تولید گوشی‌های ساده و ارزان قیمت توسط غول‌های صنعت ارتباطات سیار که حتی برخی از آنها زیر 40 دلار قیمت دارند به همگان امکان داده که از این وسیله ارتباطی مدرن بهره‌مند شوند
14/12/1384
احسان موحدیان - هموطن - تلفن‌های همراه دیگر صرفا وسیله‌ای برای برقراری ارتباط صوتی محسوب نمی‌شوند. این وسایل کوچک اما مفید نوعی ابزار دستی کمکی به حساب می‌آیند که مجهز به نرم‌افزارهای player، امکانات اتصال به اینترنت و بسیاری امکانات مفید دیگر بوده و برای ثبت لحظات دل‌انگیز زندگی هم به کار می‌روند.
در حالی که رایانه‌های شخصی، به علت گران بودن از نظر بسیاری از شهروندان کشورهای در حال توسعه کالاهایی لوکس به نظر می‌رسند، تلفن‌های همراه چنین وضعیتی ندارند و عموم مردم دسترسی بهتر و مناسب‌تری به آنها دارند.
از سوی دیگر تولید گوشی‌های ساده و ارزان قیمت توسط غول‌های صنعت ارتباطات سیار که حتی برخی از آنها زیر 40 دلار قیمت دارند به همگان امکان داده که از این وسیله ارتباطی مدرن بهره‌مند شوند.
پر کردن شکاف دیجیتال
کارشناسان می‌گویند تلفن همراه تنها فناوری ارزشمندی است که به پر کردن شکاف دیجیتال کمک می‌کند و دیگر ساخته‌های پیشرفته دست بشر در این زمینه چندان موفق نبوده‌اند.
به گفته آنان ایجاد و توسعه شبکه‌های تلفن همراه در مقایسه با دیگر فناوری‌های مدرن چندان پرخرج نیست. صاحبنظران تاکید می‌کنند صنعت تلفن همراه از پتانسیل بالایی برای کمک به پر کردن شکاف دیجیتال در جهان برخوردار است، زیرا امروزه شبکه‌های تلفن همراه در بسیاری از کشورهای در حال توسعه و حتی عقب افتاده جهان هم وجود دارد که از طریق آنها می‌تواند خدمات فراوانی را به عموم مردم ارائه کرد.
هم‌اکنون حدود یک سوم جمعیت 6 میلیارد نفری جهان از تلفن همراه استفاده می‌کنند، اما تعداد کاربران اینترنت حدود یک میلیارد نفر و تعداد مالکان رایانه‌های شخصی در جهان از این مقدار هم کمتر است.
انتظار می‌رود ساخت گوشی‌های ارزان قیمت زمینه را برای افزایش حیرت‌آور تعداد کاربران تلفن همراه در سراسر جهان فراهم کند.
موتورولا؛ پیشتاز!
در میان شرکت‌های سازنده تلفن همراه موتورولا با ساخت گوشی‌های ارزان قیمت C113 و C113A که بزودی روانه بازار می‌شوند پیشتاز است.
این گوشی‌ها تنها 30 دلار قیمت دارند و تاکنون 12 میلیون سفارش برای خرید آنها از نقاط مختلف جهان دریافت شده است.
البته برخی معتقدند این اقدام موتورولا حرکتی کاسبکارانه برای کسب درآمد بیشتر و رسیدن به سود بالاتر است و در کشورهای در حال توسعه مردم قبل از خرید تلفن همراه نیازهای مهمتری دارند که باید رفع شود. اما مخالفان این ایده می‌گویند تلفن‌های همراه باید با شکستن موانعی که از پیشرفت اقتصاد و تجارت در کشورهای فقیر جلوگیری می‌کند به ایجاد تحول اجتماعی کمک کند.
به عنوان مثال کشاورزان و ماهیگیران با استفاده از تلفن همراه می‌توانند براحتی مناسبترین بازار برای فروش محصولات خود بیابند، بدون آن که نیازی به استفاده از نظرات واسطه‌ها و دلالان داشته باشند.
آنان می‌توانند با استفاده از تلفن همراه مستقیما با فروشندگان بازار در تماس باشند و کالای موردنظر خود را به گرانترین قیمت بفروشند.
ابزاری برای پیشبرد کسب و کار
با این حساب تلفن همراه دیگر یک کالای لوکس نیست، بلکه ابزاری ضروری برای پیشبرد کسب و کار تلقی می‌شود.
کارشناسان می‌گویند برپایی شبکه‌های تلفن همراه مبنایی برای تحولات بعدی است، مخصوصا که امروزه برپایی شبکه‌های ارتباط سیار حتی از ایجاد شبکه‌های تلفن ثابت هم ساده‌تر شده است.
به عنوان مثال تعداد مشترکان تلفن همراه در آفریقا طی چند سال اخیر از رشدی 8 برابر بیشتر از تعداد مشترکان تلفن ثابت برخوردار بوده است.
همچنین مطالعات نشان می‌دهد هزینه برقراری ارتباط ثابت به ازای هر شخص 10 برابر بیشتر از هزینه لازم برای برقراری ارتباط سیار است.
منبع : روابط عمومی تالیا