هست و نه به خاطر آن چه که انجام مي دهد، يک مورد خاص است.


10 ) زمان و مکان مناسب و آرام بخشي را براي انجام تکاليف منزل در نظر بگيريد: بيشتر کودکان در زمان هاي معين و منظم بهتر مطالعه مي کنند. در اين مورد با فرزندتان به توافق برسيد. مکان ويژه اي براي تکاليف منزل داشته باشيد. اين مکان مي تواند يک ميز مناسب در گوشه اي از اتاق خودتان يا ميز آشپزخانه باشد. در اين مورد، برنامه روزانه مشخصي داشته باشيد و محيط مساعدي را براي انجام تکاليف فراهم سازيد. بدون شک اين کار مهم جلوي تلويزيون به انجام نمي رسد. البته، بچه ها را از برنامه هاي مورد علاقه شان محروم نکنيد.

LIDA
19-08-2010, 21:22
11 ) هنگام انجام تکاليف منزل، فرزندتان را همراهي کنيد: تکاليف و برگه هايي را که فرزندتان به خانه مي آورد، مرور کنيد و توجه خود را به آن چه که او در حال انجام دادن آن است، نشان دهيد. اين کار به شما فرصت مي دهد تا براي انجام کار او را تشويق کنيد و با مشکلاتي که ممکن است در اين راه با آن ها روبه رو شود، آشنا شويد. به علاوه، به او نشان مي دهيد که کارهاي مدرسه براي شما ارزشمند است.


12 ) در انجام تکاليف منزل، نقش مشاور را ايفا کنيد و معلم خصوصي نباشيد: تکاليف منزل، کار فرزند شماست، نه وظيفه شما. پيشنهاد مي کنيم آن قدر کنار کودکتان ننشينيد که از درستي پاسخ همه تکاليف مطمئن شويد. اشتباهات تکاليف، راهي است که به معلم فرزند شما مي آموزد که چه مفاهيمي را بايد بيشتر توضيح دهد. در عوض، نقش مشاور را داشته باشيد و هر وقت فرزندتان تقاضاي کمک کرد، به او کمک کنيد.


13 ) فرزندتان را به مطالعه در منزل ترغيب کنيد: خواندن، سنگ بناي يادگيري بيشتر است. هرچه فرزند شما اين مهارت اساسي را بيشتر تمرين کند، فعاليت هاي مرتبط با يادگيري را بهتر انجام مي دهد. براي اين که او را به خواندن ترغيب کنيد و خواندن را فعاليتي لذت بخش بسازيد، اجازه دهيد آن چه را که دوست دارد، مطالعه کند. کتاب هاي ساده، مجله ها و کتاب هاي طنزآميز را در اختيارش قرار دهيد. البته، بهتر است به جاي آن که برايش کتاب بخريد، او را به کتاب فروشي يا کتابخانه ببريد تا خودش کتاب هاي مورد علاقه اش را انتخاب کند. در اين راه فقط او را راهنمايي کنيد و حق انتخاب را به خودش واگذاريد. از کتابداران کتابخانه ها نيز مي توانيد کمک بگيريد.


14 ) برنامه تربيتي منسجم و پربار و نتيجه بخشي را ترتيب دهيد: مسئوليت پذيري، همکاري و اعتمادبه نفس به موفقيت کودک شما در کلاس درس کمک زيادي مي کنند و شما بايد در آموزش آن ها به فرزندتان جدي باشيد. شايد لازم باشد در اين زمينه مطالعه گسترده تري داشته باشيد. به کتاب هايي که در اين زمينه ها نوشته شده اند مراجعه کنيد.


15 ) از برنامه انضباطي مدرسه پشتيباني کنيد: يک مدرسه همانند يک خانواده، به برنامه انضباطي منسجمي نياز دارد تا فرزندان ما احساس راحتي کنند و بتوانند بياموزند. اگر فرزندتان در مدرسه دانش آموز منضبطي شده است، با ادامه کار مدرسه در منزل، به او کمک کنيد درباره اين تجربه و اهميت آن بيش تر بياموزد. اگر با برنامه انضباطي مدرسه مشکل داريد، با مدير مدرسه تماس بگيريد و پيشنهادهاي سازنده خود را مطرح کنيد.

LIDA
19-08-2010, 21:22
16 ) گزارش هاي نگران کننده را بررسي کنيد: معلمان، مانند والدين و دانش آموزان ممکن است اشتباه کنند. هيچ فردي کامل نيست. با وجود اين، اگر فرزندتان درباره کاري با شما صحبت کرد که معلمش انجام داده و براي او ناخوشايند بوده است، محترمانه به سخنانش گوش دهيد اما به خاطر داشته باشيد ماجرا به آن تلخي که مي شنويد، نبوده است. وقتي احساسات بچه ها جريحه دار مي شود، گاهي مبالغه مي کنند. اگر چنين وضعي شما را نگران کرد، با معلم فرزندتان تماس بگيريد و به جاي اظهار ناراحتي يا خصومت، نگراني خود را ابراز کنيد. با اين گونه چالش ها با ذهن باز برخورد کنيد.


17 ) علاوه بر طرح مساله، راه حل نيز پيشنهاد کنيد: اگر شما نگران موضوعي هستيد يا با مشکلي روبه رو مي شويد که تصور مي کنيد به تصحيح نياز دارد و آن را با معلم فرزندتان هم در ميان گذاشته ايد، برخورد مثبتي داشته باشيد و براي حل آن نظر دهيد. اين شيوه باعث مي شود شما با معلم نوعي ارتباط مشارکتي و مبتني بر حل مساله داشته باشيد.


18 ) در مورد اطلاعات نادرست و شايعه ها حساب شده عمل کنيد: فرزند شما در مدرسه، اطلاعات سودمندي ياد مي گيرد. اما ممکن است همراه اطلاعات نادرست و گاهي شايعه ها به خانه باز گردد. اگر با چنين مواردي روبه رو شديد، پيش از هر چيز با معلم فرزندتان يا مدير مدرسه تماس بگيريد. البته، بهتر است به جاي تماس تلفني، با آنان نشست و گفت وگويي داشته باشيد.


19 ) وقتي به مدرسه دعوت مي شويد، با کمال ميل بپذيريد: نشست هايي که در مدرسه برگزار مي شوند، نه تنها اطلاعات مهمي را در اختيار شما قرار مي دهند بلکه به فرزندتان نشان مي دهد که شما براي مدرسه و براي آنان ارزش زيادي در نظر داريد. اگر معلم فرزندتان از شما خواست در کلاس درس هم شرکت کنيد، بپذيريد.


20 ) مدرسه را در جريان رويدادهاي منزل قرار دهيد: وقتي خانواده تحت تاثير تنش هايي مانند بيماري يا طلاق قرار مي گيرد، بچه ها بيشترين تاثير را مي پذيرند. به معلم فرزندتان اجازه دهيد از اين شرايط مطلع شود. او در اغلب موارد مي تواند به شما کمک کند. به علاوه وقتي او در جريان قرار مي گيرد، با آمادگي با تغييرات رفتاري احتمالي فرزندتان روبه رو مي شود.

LIDA
20-08-2010, 14:43
شیوه های تکریم کودکان و نوجوانان


* سلام کردن: یکی از طرق احترام به شخصیت مردم سلام کردن است. سلام در تعالیم اخلاقی اسلام یکی از سنتهایی است که بر آن تأکید بسیار شده است و دو فرد مسلمان وقتی به هم می رسند، موظفند قبل از شروع به گفتگو، سلام کنند. وقتی که کودک به بزرگترها سلام کرد، لازم است به گرمی پاسخ داده شود، تا با این عمل شخصیت او مورد اعتنا و احترام قرار گیرد. اگر به کودک اعتنا نکنند و جواب سلام او را ندهند عملاً کودک را تحقیر کرده اند و طبیعی است که او از این بی احترامی آزرده خاطر شود. پیشوای گرامی اسلام در راه تکریم اطفال از حد جواب سلام کودک، قدم را فراتر گذارده و با مقام شامخی که در جامعه داشت به کودکان سلام می کرد و بدین وسیله به شخصیت آنها احترام می نمود.
سلام گفتن به کودکان دو اثر روانی دارد: برای سلام کننده باعث تقویت خوی پسندیده تواضع و فروتنی است، و برای کودک وسیله احیاء شخصیت و ایجاد استقلال است. کودکی که بزرگسال به او سلام کند در خود احساس عزت، کرامت و بزرگواری می کند و خصایل و فضایل انسانی در او بیدار و تقویت می شود.(10)
* همبازی شدن: یکی از راههای پرورش شخصیت در کودکان، شرکت بزرگسالان در بازی آنهاست. موقعی که اولیا و مربیان خود را تا سر حد کودکی تنزل می دهند و با شرکت در بازی کودکان، آنان را در کارهای کودکانه مساعدت می نمایند، کودک احساس می کند که کارهای او آنقدر ارزنده و مورد توجه است که والدینش با وی همکاری می کنند و خود را هم سطح او قرار می دهند. چنین احساسی حس استقلال، اعتماد به نفس و پرورش شخصیت کودک را در بر دارد.
* احترام در نام بردن کودک: لازم است پدر و مادر فرزند خود را همواره با احترام بخوانند؛ مثلاً بگویند حسن آقا، پسرم، دخترم، نام او را کوچک و سبک نکنند. خوب است کودک را با تعبیر شما خطاب کنیم، نه تو.


* باید در مجالس برای کودکان نیز جای باز کرد و به آنان احترام گذاشت. پیامبر(ص) می فرماید: «وقتی نام فرزندتان را می برید، او را گرامی دارید و جای نشستن را برای او توسعه دهید و نسبت به او روترش نکنید.»(13)

LIDA
20-08-2010, 14:47
* در دعوت به میهمانی و مجالس جشن باید کودکان را نیز منظور داشت و جداگانه برایشان کارت فرستاد، یا نام آنان را نیز در کارت نوشت. و برای آنان نیز جای نشستن و پذیرایی شدن پیش بینی کرد.

* کودکان سر سفره غذا، هم باید جا داشته باشند، هم وسیله اختصاصی پذیرایی، خصوصا در مجالس و محافل مذهبی بهتر است اول از کودکان و خانمها پذیرایی شود و سپس از آقایان.

* لازم است کودکان در منزل مانند بزرگترها وسایل مخصوص داشته باشند مانند مسواک، خمیردندان، حوله، کمد لباس، ظروف غذاخوری، رختخواب و ... داشتن وسایل مخصوص روح استقلال طلبی و تشخص طلبی کودک را تقویت می کند.

* در مسافرتها کودکان نیز باید صندلی داشته باشند تا بدین وسیله احساس خودارزشمندی و شخصیت نمایند.

* بهتر است برای کودکان جشن تولد و جشن تکلیف گرفته شود. تهیه و تدارک این گونه مراسم بهتر است با خود کودکان باشد و والدین راهنمای آنان باشند.

LIDA
20-08-2010, 14:48
* بهتر است از صفات و کارهای خوب کودک در حضور دیگران قدردانی و تشکر شود، ولی باید متوجه باشیم که این تشکر و قدردانی در حضور دیگران بیش از حد تکرار نشود و گرنه اثر تربیتی خود را از دست خواهد داد.

* لازم است پدر و مادر اگر بدون حضور کودک به سفر می روند برایش نامه بنویسند و سلام و احوالپرسی کنند و اگر با تلفن تماس می گیرند با کودک نیز صحبت نمایند. این گونه رفتارها احساس عزت نفس و خودارزشمندی را در کودک تقویت می کند.

* باید به سخنان کودک کاملاً گوش داد و درخور فهمش به او پاسخ داد.

* در موقع صحبت کردن به کودکان نیز باید توجه نمود که سخنان آنان را قطع نکنیم. اگر دوست داریم احساس کرامت، شرافت و بزرگواری در کودک زنده و تقویت شود باید به سخنانش گوش فرا دهیم. تمایل به گوش دادن به حرفهای کودکان می تواند نقش مهمی را در رشد احساسات و غنی تر ساختن اعتماد به نفس در آنان ایفا کند. گوش دادن با توجه و علاقه می تواند پیامهای متفاوت و هم مرزی چون «تو فرد باارزشی هستی» و «من به نظر تو احترام می گذارم» را به کودکان ابلاغ کند.(14) سخن دیگران را قطع کردن به قدری در تعالیم اسلامی مذموم است که از پیامبر گرامی(ص) نقل شده است: «کسی که در میان سخن برادرش سخن بگوید مانند آن است که چهره اش را شکافته باشد.»(15)

* در کارها و تصمیم گیریها خوب است تا حد امکان با کودکان و نوجوانان مشورت نماییم. نظرخواهی از کودکان و نوجوانان موجب رشد شخصیت آنان شده، و تمرینی برای اظهار نظر و تصمیم گیری و آماده شدن برای زندگی آینده می باشد.

LIDA
20-08-2010, 14:49
* به کودکان اعتماد کنید و مسؤولیت بدهید، در عین حال مواظب و مراقب آنان باشید.(16)* احترام به کودک یکی از عوامل مهم در رشد مطلوب شخصیت کودک است، که او را فردی باشخصیت، مسؤولیت پذیر، دارای اعتماد به نفس قوی و خلاّق می گرداند، تصور مثبتی از خویشتن پیدا می کند، روح شرافت و بزرگواری را در کودک پرورش می دهد.

* یکی از علل اساسی اختلالات رفتاری کودکان، فقدان محبت و احترام کافی از ناحیه والدین می باشد.

* پیامبر عالی قدر اسلام(ص) عملاً احترام زیادی برای کودکان و نوجوانان قایل بودند، رفتارها، عملکرد و شیوه های برخورد ایشان با کودکان و نوجوانان بهترین الگوی رفتاری برای خانواده ها می باشد. اگر امت اسلامی به شیوه ایشان در برخورد با کودکان و نوجوانان عمل نمایند، از بسیاری اختلالات و مشکلات روحی و روانی کودکان و نوجوانان پیشگیری خواهد شد.


* شیوه های عملی تکریم کودکان و نوجوانان مانند سلام کردن، همبازی شدن، جای بازی کردن و ... راهنمای خوبی برای همه والدین است.


«به فرزندان خود احترام کنید و با آداب و روشهای پسندیده با آنان معاشرت کنید

LIDA
20-08-2010, 14:50
* به کودکان اعتماد کنید و مسؤولیت بدهید، در عین حال مواظب و مراقب آنان باشید.(16)* احترام به کودک یکی از عوامل مهم در رشد مطلوب شخصیت کودک است، که او را فردی باشخصیت، مسؤولیت پذیر، دارای اعتماد به نفس قوی و خلاّق می گرداند، تصور مثبتی از خویشتن پیدا می کند، روح شرافت و بزرگواری را در کودک پرورش می دهد.

* یکی از علل اساسی اختلالات رفتاری کودکان، فقدان محبت و احترام کافی از ناحیه والدین می باشد.

* پیامبر عالی قدر اسلام(ص) عملاً احترام زیادی برای کودکان و نوجوانان قایل بودند، رفتارها، عملکرد و شیوه های برخورد ایشان با کودکان و نوجوانان بهترین الگوی رفتاری برای خانواده ها می باشد. اگر امت اسلامی به شیوه ایشان در برخورد با کودکان و نوجوانان عمل نمایند، از بسیاری اختلالات و مشکلات روحی و روانی کودکان و نوجوانان پیشگیری خواهد شد.


* شیوه های عملی تکریم کودکان و نوجوانان مانند سلام کردن، همبازی شدن، جای بازی کردن و ... راهنمای خوبی برای همه والدین است.


«به فرزندان خود احترام کنید و با آداب و روشهای پسندیده با آنان معاشرت کنید

LIDA
20-08-2010, 15:06
تفکر خلاق و راه حل های جدید


- آمادگی: در مرحله اول افراد به امور پدیده های مختلف زندگی دقت و توجّه بیشتری پیدا می کنند، به حدی که گاهی پدیده های زندگی مدّت های طولانی ذهن شخص را به خود مشغول می کند.

2- مطالعه: در مرحله مطالعه فرد با بررسی و مطالعه بیشتر روابط بین پدیده ها را بهتر درک می کند.

3- تغییر: در مرحله سوم شخص به نوع روابط بین پدیده ها که ذهن او را به خود مشغول کرده اند پی می برد و با طرح سئوال های مختلف در ذهن به نقد و بررسی آن می پردازد.

4- پختگی: در این مرحله شخص با گذار از مراحل قبلی به درک و شناخت عمیق تری از روابط بین پدیده ها می رسد و گویی پدیده ها، جزئی از وجودش شده است.

ای ناگهانی دست پیدا می کند، معمولاً با کلماتی نظیر «هان» و «یافتم» متجلّی می شود.

6- وارسی: در این مرحله فرد به بررسی بهترین ایده ای که در مراحل قبلی به آن رسیده است می پردازد و درستی آن را مشخص می کند.

7- اجرا: در این مرحله فرد افکار یا ایده هایی که موردتأیید واقع شده اند را به مرحله اجرا درمی آورد.

LIDA
20-08-2010, 15:06
ویژگی های دارندگان تفکر خلاق:

- افراد خلاق، راه هایی را جست و جو می کنند که از طریق آن بتوانند فکر خود را به سوی ایده های نو و تازه هدایت کنند.

- به همه جوانب یک موضوع و مسأله توجه دارند.

- در حل یک مسأله تمرکز حواس بیشتری را از خود نشان می دهند.

- فکرهای بکر را بیشتر از دیگران از خود نشان می دهند.

- به راه حل هایی می اندیشند که ممکن است از دید دیگران اهمیت چندانی نداشته باشد.

LIDA
20-08-2010, 15:07
- از ربط ایده ها و تجربیات مختلف، نتایج جدیدی را می گیرند.

- افکار و عقاید خود را به راحتی مطرح و از مواجهه با عقاید مختلف استقبال می کنند.

- برای حل مسایل و مشکلات، راه های مختلف را بررسی و تا رسیدن به نتیجه ی دلخواه تلاش کنند.

- خود را محدود به آرای دیگران نمی کنند.

- همواره کنجکاو و در جست و جوی اطلاعات جدید و نو هستند.

- از قدرت تصویرسازی ذهنی بالایی برخوردارند، تا حدی که به تفکرات خود، عینیت می بخشند.

- مثبت نگر و پرانرژی هستند.

- معمولاً برای هر سئوالی آمادگی ارائه پاسخ های مختلف را دارند.

- سئوال و جواب های غیرعادی و غجیب و غریب در آن ها بیشتر دیده می شود.

LIDA
20-08-2010, 15:08
راهکارهای گسترش تفکر خلاق:

- اطلاعات و تجارب خود را در موقعیت های مختلف گسترش دهیم.

- از دیگران و کودکان سئوال هایی را بپرسیم که پاسخ های متعدد داشته باشد.

- اگر سئوال های غیرمعمولی از سوی دیگران مطرح می شود، سعی کنیم تا با همکاری خودشان پاسخ های جدید و نو را کشف کنیم.

- رفتارها و الگوهای افراد خلاق را سرمشق زندگی قرار دهیم.

- از فنون ویژه تفکر خلاق مانند «بارش فکری» به خوبی استفاده کنیم. (حمله ذهنی به یک موضوع را بارش فکری می گویند).

LIDA
20-08-2010, 15:11
- تصورات ذهنی خود و دیگران را تقویت کنیم، زیرا تصویرسازی کمک می کند تا اطلاعات در حافظه بلندمدت بیشتر ذخیره شوند، برای مثال اگر فرزندمان داستانی از دایناسورها را می خواند، از او بخواهیم تصور کند که میان جنگل قرار دارد، به صدای آنان گوش دهد، بزرگی جثه اش را درنظر بگیرد، صدای پای آنان را بشنود و...

- در نوشتن داستان یا کشیدن نقاشی و... به جای استفاده از نمونه از طرح های خلاّق ذهن خود استفاده کنیم.

- هر چه را که می خوانیم، می بینیم و می شنویم، مهم ترین نکات آن را یادداشت کنیم.

- هر فکر جدیدی که به ذهن ما می رسد، بنویسیم.

- بازی های فکری، ساخت اشیا با گِل، مجسمه سازی، نقاشی و داستان نویسی موجب شکوفایی ذهن و خلاقیت می شوند.

LIDA
20-08-2010, 15:14
- اجازه دهیم هر سئوالی را از ما بپرسند و سئوالات آنان را جدی بگیریم.

- طرح سئوال های باز و تکمیل جملات و داستان های ناتمام در رشد تفکر خلاق مؤثر است.

- به عقاید دیگران احترام بگذاریم و اجازه دهیم که تا حدّ ممکن کارهایشان را با ذوق و سلیقه خود انجام دهند.

- ابتکار و تخیل را باور داشته باشیم تا زمینه بروز فعالیت های خلاق در جامعه فراهم شود.

- سعی کنیم پاسخ های ما در مقابل سئوالات دیگران به گونه ای باشد که او را به سئوال های جدیدتری هدایت کنیم.

LIDA
20-08-2010, 15:16
- فرصت ابتکار و نوآوری را در خانواده و مدرسه و محل کار به دیگران بدهیم.


- از موقعیت هایی مانند مسافرت، بازدید از موزه ها و رفتن به مکان های تفریحی و فرهنگی برای آموزش تفکر خلاق استفاده کنیم.


- احساس امنیت، شادی و آرامش از عوامل شکوفایی تفکر خلاق است، آن عوامل را از خود و دیگران دریغ نکنیم.


- هوش، استعداد، مهارت و تلاش جدی، بخشی از عوامل رشد خلاقیت به شمار می رود، امّا ضروری است به ایجاد انگیزه نیز توجه ویژه ای داشته باشیم.


- توانایی دیگران حتی کودکان را بپذیریم و باور داشته باشیم که هر فرد موجودی منحصر به فرد است و مثل و مانندی ندارد.


- وقتی کار و فکر جدید و خلاقانه ای را از دیگران مشاهده کردیم، با تشویق، خوشحالی و شادی خود را ابراز کنیم.

GORJI
20-08-2010, 16:50
چگونه محبوب دیگران شویم(35 نکته)


۱.چنان باشید که دیگران با دیدن شما احساس شعف و ارامش کنند.هرگز از بخشیدن دیگران نادم ولزکیفرکیفر دیدن انها خوسند نباشید.

۲.از خطاها و لغزشهای دیگران بدون منت در گذرید.


۳.هرگز معایب دیگران را به رخشان نکشید.محرم و صندوقچه ی اسرار دیگران باشید.

۴.صبور و بردبار و با گذشت با شید.

۵.هر نوع خوبی و نیکی به دیگران را از افراد خانواده ی خود شروع کنید.

GORJI
20-08-2010, 16:50
۶.هرگز از دیگران غیبت و بدگویی نکنید و هرگز اجازه ندهید در حضور شما از دیگران غیبت کنند.

۷.همیشه در این اندیشه باشید که به دیگران خوبی کنید.

۸.دوستدار دیگران باشید و دوستی خود را در عمل به اثبات رسانید.

۹.در مصائب و گرفتاریهای دیگران شریک باشید. وقتی دیگران مریض میشوند به عیادتشان بروید.

۱۰.در برخورد با دیگران جدی گرم نیک رو و خوش اخلاق باشید و در سلام گفتن و احوال پرسی پیش قدم باشید.

GORJI
20-08-2010, 16:50
۱۱.در قول خود به دیگران خوش وعده و صادق و وفادار باشید.ودر رفتارو گفتار رک و صادق باشید.

