وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: در حال تلاش هستيم تا پايه‌هاي فني شبكه تلفن همراه را در اختيار شركت‌هاي داخلي قرار دهيم تا ديگر نيازي به خارجي‌ها نداشته باشيم. تا زماني كه شبكه را به كنترل خود در نياوريم معضل تلفن همراه وجود دارد.

محمد سليماني وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در جمع خبرنگاران گفت: كيفيت تلفن همراه يك داستان قديمي‌است و مسئولان در گذشته با اين مسئله به صورت علمي‌و فني برخورد نكردند. وي گفت: ثبت نام سيم‌كارت تلفن همراه از اول بهمن سال جاري شروع مي‌شود و10درصد تخفيف قيمت تلفن همراه را نيز با وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه هماهنگ كرديم اما هنوز اين مطلب به صورت مكتوب به ما ابلاغ نشده است. وي افزود: در سال 85 فيش‌هاي ثبت‌نامي ‌را به مشتريان و اگذار مي‌كنيم.

وي تصريح كرد: ما طرحي را از اول ماه رمضان تا پايان آذرماه به اجرا گذاشتيم و در آن پارامترهايي را كه بر روي كيفيت تلفن همراه تاثيرگذار است را مشخص مي‌كرديم؛ به نظر كارشناسان، برخي شاخص‌هاي كيفيت در اين سه ماه 20 درصد بهبود يافته و حتي بعضي شاخص‌ها به استاندارد نزديك شده است. سليماني با تاكيد بر اين كه شبكه فعلي تلفن همراه ناپايدار است گفت: ما براي بهبود وضعيت تلفن همراه بايد شبكه را در كنترل خود درآوريم تا بتوانيم بهينه‌سازي شبكه را شروع كنيم.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اعلام اين كه كيفيت شبكه تلفن همراه به صورت زماني و مكاني متغير است گفت: در حال تلاش هستيم تا پايه‌هاي فني شبكه تلفن همراه را در اختيار شركت‌هاي داخلي قرار دهيم تا ديگر نيازي به خارجي‌ها نداشته باشيم. وي معتقد است، تا زماني كه شبكه را به كنترل خود در نياوريم معضل تلفن همراه وجود دارد.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات اعلام زمان براي بهبود كيفيت شبكه را كاري غيرعلمي‌ و حساب نشده دانست و عنوان كرد: ما بايد بررسي كنيم كه در چه مكان‌هايي بايد وارد عمل شويم تا شبكه را تحت كنترل درآوريم.

وي در پاسخ به سؤالي مبني بر اين كه آيا مي‌توان به صحبت‌هاي تلفني خبرنگاران، قبل از حادثه سقوط هواپيماي C_130 دست يافت گفت: با مجوز قضايي اين كار امكان‌پذير است و صحبت‌هاي آنها در مراكز مخابراتي موجود است.

ثبت‌نام جديد تلفن همراه اختلالي در شبكه ايجاد نمي‌كند
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اين‌كه ثبت‌نام سيم‌كارت اختلالي در شبكه به وجود نمي‌آورد ، گفت: ما در سه ماهه گذشته 33 هزار سيم‌كارت توزيع كرديم و مشاهده مي‌كنيم كه توانستيم شبكه را افزايش دهيم تا اين واگذاري‌ها كيفيت شبكه را از وضعيت فعلي پايين‌تر نياورد. وي با تاكيد بر اين كه كيفيت تلفن همرا تنها در تهران مشكل دارد ‌گفت: ما درحال تلاش هستيم تا ثبت نام سري جديد سيم كارت‌ها‌ي تلفن همراه بيشتر در نقاط دور افتاده و شهرهاي كوچك انجام گيرد و تصميم داريم تلفن همراه را در اين مناطق توسعه دهيم.