قوز بالا قوزي به نام تاليا
گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
 1. #1

  درجه
  مدير ارشد بازنشسته
  بخش
  پاکت پی سی , فارسی سازی
  شماره كاربری
  28612
  نوشته ها
  4,838
  سپاس ها
  1,161
  سپاس از شما 7,712 بار در 1,205 پست
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Aug 2005
  محل سکونت
  موبایلستان
  091-0935-092

  پیش فرض قوز بالا قوزي به نام تاليا

  تاليا بر اساس قرارداد خود موظف بود تا 28 بهمن ماه سال جاري 2 ميليون سيم‌كارت در 28 مركز استان كشور واگذار كند ، چرا چنين نشد و تنها به 23 درصد از تعهداتش عمل كرده است؟ چرا در اين ده ماه مجري طرح در شركت مخابرات ايران، مديران اين شركت و وزارتخانه و مجلس در مقابل عهدشكني و ظلمي كه به مشتركان تاليا وارد شده ساكت ماندند و قوز بالا قوزتري از شبكه تلفن همراه دولتي كشور را بوجود آورده اند؟؟؟

  آرش كريم بيگي - ICTna
  اولين بار در تاريخ 19 شهريورماه سال 81 دكتر عليرضا بهرامپور مديرعامل وقت شركت مخابرات ايران در يك نشست خبري از برگزاري و اعلام نتيجه مناقصه "انتخاب پيمانكار اپراتور شبكه تلفن همراه اعتباري" تا دو ماه ديگر خبر داد و اظهار داشت: پس از اعلام، برنده‌ مناقصه كار خود را شروع خواهد كرد و ظرف مدت ‌٦ ماه تا يك‌سال،شبكه سيم‌كارت‌هاي اعتباري راه‌اندازي خواهد شد. اما ماجراي سيم‌كارت‌هاي اعتباري تاليا به همين سادگي پيش نرفت...
  در آن زمان دكتر عليرضا بهرامپور به هيچ وجه فكر نمي‌كرد مناقصه و اجراي طرح تلفن همراه اعتباري(و پشت بندش ماجراي مناقصه اپراتور دوم تلفن همراه) تبديل به خبرسازترين و جنجالي‌ترين سوژه حوزه مخابرات و حتي اقتصاد كشور شود. جزئيات و ابهامات نحوه برگزاري مناقصه و اعلام برنده ماه‌ها سوژه اصلي صفحات اقتصادي و فناوري اطلاعات روزنامه ها و خبرگزاري‌هاي مطرح كشور بود و "سيم‌كارت اعتباري" هم بجاي وعده شش ماه تا يكساله عليرضا بهرامپور با بيش از سه سال تاخير و در ارديبهشت 84 عرضه شد!


  مناقصه پرابهام

  اعلام ديرهنگام نتيجه مناقصه
  روابط عمومي شركت مخابرات ايران در آخرين روز فروردين 1382 (يعني 5ماه ديرتر از زمان اعلام شده توسط دكتر بهرامپور) با تشريح و توجيه روند برگزاري مناقصه اپراتور تلفن همراه اعتباري "شركت تعاوني اسلامي مجتمع صنعتي رفسنجان" را به عنوان برنده مناقصه اعلام كرد و افزود: «شركت تعاوني اسلامي مجتمع صنعتي رفسنجان» با مشاركت «تله 2» سوئد، مشاورت شركت بين‌المللي «ميسون»، سرمايه‌گذاري خارجي «اينترنشنال بانك» و «كامويك» ـ كه بالاترين امتياز فني و كم‌ترين قيمت را داشتند در تاريخ 30/1/82 برنده مناقصه عرضه دوميليون سيم‌كارت تلفن همراه پيش پرداخته شناخته شد.
  بنابر اعلام روابط عمومي مخابرات ايران پس از اعلام فراخوان مناقصه نمايندگان 72 شركت مراجعه و اسناد مناقصه را خريداري كردند، اما در مهلت مقرر تنها 35 شركت اسناد تكميل شده را ارائه نمودند كه پس از بررسي‌‌هاي متعدد و گسترده‌ فني و اقتصادي تنها 8 شركت تأييد صلاحيت شدند. در ارزيابي‌‌هاي مجدد پيشنهاد‌هاي 5 شركت مورد تأييد نهايي قرار گرفت و به مرحله‌ گشايش پاكت‌‌هاي پيشنهاد قيمت راه يافت كه از ميان آن‌ها "تعاوني اسلامي مجتمع صنعتي رفسنجان" بيشترين امتياز را كسب و برنده مناقصه شد.

  ظاهرا قرارداد نهايي ميان طرفين در تاريخ ۸۲/۱۱/۲۸ امضا شد و همان زمان دكتر علي اكبر صنعتي در مقام مديرعامل وقت شركت مخابرات ايران عمده‌ترين دليل تاخير در امضاي قرارداد تلفن‌ همراه اعتباري را "مشكلات داخلي مجتمع صنعتي رفسنجان" عنوان كرد،اما مشخص نكرد با وجود اين تعلل و تاخير بلندمدتٍ تعاوني رفسنجان چرا شركت مخابرات هيچگونه اعمال فشار يا اقدامي براي رفتن به سراغ نفر دوم مناقصه را مطرح يا انجام نداده است.