۱۲.از تحقیر شخصیت و ابرو رییزی دیگران جلوگیری کنید.

13.تلاش کنید با افراد بیشتری ارتباط دوستانه و سالم داشته باشید.

14.مرتب و منظم و خوش پوش باشید و دندانهای سفید و دهان خوش بو داشته باشید.

15.در مناسبتهای ملی و مذهبیشادی بخش به دیگران هدیه و کارت تبریک بدهید.

GORJI
20-08-2010, 16:51
16.درحد توان حتی به کسانی کمک کنید که از شما انتظار ندارند و به انانی توجه کنید که به شما توجه نمیکنند.

17.به ارزشها و اذاب مورد احترام مدم احترام بگذارید. شادکامی ها وموقعیت های خود را با دیگران تقسیم کنید.

18. در موقعیتهای متفاوتسازگاز و انعطاف پذیر باشید.در همه حال با دیگران عادلانه و منصفانه و احترام امیز رفتار کنید.

۱۹.در برخورد با دیگران از وازه های محبت آمیز ومحترمانه استفاده کنید.

20.ایرادهای دیگران را دوستانه و دلسوزانه و محرمانه فقط به خودشان بگویید

GORJI
20-08-2010, 16:51
چگونه محبوب دیگران شویم(35 نکته)16.درحد توان حتی به کسانی کمک کنید که از شما انتظار ندارند و به انانی توجه کنید که به شما توجه نمیکنند.

17.به ارزشها و اذاب مورد احترام مدم احترام بگذارید. شادکامی ها وموقعیت های خود را با دیگران تقسیم کنید.

18. در موقعیتهای متفاوتسازگاز و انعطاف پذیر باشید.در همه حال با دیگران عادلانه و منصفانه و احترام امیز رفتار کنید.

۱۹.در برخورد با دیگران از وازه های محبت آمیز ومحترمانه استفاده کنید.

20.ایرادهای دیگران را دوستانه و دلسوزانه و محرمانه فقط به خودشان بگویید

GORJI
20-08-2010, 16:52
21.خوبی هایتان در مورد دیگران بدون منت و بی چشم داشت باشد.

22.درحفظ دوستانتان و افزون به تعداد انها کوشا باشید.

23.یک دنیا دوست در قلب انسان به همان قدر جا دارد تا یک دشمن بنابراین تلاش کنید حتی یک نفر هم ازشما ناراحت و دل آزرده نباشد.

24.در بر خورد با دیگران پندار نیک گفتار نیگ و کردار نیک را رعایت کنید.

25.هرگز با اسامی والقاب غیر واقعی دیگران را مورد خطاب قرار ندهید.بطور مثال کسی را که دکتر یا مهندس نیست با این عناوین صدا نکنید چون در این صورت وی تصور خواهد کرد که شما اورا مسخره میکنید.

GORJI
20-08-2010, 16:53
26.حقیقت گو باشید.حق گفتن حد معین و مشخصی دارد که با در نظر گرفتن ان هم خودتان احساس راحتی و ازادی خواهید کرد و هم دیگران به سوی شما جذب خواهند شد وتلاش کنید حقیقت رااز موضع عشق و ایمان و اخلاق رشد یافته بگویید ونه از موضع قدرت و ترس و تظاهر..

27.خود واقعی باشید. خودتان را به همان شکل که هستید قبول کنید و در موقعیت های متفاوت شکل یکسان داشته باشید ما این چیزی که اکنون هستیم به جهت انتخابهایی بوده که درزندگیمان انجام داده ایم قبول این مساله به خودرت و عزت نفس میدهد تا بتوانیم باز انتخابها و اقدامات مثبتی را صورت دهیم.

28.در زمان حال زندگی کنید.اگر در حال زندگی کنید میتوانید فرد یا چییزی رادر حال به طرف خود جذب کنید نه در گذشته و اینده.

29.سعی کنید همیشه با انرزی باشید-اگر با انرزیو با نشاط باشید انجام هر کاری برایتان مقدرو است.اما اول باید با گسترده کردن ارتباطات خود بالا بردن استانداردهاو حل مشکلات گذشته موانع را از پیش پا بردارید.تا خود آماده جذب دیگران نباشید انان خود به خود جذب شما نمیشوند وبه سراغتان نمی آند.

۳۰.بر پیروزی فایق ایید -بیشتر ما بر این باوریم کهاگر ما پیروز شویم دنیا به ما باخته است و بر عکس.این نمیتواند نظر درستی باشد سعی کنید مسایل وپیروزی ها را از زاویه های گوناگون نگاه کنید که تمام افراد میتوانند در یک مورد موفق شوند.

GORJI
20-08-2010, 16:53
31.سعی کنید به دیگران ببخشید- بخشیدن در واقع گرفتن است ودر بخشیدن است که همه ما چیزی برا ی اهدا کردن داریم و شما همیشه بخشنده باشید نه گیرنده. اگر چیز زیادی برای بخشیدن ندارید تلاش کنید مهارت های دیگری بدست آورید.

32.در مورد خطاها و اشتباهات خود با شجاعت از دیگران عذر خواهی کنید. امام علی ( علیه السلام )در این باره میفرماید: در برابر خطاهاو کارهای بد خود از دیگران عذر خواهی کنیدو مطمئن باشید که این کار به عزت و اعتبار شما می افزاید.هر چیزی را که برای خود نمیپسندید برای دیگران هم نپسندید و آنچه برای خود می پسندیید برای دیگران هم بپسندید.

33.خود خواه وبی نیاز از دیگران باشید-خودخواه از این نظر که سعی کنیدمحتاج دیگران نباشید وتا میتوانید برای خود دوست.عشق .شانس و موقعیت خوب ذخیره کنید.

34.هوشیاری و شناخت از دیگران را بالا ببرید-جذابیت پدیده ای بسیار دقیق و ظریف است. تا زمانیکه نتوانستید هوشیاری و شناخت خود را در باره ی خویشتن اطرافیانتان و نحوه ی تفکرتانبالا ببرید قادر نخواهید بود انچه میخواهید بدست آورید.

35.انسانهای بزرگ کسانی اند که در صدد اند به هر طریق ممکن خنده ایب لب افتادگان و در ماندگان و بیچارگان نشانده و بار غمیاز دوش انان بردارند.

GORJI
20-08-2010, 19:33
عزت نفس و روشهای افزایش آن در دانش آموزان ...

1-روحیه دینی و ایمان مذهبی را در كودكان و نوجوانان تقویت كنید.

2- سعی كنید در برخورد با كودكان و نوجوانان، توانمندی های آنها را مورد نظر قرار دهید، نه ناتوانی ها را.

3- زمینه كسب تجربه های خوشایند از فعالیت های مستقل و آزاد را برای آنها فراهم كنید.

4-تجربه های موفقیت آمیز آنان را افزایش دهید.

5-قدرت تحمّل كودكان و نوجوانان را برای مواجه شدن با ناكامی های احتمالی افزایش دهید.

GORJI
20-08-2010, 19:34
6- رفتار مصمّم و مطمئن و در عین حال مطلوب كودكان و نوجوانان را تقویت كنید.

7- كودكان و نوجوانان را در كنترل احساسات و عواطف خود یاری دهید.

8-مهارتهای اجتماعی كودكان و نوجوانان كمرو و فاقد اعتماد به نفس را افزایش دهید.

9- آنان را با الگوهای رفتاری مطلوب آشنا كنید.

10-از انجام هر گونه رفتار تنبیهی و تحقیرآمیز درباره ی دانش آموزان خودداری كنید.

GORJI
20-08-2010, 19:34
11- از مقایسه كردن دانش آموزان بپرهیزید و تفاوتهای فردی را مورد نظر قرار دهید.

12-در برخورد با كودكان و نوجوانان، ملایم و منطقی باشید.

13- اجازه ابراز وجود را به دانش آموزان خویش بدهید و به نظریات آنها احترام بگذارید.

14- نظریات خویش را به دانش آموزان تحمیل نكنید و آنها را به صورت ساده و عینی، قابل لمس و درك برای آنان توضیح دهید.

15- به دانش آموزان درحد توانایی هایش مسئولیت بدهید.

GORJI
20-08-2010, 19:34
16- در انجام كارهای روزانه، آنها را هدایت، ارشاد و تشویق كنید.

17- به آنها در حد لزوم اجازه فعالیّت و بازی دهید.

18-در برخورد با آنان حالت پذیرندگی، و نه طردكنندگی داشته باشید.

19- از وابسته كردن بیش از حد دانش آموزان به خودتان بپرهیزید.

20- آنها را هیچ گاه با موضوعات خرافی نترسانید.

GORJI
20-08-2010, 19:35
21- بین دانش آموزان تبعیض قائل نشوید و با آنان یكسان رفتار كنید.

22-هر چه كه آنها می خواهند به راحتی و سریع در اختیار شان نگذارید، به او فرصت دهید تا ارزش به دست آوردن و لذّت استحقاق داشتن را درك كند.

23-نسبت به احساسات و عواطف كودكان یا نوجوانان خود، بی تفاوت نباشید، آنها را به گرمی بپذیرید و تا حد امكان آنها را یاری كنید.

24-با آنها همانند دوستان صمیمی رفتار كنید.

25-توجه داشته باشید كه مشاجرات لفظی در خانه (میان پدر و مادر) در روحیه یا رفتار كودك یا نوجوان منعكس می شود.

GORJI
20-08-2010, 19:35
26-به سرگرمی ها و تفریحات مناسب در زندگی كودكان اهمیت دهید و نسبت به آنها بی تفاوت نباشید.

27-محبّت شما نسبت به فرزندتان به صورت تظاهرات سطحی ابراز نشود. خالص ترین و سالم ترین محبت در تلاشی كه به طور روزمره برای اعطای اعتماد به نفس و استقلال به فرزندتان به عمل می آورید، جلوه گر می شود.

28-در محبّت كردن به كودكان، راه افراط یاتفریط را در پیش نگیرید، محبت متوسط توأم با صمیمیّت، اثر فراوانتری دارد.

29- به فرزندتان احساسی بدهید كه بداند دوست داشتنی و قابل احترام است، اما هرگز با او نوزادوار رفتار نكنید.

30-توقعات كودكان را در حدّ معقول و درست برآورده سازید.

GORJI
20-08-2010, 19:36
عزت نفس و روشهای افزایش آن در دانش آموزان ...


31-هیچ گاه آنها را با القاب نامناسب صدا نزنید و از مسخره كردن آنها به طور جدی بپرهیزید.

32- در پرورش استعدادهای بالقوه دانش آموزان جدیّت به خرج دهید.

33-در شرایط آموزشی، بر فعالیت دانش آموزان در یادگیری تأكید شود نه بر پیشرفت آنان، زیرا تأكید بر فعالیت یادگیری، به جای تأكید بر درستی و نادرستی پاسخ، برانگیزنده ی كوششهای دانش آموزان است.

34-رقابت میان دانش آموزان برای كسب نمره كاهش یابد. تحقیقات نشان داده است، در موقعیّت های آموزشی كه میان دانش آموزان رقابت وجود دارد، حتّی دانش آموزانی كه عزّت نفس بالایی دارند، با شكست روبه رو می شوند و به دنبال آن انتقاد از خود در آنها افزایش می یابد.

35- برای آن كه كودكی با عزّت نفس بالا پرورش دهیم، باید خود دارای عزّت نفس شایان توجّهی باشیم.

GORJI
20-08-2010, 21:06
یك دسته كلید طلایی: تناسب‌ها در ازدواج
نیاز به ازدواج در روان انسان‌ها وجود دارد؛ ما نیازمند به زندگی با جنس مخالف هستیم؛ نیازمند آنیم كه تا زمانی كه زنده‌ایم از تنهایی نجات پیدا كنیم.
اما ازدواج اگر در چهارچوب درستی نباشد، به جای اینكه آرامش‌دهنده باشد آرامش را برهم می‌زند و یا به جای اینكه با كسی رابطه صمیمانه‌ای پیدا كنیم، ممكن است همیشه با او زندگی كنیم، اما كاملا تنها باشیم.

بنابراین، باید چهارچوب‌های اساسی انتخاب همسر را به خوبی بدانیم تا با انتخاب درست به نیازهای بیولوژیك و روانی خود، پاسخ صحیح دهیم.

تناسب خانوادگی
به طور كلی، انسان‌ها در بستر خانوادگی شكل می‌گیرند. چهارچوب خانواده و آنچه كه به‌عنوان شكل‌گیری شخصیت در خانواده وجود دارد، از خانواده‌ای به خانواده دیگر فرق می‌كند؛ یعنی هر خانواده بسته به زمینه فرهنگی و تربیتی‌ای كه دارد در فرد تأثیر متفاوتی می‌گذارد؛ چرا كه نقش تربیت در شكل‌گیری شخصیت مهم است.

جان واتسون- پدر روان‌شناسی- می‌گوید: 50 نوزاد به من بدهید و بگویید چه شخصیت‌هایی لازم دارید؛ دانشمند، پلیس، قاضی، دزد و... چه می‌خواهید؟! من مطابق سفارش شما 20 سال بعد این افراد را تحویل می‌دهم. در واقع او می‌خواهد بگوید كه تربیت، نقش بسیار پررنگ‌تری از زمینه‌های دیگر مثل ژنتیك یا زمینه‌های خاص دیگر دارد.

خانواده نقش مهمی در شكل‌گیری شخصیت دارد، بنابراین افراد در انتخاب همسر، زمانی در كنار كسب نیازهای روانی (كه به مراتب مهم‌تر از نیازهای بیولوژیك هستند)، درست پاسخ می‌گیرند و از اضطراب جدایی یا ترس از تنهایی نجات می‌یابند كه 2نفر، از نظر خانوادگی متناسب باشند.

چنان كه اشاره كردیم خانواده- بنا به تربیتی كه روی فرزندش دارد- نقش مهمی در شكل‌گیری شخصیت او ایفا می‌كند و این مسئله این روزها بسیار نادیده گرفته می‌شود، چرا كه دختر و پسر، همدیگر را خارج از بسته خانوادگی می‌بینند؛ ساده‌ترین شكل آن این است كه در دانشگاه با هم آشنا می‌شوند، در حالی كه نمی‌دانند طرف مقابلشان محصول چه خانواده‌ای است! در شكل دیگر در یك برخورد همدیگر را می‌بینند در حالی كه هر دو، دوست دوستان‌شان هستند و شناخت دیگری از یكدیگر ندارند یا به‌صورت تصادفی، با هم آشنا می‌شوند.

انسان‌ها، محصول خانواده‌شان هستند؛ پس بهتر است در زمان گزینش همسر، او را از داخل بستر خانواده دیده و انتخاب كنند و دقت كنند كه آیا فرد مورد نظر، از نظر خانوادگی با آنها تناسب دارد یا خیر؟ در اینجا، مفهوم خانواده زمینه‌های تربیتی را باز می‌كند. مثلا فردی می‌گوید كه ما از نظر خانوادگی به‌هم می‌خوریم. آیا به طور خاص، بستر فرهنگی و شیوه‌های تربیتی رایج در خانواده را بررسی كرده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند؟ گاهی 2 نفر با هم ازدواج می‌كنند و از نظر فرهنگی و خانوادگی به هم شبیه هستند، اما شیوه‌های تربیتی آنها متفاوت است! مثلا در خانواده پسر، زن جایگاه و ارزشی ندارد.

GORJI
20-08-2010, 21:07
تناسب فرهنگی
ما تناسب فرهنگی داریم، آنها از نظر فرهنگ با ما متفاوت‌اند؛ راستی فرهنگ یعنی چه؟ فرهنگ یعنی بایدها و نبایدهایی كه تعیین تكلیف می‌كند. آن، به ما می‌گوید چه چیزی درست است و چه چیزی غلط؟‌ چه كاری باید انجام شود و چه كاری نباید صورت گیرد؟ از آنجا كه فرهنگ‌ها با هم متفاوت هستند، بایدها و نبایدهای آنها نیز فرق می‌كند. به‌عنوان مثال، بایدها و نبایدها در فرهنگ آذری‌ها بسیار متفاوت‌تر از بایدها و نبایدهای فرهنگ شمالی‌هاست؛ حتی گاهی نباید یكی، باید دیگری است.

انسان در فرهنگ خود به طور ناخودآگاه احاطه شده است. از صبح كه بیدار می‌شویم این فرهنگ ماست كه می‌گوید چطور بیدار شویم و با خانواده چگونه رفتار كنیم، چطور حرف بزنیم و چگونه غذا بخوریم و... هیچ‌كاری نیست كه به فرهنگ ارتباط نداشته باشد. بنابراین، لازم است كه دختر و پسر از نظر فرهنگ اجتماعی به یكدیگر نزدیك باشند. فاصله‌های فرهنگی زیاد، زندگی این دو را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

حال اگر 2 نفر همه خصوصیات‌شان (كه ذكر شده و خواهد شد) با هم همخوانی داشته باشد ولی تناسب فرهنگی نداشته باشند چگونه برخورد كنند؟ اینجاست كه باید از فرهنگ یكدیگر آگاه شوند و آن را بپذیرند؛ این مهم است؛ نه اینكه آن را مسخره كرده و بگویند چه بیخود است! اگر این آگاهی و پذیرش باشد، به گونه‌ای هم‌فرهنگ می‌شوند.

تناسب اعتقادی
اعتقادات و باورها، جنس محكمی دارند وبه خاطر هیچ‌كس نمی‌آیند و بروند. اگر 2 نفر كه با هم ازدواج می‌كنند، این تناسب را ندارند، بدانند كه اعتقادات تغییری نمی‌كند مگر براساس شناخت. به‌عنوان مثال، دختری به حجاب اعتقاد ندارد. پسری با او ازدواج می‌كند و می‌گوید به خاطر من حجاب بگذار. ممكن است دختر بپذیرد ولی اعتقادی به آن ندارد.

حجابی كه به خاطر پسر می‌آید، روزی كه دختر خاطر پسر را نخواهد و كوچك‌ترین اختلافی پیش آید، برداشته می‌شود. وقتی انسان محجبه و نمازخوان می‌ماند كه اعتقاداتش را پیدا كند، نه اینكه «به‌خاطر...» باشد. اگر فردی بی‌اعتقاد است، باید در ابتدا حوزه آشنایی او را پیدا كرد تا او با مطالعه و تحقیق به اعتقاد محكمی برسد، نه اینكه به خاطر دیگری اعتقاد ظاهری پیدا كند.

تناسب اقتصادی- اجتماعی
طبقه اقتصادی- اجتماعی، یك نوع نگرش به زندگی ایجاد می‌كند. وقتی 2 نفر از لحاظ طبقه اقتصادی- اجتماعی با هم فاصله زیادی دارند، نگرش به زندگی و رفتارشان با هم متفاوت است. گاهی آدم‌هایی متعلق به طبقه اقتصادی- اجتماعی بالا نیستند ولی با فعالیت‌های اقتصادی- اجتماعی به این طبقه می‌رسند و صاحب خانه، ماشین، ویلا و... می‌شوند. اما مردم در یك برخورد یا یك نگاه به آنها می‌گویند تازه به دوران رسیده! و این، نوع رفتار و نگرش آنهاست كه مردم را متوجه این موضوع می‌كند.

GORJI
20-08-2010, 21:07
طبقه اقتصادی- اجتماعی به انسان‌ها یك نگرش، رفتار و بینش به زندگی می‌دهد. بنابراین وقتی 2 نفر از 2طبقه اقتصادی- اجتماعی متفاوت ازدواج كنند، از نظر نوع نگاه به زندگی خیلی با هم فرق دارند و نگرش آنها به زندگی خیلی متفاوت است؛ به همین دلیل دچار مشكلات بسیار می‌شوند.

تناسب شخصیتی
هر انسانی شخصیت ویژه خود را دارد. اگر 2 نفر كه ازدواج می‌كنند، تفاوت‌های شخصیتی زیادی داشته باشند در رابطه خود دچار مشكلات زیادی می‌شوند. فرض كنید فردی از نظر شخصیتی برون‌گراست و راحت ابراز احساسات و عواطف می‌كند و بیشتر دوست دارد در جمع باشد؛ این فرد با كسی ازدواج می‌كند كه انسانی درون‌گراست و ابراز احساسات برایش سخت است، حضور در جمع برایش خوشایند نیست و ارتباط برقرار كردن با افراد برایش دشوار است.

این دو در طولانی‌مدت دچار مشكل می‌شوند؛با هم هستند ولی احساس تنهایی می‌كنند. جالب اینجاست كه در ابتدا به خاطر خصوصیات متضادی كه دارند، خیلی جذب همدیگر می‌شوند ولی به تدریج از هم فاصله می‌گیرند چون با هم تناسب ندارند و نمی‌توانند نیازهای همدیگر را برآورده كنند.

تناسب تحصیلی
این تناسب هم نقش مؤثری دارد. اما چون تحصیلات اكتسابی است (یعنی اگر امروز نیست فردا می‌تواند باشد)، جزء مسائلی است كه می‌گوییم اگر همه شرایط را دارند و بالقوه می‌توانند ادامه تحصیل دهند، در این ازدواج مشكلی پیش نمی‌آید.

اگر دختر فوق‌لیسانس و پسر لیسانس است، اشكالی ندارد (در حالی كه به غلط جا افتاده كه شوهر باید بالاتر باشد) ولی اصولا بهتر است كه هر دو هم‌سطح باشند. گاهی2 نفر از مقطع لیسانس با هم آشنا می‌شوند و ازدواج می‌كنند. پسر دكترا می‌گیرد ولی دختر در همان مقطع مانده است. كم‌كم از هم فاصله می‌گیرند و فضای فكری آنها بسیار متفاوت می‌شود.

رضایت والدین
از آنجا كه عدم رضایت والدین تا سال‌های بسیار طولانی و حتی تا آخر زندگی تأثیر خود را دارد، خوب است كه دو نفری كه می‌خواهند ازدواج كنند، حتما خانواده‌هایشان راضی باشند و اگر نیستند باید آنها را متقاعد كرد. باید دلایل مخالفت را دانست چرا كه اغلب تجربه آنها باعث می‌شود كه دلایل درستی را مطرح كنند و نباید عدم رضایت را سرسری گرفت و باز هم اگر برخلاف همه تلاش‌ها راضی نشدند، شایسته است تا گرفتن رضایت صبر كنند یا به ازدواج دیگری فكركنند.

چرا كه حقیقت امر این است كه رضایت والدین تا زمانی كه زندگی می‌كنند تأثیر خودش را دارد. بنابراین ازدواج مهم‌ترین تصمیم زندگی انسان است. بدیهی است جدی گرفتن این مسئله و دقت در تمام جوانب می‌تواند زندگی موفقی را رقم بزند. در غیر این‌صورت، پشیمانی و پریشانی نتیجه ازدواج عجولانه خواهد بود.

GORJI
20-08-2010, 21:08
طرز تهیه عشق .........


اغلب زنانی که در سن ازدواج قرار دارند، در تصور و خیال خود آرزوی ایجاد یک رابطه گرم و صمیمی با همسرشان را دارند، مثل نشستن کنار شومینه در یک بعداز ظهر سرد زمستانی و صحبت در مورد آرزوها و خیالات شیرین خود.
اما متاسفانه در زندگی واقعی خود چنین فضایی راکمتر تجربه می کنند و این کمی دردناک است، به خصوص برای خانمها. این 10 گام به زنان کمک می کند که به جای تلاش برای تعمیر و اصلاح نقاط منفی همسرشان به تقویت روابط بهتر و موفق تر نائل شوند.

