17 فروردين 1385 - دنیای اقتصاد - : در حالي كه شبكه تلفن‌همراه با سرويس‌دهي نامناسب در ايام نوروز نتوانست ارتباط و خدمات مطلوبي براي مشتركان خود فراهم كند، مسوولان وزارت ICT در سال جديد خبر از واگذاري هفت ميليون سيم‌كارت ثبت‌‌نام شده در سال 85 داده‌اند، در اين ميان تغييراتي نيز در ساختار مديريتي شركت ارتباطات سيار آغاز شده و رسول سراييان مدير عامل اين شركت از سمت خود بركنار شده است.

به گزارش خبرنگار ما وحيد صدوقي مدير عامل سابق شركت صنايع الكترونيك شيراز به عنوان عضو هيات ‌مديره اين شركت انتخاب و طي روزهاي آتي به عنوان مدير عامل جديد اين شركت منصوب خواهد شد و رسول سراييان نيز بعد از اين تغيير به عنوان عضو علي‌البدل هيات مديره شركت ارتباطات سيار انتخاب شده است.

به گفته برخي از منابع، علت بركناري رسول سراييان عدم هماهنگي وي با سياست‌هاي كلان وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در واگذاري دور جديد سيم‌كارت‌هاي ثبت‌نامي با توجه به تصميم اين وزارتخانه مبني بر واگذاري سيم‌كارت‌ها در سال‌جاري است.

برخي از دلايل بركناري
به صورت غيررسمي دليل بركناري سراييان از سمت مدير عاملي شركت ارتباطات سيار كسالت وي عنوان شده در حالي كه برخي منابع نيز معتقدند علت بركنار شدن سراييان تداوم اختلال‌هاي تلفن‌همراه در كشور به ويژه تهران بوده است.

براساس اين گزارش از دو ماه پيش بحث تغيير مديريت شركت ارتباطات سيار مطرح بوده اما طبق خبرها به دليل دستور رييس‌جمهور مبني بر اعمال تغيير و تحولات بعد از ايام نوروز، اين تغيير به بعد از تعطيلات عيد موكول شد. همچنين بركناري سراييان از سمت مدير عاملي شركت ارتباطات سيار در حالي صورت گرفته كه وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در مراسم ديدار نوروزي خود با مديران و كارمندان اين وزارتخانه اعلام كرده است: در بخش تلفن‌همراه مردم انتظار دارند كه اين وزارت بتواند در سال 85 تمامي سيم‌كارت‌هاي ثبت‌نامي را واگذار كند و در سال 85 بايد روي محورهايي فعاليت شود كه در مدت زمان كوتاه به اهداف تعيين شده رسيده و نسبت به گذشته جهشي بلند ايجادشود.

سراييان، تلفن‌همراه عدم پاسخگويي

در مدت مديرعاملي سراييان در شركت ارتباطات سيار به‌رغم وجود مشكلات متعدد در شبكه تلفن‌همراه پاسخگويي چنداني در اين حوزه از طرف وي انجام نمي‌گرفت كه مطبوعات و خبرنگاران از جمله كساني بودند كه بامشكل عدم پاسخگويي مديرعامل شركت ارتباطات سيار مواجه بودند.

در اين مدت شركت ارتباطات سيار تنها با راه‌اندازي يك سايت خبررساني با نام خبرگزاري همراه اقدام به اطلاع‌رساني در حوزه تلفن‌‌همراه كرده و با اكتفا به اين سايت از گفت‌وگو با مطبوعات خودداري كرده است، در حالي كه آخرين اخبار درج شده در اين سايت به تاريخ 28/12/84 و 24/12/84 است كه اين مساله خود نشان‌دهنده نحوه اطلاع‌رساني به روز در اين شركت تاكنون است.

سراييان در طول دوره مديريت خود در شركت ارتباطات سيار تنها يك بار اقدام به برگزاري نشست مطبوعاتي كرد.

آخرين حرف‌هاي سراييان
سراييان در آخرين گفت‌وگوي خود اعلام كرد: طبق قولي كه به مردم داده شده است قرعه‌كشي سيم ‌كارت‌هاي ثبت‌نام شده 27فروردين 85 انجام مي‌شود.

همچنين روابط‌عمومي شركت ارتباطات سيار در آخرين روزهاي سال84 اعلام كرد: براي اولين‌بار در كشور در سال 84 تلفن‌‌همراه از تلفن ثابت پيشي گرفته و 5/3ميليون سيم‌كارت واگذار شده است.

يك مقام آگاه به خبرگزاري فارس گفته است: متاسفانه طي سال‌هاي گذشته گزارش‌هاي كامل و صحيحي در خصوص اختلالات شبكه به مقامات بالا ارسال نشده است. اين مقام آگاه اظهار داشت: شناسايي و حل مشكل اختلالات شبكه تلفن‌همراه كار ناممكني نيست و مي‌توان با كار كارشناسي و قوي آن را انجام داد. وي ادامه داد: بايد اين پرسش را از مسوولان پرسيد كه شناسايي مشكلات شبكه به چند سال زمان نياز دارد؟ اين مقام آگاه تاكيد كرد: طي سال‌هاي گذشته و اخير گزارش‌هاي نادرستي از اختلالات شبكه تلفن‌همراه به مقامات بالا ارسال شده است و اگر اين امر به درستي انجام مي‌شد شايد سال‌ها قبل مشكل شبكه تلفن‌همراه حل شده بود.

ديگر تغييرات در حوزه آي‌تي

بركناري مديرعامل شركت ارتباطات سيار به همراه تغييراتي ديگر در اين مجموعه و ساير مجموعه‌هاي فعال در حوزه آي‌تي صورت گرفته است.

تغيير نصرا... جهانگرد دبير شوراي‌عالي اطلاع‌رساني، محمد سپهري‌راد دبير شوراي‌عالي انفورماتيك و انتخاب يوسف‌پور به عنوان رييس هيات مديره شركت ارتباطات زيرساخت از اين جمله است.

بايد منتظر ماند و ديد كه با اين تغييرات وضعيت ارتباطات و فناوري اطلاعات در سال جديد چگونه خواهد بود.