  غولهايي كه دست خالي برگشتند
  شركت مخابرات ايران نكات قابل توجه مناقصه‌ ياد شده را حضور قوي شركت‌‌هاي مطرح مخابراتي اروپايي و چند مليتي به عنوان اپراتور، مشاور، سرمايه‌گذار و توليد كننده‌ تجهيزات در مناقصه دانست كه از جمله به حضور غول‌هاي مخابراتي‌اي چون تله2، SFR، ترك‌سل، ميلي كام، موبيل كام، الوطنيه و اوجر به عنوان اپراتور، شركت‌‌هاي نت كام، ايركام، سوفركام، ميسون و نت2 و به عنوان مشاور گلف بانك، الوطنيه، اوجر، ميلي كام، فوائ غانم، وام بروك، اينترنشنال بانك و كامويك به عنوان سرمايه‌گذار خارجي اشاره كرده بود كه از بين آنها شركت تعاوني رفسنجان برنده مناقصه شده است!
  شركت مخابرات ايران در پايان اطلاعيه خود پيشبيني كرده بود اين سيم‌كارت‌ها در پايان همان سال (1382) واگذار شوند كه البته اين اتفاق خيلي ديرتر از وعده ها و تعهدات داده شده افتاد و سيم‌كارت‌هاي اعتباري با عنوان تجاري "تاليا" با بيش از يكسال تاخير در خرداد 84 توزيع شدند.

  ناظران مناقصه
  طبق اعلام روابط عمومي شركت مخابرات ايران به منظور سرعت بخشيدن و هدايت روند مناقصه و نيز شفافيت آن، كليه‌ مراحل اساسي زير نظر كميته‌ راهبردي با عضويت نمايندگان قوه‌ قضاييه، قوه‌ مقننه، سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور، وزارتخانه‌‌هاي امور اقتصادي و دارايي و اطلاعات، 2 تن از استادان بخش مخابرات دانشگاه‌ها، 3 نفر از معاونان وزارتخانه و به رياست سيد احمد معتمدي وزير وقت پست و تلگراف و تلفن (كه مدتي بعد به وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات تغيير نام داد) به پيش رفته و مورد تأييد قرار گرفته است و حتي گفته شد كه چندين بار به شركت‌ها براي حضور قوي تر در مناقصه فرصت داده شد!

  رد ايرادات و ابهامات وارد شده به مناقصه
  يك ماه بعد و در تاريخ 8 ارديبهشت ماه 1382 داوود زارعيان مديركل روابط عمومي شركت مخابرات ايران در مصاحبه‌اي با خبرنگار ايسنا با تشريح دست و پا شكسته سيم‌كارت‌هاي پيش پرداخته (PriPaid) درباره زمان واگذاري اين سرويس گفت: پيش‌بيني شركت مخابرات در واگذاري تلفن همراه اعتباري، پايان امسال است!
  وي درپايان همين مصاحبه درباره‌ اظهار نظري مبني بر اشكال قانوني در مناقصه‌ تلفن همراه اعتباري و انتخاب يك شركت تعاوني با وجود نسبت خانوادگي با يكي از مسئولان شركت مخابرات (مهندس حسين بهرامپور مديرعامل مجتمع صنعتي رفنسجان و مدير پروژه تاليا از اقوام نزديك دكتر عليرضا بهرامپور مديرعامل وقت شركت مخابرات ايران است) گفت:« اين مناقصه با حضور دستگاه‌هاي نظارتي انجام شده و تمامي ضوابط قانوني رعايت شده است و هيچ گونه ايراد قانوني نمي‌توان به آن گرفت! »


  بدقولي‌هاي تاليا

  - تاخير در راه‌اندازي شبكه
  عمده‌ترين بدقولي تاليا تا پيش از واگذاري، تاخير بيش از يكساله اش در راه‌اندازي شبكه است: نتيجه مناقصه پيمانكار اپراتور تلفن همراه اعتباري كشور 30 فرودين 82 اعلام شد و مديران مختلف شركت مخابرات ايران و حتي شخص سيد احمد معتمدي (وزير وقت ارتباطات و فناوري اطلاعات كشور) بارها و بارها اعلام كردند كه اين شبكه تا پايان همان سال (1382) سرويس دهي خود را به مشتركان آغاز خواهد كرد.
  اين درحالي است كه تاليا با بيش از يكسال تاخير در تاريخ 4ام خردادماه 84 رسما شبكه خود را راه‌اندازي كرد!
  شايان ذكر است كه باوجود اينكه نتيجه مناقصه در تاريخ 30 فروردين 82 اعلام شد يازده ماه بعد و در تاريخ ۸۲/۱۱/۲۸ قرارداد نهايي مابين طرفين امضا شد!

