تفاوت هاي Pocket Pc با Plam ... ‹‹
گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
 1. #1
  Arash66 آواتار ها
  درجه
  مدير سابق انجمن
  بخش
  انجمن عمومی موبایل
  شماره كاربری
  38441
  نوشته ها
  2,276
  سپاس ها
  49
  سپاس از شما 377 بار در 176 پست
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Apr 2006
  محل سکونت
  تهران
  0935

  پیش فرض تفاوت هاي Pocket Pc با Plam ... ‹‹

  ماجراي رقابت Palm و Pocket PC (كامپيوتر جيبي) مانند داستان ‌AMD و اينتل است و انتخاب يكي از آن‌ها به عنوان سيستم برتر، ممكن نيست. هر كدام داراي توانمندي‌هاي خود هستند و با اين‌كه خود من يك دستگاه ‌Palm دارم، به هر دو سيستم علاقمندم. به هر حال سعي مي‌كنم سرفصل‌هايي را براي راهنمايي كاربران عزيز در انتخاب دستگاه مناسب آماده نمايم.


  دستگاه‌هاي ‌PDA مجهز به سيستم‌عامل Palm، به وسيله كارخانه‌هاي Palm ،‌Sony و ‌Wand spring ساخته مي‌شوند. البته ‌Palm شركت‌ ‌wand spring را در سال 2003 خريد و در آن زمان ‌Treo600، آخرين دستگاه ‌Smart phone شركت ‌wand spring بود ‌‌Treo 660 به وسيله شركت ‌Palm با تكنولوژي ‌wand spring ساخته شد. دستگاه‌هاي ‌‌Pocket PC به وسيله شركت‌هاي مختلفي از جمله ‌HP، توشيبا، دل، و ‌view sonic ساخته مي‌شوند.

  قيمت


  به‌طور كلي ‌Palm نسبت به ‌Pocket PC، قيمت پايين‌تري دارد. البته دستگاه‌هايي مثل ‌Tungsten C و ‌‌Tungsten E2 از اين قاعده مستثني هستند. قيمت دستگاه‌هاي ‌‌Pocket PC در بازار جهاني از 240 دلار شروع مي‌شود. Palmها با قيمت پايين‌تري در دسترس هستند. به طوري كه مي‌توان zire 21 را با قيمت حدود 20 دلار تهيه كرد. قيمت پايين اين ‌Palm، به علت صفحه نمايش سياه و سفيد، دقت كمترتصوير، و نداشتن درگاه حافظه اضافي است. در حقيقت، علت اصلي پايين‌تربودن قيمت دستگاه‌هاي‌ ‌Palm در مقابل Packet PC، سرعت كمتر پردازشگر و مقدار كمتر حافظه‌ است. دستگاه‌هاي ‌Palm نسبت به‌ ‌Pocket PC نياز كمتري به سرعت‌هاي بالا و حافظه زياد دارند و اين موضوع، اجازه مي‌دهد قيمت دستگاه كاهش يابد.

  دستگاه‌هاي‌ ‌Palm كند كارنمي‌كنند، بلكه طوري طراحي شده‌اند تا با مصرف كمتر حافظه و قدرت كمتر پردازشگر، نتيجه مطلوبي را ارائه‌كنند. پردازشگرهاي ‌xscale و ديگر اعضاي خانواده ARM، با سرعت‌هاي 200 تا 400 مگاهرتز كارمي‌كنند و از 32 مگابايت تا 128‌مگابايت حافظه داخلي دارند.

  ‌‌Pocket PC همراه با ‌Excel و ‌MS word ارائه مي‌شود. اين نرم‌افزارها قدرت بازكردن و ويرايش فايل‌هاي معمول ‌Word و ‌Excel روي كامپيوتر شما را دارند. تنها كافي است آن‌ها را روي ‌‌Pocket PC كپي ‌نماييد. در ‌Pocket PC از امكانات پيشرفته خبري نيست. به‌طور مثال، نمي‌توانيد سرصفحه و پاصفحه ايجاد‌نماييد. تنظيم فونت و جدول نيز امكان‌پذير نيست. سيستم‌عامل Palm، اين دو نرم‌افزار را ندارد. اما مي‌توانيد به صورت نرم‌افزار اضافه‌‌شونده امكان استفاده از اين فايل‌ها را داشته‌باشيد.