1- از خودتان مراقبت کنید: این حقیقت را درک کنید که بهترین چیزهایی که برای همسرتان می توانید انجام دهید برای خود شما نیز خوب است، مثل خوردن غذاهای سالم، آراستن و تیمار کردن از خود و انجام مرتب حرکات ورزشی. با این کار شما احساس بهتری خواهید داشت و بعلاوه همسری با توانایی قابل توجه و جذاب برای همسرتان باقی خواهید ماند(بدون در نظر گرفتن سن تان).
اگر چیز خاصی می خواهید که می دانید او نمی تواند حدس بزند به او بگو یید. نه این که مثل یک راز در سینه حفظ کنید و بعد به خاطر برآورده نشدنش حسرت بخورید.

2- تشکر از همسرتان را فراموش نکنید: زمانی که محققان از مردان در مورد خواسته آنها از همسرانشان سوال می کنند اغلب آنها قدردانی کردن همسرانشان را در ابتدای خواسته هایشان بیان می کنند. هر کس دوست دارد که مورد قدردانی واقع شود. پس کارهایی که همسرتان برای شما، فرزندان و کلا زندگی انجام می دهد را به خاطر داشته باشید و از او تشکر کنید. با این کار شماف لبخندی بس عمیق روی صورت همسرتان نقش میبنددو قلب او را راضی و شاد می کنید.

3- روابط عاشقانه خود را حفظ کنید: آخرین باری که برای همسرتان یک میان پرده رومانتیک خلق کردید را به خاطر آورید. اگر نمی توانید به خاطر آورید، پس الان بهترین موقع است. بی دریغ محبت کنید، با نوشتن یادداشت های عاشقانه، یا ترتیب دادن یک قرار بیرون از منزل و این که جذابیت او برای شما همچنان ماندگار است را برای او یادآوری کنید.

4- به او اجازه بدهید اوقاتی را در کنار دوستانش بگذراند: او نیاز دارد که مدتی برای خودش باشد زمانی برای استراحت، انجام فعالیت های مورد علاقه یا ارتباط با دوستان. او را در تقویت ارتباط دوستانه اش با سایر مردان تشویق کنید. او از مصاحبت با دوستانش لذت خواهد برد.
مطالعات نشان می دهد که افرادی که ارتباطشان را با دوستان حفظ کرده اند، زندگی طولانی تر و سالم تری خواهند داشت.

5- همسر خود را در اولویت قرار دهید: انواع مشغله های کاری ، خانه و بچه کافی است تا پایه های اساسی زندگی به دست فراموشی سپرده شود و این هنر شماست که در کشاکش این مسائل زمانی را برای تقویت این پایه های اساسی ترتیب دهید. به کار همسرتان و علائق او، ابراز علاقه کنید و نشان دهید که او در همه حال برای شما مهم است.

GORJI
20-08-2010, 21:09
6- سعی نکنید او را عوض کنید: متخصصان رفتار مدعی هستند که شما نمی توانید دیگران را عوض کنید. شما تنها می توانید خودتان و شیوه عکس العمل تان را عوض کنید. پس به جای نق زدن به همسرتان ، راه دیگری پیدا کنید. خود را سرگرم چیزهای دیگر کنید و یا براحتی از کنار این مسائل بگذرید و حساسیت نشان ندهید. اما فراموش نکنید که به محض دیدن یک رفتار صحیح از او و یا تغییر و اصلاح رفتارش، از او تشکر کنید.

7- از او نخواهید که خواسته های شما را حدس بزند: اینکه فکر کنید همسرتان بخاطر اینکه مدتی با شما بوده بنابراین تمام خواسته ها آرزوهای شما را می داند صحیح نیست. همه ما انسانها توده ای از خواسته ها و آرزوهای منحصر به فرد داریم. تعجب نکنید اگر همسرتان فکر کند خواسته شما، مطابق خواسته های اوست.
غیر منطقی است که انتظار داشته باشید همسرتان هم یک عاشق واله، هم یک همراه و هم یک دوست فوق العاده باشد. بنابراین بهتر است روابط خود را با دوستانتان بعد از ازدواج حفظ کنید.


8- به توسعه روابط دوستانه خود ورای زندگی زناشویی توجه کنید: بعد از ازدواج فراموش کردن روابط با دوستان , آسان به نظرمی رسد. اما فراموش نکنید که یک نفر به تنهایی _ مثل همسرتان_نمی تواند تمام نیاز های شما را برآورده کند. بنابر این غیر منطقی است که انتظار داشته باشید همسرتان هم یک عاشق واله، هم یک همراه و هم یک دوست فوق العاده باشد. بنابراین بهتر است روابط خود را با دوستانتان بعد از ازدواج حفظ کنید. این امر سبب می شود که شما احساس خوشایند تری داشته باشید. و همچنین انرژی لازم برای ارتباط با همسرتان را بدست آورید.

9- اجازه دهید همسرتان از وقت استراحت خود مطابق میلش استفاده کند: همسرتان هم درست مثل شما نیاز به زمانی برای استراحت و تجدید قوا دارد و در عین حال هرکس به شیوه ای تمایل دارد از این ساعات استفاده کند. بنابراین نیازها و تفاوت را درنظر داشته باشید و بپذیرید. سعی نکنید برای زمان استراحت همسرتان برنامه ای فوق العاده مثل خرید و …تدارک ببینید.

10 – به همسرتان ایمان داشته باشید و ایمان خود را نشان دهید: مردان به خاطر اینکه دنیای پیرامون خود را درست مثل یک حریف می پندارند بعضی مواقع خود را در موقعیت شکست می بینند. بنابراین زمانی که همسرتان خسته از کار به خانه می آید نیاز دارد بداند که برای همسرش فوق العاده ارزشمند است و همسرش به او و توانایی اش ایمان دارد.

GORJI
20-08-2010, 21:10
عشق هایی زیر وام دیگران .........


1- روابط و زندگی زناشویی خود را ترک می‏کنید.
زندگی مشترک تنها به معنای داشتن روابط خوب نیست. این بخشی از وظیفه یک فرد متاهل است که سلامت رابطه خود را حفظ کرده ، آن را جالب جلوه داده و از رضایت همسر خود اطمینان حاصل کند. وقتی مشکلات خودشان را نشان می دهند، باید به آنها توجه کرده و برای بهبود موقعیت، هر کاری را که می توانید، انجام دهید.

2- زیر بار قرض می‏روید.
آغاز زندگی مشترک با قبض هایی که توان پرداخت آنها را ندارید، وحشتناک است. این هم فشار روحی دیگری بر رابطه شماست که از عهده آن بر نمی آیید. اگر در حال حاضر بدهی دارید، برای خلاص شدن از آن چاره ای بیندیشید. بودجه بندی کنید، مخارج خود را تنظیم کنید تا به احتمال زیاد مشاجره کمتری داشته باشید و اگر مشکل دیگری نیست، شب آسوده می خوابید.

3- از زندگی مشترک، انتظارات غیر معقول دارید.
اگر فکر می کنید زندگی مشترک به معنای این است که هر روز با هم در پارک قدم بزنید، مسایل دیگری هم وجود دارند. لحظات سختی هم هستند. مدتی طول می کشد تا قلق زندگی با کسی که همسرتان شده را پیدا کنید و رابطه شما به نتیجه برسد. تصور نکنید که مشکلات شما در گذشته، اکنون با ازدواج مرتفع شده اند. این طور نیست. بعضی از مشکلات هرگز از بین نمی روند. آنچه اهمیت دارد این است که چگونه با آنها کنار می آیید.

4- از همسر خود کینه به دل می‏گیرید.
هرگز اجازه ندهید مشکلات به صورت عقده در بیایند. اگر مساله ای است کهواقعا شما را ناراحت می کند در باره ی آن حرف بزنید. دیگر آن کار را انجام ندهید. بدترین کاری که می توانید بکنید این است که از همسرتان کینه به دل بگیرید. این احساس، عشق شما را نابود خواهد کرد.

5- نسبت به احساسات همسرتان بی توجه هستید.
همه ما با هم تفاوت داریم. همه ما در موقعیت های مختلف، عکس العمل های متفاوتی نشان می دهیم. به وقتش یاد می گیرید که از همسر خود بعضی عکس العمل ها را انتظار داشته باشیم. این انتظارات را جدی نگیرید و آنها را مورد قضاوت قرار ندهید. فقط بپذیرید و هر کاری که می توانید، انجام دهید تا همسرتان همان طور که خودش می خواهد، راحت باشد.

GORJI
20-08-2010, 21:10
6- بدون مشورت با همسرتان، تصمیم‏گیری می‏کنید.
در رابطه شما دو نفر حضور دارند. وقتی مجرد بودید، ممکن بود خودتان تصمیم بگیرید که بعد از تمام شدن کار کجا بروید، به کجا سفر کنید، پول خود را چه طور خرج کنید، بدون اینکه در این باره با کسی صحبت کرده باشید. اما اکنون تصمیمات شما بر همسرتان نیز تاثیر می گذارد. او این حق را دارد که در تصمیم گیری های شما سهیم باشد.

7- در برابر خصایص عجیب و تفاوت های فردی همسرتان شکیبایی به خرج نمی‏دهید.
زمانی که با کسی ازدواج می کنید ، یعنی او را با تمام بدی ها و خوبی هایش پذیرفته اید. این انصاف نیست – و ارزش تلف کردن وقت و انرژی را هم ندارد – که به خاطر مسایلی مانند لکنت زبان جزیی یا اعتقادات او عصبانی شوید.

8- به همسرتان فرصت کافی نمی‏دهید.
هر کس نیاز دارد که برای خودش وقت کنار بگذارد. یک مکان آرام را پیدا کرده و کاری را که دوست دارید، انجام دهید. به همسرتان هم این فرصت را بدهید. درست است که گفتیم شما دیگر تنها نیستید و در تصمیماتتان باید به دیگری هم فکر کنید اما فراموش نکنید هر کسی حریم خصوصی دارد که باید به آن احترام گذاشت.
اگر از همسرتان انتظار داشته باشید که بعضی کارها را مثل یک وظیفه حتما برای شما انجام دهد ، او احساس خواهد کرد که قدرش را نمی‏دانید و مشکلات شما آغاز خواهند شد.
9- قدر همسرتان را نمی‏دانید.

به خاطر داشتن تمام دلایلی که باعث شده اند همسرتان را دوست داشته باشید و قدردانی از هر کار کوچکی که او برای شما و خانواده تان انجام می هد، نیاز به کمی تمرین دارد. اما این مورد، مکمل بنای یک زندگی مستحکم است. به محض اینکه اینها را فراموش کنید یا از همسرتان انتظار داشته باشید که بعضی کارها را مثل یک وظیفه حتما برای شما انجام دهد، او احساس خواهد کرد که قدرش را نمی‏دانید و مشکلات شما آغاز خواهند شد.

10- برای بچه دار شدن عجله دارید.
بعضی از زن و شوهرها پس از ازدواج به خودشان فرصت در کنار هم بودن را نمی دهند. اگر می توانید برای بچه دار شدن صبر کنید، حتما آن را در نظر داشته باشید زیرا این دوران با هم تنها بودن هرگز تکرار نخواهد شد. زمانی که بچه ها به زندگی ما پا می گذارند، مرکز توجه شما خواهند بود. مطمئنا قلب شما هم برای فرزندان شما جا دارد و هم برای همسرتان، اما ابتدا رابطه ی خود را مستحکم کرده و آنوقت در فضایی آرام انتظار صدای فرزندتان را بکشید.

GORJI
20-08-2010, 21:13
12 راه برای حفظ روابط گرم و صمیمانه همسران .........


1- عاشق بودن را با هیچ چیز عوض نکنید. آگاهانه و با قصد قبلی تصمیم بگیرید عاشق باشید. هر قدر بیشتر وانمود کنید که عاشقید، بیشتر خود را در اعماق یک زندگی عاشقانه خواهید یافت.

2- اوقات خوش خود را مدام در ذهن مرور کنید. با همسر خود به گونه ای رفتار کنید که در روزهای ابتدای آشنایی رفتار میکردید. لیستی از کارهای لذت بخش دو نفره اتان و آن چیزهایی که هر دو از آن لذت میبرید تهیه کنید و هر وقت به مورد جدیدی رسیدید، آن را به لیست اضافه کنید. برای این اتفاقات برنامه ریزی کنید و سعی کنید موقعیت تکرار آنها را فراهم کنید.

3- به همسرتان کمک کنید تا هروز بیش از روز قبل عاشق باشد. به او کمک کنید عاشقانه فکر کند، عاشقانه زندگی کند و در عشق ورزیدن به شما احساس امنیت کند؛ به این ترتیب او با قلبی سرشار از عشق به سوی شما خواهد شتافت و بدون ترس و واهمه و بدون آنکه در مورد عکس العمل شما، قضاوت شما یا پس زده شدن از طرف شما نگران باشد، احساسات خود را به شما بازگو خواهد کرد. ستایش، تحسین، و در آغوش کیشدن همسر، نکاتی کوچک با تاثیراتی بسیار بزرگ هستند....امتحان کنید!

4- تنها تصمیم نگیرید. شما و همسرتان یک تیم هستید، بنابر این تا جایی که میتوانید با هم و در کنار هم باشید. باید احساس کنید که با همسرتان کامل میشوید و دو بخش از وجود یک نفر هستید، پس وقتی نیمۀ دیگر وجودتان حضور ندارد، تصمیم گیری نکنید. شرایط را با هم بسنجید و با هم تصمیم گیری کنید ؛ در مورد همه چیز، خواه موارد کوچک و خواه بزرگ باشد. خود را مشتاق سازش و سازگاری نشان دهید.

5- در کنار همسرتان حضور قلب داشته باشید. تمرین کنید ذهن خود را به زمان حال متمرکز کنید. وقتی در کنار همسرتان هستید، به کار، رنگ جدیدی که قرار است به آشپزخانه بزنید،و .. فکر نکنید.

6- مراقب اندام و ظاهر خود باشید. برای موزون ماندن اندام خود و برای آنکه زیباتر بنظر برسید، وقت بگذارید. این موضوع بسیار مهم است.

GORJI
20-08-2010, 21:13
7- هماهنگی و سازگاری را در خود تقویت کنید. زن و شوهرها به محض آنکه دعوایشان میشود، سراغ تفاوتهای دیگری با خود میروند در حالی که عاشقان شباهتهای خود با طرف مقابلشان را از یاد نمی برند و از تفاوتهای دیگری زیرکانه بهره میبرند. برنامه ای بچینید که طبق آن هر بار یکی به نفع دیگری کنار بیاید. اگر انتخاب شوهرتان منطبق با سلیقه و علاقۀ شما نیست، اعتراض و مبارزه نکنید، به یاد آورید که دفعۀ بعد نوبت شماست.

8- سرزنش کردن را از زندگی خود حذف کنید. یافتن راه حل، گذشت و مهربانی را جایگزین سرزنش و سرکوفت کنید. باهم مشکلات را حل کنید ، کنار هم بنشینید، دستهای هم را بگیرید ، صورت یا موهای هم را لمس کنید و به دنبال راه چاره بگردید. سرحال و بشاش باشید. به یاد دارید آخرین باری که با هم از ته دل خندیده اید کی بوده است؟ یک فیلم کمدی، محیط مفرحی برای شما فراهم میکند و باعث میشود باهم و در کنار هم بخندید و لحظات شادی داشته باشید.

9- برای روابط زناشویی خود برنامه ریزی کنید. رابطۀ زناشویی خودجوش و خود انگیخته خوب است اما زن و شوهرهای هوشمند میدانند که در این مواقع معمولا" آمیزش، بهترین حالت خود را نخواهد داشت. عشق ورزی نیز مثل هر کار دیگری نیاز به وقت و برنامه ریزی دارد.

10- حقیقت را صراحتا" به زبان بیاورید، آن را گفته شده فرض نکنید. ممکن است فکر کنید میدانید قضیه چیست در حالی که از واقعیت امر فاصلۀ زیادی دارید. به همان ترتیب گاهی فکر میکنید همسرتان باید خودش بداند و بفهمد که موضوع چیست ولی این هم عادلانه نیست. همیشه و با تاکید سعی کنید سوء تفاهمات را برطرف کنید و با صریح صحبت کردن و رک بودن زمینۀ هر گونه سوء تفاهم و درک نابجا را از بین ببرید.

11- عادلانه و عاقلانه با هم بحث کنید. هر از گاهی، وقتی را به بحث کردن با هم اختصاص دهید. مشکل پیش آمده را مطرح کنید، نقطه نظرات خود را بیان کنید و نظرات طرف مقابلتان را بشنوید و بدون موضع گیری و سعی در به کرسی نشاندن حرف خود ، با هم بهترین راهکار را انتخاب کنید. اگر هر دو طرف مطمئن باشید که دیگری قصد آزار شما را ندارد، پیشنهادات منطقی شما را میپذیرد، به علائق و حساسیتهای شما احترام میگذارد و بدون خودخواهی سعی در حل مشکل دارد، همه چیز به راحتی حل خواهد شد.

12- گاهی خانه را در اختیار همسرتان قرار دهید. حتی در عاشقانه ترین و صمیمی ترین زندگیهای زناشویی نیز طرفین نیاز دارند که گاهی تنها باشند. اگر روزی همسرتان خواست که تنها باشد ، این موقعیت را برای او فراهم کنید. اگر روزی خواست بدون شما در کنار دوستانش باشد، حتما" قبول کنید و به او نشان دهید از اینکه به او خوش بگذرد خوشحال میشوید. البته بهتر است بعد از بازگشت او هر دو در مورد ساعاتی که با هم نبوده اید با یکدیگر صحبت کنید و آنچه که بر شما گذشته است را برای هم تعریف کنید. فراموش نکنید اینها برنامههایی است که گاه به گاه پیش میآیند و افراط در این برنامهها نیز مثل افراط در هر چیز دیگری، مشکل ساز خواهد شد.

LIDA
20-08-2010, 21:54
روش هایی برای گفتن دوستت دارم بدون گفتن حتی یک کلمهرمانتیک باشید
• گاهی اوقات من یک پیام عاشقانه برای همسرم روی میز صبحانه اش می نویسم. مخصوصا روز ولنتاین با برش های نان روی میز صبحانه علاقه ام را به او نشان میدهم. او با دیدن این پیام عاشقانه لبخندی بر لبانش می نشیند.


• هرچندوقت یکبار روی یک کارت برایش می نویسم که چقدر دوستش دارم و از او تشکر می کنم که قبل از اینکه بخوابد آن را بخواند.


• همسر من، گاهی اوقات به ماموریت کاری می رود و وقتی که برمی گردد، به او هدیه کوچکی می دهم. هدیه را روی میز آشپزخانه می گذارم و منتظر می مانم تا متوجه اش شود. هدیه ای که برایش تهیه می کنم می تواند عطر مورد علاقه اش، گل طبیعی، یا حتی یک تکه وسیله زینتی که خودم درستش کردم باشد.


• من گاهی اوقات نوشته های عاشقانه، را در کشوی لباسهای همسرم می گذارم. او هرگز نمی تواند پیش بینی کند که دفعه بعد چه چیزی خواهد دید. او بعد از دیدن نوشته های من آن را بر می دارد و می داند که کار من است.


• من روی آینه برای همسرم می نویسم دوستت دارم تا هروقت سراغ آینه رفت آن را ببیند.
[/b]

LIDA
20-08-2010, 21:55
زندگی را راحت بگیرید
• شوهر من هر شب خمیردندان را روی مسواکم می ریزد و روی سینک می گذارد. او بهترین شوهر دنیا است.


• من لیست کانال های تلویزیون را به ترتیب علائق شوهرم تنظیم می کنم. مثلا اول کانالی که بیشتر فیلم پخش می کند و سپس کانال ورزشی. چون می دانم که او به این دو شبکه علاقه دارد البته این موضوع را به او نمی گویم. زمانی که کنترل تلویزیون را دستش گرفت کاملا سورپریز می شود.


• قبل از اینکه شوهرم سرکار برود، میز صبحانه را آماده می کند. برای یک مرد، این واقعا قدم بزرگی است.


• شوهر من هر روز صبح زود بیدار می شود. با وجود اینکه کارش ساعت 9 شروع می شود و می توانید دیرتر از من بیدار شود اما اینگونه نیست. وقتی که من آماده شدم، همسرم سه فرزندمان را به سمت ماشینش می برد تا آنها را برساند. برای من این کار بهترین روش است که نشان می دهد او همه ما را عاشقانه دوست دارد.قدردانی تان را نشان دهید
• وقتی که من و همسرم با دوستانمان بیرون می رویم من واقعا به خودمان افتخار می کنم حتی اگر او درمورد چیزهای کوچکی از من صحبت کند.

• هر روز صبح قبل از اینکه من از خواب بیدار شوم، همسرم دو عدد حوله تمیز برایم آماده می کند تا وقتی که حمام رفتم حوله ام آماده باشد. یک حوله بزرگ برای بدنم و یک حوله کوچکتر برای موهایم.

LIDA
20-08-2010, 21:59
ریزه کاری های نخستین روزهای زندگی مشترک


1ـ زندگى مشترك عرصه كمال است نه صحنه پیكار. بنابراین یار و یاور هم باشید و سعى نكنید بر همسرتان تسلط یابید. به عبارت دیگر با هم و در كنار هم باشید نه جدا از هم و رو در روى هم! خانواده زمانى موفق خواهد بود كه در آن هماهنگى وجود داشته باشد و همه اعضا در یك محفل انس با كمال صمیمیت و شادى زندگى كنند. بنابراین همسران جوان باید از هر نوع رفتارى شامل طعنه‏زدن، تحقیر و مقایسه كردن همسر با دیگران و ... پرهیز نمایند.


2ـ از ابراز محبت نسبت به یكدیگر دریغ نورزید. ابراز محبت به‏موقع در زندگى مشترك، نشاط و طراوت و علاقه را به دنبال خواهد داشت. این امر فقط لازمه چند روز نخستین ازدواج نیست بلكه با گذشت زمان نهال نوپاى زندگى به درختى تناور تبدیل مى‏شود كه نیاز بیشترى به آبیارى دارد. با ابراز محبت و نشان دادن عشق و علاقه به هم، مى‏توان این درخت تناور را براى همیشه بارور و باطراوت نگاه داشت و بر نشاط آن افزود.


3ـ عاشقانه به هم نگاه كنید. نحوه نگریستن هر یك از ما به دیگرى، به «چگونه بودن ما» بستگى دارد نه به «چگونه بودن او».
شیفتگى زمانى حاصل مى‏شود كه فكر كنید همسرتان فردى باشكوه، ناب، صمیمى، خوش‏خُلق و خوش‏برخورد است. این شیوه نگرش به همسران جوان مى‏آموزد به جاى اینكه عشق را جستجو كنند، با عشق و محبت به زندگى نگاه كنند.
زبان نگاه، زبان مؤثرى است. شما با نگاه كردن به طرف مقابل به او مى‏فهمانید به صحبت كردن با وى علاقه‏مند هستید. حالات نگاه كردن اثر معجزه‏انگیزى در ایجاد صمیمیت میان زوجین جوان دارد. میل به صمیمیت نه تنها جنبه جسمى بلكه جنبه روانى نیز دارد.


4ـ وقتى زن یا مرد جوان اشتباه مى‏كنند، صادقانه و صمیمى اعتراف كنند. صداقت و اظهار پشیمانى و ندامت تنها علاج واقعه است. قبول نكردن اشتباه و نپذیرفتن خطا، اختلافات را دامن خواهد زد.


