PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اخبار تلفن همراه يكشنبه 1378/05/06AMIR
27-07-2008, 16:57
درآمد داده موبايلي به 200ميليارد دلارخواهد رسيد

http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/05/05/L4503L49j908.jpg

تازه ترين بررسي ها حاکي از اين است که درآمد سرويس ها ي داده موبايلي تا پايان 2008 ميلادي از 200ميليارد دلار فراتر خواهد رفت.
به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از سايت"سلولارنيوز"،بر اساس اين گزارش درآمد اين بخش از سرويس هاي تلفن همراه در سال 2007 ميلادي 157ميليارد دلار برآورد شده است.
براساس اين گزارش درآمد سرويس هاي داده در فصل اول 2008 ميلادي 49ميليارد دلار برآورد شد که افزايش 42.7درصدي را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان مي دهد.
اين گزارش در ادامه آورده است:با توجه به آمارهاي موجود مي توان گفت:سرويس هاي داده تلفن همراه يک پنجم از درآمد کل سرويس هاي تلفن همراه را به خود اختصاص داده است.
اين گزارش کاهش سراسري درآمد سرويس صوتي تلفن همراه را يکي از دلايل رشد سريع درآمد در بخش داده اعلام کرده است.
درآمد بخش داده باستثناي سرويس هاي پيامک در فصل اول 2008 ميلادي حدود 17ميلياردو 480ميليون دلار بوده است که 35.6درصد کل درآمد داده موبايلي را شامل مي شود.
شتاب فزاينده در توليد فناوري هاي پيشرفته، افزايش رقابت در بازار و رشد تقاضا کاربران از عوامل افزايش درآمد سرويس هاي داده تلفن همراه اعلام شده است.
آسيا - اقيانوسيه با کسب 20ميليارد دلار در فصل اول 2008 ميلادي 40درصد درآمد اين سرويس را در سطح جهان به خود اختصاص داده اند و خاورميانه نيزبا 927ميليون دلار تنها 2درصد درامد اين بخش را به خود اختصاص داده است.

AMIR
27-07-2008, 17:00
AT&T با ادغام کلير واير و اسپرينت مخالفت کرد

http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/05/06/L4524H9u80.jpg

AT&T بزرگ ترين اپراتور تلفن همراه آمريکا دربيانيه اي با ادغام دو اپراتور اسپرينت و کلير واير اين کشور مخالفت کرد.
به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از سايت"سلولارنيوز"اين اپراتور در بيانيه خود از کميسيون فدرال مخابرات آمريکا خواسته است تا با درخواست دو اپراتور کلير واير و اسپرينت نکستل اين کشور که ماه گذشته تصميم خود مبني بر ادغام را اعلام کردند، مخالفت کند.
به گفته يک مقام آگاه کلير واير و اسپرينت دليل خود براي ادغام را بهبود شبکه اينترنتي بي سيم ملي آمريکا اعلام کرده و استفاده بهينه از امواج بلوکه شده براي مدارس ،شهرها و مراکز غير انتفاعي را از جمله اين موارد عنوان کرده اند.
"اسکات اسلات"سخنگوي اسپرينت با بيان اين که تقريبا 50 نهاد وجود دارد که از اين امواج استفاده مي کنند اين مراکز را به خاطر اين که از طيف هاي فرکانسي سريع تري استفاده مي کنند، پشتيبان سرويس هاي پهن باند تلفن همراه دانست .
AT&T اعلام کرد که اين که دو اپراتور قصد دارند با اپراتورها ديگر و از جمله AT&T به رقابت بپردازند.

AMIR
27-07-2008, 17:02
كارت سوخت، مباهات حوزه ارتباطات !

به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از ايتنا - وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات طرح كارت هوشمند سوخت را از جمله ‌سرمايه‌گذاري‌هاي صورت گرفته در حوزه ارتباطات دانست.
اگرچه مسئولان اجراي طرح كارت هوشمند سوخت هنگام اجراي اين طرح از ناكارآمدي زيرساخت‌هاي موجود در بخش ارتباطات ابراز نارضايتي مي‌كردند و در حال حاضر نيز معتقدند كه اين طرح موجب ارتقاي كيفيت خدمات مخابراتي در كشور شده است ولي نه با استفاده از بستر ارائه‌شده از سوي وزارت ارتباطات.
اين امر از اين‌رو قابل توجه است كه محمد سليماني وزير ارتباطات اين خدمات را كه با سرمايه شركت نفت و توسط يك شركت سابق وابسته به وزارت‌ارتباطات با تاخير انجام شد به حساب وزارت متبوعه خود گذاشته است. وي حتي تاكيد كرده است كه در اين زمينه سرمايه‌گذاري اندكي انجام شده و در‌ زمان اندكي بازدهي داشته است.
محمد سليماني هزينه حدود 150 ميليارد تومان براي اجراي اين طرح را ناچيز دانسته و اعلام كرد: در حال حاضر امكان ارسال بعضي حواله‌ها به‌صورت الكترونيكي فراهم شده اما تا رسيدن به نقطه آرماني فاصله داريم.
وزير‌ارتباطات و فناوري اطلاعات در اظهارات خود هيچ اشاره‌اي به استاندارد‌هاي جهاني و جايگاه ايران در بخش‌هاي ارتباطات اشاره‌اي نكرده است. اما فراموش نكرده كه بگويد: با تلاش‌هاي صورت گرفته در طول فعاليت دولت نهم واگذاري تلفن همراه اپراتور اول تقريبا به روز شده است.
اين توسعه كه برخلاف تاكيد برنامه چهارم و سياست‌هاي اصل 44 صورت گرفته است موجب مباحات وزير‌محترم است. ولي وي توضيح نداد كه قرار بود تا پايان سال گذشته واگذاري تلفن‌همراه به روز شود و هنوز اين امر محقق نشده است.
وي در عين حال با اشاره به‌ آنكه در سال 84 حدود 7 ميليون مشترك تلفن همراه در سطح گسترده وجود داشت كه با تلاش‌هاي صورت گرفته درطول كمتر از 3 سال، اين تعداد به 28 ميليون نفر رسيد دلايل اين تحول را توضيح نداد.
در دولت هشتم به‌دليل تاكيد بر ضرورت توسعه بخش خصوصي دولت از توسعه فعاليت‌هاي خود منع‌شده بود ولي در دولت نهم بدون توجه به ضرورت توسعه فعاليت‌ بخش خصوصي و تعاوني بدون ايجاد زمينه‌هاي فني لازم توسعه شبكه تلفن‌همراه در دستور‌‌‌‌كار دولت قرار گرفت.
به گفته وزارت ارتباطات در حال حاضر ميزان مشتركان تلفن همراه بيش از مجوز قانون برنامه چهارم افزايش يافته و قانون برنامه رعايت نشده است.
اين درحالي است كه وزارت ارتباطات همواره به كاهش قيمت سيم‌كارت در بازار استناد مي‌كند و از كاهش قيمت به‌عنوان يك دستاورد ياد مي‌كند. اين درحالي است كه در خدمات مخابراتي كيفيت و كميت به همراه هم بايد توسعه يابد و درعين حال پروانه فعاليت شبكه تلفن همراه نيز بايد مورد توجه قرار گيرد كه با وجود تصويب هنوز به‌طور رسمي منتشر نشده است.
بارها شركت ارتباطات سيار از راه‌اندازي خدمات اينترنت و ديگر خدمات ارزش افزوده نيز سخن گفته است كه هيچ‌يك عملي نشده است. اين درحالي است كه مسئله پيامك نيز در شبكه ارتباطات سيار دولتي هنوز حل نشده است.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در اظهارات خود كه روابط عمومي اين وزارت منتشر كرده با اشاره به اينكه ‌سرمايه‌گذاري‌هاي صورت گرفته در حوزه ارتباطات اندك بوده است كه بازده اقتصادي آن در مدت كوتاهي عملي مي‌شود به‌عنوان نمونه طرح كارت هوشمند سوخت را مورد توجه قرارداده است كه به‌دليل مشكلات ناشي از فقدان زيرساخت‌هاي مخابراتي در كشور با تاخير عملي شد و هنوز در برخي جايگاه‌ها براي عملي شدن آن همچنان از امكانات ماهواره‌اي و تجهيزات شبكه خاص شركت ملي پالايش و پخش استفاده مي‌شود.
اين درحالي است كه محمد سليماني از همه سازمان‌هايي كه در خدمت مردم هستند خواست تا نيازهاي مخابراتي خود را مطرح كنند تا وزارت ارتباطات خدمات لازم را در همه حوزه‌ها ارائه كند.

AMIR
27-07-2008, 17:04
موبنا – کورش شمس- مجلس هشتم همانگونه که انتظار مي رفت ، با دعوت دکتر سليماني براي پاسخ دادن درباره افزايش بدون مجوز تعرفه پيامک وارد ميدان شد تا سرنوشت نهايي جنگ پيامک را رقم بزند.
احضار وزير ارتباطات به مجلس در حالي صورت گرفته است که شرکت ارتباطات سيار و مقامات وزارت ارتباطات تصور مي کردند که با عرضه نسخه دوم نرم افزار فشرده ساز پيام رسان ، انتقادات و مخالفت ها درباره نرخ پيامک به پايان خواهد رسيد.
به همين دليل هم براي اثبات موفقيت طرح خود درباره ترويج خط و زبان فارسي در محيط پيامک ، گزارش هاي رسمي را منتشر کردند که در آنها با استناد به نظر سنجي هاي صورت گرفته اعلام شد که استفاده از فونت فارسي 50 درصد نسبت به زمان قبل از تغيير تعرفه افزايش يافته و هم اکنون 80 درصد پيامک ها به زبان فارسي ارسال مي شوند.
اين در حاليست که برخي گزارش هاي رسانه اي حکايت از عدم استقبال مردم از نرم افزار پيام رسان داشت که يکي از نمونه هاي بارز آن انتشار گزارش خبرگزاري فارس است در آن اعلام شده ايت؛ "با وجود گذشت بيش از 2 هفته از زمان عرضه اولين نسخه نرم‌افزار پيامك فارسي بر روي سايت شركت ارتباطات سيار ايران، اين نرم‌افزار تنها 300 هزار بار از سوي 27 ميليون مشترك همراه اول دانلود شده است."
با اين وجود بررسي و مداقه در اين تناقض آشکار ميان گزارش هاي رسمي مقامات وزارت ارتباطات با آنچه در رسانه هاي گروهي منتشر شده است، نشان مي دهد که برنامه فرهنگي ترويج خط فارسي تا چه اندازه موفقيت آميز بوده و نمايندگان مجلس بايد چه موضعي در قبال آن اتخاذ کنند.
همانگونه که اشاره شد، نرم افزار فشرده ساز فونت فارسي دانشگاه شريف، صرفا براي سيم کارت هاي دائمي همراه اول قابل استفاده است که در خوش بينانه ترين حالت مي تواند امکان ارسال پيامک فارسي ارزان را براي حدود 17 ميليون مشترک همراه اول فراهم کند.
در نتيجه اعلام اين موضوع که 80 درصد پيامک ها به زبان فارسي ارسال مي شوند صرفا در شرايطي واقعيت دارد که مشترکان سيم کارت هاي اعتباري همراه اول تنها سهمي 20 درصدي از مجموع پيامک هاي ارسال شده در شبکه اپراتور اول را داشته باشند .
از سويي ، گزارش ها نشان مي دهند که نرم افزار پيام رسان همراه اول صرفا 300 هزار بار دانلود – پياده سازي – شده است و اگر تصور کنيم که هر نرم افزار پس از پياده سازي به طور ميانگين براي سه مشترک ديگر نيز - از طريق بلوتوث يا روش هاي ديگر – ارسال شده و مورد استفاده قرار گرفته است، حداکثر حدود يک ميليون و 200 هزار مشترک شرکت ارتباطات سيار به اين برنامه دسترسي دارند .
حال اگر فرض بر اين باشد که تمام آنهايي که پيام رسان همراه اول را دانلود و نصب کرده اند، هيچ مشکلي با نقايض و "باگ" هاي آن ندارند و فقط براي کساني پيامک ارسال مي کنند که آنها هم اين برنامه را در اختيار دارند، باز هم درصد پيامک هاي ارسال شده به زبان فارسي نمي تواند رقمي بيش از 1 درصد باشد.
مگر اين که 79 درصد باقي مانده ترجيح داده باشند که پيامک فارسي را با نرخ 18 يا در پاره اي موارد 26 ريال ارسال کنند تا از اين طريق در اقدام فرهنگي وزارت ارتباطات مشارکت داشته باشند .
اما، آنچه که در عالم واقع اتفاق مي افتد، اين است که نرم افزار پيام رسان براي تعداد بسيار ناچيزي از حدود 27 ميليون مشترک همراه اول قابل استفاده است که درباره نتيجه آن هم بايد بعد از ارسال صورتحساب هاي دوره بعدي قضاوت کرد.
واقعيت اين است که حتي ويرايش دوم نرم افزار پيام رسان فارسي که مملو از ايرادات و نواقص متعدد است، نمي تواند راه حل مناسبي براي کاهش هزينه هاي مشترکان تلفن همراه باشد. چرا که در بهترين حالت صرفا قادر به بر طرف کردن مشکل مشترکان سيم کارت هاي دائمي همراه اول است و افزايش تعرفه پيامک باعث اجحاف در حق مشترکان اعتباري اين اپراتور ، مشترکان تاليا ، ايرانسل و ساير اپراتورهايي باشد که ملزم به افزايش تعرفه شده اند.
در اين صورت به نظر نمي رسد نمايندگان مجلس با توجه به اين مسائل ، در جلسه پاسخگويي وزير درباره افزايش نرخ پيامک قانع شده و با اين وزارتخانه براي افزايش هزينه هاي موکلان خود همکاري و مساعدت نمايند.

