شركت‌هاي بزرگ فن‌آوري تلفن همراه در حال افزايش دانش خود در زمينه فن‌آوري‌نانو هستند تا بتوانند در بازار رقابتي تلفن‌هاي همراه همچنان پيشتازي خود را حفظ كنند.

تقاضا براي گوشي‌هاي كوچك با كارايي بيشتر شركت‌ها را بر آن داشته است، تا به فناوري‌هاي ابتكاري روي بياورند.

فن‌آوري‌نانو شركت‌هايي همچنون نوكيا را ترغيب كرده است تا در زمينه مزاياي پوشش‌ها، مواد و ابزارهاي الكترونيكي نانومقياس به بررسي بپردازند.

ابزارهاي الكتروني قابل چاپ مي‌توانند مدارات موجود را با جوهرهاي الكترونيك كه با استفاده از نانوذرات فلزي، رسانا شده‌اند، جايگزين كنند.

استفاده از نانولوله‌هاي كربني باعث مي‌شود اندازة آنتن‌ها كاهش يافته و در عين حال قدرت دريافت آنها افزايش يابد. با راه يافتن اين مزيت‌ها به گوشي‌هاي تلفن همراه، راه‌ حل مشكلات مربوط به ظرفيت حافظه و مصرف انرژي نيز با فن‌آوري ‌نانو پيدا خواهد شد.

در حالي كه نوكيا و موتورولا در حال تلاش براي توسعه تحقيقات درون سازماني در زمينه فناوري‌نانو هستند، شركت‌هاي ديگر نيز بيكار نشسته‌اند.

شركت‌هايي همچون Cabot Corp مي‌توانند ابزارهاي الكتروني قابل چاپي ارائه دهند و شركت ‌Toshiba بر روي گوشي‌هاي يون ليتيم كار كرده است كه مي‌توانند با سرعت زيادي شارژ شوند.

احتمالا نوكيا در چند سال آينده از اين فن‌آوري‌ها براي توليد استفاده خواهند كرد. به گزارش ايسنا از ستاد ويژه توسعه فن‌آوري نانو، اين شركت‌ها بر اين باورند كه احتمالا اين امر سريع‌تر از پنج سال اتفاق مي‌افتد.

انتظار مي‌رود تعداد گوشي‌هاي تلفن همراه در كل جهان مابين سال‌هاي 2005 تا 2010 به ازاي هر سال 19 درصد افزايش يابد.