5ـ در مطرح كردن مسائل ناخوشایند و نامطلوب سعى كنید خود را هم دخالت دهید. مثلاً به جاى اینكه بگویید «چرا با فلانى این طور برخورد كردى»، بهتر است بگویید: «كاش با فلانى این طور برخورد نمى‏كردیم.»


6ـ اگر خطایى از همسر خود مشاهده نمودید، زود از كوره در نروید و سفره دل‏تان را نزد هر كسى باز نكنید. بخصوص پیش پدر و مادرتان درددل نكنید زیرا این كار موجب سرافكندگى همسرتان شده و امكان آشتى را بسیار ضعیف مى‏ كند.


7ـ اگر مى‏خواهید عشق و علاقه‏تان تداوم داشته باشد، نخست باید بدانید زمان كافى را براى با هم بودن و ابراز محبت كردن اختصاص بدهید. سعى كنید به انگیزه عشق و ازدواج‏تان بیندیشید؛ با همسرتان در باره نخستین روزهاى آشنایى و دوران خوشِ اولین روزها گفتگو كنید. یادآورى شادى‏ها و رویدادهاى شیرین، هم وجودتان را گرم كرده و هم تازگى و طراوت رابطه شما را با همسرتان حفظ خواهد كرد.


8ـ انعطاف‏پذیرى یكى از ویژگى‏هاى مهم براى ایجاد سازگارى بیشتر و سلامت روانى است. با چشم‏پوشى و نرمش نسبت به برخى رفتارهاى كودكانه و لجبازى‏ها نه تنها مى‏توان از تنش‏هاى بى‏دلیل پیشگیرى نمود، بلكه مى‏توان از همان اول زندگى بنیاد خانواده را مستحكم نمود. زوج‏هاى جوان باید به خاطر داشته باشند كه مسائل و موارد اختلاف و یا اختلاف‏برانگیز را براى رسیدن به یك دیدگاه مشترك طرح نمایند، نه به تكرار و تثبیت كدورت‏ها و دشمنی ها.

LIDA
20-08-2010, 22:02
20 راه تضمینی برای فروپاشی رابطه


1- سرسختانه همواره خود را حق بجانب دانستن، حتی زمانی که ادله کافی در اختیار نداشته باشید.

2- هیچگاه عذرخواهی نکردن، حتی زمانی که تقصیر کار بودن شما اثبات گردیده باشد.

3-بی رحمانه خطاها ی شریک زندگی خود را بازگو کردن.

4-ادعای متعصبانه از آگاهی داشتن از انگیزه های شریک زندگی بهتر از خود وی.

5-تصور آنکه شریک شما می باید نیازهای شما را درک کرده و فورا بدون درخواست شما آنها را برآورده سازد.

LIDA
20-08-2010, 22:03
6-نادیده گرفتن کامل اولویتهای شریک زندگی و پافشاری بر اولویتهای خود.

7-تصور آنکه نیازهای جنسی همسر شما و نیازهای جنسی شما یکسان و مشابهی میباشند.

8- عدم اقرار به رنجش و بلافاصله ابراز خشم کردن.

9- شناسایی عیوب و کاستیهای شخصیتی همسر و اسرار خانوادگی وی، و بهره گیری از آنها برای پیروزی در مشاجرات، زمانی که منطق در میماند.

10- بهره گیری از عذاب وجدان و حس گناه کار بودن برای به بازی گرفتن، دستیابی به اهداف و یا مجازات همسر.

LIDA
20-08-2010, 22:03
11- در شناسایی و یافتن بدیها و معایب همسر چیره دست بودن، اما هیچگاه خوبیها و محاسن وی را بزبان نیاوردن.

12- کوتاه نیامدن به هیچ قیمتی، و کشاندن مجادله تا جایی که همسر از خانه بگریزد.

13- هیچگاه رها نکردن گذشته، و بازگویی و باز آفرینی آن به کرات.

14-ابراز وابستگی شدید به همسر خود،وادعای آنکه بی وی و یا در صورت بی اعتنایی وی بی شک خواهد مرد.

15-در صورت عدم وابستگی شدید، فاصله گرفتن از لحاظ فیزیکی و احساسی تا حد بی اعتنایی کامل.

LIDA
20-08-2010, 22:03
16-قول دادن، وهیچگاه عمل نکردن.

17- تا حدی متظاهر و دو رو بودن که همسر نمیداند شما چه زمان جدی هستید.

18-عذرتراشی همیشگی برای عادات ناپسند خود.

19- پافشاری براین عقیده که همواره مطلبی که شما میخواهید بیان کنید مهمتر از مطلبی است که همسرتان میخواهد بگوید، بنابراین حرف وی را قطع میکنید.

20-وانمود میکنید که حرفهای بیان شده همسرتان را کاملا متوجه شده اید، ولو آنکه هیچ چیزی از صحبتهای وی را نفهمیده اید.

21-به گونه ای رفتار میکنید که گویی شما مرتکب هیچکدام از اشتباهات ذکر شده نگردیده اید و این شریک شماست که باید تغییر کند.

LIDA
21-08-2010, 00:36
۱۰ گام تا ایجاد کسب و کار در خانه


۱) بخشی از منزلتان را به عنوان محل کارتان در نظر بگیرید
یک اتاق و یا فضایی از خانه را به طور جداگانه برای انجام امور کاری خود در نظر بگیرید. البته انجام این کار برای کسانی که در خانه‌ای کوچک و خانواده‌ای پرجمعیت زندگی می‌کنند بسیار مشکل خواهد بود. همانطور که من کارم را در نیویورک در چنین شرایطی آغاز کردم! اگر شما نتوانستید اطاقی را برای این کار در نظر بگیرید حداقل بخشی از منزلتان را در نظر بگیرید که هرگاه به آن مکان می‌روید احساس خواهید کرد که در محل کارتان حضور پیدا کرده‌اید.


۲) برنامه خود را دقیقاً زمان‌بندی کنید
زمانی که ساعات کاری شما با ساعات مربوط به انجام امور شخصی‌تان با هم تداخل پیدا می‌کند، مسأله برنامه‌ریزی و زمانبندی بسیار مهم‌تر به نظر خواهد رسید. به عنوان مثال اگر شما عادت دارید هر روز به پیاده‌روی بروید و یا به باشگاه ورزشی می‌روید سعی کنید دقیقاً آن را در همان زمانی که در نظر گرفته‌اید انجام بدهید. برای قراری که با خودتان گذاشته‌اید ارزش قائل شوید حتی روزی که سرتان بسیار شلوغ است. این امر کمک زیادی می‌کند تا بتوانید به امور مربوط به کسب و کارتان در خانه به موقع رسیدگی کرده و آن را ادامه دهید. به عنوان مثال من دوست دارم صبح‌ها زود از خواب برخیزم و تا ظهر مشغول نوشتن باشم سپس چند ساعتی را صرف خوردن ناهار، مطالعه کتاب و پیاده‌روی در ساحل بنمایم. سپس در ساعت ۴ به اطاق کارم رفته و تا جایی که بتوانم به کارم ادامه دهم.

۳) هر چقدر که می‌توانید انجام امور را در اختیار دیگران نیز بگذارید
زمانی که من کارم را شروع کردم مرتکب اشتباه بزرگی شدم و آن این بود که خود تمام امور مهم و غیرمهم را شخصاً انجام می‌دادم و به زودی متوجه شدم که چقدر زمان را جهت ملاقات‌های مکرر با مشتریان جهت انجام امور تلف کرده‌ام. زمانی که شما اینگونه فکر کردید که «من خودم می‌توانم همه آن امور را انجام بدهم.» بهتر است سریعاً این طرز فکر را متوقف کنید. سعی کنید کارتان را ساده‌تر کرده و با تفویض اختیار بگذارید امور به سرعت انجام شوند.

به این منظور امور خدماتی را به مراکزی که این خدمات را انجام می‌دهند، واگذار نمایید تا بتوانید روی کار اصلی‌تان متمرکز شوید. مراکز خدماتی شبانه‌روزی تحویل در منزل، کتابدارها، دستیاران و... می‌توانند کار شما را آسانتر بنمایند، انرژی خود را برای ایده‌های بزرگ و طلایی نگه دارید!


۴) از تکنولوژی روز برای کسب سود بیشتر بهره ببرید
ملاقات با افراد بسیار با ارزش و مهم می‌باشد اما سعی کنید تا حد امکان در انجام آن صرفه‌جویی کنید. بهتر است بیشتر کارتان را از طریق تلفن، فاکس و یا نامه‌های الکترونیکی و با استفاده از بهترین امکانات و وسایلی که شما استطاعت خرید آن را دارید،انجام دهید.

بسیار مهم است که شما بتوانید از هر جایی که در آن هستید با دیگران ارتباط برقرار کنید و البته لطفی هم در حق ما بکنید و خط تلفن، فاکس و اینترنتی جداگانه برای خودتان در نظر بگیرید! چرا که هیچ‌کس دوست ندارد وقتی به جایی تلفن می‌کند به جای بوق آزاد، بوق اشغال را بشنود.

در صورتیکه شرکت مخابرات خدمات صندوق صوتی را ارایه می‌نماید حتما از آن استفاده کنید. در این صورت اگر شما در حال مکالمه تلفنی مهمی می‌باشید که نمی‌خواهید آن را قطع کنید افراد قادر خواهند بود پیغامشان را برای شما بگذارند.


۵) امورتان را دسته‌بندی کنید
سعی کنید جلسات و ماموریت‌هایتان را گروه‌بندی کنید تا زمان خارج از محل کارتان را به حداقل برسانید. برای این منظور صبح‌ها لیستی از تمام کارهایی را که باید خارج از محل کارتان انجام شود، تهیه کنید و سعی کنید آنها را با هم و با یکبار خروج از محل کارتان انجام دهید. بهتر از همه این است که از روش من استفاده کنید و بدین‌ترتیب فقط یک روز از هفته را برای انجام امور خارج از منزل در نظر بگیرید. چرا که در این صورت یکبار در هفته مجبور خواهید شد تا به سر و وضع لباستان برسید.

LIDA
21-08-2010, 00:38
۶) روی کارتان متمرکز شوید
سعی کنید فضای کاری‌تان به‌گونه‌ای باشد که هنگام انجام کارتان سایر اعضای خانواده و یا هم‌اطاق شما متوجه این مسأله که شما نیاز به تمرکز دارید بشوند. حتی حیوانات خانگی نیز از این امر مستثنی نمی‌باشند (گربه من زمانی که من به او توجه کافی ندارم و مشغول کار هستم احساس حسادت می‌کند.) همه اوراق و مدارک مربوط به کارتان اعم از صورتحساب‌ها، فهرست‌ها و... را جایی بگذارید تا در حین انجام کارتان تمرکز شما را به هم نریزد و باعث حواس‌پرتی شما نشود.
۷) از مصاحبت با افراد احمق پرهیز کنید
بسیاری از دوستان و اطرافیان شما زمانی که متوجه می‌شوند که شما کسب و کاری را در خانه راه‌اندازی کرده‌اید، بسیار خوشحال می‌شوند. آنها در چنین حالتی تصور می‌کنند شما در حالیکه روی کاناپه لم داده‌اید و در حال خوردن چیپس هستید به تلفن‌های مهم خود جواب می‌دهید. زمانیکه آنها به شما تلفن می‌کنند تا مدت زمانی را به صحبت کردن با شما بگذرانند به آنها یادآوری می‌کنید که در حال انجام کارتان هستید و پس از پایان ساعت کاری آن به آنها تلفن خواهید کرد. ممکن است مدت زمانی طول بکشد تا این مسأله جا بیفتد ولی بالاخره همه آن را خواهند پذیرفت.


۸) با توجه به موقعیت روحی که دارید، کارهایتان را تنظیم کنید
سعی کنید کارهایتان را زمانی که احساس می‌کنید از لحاظ جسمی و روحی بیشترین آمادگی را دارید، انجام بدهید. به عنوان مثال اگر احساس می‌کنید کاملاً سرحال و پرانرژی می‌باشید، سعی کنید تلفن‌های مهم و ضروری و یا کارهای خلاقانه را در این فاصله زمانی انجام بدهید.
اگر شما پس از خواب بعد از ظهر احساس می‌کنید از آمادگی کامل برخوردار هستید، امور مهم را در آن زمان انجام بدهید (من خود یکی از طرفداران خواب بعد از ظهر می‌باشم.)۹) آسایش و راحتی را در محیط کاری خود به حداکثر برسانید
برای اینکه بتوانید کارتان را به بهترین نحو ممکن انجام دهید، محیط کاری خودتان را کاملاً متناسب با شرایط خودتان تغییر دهید، شما چطور می‌توانید راندمان کاری خود را افزایش دهید؟ با استراحتی طولانی و یا انجام بدون وقفه امور؟ در سکوت و آرامش و یا در حالیکه موسیقی آرامی در حال پخش شدن می‌باشد؟ با نشستن بر روی یک کاناپه راحت و یا یک صندلی اداری؟ از زمانی که من برای خریدن صندلی خود مبلغ زیادی را پرداختم دوستانم فکر می‌کردند که من دیوانه شده‌ام ولی با یکبار نشستن بر روی آن علت را خیلی زود متوجه شدند! و البته ستون فقراتم هر روز قدردان من می‌باشد.

سعی کنید چند مکان مختلف و متنوع را برای انجام کارهایتان در نظر بگیرید تا بتوانید با تغییر در منظره و چشم‌انداز کارتان را دلپذیر و مطبوع بنمایید. کتابخانه، پارک و یا کافی‌شاپ محل زندگی‌تان چطور است؟ زمانیکه من می‌خواهم مطالعه‌ای جدی داشته باشم و یا راجع به موضوع مهمی فکر کنم محل کارم را به بیرون از منزل و کنار ساحل منتقل می‌کنم. نسیم دریا، تابش خورشید و امواج آرام به من کمک می‌کند تا در مورد آن موضوع بهتر فکر کنم.


۱۰) زمانی را برای بودن در کنار دیگران در نظر بگیرید
پس از مدتی از انجام کارتان ممکن است احساس خستگی، تنهایی و یا بدخلقی به شما دست بدهد. در چنین حالتی حداقل یکبار در هفته ملاقاتی با دوستان داشته باشید. (البته من ۳ بار در هفته اقدام به چنین کاری می‌کنم.) صبحانه، نهار، شام و یا حتی قهوه را با مشتری، فروشنده و یا یک دوست صرف کنید. به جمع دوستان ملحق شوید و یا در فعالیت‌های اجتماعی و فوق‌برنامه مثل کلاس موسیقی و یا باشگاه‌های ورزشی شرکت نمایید. سعی کنید کارتان باعث نشود که شما تبدیل به فردی منزوی شوید چرا که این مسأله موجب تخریب روحیه‌تان خواهد شد. بنابراین مسأله‌ای که از کارتان مهمتر می‌باشد حفظ روحیه‌ای شاد و آرام می‌باشد.

LIDA
21-08-2010, 00:41
روشهای پس انداز نمودن پول


1. واقعیت را بررسی کنید
قبل از خرید هر چیز گرانقیمت و بزرگ، اطمینان پیدا کنید که این خرید را از روی احساس انجام نمی دهید. مردم عادت دارند که خریدهایی غیر ضروری را فقط از روی هوس انجام دهند به جای نیاز. توصیه ی من این است که قبل از هر خرید، خوب موقعیت خود را بررسی کنید و واقع بین باشید.

2. قیمت‌ها را مقایسه کنید
قبل از هر خرید، من توصیه میکنم که همه جا را ببینید. اگر با دیدن یک چیز در یک فروشگاه سریعاً دست به خرید آن بزنید ممکن است سرتان را کلاه بگذارند. سوال کردن از فروشگاه‌های دیگر و پرس و جوی قیمت چندان زحمتی هم نمی برد.
اگر وقت کافی برای پرس و جوی قیمت ندارید، من توصیه می‌کنم که همه ی جزئیات را از یک فروشنده سوال کنید و بعد با فروشگاه‌های دیگر برای چِک کردن و مقایسه ی قیمت‌ها تماس بگیرید. وقتی ارزانترین فروشگاه را پیدا کردید، بعد دست به خرید بزنید.


3. چانه بزنید
بعضی مردم خجالت می‌کشند یا بیش از این مغرور هستند که بخواهند سر قیمت چیزی با فروشنده چانه بزنند. اما جالب است بدانید که پولدارترین مردم همیشه بیش از سایرین هنگام خرید چانه می‌زنند. همین دلیل ثروتمند بودن آنها را می‌رساند. چون آنها ارزش پولی که به زحمت به دست آورده اند را می‌دانند و هیچوقت آن را الکی دور نمی اندازند4-همه ی حقوقتان را خرج نکنید
کار را با نگهداشتن میزان حتی خیلی کمی از حقوقتان شروع کنید. سعی کنید هر ماه 15 تا 18 درصد از حقوق دریافتیتان را کنار بگذارید، اما اگر نتوانستید آنقدر هم پس انداز کنید باز نگران نباشید. مهم این است که پیوسته مقداری هرچند هم کم را پس انداز کنید.


5. تعداد برداشت از حساب خود را کمتر کنید
هروقت که با استفاده از دفترچه حسابتان، پولی برداشت می‌کنید، یک نرخ اضافی هزینه می‌کنید. مخصوصاً اگر برداشت را در بانک خودتان هم انجام ندهید، این هزینه بیشتر خواهد شد.
پس به جای برداشت‌های مختلف، هزینه ی یک هفته ی خود را برآورد کرده و همان میزان پول از حساب برداشت کنید و هر مقدار که آخر هفته از آن پول باقی ماند را به پس انداز خود اضافه کنید.


6. حواستان به پولتان باشد
به خوبی مراقب دخل و خرجتان باشید. ببینید پولتان را کجا خرج می‌کنید. آن دسته از افرادی که می‌دانند پولشان را بابت چه خرج میکنند، معمولاً کمتر خرج کرده و بیشتر پس انداز می‌کنند. با یادداشت کردن همه ی خرج و مخارجتان، هیچوقت بیش از بودجه تان خرج نخواهید کرد.

7. کمتر سراغ وام‌های کوتاه مدت برید
پولی که صرف سود وام می‌شود، پولی است که می‌تواند پس انداز شود. تا آنجا که می‌توانید سعی کنید کمتر سراغ وام گرفتن بروید. به خصوص وام‌های کوتاه مدت مثل وام دانشجویی، وام ماشین و امثال اینها.

8. برنامه ریزی منظم پس انداز داشته باشید
به ندرت پیش می‌آید که کسی پس انداز را جزء برنامه ی منظم زندگی خود قرار دهد. اما توصیه من به شما این است که سعی کنید هر ماه، هر چقدر که می‌توانید، حتی 20،000 تومان هم که شده، اما به طور مداوم و منظم پس انداز کنید.

LIDA
21-08-2010, 00:49
26 نكته براى ثروتمند شدن؟؟
1- روياهاى بزرگى در سر داشته باشيد. افکار بزرگ زندگى شما را متحول خواهد ساخت.

2- يک تصوير خاص از مقصد مسير خود در ذهن تان ترسيم کنيد. هر اندازه اين تصوير مشخص تر و خاص تر باشد امکان دستيابى شما به آن بيشتر خواهد بود.

3- به گونه اى رفتار کنيد که گويى شما مالک کسب و کارتان هستيد. ولو آنکه براى شخص و شرکت ديگرى کار مى کنيد. اين نگرش شما بذرهاى موفقيت و استقلال شغلى را در سرنوشت شما خواهد کاشت.

4- شغل خود را دوست داشته باشيد. چنانچه به آن علاقه مند نيستيد آن را رها کنيد. با «نه» گفتن به شغلى که تنها براى پول انجامش مى دهيد شغل دلخواه خود را همچون آهن ربا جذب خود خواهيد کرد.

5- يک گروه خوش فکر تشکيل دهيد. با افرادى که متعهد به ايجاد يک شغل بزرگ هستند جلسه تشکيل دهيد. انديشه ها و ايده هاى خود را با يکديگر در ميان بگذاريد و از يکديگر پشتيبانى کنيد.

LIDA
21-08-2010, 00:49
6-همواره ضوابط اخلاق کارى را رعايت کنيد.

7- پيشرفت و بهبودى دائم و بى وقفه در شغل خود را سر لوحه اعمال خود قرار دهيد. هميشه به علم خود بيفزاييد.

8- به شغل خود به عنوان يک خدمت رسانى بنگريد. يارى رساندن به ديگران کسب و کار شما را رونق خواهد بخشيد.

9- از تمام جزئيات و ريزه کارى هاى شغل خود آگاهى يابيد. اين پيشه شماست.

10- مترصد فرصتها باشيد. هر لحظه ممکن است بر در شما بکوبد. آيا شما آماده هستيد؟

LIDA
21-08-2010, 00:50
11- تناسب اندام خود را حفظ کنيد. ذهن توانمند جسم نيرومندى پديد مى آورد. بدن ضعيف معلول ذهن ضعيف است. سلامت جسمانى و روانى شما اساس موفقيت شما در زندگى مى باشد.

12- زندگى خود را اولويت بندى کنيد. ابتدا کارهاى مهم تر را به انجام رسانيد.

13- پيش از آنچه مشترى انتظار دارد به وى خدمت ارائه دهيد. اين عمل اعتماد سازى کرده و مشتريان شما را افزايش مى دهد.

14- فرد منضبطى باشيد. زندگى خود را از فعاليتها و افرادى که موجبات پيشرفت و بالنگى شما را فراهم مى آورند، پر کنيد. فعاليتهايى که بر زندگى شما اثر منفى مى گذارند را از خود دور سازيد.

15- نخست به خودتان پرداخت کنيد. اين نخستين قانون متمولان است. پس انداز را هيچگاه فراموش نکنيد.

LIDA
21-08-2010, 00:50
16- هر از چند گاهى تنهايى را تجربه کنيد. در زمان تنهايى به نداى درون و انديشه هاى ذهن خود گوش فرا دهيد و برنامه ريزيهاى خلاقانه کنيد.

17- بسوى برترى گام برداريد. بهترين را ارج دهيد و به کمتر از آن قانع نباشيد.

18- صداقت و درستکارى بهترين سياست است. خود و خواسته هاى خود را بشناسيد و آنها را هميشه صادقانه بيان داريد.

19-در روند تصميم گيرى سريع عمل کرده و در تغيير آنها کند و آهسته باشيد.

20- شکست گزينه شما نخواهد بود. تمام افکار شما بايد بر موفقيت متمرکز باشد. شما بايد موفق گرديد.

LIDA
21-08-2010, 00:51
21- در دستيابى به اهدافتان مصمم باشيد. پافشارى سرسختانه اعتماد بنفس شما را تقويت کرده و شما را به پيروزى نهايى نزديک مى کند.

22-بر خلاف جريان آب شنا کنيد. هيچگاه از ايده ها، عقايد و رويکردهاى نو نهراسيد.

23-بر روى فرصتها تمرکز کنيد و نه برروى موانع.

24- سه عنصر ترس، پشت گوش اندازى و تنبلى را از زندگى خود بيرون اندازيد.

25-به خاطر داشته باشيد اغلب افرادى که در کنار شما زندگى مى کنند از پيشرفت و ثروتمند شدن شما خشنود نخواهند شد و ممکن است در اين مسير مرتبا شما را از دستيابى به اهدافتان دلسرد سازند. تنها به اهداف خود بينديشيد و آنها را ناديده بگيريد.

