PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بهره وری از سخت افزار گوشی ها.

HasanMan
08-08-2011, 13:36
قبل از نوشتن اصل موضوع می خواهم هدفم رو از نوشتن این متن خدمت شما عرض کنم،حالا نمیدونم چقدر می تونم موفق باشم:1.بدون استدلال سخن به دهان نیاوردن2.نتیجه گیری با استفاده از بررسی همه جانبه که از تمام جهات موضوع را بررسی کند.و یک نکته خیلی مهم هم این که من طرفدار هیچ برند و یا گوشی نیستم.

در این 2-3 سال که من اخبار و حاشیه های دنیای موبایل و دنبال میکنم،هر جا اسم نوکیا بوده صحبت از سخت افزار های ضعیف بوده که در گوشی هاش استفاده کرده و میکنه(البته منم به مقدار زیادی قبول دارم)و در حال حاضر هم همه به پیشرو بودن سامسونگ در این زمینه اذعان دارن(من جمله خود من)اما نکته ای که دیده نمیشه این هست که به عنوان مثال زمانی که نوکیا،N95 و یا N82 رو با 2 CPU و پردازشگر گرافیکی بسیار قدرتمند عرضه کرد چه استفاده ای از ان شد و حتی الان هم که سامسونگ گلکسی اس2 رو با اون قدرت پردازشی عرضه کرده استفاده کنندگان این گوشی چه بهره ای از ان میبرند(ذر مقایسه با گوشی های تک هسته ای).

این مقدمه ای بود برای بحث اصلی من یعنی عدم بهره بردن و استفاده حداکثری از قدرت گوشی های موبایل.به طور خاص سری گوشی های سیمبین^3 نوکیا(که تمام ان ها از سخت افزار های یکسان بهره می برند)در نظر بگیرید که اکثر کاربران از سخت افزار ضعیف این گوشی ها گله دارند،اما شما این مثال روشن و ساده رو در نظر بگیرید:همه سیمبین دار ها بازی شیفت رو یکی از گرافیکی ترین بازی های این سیستم عامل به شمار میارن{که قابل نصب و اجرا روی امنیا اچ دی،ویواز و ساتیو هم هست}اما نکته ای که اینجا دیده نمیشه به تفات های سخت افزاری این گوشی هاست جایی که گوشی های سونی اریکسون و سامسونگ از پردازنده های کرتکس و جی پی یو PowerVR SGX530 استفاده میکنن و گوشی های نوکیا هم از سری پردازنده های ARM11 و جی پی یو Broadcom 2727 استفاده میکنن.و.این نکته را هم فکر کنم باید گفت که بخش عمده پردازش های صورت گرفته در یک نرم افزار گرافیکی مثل بازی ها بر عهده جی پی یو اون سیستم هست(به عنوان مثال چیپست های مورد استفاده در کنسول ها رو بررسی کنید.)و یکی از معیار های عمده در مقایسه قدرت در میان این قطعه،مقایسه توانایی در تعداد رسم رءوس مثلث در ان هاست که اگر معیار گفته شده را در چیپ های بالا مقایسه کنیم به اختلاف حدود 20 میلیونی این 2 چیپ میرسیم(که برایSGX530 داریم حدود 10M triangles per second در حالی که برای Broadcom2727 داریم: 32M triangles per second )اما ایا در هنگام بازی تفاوتی میان این گوشی ها وجود دارد؟پاسخ {خیر} است.هر چه سعی کردم در این قسمت مطلبی در مورد این تفاوت بسیار زیاد بنویسم نشد پس شما خواننده عزیز،خود با کمی تامل نتیجه گیری بفرمایید.و یا یک نمونه هم در دنیای اندرویید ها همانطور که میدانید جی پی یو بکار رفته در گلکسی اس SGX540 هست که با قدرت خارق العاده رسم 90M triangles per second شاهکاری بود،در حالی که اکثر گوشی های اچ تی سی با چی جی پی یو Adreno205 عرضه میشدن که توانایی رسم 20M triangles per second رو داشتن اما چه تفاوتی میان کاربری محصولات این کمپانی با گلکسی سامسونگ وجود داشت؟از معدود تفاوت های میان ان دو میتوان به زیباتر بودن رابط کاربری محصولات اچ تی سی اشاره کرد!به نظر من نباید زیاد روی مشخصات سخت افزاری فوکس کرد چرا که از همه چیز مهم تر بهره وری است. بشخصه نتیجه گیری خاصی ندارم اما فکر میکنم کمپانی های ساخت نرم افزار ها و بازی ها مشکل زیادی با سخت افزار های گوشی های فعلی شما ندارند و عموم تبلیغات موجود جهت فروش محصولات جدید است.