AMIR
27-07-2008, 17:09
http://www.mobna.net/Media/complementImages/1386/12/22/L665O53p484.jpg


به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از ايتنا - مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي اهداف مترتب بر- ايجاد- سازمان تنظيم مقررات فناوري اطلاعات و ارتباطات را بررسي و تبيين كرد.
بر اساس اعلام دفتر اطلاع رساني مركز پژوهش‌ها، دفتر مطالعات ارتباطات و فناوري‌هاي نوين اين مركز در گزارشي تحت عنوان «تاملي بر سازمان تنظيم مقررات فناوري اطلاعات و ارتباطات» خاطرنشان ساخت كه «سازمان موسوم به تنظيم مقررات» (رگولاتوري) جايگاه و نقش بسيار حساس و تعيين كننده‌اي دارد، زيرا هم پل ارتباطي و هم تنظيم كننده نحوه روابط ذي‌نفعان و ذي‌سهمان در يك جامعه مردم سالار است و بالطبع هر چه حوزه مورد نظر اهميت و حساسيت بيشتري داشته باشد، ضرورت وجود چنين سازمان مقتدر، فراگير و كارآمدي بيشتر احساس مي‌شود و آشكارترين نمونه آن نيز عرصه «فناوري اطلاعات و ارتباطات» است.
اين گزارش مي‌افزايد: مسلما براي اين حوزه كه مدعي است براي هر موضوع و معضل خرد و كلان در سطوح مختلف محلي، ملي و بين‌المللي، برنامه و چاره‌اي دارد و حتي فراتر از آن دنيايي يكپارچه به نام «فضاي سايبر» را فارغ از موانع طبيعي و مرزهاي سياسي براي همه جهانيان پديد آورده است، به سادگي نمي‌توان از سازمان تنظيم مقررات ملي سخن گفت زيرا مولفه‌هاي زياد و گوناگوني در اين زمينه وجود دارند كه ناديده انگاشتن هر يك از آنها يا حاكميت و منافع ملي را متزلزل مي‌سازد يا كارآيي و اثربخشي اين فناوري را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد.
مركز پژوهش‌ها سپس با بيان اين كه هدف تاسيس سازمان تنظيم مقررات را بايد در چارچوب هدف بزرگ بازآفريني نظام حاكميت ملي كارآمدتر و اثربخش‌تر دنبال كرد افزود: تثبيت جايگاه سياست‌گذاري و نظارتي حاكميت ملي و فاصله گرفتن از امور تصدي‌گري غير ضرور، تسهيل حضور بخش غيردولتي و ترغيب آن براي مشاركت حداكثري در عهده داري‌ امور تصدي‌گري، حفظ منافع ملي(به ويژه در حوزه‌هاي انحصاري)، حفظ فضاي رقابت سالم در ميان فعالان، ريشه‌كني فساد، حمايت از حقوق شهروندان (به ويژه مصرف‌كنندگان) و هدايت دانش، سرمايه و نيروي انساني از جمله اهداف اصلي از تاسيس اين سازمان به شمار مي‌روند.

AMIR
27-07-2008, 17:11
اسناد برگزاري مزايده اپراتورهاي ارائه دهنده خدمات پيام كوتاه آماده نيست

http://www.mobna.net/Media/complementImages/1386/12/21/L607K51y328.jpg

به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از موبنا- رييس کميسيون معاملات شرکت ارتباطات سيار گفت:اسناد برگزاري مزايده افزايش اپراتورهاي توليد محتوا (Content Provider ) هنوز آماده نشده و زمان اعلام فراخوان آن مشخص نيست .
ابوالفضل عليشاهي در گفت و گو با خبرنگار موبنا در خصوص اعلام فراخوان براي افزايش اپراتورهاي توليد محتوا در کشور ،اظهار داشت: ارتباطات سيار در حال هماهنگي هاي لازم براي تدوين اسناد مزايده افزايش اپراتورهاي ارائه دهنده خدمات پيام كوتاه است اما هنوز زمان برگزاري اين مزايده مشخص نشده است.
وي ادامه داد:با توجه به پيشرفت کار ، زمان زيادي براي اجراي اعلام فراخوان اين طرح باقي نمانده است.
عليشاهي در خصوص چگونگي انتخاب CPها و تعداد شرکت هاي برنده در اين دوره از مزايده ، يادآور شد: تا زمان انتشار اسناد و حضور شرکت ها در مزايده، هيچ چيز معلوم نيست.
پيش از اين معاون شرکت ارتباطات سيار به خبرنگار موبنا گفته بود که بيش از ?? شركت در حوزه سرويس هاي ارزش افزوده تلفن همراه در كشور شناسايي شده اند كه همراه اول درصدد است از طريق مزايده براي اين شرکت ها ،بازار فعاليت ايجاد كند.
محمد حسين فلاح اصغري هدف از انجام اين مزايده را واگذاري امور به بخش خصوصي عنوان و خاطرنشان کرد:با توجه به افزايش شمار مشتركان تلفن همراه نياز به اپراتورهاي بيشتري براي ارائه سرويس هاي ارزش افزوده پيام كوتاه احساس مي شود.
در زمان حاضر سه شركت آتيه داده پرداز ، رهياب پيام رسان و مگفا به عنوان پيمانکاران شرکت ارتباطات سيار به ارائه سرويس هاي ارزش افزوده پيام كوتاه مي پردازند.

AMIR
27-07-2008, 17:11
http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/04/27/L4211J4p997.jpg

موبنا-شرکت AT&T آمريکا در سال جاري ميلادي حدود 100 ميليون دلار براي ارتقاء سرويس هاي تلفن همراه در ايالت ويرجينيا اختصاص داده و 76 برج مخابراتي را در اين ايالت به بهره برداري مي رساند.
به گزارش گروه اخبار خارجي "موبنا" به نقل از پايگاه اينترنتي "روانوک"، اين شرکت در چهار سال گذشته بيش از 350 ميليون دلار در زيرساخت هاي تلفن همراه سرمايه گذاري کرده است.
اين شرکت که بزرگترين اپراتور آمريکا محسوب مي شود، ميليون ها دلار براي ارايه سرويس هاي تلفن همراه در ايالت هاي مختلف آمريکا سرمايه گزاري کرده است.
شرکت AT&T در مناطق مختلف مانند Dublin, Rocky Mount, Pembroke, Ripplemead, Pearisburg, Narrows, Rich Creek, Southwest Roanoke, Bedford و Clifton Forge سرويس هاي تلفن همراه ارايه و زير ساخت هاي تلفن همراه را تقويت کرده است.
AT&T در دو سال گذشته 60 برج مخابراتي در ايالت هاي مختلف احداث کرده است و ارايه سرويس نسل سومي در مناطق و ايالت هاي مختلف در برنامه سال جاري اين شرکت قرار دارد.
در حال حاضر تعداد کاربران خطوط تلفن همراه در کل آمريکا حدود 243ميليون نفر و ضريب نفوذ ان 81درصد است.
در اين کشور 18اپراتور تلفن همراه فعال وجود دارد که AT&Tبا بيش از 70ميليون کاربر و ارايه سرويس هايي چونAMPS ,TDMA ,GSM ,GPRS ,EDGE, UMTS و HSDPA رتبه اول را در بين ديگر رقبايش در اين کشور و رتبه دهم را در جهان دارا مي باشد.

AMIR
27-07-2008, 17:13
درآمد سرويس هاي داده تلفن همراه در شبه قاره هند به 8.3ميليارد دلار مي رسد

http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/05/06/L4535I6u893.jpg

موسسه تحقيقاتي ژوپيتر ريسرچ در تازه ترين بررسي هاي خود اعلام کرد که درامد سرويس هاي داده موبايلي شبه قاره هند تا سال 2013ميلادي به 3, 8 ميليارد دلار خواهد رسيد.
به گزارش گروه اخبار خارجي"موبنا"به نقل از سايت"سلولارنيوز"،بر اساس بررسي هاي ژوپيتر ، اگر چه زنگ هاي تلفن همراه پر سود ترين بخش اين ابزار در اين منطقه به شمار مي آيد اما پيش بيني مي شود بازي،سرويس تلويزيون همراه،دانلود موسيقي نيز درآمد قابل قبولي را براي اين صنعت در آينده اي نزديک به ارمغان آورد.
در ادامه اين گزارش آمده است:درآمد حاصل از مرور صفحات وب از طريق تلفن همراه در شبه قاره هند با رشد فزاينده اي روبروست.
ژوپيتر در ادامه گزارش خوداعلام کرد پيش بيني مي شود تعداد کاربران در شبه قاره هند از 431ميليون در سال 2008 به 740ميليون تا 2013 ميلادي برسد.
در ادامه اين گزارش ازکاربران هندي به عنوان پردرآمد زاترين کاربران در اين بخش نام برده است و پاکستان بعد از هند جايگاه بعدي کسب درآمد را بين کشورهاي شبه قاره به خود اختصاص داده است.

AMIR
27-07-2008, 17:14
1.2ميليارد دستگاه همراه مجهز به اينترنت تلفن همراه مي شوند


http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/05/06/L4536J8h127.jpg

بر اساس پيش بيني ها انتظار مي رود که تا سال 2101 يک ميليارد و 200 دستگاه انواع ابزار نوين قابل حمل و همراه مجهز به اينترنت تلفن همراه مي شوند.
به گزارش گروه اخبار خارجي"موبنا"به نقل از سايت"سلولارنيوز"، اينتل،سازنده آمريکايي چيپ ،در گزارشي نياز بازار و رشد فزاينده تقاضا را از عوامل رشد تجهيزات اينترنتي تلفن همراه درجهان تا چهار ساله اينده دانست و افزود: با توجه به فناوري هاي نوين مي توان به برآوردن نياز جامعه در سطح وسيع دلگرم بود.
افزايش تقاضاي مردم براي استفاده از اينترنت و نياز روز افزون آنها به اين سرويس ارتباطي تلفن همراه در هر زمان و هر کجا حقيقتي انکارناپذير است.
اينتل در ادامه خاطر نشان کرد: رشد تقاضا براي ارايه تجهيزات نوين و کاراتر، مي تواند فرصت هاي بکر و مناسبي را براي رشد هر چه بيشتر اين بازار پيش روي فعالان اين عرضه بگذارد.
شرکت Intel Corporation ، درسال 1968 ميلادي در شهر "سانتا کلارا" واقع در ايالت کاليفرنيا آمريکا تاسيس شد و در زمينه صنعت نيمه هاديها ، توليد ريز پردازنده ها، فلش مموري ، تراشه هاي مادربرد (Motherboard Chipsets) ، کارت هاي اينترفيس شبکه و تراشه هاي بلوتوث فعاليت دارد.
درآمد شرکت اينتل در سال 2007 ميلادي بيش از 3/83 ميليارد دلار ، سود عملياتي آن 2/8 ميليارد دلا و سود خالص آن 7ميليارد دلار اعلام شده است.
تعداد کارکنان اين شرکت در سال 2006 ميلادي ، 94 هزار و ي....د نفر گزارش شده است.

