شركت توليدكننده نرم‌افزارهاي ضد ويروس "كاسپرسكي" از شناسايي يك تروجان جديد با قابليت ارسال خودكار پيغامهاي كوتاه(‪ (SMS‬از گوشي‌هاي موبايل آلوده شده، خبر مي‌دهد.

به گزارش سايت اينترنتي "پي‌سي‌مگزين"، تروجان تازه شناسايي شده با نام "ردبرازر-اي"(‪ (Redbrowser-A‬بر خلاف اغلب ويروسهاي رايانه‌اي كه تنها در گوشي‌هاي موبايل پيشرفته و گران‌قيمت فعال مي‌شوند، بيشتر انواع موبايلها از جمله موبايلهاي ارزان قيمتي كه داراي قابليتهاي "جاوا"(‪ (J2ME‬هستند، را آلوده مي‌كند.

اين تروجان پس از ورود به گوشي موبايل، خود را يك مرورگر "وپ"(‪(WAP‬ معرفي كرده و وانمود مي‌كند كه در صورت فعال شدن، كاربر مي‌تواند با استفاده از آن قابليت اينترنتي "وپ" رايگان بهره‌مند شود.

تروجان "ردبرازر-اي" هم‌اكنون تنها در شبكه مخابراتي روسيه شناسايي شده و تلاش مي‌كند از گوشي‌هاي موبايل آلوده شده تعداد زيادي پيغام كوتاه به ‪۱۰‬ شماره تلفن مشخص ارسال كرده و با اين روش هزينه تلفن همراه كاربر را بالابرده و يا به عبارتي اعتبار اشتراك موبايل كاربر را به پايان برساند.

تروجان مذكور از طريق خدمات اينترنتي "وپ"، سامانه ارتباط بي‌سيم "بلو-توث" و يا از طريق ارتباط مستقيم با رايانه‌هاي شخصي، به گوشي‌هاي موبايل راه پيدا مي‌كند.

كارشناسان عقيده دارند ظهور تروجان "ردبرازر-اي" زنگ خطري براي كاربران گوشي‌هاي موبايل و شركتهاي ارائه‌دهنده خدمات تلفن همراه است كه بايد كم كم خود را براي ظهور ويروسهاي تلفن همراه هزينه ساز و خطرناك آماده كنند.