اخبار 09-03-1385
گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: اخبار 09-03-1385

 1. #1
  Mazi آواتار ها
  درجه
  مدير ارشد بازنشسته
  شماره كاربری
  28104
  نوشته ها
  1,935
  سپاس ها
  179
  سپاس از شما 1,340 بار در 487 پست
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Aug 2005
  محل سکونت
  TEHRAN
  091-0935

  پیش فرض اخبار 09-03-1385

  بايد چندين اپراتور در بخش مخابرات كشور حضور پيدا كنند

  --------------------------------------------------------------------------------

  ایرنا-معاون توسعه، مديريت و پشتيباني سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي، گفت: حاكميت دولتي به وسيله سازمان تنظيم مقررات، بر بخش خصوصي اعمال مي‌شود.


  علي‌اصغر دولت‌آبادي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به تبديل اداره كل ارتباطات راديويي به سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي، اظهار داشت: در اكثر نقاط دنيا، سازمان رگولاتوري وجود دارد؛‌ از آن جا كه در تغيير ساختار و عنوان وزارت پست و تلگراف و تلفن كشور به وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، جاي بخش قانون‌گذار خالي بود، در تاريخ 20 آذر 84، اساسنامه‌ي سازمان ابلاغ شد و ساختار آن از اداره كل به سازمان تغيير يافت كه به طور حتم اين تغيير، باعث افزايش وظايف سازمان شد؛ به گونه‌اي كه بخش تنظيم مقررات و نظارت در ساختار جديد پررنگ است.
  وي با تاكيد بر اين كه طبق برنامه دولت، هدف ما از اين تغيير بزرگ كردن بدنه دولت نيست، گفت: براساس تكاليف اساسنامه، فرصت سه ماهه‌اي به اين سازمان داده شده تا ساختار جديد را به گونه‌اي تغيير دهد كه توانايي رسيدگي به حوزه‌هاي كاري افزون بر فعاليت‌هاي سنتي مجموعه را پيدا كند.
  او ادامه داد: ساختار اصلي اين سازمان مورد موافقت سازمان مديريت و برنامه‌ريزي قرار گرفته و هم اكنون در حال تعيين شرح وظايف بر طبق سياست‌هاي دولت هستيم.

  دولت‌آبادي افزود: در تلاشيم كه در شش ماهه اول سال جاري، نيروهايي متخصص را كه با سازمان آشنا باشند، در مجموعه جذب كنيم.
  وي با بيان اين كه ارتباطات يك لفظ عام است كه شامل مخابرات، پست و فناوري اطلاعات مي‌شود، افزود: اين سازمان در بخش نظارت بر طيف فركانس راديويي، براساس طرح پنج ساله و چشم‌انداز 20 ساله، به به‌روز شدن ابزار و امكانات سخت‌افزاري نياز داشته و در زمينه غير راديويي (فناوري اطلاعات) كه شامل مخابرات مي‌شود، در حال تدوين آيين‌نامه‌ها و مقررات فعاليت‌هاي بخش دولتي، غيردولتي و استفاده از تجهيزات است.
  او خاطرنشان كرد: در راستاي طرح‌هاي پنج ساله عمراني، درمجموع، مبلغ هفتاد ميليارد تومان صرف توسعه‌ي تجهيزات و منابع انساني شده است.

  وي تصريح كرد: وظايف سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي، حاصل تجميع وظايف اساس‌نامه‌يي و قانون استفاده از بي‌سيم‌هاي اختصاصي و غيرحرفه‌يي است؛ در صدد هستيم كه از نظر كيفي، شرايط را براي فعاليت بخش خصوصي، مهيا كرده و مطابق برنامه حركت كنيم.
  او درباره برنامه‌هاي آتي اين سازمان گفت: جذب نيروي انساني، تجهيز مناطق براي نظارت بيشتر بر طيف فركانس و افزايش سطح نظارت تا هشتاد درصد، تعيين فعاليت بخش خصوصي و تدوين نظام تعرفه‌ها را در برنامه‌ داريم و سعي‌مان بر آن است تا حداقل براي يك دوره چهار ساله به نظام تثبيتي برسيم.
  وي با اشاره به تغيير نگرش دولت در چند سال اخير، نسبت به بخش مخابرات، اظهار داشت: در بخش صنايع (اشتغال‌زايي) و خدمات (درآمدزايي)، اين تغيير نگرش حاصل شده و سياست‌هاي دولت به سمتي مي‌رود كه بخش خصوصي در اين صنعت فعال‌تر شود؛ اما زيرساخت‌ها در دست دولت باقي خواهد ماند.