AMIR
27-07-2008, 17:18
روسيه "بازي هاي تابستاني 2008 " را براي کاربران موبايل ارايه مي کند


http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/05/06/L4527I51a236.jpg


HeroCraft ارايه دهنده روسي بازي هاي موبايلي به تازگي بازي Summer Games 2008 را براي تلفن همراه ارايه مي کند.
به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از سافت پديا، عرضه بازي هاي Summer Games 2008 هشتم اگوست ( 18مرداد) همزمان با برگزاري المپيک 2008 پکن آغاز خواهد شد.
بازي Summer Games 2008 به کاربران اجازه مي دهد در هر تيمي ملي که دوست دارند بازي کنند و اگر بازيکنان به قدر کافي مهارت داشته باشند مي توانند مدال هاي زيادي در هر 5 مسابقه وزنه برداري، پرش از روي مانع، قايق سواري، پرتاب نيزه و پرش طول کسب کنند.
اين بازي از گرافيک هاي روشن و عالي برخوردار است داراي يک سري تمرين هاي آزاد است که به بازيکن اجازه مي دهد براي پيشرفت مهارت ها از اين ورزش ها استفاده کند.
بر اساس اين گزارش، اين بازي علاوه بر زبان انگليسي از 6 زبان ديگر از جمله روسي، اسپانيايي، پرتغالي، فرانسوي، آلماني، لهستاني و ترکي پشتيباني مي کند.
بازي Summer Games 2008 با بسياري از گوشي ها ي توليدي شرکت هاي مختلف ازجمله نوکيا، سامسونگ، ال جي، موتورولا، سوني اريکسون، بلک بري، بن کيو- زيمنس، پاناسونيک و Fly Mobile سازگار است.
اين بازي با قيمت 49/5 دلار از وب سايت رسمي HeroCraft قابل خريداري است.

AMIR
27-07-2008, 17:18
سود "بهارتي ايرتل" بزرگترين اپراتورتلفن همراه هند در فصل اول سال جاري ميلادي 34 درصد افزايش يافت.
به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از خبرگزاري فرانسه ، اين افزايش سود ناشي از بالا رفتن سريع تعداد کاربران درهند ، که سريعترين رشد بازار وايرلس دردنيا را دارد، اعلام شده است.
سود اين شرکت در سه ماهه منتهي به ماه ژوئن 25/20 ميليارد روپيه هند اعلام شده است درصورتي که اين ميزان سود در فصل مشابه سال گذشته 12/15 ميليارد روپيه بود.
هر 83/42 روپيه برابر با يک دلار آمريکا است.
همچنين ، درآمد اين شرکت با 44درصد افزايش به 83/84 ميليارد روپيه افزايش يافته است.
"سونيل بهارتي ميتال" رييس شرکت بهارتي گفت : تعداد کاربران جديد تلفن همراه اين اپراتوردر فصل اول سال جاري ميلادي درهرماه 5/2 ميليون نفر بوده است.
کاربران شرکت بهارتي ايرتل درطول فصل اول سال جاري ميلاد ي 5/7 ميليون نفر افزايش داشته است که اين افزايش درطول مدت سه ماه ، يک رکورد به شمار مي رود.
در فصل مشابه سال گذشته ميلادي ، تعداد کاربران اين شرکت با افزايش 61درصدي به 70 ميليون نفر رسيد.
بخش صنعت ارتباط ازراه دور هند با داشتن کمترين ميزان تعرفه در دنيا ، شاهد رشد بي سابقه اي بوده است.
30 درصد از سهم شرکت بهارتي ايرتل که 2/24 درصد بازار هند را دراختيار دارد متعلق به شرکت سنگاپوري SingTelNet است.
تعداد کاربران تلفن همراه هند از مرز 250 ميليون نفر گذشت و ضريب نفوذ تلفن همراه 95/19 درصد اعلام شده است و دراين کشور 12اپراتور تلفن همراه فعاليت دارند.

AMIR
27-07-2008, 17:20
تست ميداني بر روي فركانس هاي راديويي 23 و 38 رو به اتمام است

http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/04/19/L3834H48i46.jpg

بحث طراحي و اجراي تست ميداني بر روي فركانس هاي راديويي 23 و 38 در حال پايان است و بر روي شبكه فعالي در تهران نصب شده است.
رييس كنسرسيوم توليد شش ميليون تجهيزات شبكه ارتباطات سيار در گفت و گو با موبنا اظهار داشت: : تاييديه فركانس راديويي 18 دريافت شده و در حال تست است .
مهندس منصور كبيري رهني با بيان اين که مراحل نصب راديويي فركانس 18 به اتمام رسيده و تست هاي آزمايشگاهي و تحقيقاتي آن نيز انجام شده ،ادامه داد: در حال حاضر در منطقه اي از ورامين راديو فركانس 18 نصب شده و مراحل تست ميداني خود را كه در مراحل پاياني است؛ را سپري مي كند.
وي با بيان اين مطلب كه توليدات مرتبط با راديو فركانس 38 بعد از راديو فركانس 23 آغاز مي شود، خاطر نشان كرد: پس از به اتمام رسيدن مراحل تست ميداني، تاييد يه نهايي بعد از ارائه گزارش آن به سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي صادر مي شود و پس از آن براي توليد انبوه آماده مي شود.
وي گفت: توليد انبوه راديو متناسب با انتن هاي BTSصورت مي گيرد گفت: BTS هايي كه طراحي و توليد شده در حال نصب است و بعد از يك فاصله زماني راديوها بايد مورد استفاده قرار بگيرند.
كبيري با اعلام اين خبر كه همه ي اين اقدامات در استان هاي جنوبي انجام مي گيرد؛ در پايان خاطر نشان كرد : گزارش هاي تست الكترونيكي و ميداني به اين سازمان ارسال مي شود و استاندارد بودن توليدات توسط سازمان مورد بررسي قرار مي گيرد.
کنسرسيوم توليدات شش ميليون خط تلفن همراه، متعهد به توليد سه هزار و 566 آنتن BTS ،60 سيستم BSC و مرکز کنترل OMC، دو هزار و 255 لينک راديو و سه‌هزارو 566 آنتن GSM و ملحقات آن است که تمام آنها در داخل کشور طراحي و ساخته مي‌شوند.

AMIR
27-07-2008, 17:21
سرمايه گذاري 400ميليون دلاري استارکامز در نيجريه

http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/05/06/L4538J7u158.jpg

استارکامز،اپراتور CDMA نيجريه از سرمايه گذاري 400ميليون دلاري اين اپراتور براي گسترش شبکه خود خبر داد.
به گزارش گروه اخبار خارجي"موبنا"به نقل از سايت"سلولارنيوز"،به گفته يک مقام آگاه ، استار کامز از سال 2002 تاکنون 600ميليون دلار در زمينه سرويس هاي ارتباطي و گسترش شبکه سرمايه گذاري کرده است.
وي افزود:اپراتور مذکور در نظر دارد تعداد کاربران خود را تا پايان سال به 2.5ميليون نفر ، تا پايان سال آينده به پنج ميليون و تا سال 2011 با افزايش 10برابري، تعداد آنها را به 50ميليون نفر برساند.
استارکامز انتظار دارد تا سال 2010ميلادي بتواند سود حاصل از اين سرمايه گذاري را به سهامداران واگذار کند.
شبکه استارکامز در حال حاضر 14شهر اصلي اين کشور را پوشش دهي مي کند که با توجه به سرمايه گذاري فوق اين تعداد به ميزان قابل توجهي افزايش خواهد يافت.
استارکامز تا پايان فصل اول 460هزار کاربر داشته است و اين تعداد تا پايان ژوئن با يک جهش قابل توجه به يک ميليون و 600هزار نفر رسيده است.
تعداد کل کاربران تلفن همراه در نيجريه 52ميليون نفر وضريب نفوذ تلفن همراه در اين کشور تا اگوست2007 ميلادي 19.25درصد اعلام شده است.
در اين کشور پنج اپراتور تلفن همراه فعال وجود دارد که استارکامز درجدول رده بندي اپراتورهاي اين کشور رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.

AMIR
27-07-2008, 17:21
پيگيري وعده ها 6 مرداد 1385


http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/04/03/L3264J45b142.jpg

وفا غفاريان ، رييس هيات مديره‌ شركت مخابرات ايران در يک گفت و گوي خبري با خبرگزاري دانشجويان ايران درباره هزينه هاي خدمات تلفن همراه مي گويد : بدون دريافت هزينه ، به طور طبيعي توسعه‌ اين خدمات محقق نخواهد شد.
وي تاکيد مي کند که اگر بخواهيم اين خدمات را توسعه دهيم، بايد هزينه‌هاي آن را از مشتركان دريافت كنيم؛ چراكه اين هزينه‌ها صرف توسعه‌ بيشتر خدمات تلفن همراه مي‌شود – ايسنا – 6/5/85
12 اسفند 1386
تعداد مشترکان شبکه تلفن همراه کشور از آن زمان تا کنون رشد چشمگيري را تجربه کرده است، اما به رغم اظهارات اين مقام مسئول شاخص هاي کيفي و کمي خدمات اين شبکه وضع بهتري نسبت به دو سال پيش ندارند.
پيمانکاران SMS کشور موسوم به " cp" ها از عدم افزايش ظرفيت شبکه پيام کوتاه تلفن همراه اپراتور اول ابراز نارضايتي مي کنند .
عليرضا احمديان زارچي عضو هيات مديره شرکت رهياب پيام رسان به عنوان يکي از پيمانکاران فعلي sms کشور در اين رابطه به موبنا مي گويد:ظرفيت مراکز Sms مخابرات افزايش پيدا نکرده و اين مسئله اپراتورهاي ارائه دهنده سرويس ارزش افزوده پيام کوتاه را با محدوديت مواجه کرده است.
به گفته وي اپراتور هاي پيام کوتاه کشور در هر ثانيه فقط مي توانند 200 پيام ارسال کنند که اين مشکل به رغم درخواست هاي کتبي متعدد آنها از شرکت ارتباطات سيار حل نشده و تقاضاي اپراتورها در اين زمينه ناديده گرفته شده است
14 تير 1387
زيرساخت‌هاي لازم براي دريافت شكايات مربوط به مشتركان تلفن همراه از طريق پيامك هنوز آماده نشده است.
اين خبر را محمد ‌آبايي ، مدير كل بازرسي، ارزيابي عملكرد و پاسخگويي به شكايات شركت ارتباطات سيار مي دهد و مي گويد: به دنبال فراهم كردن زيرساخت‌ها و امكانات مورد نياز براي دريافت شكايات مربوط به مشتركان همراه اول از طريق پيامك هستيم.
حاشيه ها :
سرويس هاي اينترنت همراه و پيام کوتاه چندرسانه اي از حدود يک سال و نيم پيش تا امروز راه اندازي نشده اند و نرخ تعرفه سرويس پيامک افزايش يافته است ، با اين حال شبکه همراه اول به طور مرتب با اختلال همراه بوده و بسياري از پيامک هاي مشترکان به ويژه در روزهاي خاص و مناسبت ها ارسال نشده است .
در عوض شرکت ارتباطات سيار از دو سال پيش تا کنون تنها اقدام به راه اندازي آزمايشي دو مرکز پيام کوتاه ديگر در سطح کشور کرده است و بنابر اعلام مسئولان هم اکنون 8 مرکز پيام کوتاه در تهران ،اروميه ،مشهد، شهرکرد ،بابل و شيراز به مشترکان همراه اول سرويس مي دهند .
اين در حاليست که فقط مشترکان همراه اول به طور ميانگين روزانه حدود 50 ميليون پيامک ارسال مي کنند که اگر قرار بود فقط 30 درصد از درآمد اين سرويس صرف توسعه شبکه و خدمات شود ، امروز مشترکان همراه اول جزو خوش اقبال ترين و مشترکان تلفن همراه در جهان بودند که به روز ترين خدمات ارزش افزوده را با کيفيتي عالي دريافت مي کردند.

AMIR
27-07-2008, 17:24
ارائه نرم‌افزار پيامك فارسي: راه يا راه‌حل؟

http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/03/30/L3164L5d344.jpg


به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از ايتنا- ارائه نرم‌افزار پيامك فارسي با همه مشكلات و تاخيرهاي موجود، بيشتر به يك جواب عجولانه به موج انتقادات از وزارتخانه مي‌ماند تا يك راه حل فني براي حل يك مشكل. دانلود و استفاده از اين نرم‌افزار ملي و وطني اينقدر براي كاربر مرگ داشت تا به تب 22 توماني كاراكترهاي انگليسي راضي شود.
اهدا سلطانعلي‌زاده- حيات‌نو
همزمان با اعلام افزايش تعرفه پيامك آن هم به دليل دلسوزي مسئولين وزارت ارتباطات براي خط و زبان فارسي و نه دليل ديگري! جار وجنجال‌هاي رسانه‌اي و كارشناسي شروع شد. اما تصميم وزارتخانه كه همزمان با روزهاي پاياني سال و همچنين روزهاي پاياني مجلس هفتم بود به اعمال اين تعرفه بود. روز 1 تير ماه نيز زمان اجراي آن درنظر گرفته شد. دقيقا از روز اول تير ماه اين وعده به عمل نشست و مسئولين محترم وزارتخانه ينا به عادت خوش‌قولي و سروقت بودن (كه البته چون هر قاعده‌اي را استثنايي است، ارائه GPRS را كه زمان ارائه آن هر سه ماه يكبار به تعويق مي‌افتد، را جز اين قاعده بدانيد) تعرفه‌ها را افزايش دادند.
اما برخي محاسبات براي كاربران همراه اول درست از آب در نمي‌آمد. يكي از مشكلات اساسي اين بود كه تعداد كاراكترهايي كه در يك پيامك فارسي گنجانده مي‌شد، نهايتا هفتاد كاراكتر بود و اگر پيامك حتي 72 كاراكتر مي‌بود هزينه ارسال آن دو برابر يعني 178ريال و اگر بيشتر از 140 كاراكتر بود، هزينه ارسال آن 267 ريال مي‌شد.
با اين وجود مي‌توان نتيجه گرفت كه ادعاي وزارت ارتباطات در رابطه با كاهش هزينه پيامك چندان صادقانه نبود. با توجه به اين موضوع مجددا كاربران و كارشناسان نسبت به اين اقدام وزارت ارتباطات اعتراض كردند و وزارتخانه ناچار شد براي اين مسئله چاره‌اي بينديشد. نتيجه كار وزارت ارتباطات هم چيزي نبود جز ارائه نرم‌افزار پيامك فارسي.
اين نرم‌افزار ده روز پس از اعمال افزايش تعرفه پيامك لاتين ارائه شد كه البته طبق انتطار اين نرم‌افزار انتظار كاربران را فراهم نكرد كه هيچ، مشكلات زيادي را هم به بار آورد. اين نرم‌افزار كه توسط دانشگاه شريف و يك شركت نرم‌افزاري طراحي و پياده‌سازي شده بود، فاقد امكانات حرفه‌اي براي كاربران بود. از اشكالات اساسي نرم‌افزار پيامك فارسي همخواني نداشتن حروف با صفحه كليد اكثر گوشي‌هاي تلفن همراه بود. در اين نرم‌افزار كاربر گوشي تلفن همراه بايد با عادت و كار مداوم بتواند حروف فارسي را به روي كيبورد گوشي تلفن همراه خود تطبيق دهد.
يكي ديگر از اشكالات ديگر اين نرم‌افزار پياده نشدن نرم‌افزار بر روي گزينه ارسال پيام كوتاه در گوشي‌ها بود. كاربر براي استفاده از اين نرم‌افزار بايد به دنبال آن در فايل‌هاي ديگر چون بازي و اينستال بگردد.
از ايرادات اساسي ديگر اين نرم‌افزار عدم ارتباط با دفترچه تلفن گوشي تلفن همراه بود. در اين نرم‌افزار كاربر نمي‌تواند به دفترچه تلفن همراه رجوع و شماره مشخص را انتخاب كند. كاربر بايد داراي حافظه قوي براير حفظ شماره‌هاي موردنظر خود باشد! كاربر تلفن همراه با استفاده از اين نرم‌افزار نمي‌تواند به راحتي جمله پيش فرض را اصلاح و يا پاك كند. كاربر حتما بايد دكمه گزينه را فعال و سپس گزينه پاك كردن را انتخاب و دوباره به صفحه تايپ وارد شود.
متاسفانه يكي ديگر از بزرگ‌ترين ضعف‌هاي نرم‌افزار پيامك فارسي عدم كاربرد آن براي سيم‌كارت‌هاي اعتباري دولتي بود كه با توجه به وجود 11 ميليون مشترك تلفن همراه اين مورد از ايراداتي است كه نمي‌توان از آن چشم‌پوشي كرد.
در ضمن اين نرم‌افزار تنها براي سيم‌كارت‌هاي دولتي است و فشرده‌سازي براي سيم‌كارت‌هاي تاليا و ايرانسل اجرايي نخواهد بود.
نرم‌افزار پيامك فارسي متاسفانه با وجود وقفه چندين ماهه به صورت آزمايشي ارائه شد و فاقد امكانات معمولي چون مولتي‌مديا و استفاده از امكانات ديگر چون شكلك در پيام كوتاه است. مشتركان تلفن همراه براي ارسال و دريافت پيامك فارسي بايد دو طرف اقدام به نصب اين نرم‌افزار كنند.
از ايرادات اين نرم‌افزار نداشتن سيستم اطلاع از دريافت پيامك از سوي گيرنده و يا دليوري است. خوب راه‌حل پر از اشكال وزارتخانه هيچ دردي را دوا نكرد و مشتركان ترجيح دادند همان پيامك لاتين را با قيمت 22 تومان ارسال كنند.
لطفا پاسخ دهيد
اشاره شد كه نرم‌افزار پيامک فارسي در آزمايشگاه خدمات ارزش افزوده همراه اول دانشگاه صنعتي شريف تهيه شده که اين مرکز زيرمجموعه مركز تحقيقات فناوري اطلاعات و ارتباطات پيشرفته دانشگاه صنعتي شريف به مديريت حميدرضا ربيعي است.
وي در يك نشست مطبوعاتي كه پيرامون اين نرم‌افزار و مشکلات پيش روي آن ترتيب داده شده بود توضيحاتي را ارائه داد و عنوان كرد که بحث تعرفه به شکل کلي از اين نرم‌افزار جدا بوده و مربوط به شرکت همراه اول است.
ربيعي در مورد استفاده از اين نرم‌افزار براي کاربران همراه اول سه راه را پيش‌بيني کرد و افزود: يک راه آن است که با سازندگان گوشي مذاکره داشته باشيم تا پشتيباني از زبان فارسي را با اين نوع از اين‌کدينگ براي لحاظ در توليدات آنها خواستار باشيم.
اما اين کار زمان بر و مستلزم برگزاري مذاکرات پي‌درپي است. علاوه بر آن در حال حاضر حداقل 30 ميليون گوشي در دست کاربران است و نمي‌توان آنها را براي نصب اين نرم‌افزار و با به کارگيري اين روش فراخوان داد.
راه حل دوم آن است که كاربر نرم‌افزار را در سيم‌کارت تعبيه کند و ديگر مشکل نصب کردن را نداشته و زماني که سيم‌کارت را در گوشي قرار مي‌دهد نرم‌افزار براي استفاده آماده باشد. اين کار هم امکان‌پذير نيست چرا که زمان و هزينه بسيار زيادي صرف خواهد شد تا از کاربران بخواهيم که سيم‌کارت‌هاي خود را براي تعويض بازگردانند يا سيم‌کارتشان برنامه‌ريزي شود. مورد سوم که مورد پيگيري ما نيز قرار گرفت آن است که شما برنامه را روي يک لايه نرم‌افزاري طراحي کنيد که در اين روش ممکن است برخي از کاربرها در نصب نرم‌افزار مشکل داشته باشند که اين امر هم طبيعي است.
خوب پاسخ‌هاي رئيس تيم فني را هم شنيديم. البته اين اشكالات فني قضيه بود. اين نرم‌افزار كه با چند روز تاخير در ارائه آن روي سايت وزارتخانه قرار گرفت كاربران را نيز براي دانلود نرم‌افزار با مشكل مواجه كرد.
ربيعي در ادامه مشکلات عنوان شده را تاييد مي‌کند و مي‌گويد برخي از اين اشکالات در نسخه دوم اين نرم‌افزار که تا پايان تيرماه ارائه مي‌شود، برطرف خواهد شد. او گفت: 61 درصد مشکلاتي که در گزارش است در حقيقت به نفس برنامه باز مي‌گردد. اين امر به تدريج با تاملاتي که صورت مي‌گيرد برطرف مي‌شود. البته ربيعي در پاسخ يه اين مسئله كه چرا اين امكانات از همان ابتدا روي نرم‌افزار پياده نشده تا نيازي به آزمون و خطا نداشته باشد مي‌گويد: علت اينکه اين ويژگي‌ها به تدريج اضافه مي‌شود آن است که در اين فضاي جديد مساله نصب نرم‌افزار نمي‌خواستيم تا کاربران دچار پيچيدگي شوند. خواستيم با حداقل امکانات نرم‌افزار در اختيار کاربر قرار گيرد و بعد به تدريج مشکلات موجود برطرف شود.!!!!
نسخه دوم وارد مي‌شود
بعد از جاروجنجال‌هايي كه در مورد نسخه اول به وجود آمد، نسخه‌ جديد نرم‌افزار پيامك فارسي با امكان دسترسي به دفترچه‌ تلفن، امكان درج شكلك در پيام‌ها و درج تاريخ شمسي در آن‌ها و اضافه شدن جعبه ذخيره‌ پيام‌ها به شركت ارتباطات سيار ارسال شد.
ربيعي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: نسخه‌ دوم نرم‌افزار پيامك فارسي طبق وعده‌ آماده است و به شركت ارتباطات سيار ارسال خواهد شد. وي گفت: مشكلات و نقص‌هاي نسخه‌ آزمايشي نرم‌افزار كه توسط كاربران عنوان شده بود، برطرف شده و علاوه بر آن ويژگي‌هاي جديدتري نيز به نسخه‌ دوم اين نرم‌افزار اضافه شده است. به گفته‌ او در اين ويرايش امكان ويرايش الگوها، اضافه كردن ميانبرها به منوها و گزينه‌ صفحات و درج آيكن‌هاي گرافيكي و از طرفي درج تعداد پيام‌هاي خوانده نشده يا ارسال نشده يا پيش‌نويس از ديگر ويژگي‌ها محسوب مي‌شود.
او گفت: تسهيل تايپ با صفحه‌ فينگيليش نيز از ديگر ويژگي‌ها محسوب مي‌شود كه به اين وسيله مي‌توان در صفحه‌ كليد با تايپ كردن حرف لاتين «M» حرف فارسي «م» را تايپ كرد.
وي امكان تنظيم سرعت تايپ و كم يا زياد كردن آن را از ديگر مواردي برشمرد كه در اين نرم‌افزار در نظر گرفته شده است. البته هنوز مشخص نيست كه اين ورژن از اين نرم‌افزار ديگر با چه مشكلاتي روبروست. البته شايد تيم طراحي خواسته باشند باز هم كاربران را دچار پيچيدگي نكنند و باز هم قابليت‌هايي از اين نرم‌افزار را رو نكرده باشند تا در مراحل بعدي كاربر كم كم با اين پيچيدگي‌ها درگير شوند!
در پايان ... ارائه نرم‌افزار پيامك فارسي با همه مشكلات و تاخيرهاي موجود، بيشتر به يك جواب عجولانه به موج انتقادات از وزارتخانه مي‌مانست تا يك راه حل فني براي حل يك مشكل.
دانلود و استفاده از اين نرم‌افزار ملي و وطني اينقدر براي كاربر مرگ داشت تا به تب 22 توماني كاراكترهاي انگليسي راضي شود. بعد از گذشتن از مرحله آزمايشي قاعدتا مشخص خواهد شد كه آيا راه‌‌حل مردان همراه اول كه چيزي جز آزمون و خطا آن هم با هزينه مردم است، پاسخ خواهد داد يا خير، كما اينكه حتما موافقيد كه طراحي اين نرم‌افزار صرفا يك راه بود نه راه‌حل حمايت از حقوق كاربران و حقوق شهروندي.

