رييس هيات مديره‌ي شركت مخابرات ايران گفت: شبكه‌ي تلفن همراه را بر مبناي پيك ترافيك نمي‌توان طراحي كرد، زيرا با اين كار در ساير ايام سال بخش زيادي از سرمايه بي استفاده خواهد ماند.
به گزارش خبرنگار سرويس ارتباطات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بروز اشكال و اختلال در شبكه‌ي تلفن همراه در شرايطي خاص مانند ايام نوروز به خاطر ازدحام مشتركان يا افزايش و ازدياد ترافيك شبكه امري ‌قابل پيش‌بيني بود، در همين راستا در اواخر سال گذشته اخباري مبني بر برنامه‌هاي ارتباطات سيار براي پيشگيري از وقوع اختلال در نوروز امسال منعكس شد كه از آن جمله، به مصاحبه‌ي دكتر غفاريان - رييس هيات مديره‌ي شركت مخابرات ايران - با ايسنا مي‌توان اشاره كرد كه گفته بود، «معمولا در ايام تعطيلات طولاني ترافيك شبكه در مناطقي مانند استان مازندران تغيير مي‌كند. با توجه به همين مساله شركت ارتباطات سيار برنامه‌هايي براي استان مازندران در نظر دارد؛ تا سايت‌هاي در دست اجرا در اين استان را به‌وسيله‌ي پيمانكاران عمومي ‌و خصوصي به نتيجه برساند و پاسخگوي تراكم ارتباطي در آن مناطق شود». اما اختلال گسترده‌ي شبكه‌ي تلفن همراه، بويژه در استان‌ها‌ي شمال كشور، به‌رغم اين پيش‌بيني، به‌وقوع پيوست؛ به‌طوري‌كه تماس در مازندران به‌گونه‌اي بود كه امكان هيچ‌گونه تماس، بويژه در روز اول سال جديد وجود نداشت.
اما غفاريان در اين‌باره كه چرا به‌رغم پيش‌بيني، شبكه‌ي تلفن همراه با اين گستردگي به اختلال دچار شد،‌ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران‌، اظهار داشت‌: ترافيك شبكه و تعداد مسافران در استان مازندران بيش از تصور و پيش‌بيني ما بود؛ بنابراين با وجود تمهيدات انديشيده شده، شبكه‌ي تلفن همراه در روز اول تحت فشار قرار گرفت و نتوانست اين ترافيك را تحمل كند؛ اما اين وضعيت پس از چند روز به حال اول برگشت.
او در توضيح اين مطلب و اين‌كه چرا پيش‌بيني و ظرفيت لازم براي چنين شرايطي در شبكه‌ي تلفن همراه پيش‌بيني نمي‌شود، گفت‌: نكته‌ي قابل توجه اين است كه نمي‌توان شبكه‌ي تلفن همراه را بر مبناي پيك ترافيك طراحي كرد؛ زيرا با اين كار در ساير ايام سال بخش زيادي از سرمايه بي‌استفاده خواهد ماند.
غفاريان ادامه داد‌: با توجه به اين مساله، براي چنين مواقعي، بايد به‌طور مقطعي نسبت به تقويت اقدام كرد و همان‌طور كه گفته شد، سرمايه‌گذاري ثابت به‌منظور طراحي شبكه تلفن همراه با توجه به پيك ترافيك از نظر اقتصادي كار مناسبي نيست.
رسيدگي به بهبود و رفع اختلالات شبكه‌ي تلفن همراه كشور با توجه به اين كه در سال جديد نيز واگذاري سري جديد سيم‌كارت‌هاي ثبت‌نام شده انجام خواهد شد، امري بسيار مهم براي مديران ارتباطات سيار است كه از ابتداي ايجاد شبكه‌ي تلفن همراه در كشور تاكنون به‌همين خاطر بارها و بارها مورد سوال قرار گرفته‌اند.
به‌نظر مي‌رسد تغييرات اخير در ميان مديران شركت ارتباطات سيار هم در راستاي توجه به همين امر صورت گرفته باشد و اميد مي‌رود مديران جديد قدم‌هاي موثرتر و سريع‌تري در راستاي بهبود وضعيت شبكه‌ي تلفن همراه كشور بردارند.