  نرم‌افزار ‌Document to go حتي از نرم‌افزار آفيس دستگاه Pocket PC، كامل‌تر و تواناتر است، از ‌‌Power Point نيز پشتيباني‌مي‌كند و امكان كشيدن چارت را به ‌Excel اضافه كرده است.

  لازم به ذكر است كه در نسخه آخر Windows Mobile، مقداري از اشكالات آفيس كاسته‌شده‌است. هر دو سيستم، مجموعه نرم‌افزارهاي كاملي در زمينه مديريت اطلاعات شخصي دارند و البته اگر علت اصلي خريد شما اين امور است، يك ‌Palm تهيه كنيد. زيرا اكثراً كوچك و سبك هستند و به عنوان يك ابزار مديريت اطلاعات شخصي، بسيارعالي هستند.

  ‌اگر در كارتان به استفاده و ارتباط با‌ ‌Outlook نياز داريد، ‌‌Pocket PC را انتخاب كنيد. به هر حال، هر دو از محصولات مايكروسافت استفاده مي‌كنند و ‌‌Palm از عهده اين كاربرنمي‌آيد. نرم‌افزاري به نام‌‌Pocket mirror از سوي ‌Chapura ارائه شده است كه به شما اجازه مي‌دهد ‌palm خود را با ‌Outlook ارتباط دهيد و آن‌ها را همزمان نماييد. البته مدل‌هاي جديد ‌Palm به نرم‌افزارهاي خاصي مجهز شده‌اند تا با ‌Outlook ارتباط برقرارنمايند. اگر چه نرم‌افزارهاي ‌Palm در اين زمينه عالي نيستند ولي مي‌توانند مشكل‌گشا باشند.

  البته اگر براي ارتباط با نرم‌افزارهايي مانند Lotus notes ،Outlookexpress ،Novel group و‌ ‌ACT در دو مدل‌ ‌Palm و‌ ‌Pocket PC استفاده مي‌كنيد بايد از نرم‌افزار ‌Intellisync از شركت ‌‌Dumatech بهره ببريد.

  اندازه و وزن


  خيلي از مردم، دستگاهي را دوست‌دارند كه به راحتي در درون جيب جا بگيرد. مانند Tungsten E و 1940 ipaQ كه سبك و نازك‌ترند و طراحي خوبي‌دارند. اگر به دنبال دستگاهي كامل‌تر هستيد، ‌‌4150 ipaQ با همان اندازه مدل 1940 ولي با امكانات بيشتر در اختيار شماست. به‌طور كلي، دستگاه‌هاي ‌Pocket PC بزرگ‌تر و سنگين‌تر از ‌Palm هستند. اما دستگاه‌هاي جديد، به سمت كوچك‌تر شدن در حال حركت هستند.

  باتري


  هر دو گروه دستگاه از باتري‌هاي قابل شارژ استفاده مي‌كنند. ‌Palmهايي كه از دو باتري ‌‌AAA استفاده مي‌كردند، سال‌ها پيش منسوخ شدند. البته مصرف پردازشگرهاي پرقدرت و صفحه نمايش رنگي، از عهده دو عدد باتري‌AAA خارج است. قدرت باتري‌هاي مورد استفاده در‌ ‌PDA متفاوت است. اما اكثر آن‌ها حدود‌‌1000mah قدرت دارند.
  عمر معمول اين باتري‌ها دو سال است.

  Palm‌ها با پردازشگر 200 مگاهرتزي و ضعيف‌تر، چندين روز با مصرف معمول (حدود 8 ساعت) باتري خواهند داشت. Packet PC حدود سه ساعت استفاده در هر شارژ را امكان‌پذير مي‌نمايند. البته اين زمان به عوامل گوناگوني، از جمله كاري كه با دستگاه انجام مي‌دهيد، بستگي دارد. بازي‌ها و استفاده از امكانات صوتي و تصويري، مصرف بيشتري نسبت به نرم‌افزارهاي آفيس دارند. شبكه‌ WiFi و بلوتوث نيز مصرف بالايي دارند.