26- ياد بگيريد خودخواه باشيد. خودخواهى به معنى ناديده گرفتن حقوق ديگران نيست. بلکه به مفهوم ارج نهادن به خواسته ها و آرزوهاى خودتان و مقدم دانستن آنها بر خواسته هاى ديگران است.
حال اگر فرد بد شانسى نباشيد حتما پولدار مى شويد.

LIDA
21-08-2010, 00:53
چگونه شخصیتتان را بطور کلی تغییر دهید


1. ببینید که دوست دارید شخصیت جدیدتان چطور باشد. ممکن است دوست داشته باشید شخصیت یک بازیگر تلویزیونی یا کسی که همیشه به نظرتان شخصیت کاملی داشته را به دست بیاورید.

2. ببینید کدام قسمت از شخصیت قبلیتان را می خواهید تغییر دهید. بعضی از اخلاق هایتان مثل پرحرف بودن، ایجاد صداهای عجیب در موقعیت های نامناسب یا یک عادت فیزیکی دیگر که نیاز به یک تغییر روانشناسی ساده دارد، ممکن است برایتان آزاردهنده باشد.

3. ببینید چطور این شخصیت جدید به پیشرفتتان بعنوان یک انسان کمک می کند. خیلی افراد در این مرحله به این نتیجه می رسند که اصلاً نیاز به تغییر شخصیت نیست بلکه یک عادت کوچک بیشتر از دیگران خودشان را اذیت می کند.

4. یادتان باشد که این مقاله یک کمک کاملاً ظاهری و بدون ضمانت است که توسط یک انسان مثل خودتان نوشته شده است. یادتان باشد که وقتی یک تغییر شخصیت در خود ایجاد می کنید، مخصوصاً با کمک مقاله هایی که در وب سایت هایی مثل اینجا گذاشته می شود، آن توصیه ها بااینکه قصد و نیت خوبی دارد، کلی نیستند. اگر هنوز هم می خواهید به خاطر اینکه قدرت کنار آمدن با خودتان را ندارید، خودتان را تغییر دهید مقاله را دنبال کنید.

5. ببینید چه رفتاری را می خواهید در خودتان ایجاد کنید. اینکه فقط یک نفر را ببینید و بگویید که دوست دارید مثل او باشید کافی نیست. باید ببینید که دقیقاً چه خصوصیت اوست که تحسین می کنید—اینکه چطور در یک موقعیت عمل می کنند، یا طرز حرف زدنشان؟ مهمتر اینکه این مسئله چه تاثیری در سلامتی شما دارد؟

6. رفتارتان را تغییر دهید. آیا می خواهید در شرایط مختلف شاد و سرزنده باشید یا باهوش و زیرک، یا سرسخت و جدی؟ عادت کردن به هر رفتاری زمان می برد پس زمان کافی برای تغییر رفتار خودتان و جایگزین کردن آن با رفتار مورد علاقه تان اختصاص دهید. خواهید دید که این تغییرات در نحوه حرف زدنتان و نتیجتاً طرز تفکرتان تاثیر می گذارد. حتی در ویژگی هایی مثل ارزش هایی که بعنوان یک انسان برایتان مهم است هم اثر خواهد گذاشت. لازم نیست که برای تغییر ظاهرتان حتماً به بازار بروید و کلی لباس جدید بخرید. همین که کمی زیورآلات به ظاهرتان اضافه کنید یا مدل موهایتان را تغییر دهید، مدل لبخند زدنتان، خندیدنتان یا هر تغییر کوچک دیگری کافی است.

7. شخصیت جدیدتان را منعکس کنید. آیا واقعاً به آنچه که می خواستید رسیدید؟ آیا بقیه مردم الان نگاه مثبت تری به شما دارند؟ آیا حاضرید خودتان را قربانی یک تقلید جعلی از انسان ایدآلتان بکنید؟ خیلی ها در این مرحله متوجه می شوند که آنچه که به آن نیاز داشتند تغییر شخصیت نبوده بلکه پذیرش آنچه که هستند و تمایل برای ارتقاء آن بوده است نه اینکه خودشان را زیر یک تصویر مصنوعی پنهان کنند.

LIDA
21-08-2010, 01:00
7 راه علاقمند كردن شنوندگان


- شنوندگان را هم درگیر کنید


شنوندگان هم دوست دارند که وارد ماجرا شوند، نه اینکه فقط گوش کنند و حوصله شان سر برود. شما باید به آنها برای نشستن و گوش دادن به حرفهایتان دلیل بدهید. 30 تا 90 دقیقه زمان دارید تا بتوانید توجه آنها را جلب کنید. می‌توانید همان تکنیک قدیمی شروع کردن سخنرانی با یک جوک را به کار گیرید. اما...شاید زیاد هم ایده ی جالبی نباشد.
2- سرزنده و با روح باشید


بهترین سخنرانان کسانی هستند که چه در حرکاتشان و چه در سخن گفتنشان با روح و سرزنده هستند. خوب نیست که خود را پشت سکو پنهان کنید یا فقط در گوشه ای باستید. دفعه ی بعد این کار را امتحان کنید: وقتی برای یک گروه 20 نفره یا بیشتر سخنرانی می‌کنید، حین صحبت کردن بین شنوندگانتان راه بروید. هر از چند گاهی ایستاده و دستتان را روی شانه ی یکی از شنوندگان قرار دهید. با این کار باعث خواهید شد که توجه آنها به شما بیشتر جلب شده و به حرفهایتان دقیق تر گوش کنند.3- صدایی تاثیرگذار داشته باشید


روی چیزی که می‌خواهید تحویل دهید، زمان بگذارید. کسی توقع ندارد که مثل یک گوینده ی تلویزیون بیایید و بروید. باید بتوانید صدایی خوشایند و سرگرم کننده تحویل دهید. هنگام سخنرانی به این چهار نکته توجه داشته باشید: تن صدایتان را هر از گاهی تغییر دهید، درجه ی صدا را بالا و پایین ببرید، سرعت صحبت کردنتان را تغییر دهید، و گاه گاهی برای تاثیر گذاری بیشتر سکوت کنید.4- از کارهایی که باعث پرت کردن حواس شنوندگان می‌شود دوری کنید


هیچ چیز به اندازه ی این کار نمی تواند یک سخنرانی را خراب کند. چند وقت پیش مدیری را دیدم که سخنرانی اش را فقط به خاطر اینکه با پول خردهای توی جیبش بازی می‌کرد از دست داد. بعد از سخنرانی کسی درمورد محتویات سخنرانی او حرفی نمی زد، همه فقط می‌گفتند که چقدر از صدای جرینگ جرینگ پول خردها اعصابشان خرد شده است. کنار گذاشتن این عادت ها کار سختی نیست. گه‌گاه هنگام تمرینات سخنرانیتان فیلمبرداری کنید و بعد آنرا مرور کرده و پی به عادت های آزاردهنده تان ببرید تا بتوانید آن ها را کنار بگذارید.
5- لباس مناسب بپوشید

روزی با یکی از مدیر عاملان صحبت می‌کردم که می‌گفت اولین چیزی که در برخورد با یک فرد به آن توجه می‌کند لباس هایش است. باید بتوانید طوری لباس بپوشید که حداقل یک پله از حضار بالاتر باشید.متوجه باشید که کفش های ارزان، شلوار جین و بلوزهای رنگی مناسب انجام یک سخنرانی نیست. به لباس پوشیدنتان خیلی دقت کنید.
6- حرف های تازه بزنید

از تکرار کردن داستان ها و خاطرات همیشگی پرهیز کنید. حرف های تازه بزنید. سعی کنید در سخنرانیتان جایی هم برای وقایع روز باز کنید. حتماً آن روز یا آن هفته اتفاق جدیدی افتاده است که در موردش صحبت کنید. حرف ها و مطالب تکراری شنوندگان را خسته و بی حوصله خواهد کرد. حرف های جدید برعکس آنها را راغب به گوش کردن و توجه بیشتر می‌کند.
7- تمرین داشته باشید

چندین مرتبه تمرین کردن سخنرانیتان می‌تواند باعث موفقیتتان شود چون معمولاً رقبایتان این کار را نخواهند کرد. معمولاً افراد فقط چند دقیقه قبل از سخنرانیشان نگاهی به نوشته هایشان می‌اندازند، اما سخنرانان موفق همیشه برای تمرین آن هم وقت می‌گذارند. یک سخنران واقعی از قبل برنامه ریزی می‌کند که چطور سخنرانی خود را شروع کند و چطور به پایان برساند. می‌دانند که چه موقع بین حضار
راه بروند و دست روی شانه ی چه کسی بگذارند. می‌دانند که چه زمانی سکوت کرده و چه زمانی تن صدایشان را تغییر دهند. می‌دانند که به کجا نگاه کنند. با تمرین کردن مطمئناً سخنرانی بهتری ارائه خواهید داد.

LIDA
21-08-2010, 22:28
كوتاه ترين راه عشق ورزيدن نگاهي ست خالص و بي ريا توام با عشق...

كوتاه ترين راه رسيدن به ثروت آن است كه قابليت هايت را بشناسي
و بر آن تكيه كني...

كوتاه ترين راه براي تسكين پشت كنكوري ها ديدن افراد موفق و خوشبختي
است كه حتي از جلوي دانشگاه هم رد نشده اند...

كوتاه ترين راه براي رسيدن به آرزوها واقع بين بودن است...

كوتاه ترين راه براي غيبت نكردن آن است كه عيوب خود را مثل عيب
ديگران ببيني...

LIDA
21-08-2010, 22:29
كوتاه ترين راه براي داشتن جسمي سالم اعتدال در خوردن است
نه كم نه زياد...

كوتاه ترين راه براي رسيدن به ثبات آن است كه بر آنچه ايمان
داري پافشاري كني حتي اگر يك لشكر مخالف داشته باشي...

كوتاه ترين راه براي رسيدن به آرامش آن است كه كمتر به
چيز هايي كه نداري فكر كني...

كوتاه ترين راه براي فاش نساختن راز ديگران آن است كه هرگز به
رازشان گوش ندهي...

كوتاه ترين راه براي تحقير نكردن ديگران اين است كه فقط چند
لحظه خودت را جاي آنها قرار دهي...

كوتاه ترين راه غلبه بر مشكلات كوچك و ناچيز شمردن آنهاست...

LIDA
21-08-2010, 22:31
یکسری جملات مثبت و تاکیدی که طبق اصول تکنلوژی فکر و از طریق برنامه ریزی در ضمیر ناخودآگاه باور های مثبت و سازنده در شما ایجاد میکند.
با مشاهده جملات زندگی بخش، عالیترین و زیباترین باور ها را در خود ایجاد کرده و همواره شاهد اثرات شگفت انگیز آن در زندگی خود خواهید بود.خداوند به من نزدیک است و همیشه حامی من

خانه من کانون عشق و محبت است

نعمت خداوندی برای همه فراوان است

همیشه مراقب روحیه و سلامت خود هستم

خدا مظهر عشق است و مرا عاشقانه دوست دارد

LIDA
21-08-2010, 22:32
یکسری جملات مثبت و تاکیدی که طبق اصول تکنلوژی فکر و از طریق برنامه ریزی در ضمیر ناخودآگاه باور های مثبت و سازنده در شما ایجاد میکند.
با مشاهده جملات زندگی بخش، عالیترین و زیباترین باور ها را در خود ایجاد کرده و همواره شاهد اثرات شگفت انگیز آن در زندگی خود خواهید بود.

من آینده ای درخشان و باشکوه دارم

من همیشه از پیشرفت و رفاه مردم خوشحال میشوم

من به آینده زیبایی که در انتظارم هست ایمان دارم

تجربه های زندگی مرا به سوی موفقیت های بزرگ هدایت میکند

خداوند کائنات را در جهت اراده من هماهنگ می کند

LIDA
21-08-2010, 22:33
همه جا خدا یار و نگهدار من است

لبخند چهره مرا زیباتر میکند

او که حافظ مراد دل من است نخواهد خوابید

پیوسته در ذهن خود تصویر نعمت و فراوانی را مجسم میکنم

قدرت خلاقیت من همواره ایده ها و ابتکارات جدید به ذهنم می رسد

LIDA
21-08-2010, 22:33
من پذیرای راههای جدیدی برای بهبود زندگیم هستم

همواره بر ضمیر ناخودآگاه خود نقش شادی و امید می نشانم

من از هوش بیکران و الهی خود کمک می گیرم

ضمیر ناخودآگاهم پاسخ همه مسائلم را دارد

به هر چه بیندیشم در زندگی خود خلق می کنم

LIDA
21-08-2010, 22:33
من یقینا برای هر موقعیت عالی شایستگی دارم

روز به روز بر جسم و روح خود تسلط بیشتری می یابم

من اکنون بیش از هر زمان دیگر احساس خوشبختی می کنم

من فردی کاملا خوش نیت و خوش اخلاق هستم

من انسان قدرت مندی هستم

LIDA
21-08-2010, 22:33
من به شم و حس باطن خود اعتماد دارم

پول و ثروت در حال حرکت به سوی من است

من با صداقت و صمیمیت نزد دیگران محبوب می شوم

نرمی کلید موفقیت است

من به نیاز های دیگران توجه دارم

LIDA
21-08-2010, 22:34
من انسان منظمی هستم

من به والدین خود همواره محبت می کنم

من به زندگی عشق می ورزم

در هر شرایطی آرامش خود را حفظ می کنم

من قدرت بیکرانی دارم و هر کاری را که اراده کنم انجام می دهم

LIDA
21-08-2010, 22:34
من خود را می بخشم

من همه انسانها را دوست دارم

من اعتماد به نفس کامل دارم و توانایی های خود را کاملا باور دارم

زندگی پر است از فرصتها و من هر فرصتی را به ثروتی تبدیل می کنم

من ذهن خود را از بند گذشته رها می سازم

LIDA
21-08-2010, 22:34
چون با خدا همراهم از هیچ چیز نمی هراسم

من توانا هستم چون از روح قادر متعال در من دمیده شده است

در آنچه برای من اتفاق می افتد خیری نهفته است

من همه را می بخشم و خود را رها می سازم

من از روی عشق و صمیمیت با دیگران کار میکنم

LIDA
21-08-2010, 22:35
من انسانی آرام و با نشاط و سرزنده ام

من در مقابل مسائل زندگی چون کوه استوارم

من یقین دارم که آرزوهایم به وقوع می پیوندد

زندگی من یک موهبت الهی است

من جاذب ثروت ها و دارایی ها هستم

LIDA
21-08-2010, 22:36
بزرگترین قدرت جهان هستی(خدا) در کنار من است و در هر لحظه به من عنایت دارد و همواره مرا به سوی تحقق آرزو هایم هدایت می کند


خداوند در هر لحظه به من عنایت دارد ، عشق الهی مرا احاطه کرده ، همیشه در پناه او هستم و در آرامش


من همواره خود را سلامت می خواهم و همیشه به سلامتی و تندرستی کامل می اندیشم و خواهان بهبودی روز افزون خود هستم ، اکنون تمام اعضای بدنم هماهنگ در جهت سلاکتی من فعالیت می کنندهمه هستی غرق در بخشش نا محدود الهی است من نیز به عنوان جزئی از جهان هستی از این بخشش الهی بهره مندم


من خانواده ام را عاشقانه دوست دارم ، درخانه ام هیچگونه تلاطم و آشفتگی و جود ندارد و لحظه های زندگیم در آرامش و عشق سپری می شود

LIDA
21-08-2010, 22:37
یکسری جملات مثبت و تاکیدی که طبق اصول تکنلوژی فکر و از طریق برنامه ریزی در ضمیر ناخودآگاه باور های مثبت و سازنده در شما ایجاد میکند.
با مشاهده جملات زندگی بخش، عالیترین و زیباترین باور ها را در خود ایجاد کرده و همواره شاهد اثرات شگفت انگیز آن در زندگی خود خواهید بود.

پول و ثروت همواره به سوی من روان است ، من آغوش می گشلیم بر رفاه و سعادتی که همواره در حال فزونی است ، ذهن من برایم ثروت خلق می کند من در هر راهی سعادت را به سوی خود جلب می کنم


دنیای من در خدمت من است تا هرآنچه را که می خواهم و اراده می کنم برای من مهیا کند.
خداوند استعدادها و توانایی های بسیاری در وجودم نهاده که باید آنها را بیابم، به کارگیرم و از زندگی لذت ببرممن برای رسیدن به آرزوهایم در راه صحیح گام بر میدارم چون عقل الهی همواره مرا به سوی تحقق آرزو هایم ه دایت می کند


خداوند هرگز شکست نمی خورد پس من هم که جزئی از او هستم نمی توانم شکست بخورم و در مقابله با مسائل زندگی همیشه پیروزم

من همواره در شادمانی و عشق زندگی می کنم ، عاشقم و عشق می آفرینم ، تمامی موانع را از سر راهم بر می خیزند و درهای رحمت الهی به سوی من گشوده می شوند و من موفق میشوم دنیای من واقعا عالیست

LIDA
21-08-2010, 22:37
امروز روز خوش اقبالی حیرت انگیز من است.


من با شادمانی و به آسانی از سدها می گذرم.


من سزاوار بهترینها هستم.


خدا همه جا با من است.


من همواره در هر کاری موفق و پیروز می شوم.

LIDA
21-08-2010, 22:37
هم اکنون به لطف الهی همه چیز و همه کس توانگرم می سازند.


سراسر وجودم غرق در انرژی و شادی است.


در دنیای من همه چیز عالیست.


من همواره بسیار آرام و بر خود مسلط هستم.


هر تجربه ای موفقیت است.

LIDA
21-08-2010, 22:38
من خوشبخت می شوم و برای همه اطرافیانم خوشبختی می آورم.


من شایسته عشق و محبت و شادی هستم.


دست به هر کاری بزنم یک موفقیت کامل است.[من نسبت به همکاران خود مهربانم و با محبت کردن به آنها همواره مورد محبت واقع می شوم ، من در محیط کار خود شادی می آفرینم


با بخشش دیگران خود را از بند کینه ها و کدورتها آزاد می کنم و آرام و رها می شوم ، بخشش هدیه ای است که به خود می دهم

LIDA
21-08-2010, 22:39
من جویای تکاملم و اکنون به لطف الهی توان ذاتی خود را که از او الهام گرفته فرا می خوانم تا بیندیشم و خلق کنم


از چه چیزی باید بترسم، هیچ قدرتی وجود ندارد که سد راه من شود همواره به قدرت لایزال الهی توکل می کنم به لطف او در امانم


در زندگی همیشه رخداد ها مطلبق تصور من نیست لیکن من به روند زندگی اعتماد دارم که از من حمایت می کند و عالی ترین خیر و صلاحم را به من هدیه می کند، دری بسته شود درهایی گشوده می شوندپول و ثروت من منتظر اقدامات من است تا آزاد شود و به سوی من آید ، من هر روز بیشتر از دیروز شاهد بارش رحمت و نعمت های الهی به سوی خود هستم دست به هر کاری بزنم یک موفقیت کامل است


من به قدرت و توانناییهای خود ایمان دارم من احساس قدرت، سرعت و حرکت می کنم به خود اعتماد دارم و موفق می شوم ،اعتماد به نفس من مرا جذاب و محبوب می کند


من به دیگران کمک می کنم آنچه را که می خواهند به دست آورند و از این کار لذت می برم من به همه عشق می ورزم و این دلیل موفقیت من است


من اکنون لبریز از احساس بخشش و گذشت نسبت به خودم و دیگران هسنم و دیگر به خاطر اشتباهات گذشته خود را سرزنش نمی کنم ، خانه دلم آرام و پاک است


من تمام خستگی ها ، ناکامی ها و نا امیدی های گذشته ام را رها می کنم تا افکار مثبت و سازنده آزادانه به ذهن من جاری شوند افکار جدید من شگفت انگیز و پر ثمرند

LIDA
21-08-2010, 22:39
من اینک فرصتهای طلایی را برای دریافت توده های عظیم فراوانی در هر کجا یافته ام خدای مهربان روزی دهنده همیشگی و نا متناهی من است من رستگار و موفقم


همواره موج آرامش و رهایی در سراسر وجودم جریان دارد همیشه بهترین راه حلها و عالیترین ایده ها در حالتی که فکر من آرام است پدید می آید


احساس من عالی است احساس من عشق و توانمندی است من فرشته زیبای درونم را از اسارت همه زنجیر های بدبینی منفی نگری و دشمنی ، ناتوانی و نا امیدی آزاد کردم و کاملا رها هستم تا به هر آنچه که بخواهم برسم


من زمانی کودک خردسای والدینم بودم و نیازمند محبتشان پس همانگونه که آنها به من محبت ارزانی داشتند من نیز دریغ نمی کنم


خداوند جهان هستی را بر پایه نظم دقیقی آفریده است من نیز نظم را در زندگی خود سرلوحه امور قرار داده و به اهداف خود می رسم

LIDA
21-08-2010, 22:40
من همیشه برای کمک به دیگران آماده ام من دیگران ار با راستی و درستی برای رسیدن به اهدافشان تشویق و هدایت می کنم


من می دانم که هرگز خشونت نمی تواند راهگشای من باشد همه مردم دوستدار و خواهان ملایمت اند پس من با دیگران با مهربانی رفتار می کنم و این رمز موفقیت من است


من جاذب انسانها هستم من زنده ام ، آگاهم با انرژی هستم ، عاشقم من باور دارم که همه مردم مرا دوست دارند و می خواهند در کنار من باشند


من مثبت فکر می کنم ، پس عالی زندگی می کنم به فراوانی فکر می کنم که همواره به سمت من جاریست و زندگی مرا با عزت و ثروت همراه می کند من بی صبرانه منتظر سلامتی ، عشق ، رفاه ، موفقیت و سعادت هستم


هر جا روم خدا پیش من است ، زندگی من سراسر خوشبختی و سعادت است ، هر جا روم به لطف او در امانم

LIDA
21-08-2010, 22:40
من انسان قدرتمندی هستم هر تلاشی که برای کسب در آمد انجام میدهم حاصلش ثروت عظیمی است که به من روی می آورد و به سوی موفقیت و سعادت پیش می روم


من به بهترین شیوه ها فکر و روح خود را مدیریت و هدایت می کنم و بین کار و زندگی و لذت بردن تعادل را ایجاد می کنم


من میدانم همواره کاری که انجام می دهم حتما به نفع دیگر انسان ها خواهد بود ، من شایسته بهترینها هستم ، من انسانی خلاق هستم ابتکارات من همیشه مورد تقاضا و در خواست دیگران است


من به توانایی های خود ایمان دارم ، هرچه را که اراده کنم می توانم بدست آورم ، من به خود اعتماد دارم و موفق می شوم


من مطمئن هستم که دست به هر کاری بزنم به موفقیتی کامل تبدیل می شود ، من همچون ناخدایی با شهامت سکان سرنوشت خویش را به دست گرفته ام و آن را در طوفانها و امواج سرگش زندگی به سلامت هدایت می کنم

LIDA
21-08-2010, 22:41
من روز به روز بر دانش و تخصص خود اضافه می کنم و در جهت افزایش مهارت های مختلف خود گام بر می دارم ، من از انسان های موفق الگو برداری می کنم پس برای موقعیتی که کائنات برای من فراهم میکنند شایستگی کامل دارم


دستاوردهای امروز زندگی من نتیجه افکار و باورهای گذشته من است ، پس اکنون دریچه ذهن خود را به سوی زیباترین اندیشه ها می گشایم تا بهترین زندگی را برای خود خلق کنم


شعور نا محدود جهان هستی همه اطلاعات مربوط به سعادت مرا در اختیار دارد ، من بخشی از این جهان هستم و متصل به این شعور نا محدود که در منتهای صداقت و سخاوت پاسخگوی من است


من مهارتها و استعدادهای خاص دارم ، ذهن خلاق من در ضمیر باطنم طرحهایی برای آینده زندگیم می سازد که در زمان خود بر من آشکار خواهد شد


هر تجربه ای که کسب می کنم آغاز موفقیتی بزرگ برای من است اینک درهای جدیدی را به روی زندگی خود می گشایم

LIDA
21-08-2010, 22:42
ضمیر ناخودآگاهم در هر لحظه گوش به فرمان من است پس همواره آن را با پیانهای شادی آفرین و امید بخش تغذیه می کنم


نیروی عظیمی در وجود من است که هرگونه اراده کنم در خدمت من است از اینرو سؤالاتم را با او مطرح می کنم و ایمان دارم که پاسخ آنها را می یابم


من میدانم که هر تصویری بر ضمیر ناخودآگاهم بنشانم روزی محقق خواهد شد پس همیشه به رفاه و سعادتی که در حال فزونی است می اندیشم


در تبسم نیروی مثبتی نهفته است که مخاطب مرا از رضایت و خرسندی من با خبر می کند و اعتماد او را به طور ناخودآگاه جلب می کند ، لبخند های من براحتی دیگران را هم خوشحال می کند و آنها هم لبخند می زنند و احساس بهتری پیدا می کنند ، با لبخند زدنم به دیگران شکوه و جلال من آشکار می گردد

ایمان دارم که بزرگترین حامی و پشتیبان من خداوند قادر است پس هر زمان که اراده کنم کائنات به فرمان او دست به دست یکدیگر می دهند تا خواسته های مرا تحقق بخشند

LIDA
21-08-2010, 22:44
یکسری جملات مثبت و تاکیدی که طبق اصول تکنلوژی فکر و از طریق برنامه ریزی در ضمیر ناخودآگاه باور های مثبت و سازنده در شما ایجاد میکند.
با مشاهده جملات زندگی بخش، عالیترین و زیباترین باور ها را در خود ایجاد کرده و همواره شاهد اثرات شگفت انگیز آن در زندگی خود خواهید بود.

