شركت موتورولا قرارداد تازه‌اي براي توليد موبايل‌هاي ارزان قيمت بسته است كه شهروندان كشورهاي در حال توسعه را قادر مي‌سازد تا با هزينه‌اي كمتر از سي دلار صاحب تلفن همراه شوند.


انتظار مي‌رود اين شركت آمريكايي شش ميليون دستگاه تلفن موبايل ارزان قيمت براي فروش در هفده كشور شامل هند، نيجريه، بنگلادش، يمن و كنيا توليد كند. ارزان‌ترين دستگاه‌هاي موبايلي كه از استاندارد صنعتي Gsm بهره مي‌گيرند در حال حاضر در بازارهاي نوظهور قيمتي بين 30 تا 40 دلار دارند.
اپراتورها يا شركت‌هاي سرويس دهنده تلفن موبايل مي‌گويند ماليات‌هاي سنگين دسترسي به تلفن موبايل را در برخي كشورها براي عموم دشوار كرده است.

انگيزه اقتصادي
موتورولا از اوايل سال آينده ميلادي اين دستگاه‌هاي ارزان قيمت را براي اپراتورهاي تلفن موبايل در كشورهاي مورد نظر ارسال خواهد كرد. قيمت عمده فروشي تلفن‌ها كمتر از 30 دلار است. بهاي خرده‌فروشي در بازار هر كشور متفاوت خواهد بود و به ميزان ماليات و ساير عوامل بستگي دارد اما پيش‌بيني مي شود كه در بسياري از موارد زير 30 دلار باشد.
در بازارهاي جهاني، اغلب اپراتورها و شركت‌هاي سرويس دهنده ارتباطات موبايل، دستگاه‌هاي تلفن همراه را به طور عمده خريداري مي‌كنند و با قيمت ارزان‌تر و گاهي رايگان در اختيار مشتري‌هاي خود مي‌گذارند و در ازاي خدماتشان حق اشتراك و هزينه كاربري دريافت مي‌كنند.
موتورولا تاكنون حدود شش ميليون تلفن همراه ارزان قيمت ساخته است تا براي گسترش بازار ارتباطات موبايل، دسترسي به اين فناوري را براي افراد بيشتري در بازارهاي نوظهور فراهم كند.
اين پروژه به منظور سرمايه‌گذاري بر تقاضاي فزاينده براي تلفن‌هاي موبايل در هند كه رو به رشدترين بازار موبايل در جهان است و همچنين كشورهاي ديگر در منطقه آسيا و آفريقا در نظر گرفته شده است.
موتورولا عقيده دارد كه تلفن‌هاي ارزان قيمت، عاملي اساسي در توسعه اقتصادي هستند.
رئيس بخش وسايل موبايل شركت موتورولا گفت: "در بازارهاي نوظهور، مشتريان و اپراتورها انتظار دارند كه تلفن‌هاي همراه قابليت‌هاي اجرائي ويژه‌اي داشته باشند و در همين حال، با توقعات فزاينده در زمينه كيفيت، قابليت اطمينان و شكل و طراحي نيز منطبق باشند."
او افزود: "اما افزون بر اين، آنها همه اين خصوصيات را با قيمتي مناسب مي‌خواهند."
اين تلفن‌ها با باتري‌هاي پرقدرتي كار خواهند كرد كه به دستگاه‌ها امكان مي دهند براي مدت طولاني تري بدون شارژ مجدد باتري مورد استفاده قرار بگيرند. اين ويژگي در بسياري از كشورهايي كه فاقد منابع قابل اطمينان برق و انرژي هستند، حياتي است.

مانعي به نام "قيمت"
شركت‌هاي سرويس دهنده عقيده دارند كه قيمت بالاي دستگاه‌هاي تلفن همراه، مهم‌ترين مانع براي برخورداري ميليون‌ها نفر از ساكنان كشورهاي در حال توسعه از ارتباطات موبايل است.
مدير اجرائي شركت بنگلادشي گرامين فون گفت: "اين ابتكار (عرضه تلفن‌هاي ارزان) گام مهمي در جهت كاهش هزينه‌هاي اتصال مشتركان تازه به شبكه موبايل است."
او گفت: "اين اقدام، رشد اقتصادي چشمگير و تغييرات اجتماعي مهمي را موجب مي شود زيرا مردم مي توانند از خانه‌هاي خود يا در حال حركت، با يكديگر مستقيما تماس تلفني داشته باشند."
موتورولا براي تسلط بر بازار تلفن‌هاي ارزان قيمت با شركت فنلاندي نوكيا رقابت مي‌كند.
فعالان صنعت تلفن موبايل هشدار داده اند كه "ماليات‌هاي كمرشكن" رشد ارتباطات موبايل را در كشورهاي در حال توسعه كند مي كند.
به گزارش انجمن Gsm كه شركت‌هاي سرويس دهنده، اپراتورهاي شبكه و توليدكنندگان تلفن موبايل را نمايندگي مي‌كند، ماليات در كشورهايي مانند تركيه، قيمت خرده فروشي تلفن‌هاي همراه را حدود 45 درصد افزايش مي‌دهد.
مدير اجرايي انجمن Gsm گفت: "ما اعتقاد داريم كه كاهش مالياتها به افراد و بنگاه‌هاي تجاري در كشورهاي در حال توسعه كمك مي كند تا به ميدان بيايند و با استفاده از تلفن موبايل به يكديگر و به دنياي توسعه يافته متصل شوند."

به نقل از بی بی سی