21 فروردين 1385 - ایلنا - ....... يكي از معاونان وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات كه در حال حاضر موضوع بحث رسانه‌‏ها و مطبوعات قرار گرفته است ، هيچ‌‏گونه ارتباطي با MTN، ايران‌‏سل و پروژه اپراتور دوم تلفن همراه ندارد.

به گزارش خبرنگار ايلنا، دكتر ابراهيم محمودزاده ، مدير عامل شركت صنايع الكترونيك وزارت دفاع (صاايران) ، امروز در نشست خبري با تشريح عملكرد سال 84 اين شركت و برنامه‌‏هاي سال 85 ضمن بيان مطلب فوق ، گفت: شبهه و شكي در قالب مجموعه فعاليت‌‏هاي ايران‌‏سل و پروژه اپراتور دوم وجود ندارد و اين فرآيند كاملا شفاف است.

وي ، افزود: موضوع اپراتور دوم تلفن همراه از نظر تكنيك ، سرمايه‌‏گذاري ، مديريت و مشاركت با كشورهاي خارجي الگوي مناسبي در كشور است كه دستگاه‌‏هاي مختلفي در آن نظارت دارند.
دكتر محمودزاده ، با بيان اين كه MTN يكي از شفاف‌‏ترين سرمايه‌‏گذاران خارجي در اپراتوري تلفن همراه است، يادآور شد: كار مجموعه ايران سل كار بي‌‏نقصي است و موضوع دستگيري معاون وزارت ICT در رابطه با ايران سل، MTN و اپراتور دوم نبوده است.

مديرعامل صا ايران ، در خصوص جزييات و فعاليت‌‏هاي شركت ايران سل ، گفت: اين شركت داراي بستر اجرايي مناسب است كه در تابستان جاري اقدام به سرويس دهي در قالب سيم كارت 150 هزار توماني مي‌‏كند.

وي، تصريح كرد: ايران سل مقطع زماني ، ‌‏حساس و سرنوشت‌‏سازي را پشت سر گذاشت ، به طوري كه حجم سرمايه‌‏گذاري و هزينه‌‏هاي اين شركت براي پروژه اپراتور دوم بالغ بر يك ميليارد دلار برآورد شده است.

رييس هيات مديره ايران سل ، با اشاره به مناقصه ايران سل در ايجاد شبكه با سرمايه 600 ميليون دلار و هزينه‌‏هاي جانبي حدود 500 ميليون دلار ، از ديگر جزييات و فعاليت‌‏هاي شركت ايران سل در خصوص اپراتور دوم تلفن همراه سخن نگفت.

مديرعامل صنايع الكترونيك ايران وزارت دفاع ، با اشاره به ماموريت‌‏ها و فعاليت‌‏هاي مخابراتي ، الكترونيكي ، سيستم‌‏هاي امنيتي و فناوري اطلاعات در نيروهاي مسلح ، اظهار داشت: صاايران با هدف به روز كردن تكنولوژي در سطح جهاني ، توسعه ارتباطات گسترده را تطبيق بخش نظامي و غيرنظامي مي‌‏داند ، به طوري كه فعاليت‌‏هاي غيرنظامي و نظامي در سبد محصولات صاايران ديده مي‌‏شود.

وي ، فعاليت بخش غيرنظامي صاايران را در سال گذشته محصولات پايين دستي خانوار ايراني عنوان كرد و بيان داشت: در چند سال اخير استراتژي صاايران مربوط به سيستم‌‏هاي اصلي پشتيباني خانوارها نظير هدست گوشي موبايل ، تلويزيون و راديو مي‌‏شد، اما در سال جديد صاايران در نظر دارد محصولات بالادستي خانوار ايراني نظير شبكه موبايل ، فيبرنوري و بستر ارتباطات مردم را پشتيباني كند.

دكتر محمود زاده ، با بيان اين كه صاايران محصولات در سطح نظامي را در سال گذشته از 35 درصد به 50 درصد افزايش داده است، اظهار داشت: 12 محصول در سبد صاايران به نيروهاي مسلح و مجموعه كشور و آغاز 8 پروژه تحقيقي از جمله فعاليت‌‏هاي اين شركت در سال گذشته بوده است.

مدير عامل صاايران ، هزينه تحقيق را 20 ميليارد تومان برشمرد و تصريح كرد: صاايران 4 تا 5 درصد اعتبار خود را به اين مهم اختصاص داده و در نظر دارد اين ميزان را در سال 85 به 30 ميليارد تومان افزايش دهد.

وي ، با بيان اين كه در بحث محصولات نظامي و غيرنظامي برنامه صاايران 5/1 برابر افزايش پيدا خواهد كرد ، اظهار داشت: عمده محصولات ما در بخش‌‏هاي جنگ الكترونيك رادار ، ردياب ، قطعات حساس ، سيستم‌‏هاي امنيتي مخابرات ، سيستم‌‏هاي نرم‌‏افزاري و كامپيوتري، سيستم ارتباطات پايدار در بخش نيروهاي مسلح است ، به طوري كه در سال گذشته تحول خوبي را در سطوح رادار براي نيروهاي مسلح داشتيم.

وي ، تصريح كرد: در سال 85 رادارهاي برد بلند و متوسط را براي نيروهاي مسلح در برنامه داريم.
دكتر محمودزاده ، در زمينه مخابرات نيز ، گفت: در سال گذشته صاايران كليه سيستم‌‏هاي مخابرات را براي نيروهاي مسلح بهسازي كرده است.

