توسعه صنعت تلفن همراه در چین

وانگ جیانزهو ، رییس و مدیر اجرایی شرکت تلفن همراه چین به پیشکسوتان عرصه تلفن همراه اروپا ازقبیل ودافون و تلفونیکا نشان داد که چين دراین عرصه بازیگر ماهری است .

02/12/1384
تاليانيوز- صنعت تلفن همراه چین امسال براي اولين باردر نمايشگاه 3GSM بارسلوناي اسپانيا شرکت کرده بود، نمايشگاهي که سال قبل در شهر کن در فرانسه برگزار شده بود.
به گزارش پايگاه خبري تاليانيوز، وانگ جیانزهو ، رییس و مدیر اجرایی شرکت تلفن همراه چین به پیشکسوتان عرصه تلفن همراه اروپا ازقبیل ودافون و تلفونیکا نشان داد که چين دراین عرصه بازیگر ماهری است .
درسه ماهه چهارم سال 2005، به طور متوسط 3.9 ميليون نفر به جمع مشترکان تلفن همراه در چين افزوده شد.
وانگ ژياهو رییس شرکت China Mobile در اين مورد مي گويد : " من فکر می کنم ما می توانیم سیر رشد را درآینده طی کنیم. او همچنین اظهارامیدواری کرد که چين بتواند از تخصص خود در حوزه تلفن همراه در بازارهاي نوظهور استفاده کند.
وی اظهار نداشت که این شرکت چینی کدام بخش از بازار تلفن همراه را هدف قرارداده است. China Mobile هم اکنون250 ميليون مشترک دارد و اين رقم مرتب در حال افزايش است.اين اپراتور درزمینه تولید گوشی تلفن همراه و لوازم جانبي آن بسیار موفق می باشد .
هفته گذشته اعلام شد که اپراتورهای اروپا به ورود دیر هنگام چین به عرصه تلفن های همراه 3G به عنوان یک برگ برنده نگاه می کنند و از این مسئله برای کاهش قیمت گوشی های 3G که بسیار گران می باشند ، بهره خواهند برد. 2 سال پیش قراربود چین مجوزفعاليت شرکتهاي 3G را صادر کند، ولی تاکنون این کاررا نکرده است . ونگ به اپراتورهای اروپایی تلفن همراه این نوید را داد که کاربران تلفن همراه درچین قادر خواهند بود تصاویر بازي هاي المپیک 2008 را روی گوشی های نسل سوم يا 3G مشاهده کنند .
نه تنها صنعت تلفن همراه در چین شاهد نوعی توسعه جهانی می باشد و به نحوی از این نظر اروپا را مغلوب خود کرده است، بلکه درزمینه ارائه خدمات جانبی از اپراتورهای اروپایی پیشی گرفته است .
ونگ خاطرنشان کرد بارگذاري موسيقي بر روي گوشي هاي همراه از فروش CD در اين کشور پيشي گرفته است، به گونه اي که يک قطعه آهنگ معروف چيني تاکنون بيش از 15 ميليون بار بر روي گوشي هاي همراه بارگذاري شده است.
شایان ذکر است که شرکت ودافون 27/3 درصد سهام شرک مخابرات چین را در اختيار دارد .

منبع : روابط عمومی تالیا