  تعداد كمي از دستگاه‌هاي Pocket PC، مانند موبايل‌ها، از باتري قابل تعويض استفاده مي‌كنند و كاربر مي‌تواند به جاي اين‌كه اجزاي دستگاه را از هم جدا كند، درب پشت دستگاه را باز و باتري را تعويض نمايد.

  تمام مدل‌هاي ‌ipaQ در حال حاضر از باتري‌هاي قابل تعويض استفاده مي‌نمايند. اولين ‌Palm كه از اين تكنولوژي استفاده كرد، ‌‌ z‌Clien 90 بود و در‌حال‌حاضر، دستگاه‌هاي اين گروه، از اين تكنولوژي بهره نمي‌برند. البته براي تهيه باتري و اطلاعات اضافه مي‌توانيد به آدرس ‌‌www.pdainternalbattery.com مراجعه نماييد.

  صدا و تصوير

  تعداد زيادي از اين دو گروه، به عنوان پخش‌كننده ‌‌‌MP3 استفاده مي‌شوند. اگر چه صداي پخش شده از بلندگو چندان جالب نيست، اما صداي خروجي از هدفون بسيارعالي است. البته تمام مدل‌هاي خروجي هدفون را دارند. تمامPocket PCها داراي پخش‌كننده ‌‌‌‌‌MP3 هستند. مدل‌هاي ‌Tungsten و Zire 71 نيز داراي پخش‌كننده ‌‌MP3 هستند.
  البته بايد توجه داشته باشيد كه تمام ‌Pocket PC ها و اكثر مدل‌هاي‌ ‌clie شركت سوني قابليت ضبط صدا را دارند. اگر دوست داريد كه در ‌PDA فيلم تماشا كنيد، يك‌ ‌Pocket PC بهترين نتيجه را به شما ارائه خواهد كرد.

  سادگي


  ‌‌Palm در اين بخش بدون ترديد برنده خواهد بود. زيرا رابط كاربري بسيار ساده‌اي كه شما در مدت زمان كمي، از طريق آن كار با تمام دستگاه را ياد گرفته‌ايد در مقابل ويندوز موبايل با ‌ريزه‌كاري‌هاي فراوان آن قابل مقايسه نيست. سادگي و قيمت كمتر، دو اهرم قوي ‌‌Palm در مقابل‌ ‌Packet PC است. مدل‌هاي 2003 نسبت به مدل‌هاي قبل از سادگي بيشتري برخوردار است. ولي مدل 2005 و 2003 در اين زمينه نسبتاً مشابه هستند.

  ارتباطات


  هر دو مدل مي‌توانند از مودم براي اتصال به اينترنت بهره‌ببرند و از‌ ‌PDA خود براي جستجو در اينترنت يا چك‌كردن ايميل استفاده نمايند. يكي از آسان‌ترين راه‌ها براي بهره‌بردن از مودم ‌56k، مودم مادون قرمز ‌Pegasus مي‌باشد كه با هر دو مدل كار مي‌كند. اگر مي‌خواهيد از محدوديت‌هاي مادون‌قرمز رها شويد و در همه جا از اينترنت بهره ببريد، از‌ ‌smartphone كه يك‌ ‌PDA همراه با تلفن همراه است، استفاده نماييد.

  دستگاه‌هاي سوني به همراه ‌wifi به بازار ارائه شده‌اند و به دنبال آن ‌Pocket PCها نيز به‌ WiFi مجهز شده‌اند. البته برخي از آن‌ها، كارت‌هاي ‌SD و ‌CF كه ‌WiFi هستند و حدود 100‌دلار قيمت دارند، پشتيباني مي‌كنند و خود به صورت داخلي داراي WiFi نيستند. دستگاه‌هاي مجهز به درگاه ‌CF مي‌توانند از وسايل گوناگوني
  از جمله ‌WiFi ،‌‌ 65k Modem استفاده كنند. البته اگر درگاه ‌SD از نوع‌ ‌SDID باشد نيز اين توانايي را دارد. به‌طوركلي پشتيباني و كاركرد اين درگاه در سيستم‌عامل ‌‌Windows بهتر از ‌‌Palm است البته ‌‌SD را در‌ ‌Palm مي‌توان كم‌ايرادتر يافت.