  - كيفيت پايين شبكه
  تا قبل از افتتاح شبكه تاليا ، هيچ كس فكر نمي‌كرد شبكه‌اي ضعيف‌تر و بي‌كيفيت‌تر از شبكه تلفن همراه دولتي ايران( TCI) وجود داشته باشد ! اما بعد از آغاز واگذاري سيم‌كارت‌هاي اين اپراتور و زير بار رفتن شبكه تاليا، TCI رو سفيد شد چرا كه تاليا ثابت كرد مي‌شود شبكه‌اي بي‌كيفيت‌تر از شبكه تلفن همراه دولتي كشور وجود داشته باشد!
  تاليا فعلا فقط در محدوده شهر تهران سرويس‌دهي مي‌كند اما در همين محدوده هم مشكلات بسياري ناشي از نقاط كور گسترده، ترافيك بالاي شبكه، همپوشاني نامناسب دكل‌هاي BTS ، كمبود لينك‌هاي ارتباطي از تاليا به شبكه تلفن ثابت و سيار دولتي كشور ، اختلال در مركز SMS تاليا و كمبود و اختلال در لينك پيوند دهنده SMS Center تاليا به TCI و حتي نبود برق در محل سايت‌هاي BTS مشتركان تاليا را مدت‌هاست زجركش كرده است.

  تاليا درحالي گوي سبقت بي كيفيتي را از شبكه TCI ربود كه پيشتر مديرعامل آن يعني حسين بهرامپور وعده دستيابي به "شبكه‌‌اي كارآمد" با ظرفيت سرويس دهي كامل براي 3 ميليون مشترك در 3 سال آينده را داده بود و جري مابس مدير وقت ارشد اين شبكه از آمادگي دو شركت tele2iran و مجتمع صنعتي رفسنجان براي كمك به شركت مخابرات ايران در زمينه‌ افزايش ظرفيت شبكه تلفن همراه دولتي كشور ارائه خبرداده بود!

  - وعده سر خرمنٍ 2 ميليون مشترك تا پايان سال!
  سيد احمد معتمدي وزير ICT وقت كشور در سخنراني افتتاحيه‌اش در همايش مديران شركت‌هاي مخابرات استان‌هاي سراسر كشور در تاريخ 6ام تيرماه 1382 قول واگذاري دوميليون سيم‌كارت اعتباري تا پايان سال 82 در سراسر كشور را داده بود.همچنين در "گردهمايي پروژه‌ تلفن همراه اعتباري" كه ‌٣٠ ارديبهشت ماه 83 و با حضور ”دكتر معتمدي” ، ”مهندس حسين بهرامپور” مديرعامل مجتمع صنعتي رفسنجان، ”جري مابس” مدير ارشد وقت پروژه‌ تلفن همراه اعتباري در ايران و ”مارك بيلز” از اعضاي هيات مديره‌ي شركت Tele2AB و در محل سالن همايش‌‌هاي بين‌المللي صدا و سيما برگزار شد ”جري مابس” مدير ارشد پروژه‌ تلفن همراه اعتباري در ايران گفت: شركت زيمنس توانايي تامين ‌٢ ميليون مشترك تلفن همراه را دارد و براي اين كار از خدمات tele2 و مشاوره‌ شركت نت‌كام هم استفاده مي‌كند و براي ‌٢ ميليون مشترك‌ برنامه‌ريزي كرده‌ايم و تا اين تاريخ شبكه به طور كامل راه‌اندازي مي‌شود و در اين پروژه‌ هدف ما اين است كه ظرفيت كارت‌‌هاي اعتباري را بالا ببريم. جري مابس كه بعدها جاي خود را به پرل لارسن داد حتي پا را از اين هم فراتر گذاشته و با اعتماد به نفس گفته بود دو شركت tele2iran و مجتمع صنعتي رفسنجان در صورت نياز آماده اند تا به شركت مخابرات ايران كمك‌هايي در زمينه‌ افزايش ظرفيت شبكه تلفن همراه دولتي كشور ارائه كنند! در همان همايش ”مهندس حسين بهرامپور” مديرعامل مجتمع صنعتي رفسنجان وعده دستيابي به شبكه‌‌اي كارآمد با ظرفيت سرويس دهي كامل براي 2 ميليون مشترك در 3 سال آينده را داد و اضافه كرد "بر اساس برنامه‌ زمانبدي شده مجري موظف است در سال اول، يك ميليون شماره‌ تلفن همراه اعتباري را به مشتركين خود واگذار كند.