  او تصريح كرد: براساس مطالعاتي كه انجام داديم، بايد چندين اپراتور در بخش مخابرات حضور پيدا كنند و توليدات اين بخش بايد استاندارد بوده و از كيفيت لازم برخوردار شوند.
  وي با بيان اين كه هم اكنون توجه مسوولان به بخش خصوصي بيشتر شده است، گفت: ما بر روي ارتباط، نحوه‌ي اتصال اپراتورهاي بخش غيردولتي با بخش دولتي، نحوه سرويس‌دهي، كيفيت ارتباط و مطالعه بازار نظارت مي‌كنيم و به غير از بخش‌هاي زيربنايي، اكثر قسمت‌ها به بخش خصوصي واگذار مي‌شوند.

  دولت‌آبادي با تاكيد بر اين كه رگولاتور تنظيم‌كننده روابط عمومي‌ بخش خصوصي با قانونگذار است، گفت: ما در حال فرهنگ‌سازي هستيم تا اسم مفهوم رگولاتوري و نام سازمان براي دستگاه‌هاي اجرايي، سازمان‌هاي مرتبط و آحاد مردم نامانوس نباشد.

 2. #2
  Mazi آواتار ها
  درجه
  مدير ارشد بازنشسته
  شماره كاربری
  28104
  نوشته ها
  1,935
  سپاس ها
  179
  سپاس از شما 1,340 بار در 487 پست
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Aug 2005
  محل سکونت
  TEHRAN
  091-0935

  پیش فرض

  تعرفه جديد واردات، قيمت گوشي تلفن همراه را افزايش مي‌دهد

  --------------------------------------------------------------------------------

  يك كارشناس مسايل ارتباطات سيار گفت: افزايش تعرفه واردات گوشي تلفن همراه، قيمت اين كالا را در بازار كشور افزايش مي‌دهد.


  وزارت صنايع و معادن در برنامه اخير خود تعرفه واردات گوشي تلفن همراه را به منظور حمايت از توليد داخلي از پنج به ‪ ۶۰‬درصد افزايش داد.

  اميد توكلي كارشناس ارتباطات سيار در گفت‌وگو با ايرنا اظهار داشت : افزايش تعرفه واردات گوشي تلفن همراه علاوه بر افزايش ميزان قاچاق اين كالا ممكن است قيمت گوشي را تا ‪ ۷۰‬درصد افزايش دهد. وي با تاكيد بر اينكه طرح افزايش تعرفه واردات گوشي تلفن همراه از هم اكنون محكوم به شكست است، تصريح كرد: حداقل دو سال تا زماني كه ايران بتواند به توليد مطلوب گوشي برسد باقي است ودراين مدت به دليل افزايش تعرفه‌ها، تنها راه براي سودجويان باز مي‌ماند.
  اين كارشناس گفت: اگر دولت هم بخواهد با فعال‌سازي شماره سريال گوشي‌ها جلوي قاچاق را بگيرد زمينه براي فعاليت سودجويان ديگري كه به شكستن قفل نرم‌افزاري براي تغيير شماره سريال مسلط هستند، گسترده مي‌شود.

  توكلي با اشاره به اينكه ما داراي تنوع گوشي چنداني در كشور نيستيم، خاطرنشان كرد: ايراني‌ها به دليل پايين بودن ميزان متوسط درآمد، توانايي چنداني براي تعويض مداوم گوشي و استفاده از مدل‌هاي متنوع ندارند. وي ادامه داد: همين امر باعث مي‌شود تا كمپاني‌هاي بزرگ سازنده گوشي تلفن همراه تمايل چنداني براي احداث كارخانه در ايران نداشته باشند.
  اين كارشناس تاكيد كرد: افزايش تعرفه واردات گوشي تلفن همراه تا سقف ‪۶۰‬ درصد با توجه به شرايط موجود در كشور عواقب نامطلوبي براي مردم به همراه خواهد داشت.