AMIR
27-07-2008, 17:25
مصوبات چهل و يکمين جلسه كميسيون تنظيم مقررات اعلام شد

http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/01/27/L1179K41a217.jpg

تعرفه حق استفاده از ظرفيت هاي شماره گذاري ( Numbering ) تخصيص داده شده به تلفن همراه و تلفن ثابت ، در چهل و يکمين جلسه کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات بررسي و تصويب شد.
به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از موبنا ، روابط عمومي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي اعلام کرد: در اين جلسه که در بيست و ششم خردادماه سال جاري با حضور اعضا تشکيل شد پيرامون دو بند بررسي و تصويب سقف تعرفه ارايه سرويس هاي جديد پستي و نيز
بررسي و تصويب تعرفه حق استفاده از ظرفيت هاي شماره گذاري ( Numbering ) تصميم گيري به عمل آمد.
بر اين اساس، در ارتباط با موضوع بررسي و تصويب سقف تعرفه ارايه سرويس هاي جديد پستي, کميسيون پس از بررسي و تبادل نظر , جدول ويژگي ها و سقف تعرفه سرويس هاي جديد پستي شامل شناسه الکترونيکي, پست ويژه, پس کرايه( کرايه در مقصد ) و پست يافته مبتني بر قيمت تمام شده به علاوه 10 درصد سود تعيين را تصويب کرد و مقرر شد اين روش پس از اين ملاک عمل باشد.
همچنين در خصوص موضوع بررسي و تصويب تعرفه حق استفاده از ظرفيت هاي شماره گذاري ( Numbering ) تخصيص داده شده به تلفن همراه و تلفن ثابت, کميسيون تعرفه حق استفاده از ظرفيت هاي شماره گذاري تخصيص داده به تلفن همراه و تلفن ثابت را به شرح زير تصويب کرد:
- حق سالانه استفاده از هر شماره تخصيص داده شده به تلفن همراه دو هزار ريال
- حق سالانه استفاده از هر شماره تخصيص داده شده به تلفن ثابت يک هزار ريال
- حق سالانه رزرو ظرفيت هاي شماره براي هر خط تلفن همراه و تلفن ثابت برابر 30 درصد مبلغ فوق

AMIR
27-07-2008, 17:26
از طرح اطلاع رساني کالا برگ از طريق پيامک استقبال مي کنيم


http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/05/06/L4542L23n986.jpg

به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از موبنا – رييس ستاد بسيج اقتصادي وزارت بازرگاني از طرح اطلاع رساني کالا برگ از طريق پيامک استقبال کرد .
جواد اسماعيلي در گفت و گو با موبنا گفت : اطلاع رساني از طريق پيامک به حوزه اجرايي ستاد بيسج اقتصادي وزارت بازرگاني مربوط نمي شود اما در صورتي که وزير بازرگاني در اين زمينه دستوري صادر کند ستاد بسيج اقتصادي از اين طرح استقبال خواهد کرد .
وي خاطرنشان کرد : امروزه کالا برگ براي خيلي از خانوار ها در کشور بسيار اهميت دارد و اين که از طريق پيامک اين کار صورت گيرد کمک شاياني به مردم خواهد بود.
رييس ستاد بسيج اقتصادي وزارت بازرگاني با اشاره به اين که مرحله فوق العاده توزيع کالا برگ مرحله 13 استان تهران از تاريخ 19 مرداد ماه در کشور توزيع مي شود ، گفت : در صورتي که پيامک در اين حوزه فعاليت مي کرد شايد گسترده ترين اطلاع رساني براي مردم صورت مي گرفت .

AMIR
27-07-2008, 17:28
استراليايي هابا SecureCam خانه و محل کار خود را مي بينند

http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/05/06/L4543L3p986.jpg


شرکت اپتوس، دومين اپراتور بزرگ استراليا از ارايه يک سرويس ويديويي زنده موسوم به SecureCam خبر داد که کاربران استراليايي مي توانند از طريق گوشي هاي تلفن همراه نسل سومي خانه و محل کار خود را به شکل ويديويي زنده ببينند.
به گزارش گروه اخبار خارجي موبنا به نقل از سيافون، "فيل مک درموت" ، رييس بخش بازاريابي و تجارت رسانه هاي اپتوس مي گويد: بسياري از کاربران مخصوصا اپراتورهاي تجاري کوچک، سيستم امنيتي سنتي را به دليل هزينه آن يا مشکلاتي که دارد به سختي مورد استفاده قرار مي دهند.
سرويس SecureCam به سادگي قابل نصب بوده و به کابران امکان مي دهد به شکل ويديو زنده لحظه به لحظه خانه يا محل کار خود را ببينند.
به اين ترتيب کاربران مي توانند به وسيله اين سرويس از طريق يک گوشي سازگار با شبکه نسل سوم يا کامپيوتر به اينترنت وصل شده و فضاهايي را که مي خواهند ببينند.
سرويس SecureCam تنها براي تلفن هاي پس پرداخت يا خطوط ثابت تلفن همراه در دسترس قرار مي گيرد.
از دستگاه هايي که اين سرويس را پشتيباني مي کنند مي توان به Curve 8310 بلک بري، HTC Touch Dual، KU990 (Viewty) ال جي، V9موتورولا و500 کلاسيک، 6500 کشويي، 6220، 6110 ناوبري نوکيا، J750 ، i780، i560 سامسونگ و C902 سوني اريکسون اشاره کرد.

AMIR
27-07-2008, 17:29
افزايش تقاضا براي سيم کارت هاي کارکرده کدهاي "1" و "2" همراه اول

http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/04/18/L3833Q21e890.jpg

به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از موبنا- فروشندگان سيم کارت از افزايش تقاضا براي خريد سيم کارت هاي کارکرده کدهاي "1" و "2" توسط مشتريان خبر دادند.
"رسول صادقي" در گفت و گو با خبرنگار موبنا اعلام کرد: مدتي است که تقاضا براي خريد سيم کارت هاي کارکرده کدهاي فوق نسبت به ساير کدهاي اين اپراتور افزايش يافته است.
وي افزود: اين افزايش تقاضا در حالي صورت گرفته است که با کاهش عرضه سيم کارت هاي فوق در بازار مواجه هستيم.
اين فروشنده معتقد است اگر اين روند ادامه داشته باشد شاهد افزايش قيمت 100 تا 200 هزار ريالي اين دو کد همراه اول در بازار تهران خواهيم بود.
صادقي تصريح کرد: هم اکنون کاهش تقاضا براي خريدوفروش ساير کدهاي همراه اول باعث شده تا نوسان قيمتي در بازار امروز سيم کارت مشاهده نشود.
در بازار تهران سيم کارت کارکرده کد "1" تا سقف پنج ميليون و 850 هزار ريال و سيم کارت صفر کدهاي "2" و"3" به بهاي پنج ميليون و 800 هزار ريال و پنج ميليون و 200 هزار ريال به فروش مي رود.
در همين حال سيم کارت کارکرده کدهاي "2" و "3" به ترتيب به بهاي چهار ميليون ريال و سه ميليون و 400 هزار ريال فروخته مي شود.
همچنين سيم کارت هاي صفر کدهاي "4"،"5"،"6"،"7" و" 8" به ترتيب با قيمت سه ميليون و 750 هزار ريال، سه ميليون و 700هزار ريال،سه ميليون و 450 هزار ريال، سه ميليون و 300 هزار ريال و سه ميليون ريال معامله مي شوند.
سيم کارت کارکرده کدهاي فوق نيز با بهاي دو ميليون و 800هزار ريال، دو ميليون و 800هزار ريال، دو ميليون و 600 هزار ريال، دو ميليون و 500 هزار ريال و دو ميليون و 350هزار ريال در اختيار مشتريان قرار مي گيرد.
سيم کارت اعتباري همراه اول با کد 0919 نيز تا سقف 350 هزار ريال به فروش مي رسد.
سيم کارت هاي دائمي و اعتباري ايرانسل نيز به ترتيب به بهاي يک ميليون و 150 هزار ريال و 100 هزار ريال در بازار سيم کارت کشور خريد و فروش مي شود.
در همين حال سيم کارت صفر تاليا تا سقف 550 هزار ريال در بازار تهران فروخته مي شود.
همراه اول نزديک به 27 ميليون مشترک دارد که 10 ميليون از آن را مشترکان سيم کارت هاي اعتباري اين اپراتور تشکيل مي دهند.
بر اساس آمارهاي غير رسمي، تاليا نزديک به يک ميليون نفر و اپراتور دوم ( ايرانسل ) نيز بيش از 10 ميليون مشترک دارند.

AMIR
27-07-2008, 17:33
سرويس مکالمه نامحدود روش هاي استفاده از موبايل را متحول مي کند

مدير اجرايي اپتوس دومين اپراتور استراليا مي گويد: سرويس مکالمه و sms نامحدود در روش هاي استفاده ازتلفن همراه تحول ايجاده کرده و عرصه جديدي را پيش روي کاربران موبايل مي گشايد.
به گزارش گروه اخبار خارجي موبنا به نقل از سايت سافت پديا، " وارن هاردي" افزود: سرويس مکالمه نامحدود، محدوديت خطوط ثابت تلفن را نخواهد داشت و به روشني بازار تلفن همراه متحول مي کند.
وي گفت که اين سرويس به کاربر اجازه مي دهد که تا هر اندازه اي که دوست دارد، با ديگران مکالمه کند و به ميزان قابل توجهي هزينه هايش را کاهش دهد.
هاردي اظهار داشت : اپراتور اپتوس براساس يک برنامه مدون با آگاهي از اين قابليت ها ، سرويس پيام و مکالمه نامحدود جديد را براي کاربران استراليا ارايه مي دهد.
وي گفت که سرويس پيام و مکالمه نامحدود در استراليا براساس يک پلتفورم ملي است که در هر شبکه gsm ملي امکان استفاده از آن وجود دارد.
مدير اجرايي اپتوس اعلام کرد که دو نسخه از اين سرويس در استراليا ارايه مي شود که که يکي شامل مکالمه صوتي، sms، mms و 200 مگابايت محتوا و اطلاعات است که هزينه آن ماهانه 99 دلاراست.
وي تاکيد کرد که نسخه دوم با پرداخت ماهانه 129 دلار ارايه مي شود که شامل برنامه مکالمه و پيام نامحدود به اضافه 2 گيگابايت محتوا و اطلاعات به کاربران است.
استراليا براساس آمار ژوئن سال 2008 ميلادي داراي بيش از 21 ميليون کاربر است و ضريب نفوذ تلفن همراه در اين کشور 76/100 درصد مي باشد.
اين کشور 6 اپراتور فعال دارد که اوپتوس با 7 ميليون کاربر تا ماه ژوئن 2008 دومين اپراتور بزرگ اين کشور به حساب مي آيد.

AMIR
27-07-2008, 17:36
مدير گروه فناوري امنيت مرکز تحقيقات مخابرات ايران، گفت: استقرار شبکه هاي نسل آينده مخابرات، تحولات اقتصادي ،‌فرهنگي و اجتماعي را به دنبال خواهد داشت .
به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از ايرنا ، "احمد صلاحي" روز يکشنبه با بيان اين مطلب افزود: از آنجايي که شبکه هاي نسل آينده از قابليت هاي فراواني در ارائه سرويس هاي يکپارچه مخابراتي و اينترنتي برخوردار هستند، پيش بيني مي شود تا سال 2010 ميلادي شاهد فراگير شدن اين تکنولوژي در جهان باشيم.
عضو کميته علمي سومين همايش مديريت اطلاعات و ارتباطات در ادامه با اشاره به فرصت ها و مخاطراتي که فناوري هاي نوين به همراه دارند، گفت: موضوعاتي همچون امنيت حريم خصوصي از جدي ترين مسائلي است که همواره بايد مد نظر قرار گيرند ، اما مهم آن است که با آمادگي به استقبال فناوري هاي نوين برويم .
صلاحي در ادامه وضعيت فعلي کشور در زمينه زير ساخت ها را مطلوب توصيف و امکان اتصال به شبکه هاي موجود را يکي از مهمترين ويژگي هاي شبکه هاي نسل آينده عنوان کرد.
وي همچنين ضرورت شناخت و پرداختن علمي به موضوع شبکه هاي نسل آينده به عنوان يکي از جديد ترين فناوري هاي حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات را مهمترين دليل پرداختن به آن در سومين همايش مديريت اطلاعات و ارتباطات دانست.
سومين همايش مديريت فناوري اطلاعات و ارتباطات قرار است روز 29آبان ماه سال جاري با حضور مسئولان و صاحب نظران در هتل المپيک تهران برگزار شود.

AMIR
27-07-2008, 17:40
Yougetitback گوشي هاي سرقتي و مفقودي را کشف مي کند


http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/05/06/L4548M35_705.jpgشرکت ايرلندي Yougetitback اعلام کرد که در آمريکاي شمالي سرويسي ارايه مي دهد که کاربران ، گوشي هاي تلفن همراه سرقتي و گم شده خود را کشف کنند.
به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از سايت سافت پديا، اين سرويس با نرم افزار Mobile Superhero و ازطريق وب سايت Yougetitback روي دستگاه تلفن همراه نصب مي شود.
هنگامي که دستگاه تلفن همراه دزديده يا گم مي شود دارنده گوشي مي تواند با اين نرم افزار گوشي را قفل کرده و به اين ترتيب از دسترسي افراد ديگر از عملکردها و اطلاعات شخصي همچون تماس ها و ايميل ها جلوگيري مي کند.
بر اساس اين گزارش ، تنها کاري که يابنده گوشي مي تواند با اين دستگاه انجام دهد اين است که با Yougetitback تماس گرفته و از پيداکردن اين دستگاه خبر دهد و سپس دستگاه به طور خودکار قفل مي شود.
کاربران مي توانند تلفن همراه خود را با تماس با مرکز گوشي هاي از دست رفته تنها با يک کليک از طريق حساب Yougetitback پيدا کنند.
براساس اين گزارش گوشي هاي نوکيا، سامسونگ، محصولات شرکت RIM و پاناسونيک گوشي هايي با نرم افزار Mobile Superhero سازگاري دارند.

AMIR
27-07-2008, 17:43
کاهش سطح دسترسي مشترکان، حقوق شخصي افراد را زير سوال مي برد


http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/04/13/L3605K18u447.jpg


به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از ايسکانيوز- يک کارشناس فن آوري اطلاعات درخصوص طرح "موبايل پاک" و کاهش سطح دسترسي افراد گفت: کاهش سطح دسترسي مشرتکان ، حقوق شخصي افراد را زير سوال مي برد.
فرنيسک ناصرزاده روز يکشنبه در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجويي ايران "ايسکانيوز"، ضمن بيان مطلب فوق گفت: استفاده از سرويس هاي ارزش افزوده تلفن همراه بايد بيش از پيش در کشور گسترش پيدا کند.
وي افزود: محدود کردن سطح دسترسي مشترکان بايد قبل از همه گير شدن آن صورت گيرد ولي نبايد از نظر دور نگاه داشت که نمي توان به صورت جدي سطح دسترسي مشترکان را محدود کرد، چرا که حقوق شخصي افراد زير سوال مي رود.
ناصرزاده تصريح کرد: در اين خصوص بايد جنبه هاي پيشگيرانه آن مورد توجه قرار گيرد و اثرات و مضرات آن به افراد آموزش داده شود.
اين کارشناس فن آوري اطلاعات درخصوص ميزان تاثير اينترنت بر سطح دسترسي تاکيد کرد: اينترنت توانسته است در طول مدت زمان ورود به کشور در طيف دانشگاهي و در سطح دسترسي به منابع ، موثر واقع شود.

AMIR
27-07-2008, 17:44
گزارش انعکاس اخبار حوزه تلفن همراه در رسانه هاي گروهي يکشنبه 06 / 04 / 87

http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/02/23/L2112L20a724.jpg

اهم عناوين • امکان واگذاري سهام شرکت مخابرات در هفته اينده با قيد دو شرط • سوال نمايندگان از وزير ارتباطات درباره علت افزايش تعرفه پيامک
• " زمان استفاده ازموبايل محدودشود! "
• سيم کارت دولتي کمتر از بهاي آن در بازار خريد وفروش مي شود
• برندگان هواپيماي دونفره ايرانسل و 10 خودروي 206 مشخص شدند
• چون مردم همکاري نمي کنند موبايل آنتن نمي دهد
• تعاوني توزيع گوشي تلفن همراه لوازم جانبي و متعلقات تاسيس مي شود
• زمان واگذاري سهام مخابرات همچنان نامشخص است
• پيامک فارسي سيم کارت هاي اعتباري 16 تومان محاسبه مي شود
• اطلاعات مالي شرکت مخابرات تا پايان هفته ارائه مي شود
• ارسال پيامک زياد ، باعث سوختن سيم کارت مي شود
• مابه التفاوت ارسال پيامک فارسي در قبوض مشترکان اعمال مي شود
• امکان تخصيص بيش از پنج درصد سهام به کارکنان شرکت مخابرات وجود ندارد
• مشترکان همراه اول تمايل زيادي به پرداخت حضوري قبوض خود دارند
• شش ماه حبس براي مزاحمان تلفني
• گزارش حسابرسي افزايش سرمايه شرکت مخابرات ايران صادر شد
• افت شديد تقاضا براي سيم کارت هاي دائمي
• اعلام فراخوان مزايده‌ اپراتور سوم تلفن همراه تا هفته‌ آينده
• آنتن هاي BTS نصب شده ، استاندارد و ايمن است
• ارزش هر سهم سود مخابرات در سال 87 ، 175 ريال پيش بيني شد
• " آنچه که وظيفه اپراتور اول را سخت تر مي کند "
• سازمان حسابرسي افزايش سرمايه مخابرات را تاييد کرد
• دهمين دوره مزايده شماره هاي رند همراه اول شهريورماه برگزار مي شود
• نرم افزار پيامک فارسي کارايي ندارد
• از 27 ميليون مشترك تنها 300 هزار بار دانلود شد
• سرمايه گذاران مخابراتي و دو انتظار طولاني
• رومينگ تاليا با اپراتور جزيره کيش برقرار شد
• " امروز و فرداي عرضه مخابرات ادامه يافت "
• " تخلف سايبر "
• فروش خانه براي خريد مخابرات
• گفت و گويي با مدير عامل شرکت مخابرات ايران
• انتقاد دو مشترک
• ميانگين قيمت سيم کارت هاي تلفن همراه در بازارتهران
چکيده مطالب
• فارس: مدير عامل شركت بورس اعلام کرد: در صورت ارايه اطلاعات مالي شركت مخابرات و تعهدنامه وزارت ارتباطات در هفته جاري ، امكان عرضه سهام اين شركت در هفته آينده وجود دارد. اين خبر مهمترين خبر رسانه هاي گروهي در حوزه تلفن همراه بود که در شماره امروز روزنامه هاي زمان ، کائنات ، کارو کارگر ، سرمايه ، هدف و اقتصاد ، جهان اقتصاد ، دنياي اقتصاد ، قدس ، پول ، جوان ، انديشه نو و فناوران به چاپ رسيده است.
• مخبر كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي گفت: وزراي ارتباطات و فناوري اطلاعات و صنايع و معادن سه‌شنبه اين هفته براي پاسخ‌گوئي به سوالات نمايندگان به كميسيون فراخوانده شدند روزنامه هاي جهان صنعت ، آرمان ، سياست روز ، جهان اقتصاد ، دنياي اقتصاد ، حيات نو ،مردم سالاري ، خراسان و آرمان به انتشار اين خبر در شماره هاي امروز خود پرداخته اند . اين خبر در سايت خبرگزاري هاي موبنا ، ايسنا ومهر نيز منعکس شده است .
• ايسنا روز گذشته گزارشي با عنوان " زمان استفاده ازموبايل محدودشود! " را منتشر کرده که دراين مطلب به بررسي تاثير استفاده تلفن همراه بر سلامتي انسان و خطرات آن اشاره شده است . اين خبر در شماره امروز روزنامههاي جام جم ، پول ، خراسان ، جهان اقتصاد ، قدس ، صبح اقتصاد ، دنياي اقتصاد و زمان درج شده است .
• فارس: با ادامه كاهش تقاضا براي سيم‌كارتهاي دائمي در بازار، بهاي خريد و فروش سيم‌كارت كاركرده همراه اول در بازار به كمتر از بهاي رسمي و دولتي آن (288 هزار تومان ) رسيده است. روزنامه هاي همبستگي ، اعتماد ، آفرينش ، سرمايه ، جوان ، عصر اقتصاد ، سياست روز ، جهان اقتصاد و خبر، اين مطلب را در شماره هاي امروز خود به چاپ رسانده اند .
• روابط عمومي ايرانسل اعلام کرد : با برگزاري مراسم قرعه کشي، برنده جايزه بزرگ جشنواره بهاري ايرانسل که يک هواپيماي تفريحي دو نفره همراه با آموزش و مجوز پرواز بود، مشخص شد. اين خبر در شماره امروز روزنامه هاي تفاهم ، اقتصاد پويا ، کارون ، تفاهم ، فناوران و دنياي اقتصاد درج شده است . اين خبر در خبرگزاري هاي فارس ، موبنا ، موج و سيتنا نيز منعکس شده است .
• ايسنا : معاون فني و مهندسي شركت ارتباطات سيار ايران اعلام کرد : آنتن‌دهي شبكه‌ تلفن همراه در برخي مسيرها در زمان‌هايي به دليل ساخت‌وسازهايي كه انجام مي‌شود‌ دچار مشكل شده و ساختمان‌ها و برج‌هايي كه ساخته مي‌شوند در كار ما ايجاد خلل كرده و آنتن‌دهي را با مشكلاتي مواجه مي‌كنند. روزنامه هاي کائنات ، آفرينش ، جهان صنعت و ابرار اقتصادي و فناوران اين خبر را در شماره هاي امروز خود منتشر کرده اند .
• ايسنا : رييس انجمن فروشندگان سيم‌كارت، گوشي و لوازم جانبي از تشكيل شركت تعاوني توزيع انواع گوشي تلفن همراه، لوازم جانبي و متعلقات آن خبر داد. روزنامه هاي کائنات ، پول ، ابرار اقتصادي ، فناوران و جهان اقتصاد اين خبررا در شماره هاي امروز خود درج کرده اند .
• موبنا: مدير عامل شرکت مخابرات ايران اعلام نظر قطعي درباره زمان و حجم واگذاري سهام اين شرکت را منوط به اعلام EPS ( قيمت پايه سهام) توسط حسابرسي عنوان کرد. اين خبر در شماره امروز روزنامه هاي جهان اقتصاد ، آرمان ، اسرار و اقتصاد پويا منتشر شده است . اين خبر در خبرگزاري هاي مهر و ايلنا نيز منعکس شده است .
• موبنا : مدير کل روابط عمومي شرکت مخابرات ايران با بيان اين که پيامک فارسي سيم کارت هاي اعتباري همانند پيامک با فونت لاتين آن، 160 ريال محاسبه مي شود، اعلام کرد : در حال انجام مراحل فني به منظور کاهش نرخ SMS فارسي سيم کارت هاي اعتباري به 89 ريال هستيم . جهان اقتصاد ، ابتکار و ابرار اقتصادي روزنامه هايي بودند که به انتشار اين خبر در شماره هاي امروز خود پرداخته اند .
• فارس: رئيس سازمان حسابرسي اعلام کرد : اطلاعات مالي شركت مخابرات تا پايان هفته جاري آماده و ارايه مي شود.روزنامه هاي ايران ، عصر اقتصاد و فناوران اين خبررا در شماره هاي امروز خود منتشر کرده اند .
• ايلنا : مدير كل روابط عمومي شركت مادر تخصصي مخابرات ايران اعلام کرد : سيم كارت ها نيز مانند كالاهاي مصرفي ديگر داراي تاريخ مصرف هستند كه سوختن آن به ندرت ناشي از اختلالات شبكه است. اين خبر در شماره امروز روزنامه کائنات ، کارون وجوان منعکس شده است .
• فارس: مديركل رايانه و محاسبات شركت ارتباطات سيار ايران اعلام کرد : مشتركان همراه اول كه پس از ابلاغ مصوبه كاهش تعرفه، پيامك فارسي ارسال كرده‌اند، در قبوض مردادماه خود، از همراه اول بستانكار خواهند شد و مابه‌التفاوت ارسال پيامك فارسي در قبض آنها اعمال مي‌شود. روزنامه هاي جمهوري ، ايران و خبر اين مطلب را در شماره امروز خود درج کرده اند . اين خبر روز گذشته نيز در 18 روزنامه منعکس شده بود .
• سازمان خصوصي سازي اعلام کرد : بر اساس مقررات، فقط پنج درصد از سهام مخابرات به کارکنان تخصيص خواهد يافت و امکان تخصيص سهام مازاد بر اين درصد در خارج از ساعت معاملات وجود ندارد . اين خبر در شماره امروز روزنامه هاي جهان اقتصاد ، زمان و خبر به چاپ رسيده است .
• موبنا : مديرکل امورمشترکان ارتباطات سيار اعلام کرد :اکثريت مشترکان همراه اول قبوض تلفن همراه خود را به صورت حضوري از طريق بانک هاي کشور پرداخت مي کنند. روزنامه هاي دنياي اقتصاد و ابرار اقتصادي اين خبررا در شماره امروز خود منتشر کرده اند .
• موبنا : يک وکيل دادگستري اعلام کرد : چنانچه کسي از طريق تلفن يا دستگاه هاي مخابراتي براي اشخاص ايجاد مزاحت کند علاوه بر اجراي مقررات خاص شرکت مخابرات، محکوم به حبس از يک تا شش ماه مي شوند . جهان صنعت و اقتصاد پويا روزنامه هايي بودند که اين خبررا در شماره هاي امروز خود منعکس کرده اند .
• شرکت بورس و اوراق بهادار تهران اعلام کرد : سازمان حسابرسي مطابق تبصره دو ماده 161 قانون تجارت ، گزارش خود را درباره افزايش سرمايه شرکت مخابرات ايران با نظر مثبت صادر کرد. ابتکار و جهان اقتصاد روزنامه هايي بودند که اين خبررا در شماره امروز خود منتشر کرده اند . اين خبر در خبرگزاري مهرنيز منعکس شده است .
• موبنا : تقاضا براي خريد سيم کارت هاي دائمي همراه اول روز به روز کاهش مي يابد و مردم ترجيح مي دهند از سيم کارت اعتباري استفاده کنند. روزنامه دنياي اقتصاد اين خبررا در شماره امروز خود درج کرده است .
• ايسنا : معاون وزير ارتباطات اعلام کرد : فراخوان مزايده‌ اپراتور سوم تلفن همراه پس از طي شدن مراحل مربوطه تا يك هفته‌ آينده اعلام مي‌شود. اين خبر در شماره امروز روزنامه جمهوري منتشر شده است .
• ايسنا : مديركل امور حفاظت در برابر اشعه مركز نظام ايمني هسته‌اي كشور با تاكيد بر نظارت كامل اين اداره بر ايمني آنتن‌هاي BTS اعلام کرد : آنتن‌هاي نصب شده بر روي بام‌هاي منازل استاندارد بوده و خطري ندارند. اين خبر در شماره امروز روزنامه ايران درج شده است . اين خبر روز گذشته نيز در دو روزنامه منعکس شده بود .
• موبنا: مديرعامل شرکت مخابرات ايران اعلام کرد: ارزش سود هر سهم مخابرات در سال جاري ، 175 ريال پيش بيني شده است که هنوز به تاييد سازمان حسابرسي نرسيده است. روزنامه عصر اقتصاد اين خبررا در شماره امروز خود درج کرده است . اين خبر روز گذشته نيز در سه روزنامه نيز منعکس شده بود .
• موبنا روز گذشته يادداشتي با عنوان " آنچه که وظيفه اپراتور اول را سخت تر مي کند " را منتشر کرده که دراين مطلب به بحث ارائه سرويس جي . پي . آر . اس . و ورود به نسل 75/2 تلفن همراه اشاره شده است . روزنامه جهان اقتصاد اين مطلب را در شماره امروز خودبه چاپ رسانده است .
• موبنا : مديرعامل شرکت مخابرات ايران از تاييد رقم جديد سرمايه اين شرکت توسط سازمان حسابرسي خبر داد. اين خبر درخبرگزاري ايلنا منعکس شده است .
• موبنا : رييس کميسيون معاملات شرکت ارتباطات سيار اعلام کرد :دهمين دوره مزايده شماره هاي رند و مرتب سيم کارت هاي دائمي همراه اول، اوايل شهريورماه جاري برگزار مي شود.
• موبنا : يک کارشناس مسائل اقتصادي اعلام کرد : در ايران هيچ گونه نرم افزار پيامک فارسي وجود ندارد .
• فارس: با وجود گذشت بيش از دو هفته از زمان عرضه اولين نسخه نرم‌افزار پيامك فارسي بر روي سايت شركت ارتباطات سيار ايران، اين نرم‌افزار تنها 300 هزار بار از سوي 27 ميليون مشترك همراه اول دانلود شده است.
• روزنامه همشهري در شماره امروز خود خبري با عنوان " امروز و فرداي عرضه مخابرات ادامه يافت " را منتشر کرده که دراين مطلب به بحث تاخير در عرضه سهام مخابرات در بورس اشاره شده است .
• روزنامه دنياي اقتصاد در شماره امروز خود گزارشي با عنوان " تخلف سايبر " را به قلم سونيتا سراب پور منتشر کرده که دراين مطلب به بررسي نحوه رسيدگي به جرايم موبايل در شوراي حل اختلاف در کشور پرداخته شده است .
• روزنامه اقتصاد پويا در شماره امروز خود خبري با عنوان " فروش خانه براي خريد مخابرات ! " را منتشر کرده که دراين مطلب به بررسي موضوع هيجان بازار براي خريد سهام مخابرات پرداخته شده است .
• روزنامه ايران در شماره امروز خود گفت و گويي با مدير عامل شرکت مخابرات ايران انجام داده که در اين مطلب به بررسي مواردي از جمله اجراي اصل 44 قانون اساسي ، خصوصي سازي مخابرات و واگذاري سهام اين شرکت پرداخته شده است .
• روزنامه رسالت در شماره امروز خود انتقاد يک مشترک را در خصوص استقبال بيش از حد مردم از ارسال پيامک . کاربري ناردست اين سرويس در ميان مشترکان منتشر کرده است .
• روزنامه جوان در شماره امروز خود انتقاد يک مشترک را در خصوص عدم کارايي نرم افزار پيام رسان فارسي درج کرده است .

AMIR
27-07-2008, 17:45
خلاء قانوني بزرگترين مانع ورود پست به بورس است

http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/04/12/L3554J1v968.jpg

به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از ايسکانيوز- وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: در حال حاضر خلاء قانوني بزرگترين مانع پست براي ورود به بورس است.
به گزارش روز شنبه خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجويي ايران "ايسکانيوز"، محمد سليماني ظهر امروز در حاشيه جلسه هيات دولت ، در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال خبرنگار ايسکانيوز مبني بر اينکه موانع پست براي ورود به بورس تا چه ميزان رفع شده است اظهار داشت: پست موانع زيادي دارد چون جزء شرکت هاي زيان ده است.
وي افزود:بخشي از شرکت پست که قابل واگذاري است مشخص شده و با تصويب در هيئت دولت مراحل ورود به بورس شروع خواهد شد ولي در اين زمينه خلاء قانوني وجود دارد چون شرکت پست تک شرکتي است و اگر بخواهد به دو تکه تقسيم شود قاعدتا بايد يک شرکت جديد و يا يک سازمان جديد تاسيس شود.
سليماني با بيان اينکه دو هفته پيش دولت تصويب کرد و اجازه داد که بر روي آن کار شده و قسمت حاکميت پست جدا شود افزود: تاسيس شرکت جديد در حال حاضر در اختيار دولت نيست مگر اينکه قانون مربوط به اصل 44 تصويب شده و ابلاغ شود، در صورت ابلاغ آن دست دولت باز خواهد شد وگرنه متاسفانه اين طرح بايد به مجلس برود و يک مراحل طولاني را سير کند.
وزير ارتباطات در پاسخ به سوال ديگر خبرنگار ايسکانيوز مبني بر اينکه در سفر به اندونزي از طرف مقامات اين کشور پيشنهادي براي حضور در مزايده اپراتور سوم تلفن همراه اعلام شده است، گفت: در اين سفر چون بخش خصوصي نيز با ما همراه بود آنها با بخش خصوصي صحبت کردند و ترغيب کردند که بايد در مزايده اپراتور سوم شرکت کند ولي قطعي شدن آن را نمي دانم.
سليماني درخصوص صحبت مديرعامل بورس مبني بر تعهد وزير ارتباطات براي به عهده گرفتن بدهي هاي بعدي حضور اين وزارتخانه در بورس، عنوان کرد: اين تعهد را ما نبايد بدهيم چون کل شرکت هايي که واگذار مي شود طي صورت جلسه وزارت اقتصاد و دارايي منتقل شده و در حال حاضر شرکت ارتباطات کاملا در اختيار وزارت اقتصاد و دارايي قرار گرفته است.
وزير ارتباطات با بيان اينکه حتي ما اجازه دخالت در اموال و مطالب مربوط به شرکت مخابرات را نيز نداريم گفت: اگر هم بنا به تعهدي باشد قاعدتا وزارت اقتصاد و داريي بايد اين تعهد را از نظر وزارتخانه اي بدهد و اگر هم اين تعهد از نظر دولتي باشد که بايد پيشنهاد بدهند که در دولت تصويب شود.
وزير ارتباطات درخصوص که آيا در حال حاضر شرکت مخابرات از وزارت ارتباطات منفک شده است اظهار داشت: از سال گذشته اين اتفاق افتاده و هر شرکت که بخواهد واگذار شود اختياراتش نيز به وزارت اقتصاد و دارايي منتقل مي شود.
وي در پاسخ به اينکه شرکت مخابرات چه زماني واگذار خواهد شد گفت: اين سوال را بايد از بورس و يا وزارت اقتصاد و دارايي بپرسيم.

AMIR
27-07-2008, 17:46
بازار سيم کارت همچنان در ثبات نسبي به سر مي برد

http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/04/24/L4120K51y546.jpg

به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از ايسکانيوز-بازار سيم کارت در ابتداي هفته جاري بدون تغيير جدي و با ثبات نسبي همراه بود.
به گزارش روز يکشنبه خبرنگار فناوري اطلاعات باشگاه خبرنگاران دانشجويي ايران"ايسکانيوز"، بازار سيم کارت در آغاز هفته جاري با ثبات نسبي همراه بود و تنها در برخي کدهاي ناياب افزايش قيمت مشاهده مي شود.
بنابر اين گزارش ، سيم کارت صفر کد 1 به قيمت 7 ميليون ريال وکارکرده آن 5 ميليون و 500 هزار ريال در بازار تهران داد و ستد شد. همچنين سيم کارت صفر کدهاي 2 ،3 و 4 به ترتيب به قيمت 6 ميليون ريال،4 ميليون و 500 هزار ريال و 3 ميليون و 800 هزار ريال خريد و فروش شد.
به گزارش ايسکانيوز سيم کارت هاي کارکرده اين کدها نيز به ترتيب به قيمت 3 ميليون و 900 هزار ريال،3 ميليون و 300 هزار ريال و 2 ميليون و 800 هزار ريال در بازار تهران داد و ستد شد.
بر پايه اين گزارش ، سيم کارت صفر کد 5 نيز با اختلاف 1 ميليون ريال ازسيم کارت کارکرده همين کد به قيمت 3 ميليون و 900 هزار ريال خريد و فروش شد.
به گزارش ايسکانيوز،کد 6 و 7 نيز با اختلاف 700 هزار ريال از کارکرده خود به قيمت 3 ميليون و 300 هزار ريال داد و ستد شد.
سيم کارت صفر 0919 نيز 450 هزار ريال ،کارکرده آن 250 هزار ريال و سيم کارت صفر تاليا به قيمت 350 هزار ريال در بازار امروز تهران خريد و فروش شد.
به گزارش ايسکانيوز و بنا به گفته بسياري از فعالان بازار سيم کارت قيمت سيم کارت در بازار تهران و در چند روز گذشته با آرامش و ثبات نسبي همراه بوده است.

AMIR
27-07-2008, 17:47
ساخت و ساز ، آنتن دهي شبکه تلفن همراه را دچار اختلال مي کند

http://www.mobna.net/Media/complementImages/1387/02/17/L1885J25c219.jpg
به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از شرکت مخابرات ايران- سيد حسن رضوي ، معاون فني و مهندسي شرکت ارتباطات سيار اظهار داشت : آنتن دهي شبکه تلفن همراه در برخي مسيرها در زمان هايي به دليل ساخت و سازهايي که انجام مي شود
دچار مشکل شده و ساختمان ها و برج هايي که ساخته مي شوند در کار ما اخلال ايجاد کرده و آنتن دهي را با مشکلاتي مواجه مي کنند.

AMIR
27-07-2008, 17:52
سليماني : شرکت مخابرات از وزارت ارتباطات منفک شد


به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از واحد مرکزي خبر- وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينکه شرکت مخابرات از اين وزارتخانه منفک شده است گفت : هر شرکتي که بخواهد واگذار شود اختياراتش به وزارت امور اقتصادي ودارايي منتقل مي شود.
سليماني امروز پس از نشست هيئت دولت در جمع خبرنگاران درپاسخ به اين سئوال که مديرعامل شرکت بورس عرضه سهام اين شرکت را منوط به امضاي تعهدنامه وزارت ارتباطات در خصوص بدهي هاي احتمالي ، کرده است ، گفت : تعهد را ما نبايد بدهيم چون همه شرکتهايي که واگذار مي شود در يک صورتجلسه به وزارت اقتصاد ودارايي منتقل مي شود.
وي گفت : شرکت مخابرات کاملا دراختيار وزارت اقتصاد ودارايي است و ما اجازه دخالت دراموال ان را ديگر نداريم و اگر تعهدي بايد داده شود وزارتخانه اقتصاد بايد بدهد.
سليماني درباره واگذاري شرکت پست هم گفت : دوهفته پيش دولت اجازه دادکه اين موضوع بررسي شود.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات افزود : قرارشد ابتدا قسمت حاکميتي پست از ان جدا شود و سپس قسمت قابل واگذاري مشخص ، تفکيک ومراحل ورود به بورس ان را اغاز کنيم.
وي با بيان اينکه دراين باره هنوز خلا قانوني وجود دارد افزود : اگر بخواهيم شرکت پست را به دوقسمت تبديل کنيم بايد يک شرکت جديد تاسيس کنيم که درحال حاضر تاسيس شرکت جديد دراختيار دولت نيست مگر انکه قانون اصل 44 تصويب و ابلاغ شود تا دست ما باز شود.

AMIR
27-07-2008, 17:54
اطلاعات مالي شرکت مخابرات تا پايان هفته ارايه مي شود


سازمان حسابرسي کشور درباره صورت هاي مالي مخابرات اظهار نظر کرده اما eps را هنوز تائيد نکرده است
صابر فيضي ، مديرعامل شرکت مخابرات ايران با بيان اين مطلب اظهار کرد : افزايش سرمايه مخابرات براي ورود به بورس به تائيد سازمان حسابرسي رسيده است . وي افزود : تنها تائيد eps مانده که زمان تائيد آن توسط سازمان حسابرسي مشخص نيست.

AMIR
27-07-2008, 18:00
راه‌اندازی فروشگاه‌های کوچک برای تلفن‌های همراه


http://www.taliyanews.com/fa/art_kiosk3.pngبه گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از تالیانیوز - خرید انواع بازی، موسیقی، نرم‌افزار و ... برای تلفن‌های همراه از اینترنت و بارگذاری آن روی گوشی می‌تواند با خطرات زیادی همراه باشد و احتمال ورود هکرها، برنامه‌های ویروسی، برنامه‌ای جاسوسی و ... را روی گوشی افزایش دهد. اما محققان از راه‌اندازی کیوسک‌های جدیدی خبر داده‌اند که می‌تواند این مشکلات را برطرف کند.
به گزارش تالیانیوز، این کیوسک‌های مجازی که هم‌اکنون در هنگ‌کنگ مورد استفاده قرار می‌گیرند، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کاربران می‌توانند تمام خریدها و گشت و گذارهای اینترنتی خود را در دنیای تلفن‌همراه به کمک آن انجام دهند تا هیچ خطری آن‌ها را تهدید نکند.
"جاناتان سربین"( Jonathan Serbin) که تا مدتی پیش در یکی از فروشگاه‌های بزرگ چین فعالیت می‌کرد و هم‌اکنون شرکتی با نام Duo Guo تاسیس کرده است، گفت: «در حالی که مشترکان تاکنون مشکلات فراوانی برای خرید و بارگذاری ابزارها و برنامه‌های مورد نظر خود از اینترنت داشتند، هم‌اکنون می‌توانند با استفاده از کیوسک‌های مجازی کلیه نیازهای اینترنتی خود در تلفن‌های همراه را برطرف کنند.»
شرکت Duo Guo هم‌اکنون اعلام کرده است که تمام این کیوسک‌ها را در سراسر کشور هنگ‌کنگ و چین نصب خواهد کرد و امکان دسترسی به انواع سرویس‌های مخابراتی را در آن فراهم خواهد آورد.
در حالی که هم‌اکنون فروشگاه‌های مجازی فراوانی نظیر Apple App Store برای مشترکان تلفن‌همراه راه‌اندای شده است، این نخستین فروشگاه حقیقی در این زمینه محسوب می‌شود.

AMIR
27-07-2008, 18:02
شمار مشترکان تلفن‌همراه چین؛ 600 میلیون نفر


http://www.taliyanews.com/fa/123456%20china%20Mobile%20User.png

به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از تالیانیوز - چین همچنان به عنوان بزرگترین بازار تلفن‌همراه جهان محسوب می‌شود و بر اساس آخرین گزارش‌های منتشر شده، شمار مشترکان تلفن‌همراه در این کشور از مرز 600 میلیون نفر هم گذشته است.
به گزارش تالیانیوز، بر اساس آخرین گزارش‌های منتشر شده از سوی دولت چین، مردم این کشور هم‌اکنون به صورت گسترده‌ به تلفن‌همراه روی آورده‌اند و کمتر از تلفن‌ ثابت و خدمات وابسته به آن استفاده می‌کنند.
طبق آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت اطلاعات چین، تعداد مشترکان تلفن‌همراه این کشور تا پایان ماه ژوئن سال جاری میلادی به 601 میلیون نفر رسید که این رقم نسبت به شمار مشترکان چین در ماه می افزایش 6/8 درصدی را نشان می‌دهد.
به گفته این مرکز، چین در حال حاضر 3/1 میلیارد نفر جمعیت دارد که از ژانویه تا ژوئن سال جاری میلادی 5/53 میلیون مشترک جدید به مجموع مشترکان تلفن‌همراه در این کشور اضافه شد.
طی شش ماه نخست سال جاری میلادی تعداد مشترکان خطوط ثابت تلفن در چین 3/9 درصد نسبت به مدت مشابه از سال قبل کاهش یافت و شمار مشترکان ثابت چین به 365 میلیون نفر رسید.
به دنبال کاهش هزینه استفاده از خدمات تلفن‌همراه در ماه‌های گذشته، تعداد مشترکان چینی به میزان قابل‌ملاحظه‌ای افزایش یافته است.

AMIR
27-07-2008, 18:03
رشد چشمگیر نقشه‌های دیجیتالی تلفن‌همراه در اروپا و آمریکا

http://www.taliyanews.com/fa/Map%20mobile%20phone.png

به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از تالیانیوز - موسسه مطالعاتی comScore بر اساس تحقیقاتی جدید خود گزارش داد، میزان استفاده از نقشه‌های دیجیتالی در تلفن‌های همراه طی سال جاری میلادی 82 درصد در آمریکا و 49 درصد در اروپا افزایش یافت.
به گزارش تالیانیوز، در حالی که میزان رشد بارگذاری و استفاده از نقشه‌های دیجیتالی تلفن‌های همراه در اروپا 49 درصد رشد داشته است، این رقم برای بریتانیا به 72 درصد می‌رسد.
طبق این گزارشات، میزان استفاده از نقشه‌های آنلاین در کامپیوترهای شخصی بریتانیا با کاهشی قابل ملاحظه‌ای، از 45 درصد در سال گذشته به 41 درصد رسیده است.
در کشور آمریکا تعداد کاربرانی که از طریق تلفن‌همراه خود به نقشه‌های آنلاین و دیجیتالی دسترسی دارند، نسبت به کسانی که از طریق کامپیوترهای رومیزی از خدمات نقشه‌های آنلاین استفاده می‌کنند به طور چشمگیری بیشتر است.
طی سه ماه قبل از می 2008 حدود 8 درصد مشترکان تلفن‌همراه در آمریکا و 3 درصد در اروپا، به مجموع افرادی که از خدمات نقشه‌های آنلاین استفاده می‌کنند، اضافه شدند.
بر اساس نتایج منتشر شده از سوی comScore، iPhone اپل محبوب‌ترین گوشی در اروپا و آمریکا برای استفاده از خدمات نقشه‌های دیجیتالی و آنلاین است.

AMIR
27-07-2008, 18:03
بازار مخابرات هند 18 درصد رشد می‌کند

http://www.taliyanews.com/fa/i2fly-india-mobile.png


به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از تالیانیوز - مقامات مرکز رگولاتوری هند(TRAI) گزارش دادند، طی ماه ژوئن 9 میلیون نفر به تعداد مشترکان تلفن‌همراه هند افزوده شد و بر این اساس، شمار کل مشترکان تلفن‌همراه این کشور از مرز 86/286 میلیون نفر گذشت.
به گزارش تالیانیوز، بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی این مرکز، در ماه می سال جای میلادی نیز 62/8 میلیون نفر به تعداد مشترکان تلفن‌همراه هند اضافه شد.
به دنبال تمرکز بیشتر تولیدکنندگان گوشی و عرضه‌کنندگان خدمات تلفن‌همراه بر مناطق روستایی و دورافتاده هند، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که باز تلفن‌همراه این کشور در آینده نزدیک با سرعت بیشتری رشد کند.
بر اساس آخرین پیش‌بینی مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی گارتنر، بین سال‌های 2008 تا 2012 میلادی میزان درآمد هند از بازار تلفن‌همراه سالانه 18 درصد رشد خواهد کرد و تا چهار سال آینده به 37 میلیارد دلار خواهد رسید.
مرکز تحقیقاتی گارتنر بر این باور است که طی سال‌های آینده بیشتر رشد در بازار تلفن‌همراه هند مربوط به مناطق روستای و دورافتاده می‌شود.
طبق گزارش منتشر شده از سوی مرکز TRAI، شمار مشترکان تلفن‌همراه هند هنوز از مشترکان خطوط ثابت مخابراتی این کشور بیشتر نشده است.
دولت هند در تلاش است با اجرای سیاست‌های جدید مخابراتی مبنی بر عرضه خدمات نسل سوم تلفن‌همراه(3G)، تعداد مشترکان تلفن‌همراه در این کشور را افزایش دهد.

AMIR
27-07-2008, 18:04
مالیات بر تلفن‌همراه در ترکیه حذف می‌شود

http://www.taliyanews.com/fa/Turkey%20mobile.png

به گزارش گروه اخبار موبايلستان به نقل از تالیانیوز - یکی از وزرای ترکیه روز گذشته اعلام کرد: «دولت ترکیه قصد دارد مالیات‌های سنگین موجود را از بخش تلفن‌همراه حذف کند که این اقدام 167 میلیون دلار از درآمدهای دولت را کم خواهد کرد.»
به گزارش تالیانیوز، "بینالی یلدیریم"( Binali Yildirim) وزیر حمل و نقل و ترابری ترکیه طی یک کنفرانس خبری گفت: «ما در نظر داریم مالیات بخش مخابرات و تلفن‌همراه حذف کنیم. این اقدام از ابتدای سال 2009 میلادی صورت می‌گیرد.»
وی معتقد است، در حالی که حذف مالیات می‌تواند درآمدهای دولت را تا اندازه زیادی کاهش دهد، در مقابل باعث افزایش فروش خدمات وابسته به تلفن‌همراه خواهد شد.
دولت ترکیه هم‌اکنون سه نوع مالیات را برای حوزه GSM اجرا می‌کند که این سه قانون شامل موارد زیر می‌شوند: مشترکان تلفن‌همراه موظفند مالیات ارتباطی(OIV) پرداخت کنند، مالیات مربوط به خزانه‌داری ترکیه و مالیات مربوط به سرویس‌های ارزش افزوده(VAT) که به‌ازای هر تماس با تلفن‌های همراه در نظر گرفته می‌شود.
بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در حال حاضر 58 درصد قبض پرداخت شده از سوی مشترکان تلفن‌همراه در ترکیه مالیات است که این رقم سه برابر بیشتر از استانداردهای تعیین شده در اتحادیه اروپا برآورد شده است.
در حال حاضر سه اپراتور وظیفه ارایه خدمات تلفن‌همراه در ترکیه را بر عهده دارند که مجموع مشترکان آن‌ها 62 میلیون نفر است. تا پایان سال 2007 میلادی نرخ نفوذ تلفن‌همراه بین مردم ترکیه 88 درصد بوده است. Turkcell بزرگترین اپراتور تلفن‌همراه ترکیه محسوب می‌شود و 57 درصد این بازار را در اختیار دارد و با دو شرکت Vodafone و Avea رقابت می‌کند.