دانش‌آموزان در كشور مالزي مي‌توانند رسما در مدرسه از تلفن همراه استفاده كنند اما اين امر تنها به ناهار خوري، راه‌پله‌ها و فضاهاي باز مدرسه و پيش از شروع كلاس‌ها، در طول زنگ تفريح و پس از جلسات....... اين شرايط و قوانين در دستور‌العمل‌هاي استفاده از تلفن همراه در مدرسه و از سوي وزير آموزش و پورش اين كشور قيد شده است. طبق اين قوانين تمام تلفن‌هاي همراه در مدت تدريس، يادگيري و فعاليت‌هاي آموزشي بايد خاموش باشند.از اين رو هر گونه استفاده از تلفن‌هاي همراه شامل ارسال پيام كوتاه، بازي، ملودي‌هاي تلفن، استفاده از دوربين و ساير امكانات همگي فقط به ناهار خوري، راه‌پله‌ها و فضاهاي باز در ساعات غير درسي محدود مي‌شود.

در اين دستور العمل‌ها همچنين به دانش‌آموزان يادآوري مي‌شود كه به همراه داشتن هر گونه وسيله با ارزش به مدرسه با مسووليت خود آن‌ها است. به علاوه مسوولان مدرسه در صورت مشاهده هر گونه تخلف از قوانين از سوي دانش‌آموزان اجازه توقيف تلفن‌هاي آن‌ها را دارند.

اين قوانين در اسرع وقت از سوي ادارات دولتي آموزش و پرورش به كليه مدارس تحت نظارت اين وزارت ابلاغ خواهد شد. قانون اجازه استفاده از تلفن همراه در مدارس در پي تقاضاي والدين كه مي‌خواستند به گونه‌اي با فرزندانشان در ساعات مدرسه در ارتباط بوده و از امنيت آن‌ها اطمينان حاصل كنند، تصويب شده است.