تمامی اپراتورهای تلفن همراه بر این حقیقت اذعان دارند که افزایش سرعت بارگذاری اطلاعات بر روی تلفن های همراه بسیارحائز اهمیت می باشد
25/12/1384
تاليا نيوز- اگرتا به حال خواسته باشید زنگ تلفن و یا بازی یارانه ای برروی تلفن همراه تان بارگذاری کنید ، حتما از اینکه این کارخیلی به کندی صورت می گیرد به ستوه آمده اید.
همچنین دسترسي به اينترنت برروی نسل جدید گوشی های تلفن همراه درمقایسه با کامپیوترهای شخصی ، از سرعت پایینی برخورداراست .
به گزارش پايگاه خبري تاليانيوز به نقل از بي بي سي، تمامی اپراتورهای تلفن همراه بر این حقیقت اذعان دارند که افزایش سرعت بارگذاری اطلاعات بر روی تلفن های همراه بسیارحائز اهمیت می باشد وبا توجه به پیشرفت های دنیای مدرن ، هرروزه فن آوریهای جدیدی برای سرعت بخشیدن به این کار وارد بازار می شوند.
هدف اصلی اپراتورهای تلفن همراه کاهش زمان دریافت پاسخ از شبکه و رساندن آن به میزان کمتر از 100 هزارم ثانیه می باشد.
دستیابی به این زمان های دریافت پاسخ ، درشبکه های نسل دوم که امروزه عموم مردم از آنها استفاده می کنند ، بسیار مشکل می باشد .
این مسئله حتی درمواردی که توانایی مبادله اطلاعات این شبکه ها با استفاده از فن آوری هایی از قبیل General Radio Service (GPRS) ، ارتقاء می یابد هم وجود دارد.
چند سالي است که سیستم GPRS دربسیاری از شبکه های تلفن همراه به بهره برداری رسیده، اما فن آوری Edge به تازگی وارد این عرصه شده است وعلاوه بر شبکه های تلفن همراه درگوشی ها ی تلفن همراه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
نسل بعدی
علیرغم اقداماتی که به منظور ارتقاء شبکه های نسل دوم تلفن همراه انجام گرفته است ، همه اپراتورها ی تلفن همراه براین باورند شبکه ها ی نسل سوم نوین کارآیی بهتری دارند و انتقال اطلاعات را با سرعت بیشتری انجام می دهند و زمان دریافت پاسخ را نیز به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.
اگر چه مسلم است که فن آوری اصلی نسل سوم باید به منظورپاسخگویی به نیاز مشترکانی که درآینده به این شبکه خواهند پیوست ارتقاء یابد، زیرا سرعت کنونی فن آوری نسل سوم تلفن همراه ، 384 کیلوبایت درثانیه است که تفاوت چندانی با سرعتی که از طریق فن آوری Edge قابل دسترسی می باشد، ندارد. شایان ذکراست که سرعتی که با استفاده از فن آوری نسل سوم قابل دسترسی می باشد کمتراز300 کیلوبایت درثانیه می باشد.
مارک اسمیت که سخنگوی انجمنGSM Association می باشد ، اظهارمي دارد: اپراتورهای تلفن همراه از این ارتقاي سیستم خرسند بودند و نیازبه این تغییر را به وضوح حس کردند، اگرچه بسیاری از اپراتورها ميلياردها دلار برای دريافت مجوز و احداث شبکه های نسل سوم صرف کرده اند . این طور به نظر می رسد که فناوری که برای ارتقاء پهنای باند به کار می رود ، ما را به یاد سیستم با سرعت بالا می اندازد . ارتقا سیستم با سرعت بالا به معنی منسوخ کردن ( کنار گذاشتن ) فن آوری قدیمی نمی باشد . بلکه استفاده از این تکنولوژی ، در واقع ارتقاي فناوری قدیم و رسیدن به پهنای باند بیشتر می باشد .
وی همچنین مي گويد: " در حقیقت این شرکت ها با روش های مشابه ای محصولاتشان را به بازار معرفی کردند . " شبکه های پر سرعت مبتني بر فن آوري HSDPA سرعتی معادل 5/1 مگا بایت در ثانیه دارند، درحالیکه سیستم ها ی پیشرفته که درشرف عرضه به بازار می باشند ، سرعت شان خیلی بیشتر از سرعت سیستم های فعلی خواهد بود .آقای اسمیت معتقد است : " اولین شبکه هایی که به سیستم پرسرعت مجهز می باشند ، یه زودی وارد بازار خواهند شد.
پیش از این پیش بینی می شد که اولین نمونه این شبکه های مجهز به سیستم پرسرعت درایالات متحده آمریکا پا به عرصه وجود بگذارند . البته گوشی هایی که استفاده از سیستم پرسرعت درآنها امکان پذیر می باشد از هم اکنون وارد بازار شده اند.

روش های بی سیم
با این وجود ، ظهور سیستم پرسرعت به معنی نقطه پایانی در ارتقاء و بهبود شبکه نسل سوم نمی باشد و پیش بینی می شود این شبکه همچنان فرآیند پیشرفت رو به رشدش را ادامه دهد. به احتمال زیاد به زودی فن آوری نوینی وارد بازار خواهد شد که 3G-LTE نام دارد و با استفاده از آن مي توان پهنای باندی به میزان 100 مگابایت درثانیه را برای شبکه فراهم کرد.
مارک هیث که .... یک گروه تحقیق درسازمان تحقیقاتی Sound Partners می باشد و همچنین گزارشی دررابطه با موفقیت شبکه نسل سوم ارائه داده است ، اظهار مي دارد: "اگر فن آوری تلویزیون همراه با استقبال مصرف کنندگان مواجه شود ، اپراتورهای بازار تلفن همراه نیز مطابق تقاضا موجود تلاشی مضاعف را برای ارائه برنامه های تلویزیونی بر روی گوشی های خیل کثیر مشترکان آغاز خواهند کرد و دراین صورت این اپراتورها به استفاده از این تکنولوژی نیاز مبرم پیدا می کنند .
پیش بینی می شود که از این پس اپراتورهای تلفن همراه برای ارتقاء سیستم سخت افزاري شبکه ها نیز تلاش کنند ، زیرا با اين کار مجبور نيستند به فناوری های رقیب از قبیل Wi-Fi یا Wimax متوسل شوند. آنجلو لمه که سخنگوی شرکت سازنده نرم افزار Symbol می باشد اظهار داشت : سیستم Wi-Fi به عنوان مکملی برای شبکه های تلفن همراه بود، زیرا این سیستم یک فن آوری کلیدی در شبکه های تلفن همراه بود و به نظر نمی رسید به رقیب اصلی این سیستم ها تبدیل شود .
به نظر مي رسد سیستم Wimax می تواند تهدید جدی تری برای این اپراتورهاي تلفن همراه باشد،زیرا این فن آوري پهنای باند بیشتری را در مناطقي با مساحت زياد ایجاد می کند. وی همچنین گفت : هنوز کارهای زیادی باید انجام شود تا امکان دست یابی به استاندارد های رومینگ بین نواحی تحت پوشش Wimax و یا برای برقراری رومینگ بین شبکه های تلفن همراه و نواحی تحت پوشش Wimax به صورت دوطرفه ایجاد می شود . همچنین آقای لمه گفت : تبلیغات شدیدی به منظور جذب مشتریان بازار در مورد Wimax صورت گرفته است .
خلاصه این که ، به نظر می رسد دنياي آینده تحت سیطره و حکمرانی فن آوری های رو به رشد تلفن های همراه باشد، اما کاربران تلفن همراه همچنان باید منتظر بمانند تا بارگذاری سریع بازیهای رایانه ای یا زنگ تلفن با استفاده از فن آوري هاي تازه ممکن شود.

منبع : روابط عمومی تالیا