ارسال پيام های متنی کوتاه، پيام صوتی وعکس توسط تلفن های همراه خيلی زود به کارهايی پيش پا افتاده بدل شدند و اينک سازندگان اين گوشی ها بدنبال فن آوری پيشرفته تری برای نسل تازه گوشی ها هستند
22/12/1384
تلفن های همراه يکی از موضوعاتی است که در نمايشگاه سبيت بسيار مورد توجه قرار گرفته است. شرکت های مختلف با به نمايش گذاشتن مدل های جديد گوشی های تلفن همراه، علاقه مندان زيادی را برای ديدن اين گوشی ها به نمايشگاه کشانده اند.
به گزارش بي بي سي، ارسال پيام های متنی کوتاه، پيام صوتی وعکس توسط تلفن های همراه خيلی زود به کارهايی پيش پا افتاده بدل شدند و اينک سازندگان اين گوشی ها بدنبال فن آوری پيشرفته تری برای نسل تازه گوشی ها هستند.
هم اکنون تصوير برداری به وسيله تلفن های همراه به امری عادی بدل شده است و روز به روز هم کيفيت دوربين های نصب شده بر روی گوشی ها بهتر می شود.
ولی در آينده نه چندان دور به غير از گرفتن عکس، چه کارهای ديگری ممکن است با گوشی تلفن همراه انجام دهيم؟
پخش موسيقی

تيم ووگل Tim Vogel مدير بازاريابی شرکت سونی اريکسون در اروپا در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی گفته است: "تاکنون شرکت های سازنده تلفن همراه در زمينه فراهم آوردن امکان گوش دادن به موسيقی با دو چالش عمده روبرو بوده اند: قرار دادن حافظه بيشتر در فضای کمتر و افزايش طول عمر باطری تلفن های همراه".
آقای ووگل می گويد "قرار دادن حافظه چند گيگابايتی بر روی فضايی کمتر از يک سکه و برخورداری طول عمری بيش از ۳۰ ساعت برای گوش دادن مداوم به موسيقی به صورت فن آوری عادی بازار تلفن های همراه در خواهد آمد و اين برای بازار پخش کنندهای همراه MP3 تهديدی بزرگ خواهد بود".

بازی چند نفره
امکان انجام بازی های چند نفره بوسيله گوشی های تلفن همراه در حال حاضر نيز وجود دارد ولی بازيکن ها بايد در فاصله مکانی بسيار نزديکی از يکديگر قرار داشته باشند.
فراهم آوردن بازی های چند نفره از طريق شبکه مخابراتی و يا اينترنت بی سيم از نوآوری های جديد اين نمايشگاه بوده است. با استفاده از اين فن آوری بازيکن ها می توانند در مکان های مختلفی باشند و با يکديگر بازی کنند.
تيم ووگل عقيده دارد "با توجه به اينکه بازار بازی های رايانه ای بخصوص بازی های چند نفره شبکه ای تا به حال موفق بوده اند، ارايه خدماتی مشابه توسط شرکت های مخابراتی می تواند يک منبع درآمد تازه برای آنها باشد.

مشاهده تلويزيون
تيم ووگل به بخش فارسی بی بی سی گفت که به نظر وی مهمترين مشخصه تلفن ها در سال آينده "گوشی هايی هستند که امکان مشاهده برنامه های تلويزيون را فراهم کنند."
با توجه به فن آوری های جديد در شبکه های مخابراتی مانند نسل سوم (3G) که در مقايسه با شبکه های جی اس ام (GSM) از پهنای باند بيشتری برخوردار هستند، امکان دريافت زنده برنامه های تلويزيونی يا بازپخش آنها با کيفيت بالا فراهم آمده است.
هم اکنون اين نوع خدمات تلويزيونی در ژاپن با استقبال بسيار خوبی روبرو شده و پيش بينی می شود در سال های آينده شاهد ارايه خدمات مشابه در اکثر کشورهای اروپايی خواهيم بود.

جايگزين
پيش بينی می شود با فراهم آوردن امکان برقراری ارتباط بين گوشی تلفن های همراه با وسيله های ديگر از طريق فن آوری بلوتوث (Bluetooth)، افزايش قدرت پردازش گوشی های تلفن های همراه و امکان نصب نرم افزارهای مختلف، گوشی های تلفن همراه به مرور جايگزين بسياری از وسايل کنونی خواهند شد.
کنترل وسايل مختلف خانه و استفاده از گوشی برای پرداخت پول بجای کارت بانکی هم اکنون در بسياری از کشورها خصوصا کشورهای اسکانديناوی امری متدوال است که در سالهای آينده در بسياری کشورهای ديگر نيز رايج خواهد شد. ولی به گفته تيم ووگل عدم وجود زير ساخت های لازم در بسياری از کشورها روند جايگزينی را کند کرده است.

تهديد اينترنت بی سيم

در نمايشگاه امسال بسياری از شرکت ها تلفن هايی را به نمايش گذاشته اند که علاوه بر وصل شدن به شبکه های مخابراتی معمول، امکان دسترسی به شبکه اينترنت بی سيم را فراهم می کنند.
اين مشخصه به اين معنا است که با نصب نرم افزارهای مختلف تلفن اينترنتی و چت های صوتی بر روی گوشيها و از طريق VOIP کاربران می توانند با هزينه بسيار ناچيزی تماس تلفنی برقرار کنند.
تيم ووگول می گويد "آينده ای که در آن برقراری تماس تلفنی مجانی باشد دور نيست و در آن زمان درآمد شرکت های مخابراتی از طريق ارايه خدمات جانبی مانند بازی يا پخش برنامه تلويزيونی تامين خواهد شد".

منبع : روابط عمومی تالیا