يك مخترع جوان ايراني با ساخت نخستين شارژر بي‌سيم تلفن همراه از دستيابي به تكنيك انتقال بي‌سيم برق براي نخستين بار در جهان خبر داد كه به گفته وي مي‌تواند امكان استفاده از وسايل الكترونيكي را بدون نياز به سيم فراهم كند.

رامين عليپور كه در حال حاضر مشغول مذاكره با شركت سوئدي «سوني - اريكسون» جهت واگذاري سيستم ابداعي شارژر بي‌سيم تلفن‌هاي همراه طي قراردادي چندين ميليون كروني است، اظهار داشت: ايده انتقال برق به صورت موج از سال‌ها پيش مورد توجه دانشمندان و محققان كشورهاي پيشرفته از جمله ژاپن قرار داشته كه در عمل موفق به تحقق آن نشده بودند، در اين طرح براي اولين بار سيستمي شارژري ساخته شده كه مي‌تواند برق مورد نياز براي شارژ تلفن‌هاي همراه را به صورت بي‌سيم به آنها منتقل كند.

وي با اشاره به ثبت بين‌المللي اختراع خود در خارج كشور در توضيح مشخصات سيستم ساخته شده، گفت: سيستم شارژر بي‌سيم شامل يك دستگاه پايه به ابعاد 9*4*3 سانتي‌متر است كه به برق شهر وصل شده و برق را به امواج الكترومغناطيسي تبديل و منتشر مي‌كند. جزء ديگر اين سيستم يك دستگاه كوچك است كه در تلفن همراه نصب شده و در نقش گيرنده امواج و مبدل آن به برق جهت استفاده در تلفن همراه عمل مي‌كند.

علي پور درباره هزينه ساخت اين سيستم گفت: هزينه تمام شده ساخت هر دو دستگاه مجموعا حدود 25 هزار تومان است كه البته در صورت رسيدن به توليد انبوه قيمت ان تا حدود 10 تا 15 هزار تومان كاهش مي‌يابد.

وي درباره برد سيستم شارژر بي‌سيم گفت: از لحاظ برد محدوديتي براي سيستم وجود ندارد ولي به دليل محدوديت‌هاي فركانسي در ايران برد دستگاه ساخته شده در حدود 100 متر تنظيم شده است كه هر تعداد دستگاه تلفن‌هاي همراه كه در اين فاصله قرار گيرند در صورت مجهز بودن به دستگاه گيرنده - كه ابعادي به اندازه يك بند انگشت داشته و به سهولت و بدون تغيير در شكل ظاهري تلفن همراه بر روي آن قابل نصب است - به صورت خودكار شارژ مي‌شوند.

به نقل از ایسنا
عليپور تصريح كرد: سيستم طراحي شده بر روي انواع تلفن‌هاي همراه قابل نصب است و حتي مي‌توان شارژر پايه را كه به برق وصل است در اماكن عمومي نظير فروشگاه‌ها ، ايستگاه‌هاي مترو و .... نصب كرد تا همه تلفن‌هاي همراه وجود در آن محدوده بدون هر گونه محدوديت در نوع و تعداد آنها شارژ شوند.

وي كه مدعي ابداع نخستين سيستم انتقال برق از طريق امواج است درباره زيان‌هاي احتمالي اين سيستم گفت: طول موج انتقال برق در اين سيستم نزديك به امواج تلفن همراه است كه عمده بررسي‌هاي متعدد دانشمندان حاكي از بي‌ضرر بودن اين امواج براي انسان است.

اين مخترع 27 ساله كه دانش‌آموخته رشته برق (الكتروتكنيك) دانشگاه آزاد اسلامي است، در ادامه در تبيين نحوه طرز كار سيستم تبديل برق به موج در شارژر ابداعي گفت: دستگاه مادر كه به برق شهر وصل مي‌شود ولتاژ برق را از 220 ولت به 6/3 ولت كاهش داده و پس از عبور از فيلترهاي خاصي آن را تبديل به موج كرده و روي يك باند فركانسي خاصي ارسال مي‌كند. در مقابل سيستم گيرنده تعبيه شده در تلفن همراه امواج ارسالي را دريافت كرده و آن را به برق تبديل مي‌كند.

عليپور درباره چشم انداز آينده انتقال برق از طريق امواج گفت: با به كارگيري اين سيستم مي‌توان برق مورد نياز انواع وسايل برقي از جمله رايانه‌ها، تلويزيون‌ها و ساير سيستم‌هاي صوتي و تصويري را كه در يك ساختمان وجود دارند از طريق يك دستگاه شارژر مادر تامين كرد بدون اين كه نياز به اتصال مستقيم آنها به سيستم برق ساختمان باشد.

وي در پايان با اذعان به اين كه انتقال برق با ولتاژهاي بالا از طريق اين سيستم خطر ساز بوده و باعث اختلال در انتقال امواج نيز مي‌شود، تصريح كرد: اين مساله مشكلي در به كارگيري سيستم در وسايلي كه با ولتاژ بالا كار مي‌كنند ايجاد نمي‌كند چون مي‌توان دستگاه‌هاي ويژه‌اي در محل گيرنده آنها نصب كرد كه ولتاژ برق دريافتي از طريق امواج را به ميزان قابل استفاده توسط انواع دستگاه‌ها تنظيم كنند.