در آینده دیگر این رقابت بین شرکت های سازنده سیستم های عامل تلفن همراه نخواهد بود بلکه از این به بعد این رقابت بین شرکت های سازنده رابط های کاربری خواهد بود
17/01/1385
تاليانيوز- بسیاری از کارشناسان معتقدند که در آینده رقابت شدیدی بین سازندگان سیستم های عامل تلفن همراه درخواهد گرفت.
پ به گزارش پایگاه خبری تالیا نیوز،مایکروسافت و سیمبین تلاش مضاعفی را به منظور تصاحب بازارسیستم های عامل تلفن همراه آغاز کرده اند اما در این بین شرکت PalmSource وشرکت های سازنده سیستم های عامل مبتنی بر Linux و سیستم های عامل مبتنی بر Java هم شدیداً تلاش می کنند تا برنده این رقابت شوند و این بازار را درسیطره قدرت خود بگیرند. یکی از دلایل اصلی این رقابت این است که بسیاری از فعالان این بازار بر این باورخام اصرار می ورزند که اگردراین نبرد پیروزشوند ، بازار سیستم عامل تلفن همراه را تصاحب خواهند کرد و بازنده این رقابت مغموم و مغلوب خواهد شد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که این باور ناشی ازتجربه تلخ فعالان بازار کامپیوترهای شخصی در يک دهه پيش است.
مدیر شرکت Strand Consult معتقد است که این رقابت برسر تصاحب بازار سیستم عامل تلفن همراه به زودی پایان خواهد یافت و دلیل اصلی این امر فقط یک چیز است و آن اینکه در آینده دیگر این رقابت بین شرکت های سازنده سیستم های عامل تلفن همراه نخواهد بود بلکه از این به بعد این رقابت بین شرکت های سازنده رابط های کاربری خواهد بود.
رابط های کاربری سه نوع هستند که عبارتند از :
1- رابط های کاربری که حاوی API می باشند
2- رابط های کاربری که با ماشین مجازی (Virtual machine) کار می کنند
3- رابط های کاربری ساده که فاقد API می باشند .
رابط های کاربری که حاوی API می باشند باید به همراه سیستم عامل بر روی گوشی های تلفن همراه نصب شوند. زیرا API هایی که ازطریق سیستم های عامل اصلی اجرا می شوند بايد به همراه API هایی که توسط رابط هاي کاربري(UIs) در دسترس قرار مي گيرند، به کار روند.
درمورد رابط های کاربری حاوی API ، شرکت های سازنده این نوع نرم افزار ها باید به این نکته توجه داشته باشند که نرم افزاری با قابلیت اجرا در سیستم عامل مجهز به UI تولید کنند. بعنوان مثال نرم افزار اپرا، پلات فورم ساخت شرکت Opera که نوعی رابط کاربری برای گوشی های تلفن همراه می باشد نمونه ای از این مورد است و این نرم افزار به عنوان پلات فورم ارائه خدمات درگوشی های تلفن همراه عمل می کند . همچنین محصول Series 60 ساخت نوکیا و UIQ ساخت شرکت UIQ از جمله رابط های کاربری هستند که حاوی API هستند .
برخی از رابط های کاربری قابل نصب بر روی ماشین مجازی هستند . یک ماشین مجازی وسیله ای است که مانند کامپیوتر مجازی و یا تلفن همراه مجازی به کار می رود وکاربرمی تواند از طریق کامپیوتر و یا گوشی تلفن همراه مجازی ، از این فن آوری استفاده کند . شایان ذکر است اینگونه نرم افزارها به طور مستقل از گوشی تلفن همراه و یا سیستم عامل تلفن همراه عمل می کنند . برای اجرای این نوع نرم افزار ماشین مجازی ، باید یک ماشین مجازی برای سیستم عامل طراحی شود .
با نصب یک رابط کاربری در یک ماشین مجازی ، شرکت های ارائه دهنده این خدمات می توانند خدماتی که خصوصاً برای استفاده ازفن آوری رابط کاربری طراحی شده را ارائه کنند که قابل اجراء با انواع مختلف سیستم عامل می باشند.
بعنوان مثال نرم افزار Flash light ساخت شرکت Macromedia که قابل نصب برروی تلفن همراه می باشد درعین حال یک نوع پلات فورم مستقل از گوشی می باشد و می توان بدون استفاده از گوشی تلفن همراه از آن استفاده کرد.
شایان ذکر است که همه شرکت های تلفن همراه می توانند رابط کاربری اختصاصی خودشان رابر روی گوشی شان نصب کنند.
لازم نیست این رابط های کاربری حتما حاوی API باشند و یا اینکه بر روی یک ماشین مجازی نصب شوند زیرا این رابط های کاربری یک نوع نرم افزار ساده می باشند که فقط به عنوان رابط بین کاربر و سیستم عامل عمل می کنند .
طبق گزارش که به تازگی توسط Strand Consult ارائه شد ، اهمیت روز افزون رابط های کاربری تعادل قدرت بین شرکت های سازنده تلفن همراه را برهم خواهد زد، زیرا رابط های کاربری این امکان را به کاربران تلفن همراه می دهند تا گوشی های شان را شخصی تر کرده و همچنین تولید کنندگان سیستم عامل هم قادر خواهند بود دراین عرصه حضوری فعال داشته باشند.
خلاصه اینکه رابط های کاربری به زودی به یکی از مهمترین بخشهای بازار تلفن همراه تبدیل خواهند شد . همه فعالان بازار موبایل تلاش خواهند کرد تا کنترل بازار رابط های کاربری تلفن ها ی همراه را به دست گیرند و این امر با استفاده از رابط های کاربری به همراه API و یا رابط های کاربری ای که قابل نصب بر روی ماشین های مجازی است میسر خواهد بود.
منبع : روابط عمومی تالیا