روند زندگی در جهت خیر و صلاح من است ، هر تجربه ای برای من چون پله صعودی است که مرا به اوج موفقیت می رساند


تصاویر ذهنی ما در زمان حال سازنده فردا و آینده ماست من بذر آینده ای درخشان و نابناک در ذهن کاشته ام و با ایمان از آن مراقبت می کنم تا به ثمر بنشیند


من میدانم که اگر نسبت به دستائرد های دیگران در زندگی حسادت بورزم این اندیشه فقیرانه همچون سدی مقاوم متنع از جاری شدن خوبیها و موفقیت ها به سمت من می شود


من شکوه آینده ام را در فرا روی خود می بینم ، پس هرگز خود را با کسی مقایسه نمی کنم و بر این باورم که توانایی اینکه از همه بالاتر روم را دارم ، من به خود افتخار می کنم به آنچه که هستم و آنچه که خواهم بود


خدا مونس جان من است و همیشه بیدار ، همانگونه که من به او توکل دارم او نیز به من اعتماد کامل دارد و مرا به مراد دلم می رساند

LIDA
21-08-2010, 22:45
- با جهان درحالت صلح و آشتی بسر میبرم.

- خودم رو دوست دارم و می پذیرم.

-من منحصر به فردم. دوست میدارم و دوست داشته میشوم و آزادم.

-همیشه امن و حمایت شده ام.

-من در تماس با احساساتم هستم و آنها رو میپذیرم.

LIDA
21-08-2010, 22:45
-دور من را انسانهای سرشار از عشق و با ملاحظه احاطه کرده اند.


-من دیگران را دوست دارم و به آنها اهمیت میدهم و همین باعث بوجود آمدن دوستیهای ماندنی خواهد شد.


-من به خود درونیم اعتماد دارم و معتقدم که مرا به راه درست هدایت میکند.


-هر روز هر کاری را که از دستم بر میاید انجام میدهم تامحیطی سرشار از عشق برای خودم و اطرافیانم ایجادکنم.


-پیوسته با عشق برتر جهانی متصلم.


-بصیرت درونی من همواره روشن و متمرکز است.

LIDA
21-08-2010, 22:46
من از قادرم که سلامتی خودم را کنترل کنم.


من سرشار از انرژِی حیاتی و سلامتیم.


در همه جنبه های وجودیم سلامتم.


من همیشه قادرم وزن دلخواهم را داشته باشم


برای انجام فعالیتهای روزمره ام سرشار از انرِژیم.


ذهن من در صلح و آرامش است.


من بدنم را دوست دارم و به آن اهمیت میدهم و بدنم هم به من اهمیت میدهد.

LIDA
21-08-2010, 22:46
دست به هرکاری که میزنم موفق میشوم.


به هرچه دست میزنم فراوانی وثروت برایم میاورد.


کار من همیشه مثبت تلقی میشود.


من به تواناییهایم احترم میگذارم و همیشه با حداکثر پتانسیل کار میکنم.


درامد من پیوسته زیادتر میشود.


همیشه برای همه نیازهایم پول کافی در دسترس دارم.


پاداش همه کارهایی که میکنم به من برگردانده میشود.

LIDA
21-08-2010, 22:47
من همیشه در حال هماهنگی با جهان هستم.


سرشار از عشق به حقیقتم.


پیوسته در حال صلح و هماهنگی با اطرافم هستم.


هرچه صادق تر باشم ،عشق بیشتری را دریافت میکنم.


خشمم را بگونه ای نشان میدهم که با جهان اطرافم در صلح و تعادل قرار بگیرد.


با کودک درونم وحدت و هماهنگی دارم.

LIDA
21-08-2010, 22:47
من سزاوار دوست داشته شدن هستم.


هر چه بیشتر عشق بورزمم بیشتر مورد عشق ورزی قرار میگیرم.


عشق فناناپذیر و همیشگی ست.


کودک درونیم را دوست دارم، تغدیه میکنم و میگذارم که شفا پیدا کند.


من مسئول زندگیم هستم و همیشه از قدرت لازم برای مفید بودن و لذت بردن برخوردار خواهم بود.

LIDA
21-08-2010, 22:48
من به اندازه كافي خوب و دوست داشتني هستم.


درلايتناهي حيات – آنجا كه من ساكنم – زندگي عالي و كامل و تمام عيار است.


من خود را دوست دارم و همانگونه كه هستم خود را مي‌پذيرم.


من كاملاً مشتاقم كه با ريكي كه همانا نور الهي است خويشتن دوستي را بياموزم.


من اكنون با عشق و آگاهي الهي شفا يافته‌ام.

LIDA
21-08-2010, 22:50
همه اطرافيان من در فعاليتند تا به من خير و بركت برسانند.


من با نور الهي ريكي ايمن و قدرتمندم و همه پر از عشقند.


يا نور ريكي درون و برونم سرشار از آرامش است.


ريكي كه همانا عشق الهي است مرا هدايت و حمايت مي‌كند.


من پذیرای راه های جدیدی برای بهبود زندگی ام هستم .

LIDA
22-08-2010, 17:11
یکسری جملات مثبت و تاکیدی که طبق اصول تکنلوژی فکر و از طریق برنامه ریزی در ضمیر ناخودآگاه باور های مثبت و سازنده در شما ایجاد میکند.
با مشاهده جملات زندگی بخش، عالیترین و زیباترین باور ها را در خود ایجاد کرده و همواره شاهد اثرات شگفت انگیز آن در زندگی خود خواهید بود.
من با صداقت و صمیمیت نزد دیگران محبوب می شوم .


من ذهن خود را از بند گذشته ها رها می سازم .


همیشه مراقب روحیه و سلامتی خود هستم .


من ثروت ها و دارایی ها را به سمت خود جذب می کنم .


من از پیشرفت و رفاه مردم خوشحال می شوم .

LIDA
22-08-2010, 17:12
یکسری جملات مثبت و تاکیدی که طبق اصول تکنلوژی فکر و از طریق برنامه ریزی در ضمیر ناخودآگاه باور های مثبت و سازنده در شما ایجاد میکند.
با مشاهده جملات زندگی بخش، عالیترین و زیباترین باور ها را در خود ایجاد کرده و همواره شاهد اثرات شگفت انگیز آن در زندگی خود خواهید بود.
من پیوسته در ذهن خود تصویر نعمت و فراوانی را مجسم می کنم .


زندی پر از فرصت است و من هر فرصتی را به ثروتی تبدیل می کنم .


من به آینده زیبایی که در انتظارم است ، ایمان دارم .


من در مقابل مسایل زندگی ، چون کوه استوارم .


چون با خدا همراهم از هیچ چیز نمی هراسم .

LIDA
22-08-2010, 17:13
فکرهاي منفي مثل ابرهاي سياه در اسمان ذهن ما موقتي هستند


ان ها گاهي بي انکه بخواهيم ميايند و دل ما را از حضورشان اندوهگين و گاهي نيز خشمگين ميشود


اما با کمي دقت خواهيم ديد هر اندوهي ما را به فراگيري درسي بزرگ از دوران اندوه مي خواند


ما به جاي محزون شدن مي توانيم درس هاي بزرگي بياموزيم و به روشن بيني برسيم


حضور افکار منفي به اين معني نيست که اسمان ذهنمان اصولا ديگر تيره و سياه است

LIDA
22-08-2010, 17:13
اسمان ابي صبح فرداي شبي باراني است


من ذهنم را مديريت مي کنم


نبايد اجازه داد علف هاي هرز افکار منفي باغچه ذهن را فرابگيرد


و مانع از رشد گل ها و گياهان با طراوت شود


با جملات تاکيدي مثبت ذهنم را مديريت مي کنم

LIDA
22-08-2010, 17:13
▪ من به پیشواز دگرگونی می روم. من مشتاقم که عوض شوم. من انتخاب می کنم که طرز تفکر خود را عوض کنم.

▪ من به آسانی و شادمانی از کهنه به نو رهسپارم.

▪ برای من بخشیدن از آنچه فکر می کردم آسانتر است.

▪ من خودم را می بخشم و رها می کنم.

▪ من ... را می بخشم و رها می کنم.

LIDA
22-08-2010, 17:14
▪ بخشیدن به من احساس آزادی و سبکی می دهد.

▪ با شادمانی می آموزم که خود را هر چه بیشتر دوست بدارم.

▪ عوض کردن اندیشه هایم به من احساس نیکو می بخشد.


اگر تصميم بگيريم خود را تغيير دهيم به نسبت محيط اطرافمان هم تغيير خواهد كرد..

اگر تابحال چيزي را كه ميخواهي نداشتي كسي باش كه تا بحال نبودي...

مثل تمبر باش به يه هدف بچسب و اونو به مقصد برسون...

LIDA
22-08-2010, 17:15
بالای سرت را نگاه کن ،خدا هر کس را دوست دارد سخت تر امتحان میکند اما هیچوقت هم تنهایش نمیگذارد فقط کافیه بهش اعتماد کنی .


هرگاه خدا ترا بسوی پرتگاه هدایت کرد اصلا نترس وبخدا اعتماد کن چون :
یابتو پرواز کردن خواهد اموخت یا از پشت ترا خواهد گرفتخير وخوشي از چهار جهت به سويم مي ايد

خدا پيشاپيش من گام بر ميدارد وراهم راهموار واسان ميکند تا من کامياب شوم

گذشته را بدور مي اندازم واکنون در حالي شگفت انگيز به سر ميبرم

LIDA
22-08-2010, 17:15
در ذهن الهي فرصت گمشده وجود ندارد اگر دري بسته شود دري ديگر گشوده ميشود

شادماني من کار خداست پس هيچ کس نميتواند در ان دخالت کند

براي شادماني - تندرستي - توانگري وعشق پايدارم

خير وصلاح من هم اکنون تحقق مي يابد* گذشت زمان تقریبا هر مشکلی را حل می کند ، به زمانه فرصت دهید .

LIDA
22-08-2010, 17:16
* آن چه دیگران در مورد شما می اندیشند به شما هیچ ربطی ندارد.

* دیگران را به خاطر هر خطایی که کرده اند ، ببخشید.

* هیچ کس مسوول خوشبختی شما نیست مگر خودتان.

* زندگی خودتان را با دیگران مقایسه نکنید . از کجا می دانید آنها به کدام سو می روند ؟

* نسبت به وقایع گذشته آسوده باشید و زمان حال را خراب نکنید.

LIDA
22-08-2010, 17:16
* قرار نیست که در همه بحث ها برنده باشید.

* آن قدر ها هم خودتان را جدی نگیرید ؛ دیگران هم شما را چندان جدی نمی گیرند.

* زندگی کوتاه تر از آن است که با نفرت از دیگران تلف شود.

* لبخند بزنید و بخندید تا انرژی شما بیشتر شود.

* در روز دست کم به سه نفر لبخند بزنید.

LIDA
22-08-2010, 17:18
یکسری جملات مثبت و تاکیدی که طبق اصول تکنلوژی فکر و از طریق برنامه ریزی در ضمیر ناخودآگاه باور های مثبت و سازنده در شما ایجاد میکند.
با مشاهده جملات زندگی بخش، عالیترین و زیباترین باور ها را در خود ایجاد کرده و همواره شاهد اثرات شگفت انگیز آن در زندگی خود خواهید بود.


* در بیداری هم از رویا های خوب غافل نباشید.

* وقت بیشتری را صرف افراد بالای 70 سال و زیر 6 سال بکنید.

* صبح که از خواب بیدار می شوید این جمله را کامل کنید:"برنامه امروز من ...است."

* روزانه 10 دقیقه را در سکوت بگذرانید.


* حال شما چه خوب باشد و چه بد . برخیزید ،لباس بپوشید و بیرون بروید.

LIDA
22-08-2010, 17:20
یکسری جملات مثبت و تاکیدی که طبق اصول تکنلوژی فکر و از طریق برنامه ریزی در ضمیر ناخودآگاه باور های مثبت و سازنده در شما ایجاد میکند.
با مشاهده جملات زندگی بخش، عالیترین و زیباترین باور ها را در خود ایجاد کرده و همواره شاهد اثرات شگفت انگیز آن در زندگی خود خواهید بود.
* همیشه کار های صحیح انجام دهید.

* غالبا به افراد خانواده خود سر بزنید.

* هر شب قبل از خواب این جملع ها را تکمیل کنید:"خدا را شکر می کنم که ..." و "امروز کار ... را تمام کردم"

* یادتان باشد :لطف خدا بیش از اینهاست ، نگران نباشید.

* وقایع را با سرعت از سر نگذرانید . طعم لحظه لحظه های خوشی ها را احساس کنید .

* پوشیدن کفش راحت تر از فرش کردن کل زمین است.

* اگر مشکلی قابل حل باشد نگرانی موردی ندارد و اگر غیر قابل حل باشد ، نگرانی حاصلی ندارد.

LIDA
22-08-2010, 17:23
براي راه رفتن بايد ايستاد و براي ايستادن بايد خم شد......
اگر در زندگي مشكلات كمرت را خم نمودن بدان آغاز ايستادن است.......زندگي آنقدر طولاني نيست كه تمام تجربه هاي آنرا عملا ثبوت رسانيم, براي پيشرفت و آسايش
بهتر تا ميتوانيم بايد از تجربه هاي ديگران استفاده كنيم.براي بدست آوردن ميبايست تا ميتوان بخشش كرد...!بخاطر بسپار تاريك ترين لحظه شب , نزديك ترين لحظه به طلوع خورشيد است.حضور هيچكس در زندگي ما اتفاقي نيست , خداوند در هر حضوري رازي نهفته است.
از تمام شرايط و عناصر موجود در اطرافت به بهترين شكل استفاده كن تا بهترين نتيجه را بگيري..!

LIDA
22-08-2010, 17:24
ببخشید و فراموش کنید. کینه فقط بارتان را سنگین تر می کند و الهام بخش ناخوشایندی است. از بالا به موضوع نگاه کنید و به خاطر داشته باشید که هر کسی امکان دارد اشتباه کند.جستجو و آزمایش کنید. دنیا چیزهای زیادی برای ارائه کردن دارد و شما هم قادرید چیزهای زیادی را ارائه دهید. هر زمان که کار جدیدی را آزمایش می کنید خودتان را بیشتر می شناسید.


تصمیم بگیرید که در زندگی موفق باشید. در آن صورت شادی راهش را
به طرف شما پیدا می کند و اتفاقات خوشایند و دلپذیری برای شما رخ خواهد داد.


خود را از تمام چیزهایی که مانع رسیدن شما به اهدافتان می شود جدا سازید.به بهترین چیزها امید داشته باشید و هرگز فراموش نکنید که هر چیزی امکان پذیر است،
البته اگر در کارهایتان پشتکار داشته باشید و از خدا کمک بخواهید.

GORJI
22-08-2010, 17:30
50 نکته مفید در مدیریت بر دیگران ...

1- قاطع،امامهربان باشید.

2- جدی ،امالطیف باشید.

3- در انجام كارها روي شيوه‌اي خاص تأكيد نكنيد. شايد كسي بتواند از مسير كوتاه‌تر و بهتري شما را به مقصد برساند.

4- توجه داشته باشيد دانش و تجربه، هيچ كدام به تنهايي رهگشا نيستند، مثل اكسيژن و هيدروژن كه از تركيب معيني از آنها هواي تنفس ما تأمين مي‌شود، مي‌توان با آميختن دانش و تجربه، راهكارهاي حياتي و استثنايي خلق كرد.

5- به خاطر داشته باشيد رعايت استانداردهاي محيط كار در كارايي كارمندان مؤثر است.

GORJI
22-08-2010, 17:31
6- با فرق گذاشتن بيهوده بين افراد گروه، انگيزه كاري آنها را از بين نبريد.

7- از مشورت و نظرخواهي با نيروي جوان ابايي نداشته باشيد.

8- با رفتارهاي ضد و نقيض، اعتماد زيردستان را از خود سلب نكنيد.

9- در به وجود آوردن فضاي رقابتي سالم، كوشا باشيد.

10- براي ارتقاي سطح دانش كارمندان و افزايش بهره‌وري آنان، كلاسهاي آموزشي ترتيب دهيد و از لوازم كمك آموزشي بهره گيريد.

GORJI
22-08-2010, 17:31
11- دقت كنيد كه توبيخ كارمند خطاكار، بايد متناسب با اشتباهاتش تعيين شود.

12- در صورت لزوم با قاطعيت نه بگوييد.

13- سعي كنيد با اصول ساده روانشناسي آشنا شويد.

14- طوري رفتار كنيد كه ديگران شما را به عنوان الگو انتخاب كنند و آينده كاري دلخواه خود را در قالب شخصيت شما مجسم كنند.

15- هرگز در حضور كارمندان با ديگر معاشرين خود، پشت سر افراد بدگويي نكنيد.

GORJI
22-08-2010, 17:31
16- همواره معلمباشیدویادتانباشدکه همکاران شماازرفتارشمابیشترازگفتار شمامی آموزند.

17- شمایانماینده شمابایددرهمه صحنه های شادی وغم همکارانتان حضور داشته باشد.

18- با شروع به موقع جلسات، وقت‌شناسي را عملاً به حاضرين بياموزيد.

19- در انجام كارها به سه نكته بيش از بقيه نكات توجه كنيد: اعتماد به نفس، اعتماد به نفس، اعتماد به نفس.

20- انتقاد پذير باشيد.

GORJI
22-08-2010, 17:32
21- با بي‌توجهي، تلاش و زحمات زيردستان را بي‌ارزش نكنيد.

22- با وسواس بيهوده در انتخاب، زمان را از دست ندهيد و به خاطر داشته باشيد زمان براي شما متوقف نمي‌شود.

23- خواسته‌هاي خود را روشن بيان كنيد و اطمينان حاصل كنيد كه كارمندان از جزئيات وظيفه‌اي كه به عهده آنان است، مطلع هستند.

24- از هر كس، مطابق دانش و تجربه‌اش توقع داشته باشيد تا بهترين نتيجه را بدست آوريد.

25- وظايف كارمندان را متناسب با توانايي‌هاي فيزيكي و حرفه‌اي آنان تعيين كنيد.

GORJI
22-08-2010, 17:32
26- اگر از موضوعي علمي اطلاعي نداريد، يا احتياج به توضيحات بيشتري داريد، بدون هيچ ترديدي سؤال كنيد.

27- در موارد بحراني، خونسردي خود را حفظ كنيد و چند استراتژي بحران‌زدايي مناسب با فعاليت سازماني خود را پيش‌بيني و طراحي كنيد

28- از رفتارهايي كه شما را در سازمان عصبي معرفي مي‌كند، پرهيز كنيد.

29- انتقامجو نباشيد.

30- زمان پياده‌سازي تصميم‌گيري‌ها، به اندازه اخذ تصميمات، مهم است. چون ممكن است اجراي يك طرح خوب در زمان نامناسب با شكست روبه‌رو شود.

GORJI
22-08-2010, 17:32
31- در مورد چيزي كه نمي‌دانيد، به كسي اطلاعات اشتباه ندهيد و از گفتن نمي‌دانم، هراسي نداشته باشيد.

32- با محول كردن مسئوليت به كارمندان مستعد و خلاق، زمينه رشد و خلاقيت آنان را فراهم كنيد.

33- بدون تفكر و درنگ پاسخ ندهيد.

34- نحوه چيدمان ميز كارمندان و محل استقرار آنها را طوري انتخاب كنيد كه افراد در محل كارشان بيش از حد مجاز با هم به گفت‌و‌ گونپردازند.

35- هميشه به خاطر داشته باشيد تواضع و متانت بر شكوه شما مي‌افزايد.

GORJI
22-08-2010, 17:33
50 نکته مفید در مدیریت بر دیگران ...


36- اگر قاطعيت مدير با مهرباني توأم باشد، فرمانبري با ترس جاي خود را به انجام وظيفه با حس مسئوليت‌پذيري مي‌دهد.

37- سیستم پیشنهاداتی را جهت اخذ پيشنهاد اختصاص دهيد و به كارمندان اطمينان دهيد كه به پيشنهادهاي مطرح شده رسيدگي مي‌كنيد.

38- مطمئن شويد كه حق و حقوق ديگران توسط مسئولين و سرپرستان سازمان رعايت مي‌شود.

39- چند ساعت از يك روز مشخص در ماه را به بازديد از سطوح مختلف سازمان و گفت‌وگوي رودررو با كارمندان اختصاص دهيد.

40- در سمينارهاي مرتبط با فعاليت خود شركت كنيد.

GORJI
22-08-2010, 17:33
41- با درايت و زيركي هميشه در كمين شكار فرصتهاي طلايي باشيد.

42- صبر و حوصله را از مهمترين اركان موفقيت تلقي كنيد.

43- مسئوليت‌پذير باشيد.

44- به منظور اطلاع حاصل كردن از مطالب جديد علمي، در چند سايت اينترنتي مرتبط عضو شويد.

45- چند تكه كلام اختصاصي و جالب براي خود انتخاب كنيد.

GORJI
22-08-2010, 17:33
46- تفكر و تعمق قبل از پاسخگويي راحت‌تر از پيدا كردن چاره‌اي براي تغيير آنچه عنوان شده مي‌باشد.