  از روز گذشته برخي از فروشندگان در بازار از فروش گوشي خودداري مي‌كنند و منتظر قيمت‌هاي جديد هستند.
  در زمان حاضر بيش از هشت ميليون مشترك تلفن همراه در كشور وجود دارد و و بيش از شش ميليون نفر منتظر دريافت سيم‌كارت دور جديد واگذاري هستند.
  اگرچه وزير صنايع تشويق به توليد را علت بالا بردن تعرفه واردات ذكر كرده اما كارشناسان مي‌گويند در حالي كه توليدي وجود ندارد اين استدلال منطق اقتصادي ندارد و فقط مصرف‌كنندگان بايد زيان اين تصميم دولت را بدهند.

  به گفته آنان افزايش تعرفه براي حمايت از توليد موجود، صورت مي‌گيرد و دولت براي تشويق به توليد بايد سياست‌هاي تشويقي نظير تامين سرمايه با نرخ ارزان را دنبال كند و پس از توليد كالا از ابزار تعرفه براي حمايت از توليد داخلي استفاده كنند. آنها مي‌گويند: اين استدلال كه توليدكننده داخلي با حمايت دولت و از جيب مردم، بدون توجه به قيمت‌هاي جهاني، به هر قيمت توليد كند در نهايت جز عقب ماندگي صنعت كشور نتيجه‌اي ندارد.
  بگفته آنها تعرفه سنگين به معني انحصاري كردن توليد است و صنعت كشور طي ده‌ها سال نشان داده كه در سايه اين انحصار، رشد نمي‌كند و فقط مردم زيان مي‌دهند و كشور از فناوري نو بي‌بهره مي‌ماند.

  همچنين برخي كارشناسان معتقدند با توجه به آنكه مردم به گوشي تلفن نياز دارند اين تصميم هيچ تاثيري بر واردات كلي گوشي تلفن همراه و كاسته شدن ازميزان پولي كه بگفته وزير صنايع به جيب توليدكنندگان خارجي وارد مي‌شود ندارد و فقط باعث افزايش قاچاق و شايد كاسته شدن از درآمد گمركي دولت خواهد شد.

  شهروندان نيز افزايش تعرفه رااجحافي مضاعف به مردم مي‌دانند و مي‌گويند: در حالي كه به دليل انحصار دولت، مردم ايران سيم‌كارت تلفن همراه را چندين برابر قيمت آن در بسياري از كشورهاي دنيا مي‌خرند ، حالا بايد گوشي تلفن را هم گران‌تر بخرند. 3. #3
  Mazi آواتار ها
  درجه
  مدير ارشد بازنشسته
  شماره كاربری
  28104
  نوشته ها
  1,935
  سپاس ها
  179
  سپاس از شما 1,340 بار در 487 پست
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Aug 2005
  محل سکونت
  TEHRAN
  091-0935

  پیش فرض

  تلفن همراه، معضل هميشگي كاربران ايراني

  --------------------------------------------------------------------------------

  ایرنا-ياشار بهمند - حيات نو - هفت ميليون، هشت ميليون، شايد هم بيش از ده ميليون. به نظر شما اين بار چند نفر براي موبايل ثبت نام خواهند كرد؟ اشتباه نكنيد اين مقاله راجع به سال 84 نيست، منظور هم ثبت نام در بهمن 84 نيست. من ثبت نام در سال 85 را مي‌گويم. شايد اكثر شما بگوييد شركت ارتباطات سيار اعلام كرده كه ديگر پيش‌فروش نمي‌كند، ولي اخبار و شنيده‌ها حاكي از آن است كه امسال نيز پيش‌فروش پابرجا خواهد بود.


