به نظر می رسد سیاست های جدید دولت به منظور مقابله جدی با واردات گوشی تلفن همراه به صورت قاچاق و کاهش تقاضای بازار، دلیل اصلی کاهش فروش گوشی تلفن همراه دراین کشورباشد
23/12/1384
تاليانيوز- به احتمال زیاد، سال 2005 آخرین سالي بود که طي آن فروش گوشی تلفن همراه درروسیه رشد انفجارآميزي داشت.
به گزارش پايگاه خبري تاليانيوز، یک تحلیل گربازارتلفن همراه در اين مورد مي گويد : " به نظر می رسد سیاست های جدید دولت به منظور مقابله جدی با واردات گوشی تلفن همراه به صورت قاچاق و کاهش تقاضای بازار، دلیل اصلی کاهش فروش گوشی تلفن همراه دراین کشورباشد. این درحالی است که پیش بینی می شود متوسط قیمت گوشی تلفن همراه درآینده افزایش یابد . "
براساس آمارارائه شده توسط موسسه J’son & Partners ، فروش گوشی تلفن همراه درروسیه درسال 2005 به 5/33 میلیون واحد افزایش یافت و این درحالی است که درسال 2004 ،این رقم معادل 30 میلیون گوشی بود. پیش بینی می شود این رقم درسال 2006 به 1/36 میلیون افزایش یابد.
اين در حالي است که تحلیلگران گروه تحقیقاتی Mobile Research Group پیش بینی می کنند فروش گوشی تلفن همراه درسال جاری در روسيه به 36 الی 39 میلیون واحد برسد. براساس آمارارائه شده توسط J’son & Partners ، درسالهاي 2005 و 2004 میانگین قیمت گوشی هاي به فروش رفته به ترتيب 165 و 146دلار بوده است. تحلیلگران بازار پیش بینی می کنند که با افزایش توان مالی کاربران تلفن همراه ، قیمت میانگین گوشی تلفن همراه درسال 2006 افزایش یابد. یوروست که بزرگترین شرکت تولید کننده گوشی تلفن همراه روسیه می باشد پیش بینی کرده که قیمت میانگین گوشی هایی که به صورت اعتباری خریداری می شوند ، 70 دلار گران تر از گوشی هایی خواهد بود که به صورت نقدی خریداری می شوند.
این شرکت با توجه به نتایج به دست آمده ازتحقیقی که اواخرژانویه انجام داد،اظهارداشت که درسال 2005 ، 15 درصد گوشی های این شرکت به صورت اعتباری فروخته شدند. با توجه به آمارارائه شده توسط MRG ، درسال 2005 ، شرکت سامسونگ 58/23 % بازار گوشی تلفن همراه درروسیه را به خود اختصاص داد، درحالیکه نوکیا فقط 79/21 درصد بازار فروش را تصاحب کرد. دراین بین ، موتورولا 80/19 و زیمنس 6/12 درصد وسونی اریکسون 11/11 % فروش بازار تلفن همراه روسیه را به خود اختصاص دادند .
تحلیلگران بازار تلفن همراه اظهار داشتند که غولهای بازار تلفن همراه درسال 2006 ، به تلاش خود برای تسخیر اين بازار ادامه خواهند داد. MRG همچنین اضافه کرد: “شرکت سامسونگ درزمینه تولید گوشی های هوشمند ازتنوع مدل کمتری نسبت به شرکت نوکیا برخورداراست. وی همچنین گفت : " شرکتهای سامسونگ و نوکیا برای تصاحب بازار تلفن همراه روسیه درسال 2006 با یکدیگررقابت خواهند کردو این درحالی است که دراین رقابت ، نوکیا ازمزایای بیشتری درمقایسه با سامسونگ برخورداراست."
مدیرMRG اظهار داشت: نوکیا درماههای اکتبر و دسامبر سال 2005 بازار تلفن همراه را تحت کنترل خود درآورد. وی همچنین اظهار داشت که شرکت نوکیا این موفقیت را تا حد زیادی مدیون موقعیت شرکت یوروست می باشد. زیرا اين شرکت از مدتها قبل آیین نامه ای مبنی براولویت دادن به فروش گوشی های نوکیا را دارا می باشدکه با توجه به این آیین نامه، توزیع گوشی ها ی نوکیا درراس فعالیت های این شرکت می باشد.
یوروست درگزارش اخیرش عنوان کرد که درماه دسامبر 2005 ، نوکیا 33% از مجموع فروش گوشی های یوروست را به خود اختصاص داد واین درحالی است که شرکت سامسونگ فقط 5 % فروش این بازار را به خوداختصاص داد. باید گفت که فروش پایین شرکت سامسونگ ناشی از سیاست های غلط این شرکت درزمینه توزیع محصولاتش می باشد، زیرا به صراحت می توان گفت که سامسونگ درتوزیع محصولاتش به شرایط بازار توجه نمی کندوبه این ترتیب به موفقیت چندانی درفروش گوشی هایش نمی رسد.
یوروست بزرگترین فروشنده گوشی تلفن همراه روسیه است که درسراسرروسیه 2854 مرکز فروش دارد وشایان ذکراست که درآمد ناشی از فروش این شرکت درسال 2005 به 2574 ميليارد دلار رسید.
منبع : روابط عمومی تالیا