در پایان بابت اشتباه های احتمالی موجود عذر میخوام.و این بود اولین مقاله من در این سایت.{اگر بتونم متن رو ویرایش خواهم کرد چرا که در حال حاضر به شدت خسته شدم.}

Alien
08-08-2011, 14:42
دوست عزیز سی پی یو های دوهسته ای فعلی که در گوشی هایی مثل Galaxy S II ، Sensation و Optimus 2X به کار رفته اند قابلیت ضبط و پخش فیلمهای 1080p را فراهم کرده اند.
بازی هایی که برای مثلاً N8 طراحی شده اند برای سخت افزار سیمبینی آنها طراحی شده اند و طبیعی است که در جریان بازی هیچگونه افت سرعتی نسبت به بازی مشابه در Galaxy S II نبینید اما توان سخت افزاری بالاتر Galaxy S II امکان ساخت بازی های با گرافیک بالاتری حتی تحت یک عنوان را فراهم کرده است.
در نتیجه ممکن است که پردازنده های دو هسته ای برای همه کاربران ضروری نباشد اما به طور قطع برنامه ها، بازی ها و کاربردهای دیگری هستند که از توان آن استفاده می کنند و مشخصاً پخش و ضبط 1080p ، سرعت بالاتر اجرای برنامه ها،مالتی تسکینگ بهتر، سوییچ کردن سریعتر بین برنامه ها - سرعت بالای مرورگر مخصوصاً در سایت های سنگین می تواند شما را متقاعد کند که از حداکثر توان پردازنده های دو هسته ای نیز استفاده می شود.

HasanMan
08-08-2011, 15:37
استاد عزیز شاید من بد نوشتم و منظورم و بد رسوندم شایدم شما بد خوندید نمیدونم،اما من به هیچ عنوان با پیشرفت فناوری مخالف نیستم{مگه من(...)}.
در رابطه با مقایسه گوشی های نوکیا هم من کاملاً مشخص ذکر کردم که در مقایسه با گوشی هایی مثل ویواز و ساتیو نه گلکسی اس2!n8 با gs2 قابل مقایسه نیست کلاً.
اما در مورد ضبط و پخش فول اچ دی که تاکید داشتین باید بگم سخت افزار گلکسی اس هم قابلیت این کار رو داره اما خب سامسونگ از این قابلیتش استفاده نمیکنه که کلیت حرف منم تو این نوشته همین بود.

luckylock_2005
08-08-2011, 17:51
استاد عزیز شاید من بد نوشتم و منظورم و بد رسوندم شایدم شما بد خوندید نمیدونم،اما من به هیچ عنوان با پیشرفت فناوری مخالف نیستم{مگه من(...)}.
در رابطه با مقایسه گوشی های نوکیا هم من کاملاً مشخص ذکر کردم که در مقایسه با گوشی هایی مثل ویواز و ساتیو نه گلکسی اس2!n8 با gs2 قابل مقایسه نیست کلاً.
اما در مورد ضبط و پخش فول اچ دی که تاکید داشتین باید بگم سخت افزار گلکسی اس هم قابلیت این کار رو داره اما خب سامسونگ از این قابلیتش استفاده نمیکنه که کلیت حرف منم تو این نوشته همین بود.

مقاله ی خوبی بود از یه جهت موافقم که بازیایی که روی گوشیا میان از سخت افزار روز خیلی عقبن دلیلشم اینه که اون بازی قابلیت اجرا روی گوشیای قدیمی ترم داشته باشه و فروشش بیشتر باشه. همه که اس 2 . سنسیشن ندارن که ...!!
از یه جهتم مخالفم با حرفات.استفاده ی گرافیکی فقط توی محیط بازی نیستش که. مثلا توی دکود کردن فایلای ویدیویی یا فیلم برداری تاثیر مستقیم دارن. در ضمن گلکسی اس به هیچ وجه نمی تونه فول اچدی پخش کنه اینو مطمئن باش.

HasanMan
09-08-2011, 12:50
مقاله ی خوبی بود از یه جهت موافقم که بازیایی که روی گوشیا میان از سخت افزار روز خیلی عقبن دلیلشم اینه که اون بازی قابلیت اجرا روی گوشیای قدیمی ترم داشته باشه و فروشش بیشتر باشه. همه که اس 2 . سنسیشن ندارن که ...!!
از یه جهتم مخالفم با حرفات.استفاده ی گرافیکی فقط توی محیط بازی نیستش که. مثلا توی دکود کردن فایلای ویدیویی یا فیلم برداری تاثیر مستقیم دارن. در ضمن گلکسی اس به هیچ وجه نمی تونه فول اچدی پخش کنه اینو مطمئن باش.

با عرض سلام خدمت شما استاد عزیز،100% جی پی یو فقط برای بازی بکار نمیره و اگه شما به چارت هایی که قسمت های مختلف یک چیپ گرافیکی را نشان می دهد رو نگاه کنید میبینید که یک چیپ از چندین قسمت پردازشی مختلف تشکیل شده(مثل:http://docs.google.com/viewer?url=www.curiouscat.org%2FSteve%2FMedia%2F27 27-PB01-R.pdf و:http://www.imgtec.com/images/blockdiagrams/powervr/large/POWERVR_SGXSeries5_lrg.gif

اما در مورد گلکسی اس از اون جایی که پردازنده گرافیکی این گوشی PowerVR SGX540 است و این قطعه توانایی ضبط و پخش فول اچ دی رو داره،پس گوشی گلکسی اس هم میتونسته از این قابلیت استفاده کنه(شاید به عنوان مثال لنز های بکار رفته در این گوشی این قابلیت رو ندارن اما از لحاظ پردازشی در این مورد هیچ مانعی وجود نداشته.)

c@ncer
09-08-2011, 14:11
اما در مورد گلکسی اس از اون جایی که پردازنده گرافیکی این گوشی PowerVR SGX540 است و این قطعه توانایی ضبط و پخش فول اچ دی رو داره،پس گوشی گلکسی اس هم میتونسته از این قابلیت استفاده کنه(شاید به عنوان مثال لنز های بکار رفته در این گوشی این قابلیت رو ندارن اما از لحاظ پردازشی در این مورد هیچ مانعی وجود نداشته.

محض اطلاع فقط بگم که sgx540 به صورت پیشفرض نمیتونه 1080 رو رندر کنه.سامسونگ هم اومد از S5PC110 در سک هامینگبرد استفاده کرد و بعدش ادعا کرد که هامینگبرد میتونه فول اچ دی ضبط و پخش کنه اون هم با فریم ریت 30(که عملا در گالکسی فعلا با فریم 10 تونسته 1080p پخش کنه اونم به زور!) در جای دیگه هم ادعا شد که هامینگبرد حدود 90MTriangles/s رندر میکنه در حالی که قدرت خام sgx540 حدود 20MTriangles/s هستش و هیچ وقت هم ادعای سامسونگ اثبات نشد!
کلا همه سازنده ها از این ادعاها دارند ولی فقط تعداد کمی از گفته هاشون حقیقت دارن...