PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : v3 دیکشنری بسیار قدرتمند با مدول صوتی SlovoEd Deluxe English explanatory dictionary

FARID
05-08-2008, 08:56
خب این دیکشنری معروف با دیتا بیس وبستر و موتور بی نظیر SlovoEd تقدیم به دوستان.

این دیکشنری قابلیت نصب مدول صوتی هم داره.

http://tinypic.info/files/jlmzoel9aijyywql706u.gif

A dictionary with sound pronunciation
SlovoEd Deluxe English explanatory dictionary
Dictionary database is powered by Merriam-Webster Inc.

English-English dictionary contains 257200 entries.
English sound module contains 20000 words.

63.2 MB

Includes the fullest and most detailed translationarticles with usage samples, synonyms and antonyms, references and transcriptions and other important information and is an excellent solution for professional linguists, translators and advanced users.
SlovoEd is a series of top-quality monolingual and bilingual dictionaries for S60 3rd Edition devices. There are over 120 dictionaries available for 29 languages. It is an excellent solution for professional linguists, translators and typical users.

Work, study and travel with SlovoEd Deluxe English dictionary in your pocket from Merriam-Webster Inc..

New Updated SlovoEd Engine with a lot of unique features included helps you to find the easiest and most effective way to study and improve foreign language:

* NEW!!! Find the translation of the word in any grammatical form with help of built-in Morphology Module for English, French, Russian and Spanish languages
* Check correct word pronunciation with built-in Sound Modules, containing pre-recorded voice of English native speakers
* NEW!!! Virtual Keyboard allows to enter words in any language of SlovoEd dictionary even if your phone doesn't support it.
* NEW!!! Flash Card Quiz enables you to add new words to flash cards and test your knowledge as many times as you wish. The program analyses the statistics of your answers and decide what words you have learned. (The more often you get the right answer, the more rarely you will be asked to translate this word.
* NEW!!! Irregular verbs for all English dictionaries
* NEW!!! Find the word even if you don’t know its exact spelling using wildcards ("*", "?", etc.)
* Several dictionaries installation with the various languages choice (rapid switch amongst dictionaries available, dictionary activation/deactivation option) allow you to have as many dictionary bases as you want in one SlovoEd
* Cross-lookup feature between articles and directions
* Search History to see the list of last 15 translations
**if you have problem registering,install this working engine.
LINK:

http://www.penreader.com/download/3250/SlovoEd_Deluxe_EnglEngl_dictionary_for_S60_3.zip

میرور از رپید شر :

http://rapidshare.com/files/134933160/SlovoEd_Deluxe_EnglEngl_dictionary_for_S60_3.zip

SP€€DY
05-08-2008, 09:05
اگه ممکنه با دیکشنری وبستر که قبلا تو سایت گذاشته بودین یه مقایسه ای بکنین و بگین که کدوم بهتره

FARID
05-08-2008, 09:15
دیتا بیس با یکی از دیکشنری های وبستر یکی هست ولی انجین این دکیشنری فرق میکنه و سرعت و پایداری بهتری داره.

younes58
05-08-2008, 10:45
ضمن تشکر میخواستم بپرسم دامنه تلفظهای دیکشنری وبستر بیشتره یا این دیکشنری؟

FARID
05-08-2008, 11:01
هنوز این رو امتحان نکردم ولی وبستر رو به همه ترجیح میدم.

rahatarin
05-08-2008, 23:19
یه سوالی داشتم من این دیکشنری رو از تاپیک قدیمی دانلود کردم ورژنش هم 3.0.3 هستش . ولی این سریال ها روش کار نمی کنه و مینویسه مال ورژن قبلی برنامه هست... این ورژنی که شما گذاشتین چنده ؟؟؟

*عیسی*
05-08-2008, 23:45
یکی از دوستان تو یه تاپیک زبان فارسی رو به ورژن قبلی این برنامه اضافه کرده بود. اون فایل ها رو می شه به این ورژن هم اضافه کرد؟

mohammad_N95_8G
08-08-2008, 10:44
سلام
من وقتی با سریال ورژن 3 رو رجیستر میکنیم پیغام میده که این سریال برای ورژن قبلیه.
وقتی که انجین ورزن قبلی(2.3) رو که پیوست شده نصب میکنم دیکشنری دیگه اجرا نمیشه!
لطفا راهنمایی کنید.

yaser00897
09-08-2008, 01:17
با عرض پوزش
من تا حالا از اين نوع ديكشنري ها استفاده نكردم
چون حجمشم بالاست نميتونم بگيرم
ولي ميخواستم بدونم اين ديكشنري ها فقط انگليسي هستن ؟؟
داستانشون چجوريه ....؟. ممنون

younes58
09-08-2008, 12:38
با عرض پوزش
من تا حالا از اين نوع ديكشنري ها استفاده نكردم
چون حجمشم بالاست نميتونم بگيرم
ولي ميخواستم بدونم اين ديكشنري ها فقط انگليسي هستن ؟؟
داستانشون چجوريه ....؟. ممنون

بله دوست من.این دیکشنریها همشون انگلیسی به انگلیسی هستن

FARID
09-08-2008, 13:20
سلام
من وقتی با سریال ورژن 3 رو رجیستر میکنیم پیغام میده که این سریال برای ورژن قبلیه.
وقتی که انجین ورزن قبلی(2.3) رو که پیوست شده نصب میکنم دیکشنری دیگه اجرا نمیشه!
لطفا راهنمایی کنید.

من خودم این برنامه رو تست نکردم ولی یک سریال دیگه هم براتون میذارم.

amini_bio
09-08-2008, 13:58
البته زبان های دیگشو می تونید خودتون با مراجعه به سایت penreader بگیرید.

pakhorde
13-08-2008, 01:09
سلام دوست عزیز!
بابت برنامه دستت درد نکنه من پس از 6 ساعت برنامه رو دانلود کردم ولی این مشکلات رو دارم:
1-پس از نصب فایل صوتی برنامه وقتی برنامه رو باز میکنی میکنی میگه: the sound module is damage
یهنی صدا مدا تعطیل
2-اون سریالی که شما پست اول داده بودید اشتباه بود.
در ضمن فکر کنم یک سریال هم باید برای فایل صوتی وارد کنیم!
خواهش میکنم کمک کنید...:cry:

FARID
13-08-2008, 07:44
سلام دوست عزیز!
بابت برنامه دستت درد نکنه من پس از 6 ساعت برنامه رو دانلود کردم ولی این مشکلات رو دارم:
1-پس از نصب فایل صوتی برنامه وقتی برنامه رو باز میکنی میکنی میگه: the sound module is damage
یهنی صدا مدا تعطیل
2-اون سریالی که شما پست اول داده بودید اشتباه بود.
در ضمن فکر کنم یک سریال هم باید برای فایل صوتی وارد کنیم!
خواهش میکنم کمک کنید...:cry:

از این راهنمایی استفاده کنید :

http://forum.mobilestan.net/showthread.php?t=48102

mojtabaasgarifa
01-09-2008, 22:03
خب این دیکشنری معروف با دیتا بیس وبستر و موتور بی نظیر SlovoEd تقدیم به دوستان.

این دیکشنری قابلیت نصب مدول صوتی هم داره.

http://tinypic.info/files/jlmzoel9aijyywql706u.gif

A dictionary with sound pronunciation
SlovoEd Deluxe English explanatory dictionary
Dictionary database is powered by Merriam-Webster Inc.

English-English dictionary contains 257200 entries.
English sound module contains 20000 words.

63.2 MB

Includes the fullest and most detailed translationarticles with usage samples, synonyms and antonyms, references and transcriptions and other important information and is an excellent solution for professional linguists, translators and advanced users.
SlovoEd is a series of top-quality monolingual and bilingual dictionaries for S60 3rd Edition devices. There are over 120 dictionaries available for 29 languages. It is an excellent solution for professional linguists, translators and typical users.

Work, study and travel with SlovoEd Deluxe English dictionary in your pocket from Merriam-Webster Inc..

New Updated SlovoEd Engine with a lot of unique features included helps you to find the easiest and most effective way to study and improve foreign language:

* NEW!!! Find the translation of the word in any grammatical form with help of built-in Morphology Module for English, French, Russian and Spanish languages
* Check correct word pronunciation with built-in Sound Modules, containing pre-recorded voice of English native speakers
* NEW!!! Virtual Keyboard allows to enter words in any language of SlovoEd dictionary even if your phone doesn't support it.
* NEW!!! Flash Card Quiz enables you to add new words to flash cards and test your knowledge as many times as you wish. The program analyses the statistics of your answers and decide what words you have learned. (The more often you get the right answer, the more rarely you will be asked to translate this word.
* NEW!!! Irregular verbs for all English dictionaries
* NEW!!! Find the word even if you don’t know its exact spelling using wildcards ("*", "?", etc.)
* Several dictionaries installation with the various languages choice (rapid switch amongst dictionaries available, dictionary activation/deactivation option) allow you to have as many dictionary bases as you want in one SlovoEd
* Cross-lookup feature between articles and directions
* Search History to see the list of last 15 translations
**if you have problem registering,install this working engine.
LINK:

http://www.penreader.com/download/3250/SlovoEd_Deluxe_EnglEngl_dictionary_for_S60_3.zip

میرور از رپید شر :

http://rapidshare.com/files/134933160/SlovoEd_Deluxe_EnglEngl_dictionary_for_S60_3.zip

http://omid63.blogfa.com/post-470.aspx (http://omid63.blogfa.com/post-470.aspx)

parham12
05-10-2009, 12:11
سلام . دوست عزیز لینک دادن بدون شماره سریال ؟؟؟
من نصب کردم یک شماره سریال میخواد که با n32088 شروع میشه.اگرممکنه شماره سریال لطف کن. مرسی

sahar964
27-10-2009, 08:16
سلام کسی میتونه یه لطفی به من بکنه و دیکشنری فرنسه -فارسی و بالعکس برای نصب روی n95 بذاره. به خدا دعاتون میکنم

sahar964
02-11-2009, 08:47
سلام کسی میتونه یه لطفی به من بکنه و دیکشنری فرنسه -فارسی و بالعکس برای نصب روی n95 بذاره. به خدا دعاتون میکنم

کسی نبود جواب منو بده؟:12:

sahar964
10-11-2009, 13:29
کسی نبود جواب منو بده؟:12:

اینجا چرا کسی آدمو تحویل نمیگیره؟:12:

FARID
10-11-2009, 13:44
دوست عزیز گشتم پیدا نشد اگر انگلیسی به فرانسه و بر عکس بخواید شاید بشه پیدا کرد.