  وعده‌هاي وزير وقت ارتباطات، مجري پروژه و مدير ارشد پروژه در حالي بيان شد كه امروز يعني در واپسين روز‌هاي سال 84 و پس از گذشت دست‌كم دو سال،شبكه تلفن همراه اعتباري تاليا تنها توانسته به كمتر از 500هزار مشترك آنهم فقط در سطح شهر تهران سرويس دهي كند و در جديدترين وعده داده شده، مدير روابط عمومي اش در پايان مصاحبه هفته گذشته خود با خبرنگار ايسنا صحبت از اوايل تابستان سال آينده را براي كسب حدنصاب دوميليون مشترك به ميان آورده است.
  بعدها رمضانعلي صادق‌زاده رئيس كميته مخابرات مجلس در گفت‌وگويي خبر از بازخواست مجلس بابت تاخير فوق را داد و تصريح كرد از وزارتخانه و سازمان مديريت گله كرديم كه با توجه به اينكه قرارداد پروژه در ‪ ۸۲/۱۱/۲۸‬اجرايي شده بود و قرار بود ظرف دو سال، يعني تا ‪ ،۸۴/۱۱/۲۸‬دو ميليون سيم‌كارت اعتباري واگذار شود، چرا تنها ‪۲۵‬ درصد از سيم‌كارت‌ها آن هم با كيفيت بسيار پايين ، واگذار كرده‌اند.

  - تاليا از تهران بيرون نرفت!
  در همان همايش ”مهندس حسين بهرامپور” مديرعامل مجتمع صنعتي رفسنجان نويد دستيابي به شبكه‌‌اي كارآمد با ظرفيت سرويس دهي كامل براي2 ميليون مشترك در 3 سال آينده را داد و اضافه كرد "بر اساس برنامه‌ زمانبدي شده مجري موظف است در سال اول، يك ميليون شماره‌ تلفن همراه اعتباري را به مشتركين واگذار كند كه در اين فاز، تهران و مراكز 28 استان تحت پوشش اين سرويس قرار خواهند گرفت و در سال دوم ضمن تكميل عمليات سال اول تمامي كشور زيرپوشش قرار خواهد گرفت و ظرفيت به 2 ميليون مشترك افزايش خواهد يافت" همانطور كه بهرامپور گفت تاليا موظف بود در سال اول يك ميليون شماره واگذار كند اما امروز و بعد از گذشت نزديك به سه سال از اعلام برنده مناقصه و يك سالگي شبكه، تاليا تنها 455 هزار و 855 مشترك محدود به شهر تهران را داراست و درحالي به اولين سالگرد تولد تاليا (چهارم خردادماه) نزديك مي‌شويم كه خبري از راه‌اندازي شبكه در 28 مركز استان مورد تعهد نيست و تنها نام شهر‌هاي چون قم و مشهد زمزمه مي‌شود!

  - محدوديت و سوء استفاد از كارت شارژ‌هاي تاليا
  عليرغم اعلام اوليه مديران تاليا در خصوص ابعاد گسترده شبكه توزيع كارت‌هاي شارژ تاليا مشتركين اين شبكه طي 10 ماهي كه از راه‌اندازي رسمي اين شبكه مي‌گذرد بارها با نبود كارت شارژ‌هاي تاليا در بازه‌هاي زماني مختلف مواجه شده و حتي به اين دليل امتياز سيم‌كارت خود را از دست داده‌اند.
  از ديگر مشكلات مربوط به تاليا كارت مي‌توان به سوءاستفاده فرصت‌طلبان از طريق جعل كارت شارژ‌هاي تاليا، سرقت رمز كارت‌ها و فروش بيشتر از قيمت مصوب توسط نمايندگي‌ها اشاره كرد.

  - باز هم خلف وعده: تاليا GPRS ندارد!
  پيش از افتتاح شبكه تاليا مديران اين شبكه وعده امكان ارسال و دريافت تصاوير رنگي، انيميشن، موسيقي و ويدئو كليپ و كلا پيام‌هاي چندرسانه‌اي(MMS) را داده بودند و حتي دكتر سيد احمد علمايي مديركل دفتر مشاركت‌‌هاي بخش غيردولتي و مجري سيم‌كارت اعتباري در شركت مخابرات ايران اعلام كرده بود كه سيم‌كارت‌‌هاي اعتباري، قابليت‌‌هاي ويژ‌هاي نسبت به سيم‌كارت‌‌هاي معمولي تلفن همراه در اختيار مشتركان قرار خواهند داد و با استفاده از تلفن همراه اعتباري، سرويس MMS نيز كه قابليت ارسال و دريافت تصاوير و عكس هم در اختيار قرار مي‌دهد قابل استفاده خواهد بود. وي در آن گفت‌وگو تصريح كرده بود: شبكه‌ي “پري‌پيد“ روي شبكه‌ IN يا هوشمند قرار خواهد گرفت كه اين نكته سرويس‌‌هاي ارزش افزوده‌ي زيادي براي شبكه و مردم به دنبال خواهد داشت و ‌٥ درصد مشتركان در اين شبكه تلفن همراه مي‌توانند از Gprs كه نسل ‌٥/٢ شبكه‌‌هاي سيار است استفاده كنند و بدين ترتيب اين امكان ايجاد مي‌شود كه علاوه بر صوت، سرويس ديتا با سرعت بيشتري در اختيار مشتركان قرار داده ‌شود، همچنين امكان ارتباط با اينترنت و استفاده از سرويس‌‌هاي اينترنت از طريق گوشي تلفن همراه فراهم خواهد شد و حداقل سرعت در اين مورد حدود ‌٣٠ تا ‌٣٥ كيلوبيت بر ثانيه خواهد بود.

  اما امروز و بعد از نزديك به حدود ده ماه از راه‌اندازي اين شبكه خبري از خدمات مبتني بر GPRS و MMS و ديتا بر روي اين شبكه به ميان نمي آيد و فهرست سرويس‌هاي ويژه و ارزش افزوده ارائه شده در اين شبكه تقريبا همان چيزي است كه در شبكه تلفن همراه دولتي موجود با تعرفه‌هاي پايين تر ارائه مي‌شود.


  انتقادات به تاليا جدي‌تر مي‌شود...

  مجلس تاليا را بازخواست مي‌كند
  دوشنبه 19 ديماه سال جاري ايرنا مصاحبه رييس كميته مخابرات مجلس شوراي اسلامي را منتشر كرد كه طي آن دكتر رمضانعلي صادق‌زاده اعلام كرد: يك ماه به وزارت ارتباطات و شركت تاليا فرصت داديم كه اقداماتي براي بهبود كيفيت سيم‌كارت اعتباري انجام دهند.
  وي اظهار داشت: وضع موجود سيم‌كارت اعتباري تلفن همراه بعد از ظهر روزگذشته با حضور مدير عامل شركت تاليا، وكيل حقوقي وي، رييس سازمان تنظيم مقررات، نماينده بخش ارتباطات سازمان مديريت و برنامه‌ريزي و نمايندگاني از دفتر مشاركت مردمي و عمومي وزارت ارتباطات در اين كميته بررسي شد.
  وي افزود: ما، هم از نظر كيفيت و هم از نظر نحوه واگذاري سيم‌كارت‌هاي اعتباري بشدت گله كرديم و آقاي "بهرامپور" مدير عامل تاليا، گزارشي را از وضع موجود داد و معلوم شد فازبندي‌هاي پروژه اجرا نشده و كيفيت ، مطلوب نيست.

  صادق‌زاده گفت: از وزارتخانه و سازمان مديريت گله كرديم كه با توجه به اينكه قرارداد پروژه در ‪ ۸۲/۱۱/۲۸‬اجرايي شده بود و قرار بود ظرف دو سال، يعني تا ‪ ۸۴/۱۱/۲۸ ‬دو ميليون سيم‌كارت اعتباري واگذار شود، چرا تنها ‪۲۵‬ درصد از سيم‌كارت‌ها را آن هم با كيفيت بسيار پايين ، واگذار كرده‌اند.
  رييس كميته مخابرات وابسته به كميسيون صنايع و معادن مجلس گفت: نكته دوم كه مطرح كرديم اين بود كه آينده قرارداد بسيار مبهم است و مشخص نيست بقيه واگذاري سيم‌كارت‌ها در پروژ‌هاي كه مهلت تكميل آن، يك ماه ديگر تمام مي‌شود، چگونه خواهد بود و اگر با كيفيت فعلي پيش برود، اصلا قابل قبول نيست.

  به گفته صادق‌زاده، بهرامپور در پاسخ، شماري از نكات موجود در قرارداد را مطرح كرد و از جمله اينكه مجتمع پسته رفسنجان در حالي در مناقصه قرارداد برنده شد كه نكاتي چون مشاور، اپراتور همكار و تجهيزاتي كه بايد به اين مجتمع در پروژه اعطا شود، در آن ملحوظ بود ولي پس از برنده شدن حين اجراي اين مفاد با مشكلاتي مواجه شد.
  نماينده مردم رشت در مجلس همچنين افزود: بهرامپور گفت كه از جمله مشكلات اجرايي متوجه اين مساله است ، چون شركتهايي كه بايد اين كمكها و تجهيزات را ارائه دهند، انحصاري بودند، در اجرا همكاري نمي‌كردند و بخشي را نيز به ابهاماتي كه در خود قرارداد بود، ارتباط داد و گفت كه مسئولان وزارت ارتباطات همكاري لازم را با ما نكرده‌اند.

  صادق‌زاده در ادامه گفت: دكتر "معصوم فرديس" رييس سازمان تنظيم مقررات و معاون وزير ارتباطات نيز جواب داد كه ما تا حد امكان همكاري كرده‌ايم ولي چون اين پروژه اولين تجربه واگذاري امور تصدي‌گري بخش مخابرات به بخش خصوصي بوده‌است، پيش‌بيني مي‌كرديم كه مشكلاتي پيش بيايد.
  رييس كميته مخابرات مجلس افزود: از آقاي "اميراحمدي" نماينده سازمان مديريت نيز انتقاد كرديم كه اين سازمان نظارت كافي بر روي اين قرارداد نداشته است و با توجه به اينكه اين قرارداد با آحاد مردم در ارتباط است ، اثرات منفي خواهد داشت.

