PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقایسه جامع p1 با p990

shadanpoor
03-09-2008, 23:13
چند روز پیش بود که گوشی عزیزم P990 به سرقت رفت و مدتی تو اینترنت برای خرید گوشی جدید جستجو کردم که حاصل اون کلی طرفداری از گوشی ها توسط صاحبانشون و جدال بر سر نوکیا و سونی اریکسون و غیره بود. حتی شخصی از p1 تو همین سایت در پست های متعدد و زیادی بد گفته بود که من بخاطر سابقه و ستاره هاش واقعا به اینکه P1 یک فاجعه از سونی اریکسون هستش داشتم ایمان می اوردم! ولی وقتی یک P1 برای تعویض LCD شکسته اش مدت 2 روز در کنارم بود چیزهای جدیدی رو متوجه شدم!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
اطلاعات هر دو گوشی رو همه میدونید و تو سایت هست پس سراغ مواردی که در استفاده مشخص میشه میریم .

در نگاه اول P1 با M600 کاملا که نه ولی کلی شبیه هم به نظر میان ولی با کمی دقت ظرافتهایی در P1 دیده میشه که اونو از M600 متمایز میکنه، بدنه واقعا فلزیش در قسمت جلو نمای جالبی به اون داده که برای کسانی که مثل من اسید اوریک بالایی دارن خبر بدیه!(چون فلز رو به مرور میخوره!) گوشی کاملا بدون سطح برجسته هستش و بر عکس P990 که حتی بدون فلیپ هم کمی به کیف یا احیانا به جیب گیر میکرد این مشکل رو نداره که به قطر کمتر اون هم مربوط میشه!
LCD به میزان کمتری از P990 به داخل میل داره یعنی اگه او نرو به سمت LCD رو سطح نا هموار بزارید نا همواریهای کمتری لازمه تا LCD آسیب ببینه که این خیلی مشکل نیست چون این فاصله خیلی متفاوت نیست. اینفرارد در بالا هست که P990 در کنار بود که شاید به نظر من در P1 جاش بهتره هرچند که دوره اون کاملا گذشته که استفاده بشه!
LCD
در P1 اندازه اون کمتر شده ولی زیاد به چشم نمیاد، کیفیت نور و شفافیت تغییر چندانی نکرده ولی در P1 کنتراست بیشتر نور کمی کمتر و رنگها شفافتر (به لحاظ حرفه ای غیر واقعی و عامیانه دلچسبتر) شدن و جالبه که LCD P990 در نور آفتاب اصلا قابل رویت نبود در حالی که در P1 به شکل عجیبی این مشکل رفع شده تا جایی که اصلا نور شدید باعث تیرگی اون نمیشه و این خیلی مهمه! حساسیت تاچ و دقتش هم هیچ فرقی نکرده.
صدا
یکی از معایب P990 ضعف صداش بود که با آخرین آپدیت صدا کلی افزایش پیدا کرد ولی باز هم وضوح لازم رو نداشت و در پخش صداهای زیر مشکل داشت و رنج میانه صدا بلند تر بود ولی در P1 صدا بلندی خوبی داره و شفافیتش هم اگر برای مثال از K750 بیشتر نباشه کمتر نیست چون هنگام مقایشه دوستان نظرات مختلفی داشتند و لی همگی قبول داشتند که تفاوت چندان زیاد نیست. ولی صدا در مقایسه با P990 با آخرین آپدیت خیلی بهتره و در این که بلند تر ،شفاف تر و با تفکیک قابل قبولتریه شکی نیست. در هندز فری که من با مدل واکمن مدل HPM-70 تستشون کردم در P990 صدا قابل قبول کمی ضعیف با تفکیک مناسب و کمی نویز در ته صدا و درکل نمره 6 یا 7 میشه از 10 داد در K750 صدا کاملا بلند تفکیک کمی ضعیف و در کل معمولی بود و میشد نمره 5-6 رو به اون داد و اگه کسی صدای بلند براش مهمه نمره بیشتری به K750 خواهد داد. در P1 صدا حجم مناسب تفکیک عالی و در کل کیفیت خوبی ارائه داد ولی سری W چیز دیگه ای هستند و به P1 میشه نمره 7-8 رو داد چون حجم صدای K750 بیشتره و این سلیقه ای هستش. البته باید بگم که در صدای P1 اصلا از نویز P990 خبری نیست و صدا نه به اندازه Wها ولی کریستالی هستش.
دوربین