47- با بي‌اهميت جلوه دادن كارهاي كارمندان، زحمات آنان را بي‌ارزش نكنيد.

48- به هر كس فراخور فعاليت و بازده كاري‌اش پاداش دهيد و با در نظر گرفتن پاداشهاي مساوي، حركت افراد شايسته گروه را كند نكنيد.

49- اجازه ندهيدبارمسئوليت كارمندان بي‌كفايت بر دوش كارمندان ساعي تحميل شود زيرا افراد ساعي انگيزه خود را از دست مي‌دهند.

50- دانش حرفه‌اي خود را تا حدي بالا ببريد كه در موارد لزوم در مقابل كليه سؤالات حرفه‌اي حاضر جواب باشيد.

LIDA
23-08-2010, 22:43
راهکار های پیشگیری از آسیب های خانوادگی


- بايد بدانيم دوست داشتن و عشق، آموختني است. عشق بين زن و مرد ، مانند نهالي است که اگر از آن مراقبت به عمل نيايد ، خشک خواهد شد ، پس به اين مساله اکتفا نکنيد که يک‌بار ابراز علاقه، براي هميشه کافي است، بيشتر زوج‌ها در طول روز حتي يک‌بار هم به صورت هم نگاه نمي‌کنند يا حرف‌هاي تازه‌اي براي گفتن ندارند.


- اگر زن و مرد با روان‌شناسي هم آشنا بوده و به تفاوت‌هاي اخلاقي و رفتاري يکديگر به‌طور کامل واقف باشند ، در اين صورت هيچ‌گاه از رفتار طرف مقابل، سوء تعبير نخواهد شد. سعي کنيد حالات، روحيات، نيازها و توقعات همسرتان را به‌خوبي شناسايي کنيد و در تامين آنها بکوشيد.


يادگيري و به کار بردن مهارت‌هاي گفت‌وگوي سالم در حل اختلافات خانوادگي، باعث مي‌شود رنجش‌ها در دل انباشته نشود و همه‌ي دلخوري‌ها، جاي خود را به محبت و صميميت بدهد.


- زماني را براي گفت‌وگو و ابراز محبت و تبادل‌نظر با همسرتان اختصاص دهيد و اين امر را در اولويت امور قرارداده و اشتغال و فرزند و... را بهانه‌اي براي فرار از اين موقعيت قرار ندهيد. سعي کنيد به مرور زمان، مدت گفت‌وگوي خصوصي را بيشتر، کنيد. دقت نماييد که صحبت‌هاي شما بايد غير از بيان گزارش کاري روزمره و بيان مشکلات تکراري و معمولي روزانه باشد. اين صحبت‌ها گرچه مهم هستند ولي آنها را به زمان ديگري در طول روز بسپاريد و در اين زمان، ارتباط نزديک‌تري با همسرتان داشته باشيد و حرف‌هايي از نوع حرف دل را بازگو کنيد و در عين حال با همسرتان همدلي کنيد.


- يادگيري و به کار بردن مهارت‌هاي گفت‌وگوي سالم در حل اختلافات خانوادگي، باعث مي‌شود رنجش‌ها در دل انباشته نشود و همه‌ي دلخوري‌ها، جاي خود را به محبت و صميميت بدهد. به علت ناآگاهي زوج‌ها از روش گفت‌وگوي سالم، بيشتر صحبت‌ها به مشاجره ختم مي‌شود.

LIDA
23-08-2010, 22:43
- سعي کنيد هنگام صحبت، ابتدا به نکات مثبت همسرتان اشاره کنيد ، خشمگين نشويد ، خود را نيز در ماجراهاي پيش آمده مقصر معرفي کرده و قبل از هر چيز، شما عذرخواهي کنيد و بيان کنيد که منظورتان از صحبت کردن، فقط حل مساله و رسيدن به تفاهم مي‌باشد. در ضمن، مانع حرف زدن همسرتان نشويد و به او هم فرصت اظهارنظر بدهيد.


- هرگز صحبت‌هاي خود را با طعنه، زخم زبان، کنايه و پايين آوردن شخصيت و حرمت همسرتان بيان نکنيد.


- با همسرتان مقابله به مثل نکنيد. سعي کنيد هميشه شما پيش‌قدم شويد و با رفتار محبت‌آميز، مهرباني را به او آموزش دهيد.


- زوجين بايد بياموزند که توقعات و نيازهاي خود را بدون نکوهش ديگري بيان کنند.


- نسبت به همسر خود ، نگرشي مثبت و مطلوب داشته باشيد و به او همواره احترام بگذاريد و محبت و عواطف خالصانه‌ي خود را نثار او گردانيد.

LIDA
23-08-2010, 22:44
- باور داشته باشيد که همسرتان انساني منحصر به فرد و يک امانت الهي مي‌باشد. او همان کسي است که در دوران نامزدي، آرزوي با او بودن را داشتيد.
- خودتان براي زندگي تان تصميم بگيريد و نگذاريد به‌خاطر رضايت خاطر اطرافيان، در تصميمات منطقي خود دچار تزلزل شويد.
تصور نکنيد يک زندگي ايده‌آل، زندگي است که در آن هيچ اختلاف‌نظري نباشد و آرامش کامل بر آن حاکم باشد بلکه اختلاف‌نظر هميشه وجود خواهد داشت؛ نکته‌اي که مهم است، نحوه‌ي برخورد و حل اختلاف مي‌باشد فراموش نکنيد که اختلافات و تفاوت‌ها، موجب تفاهم بين همسران مي‌شود.


- اگر رنجشي قابل چشم‌پوشي مي‌باشد، از آن بگذريد ولي اگر براي‌تان مهم است، هر چند که مساله‌ي کوچکي باشد، آن را به طرز صحيحي با همسر خود در ميان بگذاريد.


- همسراني که بر سرهر مساله‌ي جزيي با هم مجادله دارند، به تدريج بايد شاهد مرگ عواطف‌شان باشند.


- زوج‌هاي شاد و بانشاط نسبت به زوج‌هاي ناسازگار و ناراضي، عملکرد بهتري در ابراز علاقه و عواطف خواهند داشت؛ پس براي سلامت جسم و روح خود و همسرتان، وقت و انرژي صرف کنيد.


- و در آخر بدانيد اگر هدف، عشق و حفاظت از آن است، بايد بهاي اين حفاظت را با گذشت و ايثار بپردازيد.

LIDA
23-08-2010, 22:46
10 راهکار موثر در مواجهه با همکاران و روسای بد خلق1. شناخت مشکلات رفتاری مردم
سعی کنید بدانید چه زمانی همکارتان زبان تلخ یا رفتار زهر آلود خود را به کار می گیرد. این افراد با این گونه شخصیتی در همه شکل و قیافه ای هستند و مطمئنا به واسطه ظاهرشان رفتارشان تغییر نمی کند. برخی مدام فقط حرف می زنند و به حرف دیگران توجهی نمی کنند. برخی حرف آخر را باید بزنند. برخی اصلا تعهد به همکار بودن را فراموش می کنند. برخی به هر چیزی مسئول نمی باشند ایراد وارد می کنند و نظر می دهند. این افراد می توانند با خود شما را پایین بکشند و با ایجاد شایعات ، فضولی های نابجا، ایجاد مفسده ، رقابت ناسالم کل کار شما را زیر سوال برده و آسیبی جبران ناپذیر وارد کنند.2. مدیران بدخلق را بشناسید
چه برایتان خوشایند باشد و چه خوشایند نباشد، آن ها مسئول و بالادست شما محسوب می شوند و بر کار شما نظارت دارند. اگر می خواهید کار خود را حفظ کنید، هنر شما این است که بدانید چگونه در مدت زمان طولانی با افراد متکبری که در نظر دارند جز به جز رفتار شما را تحت نظر بگیرند مواجه شوید و به عوض فرار به درستی ارتباط برقرار کنید. اگر می خواهید در انجام این کار موفق باشید از این که رئیس خود را درمقابل خود قرار دهید و باعث رفتار تدافعی او شوید خودداری کنید. این خطرناک ترین کاری است که می تواند صورت بگیرد که اگر منجر به اخراج نباشد ، محیط کار شما را به جهنم تبدیل می کند.3. شناخت صحیح موقعیت خود
گاهی به دلیل رفتار های غیرحرفه ای خود دچار شوک می شوید.به عبارتی دیگر از رفتار نامناسبی که انجام داده اید خود آزرده و ناراحت می شوید. در این مواقع نفسی عمیق بکشید و سعی کنید به درستی از آن چه که انجام داده اید شناخت کافی به دست آورید. این را مطمئن باشید که شما تنها کسی نیستید که این مسئله را تجربه می کنید. انطباق پذیری با محیط کار و همکاران طی کردن این مراحل می طلبد.4. رفتار محکم و مقتدرانه ای را برگزینید
مادامی که شناخت درست و کاملی از موقعیت و شرایط خود پیدا کردید، باید بدانید که در صورتی که تصمیم بر ماندن در آن محیط کاری را داشتید، باید برای بهبود آن تلاش کنید و بهبود شرایط میسر نمی شود مگر شما کار درست انجام دهید. در واقع ، فرار از این افراد و تصمیم بر گوشه گیری همه چیز را بدتر می کند. بگذارید همکار مغرض شما بداند که شما وارد بازی او نمی شود و در مقابل این عمل او ایستاده اید و اگر لازم بود شدت عمل بیشتری را به خرج دهید. تسلیم شدن در برابر این افراد سلامت محیط کاری شما را بیشتر به مخاطره می اندازد.5. اجازه ندهید مشکتان به معضلی بزرگتر تبدیل شود
اجازه ندهید مشکل به درازا بکشد و به موقع عمل کنید. زمانی می رسد که از این که عمل منطقی شما نتیجه بخش نیست، بیشتر آزرده می شوید. علت آن هم به انجام ندادن عکس العمل به موقع باز می گردد. البته این را هم یادآور باید شد که بهتر است زمانی عکس العمل درست را انجام دهید که واقع بینانه بتوانید عمل کنید و بر احساسات خود کنترل داشته باشید.

LIDA
23-08-2010, 22:46
6. اعتبار و شهرت خود را فنا نکنید، پاسدار آن باشید


اعتراض مدام به شرایط می تواند شما را در میان همکاران به فردی ناسازگار تبدیل کند. مدیران نسبت به عدم توانایی شما در حل مشکلاتتان مطمئن می شوند. این بدان معنی نیست که مشکلات را باید تحمل کنید بلکه می بایست نسبت به حل آن توانا بوده یا در شرایط غیرممکن مناسب ترین راه را یافته و ترتیب اثر دهید و از اعتراض های پی در پی خودداری کنید. اگر با مشکل ثابتی در کار خود مواجه هستید آن را نباید به سایر کارها ربط دهید. واقعیت این است که در چنین شرایطی به مشکل و حقیقت موجود توجه نمی شود ، درعوض این رفتار و عکس العمل شما در قبال مشکلات است که زیر ذره بین قرار می گیرد. بدین وسیله بخشی از شخصیت و اعتبار شما نمایان می شود.

7. خودتان را شبیه به این افراد نکنید


گاهی ما برای آن که بر مشکل رفتاری طرف مقابل خود غلبه کنیم علی رغم میل و منش واقعی مان ، برخی رفتار های خود را شبیه به همکاران بدخلق و ناهنجارمان می کنیم تا با شباهت رفتاری کمی از تضاد موجود بکاهیم و بر وی غلبه کنیم. این افراد رفتارهای ناهنجار بسیاری را صورت می دهند که شما نمی خواهید خود را درگیر آن کنید. ارسال پیام های بی نام در غالب غیبت و تهمت به دیگران و بسیار ی دیگر از این اعمال مشابه. هرگز رفتار آن را و حتی بخشی از آن را در دستور کار خود قرار ندهید.

8. مشکل خود را خصوصی نزد خود نگه دارید


نحوه رفتار شما و انتخاب روش مواجهه با افراد متفاوت در محل کار را امری شخصی نگه دارید و هیچ گاه کنترل رفتارتان را در مقابل سایر همکاران و رئیس خود از دست ندهید.مطمئن باشید علنی شدن مشکلات شما نه تنها کمکی به شما نخواهد کرد بلکه به مشکل شما خواهد افزود.

9. اولین قدم را شما را بردارید


در صورتی که احساس کردید که همکارتان نیز علاقه دارد تا در نحوه رفتار و رابطه اش با شما تجدید نظر کند، سعی کنید شما در این امر پیش قدم باشید. شاید این عبارت برای شروع و برقراری مکالمه تان کمک کننده باشد، " من متاسفم اگر رفتاری کردم که شما را آزرده کرده است. شاید اشتباه از جانب من بوده است."

10. استفاده از نقطه نظرات مخالف خود


اگرچه ممکن شما از شخصیت رئیس و یا همکارتان خوشتان نیاید، اما همچنان می توانید از ایده ها و نقطه نظرات مناسب آن ها استفاده کنید. اگر امری قابل ستایش در مورد آن ها می یابید در وقتی مناسب و مقتضی آن را به زبان بیاورید. مطمئن باشید این از شما چیزی را کم نمی کند که به شخصیت شما می افزاید. اگر این افراد بدانند که شما فردی منصف و وفادارید آن وقت آن ها هستند که به دنبال شما می آید و از شما می آموزند .آنگاه با همه تضاد ها طرفین می توانند ارتباطی منطقی با هم برقرار کنند.

LIDA
23-08-2010, 22:48
۱۰ راهكار برای مذاكرات و معاملات تجاری


۱- هیچگاه اولین پیشنهاد را شما ندهید

بسیار ساده است، اینطور نیست؟ تا آنجا که می توانید، در هر موقعیتی هم که برای معامله قرار دارید، اولین پیشنهاد را شما ندهید. ببینید که طرف مقابلتان اهل کجاست و با این کار تا حدودی می توانید بفهمید که مایل است چقدر جنس را معامله کند. اگر طرف شما با یک پیشنهاد بزرگ جلو آمد، نشان می دهد که ممکن است معامله انجام نشود و آنها راهشان را بکشند و بروند چون سنگ بزرگ همیشه نشانه نزدن است. با رعایت این نکته می توانید از قصد و نیت طرفتان باخبر شوید.

۲- همیشه دو خریدار را در کنار هم قرار دهید

کاری که به شما خیلی قدرت عمل می دهد این است که همیشه برای یک جنس مشخص دو خریدار را کنار هم قرار دهید. چه در کار باشد و چه در زندگی یا عشق، اینکه دو نفر خواستار شما باشند همیشه باعث افزایش قدرت شما می شود.

۳- همیشه قیمت بالاتری بدهید

همیشه قیمتی بالاتر از قیمت واقعی خودتان اعلام کنید، اما نه اینقدر بالا که کسی حتی برای نگاه کردن هم جلو نیاید چون با اینکار فقط یک طمعكار جلوه خواهید کرد.

۴- هیچوقت خود را مشتاق نشان ندهید

هر چقدر هم که به نظرتان معامله عالی باشد و کلی با آن سود کرده باشید و بسیار خوشحال باشید، هیچوقت چهره خود را شاد و مشتاق به طرف مقابل نشان ندهید. چون با اینکار درونتان را به آنها نشان خواهید داد و این اصلاً خوب نیست. همیشه خونسرد و آرام باشید.

۵- همیشه برای ترک معامله آماده باشید

اصلاً مهم نیست که چقدر دوست دارید آن معامله انجام شود، باید همیشه خود را برای سر نگرفتن معامله هم آماده نشان دهید. ممکن است این سخت ترین کار در طی یک معامله باشد، اما گاهی بسیار به نفع شما خواهد بود. اگر می بینید که معامله ای درست نیست و ممکن است سرتان کلاه گذاشته شود، می توانید سریعاً کناره گیری کنید.

LIDA
23-08-2010, 22:48
۶. فکر کنید که طرف معامله به شما نیاز دارد

یکی از سخت ترین قسمت های معامله این است که شما فکر کنید طرف شدیداً به شما نیاز دارد. اگر اینطور فکر نکنید، اعتمد به نفستان پایین خواهد آمد. همیشه در ذهنتان مجسم کنید که طرف معامله عمیقاً خواستار کالای شماست.

۷- یاد بگیرید که ساکت بمانید

گاهی اوقات وقتی پیشنهادی به شما ارائه می شود، خیلی مهم است که جوابی نداده و چیزی نگویید. برای ۳۰ دقیقه، ۹۰ دقیقه، یک ساعت، برای هر چقدر که شده دهانتان را باز نکنید. سکوتی ناراحت کننده ایجاد کنید و طرف مقابل برای شکستن این سکوت جزئیات بیشتری بیان خواهد کرد. شما ساکت بمانید، کناره گیری نکنید اما فقط به آنچه که طرف مقابل بازگو می کند گوش فرا دهید.

۸- در مورد همه چیز تحقیق کنید.

چه با دانستن در مورد گذشته طرف معامله تان باشد، چه اتفاقاتی که در مغازه می افتد یا تحقیق در مورد کالای مورد نظر باشد، همیشه بدانید که در چه مورد می خواهید صحبت کنید.

۹- هیچوقت در وسط کار معامله را بر هم نزنید

در معاملات همیشه تخفیف و امتیاز دهی صورت می گیرد. مهم نیست که از چقدر می گذرید تا معامله را تمام کنید، اما مهم این است که معامله نباید بر هم بخورد. هر چند که ممکن است آخر کار اصلاً رضایت زیادی از آن معامله نداشته باشید.

۱۰- همیشه مودب باشید

مهم نیست که طرف مقلبلتان با شما بد حرف می زند یا کالایتان را تحقیر می کند، شما هیچگاه خونسردیتان را از دست ندهید و به طرف مقابل فحش و بد و بیراه نکشید. با بدرفتاری چیزی جز شرمندگی نصیبتان نخواهد شد.

کار را به نماینده تان بسپارید!

LIDA
23-08-2010, 22:57
راه رسيدن به درجه كمال چگونه است ؟


1 - سعي كنيد هيچ گاه به شوخي يا جدي، دروغ نگوييد.

2 - به اعصاب خود مسلط باشيد. و سعي كنيد هيچ وقت عصباني نشويد، اگر چه اين كار ممكن است براي شما در آغاز مشكل باشد. لااقل خشم و غضب خود را با بلند كردن صدا بروز ندهيد، بلكه آن را در درون خود خاموش كني

3 - غيبت و بدگويي نكنيد و در مجلسي كه از كسي بدگويي ميشود، اگر نميتوانيد با توصيه خود مانع ادامه آن شويد، ننشيند.

4 - سعي كنيد هميشه با وضو باشيد.

5 - سعي كنيد همه نمازهايت را در اول وقت بخوانيد.

هر شب كاركردهاي روزانه خود را محاسبه كنيد. ببينيد آيا توانتستيد به توصيههاي پنج گانه ذكر شده عمل كنيد. در صورت موفقيت. پس از چهل روز با ما مكاتبه كنيد تا توصيه گام بعد گفته شود. هر روز كه از عهده اجراي توصيهها بر نيامديد، روزهاي گذشته را ناديده بگيريد و كار را از فرداي آن روز با جديت و مراقبت بيشتر شروع كنيد و آن روز را، روز اول به حساب آوريد.

LIDA
23-08-2010, 22:58
راه‏هاي تقويت اراده‏


1. تلقين به خود، همواره در كارهاي سخت و دشوار به خود تلقين كنيد و اين عبارات را بگوييد كه: «من به خوبي مي‏ توانم اين عمل را انجام دهم».

2. هر روز صبح حداقل بيست دقيقه، به طور مرتب و در ساعتي معين ورزش كنيد.

3. صبح‏گاهان، هر زمان كه بيدار شديد، بي ‏درنگ برخيزيد و از رختخواب بيرون رويد. حتي اگر خواب آلودگي مزاحمتان است، از اتاق بيرون رويد و قدري نرمش كنيد تا خواب آلودگي از بين برود.

4. در صورت امكان، چند دقيقه قبل از اذان صبح از خواب بيدار شده، نماز شب بخوانيد و اگر در آن وقت بيدار نشديد، قضاي آن را به جا آوريد.

5. مقيد باشيد هر روز تعداد آيات معيني از قرآن را تلاوت كنيد (حداقل 30 تا 50 آيه) و در صورت تمايل در هفته ‏هاي بعد، به ميزان آن بيفزاييد.

LIDA
23-08-2010, 22:58
6. ترك گناه و مخالفت با هواهاي نفساني، نقش بسيار مؤثري در تقويت اراده و نهادينه كردن آن در درون انسان دارد.


7. هرگز در كارها، نااميد نشويد و با حالت تهاجمي، براي پي گيري و به انجام رساندن كارهاي ناقص و ناموفق، تلاش كنيد.


8. كارهايي را كه به عهده مي‏ گيريد، ناتمام رها نكنيد. آنها را به نحو احسن و تا رسيدن به نتيجه مطلوب ادامه دهيد.


9. از پراكنده كاري و آشفتگي در كارها - كه موجب به هم ريختگي انجام فكري مي‏شود - بپرهيزيد و به فعاليت‏هاي خود تمركز و انسجام ببخشيد.


10. همواره بر خداوند توكل كرده و در همه امور از او استمداد جوييد.

GORJI
24-08-2010, 00:57
بیست نكته‌ برای حصول اطمینان از نوشیدن هشت لیوان آب در هر روز

گاهی نوشیدن 8 لیوان آب در هر روز برایمان به چالشی واقعی تبدیل می‌ شود. در اینجا بیست نكته در اختیارتان قرار می‌ دهیم كه رسیدن شما به آن هدف متعالی زیستی را آسان‌تر كند! بسیاری از متخصصین زیبایی می‌ گویند: نوشیدن آب مورد نیاز بدنتان ارزان‌ترین ‌و سریع‌ترین راه خوش تیپ‌تر شدن است! این گفته باید انگیزه كافی برای ما جهت نوشیدن آب ایجاد نماید!
1. با یكی از همكارانتان شرط ببندید كه كدام یك از شما در یك روز كاری می ‌تواند آب بیشتری بنوشد.

2. در هر مقطعی از روز كه تغییر فعالیت می ‌دهید، یك لیوان بزرگ آب خنك نوش جان كنید. مثلا در شروع روز درست پس از برخواستن از خواب، درست پیش از ترك منزل برای رفتن به محل كار، وقتی در اداره پشت میز كارتان نشستید و غیره.

3. كار را برای خودتان ساده كنید: همیشه یك شیشه پلاستیكی پر از آب پاكیزه و خنك روی میزتان داشته باشید و در طول روز همیشه به سراغ آن بروید.

4. وقتی آب میوه می‌ خورید (آب سیب، آب انگور، آب پرتقال) نصف لیوانتان را با آب خالص پُر كنید.

5. وقتی خیلی هوس خوردن غذاهای غیر مغذی كردید، بلافاصله پس از صرف آن یك لیوان آب بنوشید!

GORJI
24-08-2010, 00:57
6. در ساعات اداری رأس هر ساعت یك لیوان آب بنوشید. با پایان ساعت اداری شما آب مورد نیاز روزانه بدنتان را تأمین كرده‌اید.

7. به جای چای یا قهوه یك لیوان آب گرم با یك قاشق عسل حل شده در آن نوش جان كنید.

8. مادام كه سر كار هستید یك لیوان بزرگ پر از یخ در دسترس داشته باشید و همواره آن را از آب خوری اداره پر كنید. كلمه كلیدی "نوشیدن با نی" است چون در آن صورت هر بار مقدار بیشتری آب می ‌نوشید و در مجموع بهتر آب بدنتان را تأمین می ‌كنید.

