20 اسفند 1384 - آی تی ایران - ترك‌‏سل برنده مزايده اپراتور دوم كه از اين پروژه كنار گذاشته شد براي دريافت خسارت از وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات شكايت خود را در دادگاه بين‌‏المللي تجاري پاريس مطرح خواهد كرد.

يك مقام آگاه با بيان اين مطلب ، اظهار داشت: هيات مديره ترك‌‏سل هفته گذشته رجوع به دادگاه بين‌‏المللي پاريس را تصويب كرد.

به گفته اين منبع ، هيات مديره شركت ترك اخذ تصميم براي شكايت در دادگاه پارس را به دنبال رد درخواست ترك‌‏سل در دادگاه ايران اخذ كرده است.

وي ، افزود: ترك‌‏سل پرونده شكايت خود در پاريس را با ميلياردها دلار خسارت آماده تسليم به دادگاه تجاري پاريس كرده است.

اين مقام آگاه ، خاطرنشان كرد: شعبه سوم مجتمع قضايي شهيد بهشتي كه مسئوليت رسيدگي به درخواست ترك‌‏سل را به عهده داشت اخيرا شكايت ترك سل را بعد از حدود 7 ماه رد كرده است ، به طوري كه قاضي دادگاه به ترك‌‏سل اعلام كرده كه پروژه اپراتور دوم فعال شده و نمي‌‏تواند مانع آن شود.

وي ، با بيان اين كه حكم دادگاه قرار است در اين هفته به ترك‌‏سل ابلاغ شود ، يادآور شد: ترك سل حدود شهريور گذشته يعني سه ماه قبل از عملياتي شدن اپراتور دوم شكايتي را تسليم دادگاه ايران كرده و از قاضي درخواست كرده بود كه مانع از امضاي قرارداد شركاي ايراني اين پروژه با MTN افريقاي جنوبي شود.

وي ، افزود: به اعتقاد قاضي جديد اين پرونده با توجه به گذشت چندين ماه از اجرايي شدن اپراتور دوم نمي‌‏تواند مانع از آن شود ، لذا درخواست ترك‌‏سل رد شده است.

گفتني است ؛ صاايران و بنياد دو شريك داخلي ترك سل در پروژه ايران‌‏سل كه هر كدام 15 درصد از سهام ايران سل را در اختيار داشته‌‏اند در تابستان گذشته به دليل عدم اجراي تعهدات از سوي ترك‌‏سل ، اين شركت را از پروژه حذف و شركت آفريقاي جنوبي را جايگزين او كردند.

لازم به ذكر است ؛ براساس قانون مجلس شوراي اسلامي 30 درصد از سهام اين اپراتور در اختيار بنياد و صاايران، 21 درصد به صورت اماني براي مدت سه سال در اختيار بانك ملي و 49 درصد سهام نيز متعلق به شركت خارجي است.

همچنين ، ايران‌‏سل طبق قانون بايد از اوايل تابستان آتي سيم كارت‌‏هاي 150 هزار توماني و استاندارد و بدون قطعي مكالمات را روانه بازار ايران كند.