هموطن- ثبت نام قسطي برای دريافت سيم کارت منتفی است و فقط بحث بر مبناي اين بوده كه دستگاه‌ها يا ارگان‌ها تسهيلاتي براي ثبت نام قسطي تلفن همراه در اختيار بگذار.


جزئیات بیشتر ثبت نام سیم کارت های دولتی از سوی شرکت ارتباطات سیار مبنی بر شروع ثبت نام از اول تا 27 بهمن ماه سال جاري و انجام قرعه کشی در 27 فروردین اعلام شد.
مهندس رسول سرائیان، مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار در اولین نشست مطبوعاتی خود تحت عنوان" همراهی 84" به تشریح جزئیات ثبت نام سیم کارت پرداخت.
وی سال 84 را نقطه عطف تاریخ ارتباطات سیار نامید و بیان داشت: در این سال چند رویداد مهم رخ داده است که باب مناسبی را در جهت ارائه خدمات ایجاد خواهد کرد. بر همین اساس برای اولین بار بحث رقابت در ارتباطات سیار در خصوص سرویس ارتباطات تلفنی پیش آمد و با ورود تالیا، مردم حداقل در تهران حق انتخاب پیدا کردند.
وی ادامه داد: نکته مهم دیگر شکل گیری اپراتور دوم بود که علی رغم تمامی چالشها به عرصه تحقق پیوست. وی افزود: امیدواریم با توسعه تالیا و آغاز به کار ایران سل در کل کشور، روز به روز عرصه رقابت تنگ تر و پر چالش تر شود. وی در ادامه با اشاره به ثبت نام های سال 84 بیان داشت: تا پایان سال 84 آنچه که به عنوان تعهد پیش بینی شده است، رسیدن به سقف 3 میلیون بود.
اما اکنون طبق برنامه چهارم توسعه، وزارت ارتباطات موظف است به منظور توسعه ارتباطات و فناوری ضریب نفوذ تلفن همراه را به 35 درصد برساند. یعنی معادل 25 میلیون تلفن همراه که به نوعی میان اپراتور اول، دوم و سوم تقسیم شده است.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه بعد از ثبت نام های اسفند سال 82 مشترکان تلفن همراه به 5/8 میلیون نفر رسیده اند، اکنون تا پایان برنامه چهارم، یعنی تا سال 88 این رقم باید به 18 میلیون و 100 هزار شماره برسد.

امکان استرداد کل مبلغ 15 روز پس از قرعه کشی
وی درادامه با اشاره به ثبت نام های دور جدید از اول بهمن لغایت 27 بهمن ماه اظهار داشت: حوزه‌ جغرافيايي ثبت‌نام تمام نقاطي است كه بر اساس قانون تقسيمات كشوري، توسط وزارت كشور به عنوان شهر اعلام شده‌اند.
وي ادامه داد: تاكنون بر اساس آخرين اطلاعات هزار و 15 شهر در كشور وجود دارد، كه ثبت نام در تمام آن‌ها انجام خواهد شد، پيش از اين هزار و 11 شهر تحت پوشش تلفن همراه بودند كه از اين پس چهار شهر جديد التاسيس هم به آن افزوده شده و در صورت ثبت نام پوشش تلفن همراه در آن‌ها نيز تكميل خواهد شد.
وي در ادامه به متقاضيان ثبت نام توصيه كرد که هر فرد در همان شهري كه از تلفن همراه استفاده خواهد كرد، ثبت نام انجام دهد، زيرا در غير اين صورت بايد 20 درصد هزينه‌اضافي جابه جايي پرداخت كند.
وي ادامه داد: در راستاي اين ثبت نام پيش‌بيني شد در صورتي كه مشترك به هر دليل درخواست استراداد وجه ثبت نام تلفن همراه را داشته باشد، از 15 روز پس از اعلام قرعه كشي اين امكان براي وي فراهم شود. بدين ترتيب فرد با مراجعه به همان محلي كه ثبت نام كرده مي‌تواند كل وجه هزينه‌ ثبت نام را استرداد كند.

هزینه ثبت نام از مشترکان دریافت نمی شود
وي در ادامه در مورد هزينه‌ ثبت نام سیم کارت گفت: اين هزينه طبق مصوبه‌ شوراي اقتصاد 360 هزار تومان خواهد بود كه به نام شركت ارتباطات سيار و در شعب اعلام شده واريز مي‌شود. همچنين متقاضيان مي‌توانند از ساعت 8 صبح تا 6 بعداز ظهر و در روزهاي اعلام شده در تمام نقاط پيش‌بيني شده نسبت به ثبت نام اقدام كنند.
وی تصریح کرد: هیچ گونه وجهی بابت فرم ثبت نام، عملیات بانکی دریافت نمی شود و اخذ هر مبلغی از سوی هر مرجعی قابل توجیه نیست .
وی ادامه داد: در صورتي كه متقاضيان با مورد خلافي در اين رابطه مواجه شدند مي‌توانند با شماره های 58- 88641057، واحد بازرسی شرکت ارتباطات سیار در تهران تماس بگیرند.

نقل و انتقال فيش تلفن همراه يك ماه پس اعلان زمان واگذاری امكان پذير است
وي ادامه داد: همچنين پيش‌بيني شد تا براي ثبت نام چند سيم كارت در اين دوره به بيش از يك فيش يا حواله‌ بانكي نياز نباشد بلكه فرد با يك فيش بانكي مي‌تواند، وجه خود را پرداخت كند، اما براي ثبت نام چند سيم كارت لازم است از فيش بانكي كپي گرفته و براي هر سيم كارت فرم ثبت نام را جداگانه دريافت كند. مبناي ثبت نام فيش رايانه‌اي است كه به نام فردي كه پول را به حساب واريز كرده صادر خواهد شد.
سرائيان در ادامه خاطر نشان كرد: نقل و انتقال فيش تلفن همراه از يك ماه پس از تاريخي كه براي دريافت سيم كارت اعلام مي‌شود، امكان پذير است به اين معني كه خريد و فروش تا يك ماه قبل از اعلام زمان حتما در دفاتر خدمات ارتباطي انجام شود و متقاضيان از نقل و انتقال دستي خودداري كنند.
وي ادامه داد: مدارك مورد نياز ثبت نام تلفن همراه در آگهي ثبت نام اشاره خواهد شد، اما ذكر اين نكته ضروري است كه تنها فرم ثبت نام تكثير شده در جرايد و كپي آن در دفاتر پستي و محل‌هاي ثبت نام قابل ارايه است .

درج كد 10 رقمي‌ و آدرس صحيح پستي در فرم ثبت نام
وي ادامه داد: درج كد 10 رقمي‌ و آدرس صحيح پستي در فرم ثبت نام ضروري است، زيرا خوانا بودن آدرس در زمان توزيع قبوض كاركرد مهم بوده و باعث خواهد شد تا فيش‌هاي كاركرد با حداقل مشكل به دست مشتركان برسد.
وي با بيان اين كه بانك‌هاي پيش‌بيني شده براي دريافت هزينه‌ ثبت نام شامل بانك ملي، ملت، صادرات، سپه و تجارت خواهد بود، افزود: نقاط در نظر گرفته شده براي ثبت نام دفاتر خدمات ارتباطي، آژانس‌ها، دفاتر پستي و احتمالا شعب سياري است كه از سوي شركت پست پيش‌بيني و اعلام خواهد شد.
وي از متقاضيان درخواست كرد كه پس از دريافت فيش ثبت نامي‌ حتما نسبت به كنترل اطلاعات مندرج در آن اقدام كند، زيرا در صورت مغايرت اطلاعات مذكور با اطلاعات فرد، كنترل آن كار بسيار دشواري خواهد بود. همچنين ثبت نام كنندگان بايد در حفظ فيش ثبت نام خود دقت كنند چرا كه صدور فيش المثني تقريبا غيرممكن و بسيار دشوار خواهد بود. انجام عمليات دقيق ثبت نام از ابتداي تاريخ واريز وجه تا زمان دريافت فرم رايانه‌اي ضروري است.
تحويل سيم كارت بعد از پایان بهمن سال 85 خسارت تعلق می گیرد سرائيان ياد آور شد: طبق پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته چنانچه واگذاري سيم كارت ‌هاي ثبت نامي‌ از بهمن ماه سال 84 بيش از يك سال به طول بيانجامد و تحويل سيم كارت به اسفند سال 85 به بعد موكول شود به ازاي هر ماه تاخير معادل سه هزار و 600 تومان در قبض كاركرد فرد به عنوان بستانكار اعمال خواهد شد.
وي خاطر نشان كرد: در اين دوره از واگذاري سيم كارت‌ها، طبق روال گذشته در همان محل ثبت نام شده، تحويل مشترك خواهد شد. همچنين شماره 09990 به عنوان واحد ارتباطات مردمي‌ شركت مخابرات پاسخگوي نيازهاي اطلاعاتي مردم خواهد بود .

منكر مشكلات در شبكه‌ تلفن همراه نيستيم
مهندس سرائیان در بخش دیگری از این جلسه به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.
وی در خصوص لزوم تكميل زيرساخت‌هاي شبكه‌ تلفن همراه قبل از انجام ثبت نام مجدد تلفن همراه و اين كه مركز پژوهش‌هاي مجلس نيز روی اين مساله تاكيد كرده است‏ اظهار داشت: انجام ثبت نام بر اساس وظيفه‌ا‌ي است كه درقانون به عهده‌ ما گذاشته شده‏ ما طبق قانون عمل مي‌كنيم و چنانچه مجلس يا هر نهاد قانوني نقطه نظراتي در اين رابطه ابلاغ كند نيز بر اساس قانون عمل خواهيم كرد.
وي افزود: در راستاي اين ثبت‌نام، انجام تعهدات و واگذاري‌ها متناسب با ظرفيت سازي انجام خواهد شد.
وي يادآور شد: ما منكر مشكلات در شبكه‌ تلفن همراه نيستيم، اما از طرف ديگر توسعه‌ ظرفيت شبكه، بهبود و تنظيمات و بهينه سازي شبكه در حال انجام است.

محدوديت به ترويج دلالي در بازار منجر می شود
وي در پاسخ به اين سوال كه چرا ثبت نام تلفن همراه بر اساس نياز انجام نمي‌شود و آيا اين امر به بروز دلالي در بازار منجر نخواهد شد، گفت: آزاد گذاشتن تعداد ثبت نام با توجه به انجام كارهاي تحقيقاتي، نظر سنجي و در نظرگرفتن جوانب مختلف كار صورت گرفت و به اين نتيجه رسيديم كه اعمال هر گونه محدوديت نيز به واسطه گري و ترويج دلالي در بازار منجر خواهد شد.

ثبت نام قسطي هيچگاه از جانب ما مطرح نشد
وي در پاسخ به سوال خبرنگاري در مورد بحث‌هاي مطرح شده پيرامون ثبت نام قسطي تلفن همراه گفت: ثبت نام قسطي، بحثي بود كه هيچگاه از جانب ما مطرح نشده است، اگر بحثي هم در اين مورد مطرح شده، بر مبناي اين بوده كه دستگاه‌ها يا ارگان‌ها تسهيلاتي براي ثبت نام قسطي تلفن همراه در اختيار بگذارند.
وي در مورد ميزان ظرفيت در شبكه‌ تلفن همراه، با بيان اين كه در هر ثبت نام، برنامه‌ فازبندي توسعه‌يي بايد انجام شود، گفت: در تعدادي از مراكز مانند تهران ظرفيت خالي نداريم و در برخي ديگر از نقاط داراي ظرفيت خالي هستيم،اما در راستاي انجام ظرفيت سازي، برنامه‌ توسعه‌ايي در نقاط مذكور انجام خواهد شد.
وي در مورد انجام ثبت نام آنلاين تلفن همراه گفت: بخشي از اين كار به شبكه‌ بانكي كشور و بخشي ديگر، به شبكه‌ پستي بر مي‌گردد. در صورتي كه شركت پست نسبت به انجام چنين كاري اعلام آمادگي كند ما هم براي فراهم كردن اين امكان، در خدمتشان هستيم.
وي در مورد ميزان پيش بيني براي انجام ثبت نام در بهمن ماه افزود: برآورد ثبت نام براساس نظر سنجي، بين ‌٥/٣ تا ‌٤ ميليون است اما پارامترهاي مختلفي مي‌تواند اين رقم را تغيير دهد.
وی در بخشی از مطالب خود بودجه سال 84 شرکت ارتباطات سیار را معدل 800 میلیارد تومان اعلام کرد و تصریح کرد: درآمد این شرکت بدون گردش مالی در خزانه به دست ما نمی رسد و با اجازه خزانه دار و بر اساس بودجه مصوب توزیع می شود.
مهندس سرائیان در خصوص مطرح شدن صحبت هایی مبنی بر کاهش هزینه ثبت نام در دوره های بعدی خاطرنشان کرد:آخرین مصوبه شورای اقتصاد 360 هزار تومان است و اکنون برنامه جدیدی برای کاهش در دوره های بعدی نداریم.

مهندس سرائیان در پاسخ به خبرنگار هموطن:
وي در پاسخ به سوال خبرنگار هموطن در خصوص اینکه پايان اسفند ماه به عنوان زمان بهبود اختلالات شبكه‌ تلفن همراه اعلام شده بود، اما اکنون صحبت از ادامه یافتن آن تا زمان واگذاری های جدید می شود، گفت: فرايند بهينه سازي و بهبود شبكه مستمر خواهد بود و چنانچه مطلبي مبني بر اين كه پايان اين امر در اسفند ماه مطرح شده، به اين معنا است كه بخشي از كار در اين زمان خاتمه مي‌يابد، اما كار بهينه سازي و بهبود شبكه در مقطع خاص متوقف نخواهد شد.وي در مورد علت بروز اختلال در ارسال Sms طي هفته‌ گذشته به خبرنگار هموطن گفت: اختلال در ارسال Sms بحث خيلي پيچيده‌اي نيست، زيرا در مواقع خاصي از سال به دليل حجم بالاي ترافيك در شبكه با مشكلاتي در شبكه مواجه مي‌شويم، چرا كه افراد در ايامي‌ مانند عيد قربان حجم زيادي از پيام‌ها را ارسال مي‌كنند در حالي كه شبكه براي حالت طبيعي و بهينه طراحي شده است، بنابراين مي‌توان پيش‌بيني كرد كه احتمالا در شب عيد غدير هم با چنين مشكلي برخورد كنيم، زيرا اين اتفاق با توجه به ماهيت شبكه رخ خواهد داد.

در حاشيه:
*اولین جلسه مطبوعاتی شرکت ارتباطات سیار پس از گذشت بیش از یکسال از تشکیل شرکت، برگزار شد و با توجه به این موضوع جلسه بسیار به حاشیه و گله مندی از عدم اطلاع رسانی این شرکت به رسانه ها گذشت.
*سرپرست روابط عمومی شرکت ارتباطات سیار بسیار روی مطرح نشدن موضوعات خارج از ثبت نام تاکید داشت و رفتار نه چندان مناسبی را با خبرنگاران در پیش گرفته بود که این موضوع باعث اعتراض جمعی خبرنگاران و مشاجرات لفظی شد.
* چند تن از خبرنگاران به نشانه اعتراض به رفتار سرپرست روابط عمومی جلسه را ترک کردند.
*با وجود مطرح شدن سئوالات خبرنگاران بصورت شفاف، اما مهندس سرائیان سعی در بسته نگه داشتن موضوعات و پرهیز از اعلام زمان برطرف شدن اختلالات شبکه داشت و برطرف شدن این اشکالات را مستمر(تا آخر عمر) دانست