مقایسه این دو گوشی در دوربین کمی غیر منصفانه هست ولی P990 در 2مگا پیکسلی ها بسیار خوب بود (البته به لطف دستکاریهای نرم افزاری که بیشتر روی گوشی های نوکیا دیدم) ولی در P1 این دستکاری ها کمتر شده که به نظر من در فرم ویرهای بعدی این دستکاری بیشتر هم میشه (مثل P990,و روند رو به رشدش با آپدیت ها) فوکس P990 بسیار عالی بود ولی این عمل در P1در حالت نزدیک بسیار بهتر شده و میزان حرکت Optic بیشتر ولی کند تر شده.
به نظر من در 2 مگا پیکسلی ها P990 حرف بیشتری برای گفتن داشت و P1 در 3 مگاپیکسلی ها حرف چندان زیادی برای گفتن ندارد. در فیلم برداری هر دو گوشی در یک سطح بودند ولی به نظر من P990 در حدود 5-10% بهتر از P1 عمل میکنه. در کل P1 به لطف 3 مگاپیکسل بودنش از P990 بهتر هستش. ناگفته نمونه که محافظ لنز در P990 و نوع طراحی اطراف اون جلوی خش افتادن و خاک گرفتن روی شیشه محافظ دوربین و لنزش رو میگرفت. اما در P1 نه از محافظ دوربین خبری هست و شیشه محافظ هم خیلی به سطح نزدیکه که احتمال خش افتادن رو زیاد میکنه.
کی بورد
واقعا باید بگم که P990 در این زمینه کاملا بی رقیب بود. کیبورد کامل اون اونقدر برای من راحت بود که وقتی ADSL رو از طریق wifi با اون شیر میکردم هنگام چت کسی متوجه نمیشد که من با موبایل درحال چتم و اونقدر سریع و راحت تایپ میکردم که همیشه فکر تعویض P990 رو بخاطر کیبورد بی نظیرش که بعد از نزدیک 2 سال دیگه جزئی از بدنم بود؛ از ذهنم دور میکردم!
در P1طراحی کلیدها بد نیست ولی خوب شاید P990 کاری کرد که P1 به چشم نیاد. در P1 بعد از مدتی به کی بوردش عادت میکنید ولی من هنوز نتونستم به سرعت تایپ با P990 برسم ولی شاید بعد از مدتی بشه آخه بشر با هر چیزی سازگار میشه!!!
طراحی و دیزاین
این کاملا مربوط به سلیقه افراد مربوط میشه ولی در کل P1 ظریف تر سبکتر آسیب پذیر تر و زیباو شیکتر و صد البته کوچکتر از P990 هستش البته زیبایی باز هم نظر دیگران محترمه و این فقط نظر منه. اگر کیبورد P990 رو یکجوری باهاش مچ میکردن عالی میشد!
سیستم عامل و سخت افزار
به لحاظ سیستم عامل و سخت افزار شاید خیلی متفاوت نباشن اما:
P1سریعتره! حتی در زمانی که P990 رمش پر نشده سرعت P1 رو نداره و علت اون رو من فقط میتونم به سیستم عامل ربط بدم چون CPU هر دو یکیه ولی در سیستم عامل با این که 90% به هم شبیه هستن و حتی از یک نسخه استفاده شده ولی شما تا حدودی حس جدید از این سیستم عامل خواهید داشت و سرعت اون بخصوص در باز کردت مسیج ها رو خواهید دید!
چیزی که P990 رو از یک گوشی مالتی تسک دور میکرد رم اون بود که وقتی گوشی بالا می اومد در بهترین شرایط حدود 14 مگابایت آزاد بود و به مرور و با نصب نرم افزار های مختلف به 6-7 مگ هم تقلیل پیدا میکرد اما P1 با حدود 70 مگابایت رم خالی بالا میآد و پر کردن رمش شاید یک هنر باشه!!! چندید نرم افزار در کنار هم و بسته نشدن هیچ کدوم یک رویا در P990 بود! ولی با P1محقق شد. در مورد بلوتوث Wifi و مابقی سخت افزار ها هیچ تفاوتی دیده نمیشه مگر آنتن دهی که شاید10% بهتر شده البته با یک خط در یکجای ثابت که آنتن ضعیف بوده تست کردیم و همه دوستان این رو تایید کردند.
شارژ دهی این گوشی هم طبق معمول انتظار ما از سونی اریکسون بخاطر طراحی خاص و خوب این شرکت بسیار خوب هستش بطوری که اگه کلی با گوشی ور برید تا شب هم شارژ خواهید داشت و این واقعا یکی از مهمترین نقاط قوت یک گوشی محسوب میشه.

در کل شاید مثل من قبل از خرید فکر کنید که P1 یک p990 ارتقا یافته هست و باید بگم که کاملا درست فکر میکنید با این تفاوت که حس یک گوشی مدرنتر، خوشدست تر و شاید بهتر رو خواهید داشت که این آخریهارو قبل خرید نمیشه متصور بود. در کل اگر اتصال گوشی به تلویزیون ، فیلمبرداری خیلی خوب (در حد موبایل) و صدای خیلی بلند و عکس عالی(باز هم در حد موبایل) برایتان چندان اهمیت ندارد P1 یکی از گزینه هایی است که میتواند شمارا راضی کرده و راضی نگه دارد.

در انتها امیدوارم که بخاطر اینکه این گوشی رو دارم طرفداری بی مورد از اون نکرده باشم و باعث سر درگمی دوستان مثل خودم قبل از خرید نشده باشم.
از شما دوستان هم میخوام نظراتتونو بگید و موارد تکمیلی رو که من فراموش کردم یا اطلاع نداشتم شما اضافه کنید.

™SIAMAK
03-09-2008, 23:37
دوست عزیز جناب شادانپور به خاطر قرار دادن این مقاله ازت واقعا ممنونم
به جرات میتونم بگم این بهترین مقایسه این دو گوشی بود که من تا حالا خودنم ( بدون هیچ گونه طرفداری بی مورد )
واقعا از خوندش لذت بردم ...

تاپیک مهم شد تا دوستان دیگه ای که قصد خرید یکی از این دو گوشی رو دارن مثل سابق سر درگم نمونن !

MOHAMMAD_0624
04-09-2008, 00:39
دوست عزیز اقای شادانپور منکه از این همه تسلط وتخصص کیف کردم واقعا عالی توصیف کردین بدون جانبداری وتعصب.:merci:
از سیامک عزیز هم ممنونم:merci:

majid_0919
04-09-2008, 10:10
اول shadanpoor عزیز به خاطر این مقایسه تشکر میکنم.
بعد یک تجربه که من با دوتاشون داشتم در ضربه خوردن دو گوشی به زمین هست.
اگر توجه کرده باشید در پشت باطری p990 دارای یک فاصله بین باطری و در هست که باعث میشه وقتی گوشی از دستتون رها بشه در جدا بشه و باطری به بیرون بیاد(به خاطر همون فاصله) که در بعضی مواقع باعث آسیب دیدگی باطری و دیگر لوازم گوشی بشه اما این امر در p1 بهبود پیدا کرده و در ضربه خوردن گوشی کمتر با چنین موردی مواجه میشید.
:177:

dr.doki
05-10-2008, 16:50
فوق العاده بود
خيلي دنبال اين مطالب گشتم كه اينجا پيداش كردم
دستت درد نكنه

dr.doki
05-10-2008, 17:00
فوق العاده بود :41:
خيلي دنبال اين مطالب گشتم :17: كه اينجا پيداش كردم :26:
دستت درد نكنه :merci:

mohammad_1ta
05-10-2008, 21:58
خیلی مطلب کاملی بود... ممنون.

فقط P1i یه بدی ای داره اینه که چون هیچ کس زیاد این گوشی رو نمیشناسه، برای همین همه فکر میکنن از این گوشی های تلویزیون دار چینی هست.

تاحالا چندین مورد بوده که وقتی این گوشی رو دست من دیدن، بهم خندیدن (برای همون مورد بالا که گفتم)
من خودم بیشتر اوقات توی خیابون سعی میکنم که با کلید ها بیشتر استفاده کنم تا LCD که مردم متوجه نشن.:55:

---

بشه اما این امر در p1 بهبود پیدا کرده و در ضربه خوردن گوشی کمتر با چنین موردی مواجه میشید.

کاملاً تایید میشه.
تاحالا 2-3 بار گوشیم افتاده زمین ولی هیچیش نشده.
قبلاً یه W810 داشتم، تا میخورد زمین Restart میشد. D:

mohammad-a604
06-10-2008, 00:16

فقط p1i یه بدی ای داره اینه که چون هیچ کس زیاد این گوشی رو نمیشناسه، برای همین همه فکر میکنن از این گوشی های تلویزیون دار چینی هست.

