مديرگروه مخابرات دانشگاه صنعتي شريف،گفت: ثبت‌نام بيش از يك خط توسط يك فرد و بدون استفاده نگه داشتن چند خط براي كاهش بار شبكه‌ي تلفن همراه مفيد بوده و همچنين رشد اپراتور دوم و تاليا نيز مقداري ازحجم بار شبكه‌ي تلفن همراه را به دوش خواهد كشيد.

دكتر«خلج» در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس فناوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به دو هدف توسعه و بهينه‌سازي، اظهار داشت: شركت ارتباطات سيار براي رسيدن به توسعه‌، ارايه‌ي سيم كارت را تحت عنوان پروژه‌ي Gc به پيمانكاران خصوصي واگذار خواهد كرد و براي رسيدن به بهينه سازي مطلوب نيز مناقصه‌هايي بين شركت‌هاي خصوصي برگزار مي‌شود.

وي در ادامه پشتيباني شركت ارتباطات سيار از بهينه‌سازي را دشوار دانست و تصريح كرد: پشتيباني توسط ارتباطات سيار از بهينه‌سازي دشوارتر است، اما مي‌تواند امكان پذير باشد و اين در صورتي است كه لايه‌هاي اداري به نحوي تسهيل كننده‌ي راه باشند.

خلج آمار بالاي ثبت نام تلفن همراه نزديك به هشت ميليون و خريد بيش از يك خط توسط يك فرد را عاملي در كاهش ترافيك آينده‌ي شبكه‌ي تلفن همراه دانست و خاطرنشان كرد: افرادي كه ثبت‌نام كردند و چند خط را بدون استفاده نگه داشتند براي كاهش بار شبكه مفيد خواهند بود و همچنين رشد اپراتور دوم و تاليا نيز مقداري از اين حجم را به دوش مي‌كشد.

وي گفت: آمار بالاي فروش سيم كارت همان تعداد مشترك را به همراه نخواهد داشت، از طرفي فروش سيم كارت بازار كاذبي ايجاد كرده است و حضور اپراتور دوم به صورت موازي به همراه شركت‌هاي درگير از لحاظ فضاي كاري، حجم بالايي را شامل مي‌شود كه در كل جهان آمار بي‌سابقه‌اي است.