9. تكه‌های كوچك لیمو ترش، پرتقال و دیگر مركبات را در فریزر منجمد كنید و از آنها به جای تكه‌های یخ استفاده كنید. آب خنك شده با آنها نشاط آورتر است و ضمناً قدری میوه مصرف كرده‌اید.

10. پس از هر بار توالت رفتن، برای تنظیم بهتر سیستم گوارشی تان یك لیوان آب بنوشید.

GORJI
24-08-2010, 00:57
11. پیش از نوشیدن نوشیدنی‌های گازدار، سه یا چهار لیوان آب خالص گوارا استفاده كنید. خواهید دید دیگر یا میلی به صرف نوشیدنی گازدار نخواهید داشت، و یا با نوشیدن نصف قوطی، از مصرف بقیه آن‌ صرف نظر خواهید كرد.

12. دو برابر میزان مصرف چربی‌ها آب بنوشید. مثلا من هنگام خوردن غذایی كه 10 گرم چربی دارد 20 اونس آب می‌ نوشم.

13. با هر وعده غذا دو لیوان پر آب بنوشید، یكی قبل و یكی بعد از غذا، همچنین پیش از هر خوراكی وسط روز، یا عصر، یك لیوان آب بنوشید تا میل به پُرخوری بین وعده‌های اصلی غذا پیدا نكنید.

14. همیشه یك بطری قابل پر كردن مجدد همراه داشته باشید و در اوقات بیكاری در صف بانك هنگامی كه در اتوبوس یا مترو هستید، و...آب بنوشید.

15. یك لیوان زیبای لب طلائی تهیه كنید و از شیر آب آن را پر كنید و با لذت بنوشید.

GORJI
24-08-2010, 00:58
16. بلافاصله پس از آرایش كردن دو لیوان آب بنوشید.

17. یك شیشه دو لیتری آب با خود به اداره ببرید و سعی كنید پیش از پایان كار آن را تمام كنید. اگر نتوانستید این كار را بكنید، در ترافیك در راه منزل آن را بنوشید. این درست مثل شركت در یك مسابقه است.

18. همیشه در هنگام تماشای تلویزیون، شستشوی رخت‌ها،‌ شام پختن ‌و غیره یك بطری بزرگ آب در دسترس داشته باشید.

19. به برنامه محافظت از پوست خود نوشیدن دو لیوان آب را بیفزایید. لیوان آب را بنوشید، پوست را تمیز كنید، آن را مرطوب نمایید و غیره،‌ و بعد دوباره آب بنوشید.

20. آبتان را از یك پیمانه مدرج شیشه‌ای پیركس بنوشید. این راه خوبی است برای اندازه‌گیری میزان آب مصرفی تان در روز.

GORJI
24-08-2010, 00:59
20 نکته برای چاق شدن ...

1- ابتدا باید بدانید چقدر کالری نیاز دارید تا به وزن دلخواه خود برسید.

2- تنوع(یعنی از گروه های غذایی مختلف استفاده کنید) و تعادل(به مقدار کافی از هر گروه غذایی استفاده کنید) را در برنامه غذایی خود رعایت کنید.

3- در صبحانه خود نان سبوس دار و کره بادام زمینی را وارد کنید.

4- از کره بادام زمینی استفاده کنید. می توانید از بستنی ها و یا غذاهای صبحانه آماده دارای بادام زمینی استفاده کنید و یا بادام زمینی را با میوه و سبزیجات میل کنید.

5- بعد از صبحانه و بعد از ظهر خوراک مختصری را فراهم آورید. توجه کنید که این خوراک نباید از تنقلات باشد. شما می توانید آجیل یا میوه خشک را به عنوان خوراک مختصر میل کنید.

GORJI
24-08-2010, 00:59
6- با افزودن سیب زمینی سرخ شده، استیک ماهی و مرغ سرخ شده، رژیم سالم خود را به رژیم ناسالم تبدیل نکنید. بلکه با مصرف سیب زمینی، ماهی و مرغ پخته شده(آب پز یا بخارپز یا کبابی)، مواد مغذی سالم را به بدن خود وارد کنید.

7- از کره برای پخت سبزیجات استفاده کنید. از مایونز به عنوان سس در ساندویچ استفاده کنید. سس سالاد را برای مزه دار کردن سالاد به کار برید.

8- از تخم مرغ برای درست کردن سوپ، سس و نان استفاده کنید. تخم مرغ پخته را به سالاد اضافه کنید.

9- می توانید با افزودن خامه و پنیر پیتزا به ماهی و مرغ مزه بدهید.

10- پنیر پیتزا را به گوشت، سبزیجات، ماکارونی، سالاد، پوره سیب زمینی و املت بیافزایید.

GORJI
24-08-2010, 01:00
11- پنیر خامه ای را به روی نان و بیسکویت بمالید. پنیر خامه ای را با سس مخلوط کنید. همچنین می توانید از پنیر خامه ای به همراه میوه و سبزیجات، یک غذای مقوی و سرشار از انرژی درست کنید.

12- پنیر، بادام زمینی، بادام، پسته، سس های سالاد و میوه های خشک را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

13- شیرخشک را در سوپ و سس برای تأمین کالری و پروتئین بیافزایید. شیرخشک را می توانید به شیر، پودینگ، پوره سیب زمینی، املت و حتی گوشت اضافه کنید.

14- حتماً در یک وعده غذایی از سبزیجات سبز رنگ، ذرت و مواد نشاسته ای استفاده کنید.

15- در هر وعده غذایی،2 یا 3 لیوان آب بنوشید. این کار باعث می شود که عمل جذب به راحتی صورت گیرد.

GORJI
24-08-2010, 01:00
20 نکته برای چاق شدن ...16- تا جایی که می توانید، بنوشید. زیرا نوشیدن باعث می شود که جای خالی بیشتری برای وارد شدن غذاهای پُرکالری داشته باشید.

17- برای افزایش کالری، شیر و آب میوه بنوشید. از نوشابه ها دوری کنید، زیرا آنها فقط دارای کالری می باشند و هیچ ارزش تغذیه ای ندارند.

18- شکلات سیاه بخورید. شکلات سیاه دارای آنتی اکسیدان می باشد.

19- ورزش کنید

20- از چهار گروه غذایی در روز مصرف کنید(گروه شیر – گروه نان – گروه سبزیجات – گروه گوشتها)

GORJI
24-08-2010, 01:07
40 نکته زیر می تواند پاسخی برای شما و همه زوج های جوان و نیز کسانی که در مرحله تصمیم گیری برای ازدواج یا در آستانه ازدواج قرار دارند، مفید و مؤثر باشد:


1 . با مطالعه کتب مربوط به انتخاب همسر، آیین همسرداری، چگونگی ایجاد ارتباط با دیگران و نیز شرکت در جلسه های آموزش خانواده دانش و مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید .

2 . با همدلی، همفکری، همکاری و مشورت با یکدیگر درباره مسائل مختلف میان اعضای خانواده روابط سالم پدید آورید .

3 . هر یک از زوجین دیگری را نزدیک ترین و محرم ترین فرد بداند و او را نیمه تن، حامی و پشتیبان خود تلقی کند .

4 . با یادگیری مهارت های ارتباطی نظیر فعالانه به حرف های یکدیگر گوش کردن، احترام به نظرها و عقاید یکدیگر و تشریک مساعی و مشورت کردن روابط خود را بهبود بخشید .

5 . بکوشید، باایجاد کانونی گرم و صمیمی، تمام اعضای خانواده به ویژه زن و شوهر مسؤولیت رسیدن به تفاهم را پذیرا شوند . تا که از جانب معشوق نباشد کششی کوشش عاشق بیچاره به جایی نرسد

GORJI
24-08-2010, 01:07
6 . هنگام اختلاف نظر یا سوء تفاهم، به جای سرزنش کردن یکدیگر یا تفسیر نادرست، به شناسایی مساله و یافتن راه حل آن بپردازید و در صورت لزوم کمک و مشاوره افراد با تجربه و متخصص را جلب کنید .

7 . برای رسیدن به ا منیت روانی وعاطفی در روابط زناشویی داشتن صداقت، پذیرش، سعه صدر، انصاف و اعتماد متقابل را اصل اول قرار دهید .

8 . در صورت به وجود آمدن هر گونه سوء تفاهم و سوء برداشت، در نخستین فرصت ممکن به حل و فصل آن بپردازید تا به فرآیندی مخرب و پیشرونده تبدیل نشود .

9 . به هر طریق ممکن رفتارهای مطلوب همسرتان را مورد توجه و تایید قرار دهید; به گونه ای که همسرتان بفهمد برایش ارزش قائل هستید .

10 . تشویق و تایید و بیان نکات مثبت به طور آشکار یا در جمع باشد و تذکر نکات منفی و انتقاد به طور محرمانه و در تنهایی صورت گیرد .

GORJI
24-08-2010, 01:07
11 . برای خصوصیات و نیازمندی های یکدیگر ارزش قائل شوید و در روابط کلامی، عاطفی، اقدام ها و تصمیم گیری ها به افکار و خواسته های همسرتان توجه کنید .

12 . اگر رفتار خاصی برای شما مبهم است، ساده ترین راه این است که از همسرتان هدف و علت آن رفتار را بپرسید و با روش مسالمت آمیز، صمیمانه و خوش بینانه موضوع را روشن کنید .

13 . خشونت همسرتان را با خشونت پاسخ ندهید . خشونت را با سکوت پاسخ گویید و در موقعیتی مناسب درباره مساله مورد نظر به بحث و گفت و گو بپردازید .

14 . بکوشید در سراسر زندگی، به خصوص در روابط بین خود و همسرتان، به جای هر گونه پیش داوری یا مشاهده اشکالات و ضعف ها نقاط مثبت و قوت را ببینید; به عبارت دیگر، به جای توجه به نیمه خالی لیوان به نیمه پر آن توجه کنید .

15 . سعی کنید در برنامه ریزی برای فعالیت های اجتماعی، اوقات فراغت، دید و بازدیدهای خانوادگی و نظایر آن به مشورت کردن با یکدیگر بپردازید و از یک جانبه نگری بپرهیزید .

GORJI
24-08-2010, 01:07
16 . در هر فرصتی که پیش می آید، با همسر و اعضای خانواده تان ارتباط کلامی و عاطفی برقرار کنید . شایان ذکر است زن ها از صحبت کردن با همسرشان بیش تر لذت می برند . بنابراین، مردان باید فعالانه به سخنان همسرانشان گوش کنند و واکنش مناسب نشان دهند .

17 . اگر هر یک از زوجین در شرایط خاصی نمی تواند به سخنان همسرش گوش کند، باید صادقانه و صمیمانه این موضوع را به وی انتقال دهد، و تقاضا کند صحبت کردن درباره آن موضوع را به فرصتی دیگر واگذارد .

18 . هر از چند گاهی زوجین در فضایی محرمانه، محبت آمیز و صمیمانه به ارزیابی رفتار و روابط یکدیگر بپردازند و از یکدیگر بپرسند، چه باید کرد تا روابطمان بهتر و بانشاطتر شود؟

19 . همیشه، در رویارویی با مسائل و مشکلات خانوادگی، خود را در وضعیت طرف مقابل قرار دهید و با قبول مسؤولیت خود و شناخت انتظارات متقابل به حل و فصل اختلافات روی آورید .

20 . در روز یا در هفته زمان مشخصی را برای گفت و گو درباره مسائل و مشکلات و به اصطلاح درد دل کردن با همسرتان اختصاص دهید .

GORJI
24-08-2010, 01:08
21 . از داشتن نگرش های آرمان گرایانه و شاعرانه در مساله ازدواج و روابط زناشویی و نیز انتظارات غیر واقع بینانه اجتناب کنید .

22 . ارتباط زوجین باید از هر گونه سوء ظن و حدس نادرست وغیر واقع بینانه دور باشد . اگر موضوع و مساله ای ذهن یکی از زوجین را به خود مشغول کرده است، باید آن را به صراحت و صادقانه مطرح کند و درستی و نادرستی اش را با همسرش مورد بررسی قرار دهد .

23 . هر یک از زوجین باید زمینه های بروز سوء تفاهم ها و سوء ظن ها را از بین ببرد و از رفتارهایی که موجب بروز سوء تفاهم و سوء ظن می شود، خودداری کند .

24 . هر یک از زوجین باید بکوشد با روان شناسی همسرش آشنا شود تا بداند زن یا مرد به چه اموری بها می دهد و نظام ارزشی اش چگونه است; برای مثال معمولا زن به وابسته بودن، کسب امنیت عاطفی و مورد حمایت واقع شدن اهمیت می دهد و مردان می خواهند مستقل و خود مختار باشند و آزادی عمل را دارای ارزش می دانند .

25 . زن و شوهر از مسخره کردن یکدیگر و گفتن سخنان طعنه آمیز و دو پهلو جدا پرهیز کنند .

GORJI
24-08-2010, 01:08
26 . از رفتارهایی نظیر متلک، تحقیر، سرزنش و به رخ کشیدن یکدیگر که موجب افزایش مقاومت های روانی در طرف مقابل است، جدا باید پرهیز شود .

27 . در سراسر زندگی، از جمله در زندگی خانوادگی، بکوشید به نقاط مثبت، موهبت و نعمت هایی که در اختیار دارید بیندیشید نه به اموری که در اختیار ندارید .

28 . از خطاهای یکدیگر سریعا بگذرید و خطاهای همدیگر را تحمل کنید .

29 . بایادآوری برخی ایام مانند روز تولد، سالگرد ازدواج و نظایر آن و دادن هدیه هایی هر چند کوچک (مثل یک شاخه گل) به طور نمادین یا سمبلیک عشق و علاقه خود را به همسرتان اعلام کنید .

30 . خود را در برابر همسرتان آراسته و پاکیزه و جالب توجه نگه دارید از پریشانی و وضع نامرتب بپرهیزید .

GORJI
24-08-2010, 01:08
31 . در انتخاب دوست و برقراری روابط دوستانه و معاشرت های خانوادگی با زوج های دیگر دقت کنید و این امور را با توافق یکدیگر انجام دهید .

32 . از هر گونه رفتاری که به مرد سالاری یا زن سالاری می انجامد، پرهیز کنید .

33 . خطای یکدیگر را در حضور دیگران، فرزاندن، آشنایان، والدین یکدیگر و . . . بازگو نکنید .

34 . هرگز همسرتان را با زن یا مرد دیگر مقایسه نکنید .

35 . از رفتارهای مطلوب همسرتان تشکر کرده، او را تشویق کنید و انگیزه تکرار آن رفتار را بیش تر سازید .

GORJI
24-08-2010, 01:08
36 . از تصمیم های نادرست و غیر منطقی و کلی گویی های منفی و شکل گیری افکار منفی درباره همسرتان شدیدا پرهیز کنید .

37 . حتی المقدور به قول هایی که به همسرتان داده اید عمل کنید تا به سلب اعتماد و احساس فریب خوردگی نینجامد .

38 . از نسبت دادن القاب و زدن برچسب های ناگوار و نامطلوب مانند بدقول، زرنگ، شلخته، کله شق، یک دنده، لجباز و خودخواه به یکدیگر پرهیز کنید .

39 . در مواردی که غمگینی و افسردگی و یا عصبانیت زن یا شوهر شدت می یابد و احتمال اختلال در کار سیستم عصبی یا غدد درون ریز به ویژه غده تیروئید وجود دارد، در نخستین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کنید تا از عادی بودن ترشح غدد از جمله غده تیروئید مطمئن شوید .

40 . برای داشتن یک زندگی با نشاط و موفق خوب بیندیشید، وقت بگذارید، احساس مسؤولیت کنید، موانع ارتباط سالم را از میان بردارید و به عوامل ایجاد کننده روابط سالم توجه کنید .

GORJI
24-08-2010, 01:09
40 نكته برای جلب توجه همسر و كاهش تنش در خانواده


. با مطالعه كتب مربوط به انتخاب همسر، آیین همسردارى، چگونگى ایجاد ارتباط با دیگران و نیز شركت در جلسه‏هاى آموزش خانواده دانش و مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید .


2 . با همدلى، همفكرى، همكارى و مشورت با یكدیگر درباره مسائل مختلف میان اعضاى خانواده روابط سالم پدید آورید .


3 . هر یك از زوجین دیگرى را نزدیك‏ترین و محرم‏ترین فرد بداند و او را نیمه تن، حامى و پشتیبان خود تلقى كند .


4 . با یادگیرى مهارت‏هاى ارتباطى نظیر فعالانه به حرف‏هاى یكدیگر گوش كردن، احترام به نظرها و عقاید یكدیگر و تشریك مساعى و مشورت كردن روابط خود را بهبود بخشید .


5 . بكوشید، با ایجاد كانونى گرم و صمیمى، تمام اعضاى خانواده به ویژه زن و شوهر مسؤولیت رسیدن به تفاهم را پذیرا شوند .تا كه از جانب معشوق نباشد كششى كوشش عاشق بیچاره به جایى نرسد

GORJI
24-08-2010, 01:09
40 نكته برای جلب توجه همسر و كاهش تنش در خانواده


6 . هنگام اختلاف نظر یا سوء تفاهم، به جاى سرزنش كردن یكدیگر یا تفسیر نادرست، به شناسایى مساله و یافتن راه حل آن بپردازید و در صورت لزوم كمك و مشاوره افراد با تجربه و متخصص را جلب كنید .


7 . براى رسیدن به ا منیت روانى و عاطفى در روابط زناشویى داشتن صداقت، پذیرش، سعه صدر، انصاف و اعتماد متقابل را اصل اول قرار دهید .


8 . در صورت به وجود آمدن هر گونه سوء تفاهم و سوء برداشت، در نخستین فرصت ممكن به حل و فصل آن بپردازید تا به فرآیندى مخرب و پیشرونده تبدیل نشود.


9 . به هر طریق ممكن رفتارهاى مطلوب همسرتان را مورد توجه و تایید قرار دهید; به گونه‏اى كه همسرتان بفهمد برایش ارزش قائل هستید .


10 . تشویق و تایید و بیان نكات مثبت‏به طور آشكار یا در جمع باشد و تذكر نكات منفى و انتقاد به طور محرمانه و در تنهایى صورت گیرد

GORJI
24-08-2010, 01:10
11 . براى خصوصیات و نیازمندى‏هاى یكدیگر ارزش قائل شوید و در روابط كلامى، عاطفى، اقدام‏ها و تصمیم‏گیرى‏ها به افكار و خواسته‏هاى همسرتان توجه كنید .


12 . اگر رفتار خاصى براى شما مبهم است، ساده‏ترین راه این است كه از همسرتان هدف و علت آن رفتار را بپرسید و با روش مسالمت‏آمیز، صمیمانه و خوش بینانه موضوع را روشن كنید .


13 . تندخویی همسرتان را با سكوت پاسخ گویید و در موقعیتى مناسب درباره مساله مورد نظر به بحث و گفت و گو بپردازید .


14 . بكوشید در سراسر زندگى، به خصوص در روابط بین خود و همسرتان، به جاى هر گونه پیش‏داورى یا مشاهده اشكالات و ضعف‏ها نقاط مثبت و قوت را ببینید; به عبارت دیگر، به جاى توجه به نیمه خالى لیوان به نیمه پر آن توجه كنید .


15 . سعى كنید در برنامه ریزى براى فعالیت‏هاى اجتماعى، اوقات فراغت، دید و بازدیدهاى خانوادگى و نظایر آن به مشورت كردن با یكدیگر بپردازید و از یك جانبه نگرى بپرهیزید .

GORJI
24-08-2010, 01:10
16 . در هر فرصتى كه پیش مى‏آید، با همسر و اعضاى خانواده‏تان ارتباط كلامى و عاطفى برقرار كنید . شایان ذكر است زن‏ها از صحبت كردن با همسرشان بیش‏تر لذت مى‏برند . بنابراین، مردان باید فعالانه به سخنان همسرانشان گوش كنند و واكنش مناسب نشان دهند .


17 . اگر هر یك از زوجین در شرایط خاصى نمى‏تواند به سخنان همسرش گوش كند، باید صادقانه و صمیمانه این موضوع را به وى انتقال دهد، و تقاضا كند صحبت كردن درباره آن موضوع را به فرصتى دیگر واگذارد .


18 . هر از چند گاهى زوجین در فضایى محرمانه، محبت‏آمیز و صمیمانه به ارزیابى رفتار و روابط یكدیگر بپردازند و از یكدیگر بپرسند، چه باید كرد تا روابطمان بهتر و با نشاط تر شود؟


19 . همیشه، در رویارویى با مسائل و مشكلات خانوادگى، خود را در وضعیت طرف مقابل قرار دهید و با قبول مسؤولیت‏ خود و شناخت انتظارات متقابل به حل و فصل اختلافات روى آورید .


20 . در روز یا در هفته زمان مشخصى را براى گفت و گو درباره مسائل و مشكلات و به اصطلاح درد دل كردن با همسرتان اختصاص دهید

GORJI
24-08-2010, 01:10
21 . از داشتن نگرش‏هاى آرمان گرایانه و شاعرانه در مساله ازدواج و روابط زناشویى و نیز انتظارات غیر واقع بینانه اجتناب كنید .


22 . ارتباط زوجین باید از هر گونه سوء ظن و حدس نادرست و غیر واقع بینانه دور باشد . اگر موضوع و مساله‏اى ذهن یكى از زوجین را به خود مشغول كرده است، باید آن را به صراحت و صادقانه مطرح كند و درستى و نادرستى اش را با همسرش مورد بررسى قرار دهد .


23 . هر یك از زوجین باید زمینه‏هاى بروز سوء تفاهم‏ها و سوء ظن‏ها را از بین ببرد و از رفتارهایى كه موجب بروز سوء تفاهم و سوء ظن مى‏شود، خوددارى كند .


24 . هر یك از زوجین باید بكوشد با روان‏شناسى همسرش آشنا شود تا بداند زن یا مرد به چه امورى بها مى‏دهد و نظام ارزشى‏اش چگونه است; براى مثال معمولا زن به وابسته بودن، كسب امنیت عاطفى و مورد حمایت واقع شدن اهمیت مى‏دهد و مردان مى‏خواهند مستقل و خود مختار باشند و آزادى عمل را داراى ارزش مى‏دانند .


25 . زن و شوهر از مسخره كردن یكدیگر و گفتن سخنان طعنه‏آمیز و دو پهلو جدا پرهیز كنند .

GORJI
24-08-2010, 01:10
26 . از رفتارهایى نظیر متلك، تحقیر، سرزنش و به رخ كشیدن یكدیگر كه موجب افزایش مقاومت‏هاى روانى در طرف مقابل است، جدا باید پرهیز شود .


27 . در سراسر زندگى، از جمله در زندگى خانوادگى، بكوشید به نقاط مثبت، موهبت و نعمت هایى كه در اختیار دارید بیندیشید نه به امورى كه در اختیار ندارید .


28 . از خطاهاى یكدیگر سریعا بگذرید و خطاهاى همدیگر را تحمل كنید .


29 . بایادآورى برخى ایام مانند روز تولد، سالگرد ازدواج و نظایر آن و دادن هدیه‏هایى هر چند كوچك (مثل یك شاخه گل) به طور نمادین یا سمبلیك عشق و علاقه خود را به همسرتان اعلام كنید .

30 . خود را در برابر همسرتان آراسته و پاكیزه و جالب توجه نگه دارید از پریشانى و وضع نامرتب بپرهیزید