1-تالیا: بله درست خواندید! بنظر من بدترین رقیب تالیا خودش بود چرا که با بدقولی ها و اختلالاتش بیشترین ضربه را به برند خویش وارد کرد.اینکه مجتمع صنعتی رفسنجان بعنوان برنده مناقصه در قرارداد خود با شرکت مخابرات ایران متعهد شده بود تا 2 میلیون سیم کارت در 28 مرکز استان کشور را با کیفیت سرویس دهی تضمین شده تا 28 بهمن 84 عرضه کند ولی این اتفاق نیفتاد و تنها توانست 426هزار و 983 مشترک را در تهران با خود همراه سازد بابت اختلالات و کیفیت نامناسب سیم کارتهای خود در ماههای اولیه بارها "آه" از نهاد مشترکانش درآورد.


از طرفی دیگر طبق قرارداد مجتمع صنعتی رفسنجان دیر یا زود باید بابت این مجموعه تاخیرها در راه اندازی و توسعه شبکه، جریمه نسبتا سنگینی را به شرکت مخابرات ایران پرداخت کند. ضمناً هفته گذشته موضوع از این هم فراتر رفت و گفته شد دکتر محمد سليمانی -وزير ارتباطات و فناوری اطلاعات- در زمينه انتقادات از كيفيت سيم‌كارت‌های اعتباری تاليا، در یک گفتگوی تلویزیونی اعلام كرده كه "در صورت عدم حل مشكلات، اپراتور ديگری را وارد ميدان كرده و جايگزين تاليا مي‌كند". البته جناب وزیر چند روز بعد موضوع را تکذیب کرده و گفت: "هیچ‌گاه جایگزینی شرکتی دیگر به جای تالیا مطرح نبوده و نیست و مطالبی که در بعضی رسانه‌ها مبنی بر جایگزینی مطرح شده صحت ندارد".

-------------------


2- سیم کارتِ اعتباریِ دولتی: مدتهاست که طرح عرضه سیم کارت اعتباری دولتی آنهم مبتنی بر همین شبکه تلفن همراه موجود از طرف مدیران شرکت مخابرات ایران مطرح شده و حالا طرح مدوٌن آن به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور ارسال گشته تا پس از تصویب و تعیین تعرفه ها برای تصویب نهایی به شورای اقتصاد ارجاع شود.در صورت عرضه این گونه سیم کارت ها در واقع تالیایی دیگر به وسعت شبکه تلفن همراه دولتی موجود، به موازات زاده میشود و بجای زنگ خوردن در تنها 15 مرکز استانی که تاپایان سال وعده داده شده اند در 1016 شهر و هزاران کیلومتر از جاده های بین شهری و پنجاه کشور طرف قرارداد رومینگ با MCI قابل استفاده خواهد بود.

---------------------


3- سیم کارت های پیش و پس پرداختهِ ایرانسل: اپراتور دوم تلفن همراه با برند "ایرانسل" بالاخره بعد از مدتها فراز و نشیب امسال سیم کارت های 150هزار تومانی خود را توزیع میکند. طبق وعده های داده شده، شبکه تلفن همراه ایرانسل مبتنی بر تکنولوژی پیشرفته GSM نسل 2/75 و بر پایه EDGE/GPRS خواهد بود که برای اولین بار در کشور امکان اتصال به اینترنت پرسرعت و تبادل عکس و فیلم و پیامهای چند رسانه ای را، برای مشترکان خود فراهم خواهد ساخت.


این سیم کارت های نسبتا ارزان که فناوری و خدمات نوینی را در دسترس مشترکانشان قرار میدهد، میتواند تعداد بالای از مشترکان احتمالی آینده تالیا را قاپ بزند و از آن خود سازد.

-------------------------


4- شبکهِ تلفنِ همراهِ دولتی: شورای عالی اقتصاد در سال گذشته بهای ثبت نام سیم کارت شبکه تلفن همراه دولتی کشور را از 440 به 360 هزار تومان کاهش داد و بطور همزمان با فراهم ساختن امکان ثبت نام اقساطی برای فرهنگیان و پرستاران نهایتاً از نزدیک به هشت میلیون متقاضی ثبت نام کرد و به این ترتیب خواه ناخواه تعدادی از مشترکان فعلی و آینده تالیا را از آن خود ساخت.


حالا دیگر خیلی ها با اطمینان سیم کارت های 360 هزارتومانی MCI، که با آغاز واگذاری ها پیشبینی میشود قیمتش در بازار آزاد به حدود 400 هزارتومان برسد را به تالیا ترجیح خواهند داد. چراکه متاسفانه در ایران سیم کارت به همانند خانه یک کالای سرمایه ای به حساب می آید و فرق سیم کارت پیش پرداخته با سیم کارت پس پرداخته درست مثل فرق بین پرداخت "اجاره ماهیانه" و "رهن کامل" خانه است. در تالیا مبلغ اندک (22هزار و پانصد تومان) بعنوان هزینه سیم کارت و مالیات پرداخت میشود اما مشترک ناچار است رقم ثابتی در حدود ده هزار تومان را برای جلوگیری از سوختن سیم کارت ماهیانه پرداخت کند، در صورتی که در سیم کارت دولتی وضع به گونه دیگری است، چراکه مشترک یکبار و برای همیشه مبلغ 360هزار تومان را پرداخت میکند و در میزان مکالمه ماهیانه خود آزاد است و هر وقت هم اراده کند میتواند سیم کارت خود را در بازار آزاد با قیمت مناسبی بفروش برساند.


-------------

5- تلفنِ بیسیمِ WLL: مدتی است که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به چند شرکت خصوصی مجوز عرضه و بهره برداری از تلفن ثابت بیسیم مبتنی بر تکنولوژی WLL-CDMA داده است که تا پایان سال و در بسیاری از شهرها –بخصوص در تهران- عرضه خواهد شد که امکان استفاده از شبکه تلفن ثابت موجود را با استفاده از گوشی های بیسیم با برد بالا فراهم میسازد. این گونه سیم کارت ها هم تابع مقررات حاکم بر شبکه تلفن ثابت عادی خواهند بود و حتی برای تلفن های WLL روستایی ودیعه ای هم دریافت نمیشود و با کارت شارژهای 10 تا 50 هزار تومانی با اعتبار زمانی 6 تا 30 ماه بصورت پیش پرداخته شارژ میشوند.


اگر چه تلفن بیسیم WLL قابلیت جابجایی و دست به دست شدن در میان آنتن های مختلف را ندارد اما با توجه به تعرفه مکالمه فوق العاده پایین (مطابق با تعرفه مکالمه تلفن ثابت عادی) ، برد بالا و قابلیت تبادل پیام کوتاه (SMS) و عرضه سرویس های ارزش افزوده به سرعت میتواند جای خود را در بین متقاضیان باز کند و عده زیادی از متقاضیان تالیا، بخصوص در روستاها را از آن خود سازد.برند نچندان خوشنام تالیا در کنار رقیبان تازه نفسی مثل سیم کارت اعتباری دولتی، سیم کارت پیش پرداخته و پس پرداخته اپراتور دوم، سیم کارتهای 360هزارتومانی MCI و تلفن بیسیم WLL ، با اشاره ای به فشار دولت و مجلس به این مجموعه و زمزمه دریافت جریمه بابت دیرکرد در اجرای تعهدات، رقابتی سخت و نفس گیر را برای امسال تالیا فراهم خواهد ساخت. باید منتظر ماند و دید که آیا بالاخره این نوزادِ یکسالهِ پرمدعا به بلوغ میرسد ؟!

ايسنا