خبرگزاري موج - اولين سرويس مبتني بر sms شهرداري تهران از هفته آينده با عنوان SMS پاركينگ عملياتي مي شود.


" علي اصغر قائمي " مديرعامل سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري تهران در گفت و گو با خبرنگار موج، با بيان اين مطلب افزود: در وضع فعلي در سطح شهر، شما با ماموراني تحت عنوان پاركبان روبرو هستيد و چنانچه بخواهيد وسيله نقليه خويش را در محدوده تعيين شده اي پارك كنيد كه ماموران پاركبان در آن مكان ها مستقر هستند، ابتدا بايد به دنبال كيوسك پاركبان يا شخص پاركبان بگرديد و بعد از پيدا كردن شخص قبض پارك را خريداري و سپس در پشت شيشه اتومبيل گذاشته و سپس به كار خويش در آن محدوده رسيدگي كنيد.
وي افزود: بدين ترتيب شما از خطر جريمه شدن رهايي مي يابيد حال اگر در اين بين شهروندان كارشان بيشتر از زمان پيش بيني شده طول بكشد بايستي دوباره حضورا به خيابان رفته و زمان كارت پارك خويش را تمديد كنيد.
وي اظهار كرد: تمامي اين مراحل به نوبه خود وقت و انرژي شهروندان را تلف مي كند، در چنين وضعيتي كارشناسان اين مركز بر اين شدند تا با استفاده از تجارب كشورهاي پيشرفته بتوانند باز هم فناوري هاي نوين را به خدمت گرفته تا از اين طريق بتوانيم به مردم خدمات بهتري ارايه دهيم كه با تحقيق و بررسي هايي كه در اين خصوص صورت گرفت مشخص شد كه مي توان با استفاده از امكانات مخابراتي كشور اين مشكل را برطرف كرد.
" قائمي" اظهار كرد: بدين ترتيب شهروندان از اين پس مي توانند به جاي استفاده از سيستم سنتي از سيستم مبتني بر SMS كارهاي مربوط به پارك را توسط سيستم SMS پاركينگ انجام دهند.
مديرعامل سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري تهران در خصوص نحوه كاركرد اين سيستم افزود: چنانچه براي اولين بار از اين سيستم استفاده مي كنيد مي توانيد به صورت آنلاين عضو سرويس SMS پاركينگ شويد و بلافاصله با زدن يك SMS به شماره 30003000 جاي مورد نظر را رزرو كنيد و زمان مورد نظر را نيز توسط همان SMS كه از 30 دقيقه تا 2 ساعت پيش بيني شده براي خود اختصاص دهيد.
وي اظهار كرد: چنانچه زمان مورد نظر از 2 ساعت بيشتر شود شهروندان مجدد مي توانند توسط شماره 30003000 زمان خويش را تمديد كنند.
مديرعامل سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري تهران در خصوص نحوه نظارت بر اين سيستم گفت: پاركبانها با ارسال شماره اتومبيل مورد نظر توسط SMS به مركز مي تواند مشخص كند كه آيا ماشين مورد نظر به صورت قانوني پارك كرده است يا خير.
وي در خصوص نحوه دريافت پول از شهروندان در اين طرح گفت: در ابتدا از شركت ارتباطات سيار درخواست كرديم هزينه پارك را بر روي فيشهاي موبايل مشتركين محاسبه كند كه شركت ارتباطات سيار با اين طرح موافقت نكرد سپس به فكر استفاده از كارت اعتباري افتاديم كه البته در اين خصوص هنوز به نتيجه خاصي نرسيده ايم و از آنجايي كه تصميم مسوولين بر اين است تا در هفته هاي آغازين اين طرح از شهروندان پولي دريافت نشود احتمالا تا آن زمان اين مشكل نيز مرتفع مي شود.
قائمي اظهار كرد: از هفته آينده اين سرويس به صورت آزمايشي در خيابان ايران زمين در شهرك غرب به مرحله اجرا در مي آيد تا مشكلات احتمالي مشخص و رفع شود.
وي خاطرنشان كرد: ايده اين طرح از كشورهاي اروپايي گرفته شده و ما توانسته ايم اين طرح را با كمك كارشناسان داخلي تا 95 درصد بومي كنيم كه به زودي اين طرح در كل شهر تهران جايگزين پاركومترها و پاركبانهاي سنتي خواهد شد.
وي خاطر نشان كرد: تمامي دارندگان موبايل در شهر تهران چه موبايلهاي اعتباري تاليا و چه موبايلهاي ثابت مي توانند با اين شبكه ارتباط بگيرند و خدمات مورد نياز خود را دريافت كنند.
وي در خصوص افرادي كه موبايل در اختيار ندارند، گفت: اين افراد مي توانند از همين سيستم فعلي استفاده كنند.