  سيستم تشخيص دست‌خط


  هر دو دستگاه داراي سيستم تشخيص دست‌خط و صفحه كليد تصويري هستند. Palm از ‌Graffiti براي تشخيص دست‌خط استفاده مي‌كند. براي اين‌كار، بايد با روش خاصي مطلب را وارد نماييد كه با روش معمول نوشتاري متفاوت است. البته اين روش را مي‌توان در يك ساعت آموخت. سيستم‌هايي كه از ‌‌5.2 palm استفاده مي‌كنند. از‌‌ Graffiti 2 بهره مي‌برند كه روش نوشتار معمول را تشخيص‌مي‌دهد و براساس يك نرم‌افزار به نام ‌ ‌jot كار‌مي‌كند.
  كاربران نسخه‌هاي قبل از ‌‌5,2 ‌Palm مي‌توانند اين نرم‌افزار را جداگانه تهيه كنند. palm هاي كارخانه سوني با نرم‌افزار تشخيص دست‌خط ‌‌Decuma كارمي‌كنند كه مي‌تواند نوشته‌ها را همان‌طوري كه بر روي كاغذ نوشته مي‌شود را شناسايي و استفاده نمايد.

  ‌‌Pocket PC از سه روش مختلف براي تشخيص دست‌خط استفاده مي‌كند: Block Recognizer كه همانند ‌Greffiti عمل مي‌كند، ‌Character recognizer كه از الفباي معمول نوشتاري بهره‌مي‌برد و مانند Jot و ‌Graffiti 2 عمل‌مي‌كند، و ‌Transcriber كه بر كاربر اجازه مي‌دهد علايم و نمادها را بكشد. البته دو نرم‌افزار اول بسيار خوب كارمي‌كند. ولي نرم‌افزار سوم، از دقت پاييني برخوردار است.

  دوربين ديجيتال


  سوني در اين زمينه چند سال قبل با مدل ‌NR70V پيش‌قدم بود و به دنبال آن، اين راه را با

  مدل‌هاي ‌ux 40 ،‌ux 50 ،‌‌55TM ادامه داد. مدل‌‌90 ‌NZ كه ديگر ساخته نمي‌شود، دوربين 1/2 مگاپيكسل با فلاش دارد. چند شركت ديگر نيز به همراه‌ ‌PDA خود دوربين ارائه مي‌دهند.‌

  View sonic v63 كه يك‌ ‌Pocket PC است و ‌Zine 71 كه يك ‌Palm است نيز داراي دوربين هستند. مي‌توان با خريد يك دوربين اضافه شونده به روي درگاه ‌SD و يا ‌CF (برحسب مدل دستگاه و وجود درگاه موجود) اين امكان را به دستگاه افزود. اگر چه سيستم‌عامل‌ ‌Symbian مورد بحث ما نيست، ولي لازم به ذكر است ‌smartphoneهايي
  مانند P800 ،‌P900 و سري نوكيا داراي دوربين هستند.

  پشتيباني از اطلاعات


  هر دو مدل نرم‌افزارهايي دارند كه مي‌توانند اطلاعات درون دستگاه (نه اطلاعات كارت حافظه) را بر روي رايانه شخصي پشتيبان‌بگيرند. اين عمليات بسيار مهم است. زيرا در صورت تمام شدن باتري دستگاه، اطلاعات موجود در حافظه از بين خواهند رفت و نياز به اين خواهد بود كه اطلاعات را از پشتيباني دوباره بازخواني نماييد. البته در مدل‌هاي جديد هر‌دو گروه ‌Pocket PC، از تكنولوژي حافظه پايدار استفاده‌مي‌شود تا در صورت تمام شدن باتري نيز اطلاعات دست نخورده باقي بماند.