  به گفته صادق‌زاده، "يك ماه به وزارتخانه، سازمان مديريت و شركت تاليا فرصت داديم كه مشكلات داخلي خود را حل كنند و يك ماه ديگر، در اواخر بهمن- ماه، مجددا اين جلسه را در كميته برگزار كنيم تا تاليا جدول زمان‌بندي خود را براي اجراي پروژه به كميته بياورد و از نظر كيفيت نيز بايد اقداماتي انجام دهد تا به حد استاندارد برسانند".
  وي افزود: گفتيم كه اگر نتوانيد اين اقدامات را انجام دهيد، ما در جهت لغو اين قرارداد حركت مي‌كنيم و يا اصلا اجازه واگذاري سيم‌كارت اعتباري را نمي‌دهيم و يا مجددا وزارت ارتباطات را ملزم مي‌كنيم كه مناقصه جديدي را برگزار كند.

  انتقاد وزير ارتباطات از وضعيت تاليا
  در تاريخ 15 بهمن ماه و در حاشيه سفر استاني رئيس جمهور به استان فارس، دكتر سليماني وزير فعلي ارتباطات و فناوري اطلاعات كشور در جمع خبرنگاران محلي به واگذاري سيم‌كارت‌هاي اعتباري اشاره كرده و گفته بود: پيمانكار مربوط " تاليا" براساس برنامه، فعاليت خود راانجام نداده و از زمان پيش‌بيني شده مدت زمان قابل توجهي عقب است.
  وي با بيان اينكه اين سامانه اكنون فقط در تهران راه‌اندازي شده است افزود : امكانات و ظرفيت‌هاي شبكه در شش شهر ديگر ايجاد شده است و اميدواريم واگذاري آن در اين كلا‌ن شهرها نيز آغاز شود.

  تاليا تنها به ۲۳درصد تعهداتش عمل كرده است!
  8ام اسفند سال جاري رمضانعلي صادق‌زاده شيخان رييس كميته مخابرات كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با يكي از رسانه ها با بيان اينكه مجتمع صنعتي رفسنجان به تنها 23 درصد از تعهداتش عمل كرده، تصريح كرد: اكنون 470 هزارسيم‌كارت تاليا در تهران فعال مي‌باشد در صورتي كه قرار بوده حدود 2 ميليون سيم‌كارت تا پايان امسال واگذار شود، امااين امر محقق نشده است.
  وي تصريح كرد: در جلسه يك ماه گذشته كميته مخابرات مجلس كه در خصوص سيم‌كارت‌‌هاي تاليا برگزار شد طرفين (مسوولان تاليا و مخابرات) يكديگر را متهم مي‌كردند. در جلسه‌اي كه قرار است تا اوايل هفته آينده برگزار شود مسئولان تاليا مخابرات در مورد تعويق در عمل به تعهدات توضيح خواهند داد و راهكار‌هاي خود را براي اينكه تا چه زماني به تعهدات خود عمل خواهند كرد، ارائه مي‌دهند.

  مخابرات هم سيم‌كارت اعتباري عرضه خواهد كرد
  روز 28 بهمن ماه براي مديران تاليا روز سختي بود چرا كه بعد از مدت‌ها زمزمه، دكتر وفا غفاريان، رييس هيات مديره شركت مادر تخصصي مخابرات ايران، درگفت و گو با خبرنگار ايلنا رسما شايعات مطرح شده در خصوص طرح عرضه مستقيم سيم‌كارت اعتباري توسط شركت مخابرات ايران و مبتني بر بستر شبكه تلفن همراه كشور را تاييد كرد در خصوص جزييات طرح سيم‌كارت اعتباري اپراتور اول، اظهار داشت: بررسي‌‏هايي درحال انجام است كه طي آن شركت مخابرات ايران بتواند با امكاناتي كه تامين كرده، سيم‌كارت‌‏‌هاي تلفن همراه را هم به صورت پيش پرداختي در اختيارمردم قرار دهد.
  وي ، با بيان اين كه اين سيم‌كارت‌‏ها قابليت تاليا را دارا هستند، ياد آور شد: سيم‌كارت اعتباري شركت مخابرات از نظرتعرفه مخابراتي نيز مشابه تاليا عمل خواهد كرد.

  دكتر غفاريان، اين اقدام را منافات با خصوصي سازي ندانست و گفت: اغلب اپراتورها در دنيا به سمت ارائه خدمات اعتباري رفته‌‏اند، چرا كه براي مشتركان اپراتورها سهل‌الوصول‌‏تر است و سيم‌كارت اعتباري اپراتور اول نيز جزو خدماتي است كه شركت مخابرات بايد ارائه دهد.
  رييس هيات مديره شركت مخابرات ايران افزود: درقانون و در پروانه‌اي كه به شركت تاليا داده شده ذكري از اين كه اين شركت به طور انحصاري بخواهد در زمينه سيم‌كارت اعتباري فعاليت كند به ميان نيامده، بنابراين اقدام شركت مخابرات براي ارائه سيم‌كارت‌‏‌هاي اعتباري خللي در فعاليت‌‏‌هاي اين شركت وارد نمي‌‏كند.

  وي با تاكيد بر اين كه در صورت تصويب به صورت قطعي شرايط اجراي اين طرح اعلام مي‌‏شود، خاطرنشان كرد: درابتداي سال جاري، امكان واگذاري سيم‌كارت اعتباري اپراتور اول از نظر فني وجود خواهد داشت، چراكه شبكه‌‏‌هاي هوشمند آن راه‌اندازي خواهد شد.
  دكتر غفاريان، قيمت اين سيم‌كارت‌‏ها را مشابه تاليا عنوان كرد و گفت: با توجه به اين كه شبكه اين سيم‌كارت‌‏‌هاي اعتباري همان شبكه اپراتور اول است ، كيفيت آنها مانند سيم‌كارت‌‏‌هاي فعلي ارتباطات سيار خواهد بود، اما نوع سيم‌كارت و پرداخت آن متفاوت است.

  وي همچنين در خصوص واگذاري هم زمان دو نوع سيم‌كارت اعتباري و سيم‌كارت‌‏‌هاي 360 هزارتوماني، تصريح كرد: شبكه اين دو نوع سيم‌كارت يكي است و مطابق فاز چهارم اين شبكه توسعه پيدا خواهد كرد.
  رييس هيات مديره شركت مادر تخصصي مخابرات ايران ، در پاسخ به اين سوال كه آيا واگذاري سيم‌كارت‌‏‌هاي اعتباري توسط پيمانكار صورت مي‌‏گيرد، اظهارداشت: اين مسئله كه فروش و واگذاري سيم‌كارت توسط اپراتور اول صورت بگيرد و يا به شركت ديگري واگذاري شود در شركت ارتباطات سيار در حال بررسي است ، اما به طور كل همه اين موارد به تصويب اين طرح بستگي دارد.

  مخالفت مجلسيون با عرضه سيم‌كارت اعتباري توسط مخابرات
  شش روز بعد از اعلام رسمي طرح شركت مخابرات ايران براي عرضه مستقيم سيم‌كارت اعتباري با استفاده از بستر شبكه هوشمند (IN) شبكه تلفن همراه دولتي كشور توسط رئيس هيئت مديره شركت مخابرات ايران يكي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از حساسيت مجلس نسبت به اين تصميم خبر داد.
  صبح روز 5شنبه 4اسفند خبرگزاري فارس گفت‌وگويي از حميدرضا فولادگر نماينده مجلس شوراي اسلامي را بر روي خروجي خود قرار داد كه در آن فولادگر گفته بود: مجلس هفته آينده قانوني بودن اين تصميم را بررسي خواهد كرد.

  وي با اشاره به مصوبات قانوني كه دولت را از ورود به عرصه‌هايي كه بخش غير دولتي درآن عرصه‌ها وارد شده و يا مايل است وارد شود، منع مي‌كند، افزود: از مسئولان وزارت ارتباطات در خصوص جزييات اين تصميم پرسش خواهد شد.
  چهار روز بعد صادق‌زاده، رئيس كميته مخابرات مجلس شوراي اسلامي كه پيشتر انتقادات تندي را نسبت به وضعيت شبكه تاليا و پي‌جويي مجلس در اين خصوص نموده بود طي مصاحبه‌اي اعلام كرد كه "اپراتوري سيم‌كارت اعتباري را به مخابرات نمي‌دهيم"!

  نماينده مردم رشت در مجلس شوراي اسلامي در آن گفت‌وگو بدون توجه به اين نكته كه قرارداد تاليا انحصار اپراتوري سيم‌كارت‌هاي اعتباري را به اين شركت واگذار نكرده است و دكتر غفاريان هم صحبتي از لغو قرارداد تاليا ننموده بود تصريح كرد " قرارداد اپراتوري سيم‌كارت اعتباري قبلا با مجتمع صنعتي رفسنجان منعقد شده و اين قرارداد در حال حاضر معتبر است.
  وي در ادامه خاطرنشان كرد: البته به علت عدم انجام برخي از تعهدات از سوي اين اپراتور و وجود پار‌ه‌اي از نواقص در شبكه تلفن‌همراه اعتباري، امكان فسخ اين قرارداد وجود دارد.
  صادق‌زاده افزود: مجلس در صورت لغو قرارداد با مجتمع صنعتي رفسنجان تمايل به واگذاري اين اپراتوري به بخش خصوصي خواهد داشت نه مخابرات. رئيس كميته مخابرات در پايان تصريح كرد: حتي در صورت تنظيم قرارداد جديد سعي خواهد شد زيان عمد‌ه‌اي متوجه اپراتور فعلي نشود."

  اين درحالي بود كه صادق‌زاده پيش‌تر و درمصاحبه‌اي كه در آن به شدت نسبت به وضعيت تاليا اعتراض كرده بود از احتمال لغو مجوز تاليا و برگزاري مناقصه جديدي در اين خصوص خبر داده بود و تصريح نموده بود "كميته مخابرات مجلس يك ماه به وزارتخانه، سازمان مديريت و شركت تاليا فرصت داده تا مشكلات داخلي خود را حل كنند و يك ماه ديگر و در اواخر بهمن ماه، مجددا در كميته مخابرات مجلس حاضر شوند تا تاليا جدول زمان‌بندي خود را براي اجراي پروژه به كميته بياورد و از نظر كيفيت نيز بايد اقداماتي انجام دهد تا به حد استاندارد برسانند. گفتيم كه اگر نتوانيد اين اقدامات را انجام دهيد، ما در جهت لغو اين قرارداد حركت مي‌كنيم و يا اصلا اجازه واگذاري سيم‌كارت اعتباري را نمي‌دهيم و يا مجددا وزارت ارتباطات را ملزم مي‌كنيم كه مناقصه جديدي را برگزار كند."


  نتيجه گيري

  تاليا با تمام ابهامات و اتهاماتي كه در خصوص نحوه برنده شدنش در ميان ده‌ها غول كوچك و بزرگ مخابراتي شركت كننده در مناقصه پيمانكار اپراتور شبكه تلفن همراه اعتباري كشور به آن وارد شد مجوز خود را دريافت كرد و راه‌اندازي شد و حالا ديگر خواه ناخواه مونس و حتي ابزار كار 455 هزار و 855 تهراني ايست و اگر راست باشد بنا دارد تا تابستان آينده در مراكز استان‌ها هم خود را جا كند. تا اينجا كه بيشتر ابزاري بوده است براي زجركش كردن مشتركانش و رو سفيد كردن شبكه نيمه فلج تلفن همراه دولتي تهران!
  در متن قرارداد و SLA ، تاليا تعهدات دقيق و قابل توجهي را در خصوص ميزان مشتركين ، محدوده و دامنه پوشش، نرخ و ضريب موفقيت تماس ( CSR ) و ده‌ها شاخصه ريز و درشتي كه عملكرد و تعهدات يك اپراتور تلفن همراه را با آن مي‌سنجند را قبول كرده و در مقابل آنها جريمه‌هاي را متعهد شده است كه با انتشار متن اين قرارداد و خصوصا موارد تعهد شده از طرف طرفين در قرارداد SLA مي‌توان بخوبي نسبت به عملكرد مجتمع صنعتي رفسنجان بعنوان پيمانكار شبكه تلفن همراه اعتباري كشور و همچنين شركت مخابرات ايران بعنوان صادر كننده مجوز و تامين كننده بستر‌هاي مخابراتي لازم قضاوت كرد و ديد كه آيا بدرستي مفاد قرارداد و توافقنامه SLA اجرا شده‌اند يا نه و بعد از آن اين خبرنگاران حوزه ارتباطات خواهند بود كه از مديران وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، شركت مخابرات ايران و تاليا خواهند پرسيد كه: چرا قرارداد 11 ماه ديرتر از اعلام رسمي نتيجه مناقصه امضا شد؟ چرا شبكه با دست‌كم يكسال تاخير راه‌اندازي شد؟ چرا تاليا عليرغم تعهدات اعلام شده اش هنوز در مراكز استان‌ها راه‌اندازي نشده است؟ علت اين همه تساهل دولت و مجلس چيست؟ اين ديگر چه شبكه ايست؟ آيا مديران شركت مخابرات ايران و يا خود شركت تاليا حاضر به استفاده از سيم‌كارت‌هاي اين شبكه با اين كيفيت زجرآور هستند؟ خسارت‌هاي وارده به مشتركان تاليا را چه كسي پرداخت مي‌كند؟ تاليا بر اساس قرارداد خود موظف بود تا 28 بهمن ماه سال جاري 2 ميليون سيم‌كارت در 28 مركز استان كشور واگذار كند ، چرا چنين نشد و تنها به 23 درصد از تعهداتش عمل كرده است؟ چرا در اين ده ماه مجري طرح در شركت مخابرات ايران، مديران اين شركت و وزارتخانه و مجلس در مقابل عهدشكني و ظلمي كه به مشتركان تاليا وارد شده ساكت ماندند و قوز بالا قوزتري از شبكه تلفن همراه دولتي كشور را بوجود آورده اند؟؟؟

  منبع:itna
  امام علی (ع):

  دنیا دو روز است ، یک روز با تو و یک روز علیه تو ،آنروز که باتوست مغرور مشو و انروز که علیه توست صبور باش 2. كاربران زير از شما HAMID عزيز، سپاسگزاری كرده اندمجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •