تلفن همراه پیش پرداخته درمقایسه با تلفن همراه پس پرداخته رشد بهتری داشته است و این درواقع همان چیزی است که دربازار تلفن همراه درحال به وقوع پیوستن است
08/12/1384
تاليانيوز- خدمات تلفن همراه پیش پرداخته که پیش از این توسط شرکتهای بزرگ تلفن همراه جدی گرفته نمی شد، اکنون به یکی از قطبهای بزرگ درآمد زایی درصنعت تلفن همراه تبدیل شده است.
به گزارش پايگاه خبري تاليانيوز به نقل از Cellular News، در سطح جهان، تلفن های همراه پیش پرداخته درآمد و سود کمتری دارند و از طرفی احتمال اینکه اپراتورها پس ازمدتی ازارائه چنين خدماتي خودداری کنند، وجود دارد. اما درصورت کاهش قابل پیش بینی ظرفيت هاي موجود براي توسعه شبکه هاي تلفن همراه، اپراتورها بیشتر مایل خواهند بود که درزمینه های دیگر این صنعت و از جمله ارائه سرويس هاي پيش پرداخته فعالیت کرده و به رشد و بالندگی برسند.
تاد رتمییر، تحلیل گر گروه امنیتی سولیل ، اظهارداشته :" طی دو سال آینده شاهد کاهش قابل توجهی درمیزان درآمدهای اپراتورهاي تلفن همراه خواهیم بود، وی همچنین خاطر نشان کرد شمارمشترکان رو به کاهش است و درحال حاضر تقریبا همه مردم ازخدمات تلفن همراه استفاده می کنند.
تیک مدیر اپراتور آمريکايي اسپرینت نکستل هم مي گويد:" شمار مشترکان این شرکت درسه ماهه چهارم سال 2005 ، 4/1 میلیون نفر افزایش داشته است که ازاین میزان ، 624 هزار نفر یا به عبارت دیگر 45% را مشترکان تلفن همراه پیش پرداخته تشکیل می دهند.
افزایش تعداد مشترکان تلفن های همراه پیش پرداخته بسیار شایان توجه بوده و نقش مهمی درموفقیت شرکت اسپرینت داشت.
پاول صالح ، مدیر مالی شرکت اسپرینت ، اظهارمي دارد:" تلفن همراه پیش پرداخته درمقایسه با تلفن همراه پس پرداخته رشد بهتری داشته است و این درواقع همان چیزی است که دربازار تلفن همراه درحال به وقوع پیوستن است و این رشد روزبه روز سریع تر خواهد شد.
درنتیجه همین رشد سریع تلفن همراه پیش پرداخته دربازار ، شرکت های بزرگ تلفن همراه پس پرداخته نیز تصمیم گرفته اند که این ریسک را بکنند و وارد این مقوله شده وبه طورجدی برای دست یابی به موفقیت دراین زمینه فعالیت کنند.
علاوه بر شرکت بوست ، شرکت اسپرینت محصول مشترکش با شرکت ویرجین گروپ ( تلفن همراه ویرجین موبایل Virgin Mobile ) را وارد بازار کرده است.
همچنین اپراتور Cingular Wireless که به طورمشترک توسط شرکت های AT&T و بل ثوت Bell South تاسيس شده ، اخیرا اقدام به تولید گوشي Go Phone کرده است که تنها براي بهره مندي از خدمات تلفن همراه پیش پرداخته اين اپراتور قابل استفاده است.
همچنین شرکت آمریکایی تلفن همراه T-Mobile که متعلق به شرکت آلمانی Deutsche Telekom می باشد با ارائه خدمات همراه پیش پرداخته ، بر شمار مشترکانش افزوده است .
علاوه بر اين Verizon Wireless دو سرویس تلفن همراه پیش پرداخته به نام های INpulse و EasyPay ارائه کرده است.
کارشناسان مي گويند: قاعدتا درفصل اول سال جاری صنعت تلفن همراه پیش پرداخته شاهد جذب مشترکین بيشتري خواهد بود که درعین حال این میزان رشد درمقایسه با گذشته ، بي سابقه بوده وعلتش اين است که مشترکین تلفن همراه در سه ماهه اول سال که بازپرداختی مالیات ها و یا پاداش آخر سال را دریافت کرده اند ، خیلی دست و دلبازتر عمل کرده و بیشتربرای استفاده از خدمات تلفن همراه پول خرج می کنند.
مدیر اپراتوراسپرینت هم معتقد است که هزینه ها و سود تلفن همراه پیش پرداخته روبه افزایش است.
لن لوئر ، مدیر عامل شرکت اسپرینت مي گويد :" میانگین درآمدی که از هر مشترک پيش پرداخته عاید این شرکت می شود ، درآمد خالص مورد نیازبرای هر مشترک را تامین می کندو هزینه های جذب مشتری را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
اگر چه عموما مشترکان تلفن همراه پیش پرداخته ،به خاطر مکالمات صوتی کمتر، درآمد کمتري را هم براي اپراتورها به ارمغان مي آورند، اما کارشناسان عرصه صنعت موبايل معتقدند مشترکان اين سرويس ها به همان نسبت تمایل بیشتری به استفاده از سرويس هاي ارزش افزوده تلفن همراه ازقبیل بارگذاری موسیقی و دريافت فايل دارند.
مشترکان تلفن های همراه پیش پرداخته که معمولا جوانها هستند تمایل بیشتری به تعامل اطلاعاتی و دریافت و ارسال اطلاعات ازطریق گوشي هايشان دارند. ویلیام پاور که یک تحلیل گر اقتصادی است اظهار مي دارد :" من معتقدم این سیستم به رشدش ادامه خواهد داد وبسیار موفق خواهد بود.
وي مي افزايد: بررسي ها حاکي است مشترکان تلفن همراه پیش پرداخته و پس پرداخته تقریبا به يک میزان برای دریافت خدمات ارزش افزوده هزینه می کنند."
مدير اپراتور آمريکايي Cingular در اين مورد مي گويد :" راه اندازی شبکه نسل سوم تلفن های همراه این شرکت درماه اکتبر نقطه عطفی درفعالیت های آن بود که درآمد فراوانی برای این شرکت به ارمغان خواهد آورد و درآمدزایی ناشی از تعاملات مشترکین را سرعت خواهد بخشید.
وي مي آفزايد: درحال حاضر، ممکن است اپراتورهای تلفن همراه نتایج حاصل از افزایش تعداد مشترکان تلفن همراه پیش پرداخته را به وضوح درنیابند، اما وضعيت در آينده تغيير خواهد کرد.
وي خاطرنشان کرد :" اگرچه رشد درآمدی ناشی از جذب مشترکان تلفن همراه پیش پرداخته مناسب بوده،اما جالب اينکه این مشترکان فقط 7/2 میلیون از 50 میلیون مشترکان این شرکت راتشکیل می دهند.
خلاصه آنکه ، تحلیل گران اقتصادی معتقدند تلفن های همراه پیش پرداخته برنده صنعت تلفن های همراه در آينده خواهند بود.
منبع : روابط عمومی تالیا