وي ، با بيان اين كه در بحث امنيت مخابرات فعاليت‌‏هاي خوبي در سال گذشته از سوي صاايران صورت گرفت، يادآور شد: كارهاي تحقيقاتي بر روي بانك‌‏هاي اطلاعاتي و سيستم عامل ملي اتفاق افتاد كه در سال جديد گسترش پيدا خواهد كرد.

مدير عامل صا ايران ، پرتاب ماهواره سينا -1 را از ديگر اقدامات اين شركت در سال گذشته عنوان كرد و با بيان اين كه كشور ما با اين پرتاب از جمله كشورهاي صاحب تكنولوژي ماهواره شده است ، تاكيد كرد: به لحاظ اين توانمندي هفته گذشته صاايران براي قرارداد مشتركي با سازمان فضايي ايران به توافق رسيده است كه طي آن اجراي نسخه بعدي ماهواره سينا آغاز شود.

وي گفت: قرارداد نهايي ماهواره سينا-2 در ماه آينده امضا خواهد شد كه برآورد زماني آن براي پرتاب 2 سال است.

دكتر محمودزاده ، تصريح كرد: نسخه بعدي ماهواره سينا ، سنگين ، ‌‏حرفه‌‏اي و مثمر براي كشور خواهد بود.

وي ، با اشاره به شاخص‌‏هاي صاايران در سالي كه گذشت ، اظهار داشت: صاايران در بحث حجم محصولات جديد ، رعايت استاندارد ، سرانه توليد در مجموعه شركت‌‏هاي دولتي و صادرات حرف اول را زده است ، به طوري كه در عملكرد صادرات ظرفيت‌‏ها تا 4 برابر افزايش داده شد.

محمودزاده ، در خصوص برنامه‌‏هاي سال 85 شركت صاايران در بخش آموزشي نيز ، گفت: آموزش عمومي 40 ساعته براي پرسنل و كاركنان ، آموزش مديران و توسعه فعاليت در دانشگاه‌‏ها از جمله طرح‌‏هاي اين شركت در سال جديد است.

وي ، افزود: آموزش مديران در صاايران نزديك به 500 ميليون تومان در سال جديد برآورد بودجه شده است كه در سال گذشته نيز اين رقم هزينه شد.

مدير عامل صاايران ، قرارداد با چند دانشگاه از جمله دانشگاه مالك اشتر و صنعتي شريف را از ديگر اقدامات اين شركت در جهت تحقيق و توسعه علمي عنوان كرد و بيان داشت: آموزش و تحقيق جزء موضوعات اصلي فرآيند كار در صاايران است.

وي ، با اشاره به 100 ساعت آموزش مشتري در مراكز فروش صاايران ، يادآور شد: به معاونت IT وزارت ارتباطات در خصوص توسعه و ترويج صنعت انفورماتيك در كشور اعلام آمادگي كرده‌‏ايم و در زمينه همكاري با نشريات تخصصي نيز آمادگي خود را اعلام مي‌‏كنيم.

محمودزاده ، در پاسخ به سوالي مبني بر سرويس‌‏دهي ماهواره سينا و استفاده از اين ماهواره در بحث‌‏هاي نظامي ، تصريح كرد: اين ماهواره خدمات و سرويس عمومي جامعه را انجام مي‌‏دهد و چيز پيچيده و پنهاني نيست به طوري كه تصويربرداري تا دقت 50 متر از كل سطح زمين را براي مشتريان خود اجرا مي‌‏كند.

وي ، افزود: سيستم‌‏هاي ارتباطي و سيگنالي مخابراتي ماهواره سينا معمولي بوده و استفاده از اين ماهواره عمومي است.

مدير عامل صاايران ، با بيان اين كه امروز ادعا مي‌‏كنيم كه ورژن دوم ماهواره سينا را در كشور طراحي و ساخت مي‌‏كنيم ، گفت: توانايي ما در تطبيق استانداردهاي ناتو و سلاح‌‏هاي مشابه آن در ماهواره سينا قابل توجه است ، به طوري كه تكنولوژي و تلاش 100 درصد داخلي در ساخت اين ماهواره باعث شده كه انحصار در اين دانش شكسته شود و قابل دستري براي همگان باشد.

وي ، افزود: ماهواره سينا-1 در سطح محصولات ناتو است ، چرا كه محققين زبده‌‏اي براين طرح عظيم كار كرده‌‏اند.

محمود زاده، در خصوص صادرات شركت صاايران ، اظهار داشت: صاايران با 15 كشور به صورت حرفه‌‏اي در بخش صادرات كار مي‌‏كند و در قالب يك بنگاه اقتصادي كشور نيز به دولت سود و تعرفه‌‏هاي گمركي خود را پرداخت مي‌‏كند.

مديرعامل صا ايران ، با بيان اين كه امروز جاي رانت‌‏خواري شركت‌‏هاي دولتي و خصوصي نيست ، تاكيد كرد: صاايران ماليات حقوق پرسنل و فروش كالاي خود را به دولت پرداخت و 500 شركت خصوصي را نيز پشتيباني مي‌‏كند.

عضو هيات مديره ايران سل، سود سال گذشته شركت صا ايران را حدود 7 تا 8 ميليارد تومان برشمرد و گفت: شركت‌‏هاي دولتي هسته توسعه شركت‌‏هاي خصوصي و بخش خصوصي نيز هسته توسعه صنعت كشور هستند.