استفاده از تلفن همراه تاثير عميقي بر حيات اجتماعي مردم اين کشور گذارده است
15/01/1385
تاليانيوز- نتايج يک پژوهش که در استراليا انجام شده نشان مي دهد که اعتياد روزافزون مردم اين کشور به تلفن همراه بر اضطراب و تشويش آنان افزوده و در عين حال عزت نفس مردم را نيز کمتر کرده است.
به گزارش پايگاه خبري تاليانيوز به نقل از smh ، ديانا جيمز محقق استراليايي که در شهر بريس بين زندگي مي کند معتقد است که استفاده از تلفن همراه تاثير عميقي بر حيات اجتماعي مردم اين کشور گذارده است.
اما به اعتقاد وي استفاده بيش از حد از اين وسيله مشکلات متعددي را به همراه مي رود که از جمله آنها مي توان به آشفتگي و سرآسيمگي و کاهش عزت نفس اشاره کرد. جالب آنکه هر چه مردم SMS و تماس هاي صوتي کمتري داشته باشند عزت نفس آنها بيشتر کاهش مي يابد.
اين محقق مي گويد: از آنجا که گوشي هاي همراه يک لذت فوري را به ارمغان مي آورند، استفاده بيش از حد از آنها بسيار اعتيآدآورتر از استفاده از سيگار يا مصرف تنقلات است، به گونه اي که برخي مردم فکر مي کنند اگر تلفن همراه نداشته باشند خارج از چرخه زندگي هستند.
خانم جيمز که گروهي از استراليايي هاي 17 تا 52 ساله را به عنوان گروه هدف انتخاب کرده به اين نتيجه رسيده که اعتياد زياد به استفاده از امکانات مختلف تلفن همراه باعث کم خوابي و بي خوابي و حتي واردآمدن آسيب به انگشتان و مچ دست شده است. وي مشاهده کرده که زماني که از برخي از اين افراد خواسته مي شد گوشي هايشان را خاموش کنند، آنان دچار ترس و واهمه و نگراني مي شدند.
گفتني است اين پژوهشگر براي تکميل تحقيقاتش در مورد تاثيرات عاطفي، روانشناختي، مالي و اجتماعي تلفن همراه بر مردم سايتي به نشاني www.mobilesurvey.com.au را نيز راه اندازي کرده است.