چنانچه تلفن همراه شما مجهز به آخرین و مدرن ترین هدایتگرهای ماهواره ای باشد می توانید از طریق وب سایتی نظیر Mologogo با آدرس www.mologogo.com ، دوستان خود را در هر مکانی که هستند پیدا کنید
21/01/1385
تاليانيوز- فرض کنید آخرین ساعات یک روز تعطیل را سپری می کنید و مترصد فرصتی هستید تا از دوستان خود خبری بگیرید. شما می توانید به آنها تلفن بزنید، اما راه دیگری هم وجود دارد. چنانچه تلفن همراه شما مجهز به آخرین و مدرن ترین هدایتگرهای ماهواره ای باشد می توانید از طریق وب سایتی نظیر Mologogo با آدرس www.mologogo.com ، دوستان خود را در هر مکانی که هستند پیدا کنید.
به گزارش پايگاه خبري تاليانيوز، Mologogo که موقعيت هر کاربر عضو را تنها به خود وي و افرادي که او مجاز دانسته نشان مي دهد تنها يکي از برنامه هاي کاربردي جديدي است که با استفاده از فن آوري ناوبري ماهواره اي طراحي شده است. اين فن آوري که تا چندي قبل تنها محدود به اتومبيل هاي گران قيمت بود هم اکنون بر روي گوشي هاي تلفن همراه هم در دسترس است.
از سوي ديگر پایگاه اینترنتی آمستردام a2b ، به آدرس اینترنتی www.a2b.cc به کاربران امکان می دهد تا در وب سایت اشخاص، موسسات و فروشگاههايي که نزدیک به موقعیت آنان قرار دارد جستجو کنند. نتایج اين بررسي که وبلاگهای شخصی ، سایتهای اینترنتی رستورانها و موزه ها و غيره را در بر مي گيرد با ذکر موقعيت دقيق وفاصله کاربر با هر يک از آنها در اختيارش قرار مي گيرد.
استفاده از یک geominder ( یاد آورنده موقعیت جغرافیائی ) مسیر یاب که از سايت www.ludimate.com در دسترس است ، گوشیهای نوکیا را به وسيله اي براي يادآوري امور روزمره مبدل مي کند. به عنوان مثال در صورتي که کاربر چنين مسيريابي را بر روي گوشي خود نصب کند گوشي در زمان عبور از کنار يک فروشگاه خاص به فرد يادآوري مي کند که براي خريد شير از آن اقدام کند.
استفاده از یک geominder به جای GPS ضمن اینکه این امکان را به کاربران مي دهد تا از طریق شبکه تلفن همراه موقعیت جغرافیائی خود را شناسائی کنند ، از دقت بالایی هم برخوردار است و نیاز به استفاده از تجهیزات سخت افزاری خاصی هم ندارد.
" جرج دیئگو" یکی از مقامات ارشد پایگاه اینترنتی Ludimate در یک مصاحبه مطبوعاتی اظهار داشته است:" استفاده از یک ابزار مدرن که امکان شناسایی موقعیت جغرافیایی را به کاربر می دهد، واقعا چیز شگفت انگیزی است".
وی در ادامه افزود : گرچه Geominder تجربه ای نوپا و جدید است اما بدون شک کارایی بسیار بالایی دارد.
بسیاری از کاربران اینترنت و یا تلفن های همراه بنا به انتخاب خود از یکی از امکانات سخت افزاری و یا نرم افزاری تعیین موقعیت، نظیر GPS ها و یا دیگر روش ها با درجه دقت کم و بیش متفاوت استفاده می کنند.
اصولا فناوری GPS روی تلفن های پیشرفته ای نظیر Hewlett iPAQ و یا برخی از مدل های Blackberry و یا تلفن های مخصوصی که برای کودکان و یا بیماران طراحی شده اند ،به کار گرفته می شود تا کاربر بتواند تنها با فشار دادن یک دکمه موقعیت خود را گزارش دهد.
در امریکا اپراتورهائی نظیر sprint Nextel از فناوری GPS استفاده می کنند و این امکان را برای کاربر فراهم می آورند تا اطلاعات موقعیتی مورد نیاز را از طریق برقراری یک تماس تلفنی با شماره 911) مرکز اطلاع رسانی تلفن همراه ) دریافت کنند .
برخی از انواع دیگر گوشي ها می توانند به طور جداگانه از طریق وسیله های هدایتگر مشابه و در اندازه GPS به یک وسیله مسیر یاب و هدایتگر تبدیل شوند و یا به صورت بی سیم به تلفن ها وصل گردند. در حال حاضر برخی از شرکتها برنامه های نرم افزاری خاصی را طراحي کرده اند که تلفنهاي همراه را به يک وسيله جهت ياب مبدل مي کند.
مقامات ارشد Mologogo در وب سایت خود اعلام کرده اند که قصد دارند همکاری مشترکی را با پایگاه های اینترنتی نظیر یاهو و وب سایت محبوب به اشتراک گذاري عکس Flickr برقرار کنند تا خدمات آن از طريق تلفن هاي همراه هم در دسترس باشد.
منبع : روابط عمومی تالیا