  اصلا يك سئوال ديگر، به اين فكر كنيد كه در ايام سال نو پيام‌هاي كوتاه شما چند بار با موفقيت به مقصد رسيد و چند بار نيز خطاهاي ارسال گرفت؟ چند بار در زماني كه مشغول صحبت مهمي بوديد سخنان طرف مقابل را با اختلال دريافت كرديد، و چند بار در زمان مكالمه مهمي تلفنتان قطع شد؟ آيا تا بحال شده كه از خودتان بپرسيد چرا پول بي‌زبان را براي وسيله‌اي مي‌دهيد كه خط نمي‌دهد و در جاهايي كه نياز مبرم به آن داريد از شبكه خارج مي‌شود، و گاه براي تماس با آشنايانتان چند بار شده كه حتا چند ده دقيقه منتظر شده‌ايد كه مشترك مورد نظر در دسترس باشد؟
  نه اشتباه نكنيد، مقدمه بالا افكار حاصل يك نگاه منتقد يا عصبي نيست، بلكه هر كسي كه يك خط ارتباطي موبايل را از شركت ارتباطات سيار خريداري كرده و يك سال قبل از دريافت، آن را پيش خريد نموده، امروز با مشكلات فراوان و غيرقابل تحملي كه نصيبش مي گردد، كم و بيش همين نگاه را خواهد داشت.

  وضعيت شبكه تلفن همراه همانند مقدمه بالا پريشان و درهم و برهم است. البته مشكلات تلفن همراه كشور به همين جا ختم نمي‌شود. اپراتور دوم تلفن همراه هم مطرح است كه هنوز سرانجامي نداشته است. حذف ترك‌سل از پروژه اپراتور دوم را برخي كارشناسان مهم‌ترين و در عين حال تاسف‌بارترين اتفاق حوزه Ict در سال گذشته مي‌دانند كه باعث خواهد شد اين پروژه نيز همانند ديگر پروژه‌هاي بزرگ دولتي، مشمول مرور زمان گردد و مصرف‌كنندگان موبايل اميد زيادي به آن نبندند. البته مسئولين شركت ايران‌سل، كه مجموعه شركاي داخلي پروژه اپراتور دوم را شامل مي‌شود، اعلام كرده بودند كه دست‌كم چند سيم‌كارت 150 هزار توماني را تا پايان سال 84 واگذار مي‌كنند، اما زمان نشان داد كه نمي‌توان چندان به قول آنها اطمينان كرد.
  البته در زمينه سيم‌كارت‌هاي اعتباري نبايد خيلي هم منفي نگاه كرد، چرا كه بالاخره سیم‌کارت شرکت تالیا از خرداد 84 آنتن داد و طبق معمول که راه‌اندازی سرویس‌ها در ایران معمولا به صورت کامل انجام نمی‌پذیرد، تالیا نیز به همین سرنوشت دچار شد و کیفیت نامطلوب آن در همان ابتدا، باعث نارضایتی مشترکان گرديد. تلفن همراه اعتباري تاليا كه آمده بود دردهاي شبكه تلفن همراه كشور را التيام بخشد، خود تبديل به دردي مضاعف شد. هر چند تمامی تقصیرات کیفیت نامطلوب سرویس تالیا به این شرکت مربوط نمی‌شود، اما عدم زمان‌بندی مناسب و تعیین سازوکار برای سرویس‌دهی مطلوب کاملا مشخص است. نکته جالب دیگر، عقب بودن تالیا از زمان‌بندی ذکر شده است، به طوري كه مطابق قرارداد، تالیا می‌بایست تاکنون 2 میلیون سیم‌کارت اعتباری در اختیار مردم قرار می‌داد كه تنها 500 هزار شماره محقق شده و گفته مي‌شود کیفیت پایین آن مانع شده تا شرکت مخابرات به تالیا اجازه واگذاری سیم‌کارت‌های جدید را بدهد.