تاحالا چندین مورد بوده که وقتی این گوشی رو دست من دیدن، بهم خندیدن (برای همون مورد بالا که گفتم)
من خودم بیشتر اوقات توی خیابون سعی میکنم که با کلید ها بیشتر استفاده کنم تا lcd که مردم متوجه نشن.:55:

---

کاملاً تایید میشه.
قبلاً یه w810 داشتم، تا میخورد زمین restart میشد. D:
ای ول. زدی رو خال!!! :003:نمی دونی من چی می کشم؟:020::021::020::021:

MOHAMMAD_0624
06-10-2008, 21:19

فقط p1i یه بدی ای داره اینه که چون هیچ کس زیاد این گوشی رو نمیشناسه، برای همین همه فکر میکنن از این گوشی های تلویزیون دار چینی هست.

من خودم بیشتر اوقات توی خیابون سعی میکنم که با کلید ها بیشتر استفاده کنم تا lcd که مردم متوجه نشن.:55:

---

کاملاً تایید میشه.
قبلاً یه w810 داشتم، تا میخورد زمین restart میشد. D:

ای ول. زدی رو خال!!! :003:نمی دونی من چی می کشم؟:020::021::020::021:

بابا شما کهp1 دارید باید باافتخار دستتون بگیرید چون اول p1 بود:41: بعدش گوشیهای:14: چینی اومدن

bepar2f
07-10-2008, 23:13
فقط پی1

bepar2f
08-10-2008, 00:03
دوستان من پی1 میخام بخرم و حتمن هم میگیرم فقط برای این که تو انتخابم مطمعن بشم کاش یه بررسی کامل هم بین پی1 و دبلیو 960 میزاشتین.
ممنون

mototopol
02-12-2008, 10:52
اتفاقاً من که گوشیمو همیشه دور گردنم می ندازم (جدی نگیرید) و همیشه هم بهش افتخار می کنم
من هم N82 هم N95 هم N96 و P990 و خیلی مدلهای دیگه گوشی داشتم
ولی هیچ کودوم رو به اندازه P1i دوست نداشتم

فقط P1i

mohammad_1ta
02-12-2008, 19:09
الان دیگه P1i در حال خز شدنه :46:

دیگه دخترها هم p1 میگیرن!

shadanpoor
05-12-2008, 23:37
الان دیگه p1i در حال خز شدنه :46:

دیگه دخترها هم p1 میگیرن!

میگیرن بعدش که نتونن استفاده کنن مفت میفروشن میرن پنتک میگیرن!!!:19:

shadowir
20-12-2008, 14:15
اول shadanpoor عزیز به خاطر این مقایسه تشکر میکنم.
بعد یک تجربه که من با دوتاشون داشتم در ضربه خوردن دو گوشی به زمین هست.
اگر توجه کرده باشید در پشت باطری p990 دارای یک فاصله بین باطری و در هست که باعث میشه وقتی گوشی از دستتون رها بشه در جدا بشه و باطری به بیرون بیاد(به خاطر همون فاصله) که در بعضی مواقع باعث آسیب دیدگی باطری و دیگر لوازم گوشی بشه اما این امر در p1 بهبود پیدا کرده و در ضربه خوردن گوشی کمتر با چنین موردی مواجه میشید.
:177:
ولی ی خوبی داره دوست عزیز :003: من اون سیم کارت دیگمو راحت میزارم پستش ، اصلا هم مشکلی پیش نمیاد :4:

NAVID_21837
04-02-2009, 20:19
ولی ی خوبی داره دوست عزیز :003: من اون سیم کارت دیگمو راحت میزارم پستش ، اصلا هم مشکلی پیش نمیاد :4:

منم دقيقا همينطور...
توي p990 اون فاصله بين باطري و درب مكان خوبي براي قرار دادن اون يكي سيم كارت هستش....

در ضمن من از Handwriting توي گوشي P1 خوشم نمياد.... آخه خيلي كندتر از P990 هستش.
(البته جداي از اينكه توي P1 ميشه فارسي هم نوشت... )
توي P990 خيلي سريعتره...

:54:

PEYMAN
04-02-2009, 22:14
در ضمن من از Handwriting توي گوشي P1 خوشم نمياد.... آخه خيلي كندتر از P990 هستش.
(البته جداي از اينكه توي P1 ميشه فارسي هم نوشت... )
توي P990 خيلي سريعتره...
توw960هم خیلی سریعه/سریعتر از این دو تا

AdelSoft
06-05-2009, 23:34
سرعت بالاتر p1 به خاطر رم اونه ( منظور من مموری نیست ) که دو p990 حدود 10 مگ و در p1 حدود 50 مگ تغییر کرده و به پیج پول p1 حدود 5 مگ افزوده شده .

ramtin_pegah3
12-05-2009, 11:33
دوستان من زماني که گوشيهاي ديگه رم 1 گيگ رو به سختي ساپورت مي کردن من رم 4 گيگ رو P990 داشتم و به آساني کامپيوتر و واقعا به سرعت بيشتر از کامپيوتر فولدر ها رو باز مي کرد ( دقت کرده باشيد باز کردن فولدر کاميوتر نيم ثانيه اي شايد هم کمتر طول مي کشه) کيبورد بينهايت کامل دم دست و بي نظيرى داره کيفيت صفحه نمايش و ديزاين ظاهري گوشي از جلو عاليه و انتظار اسمارت فوني که کار کامپيوتر و موبايل رو برات انجام بده و در عين حال دوربين بي نظيري هم باشه غير منطقيه. مسلما P990 تکرار ناشدني خواهد بود. P1 از لحاظ کيبورد افت بينهايتي داشته ديزاين ظاهري شبيه به گوشيهاي چيني داره محافظت از ال سيدي در ديزاين در نظر گرفته نشده همچنين محافظت از لنز در برابر خش و غبار در نظر گرفته نشده از لحاظ قدرت نرم افزاري داخلي کمبودي در P990 ديده نمي شه که در P1 تصحيح شده باشه و اي کاش مثل N95 8gig سوني اريکسون هم P990 رو ارتقاء مي داد فقط.

Majid17151
25-08-2009, 04:00
اون دوستی که میخواست مطمئن بشه که p1 بخره یا w960 : برو با خیال راحت p1 بخر بزرگترین مزیتش داشتن کیبورد کامل هستش که حتی تو گوشی p990 هم این کیبورد بد.ون نقص دیده نمیشه .
از لحاظ نوع طراحی میگن شبیه به گوشی های چینی هستش ، درست شبیه ولی مطمئن باش اگه گوشی iphone هم بگیری که چینیش اومده اولین سوالی که ازت میپرست اینه که ( گوشیت اصلیه یا چینی ؟)
با این تفاسیر میشه فهمید که گوشیت اگه از بهترینهام باشه باز دوستان و مردم یه حرفی روش میارن که بزنن توسر گوشیت .
عزیزی که میگی گوشی p990 بهتر از گوشی p1 هستش شمائی که میگی طراحی p990 بهتره .
من میگم طراحی p1 بهتره چون :
1- از لحاظ اندازه کوچیکتر از p990
2- از لحاظ وزنی سبکتر
3- شما اگه در روی p990 رو برداری برای شماره گیری یه مقدار دچار مشکل میشی ولی تو p1 این مشکل حل شده .
4- رم گوشی رو که دوست عزیزمون گفتن
5- کیبورد p990 دارای دکمه های خیلی کوچکی هستش که اگه یه مقدار انگشتات درشت باشه برای نوشتن پیامک به مشکل میخوری
من از لحاظ سخت افزاری تحقیق نکردم که اونم تحقیق مبکنم و مینویسم .
.
درمورد Handwriting گوشی p1 هم بگم تو فریمورهای قدیمی این مشکل رو نداره برای فریمور های جدید چون زبون عربی بهش اضافه شده کمی صبر میکنه تا حرف رو کامل بنویسی .

sinatra_sohrab
15-04-2010, 12:27
مقایسه خوبی بود .ولی در کل من الان چهار ساله دارام با p990کار میکنم و قصد عوض کردنش هم ندارم چون p990 امپراتور گوشیهایه سونی اریکسونه

rezagenius
21-05-2010, 10:14
اینفرارد در بالا هست که P990 در کنار بود که شاید به نظر من در P1 جاش بهتره هرچند که دوره اون کاملا گذشته که استفاده بشه!

اینفرارد پی 990 در بالایش قرار داره

بعد هم تیرگی تصویرش توی افتاب هم بخاطر اینه یی بودن ال سی دی هستش که قشنگی خاصی بهش داده

شما توی گوشی های جدید تر هم همین مشکل رو به کرات می بینید مثل گوشی شاین ال جی یا یو 600 ویا یو 700 سامسونگ

در ضمن پی وان اگر نسبت به پی 990 هیچ مزیتی نداشته باشه وقعا خرید نا معقولیه

چون اولا مدل بهبود یافته اون هستش و دوما سال ارائه هر کدام فرق داره پس مطمئنا باید در تکنولوژی فرق داشتهباشند

در ضمن به یاد داشته باشید که هیچگاه پی وان قیمتش از هفتصد هزار تومان تجاوز نکرد ولی پی 990 مدتها قیمتش بالای یک میلیون تومن بود ( جزو گوشی های با امکانات بالای زمان خودش بود ) .

ولی در کل قبول دارم که پی وان علیرقم جدید تر بودنش از بعضی جهات بهتره:ambulance: