فروش گوشی های تلفن همراهی که قادربه ذخیره و پخش موسیقی می باشند ، به سرعت رو به افزایش است
16/12/1384
تاليانيوز- به نظر می رسد گوشی تلفن همراه دستگاهی که هم اکنون درجیب ميلياردها نفر ازمردم جهان یافت می شود، بزرگترین تهدید برای دستگاهiPod ساخت شرکت Apple Computer وصنعت ساخت دستگاههای قابل حمل پخش موسیقی باشد.
به گزارش پايگاه خبري تاليانيوز به نقل از رويترز، فروش گوشی های تلفن همراهی که قادربه ذخیره و پخش موسیقی می باشند ، به سرعت رو به افزایش است و این رشد سریع نويدبخش موفقیت تولید کنندگان اين قبيل گوشیها مانند سونی اریکسون و موتورولاست.
تولید این نوع گوشی های تلفن همراه که قابلیت پخش موسیقی دارند ممکن است به هیچ وجه منجر به از بين رفتن تقاضا برای خرید دستگاههای پخش موسیقی شرکتهای سونی ، سامسونگ ، ریجن ال .تی. دی و غيره نشود ، اما به طور حتم بر میزان تقاضای بازار براي این گونه محصولات تاثیر منفی خواهند گذاشت.
سیمون لونگ ، نایب رییس شرکت موتورولا در آسیا ، در کنفرانس جهانی تکنولوژی رویترز که درهنگ کنگ برگزارشد اظهار داشت : " شما فقط با داشتن یک گوشی تلفن همراه می توانید با دیگران صحبت کنید ، عکس بگیرید ، و به موسیقی گوش کنید."
تحلیلگران این عرصه اظهارمی دارند: " دستگاههای پخش موسیقی ساده تر که مجهز به قطعات حافظه فلش هستند و قابلیت ذخیره هزارآهنگ موسیقی را دارند ، حساسترین نوع گوشی ها هستند .
پيتر کينگ تحليل گر موسسه Strategy Analytics مي گويد: " گوشی های تلفن همراه با قابلیت پخش موسیقی، تاثیرچندانی بر بازار هارد ديسک های گران و با کیفیت بالا و با ظرفیت بالای هارد دیسک نخواهند داشت اما این گوشی ها به طور حتم بازار حافظه هاي فلاش ارزان قیمت را تحت تاثیر قرارخواهند داد. کینگ پیش بینی می کند درسال 2010، فروش گوشی هایی که مجهز بهMP3 player می باشند ، به 796 میلیون واحد برسد که این میزان معادل سه چهارم فروش گوشی درسال جاری ميلادي خواهد بود.
درتحقیقی که به منظور دستیابی به سرنخ هایی درزمینه تغییرات بازار تقاضای گوشی های همراه انجام شد ، تحلیلگران ورود گوشی های مجهز به دوربین درسال 2000 را بررسی کردند. محققان دریافتند با ورود این نوع گوشی ها به بازارگوشی های تلفن همراه ، تقاضا برای خرید دوربين های دیجیتال ارزانتر کاهش یافت ،اما به طورکلی تاثیر شدیدی بر اين صنعت نداشت .
برخی از کاربران تلفن همراه بر این باورند درحالی که می توانند با صرف 100 الی 200 دلار بیشتر، یک تلفن همراه سونی اریکسون واکمني جدید با همان میزان ظرفیت موسیقی خریداری کنند ، لزومی ندارد 249 دلار( معادل 142 پوند انگلیس ) را برای خرید یک iPod مجهز به حافظه فلاش با ظرفیت 4 گیگا بایت صرف کنند .
این گوشی تلفن همراه به درسال جاری وارد بازار خواهد شد .
کلودیو چسچیا عضو گروه تحقیقی IDC معتقد است تولید این محصول تاثیر شدیدی بربازارهای آسیا خواهد داشت .
وی گفت :" درآسیا مردم به تلفن همراه به عنوان کالایی که پرستیژ می آورد می نگرند و درخرید آن خیلی راحت عمل می کنند و به راحتی 500 یا 600 دلار برای خرید آخرین مدل تلفن همراه هزینه می کنند، ولی تمایلی به اینکه برای خرید یک MP3 player 200 الی 300 دلار خرج کنند ، ندارند .
گفتني است شرکت Apple 55 درصد بازار جهانی MP 3 player را تحت کنترل دارد و درضمن 70 درصد بازار سهام آمریکا را نیز تصاحب کرده است.
این کمپانی همچنین از فروش میلیونها آهنگ موسیقی ازطریق فروشگاه اینترنتی iTunes سود کلانی را نصیب خود می کند .
اما رقابت این شرکت با شرکت هایی که به پخش موسیقی برروی گوشی تلفن همراه مبادرت می ورزند ، همچنان ادامه دارد.
اواخرسال گذشته موتورولا ،گوشی هایی را وارد بازارکرد که توانایی دريافت و پخش فایلهای موسیقی دیجیتال را از اين فروشگاه اينترنتي داشتند. اما به دلیل وجود دو نقیصه منجمله ظرفیت پایین و طراحی پیچیده ، چنین گوشی هایی با استقبال خوبی دربازار گوشی های تلفن همراه مواجه نشدند .
گفتني است موتورولا درنظردارد که از تکنولوژی Windows Media شرکت میکروسافت درساخت نوعی از گوشی هایي که توانایی پخش موسیقی دارند ، استفاده کند.

منبع : روابط عمومی تالیا