  با وجود تمام وعده‌هایی که وزراي قبلي و فعلي Ict درباره بهبود کیفیت تلفن همراه داده‌اند، هنوز مشترکان موبایل می‌بایست با کیفیت پایین و مشکلات همیشگی تلفن همراه در ایران کنار آیند. نکته شايان توجه ديگر، ثبت نام مشترکان جدید تلفن همراه با وجود وضعیت اسف‌بار شبکه تلفن همراه است و عليرغم آن که در چند سال گذشته بارها و بارها مدیران مخابراتی ادعا کرده‌اند که توسعه شبکه، همزمان با بهینه‌سازی شبکه انجام می‌پذیرد، اما مشخص شده است که این امر امکان‌پذیر نیست و متاسفانه این موضوع نیز از سوی نهادهای نظارتی همچون مجلس و سازمان بازرسی کل کشور نادیده گرفته می‌شود، و بديهي است كه تنها کسانی که ضرر می‌کنند، مردم و مشترکان هستند که باید کیفیت نامطلوب این سرویس‌ها را تحمل کنند.
  اما در ابتداي سال جديد نيز مشكلات شبكه همراه ادامه يافت. اختلالات شبكه تلفن همراه كه در لحظه تحويل سال در اكثر نقاط كشور رخ داد، در برخي استان‌هاي گردشگرپذير حتي تا چند روز نخست سال، امكان تماس و يا ارسال پيام كوتاه را غيرممكن كرد كه اين وضعيت در سيزدهمين روز سال نو هم ادامه يافت. گزارش خبرنگاران حيات نو از نقاط مختلف كشور از اختلالات گسترده شبكه تلفن همراه و حتي در برخي شهرستان‌هاي كشور، اختلالات در شبكه تلفن ثابت كشور به هنگام تحويل سال حكايت دارد. بيشترين ميزان اختلالات در شبكه‌هاي مخابراتي كشور به ترتيب در سه استان شمالي كشور به علاوه استان‌هاي خراسان رضوي، فارس، اصفهان و خوزستان كه از قطب‌هاي گردشگري كشور محسوب مي‌شوند، گزارش شده است. بروز اختلالات گسترده در استان‌هاي شمالي و خراسان رضوي در شرايطي است كه رييس هيات مديره شركت مخابرات ايران، در روزهاي پاياني سال از برنامه‌هاي شركت مخابرات براي جلوگيري از بروز هر نوع اختلال در شبكه‌هاي مخابراتي كشور به ويژه استان‌هاي شمالي و خراسان رضوي خبر داده بود. اختلالات گسترده در شبكه‌هاي مخابراتي و بخصوص شبكه تلفن همراه دولتي كشور در حالي رخ داد كه دولت برخلاف بندهايي از قانون برنامه چهارم توسعه كه دولت را موظف به كاهش تصديگري خود به ميزان سالانه حداقل20 درصد نموده، در سال84 ‬اقدام به پيش‌فروش هشت ميليون شماره تلفن همراه كرد. برخي كارشناسان صنعت مخابرات كه مخالف پيش‌فروش تلفن همراه دولتي بودند، معتقدند كه دولت شايسته بود كه به جاي پيش‌فروش تلفن همراه، براي اصلاح وضعيت شبكه موجود تلفن همراه اقدام مي‌كرد. هم‌اكنون حدود هشت و نيم ميليون مشترك در شبكه تلفن همراه كشور فعال هستند.

  البته در روزهاي اخير، موضوع تغيير رسول سرائيان از مديرعاملي ‏شركت ارتباطات سيار، بحث داغ محافل خبري حوزه ‏it‏ بوده كه ‏نشان از اجبار مسئولين به توجه جدي‌تر نسبت به معضل ريشه‌دار تلفن همراه كشور است. شايد عمق فاجعه باعث شد كه وزير Ict مستقيما و در گفت‌وگويي صريح با تلويزيون، هر چند با لحن طنز، نارضايتي جدي مردم از سرويس موبايل، و از آن مهم‌تر، مشكل رواني ايجاد شده براي آنها را سرانجام تاييد نمايد.
  با توجه به مسائل مطرح شده و شرايط موجود، اين سئوالات مهم همچنان در ذهن مردم و كارشناسان باقي است: آيا مي‌توان اميدوار بود كه انتقادات صورت گرفته، به نتيجه نهايي و بهبود شبكه تلفن همراه منجر شود؟ تغييرات در حوزه مديريتي مي‌تواند به بهبود شبكه كمكي كند؟ و اگر تغييرات مديريتي نيز صورت گرفت، آيا مدير جديد فراموش نمي‌كند كه مدير يك شركت دولتي و موظف ‏به توزيع عادلانه امكانات است و بايد با ‏كيفيتي قابل ‏قبول، به تمام متقاضيان سرويس دهد؟ 4. #4
  Arash66 آواتار ها
  درجه
  مدير سابق انجمن
  بخش
  انجمن عمومی موبایل
  شماره كاربری
  38441
  نوشته ها
  2,276
  سپاس ها
  49
  سپاس از شما 377 بار در 176 پست
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Apr 2006
  محل سکونت
  تهران
  0935

  پیش فرض

  ممنون متشكر از اطلاعات بروز شما...
مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •