رییس هیات مدیره شركت ارتباطات سیار گفت: قرار است ثبت نام جدید تلفن همراه با مبلغ ‌٣٩٠ هزار تومان انجام شده و با كاهش ودیعه اولیه و منطقی كردن هزینه‌های مكالمه در برنامه‌های آتی امكان دسترسی همه اقشار مردم به این وسیله‌ ارتباطی فراهم شود.

دكتر«سیدعلی علویان»، در تشریح طرح‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای شركت ارتباطات سیار با بیان اینكه در حال توسعه‌ بخش رادیویی و توسعه‌ بخش سوییچ شبكه هستیم، اظهار داشت: این برنامه كه امیدواریم تا اواخر نیمه اول سال آینده به طور كامل به مرحله اجرا و بهره‌برداری برسد، توسط پیمانكاران عمومی ‌در حال انجام است و پیش‌بینی می‌كنیم با پایان این فاز از اقدامات توسعه‌ای، ظرفیت كل‌شبكه به حدود ‌١٢ میلیون مشترك برسد.

رییس هیات مدیره‌ شركت ارتباطات سیار با اشاره به اینكه در ادامه فاز‌های توسعه، شركت در حال تدارك مناقصاتی است تا اهداف برنامه چهارم توسعه محقق شود، اظهار داشت: رسیدن به ضریب نفوذ حداقل ‌٣٥ درصد در بخش تلفن همراه كشور پیش‌بینی شده كه باید توسط بخش دولتی، اپراتور دوم و اپراتور اعتباری انجام شود تا مردم خدمات این بخش را با قیمت وكیفیت مناسب دریافت كنند.

وی در زمینه‌ ودیعه خاطر نشان كرد: هدف اصلی در این مرحله حذف اختلاف میان قیمت دولتی و تلفن همراه و بازار آزاد است و در ادامه نیز در جهت كاهش ودیعه تلفن همراه حركت می‌كنیم.

علویان افزود: برنامه بعدی شركت ارتباطات سیار مطابق آنچه كه در برنامه توسعه پیش‌بینی شده است، آمادگی عرضه سهام در بازار بورس خواهد بود.

رییس هیات مدیره شركت ارتباطات سیار تصریح كرد: برنامه دیگر به توسعه‌ سرویس پیام كوتاه اختصاص دارد، براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، ‌ظرفیت شبكه برای ارسال پیام كوتاه تا سه ماه آینده به حدود ‌١٣ میلیون مشترك خواهد رسید تا بتوانیم به نیاز كلیه مشتركان فعلی و توسعه‌ سال آتی پاسخ دهیم.

همچنین طرح آزمایشی نسل ‌٥/٢ تلفن همراه كه امكان ارسال اطلاعات و اتصال به اینترنت با سرعت بالاتر را فراهم می‌كند، در شركت انجام شده و ظرف ماه‌های آینده برای حدود پنج هزار مشترك ظرفیت سازی خواهد شد.

وی با بیان اینكه ارایه سرویس نسل ‌٥/٢ در فاز اول همگانی نخواهد بود، ‌یادآور شد: در فاز اول باید نسبت به بازاریابی و امكان سنجی فنی اقدام كنیم تا مشخص شود انتظار مشتركان از این سرویس چگونه است، ضمن اینكه این سرویس به دلیل وارد كردن بار ترافیكی بیشتر به شبكه با ظرفیت كم آغاز و در مراحل بعد با توجه به تقاضاها و توسعه شبكه افزایش خواهد یافت. این ظرفیت سازی با انجام مناقصه و طی سال آینده انجام خواهد شد.

رییس هیات مدیره شركت ارتباطات سیار خاطر نشان كرد: طرح ضربتی بهینه سازی شبكه‌ی تلفن همراه از دیگر برنامه‌هایی است كه از شروع به كار دولت جدید آغاز شده است و براساس آخرین اطلاعات به طور متوسط،‌شاخص‌های كیفی شبكه ‌١٠ درصد بهبود یافته است، ضمن اینكه در این مدت‌١٦٠ سایت جدید هم افزوده شده كه در مجموع تعداد سایت‌های رادیویی به حدود شش هزار سایت در كل كشور رسیده است.

رییس هیات مدیره شركت ارتباطات سیار ادامه داد: فاز دوم رفع مشكلات شبكه، تمركز روی كاهش قطعی‌های تلفن همراه است، با انجام این كار با توجه به اینكه اشكالات شبكه در فاز اول شناسایی‌شده، شبكه به سمت بهبود پیش می‌رود.

وی در ادامه تشكیل كانون‌های تفكر برای برقرای ارتباط بخش ارتباطات سیار با مجامع دانشگاهی مرتبط با این بحث را از دیگر برنامه‌های شركت ارتباطات سیار عنوان كرد و افزود: با این ارتباط، مشكلات این حوزه مطرح و متفكران این اتاق‌های تفكر، راه‌حل‌های علمی‌و مناسبی برای آنها پیشنهاد خواهند كرد و نیز ایده‌های جدید و نوآوری‌های از طریق این پل ارتباطی جهت ارتقای توان علمی ‌و تكنولوژی این شركت به این مجموعه هدایت خواهد شد.

رییس هیات مدیره شركت ارتباطات سیار در ادامه در مورد مشكلات شركت ارتباطات سیار در راستای توسعه و بهبود وضعیت شبكه‌ تلفن همراه كشور اظهار داشت: رفع این مشكلات همانند سایر مشكلات‌، نیازمند همكاری میان نهادهای عمومی‌، ‌سازمان‌های دولتی و غیر دولتی است.

علویان در ادامه خاطر نشان كرد: یكی از مشكلات همان طور كه قبلاً هم اشاره شده، به اختصاص فضا برای نصب تجهیزات باز می‌شود‌، این مشكل در حالی است كه مسوولان بارها اعلام كردند كه بخشی از بالا بردن كیفیت شبكه به نصب Bts ‌ها در مكان‌های مشخص مربوط است و دسترسی بیشتر به این نقاط به بهبود كیفیت شبكه می‌انجامد، اما همكاری لازم، آنطور كه انتظار داریم انجام نمی‌گیرد.

وی در ادامه، جمع آوری تجهیزات نصب شده در برخی از مكان‌ها را از دیگر مشكلات عنوان كرد و گفت: جمع كردن هر سایت به تحت تاثیر قرار گرفتن سایر سایت‌ها، اجبار برای تامین ارتباط آن منطقه از سایت‌های دیگر و در نتیجه كیفیت نامناسب شبكه می‌انجامد.

علویان همچنین مشكل سپرده شدن كار به پیمانكاران نوپای مخابراتی را یكی دیگر از مشكلات فعلی دانست و تصریح كرد: شركت با محدویت‌هایی در راستای جذب نیرو و پرداختی‌ها نیز مواجه است كه باعث شده از این نظر در مضیقه قرار گیریم.

رییس هیات مدیره‌ شركت ارتباطات سیار در مورد طرح كاهش قیمت سیم كارت تلفن همراه و جزییات آن گفت: طرح كاهش ‌١٠ درصدی قیمت تلفن همراه از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شده كه مراحل قانونی خود را طی می‌كند و قرار است ثبت نام جدید تلفن همراه با مبلغ ‌٣٩٠ هزار تومان انجام گیرد و با كاهش ودیعه اولیه و منطقی كردن هزینه‌های مكالمه در برنامه‌های آتی امكان دسترسی همه اقشار مردم به این وسیله ارتباطی فراهم شود.

وی افزود: همچنین طرح حذف هزینه‌ مكالمات كمتر از سه ثانیه كه به دلیل مشكلات ناشی از شبكه‌قطع شده باشد نیز طرح دیگر‌ی است كه با اعمال آن این هزینه از مشترك كسر نخواهد شد.

علویان در مورد طرح ایجاد بانك اطلاعات مشتركان تلفن همراه كشور گفت: این بانك اطلاعات وجود دارد اما اینكه چگونه در اختیار عموم قرار گیرد، ‌دو نظر مطرح شده است كه بانك اطلاعات بر اساس لیست افرادی كه مایل هستند شماره‌ آنها به دیگران ارایه شود، در دسترس قرار گیرد و یا اطلاعات همه به جز كسانی كه تمایل دارند شماره‌‌شان در بانك موجود باشد، در این بانك اطلاعات قابل دسترسی باشد.

وی افزود: با توجه به این نظرات، كار كارشناسی در حال انجام است تا طرح پس از بررسی ابعاد، مختلف اقتصادی، فنی و امنیتی و جمع‌آوری نظرات بخش‌های مرتبط با این موضوع عملیاتی شود.