  سيستم‌عامل ‌Palm به‌طورخودكار در هر بار اتصال با كامپيوتر از اطلاعات پشتيبان تهيه‌مي‌كند. اين كار بسيار سريع انجام مي‌شود. براي بازيافت اطلاعات نيز كافي است دوباره از ‌Hotsync استفاده نماييد تا در كمتر از پنج دقيقه اطلاعات شما باز گردد.

  دستگاه‌هاي ‌Pocket PC به‌طور خودكار پشتيبان تهيه نمي‌كنند. كاربر بايد در نرم‌افزار ‌Activesync عمليات ‌‌Backup را انتخاب نمايد. زمان پشتيبان‌گيري در‌ ‌Pocket PC طولاني است و با توجه به حجم اطلاعات موجود در Pocket PC، از 10 تا 30 دقيقه طول مي‌كشد. پس از پايان عمليات است، مي‌توانيد نرم‌افزار را طوري تنظيم‌نماييد كه به‌طور دوره‌اي پشتيبان تهيه‌كند و اين بار پشتيبان‌گيري كمتر از پنج‌دقيقه طول مي‌كشد.

  در انتها بايد گفت كه اگر به دنبال وسيله ساده‌اي مي‌گرديد كه اطلاعات و برنامه‌ريزي روزانه شما را مديريت نمايد و اندازه كوچكي هم داشته باشد،‌ ‌Palm انتخاب خوبي خواهد بود. اگر خواسته‌هاي شما بيشتر است و دوست داريد دستگاهي همه كاره داشته باشيد مي‌توانيد در گروه ‌‌Pocket PC گزينه مناسبي را بيابيد. البته ‌‌Palm نيز مدل‌هاي جديدي به بازار ارائه داده‌است كه با ‌‌Pocket PC رقابت مي‌كند.

 2. #2
  armiin آواتار ها
  درجه
  عضو نيمه فعال
  شماره كاربری
  31509
  نوشته ها
  135
  سپاس ها
  2
  سپاس از شما 22 بار در 10 پست
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Nov 2005
  محل سکونت
  برمودا

  پیش فرض

  استفاده كردم. دستت درد نكنه. 3. #3

  درجه
  عضو جديد
  شماره كاربری
  10306
  نوشته ها
  1
  سپاس ها
  0
  سپاس از شما 0 بار در 0 پست
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Apr 2005

  پیش فرض

  آقا ممنون از اطلاعات خوب شما 4. #4
  Arash66 آواتار ها
  درجه
  مدير سابق انجمن
  بخش
  انجمن عمومی موبایل
  شماره كاربری
  38441
  نوشته ها
  2,276
  سپاس ها
  49
  سپاس از شما 377 بار در 176 پست
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Apr 2006
  محل سکونت
  تهران
  0935

  پیش فرض

  براي تشكر از دكمه تشكر هم استفاده كنيد
  ممنون 5. #5
  emad_hellboy آواتار ها
  درجه
  مدير بازنشسته
  شماره كاربری
  29430
  نام
  محمد
  نوشته ها
  754
  سپاس ها
  14
  سپاس از شما 135 بار در 103 پست
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Sep 2005
  محل سکونت
  ایران - خوزستان - بهبهان
  091-0935

  پیش فرض

  مرسی ارش جان واقعا از اطلاعات شما بهره بردیم 6. #6
  iman_n21 آواتار ها
  درجه
  عضو سایت
  شماره كاربری
  46500
  نوشته ها
  57
  سپاس ها
  43
  سپاس از شما 322 بار در 135 پست
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Jul 2006

  پیش فرض

  عالي بود
  مرسي 7. #7

  درجه
  عضو جديد
  شماره كاربری
  51816
  نوشته ها
  15
  سپاس ها
  9
  سپاس از شما 6 بار در 4 پست
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Aug 2006

  پیش فرض

  سلا م دوستان من يه گوشيي خوام كه شبيح HP باشه و WI FI داشته بلشه و يه وربين كوچولو VGA
  ارزان قيمت باشه 200 300 تومن لطفا راهنماي كنيد[/IMG]

  عكس مدلها من فقط مي خوام قيافش شبيه اينها باشه و نمي خوام گوشي كوي باشه
مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •