PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ♦ ♠ ♥ ♣ ☚ ( دانستنیها ) ☛♦ ♠ ♥ ♣صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44

LIDA
07-10-2011, 20:29
اجاق قراقی

در استان اردبیل، عشایر دشت مغان نوعی پارچه دستبافت تمام پشمی می بافند که به لهجه محلی اجاق قراقی نامیده می شود.وجه تسمیه نامگذاری بدین علت بوده که در جلوی اجاق و زیر منقل از آن استفاده می نمایند و نوعی حفاظ برای در امان بودن فرش یا زیراندازهای دیگر از شراره های آتش می باشد.به اصطلاح محلی نوعی قراق برای اجاق می باشد. نقوش اجاق قراقی هندسی و ذهنی می باشد و از لحاظ شیوه بافت و شکل ظاهری کاملا شبیه به جاجیم می باشد و مصرف محلی دارد. اجاق قراقی های قدیمی نعلی شکل بوده، ولی امروزه برای راحتی آن را مستطیل شکل می بافند.


قلاب بافی

یکی از صنایع دستی زیبای استان قلاب بافی نام دارد.انواع محصولات بافته شده بوسیله قلاب و با استفاده از الیاف طبیعی را قلاب بافی می گویند. قلاب بافی تکنیکهای متنوعی در بافت و نقش دارد.محصولات بسیاری از قبیل لباس، کلاه، دستکش، لیف، انواع رومیزی های تزئینی، روتختی، عروسکهای بافتنی و ... که جنبه کاربردی و تزئینی دارند با این روش تولید و بافته می شوند. تقریبا تمامی نواحی استان اردبیل با این هنر آشنایی دارند و نوعی سرگرمی زنان و دختران محسوب می گردد.

LIDA
07-10-2011, 20:31
جل اسب

یکی از دستبافته های زیبا و عشایری استان اردبیل جل اسب نام دارد.جل دستبافته ای است که به منظور تزئینات اسب و شتر تهیه می شود.جل اسب هم نقش گرم نگهداشتن و عرق گیر اسب را دارد و هم جنبه تزئینی و تشریفاتی که در مورد شتر جنبه تزئینی دارد.بدنه اصلی جل یک مستطیل است که دو دستک به آن وصل شده که این دستک ها پشت اسب را می پوشانند. تفاوت جل اسب با جل شتر در آن است که جل شتر بزرگتر از جل اسب می باشد و توسط دو قطعه پارچه به یکدیگر دوخته شده تا کوهان شتر از آن بیرون بماند.بطور کلی در بیشتر مناطق استان جل اسب و شتر با اشکال و تزئینات گوناگون تولید می شود و بصورت گلیم، قالی، جاجیم و سوزنی تهیه می گردد. عشایر آذربایجان، دشت مغان، کردهای خراسان، ترکمنها، عشایر فارس، ورامین و ایل افشار هر کدام به گونه ای جل را بافته و تزئین می کنند.
بطور مثال در ترکمن صحرا، جل از جنس پارچه و تکه دوزی ماهوتی و پنبه ای با سوزندوزی های زیبایی تهیه می گردد، در ایلات کرمان بصورت گلیم، نقوش سوزنی، شیریکی پیچ با تار و پود پشم و در میان عشایر آذربایجان از تکنیک بافت جاجیم برای تولید جل استفاده می شود. جل اسب در مناطق عشایری استان اردبیل رایج می باشد.

LIDA
07-10-2011, 20:34
لباسهای محلی

یکی از صنایع سنتی و بومی استان، دوخت لباسهای محلی می باشد. شاید به جرات بتوان گفت که هیچ کشوری به اندازه ایران از این همه تنوع در طرح و رنگ لباسهای محلی برخوردار نیست و این شاید به علت تنوع قومی است که در ایران مشاهده می نمائیم.پس از گذشت قرنها و با پیشرفت صنایع ماشینی هنوز هم وقتی به روستاها مراجعه کنیم، می توانیم لباسهای محلی را بر تن اهالی روستا و خصوصا عشایر مشاهده نمائیم.
عروسک بافی

یکی از صنایع دستی استان عروسک بافی نام دارد. قطع به یقین, عروسک سازی از هزاران سال پیش از هنرهای سمبلیک، قومی، آئینی و مذهبی بشر بوده است و این طرز تفکر از هزاران سال پیش رواج داشته است.در استان اردبیل با توجه به آداب و سنن مناطق مختلف استان عروسکهایی به شیوه های متنوع و با لباسهای محلی تولید می گردد."تکم" یکی از عروسکهای اسطوره ای استان به شمار می رود که در ایام نوروز توسط تکم گردانان در کوچه ها و محله های شهرها و روستاها به گردش درآمده و فرارسیدن بهار را نوید می دهد

رودوزی (سوزندوزی(

رودوزی هنر آراستن سطح پارچه با استفاده از نخهای الوان یا اشیاء الوان با کمک سوزن یا قلاب می باشد.


بشر بعد از بوجود آمدن پارچه که حفاظی در برابر سرما و یا گرما و سایر نیازهای ابتدایی بود، مانند هر وسیله دیگری آن را از حالت ساده در آورده و به تزئین و تجمل آن پرداخته است که به اقتضای فرهنگ و آداب و سنن هر قومی، دارای دگرگونیهای خاص خود می باشد.

LIDA
07-10-2011, 21:23
مسند

یکی از دستبافته های زیبای استان مسند نام دارد. مسند گلیمی است مختص منطقه نمین اردبیل به ابعاد تقریبی 110*170 سانتیمتر و مانند گلیم بر روی دار بافته می شود.نقوش مسند معمولا نقش محراب بوده و به عنوان جانماز بکار می رود. انواع دیگر مسند با نقوش گوناگون, در بالای اتاق, ویژه مهمانان گسترده می شود و علت نامگذاری آن نیز شاید بدین علت باشد. نقوش مسند تماما هندسی بوده و نقوش منحنی و گردان ندارد.بافت خطوط عمودی پله ای بوده و تقارن در بافت رعایت می گردد. از مشخصات مسند کنتراست شدید رنگها بین زمینه و طرح می باشد.

مواد اولیه مسند, نخ پنبه ای 20.18 سه لاتاب برای تار و نخ پشمی الوان با نمره 5.2 به عنوان پود می باشد. مسند در ابعاد 70*90 , 60*90 و 70*100 الی 1*1.90 سانتیمتر نیز تولید می شود.
مفرش

یکی از صنایع دستی زیبای استان اردبیل مفرش نام دارد. مفرش دستبافته ای است مستطیل شکل و درب دار، به شکل صندوق که برای حمل و نقل لحاف و تشک یا اسباب و لوازم خانگی، در هنگام کوچ عشایر ائل سون مورد استفاده قرار می گیرد.این دستبافته زیبا، با تکنیک بافت گلیم، ورنی و قالی بافته می شود و نقوش آن، گاها برجسته و الحاقی می باشد. نقش و نگارهای مفرش، جذاب و شاد است و تولید آن بیشتر در بین عشایر ائل سون مرسوم است.

LIDA
07-10-2011, 21:25
نمکدان بافی

یکی از صنایع دستی استان اردبیل نمکدان بافی نام دارد. نمکدان بافته ای است داری که ایلات و عشایر برای نگهداری و حمل و نقل نمک درشت یا سائیده از آن استفاده می نمایند.نمکدان بطور عمده در ایلهای مختلف، با استفاده از چند نوع تکنیک بافته می شود. قسمت پشت نمکدان با طرح ساده گلیم بافت در چند رنگ متفاوت و روی نمکدان به روش ورنی بافی و یا قالی بافی است.بعد از اتمام بافت، پارچه متقالی را به عنوان آستر داخل نمکدان در نظر می گیرند تا نمک با پشم تماس نداشته باشد. فرم کلی نمکدان به شکل بطری می باشد.
طرحهای مورد استفاده ذهنی بوده و از طبیعت اطراف بافنده نشئت می گیرد. از آن جمله است نگاره های جانوری (گوزن، روباه، گنجشک، مرغابی و ...) و نگاره های گیاهی (درختان سرو، چنار و ...)
کاشی معرق

یکی از صنایع دستی سنتی و زیبای استان کاشی معرق نام دارد و آن عبارتست از قطعه های بزرگ و کوچک بریده شده کاشی که بر اساس طرح با نقوش مختلف و رنگهای متفاوت تراشیده شده و کنار یکدیگر قرار می گیرند و به شکل قطعه ای بزرگتر در می آیند.

LIDA
07-10-2011, 21:25
نقاشی روی چرمیکی از صنایع دستی سنتی و زیبای استان اردبیل نقاشی روی چرم نام دارد و آن عبارتست از نقاشی و طراحی سنتی بر روی چرم که موارد مصرف فراوانی دارد و از زیبایی خاصی برخوردار می باشد.
برای نقاشی روی چرم معمولا از چرم گوسفندی دباغی شده به رنگ کرم استفاده می نمایند. روش کار بدین صورت می باشد که ابتدا بوم کار را آماده نموده(بوم عبارتست از: فیبر و اسفنج به ضخامت نیم تا یک سانتیمتر)، پس از آماده سازی بوم و نصب چرم بر روی آن، طرح مورد نظر را ابتدا بر روی کاغذ طراحی کشیده و سپس بوسیله کاربن، به روی چرم منتقل می نمایند، طرح را بوسیله راپید پر رنگ نموده و بوسیله قلم مو نقاشی را شروع می نمایند.
رنگهای مورد استفاده در نقاشی روی چرم از نوع رنگهای پیگمنت بوده و حلال آن الکل می باشد. پس از پایان نقاشی از محلول رزین برای ثبات و جلای رنگ استفاده می نمایند.
در نهایت از ورنی برای شفافیت, براق شدن و عایق بودن کار بهره می برند.نقاشی روی چرم در خلخال و اردبیل رواج دارد.

LIDA
07-10-2011, 21:28
چاقوسازی

یکی از صنایع دستی سنتی و زیبای استان چاقوسازی نام دارد که صنعتی است دیرینه و دارای سابقه ای کهن در ایران.بهترین سلاحها توسط هنرمندان این رشته ساخته می شده است.سابقه این هنر به دوره حکومت مادها برمی گردد، زیرا در آثار کشف شده از آن دوره سلاحهای دست ساز و زیبا بدست آمده است.
مواد اولیه هنر چاقوسازی آهن است و دسته چاقو را از شاخ گوزن و یا عاج تهیه می نمایند. در گذشته روی دسته شمشیرها و غیره را مرصع کاری نیز می نموده اند و این کار امروزه بصورت ساده تری انجام می گیرد.

ابزار کار چاقوسازان چکش، پتک، قیچی، کوره و ... می باشد. روش کار بدین صورت است که استادکار در کنار کوره آتش، آهن را گداخته و با ضربات پتک آن را به شکل انواع چاقو، کارد، گزلیک، قندشکن و ... درآورده سپس با نهایت هنرنمایی و با استفاده از ابزار ساده، از جنس شاخ حیوانات یا عاج دسته آن را کار می گذارند.
پس از اتمام کار چاقو را تیز کرده و آب کروم می دهند.معمولا چاقوسازان زنجان نام خود را بر روی تیغه چاقو حک می نمایند. جواهر، ملیله، صدف و عاج از تزئیناتی است که این هنرمندان در تولیدات خود بکار می برند.
از چاقوهای کوچک تزئینی که به عنوان جاکلیدی استفاده می شود تا شمشیرهای بزرگ از تولیدات چاقوسازان می باشد. چاقوسازی تا دهه های اخیر در شهرستان اردبیل رایج بوده و اکنون منسوخ شده است

VALiIiANT
07-10-2011, 21:37
آيا ميدانستيد كه يك سوسك حمام مي‌تواند 9 روز بدون سر زندگي كند تا اينكه از گرسنگي بميرد.

آيا ميدانستيد كه يك كوروكوديل نمي‌تواند زبانش را بيرون بياورد.

آيا ميدانستيد كه حلزون مي‌تواند 3 سال بخوابد.

آيا ميدانستيد كه به طور ميانگين مردم از عنكبوت بيشتر مي‌ترسند تا از مرگ!

آيا ميدانستيد كه اگر جمعيت چين به شكل يك صف از مقابل شما راه بروند، اين صف به خاطر سرعت توليد مثل هيچ‌ وقت تمام نخواهد شد.

آيا ميدانستيد كه خطوط هوايي آمريكا با كم كردن فقط يك زيتون از سالاد هر مسافر در سال 1987 توانست 40000$ صرفه‌جويي كند.

آيا ميدانستيد كه ملت آمريكا بطور ميانگين روزانه 73000 متر مربع پيتزا مي‌خورند.

آيا ميدانستيد كه چشم‌هاي شترمرغ از مغزش بزرگتر است.

VALiIiANT
07-10-2011, 21:37
آيا ميدانستيد كه بچه‌ها بدون كشكك زانو متولد ميشوند. كشكك‌ها در سن 2 تا 6 سالگي ظاهر مي‌شوند.

آيا ميدانستيد كه كوبيدن سر به ديوار 150 كالري در ساعت مصرف مي‌كند.

آيا ميدانستيد كه پروانه‌ها با پاهايشان مي‌چشند.

آيا ميدانستيد كه گربه‌‌ها مي‌توانند بيش از يكصد صدا با حنجره خود توليد كنند در حاليكه سگ‌ها كمتر از 10 تا!

آيا ميدانستيد كه تعداد چيني‌هايي كه انگليسي بلدند، از تعداد آمريكايي‌هايي كه انگليسي بلدند، بيشتر است!!

آيا ميدانستيد كه دوئل كردن در پاراگوئه آزاد است به شرطي كه طرفين خون خود را بر گردن بگيرند.

آيا ميدانستيد كه فيل‌ها تنها حيواناتي هستند كه نمي‌توانند بپرند.

آيا ميدانستيد كه هر بار كه يك تمبر را ميليسيد 10/1 كالري انرژي مصرف مي‌كنيد.

VALiIiANT
07-10-2011, 21:38
آيا ميدانستيد كه فوريه 1865 تنها زماني بود كه ماه كامل نشد.

آيا ميدانستيد كه كوتاهترين جمله كامل در زبان انگليسي I am است.

آيا ميدانستيد كه اگر عروسك باربي را زنده تصور كنيد سايزش 33-23-39 و قدش 2 متر و 15 سانتي‌متر خواهد بود با گردني 2 برابر بلندتر از يك انسان نرمال.

آيا ميدانستيد كه تمام خرسهاي قطبي، چپ دست هستند.

آيا ميدانستيد كه اگر يك ماهي قرمز را در يك اتاق تاريك قرار دهيد، كم كم رنگش سفيد مي‌شود.

آيا ميدانستيد كه اگر به صورت مداوم 8 سال و 7 ماه و 6 روز فرياد بزنيد، انرژي صوتي لازم براي گرم كردن يك فنجان قهوه را توليد كرده‌ايد.

آيا ميدانستيد كه در مصر باستان افراد روحاني تمام موهاي بدن خود را مي‌كندند حتي ابروها و مژه‌ها

VALiIiANT
07-10-2011, 21:38
آيا ميدانستيد كه كوتاه‌ترين جنگ در تاريخ در سال 1896 بين زانزيبار و انگلستان رخ داد كه 38 دقيقه طول كشيد.

آيا ميدانستيد كه در 4000 سال گذشته هيچ حيوان جديدي رام نشده است.

آيا ميدانستيد كه هيچوقت نميتواني با چشمان باز عطسه كني.

آيا ميدانستيد كه تعداد انسان‌هايي كه به وسيله خر كشته مي‌شوند، از انسان‌هايي كه در سانحه هوايي مي‌ميرند بيشتر است.

آيا ميدانستيد كه چشم‌هاي ما از بدو تولد همين اندازه بوده‌اند، اما رشد دماغ و گوش ما هيچ‌وقت متوقف نمي‌شوند

VALiIiANT
07-10-2011, 21:41
آيا ميدانستيد كه هر تكه كاغذ را نمي‌توان بيش از 9 بار تا كرد.

آيا ميدانستيد كه در هرم خئوپوس در مصر كه 2600 سال قبل از مبلاد ساخته شده است، به اندازه‌اي سنگ به كار رفته كه مي‌توان با آن ديواري آجري به ارتفاع 50 سانتي‌متر دور دنيا ساخت.

آيا ميدانستيد كه اگرتمام رگ‌هاي خوني را در يك خط بگذاريم، تقريبا 97000 كيلومتر مي‌شود.

آيا ميدانستيد كه وقتي مگس بر روي يك ميله فولادي مي‌نشيند، ميله فولادي به اندازه دو ميليونيم ميليمتر خم مي‌شود.

آيا ميدانستيد كه آمريكا تا 50 ميليون سال ديگر دو نيم خواهد شد.

آيا ميدانستيد كه عدد 2520 را مي‌توان بر اعداد 1 تا 10 تقسيم نمود، بدون آن‌كه خارج قسمت كسري داشته باشد.

VALiIiANT
07-10-2011, 21:42
آيا ميدانستيد كه 30 برابر مردمي كه امروزه بر سطح زمين زندگي مي‌كنند، در زير خاك مدفون شده‌اند.

آيا ميدانستيد كه تنها حيواني كه نمي‌تواند شنا كند، شتر است.

آيا ميدانستيد كه شيشه در ظاهر جامد به نظر مي‌رسد ولي در واقع مايعي است كه بسيار كند حركت مي‌كند.

آيا ميدانستيد كه در هر ثانيه بيش از 5000 بيليون بيليون الكترون به صفحه تلويزيون برخورد مي‌كند و تصويري را كه شما تماشا مي‌كنيد، بوجود مي‌آورد.

آيا ميدانستيد كه شانس شبيه بودن دو اثر انگشت، يك به 64 ميليارد است.

آيا ميدانستيد كه يك ليتر سركه در زمستان سنگين‌تر از تابستان است.

VALiIiANT
07-10-2011, 21:44
آيا ميدانستيد كه قد انسان تا 20، 25 سالگي و گاها 40 سالگي بلند مي‌شود و از چهل سالگي به بعد، قد انسان هر دو سال حدود 6 ميلي‌متر كوتاه مي‌شود.

آيا ميدانستيد كه فقط با از دست دادن يك درصد از آب بدن، احساس تشنگي مي‌كنيم!

آيا ميدانستيد كه دهان انسان روزانه يك ليتر بزاق توليد مي‌كند.

آيا ميدانستيد كه چيتا يا يوزپلنگ سريع‌ترين حيوان خشكي است. او در عرض فقط 3 ثانيه 100 كيلومتر در ساعت سرعت مي‌گيرد. ركوردي كه حتي سريع‌ترين خودروهاي فراري هم نتوانسته‌اند بشكنند.

آيا ميدانستيد كه كرم‌هاي ابرشيم در 56 روز، 86 هزار برابر خود غذا مي‌خورند.

آيا ميدانستيد كه تنها قسمت بدن كه خون ندارد، قرينه چشم است.

آيا ميدانستيد كه شتر در 3 دقيقه 95 ليتر آب مي‌خورد

LIDA
08-10-2011, 21:08
صنایع دستی سنتی استان اردبیلچلنگری)آهنگری سنتی)یکی از صنایع دستی استان چلنگری نام دارد.در قدیم هنرمندان این رشته در شهرها و روستاها به ساخت محصولاتی نظیر داس، چکش، میخ طویله، دهان بند اسب و گاو و ... مشغول بوده اند.در دوران معاصر از آنجا که دامداری و کشاورزی، صنعتی یا نیمه صنعتی گردیده، این هنرمندان به ساخت محصولاتی تزئینی- کاربردی مانند پایه گلدان، پارتیشن، حفاظ پنجره و ... مشغول می باشند
اساس کار آنان همانند چاقوسازی و زمودگری همان تکنیک حرارت دادن فلزات بوسیله کوره آهنگری (Forge) و دمیدن و کوفتن و اتصال پایدار، جهت حصول شکل نهایی می باشد.
چلنگری نام قدیمی آهنگری هنری می باشد که امروزه به نام فرفورژه معروف شده است.

LIDA
08-10-2011, 21:09
قلمزنی


یکی از صنایع دستی و قدیمی استان قلمزنی نام دارد. سابقه این هنر قدیمی به زمان "سکاها" یا "سیت ها" بازمی گردد.این قوم حدود پنج الی هفت هزار سال پیش در قفقاز زندگی کرده و دارای .... آریایی بوده اند. برای خلق یک اثر، ابتدا (داخل یا زیر) زیرساخت (ظرف یا سینی) را که معمولا از جنس مس یا نقره و گاه طلا می باشد از محلول قیر و گچ پر می نمایند
(برای جلوگیری از سر و صدای قلم و سوراخ شدن در اثر ضربه)، سپس طرح (طراحی سنتی) موردنظر را بر روی ظرف پیاده نموده و قلم موردنظر را که دارای نوکهای مختلفی می باشند انتخاب نموده و بر اساس طرح، با چکش به آرامی و با آهنگی موزون به انتهای قلم می کوبند.
در میان قلمها قلم سایه و نیم بر از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. بعد از اتمام کار قیر را جدا کرده، گرده ذغال روی شیارها ریخته و با روغن جلای سیاه روی ظرف را می پوشانند، سپس روغن اضافه را گرفته و ظرف را تمیز می نمایند. نقوش قلم زده شده بصورت خطوطی مشخص و تیره نمایان می گردد.
مسگری

یکی از صنایع دستی پرپیشینه استان اردبیل مسگری نام دارد.مسگری از جمله هنرهای صناعی (هنرهای صناعی به آن گروه از صنایع دستی گفته می شود که بعد صنعتی آن بیش از بعد هنری آن باشد) است که عبارتست از هرگونه ظروف و ابزار و ادوات کاربردی و تزئینی. این تولیدات معمولا از طریق چکش کاری بدست می آیند.مسگری در اردبیل منسوخ و فقط عنوان بازار مسگران به یادگار مانده است.

LIDA
08-10-2011, 21:10
ملیله سازییکی از صنایع دستی و زیبای استان ملیله سازی نام دارد.ملیله سازی هنر- صنعتی است که درآن فلز طلا و یا نقره را به مفتول های نازک (با سطح مقطع دایره یا چهارگوش و مضرس کردن لبه ها) تبدیل نموده و سپس مفتول های آماده شده را در قالبی که از قبل تهیه شده بوسیله انبری ظریف فرم داده و نقش اندازی می نمایند، سپس مرحله حرارت دادن و اتصال مفتولها بوسیله ماده ای بنام جوش نقره انجام می پذیرد.معمولا با ملیله طلا، زیورآلاتی چون سینه ریز، گردنبند، انگشتر و گوشواره تهیه می نمایند و با ملیله نقره ظروفی مانند سینی، گیره استکان و لیوان و زیورآلات تهیه می شود.

ملیله سازی در اردبیل رایج می باشد

ورشوسازی

یکی از صنایع دستی سنتی و زیبای استان ورشوسازی نام دارد و آن عبارتست از ساخت و تهیه انواع ظروف مصرفی از قبیل سماور، سینی, انگاره و ... از جنس ورشو.
ورشو آلیاژی است از جنس 20% نیکل، 35% روی و 45% مس که به رنگ نقره ای است. این آلیاژ به خوبی فرم گرفته و می توان با آن زیرساختهای مصرفی و زیبایی که کاملا جنبه کاربردی دارند تهیه نموده، سپس روی آن را قلمزنی کرده و بر زیبایی آن افزود.
این هنر در دهه های اخیر در شهر اردبیل رواج داشته و هم اکنون منسوخ شده است.

LIDA
08-10-2011, 21:12
آئینه کاری

آئینه کاری یکی از هنرهای سنتی استان است که عمدتا برای تزئین سقف و دیوارهای اماکن مقدسه و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.
روش کار بدین صورت است که با بریدن آئینه به قطعات کوچک هندسی و سپس پهلوی هم قرار دادن آنها در سطوح دیوارها و سقف، سطوحی پرتلولو و جذاب را بوجود می آورند. نقوش آئینه کاری مانند گلهای خاتم خود دارای طرحهای مختلف و متنوعی می باشند.آئینه کاری در برخی از شهرستانهای استان اردبیل رواج دارد.چيق بافي

یکی از صنایع دستی سنتی ایران چیق بافی نام دارد که که دیواره چادر و زیستگاه عشایر ائل سون اردبیل می باشد. چیق هم زیباست و هم از ورود گرما، سرما، خاک و باد جلوگیری می نماید و این بدان علت است که نی ها توخالی هستند و در نتیجه به عنوان عایق عمل می کنند.در مواقع بارندگی یا سرما، رطوبت باعث ازدیاد حجم نی ها و چسبیدن آنها به یکدیگر گردیده و از ورود سرما یا باران جلوگیری می کند. در موقع گرما و خشکی هوا، نی ها انقباض پیدا کرده و راه را برای تردد هوا باز می گذارند.

از آنجا که عشایر همواره چادرنشین بوده اند و چیق دیواره چادر آنها محسوب می گردد می توان تاریخ آن را با تاریخ چادرنشینی مقایسه نمود.

LIDA
08-10-2011, 21:13
حجم سازي چوب

یکی از صنایع دستی زیبای استان حجم سازی چوب نام دارد. در هر نقطه ایران که چوب یافت شود، ساخت احجام چوبی نیز رواج دارد.
هنگامی که انسان تمایل به ساخت احجام و مجسمه را پیدا کرد، چوب را به نوعی ماده اولیه کار خود قرار داد.به لحاظ امکانات فیزیکی و نیز بافت زیبای چوب، تولیدات حجمهای چوبی, بسیار بدیع، زیبا و تحسین برانگیز می باشد. ابزار کار این هنر تقریبا همان ابزار کار نجاری و منبت کاری می باشد، ضمن اینکه بر حسب نیاز از وسایل و ابزار خاصی نیز استفاده می کنند.
امروزه این هنر کم و بیش در اکثر شهرستانهای استان اردبیل رایج است.

معرق

یکی از صنایع دستی زیبای استان محرق نام دارد.معرق به عمل سوخت روی ساقه های طلایی گندم می گویند. هنرمندان این رشته با استفاده از ساقه های گندم، حروف و یا طرح را بر روی پارچه یا کاغذ چسبانده و بوسیله هویه و یا سیخ فلزی داغ شده بر روی ساقه گندم اقدام به ایجاد نوعی سوخت می نمایند که بر زیبایی کار می افزاید.

LIDA
08-10-2011, 21:19
مشبک چوب

یکی از صنایع دستی زیبا مشبک چوب نام دارد. مشبک چوب اغلب با دیگر هنرهای مربوط به چوب (خصوصا منبت) همراه می گردد.برای اجرای کار مشبک چوب, پس از اجرای طرح موردنظر بر روی چوب، قسمتهای منفی طرح را به کمک ابزاری چون مغار و اره مویی خارج می سازند تا طرح اصلی بصورت مشبک باقی بماند.


معمولا طرح باقیمانده را نیز منبت کاری می نمایند تا طرح بعد پیدا کرده و زیباتر شود.


حجاري (سنگ تراشي(

یکی از صنایع دستی سنتی سنگ تراشی است که به آن حکاکی روی سنگ نیز می گویند و آن عبارتست از ساخت فرآورده هایی که ماده اولیه آن را انواع سنگ تشکیل می دهد. سنگهای مورد استفاده در ساخت اینگونه محصولات عبارتند از: فیروزه، مرمر، یشم، سنگ سیاه و سایر سنگهای معمولی و نرم.سنگ تراشان امروزه سنگ خام را از کوه برگرفته و آن را به قطعات موردنظر تقسیم می نمایند. قسمتهای اضافی را با قلم (های درشت) و چکش درآورده، توسط قلمهای کوچکتر پرداخت می نمایند. سپس از قلم شانه (که لبه آن مانند شانه است) استفاده نموده و سرانجام برای سرعت بخشیدن به کار با دستگاهی شبیه به اره های چوب بری برقی رویه سنگ را صیقل داده و پرداخت می نمایند.
سنگ تراشیهای دهه اخیر در روستای آلی از توابع مشکین شهر رایج بوده و هم اکنون منسوخ شده است.

LIDA
08-10-2011, 21:20
نگارگري (مينياتور(

یکی از صنایع دستی مستظرفه استان نگارگری (مینیاتور) نام دارد. کلمه مینیاتور به معنای طبیعت کوچک می باشد. در هنر نگارگری یا نقاشی ایرانی، طبیعت نه بسان عکس بلکه آن طور که هنرمند می خواهد به تصویر کشیده می شود.در قدیم ابزار کار توسط خود هنرمند تهیه می شد، از جمله قلم مو و رنگ. قلم موها را از موی سمور یا گربه که در غلافی از دم شاه بال کبوتر قرار می گرفت و با سیریش و نخ محکم می شد، می ساختند.
رنگها از انواع گیاهان و مواد معدنی مانند زعفران، نیل و ... تهیه می شد.

امروزه ابزار کار مدرن تر شده و کار نگارگری تا حدی دچار تحول گردیده است. مکاتب شیراز، هرات و ... مکاتبی بودند که هر کدام از جلوه خاصی برخوردار بود.
امروزه استاد فرشچیان و استاد میرباقری شیو های جدیدی ابداع کرده اند که در نوع خود بسیار زیبا و مایه افتخار این هنر و افتخار نقاشی ایران در نزد دیگر کشورها هستند.

LIDA
09-10-2011, 16:17
زيرانداز نمدي

یکی از صنایع دستی سنتی و زیبای استان اردبیل نمد نام دارد. نمد زیراندازی است که بدون استفاده از دار تهیه می شود.برای تهیه آن عمل بافت صورت نمی پذیرد، بلکه با استفاده از دو خاصیت پشم (جعد یابی و پوسته ای شدن) تولید می شود و با ایجاد فشار (مالیدن) و رطوبت و حرارت و در نتیجه در هم رفتگی الیاف پشم نمد تولید می گردد.مواد اولیه مورد استفاده در نمد فقط پشم بهاره گوسفند با الیاف بلند در رنگهای مختلف می باشد، البته گاهی می توان کمی صابون و زرده تخم مرغ را جزء مواد مصرفی در تولید نمد محسوب نمود.ابزار کار نمدمالان معمولا پارچه کرباس برای بستن نمد می باشد و ابزار خاصی ندارد و زحمت و حوصله و کار طاقت فرسای هنرمند است که باعث بوجود آمدن نمد می گردد.
تولید نمد معمولا یک روزه انجام می گیرد. نکته جالب توجه آن است که برای تهیه یک نمد دو در سه متر همان مقدار پشم مورد نیاز است که در تولید قالی به همین ابعاد مورد نیاز می باشد. فقط مدت زمان تولید نمد (یک روز) باعث می شود که نمد بسیار ارزانتر از قالی به فروش برسد.

نحوه تولید بطور خلاصه بدین صورت می باشد که ابتدا نقش را به روی پارچه کرباس با استفاده از پشم های رنگی (خودرنگ) طراحی نموده, سپس پشم های حلاجی شده را روی کل سطح موردنظر قرار می دهند و با پیچیدن کرباس و مالیدن آن و پاشیدن آب جوش نمد را تولید می نمایند.


نمدمالی در شهرستان مشکین شهر رایج می باشد

LIDA
09-10-2011, 16:18
کلاه نمدي

یکی از صنایع دستی سنتی و زیبای استان اردبیل نمد نام دارد. نمد زیراندازی است که بدون استفاده از دار تهیه می شود. برای تهیه آن عمل بافت صورت نمی پذیرد، بلکه با استفاده از دو خاصیت پشم (جعد یابی و پوسته ای شدن) تولید می شود و با ایجاد فشار (مالیدن) و رطوبت و حرارت و در نتیجه در هم رفتگی الیاف پشم نمد تولید می گردد. مواد اولیه مورد استفاده در نمد فقط پشم بهاره گوسفند با الیاف بلند در رنگهای مختلف می باشد، البته گاهی می توان کمی صابون و زرده تخم مرغ را جزء مواد مصرفی در تولید نمد محسوب نمود. ابزار کار نمدمالان معمولا پارچه کرباس برای بستن نمد می باشد و ابزار خاصی ندارد و زحمت و حوصله و کار طاقت فرسای هنرمند است که باعث بوجود آمدن نمد می گردد.

تولید نمد معمولا یک روزه انجام می گیرد. نکته جالب توجه آن است که برای تهیه یک نمد دو در سه متر همان مقدار پشم مورد نیاز است که در تولید قالی به همین ابعاد مورد نیاز می باشد.

فقط مدت زمان تولید نمد (یک روز) باعث می شود که نمد بسیار ارزانتر از قالی به فروش برسد.
نحوه تولید بطور خلاصه بدین صورت می باشد که ابتدا نقش را به روی پارچه کرباس با استفاده از پشم های رنگی (خودرنگ) طراحی نموده، سپس پشم های حلاجی شده را روی کل سطح موردنظر قرار می دهند و با پیچیدن کرباس و مالیدن آن و پاشیدن آب جوش نمد را تولید می نمایند. نمدمالی در شهرستان مشکین شهر رایج می باشد.

LIDA
09-10-2011, 16:19
جلدسازي

یکی از صنایع دستی زیبای استان جلدسازی نام دارد. کتاب در نظر ایرانیان باستان از قدر و منزلت ویژه ای برخوردار بوده و به همین دلیل زیباترین روش ممکن را برای تزئین و حفظ کتاب بکار می برند.
از آنجا که کتابها در قدیم دست نویس بودند و نویسندگان این کتب از علمای بزرگ بودند, یا قرآن مجید که وحی الهی بود, صحافی این دست نوشته ها بسیار بادقت و باظرافت انجام می گرفت. جلد زیبا, در واقع معرف و مبشر متن کتاب بوده و در خواننده حالت شوق، احترام و تجلیل ایجاد می نماید.

صحافان هنرمند, به ساختن جلد با استفاده از چرمهای مرغوب بسنده نکرده و نهایت هنر خویش را در تزئین جلد این کتب بکار می بردند(کتابی در British Museum مضبوط است که طبق برآورد کارشناسان موزه, نیم میلیون نقش دستی جداگانه در جلد آن بکار رفته است).

برای زیباتر شدن، جلدهای چرمی توسط چرمهای سخت قالب زده می شد(به عقیده هنرمندان این رشته قالبی از جنس چرم سخت، دقیق تر از قالبهای چوبی است)، سپس برجستگیها را معمولا طلایی نموده و گاه زمینه را به رنگ لاجوردی در می آوردند.
با خطوط و طرحهایی به رنگهای مختلف، نقش روی جلد را کامل می نمودند. امروزه این هنر بصورت کم و به سفارش تولید می گردد.

LIDA
09-10-2011, 16:32
صنايع دستي استان چهار محال و بختياريقالي يلمه
اين قاليها توسط عشاير يلمه بافته مي شود داراي رنگ ثابتي است و معمولاً از نه رنگ در بافت آنها استفاده مي شود که عبارت است از: آبي، لاکي، سبز، سرمه اي، سفيد، بنفش و سياه. و داراي تار و پود پشم هستند.

گل پتو
اين فرش که با استفاده از گلهاي پهن بافته مي شود به گل فرنگي هم معروف است. در فرادنبه از بخش هاي شهرستان بروجن بافت اين فرش توسط زنان انجام مي شود و نقشه آن معمولا ذهني است. بيشتر در چالشتر بافته مي شود.

گل مينا
نقشه اين فرش توسط شخصي به همين نام که اهل تبريز بوده است طراحي شده است. بافنده در انتخاب رنگ آن آزاد است و معمولا از رنگهاي گياهي و با پود پشم هم بافته مي شود.در متن فرش رنگ مينايي و گلهاي ريز به کار مي رود. نقشه گل مينا، لچک ترنج و هندسي است که گاهي به شکل گرد يا بيضي هم بافته مي شود و در فرش رنگ مينائي و گلهاي ريز به کارمي رود. از مشخصه اي طرح اين فرش اين است که يک قسم از آن در کليه نقشه تکرار مي شود.

LIDA
09-10-2011, 16:33
جل (روزيني )پوششي است که روي حيوان مي اندازند و بار روي اين پوشش قرار مي گيرد. جل بافته اي چهار گوش در ابعاد??/? × ??/? متر و معمولا دو قسمتي است و با تسمه سينه بند، تنگ شکم بند، و يک زير دم مجهز به يک تکه نمد به نام رفيده به پشت حيوان بسته مي شود.
به هنگام تزيين حيواني که مختص عروس يا بي بي (زن خان) است، "رفيده" را با پارچه ساده اي مي پوشانند و روي آنرا با مهره هاي رنگي و دکمه تزيين مي کنند.
نقش هاي جل با توجه به نوع استفاده آن، بافتهاي متفاوتي دارد. گاهي زمينه ساده و نقش ها قالي بافت است، گاه زمينه ساده و نقش ها رندي بافت، و گاهي زمينه ساده و نقش ها رندي بافت و قالي بافت است .
زماني تماماً قالي بافت است و زماني کاملا ساده بافت و بدون نقش است. تار جل از نخ پنبه يا پشم و قسمتهاي رندي بافت و قالي از جنس پشم است.
روزيني بافته قالي بافتي است که روي زين قرار مي گيرد و عشايري که وضع مالي خوبي دارند از آن استفاده مي کنند. دور تا دور روزيني منگوله هاي رنگي بزرگ و کوچک آويزان مي کنند.

LIDA
09-10-2011, 16:33
سرفه آردي يا سفره آردينان، غذاي اصلي عشاير بختياري را تشکيل مي دهد و آرد که ماده اوليه پخت نان است بسيار مقدس است و به طور گندم که قوت اصلي عشاير بختياري است بسيار مقدس و از منزلت بالايي برخوردار است.
پس نان بايد جايگاه خاصي براي خود داشته باشد. به همين دليل سفره مخصوصي براي آن بافته مي شود که در گويش بختياري به «سرفه آردي» معروف ست.سفره آردي داراي بافت گليمي يک رو يا رندي بافت است که گاهي وسط آن ساده بافت با حاشيه اي نقشدار است
. تار آن پنبه اي و پود آن از پشم است و به شکل مربع ? × ? متر و گاهي مستطيل است.متن سفره آردي ساده، يک قسمتي نقشدار، دو قسمتي نقشدار و چهار قسمتي نقشدار ديده شده است.

LIDA
09-10-2011, 16:36
پيش سينه


بختياريها پيش سينه را براي تزيين و افزودن زيبايي حيوان مي بافند و مانند گردنبندي به دور گردن ماديان حلقه مي کنند.
احتمالا در تزيين حيواني که عروس يا بي بي بر آن سوار مي شود نيز به کار مي رود. اين بافته تماما روش "رندي" بافته شده و جنس تار آن از پنبه و جنس پود آن از پشم است. بافت وسط پيش سينه با عرض حدود ?? سانتيمتر در طرفين متوقف مي شود، ولي در وسط به شکل مثلثي ادامه مي يابد و به راس آن ختم مي شود.

وريس
وريس نوعي نوار منسوج و تسمه مانند است که در زندگي عشاير بختياري کاربردهاي زيادي دارد و اغلب به عنوان طناب (در عرضهاي متفاوت براي مصارف مختلف) مورد استفاده قرار مي گيرد. بختياريها براي بافت اين نوع محصول از شيوه خاصي بهره مي گيرند.


چوقا
چوقا که گاهي چوخا نيز تلفظ مي شود، نوعي عباي دهقاني است که زنان از پشم سفيد طبيعي مي بافند و داراي خطوط عمودي آبي تيره يا مشکي است که مردان بختياري آن را روي لباسهاي خود مي پوشند.
ماده اوليه چوقا پشم است که زنان بختياري آن را به گونه اي بسيار نازک و ظريف مي ريسند و روي دستگاههاي ساده بافت، نواري با عرض حدود ?? تا ?? سانتيمتر (بسته به اندازه مورد نظر) و طول ?/? متر، مي بافند. اين نوار از دو قسمت مساوي و متفاوت تشکيل مي شود.
بلندي چوقا تقريباً تا سر زانو مي رسد و جلوي آن کاملا باز است.
چوقا فاقد آستين است. بهترين نوع چوقا که توسط زنان کيارسي بافته مي شود به "کيارسي بف" معروف است و داراي بافت بسيار ظريف بوده و تار آنها از جنس پنبه است.
چوقا به صورت افقي و تک نفره است. براي اينکه نخ پشمي مورد استفاده در بافت چوقا ظريف و يکنواخت ريسيده شود، آن را به هنگام پره گرداندن (نخ ريسي) از سوراخي که روي ناخن بلند انگشت شست تعبيه شده است مي گذرانند.

LIDA
11-10-2011, 14:06
صنایع دستی استان بوشهرمحصولاتی مانند قالی ، گبه ، عبا ، گلیم ، حصیر ، سفال ، گیوه ، مشک ، دولچه ، زنبیل ، سبد ، تور ، سوزن دوزی ، نساجی و مصنوعات رودوزی شده اقدام کنند.● گبه بافی :
برجسته ترین صنعت دستی و خانگی استان بوسهر که تقریباً در بیشتر نقاط روستایی و حتی شهری رایج بوده و شغل اول یا حرفه دوم تعداد زیادی از خانوارها محسوب می شود ، بافت گبه است.● گلیم بافی :
تقریباً در بیشتر نقاط روستایی رایج است. فصل بافت گلیم معمولاً در زمستان می باشد و خانواده های روستایی در کنار سایر فعالیتهای کشاورزی و دامپروری ، از اوایل پاییز که فصل چیدن پشم گوسفندان آغاز می شود خود را برای شروع کار در زمستان آماده کرده و تدریجاً شستشوی ، ریسیدن پشم و رنگرزی را آغاز می کنند و در اوایل دیماه بکار بافت می پردازند. تار گلیم های روستایی اغلب از موی بز که دارای استحکام بیشتری می باشد انتخاب می شود. ولی پود مصرفی تماماً ار پشم است.


● لنج و قایق سازی ( گلافی):
لنج و قایق سازی از قدیمی ترین و مهمترین صنایع دستی بوشهر محسوب می شود که سابقه آن به دوره افشاریه می رسد. نیروی شاغل در این بخش منحصر به همان سازندگان لنج و قایق ( گلافان ) قدیمی می گردد. مصالح اولیه مورد نیاز چوبهای جنگلی مقاوم در مقابل رطوبت برای اسکلت و تخته های مرغوب هندی به نام ( سای ) برای بدنه آن است و بقیه از محل تأمین می شود.

LIDA
11-10-2011, 14:08
استان قزوين > > صنايع دستي


گلابتون دوزي

در گلابــتون دوزي هنــرمند، گل هاي برجسته را با رشته هاي نقره يا طلا بر روي وسايلي مانند :
جعبه لوازم آرايش،
جاي نماز، بقچه، روميزي
، مخدّه، پرچم هاي سوگواري و کفش هاي زنانه مي نشاند و زيبايي را به اوج مي رساند.


از اين هنر بيشتر در تهيه جهيزيه عروس و آراستن آن به انواع هنر سوزن دوزي و گلابتون دوزي بهره جسته مي شود.
فرش قزوين

شهرت جهاني فرش قزوين به خاطر نقش هاي اصيل و مرغوبيت جنس ( رنگ ثابت ، کيفيت خامه و تار و پود خوب و بافت هنرمندانه ) با وجود گرانبها بودن آن ، خواستاران فراواني را در تمام نقاط جهان به وجود آورده است.فرش هاي بافته شده در کارخانه هاي اعتماد و سلامت قزوين شاهکار اين صنعت محسوب مي شوند و اکنون نيزفرش قزوين به وسيله بازيابي نقش و طرح هاي اصيل ، مجددا“ رونق خود را بازيافته است.بافت فرش هاي ابريشمي دورويه و نقش برجسته نيز در نقاط مختلف استان انجام مي پذيرد.

LIDA
11-10-2011, 14:09
استان قزوين > > صنايع دستي

پن بافي (نوار بافي)

در گذشته بافت "پن" يا نوارهاي تزييني لباس در مناطق "رودبار شهرستان "و "الموت" بسيار رايج بود .اهالي اين منطقه با کشت محصولاتي نظير پنبه و تبديل آن ها به الياف نخي ، پارچه مورد نظر لباس هاي محلي خود را تهيه مي کردند.
اين لباس ها را هم نوارهاي تزييني که براي دور يقه ودامن لباس هاي زنانه به کار مي رفت ، تزيين مي کردند.
در گذشته "پن" را با نخ هاي ابريشمي مي بافتند، ولي امروزه براي بافت آن از نخ هاي نايلوني نيز استفاده مي کنند .
انواع نقوش روي پن عبارتند از : چهل چپر، چشم بلبل يا بيست و نه چپر، چشم خروس يا بيست و هشت چپر، هشت چپر يا مارپيچ يا نيم مداخل .

LIDA
11-10-2011, 20:12
دانستنی های شهر زاهدان


شهر زاهدان مركز استان سيستان و بلوچستان مي باشد . جمعيت اين شهر 752492 نفر بوده و ارتفاع آن از سطح دريا 9/1369 متر مي باشد .

جاذبه هاي گردشگري زاهدان

1- چهار راه رسولي : اين بازار به دليل تنوع كالا از ادويه و پوشاك تا ظروف و لوازم صوتي ، بسيار جاذب مي باشد ، البسه ، رايحه ، ادويه ، چاي و عطريات و مصنوعات وارداتي از شرق اين حس را در بازديد كننده بوجود مي آورد كه وارد كشورهاي شرقي ، ايران شده است .

2- مسجد جامع مكي : بزرگترين مسجد اهل سنت كشور مي باشد ، گچ بري و تزئينات مسجد منحصر به فرد و متأثر از معماري هندي است كه اين تأثير در تمامي مساجد اهل سنت استان مشهود است .

3- موزه مردم شناسي : اين موزه با جلوه هاي بسيار ديدني از فرهنگ منطقه ، ميتواند براي گردشگري داخلي و خارجي جاذب باشد .

4- معبد سيكها : معبد يا گودواره سيكها كه متعلق به سيكهاي هندي تبار مقيم زاهدان مي باشد ، در خيابان امام خميني اين شهر واقع شده است ، علاوه بر ساختمان معبد ، اجراي مراسم عبادي سيكها نيز داراي جذابيت براي گردشگر ميباشد .

5- تفرجگاه براسان : در فاصله 4 كيلومتري غرب زاهدان واقع است . اين تفرجگاه مشتمل بر پارك ، باغ وحش ، رستوران ، پيست اسب سواري و شتر سواري مي باشد .

6- كتابخانه استاد كامبوزيا : در فاصله 2 كيلومتري شمال شهر زاهدان واقع است و شامل زمينهاي زراعي ، باغها و كتابخانه و آرامگاه استاد اميرتوكل كامبوزيا مي باشد .


سوغات شهر : صنايع دستي شامل سكه دوزي يا آئينه دوزي ، سوزندوزي بلوچي ، البسه هندي و پاكستاني ، مصنوعات خارجي ، چاي و ادويه و ميوه هاي گرمسيري مثل موز ، انبه ، خرما ، نارگيل ، نارنگي ، پرتغال مي باشد .

LIDA
11-10-2011, 20:16
صنایع دستی و سوغات استان قم
قالي

عمده‌ترين فعاليت دستي در استان قم به قالي‌بافي اختصاص دارد. اين هنر نفيس، امروزه در قم باعث اشتغال ‌هزاران نفر شده است.
منبت کاري و درودگري

دست ساخته‌هاي چوبي استادان و هنرمندان استان قم، نظير منبت‌کاري روي ضريح‌ها، صندوق‌ها، درهاي زيارتگاه‌ها، خراطي پايه‌ي ميز و صندلي و... از جمله هنرهاي استادان قمي است که با استفاده از ابزار نجاري برروي چوب‌هاي مرغوب صورت مي‌پذيرد.

پوشش تالار آيينه‌ي حرم حضرت معصومه(س) و درِ تيمچه‌ي بزرگ بازار قم نمونه‌اي از اين هنر است. محصولات درودگري قم، در شهرهاي مختلف کشور توزيع مي‌شود.

سفالگري و سراميک سازي

وجود خاک مرغوب موجب رونق هنر سراميک‌سازي، سفالگري و آجرپزي در قم شده است.محصولاتي که از اين صنعت به‌دست مي‌آيد، به‌کمک دست و چرخ سفالگري ساخته و بعد پخته شده و پس‌از آن، نقاشي، کنده‌کاري و يا نقش‌هاي برجسته روي آن‌ها صورت مي‌گيرد و از لعاب مناسب براي پوشش سطح اشيا استفاده مي‌شود.

LIDA
11-10-2011, 20:17
خرمهره سازي


اولين لعاب چشم‌نواز تمدن بشري است که از حدود 6هزار سال پيش در ايران توليد مي‌شده است. محصولات خرمهره از جنس سيليس است و با لعابي از اکسيد مس و مواد ديگر پوشيده مي‌شود.امروزه خرمهره تنها در استان قم توليد مي‌شود. اين هنر دستي، در برخي كشورهاي صنعتي، به‌عنوان مهره‌ي شانس از مقبوليت خوبي برخوردار است، ليكن تا‌كنون توفيق دست‌يابي به اين بازار نصيب سازندگان آن نشده است.
سنگ‌تراشي و حجاري سنگ

اين صنعت شامل صنايعي مي‌شود که مواد اصلي آن‌را انواع سنگ‌ها، نظير فيروزه، سنگ مرمر، سنگ يشم، سنگ سياه و سفيد و... تشکيل مي‌دهد و به‌کمک ابزار و وسايل مختلف تراشيده يا حجاري مي‌شود.
استان قم با دارا بودن معادن غني سنگ‌هاي نيمه قيمتي با تنوع فراوان، موقعيتي مناسب در توليد فرآورده‌هاي سنگي نيمه قيمتي و تزييني دارد.

نگارگري و تذهيب

يکي از هنرهاي تزييني است که طيّ آن انواع نقش‌هاي خيالي و اسليمي و همچنين نقش‌هاي هندسي، گره‌سازي، نقش‌هاي جانوري و نقش گل و مرغ، طراحي و ترکيب، و پس از آن رنگ‌آميزي و قلم‌گيري مي‌شود.
خراطي روي چوب، مروار‌بافي، بافته‌هاي سنتي، رودوزي‌هاي سنتي، نقاشي سنتي، شيشه‌گري، معرّق‌کاري، انگشترسازي، تزيينات معماري، تزيينات پارچه‌اي، رنگرزي گياهي، قلم‌زني، معرّق ساقه‌ي گندم،گيوه‌دوزي، صحافي سنتي و چلنگري از ديگر صنايع‌دستي استان قم است.

LIDA
11-10-2011, 20:18
سوهان

سوهان نوعي شيريني خاص قم است که از ترکيب آرد، شکر، روغن، هل، زعفران و پسته ‌درست مي‌شود.
سوهان از معروف‌ترين سوغات استان قم است که پيشينه‌ي آن به دوران ناصرالدين‌شاه قاجار مي‌رسد.
سوهان قم به کشورهاي حوزه‌ي خليج فارس و ساير شهرهاي ايران به‌خصوص شهرهاي بزرگ صادر مي‌شود.سوغات‌هاي ديگر استان عبارتند از مهر، تسبيح، سجاده، انگشتر، صنايع دستي، معرّق‌کاري روي کاشي، ظروف و اشياي سراميکي و سفالي، صنايع چوبي و منبت‌کاري شده روي چوب، سبد‌بافي و حصيربافي، گيوه، فرش ابريشم و خوراکي‌هايي مانند انار، انجير، فندق، رب انار و حلوا‌شکري.
شهرستان قم،پس از تهران ،دومين رتبه‌ي چاپ و نشر كتب را دارا مي‌باشد. به‌همين دليل علاقه‌مندان به مطالعه (خصوصاً كتب مذهبي) كتاب‌هاي موردنياز خود را در سفر به قم تهيه مي‌كنند.

LIDA
11-10-2011, 20:28
ایران در چه زمینه هایی در جهان مقام اول را دارد؟


1. بیشترین تولید پسته

2. بیشترین تولید خاویار

3. بیشترین تولید خانواده توت

4. بیشترین تولید زعفران (80% کل تولید جهانی)

5. بیشترین تولید زرشک

LIDA
11-10-2011, 20:29
6. بیشترین تولید میوه آلویی (از قبیل شفت و گیلاس وغیره)

7. بالاترین دمای ثبت شده روی سطح زمین (70.7 درجه سانتیگرد در کویر لوت)

8. بیشترین تلفات انسانی در سرما و کولاک برفی (4000 نفر در کولاک سال 1350 کشته شدند، میزان بارش برف 8 متر در 5 روز)

9. بزرگترین وارد کننده گندم

10. بیشترین آمار فرار مغزها !

LIDA
11-10-2011, 20:29
11. بیشترین نسبت زن به مرد در مدارس و دانشگاه ها (1.23 زن در مقابل هر مرد)

12. بالاترین میزان تشعشات زمینی، با شدت سالانه 260 میلی سیورت در رامسر (مقایسه = یک عکس
رادیوگرام سینه 0.05 میلی سیورت، میدانهای اطراف چرنوبیل 25 میلی سیورت)

13. بیشترین تعداد زمین لرزه های بزرگ (بالای 5.5 ریشتر)

14. دقیق ترین تقویم دنیا (تقویم جلالی)

15. بیشترین مصرف مشتقات تریاک و هروئین (امریکا بیشترین مصرف کوکایین را دارد)

LIDA
11-10-2011, 20:30
16. بیشترین تعداد تغییر پایتخت در طول تاریخ (تهران سی و دومین پایتخت ایرانست)

17. کهن ترین کشور دنیا (تاسیس شده در 3200 سال قبل از میلاد مسیح)

18. میزبان بزرگترین جمعیت مهاجر جهان (اکثرا عراقی و افغانی)

19. بزرگترین تولید کننده فیروزه

20. بزرگترین منابع روی در جهان

LIDA
11-10-2011, 20:31
21. بزرگترین تولید کننده و صادر کننده فرش های دست بافت (75% کل تولید جهانی)

22. بیشترین شتاب پیشرفت تولید علم و تکنولوژی در جهان (340000% رشد در طول 37 سال 1349-1387، شتاب رشدی یازده برابر متوسط جهان در سال 1388, رشد سالانه کنونی 25.7%)

23. بزرگترین سیستم بانکی اسلامی (کل سرمایه 236 میلیارد دلار)

24. بالاترین میزان وابستگی به انرژی (بیشترین اتلاف انرژی در جهان)

25. بزرگترین منابع انرژی هیدروکربن (گاز و نفت با هم، با ارزش 14000 میلیارد دلار بر حسب قیمت جهانی 75 دلار هر بشکه نفت)

LIDA
11-10-2011, 20:34
26. بالاترین تناسب ذخایر به تولید برای نفت در جهان (با میزان تولید کنونی ایران معادل 89 سال ذخایر نفتی دارد)


27. ارزانترین پایتخت جهان (طبق تحقیق شبکه خبری سی ان ان تهران ارزانترین پایتخت جهانست)28. بزرگترین فوران چاه نفت در تاریخ (نشت چاه نفتی قم در سال 1335 سه ماه ادامه داشت با فوران روزی 125000 بشکه نفت، ارتفاع فوران 52 متر، مقایسه با نشت نفتی خلیج مکزیک و با خروج سه ماه 53000 بشکه در روز)29. بالاترین آلودگی دی اکسید گوگرد در هوای شهری


30. قدیمی ترین منبع مصنوعی یا ساختگی آبی جهان با قدمت 2700 سال (قنات گناد آباد هنوز هم آب 40.000 نفر را فراهم میکند)

LIDA
11-10-2011, 20:35
ایران در چه زمینه هایی در جهان مقام اول را دارد؟
31. بزرگترین مجموعه جواهرات در جهان (جوهرات شاهی ایران در موزه بانک مرکزی ایران بزرگترین گنجینه جوهرات جهانست)

32. کهن ترین امپراتوری جهان (هخامنشیان اولین ابرقدرت تاریخ بودند و در اوج قدرت بر 44% کل جمیعت جهان حکومت میکردند که این بالاترین درصد جمیعت تحت یک دولت در تاریخ هم هست)

33. بیشترین تعداد تلفات در جنگ شیمیایی (100.000 کشته و 100.000 زخمی در جنگ با صدام، ایران همچنین دومین رتبه تلفات تاریخ را بر اثر سلاح های کشتار دست جمعی بعد از ژاپن دارد)

34. بیشترین تعداد و تناسب مذهب شیعه در جهان (89% جمیعت ایران)

35. بالاترین رشد مصرف گاز طبیعی

36. بیشترین رشد تعداد خودروهای گازسوز

37. بیشترین عمل زیبایی انجام شده در جهان

38. بیشترین آمار طلاق در جهان

LIDA
13-10-2011, 09:27
هشت پدیده علمی-تخیلی که به حقیقت پیوسته اند۱- نامرئی شدن
در سال ۲۰۱۰ دو پیشرفت جالب در زمینه نامرئی سازی اشیا حاصل شد. اولی تولید نمونه های اولیه از نوعی پوشش بود که می توانست با کانالیزه کردن نور، محتویات خود را نامرئی کند.
نحوه کار بدین صورت است که این ماده که مانند یک ورقه فیلم نازک است، نور را به گونه ای دستکاری می کند که از اطراف ماده منحرف شده و دوباره به راهش ادامه می دهد تا به چشم ناظر برسد.به این ترتیب مشاهده کننده تنها نورهایی را می بیند که از پشت این ماده آمده اند و پس از دور زدن آن ماده دوباره به راه خود ادامه داده اند. دومی هم نمونه پیشنهادی سیستمی است که می تواند فضا-زمان را دستکاری کند.
البته این سیستم ربطی به مسافرت در زمان یا چنین چیزی ندارد. بلکه وظیفه آن سریع کردن حرکت نور در یک طرف و کند کردن حرکت آن در طرف دیگر است. به این ترتیب یک فاصله به وجود می آید که می تواند حرکت یک جسم را از نظر پنهان کند. بگذارید کمی بیشتر توضیح دهیم.فرض کنید ما یک تکه نوار الاستیک ۱۰ سانتی متری داریم و می خواهیم ۱ سانتی متر از وسط آن را ببریم (پنهان کنیم). کاری که انجام می دهیم این است که دو لبه تکه های قبل و بعد از این قطعه یک سانتی متری را به طرف هم می کشیم تا به هم برسند.
این همان کاری است که این سیستم با نور انجام می دهد، نور یک طرف جسم را کمی سریعتر و نور طرف دیگر را کندتر می کند، در نتیجه حرکت جسم دیده نمی شود. با توجه به سرعت بسیار بالای نور تغییری بسیار جزئی در این سرعت می تواند به خوبی حرکت یک جسم با سرعت کم و اندازه معمولی را از نظر پنهان کند.

LIDA
13-10-2011, 09:28
۲- تله پورت
به تازگی دانشمندان توانسته اند ذرات را بطور آنی در فاصله حدود ۱۶ کیلومتری جابجا کنند.این مقدار در مقایسه با چند سانتی متر یا چند متر رکوردهای قبلی، دستاورد بزرگی به شمار می رود. هر چند هنوز هیچ کسی نمی تواند مانند فیلمهای علمی-تخیلی از این سر دنیا به آن سر دنیا برود، اما شاید دور نباشد زمانی که نوه ها با دهان باز و چشمان گشاد از پدر بزرگهای خود بپرسند: "می رفتید مسافرت؟ مسافرت دیگه کجا بود؟"
۳- سلاحهای لیزری

بیشتر سلاحها در داستانهای علمی-تخیلی از لیزر یا اشعه های مشابه استفاده می کنند و از باروت و فشنگ در آنها خبری نیست.حالا نیروی دریایی امریکا این توپ لیزری را دارد که می تواند هواپیماهای کوچک و بدون سرنشین را سرنگون کند. بوئینگ هم نوعی سلاح لیزری را برای دفاع از هواپیماهای مسافربری طراحی کرده است که می تواند اهداف کوچک را نابود یا منحرف کند.۴- ربات های خانگی

دیگر داشتن خدمتکارانی از جنس آهن و پلاستیک در انحصار شخصیتهای داستانهای آسیموف نیست. امروزه ما شاهد انواع رباتهای نظافتچی، پیشخدمت، مراقبت کننده و حتی آشپز هستیم.همین دیروز بود که ربات شکلات ساز را هم خدمت تان معرفی کردیم. البته تا آن روز که این رباتها بخواهند اتحادیه کارگری تشکیل بدهند و بر علیه انسان ها شورش کنند خیلی وقت باقی است و فعلا شما می توانید با خیال راحت یکی از انواع مدلهای ربات خانگی را سفارش بدهید.

LIDA
13-10-2011, 09:29
۵- اشعه باربر
بله درست خواندید. اشعه ای که قرار است اشیا را جابجا کند. مثل همان هاله های نورانی که برای جابجایی موجودات فضایی به کار می روند.اخیرا دانشمندان توانسته اند با ایجاد یک هاله لیزری در اطراف ذرات کوچک شیشه آنها را به حرکت در آورند .
روش کار هم به این صورت است که این هاله هوای اطراف ذره را گرم می کند و با نشت هوای گرم از یک طرف هاله، مجموعه ذره و هاله قادر به حرکت با سرعت کم و در فاصله های نزدیک خواهند بود.

۶- آلومینیوم شفاف
این دقیقا همان ماده ای است که در مجموعه پیشتازان فضا معرفی شده بود. یک ورقه آلومینیوم مقاوم، نازک، سبک و در عین حال شفاف، آنقدر شفاف که بشود از ورای آن اشیا را دید.
این نوع آلومینیم که توسط آلمانی ها تولید شده است تا ۱۲۰۰ درجه حرارت را تحمل می کند و از استیل هم مقاوم تر است.

LIDA
13-10-2011, 09:30
۷- هوش مصنوعیپرفسور هنری مارک رم که یک پزشک و در عینحال مهندس کامپیوتر است، قول داده که تا سال ۲۰۱۸ پروژه ایجاد ذهن آگاه و هوشمند را به نتیجه برساند.
داستانهای علمی-تخیلی زیادی از « هوش مصنوعی » گرفته تا انیمیشن « وال-ای » در مورد خطرات ایجاد یک هوش مصنوعی و خارج شدن آن از کنترل هشدار داده اند.
شاید به همین خاطر است که بعضی رسانه ها دوست دارند اسم پرفسور هنری را بگذارند «دکتر فرانکشتاین جدید».
هرچند این ذهن مصنوعی اصلا شباهتی به هیولای فرانکشتاین ندارد، اما ممکن است خطرناک تر از آن از آب در بیاید‫.‬
بنابراین توصیه می کنیم تا ربات های خانگی به این هوش و حواس نرسیده اند، حتما سفارش تان را در بند ۴ تکمیل کنید. به هر حال هر چیزی چشم و گوش بسته اش بهتر است، حتی ربات.

LIDA
13-10-2011, 09:31
۸- حیات بیگانهدانشمندان برای جستجوی موجودات زنده در سیارات دیگر، همیشه به دنبال الگوهای حیات زمینی گشته اند. مثلا در جستجوی ردپایی از اکسیژن یا آب یا مواد آلی در سیارات دیگر بوده اند.
اما بعد از کشف نوع خاصی از حیات که به جای فسفر از آرسنیک استفاده می کند، تمام این تصورات دگرگون شد. در قسمتی از مجموعه پیشتازان فضا، فضانوردان یک موجود فضایی به نام هورتا را کشف می کنند که توسط دستگاه زنده یاب آنها قابل شناسایی نیست، چون در ترکیب بدن اش کربن نداشته و از سیلیکون تشکیل شده بود.
همچنین در بسیاری از داستانهای علمی-تخیلی موجودات فضایی خصوصیاتی متفاوت با انسانها دارند. مثلا بیگانگان در فیلم «نشانه ها» به سادگی با آب نابود می شوند.
یا در داستانهای دیگر با موجوداتی آشنا می شویم که از موادی غیر از اکسیژن تنفس می کنند. حالا کشف نوع جدید حیات روی زمین (توسط ناسا) نشان می دهد که نویسندگان داستانهای علمی-تخیلی، در مورد حیات واقع بین تر از دانشمندان بوده اند.

به قول یکی از دانشمندان ناسا «داستانهای علمی-تخیلی، منشاء الهام های زیادی برای ما هستند، بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید.»

LIDA
13-10-2011, 09:42
اطلاعات علمي شيمي
نیترات و نیتریت در آب و عوارض آن

نیتروژن بعنوان یک ماده مغذی ( کود) به مقدار زیاد در چمنزار وباغات و محصولات کشاورزی کاربرددارد علاوه بر کود، نیتروژن ،در خاک به فرم آلی از تجزیه گیاهان و حیوانات بوجود می آید .
فرمهای مختلف نیتروژن درخاک توسط باکتریها به نیترات (یون no۳)تبدیل میشود. مطلوب این است که نیتروژن به فرم نیترات جذب گیاهان شود.
به هر حال نیترات ، به راحتی با عبور آب از لایه های خاک به زمین نفوذ پیدا کرده و در اثر بارش یاآبیاری های شدید ، به ریشه گیاهان و نهایتاً به آبهای زیر زمینی می رسد.
نیترات در آبهای زیر زمینی یا از منابع نقطه ای مانند دفع فاضلاب ، دامداریها و یا منابع غیر نقطه ای مانند مصرف کود کشاورزی در پارک ها ، زمین های گلف ،‌چمن زارها و باغات نشا ت میگیردو یا طبیعی اتفاق میافتد.حفر چاه آب در محل مناسب و بهسازی آن میتواند در کاهش بار آلودگی به نیترات مؤثر باشد.

LIDA
13-10-2011, 09:43
روشی برای جداسازی مواد اجزای سازنده یک محلول
تقطیر

روشهای مختلفی برای جداسازی مواد اجزای سازنده یک محلول وجود دارد که یکی از این روشها فرایند تقطیر می‌باشد در روش تقطیر جداکردن اجزاء یک مخلوط ، از روی اختلاف نقطه جوش آنها انجام می‌گیرد.
تقطیر در عمل به دو روش زیر انجام می‌گیرد. روش اول شامل تولید بخار از طریق جوشاندن یک مخلوط مایع ، سپس میعان بخار ، بدون اینکه هیچ مایعی مجددا به محفظه تقطیر بازگردد.
در نتیجه هیچ مایع برگشتی وجود ندارد.در روش دوم قسمتی از بخار مایع شده به دستگاه تقطیر باز می‌گردد و به صورتی که این مایع برگشتی در مجاورت بخاری که به طرف مبرد می‌رود قرار می‌گیرد.
هر کدام از این روشها می‌توانند پیوسته یا ناپیوسته باشند.

LIDA
13-10-2011, 09:44
انواع تقطیرتقطیر ساده غیر مداوم : در این روش تقطیر ، مخلوط حرارت داده می‌شود تا بحال جوش درآید بخارهایی که تشکیل می‌شود غنی از جزء سبک مخلوط می‌باشد پس از عبور از کندانسورها (میعان کننده ها) تبدیل به مایع شده ، از سیستم تقطیر خارج می‌گردد. به تدریج که غلظت جزء سنگین مخلوط در مایع باقی مانده زیاد می‌شود، نقطه جوش آن بتدریج بالا می‌رود. به این ترتیب ، هر لحظه از عمل تقطیر ، ترکیب فاز بخار حاصل و مایع باقی مانده تغییر می‌کند.
تقطیر ساده مداوم : در این روش ، مخلوط اولیه (خوراک دستگاه) بطور مداوم با مقدار ثابت در واحد زمان ، در گرم کننده گرم می‌شود تا مقداری از آن بصورت بخار درآید، و به محض ورود در ستون تقطیر ، جزء سبک مخلوط بخار از جزء سنگین جدا می شود و از بالای ستون تقطیر خارج می‌گردد و بعد از عبور از کندانسورها ، به صورت مایع در می‌آید جزء سنگین نیز از ته ستون تقطیر خارج می‌شود. قابل ذکر است که همیشه جزء سبک مقداری جزء سنگین و جزء سنگین نیز دارای مقداری از جزء سبک است.


تقطیر تبخیر آنی (ناگهانی) : وقتی محلول چند جزئی مانند نفت خام را حرارت می‌دهیم، اجزای تشکیل دهنده آن بترتیب که سبکتر هستند، زودتر بخار می‌شود. برعکس وقتی بخواهیم این بخارها را سرد و دوباره تبدیل به مایع کنیم، هر کدام که سبکتر باشد دیرتر مایع می‌گردد. با توجه به این خاصیت ، می‌توانیم نفت خام را به روش دیگری که به آن "تقطیر آنی" گویند، تقطیر نماییم. در این روش ، نفت خام را چنان حرارت می‌دهیم که ناگهان همه اجزای آن تبدیل به بخار گردد و سپس آنها را سرد می‌کنیم تا مایع شود. در اینجا ، بخارها به ترتیب سنگینی ، مایع می‌شوند یعنی هرچه سنگین‌تر باشند، زودتر مایع می‌گردند و بدین گونه ، اجزای نفت خام را با ترتیب مایع شدن از هم جدا می‌کنیم.
تقطیر در خلا : با توجه به اینکه نقطه جوش مواد سنگین نفتی نسبتا بالاست و نیاز به دما و انرژی بیشتری دارد، و از طرف دیگر ، مقاومت این مواد در مقابل حرارت بالا کمتر می‌باشد و زودتر تجزیه می‌گردند، لذا برای جداکردن آنها از خلا نسبی استفاده می‌شود. در این صورت مواد دمای پایین‌تر از نقطه جوش معمولی خود به جوش می‌آیند. در نتیجه ، تقطیر در خلا ، دو فایده دارد: اول این که به انرژی و دمای کمتر نیاز است، دوم اینکه مولکولها تجزیه نمی‌شوند. امروزه در بیشتر موارد در عمل تقطیر ، از خلا استفاده می‌شود. یعنی این که: هم تقطیر جزء به جزء و هم تقطیر آنی را در خلا انجام می‌دهند.


تقطیر به کمک بخار آب : یکی دیگر از طرق تقطیر آن است که بخار آب را در دستگاه تقطیر وارد می‌کنند در این صورت بی آنکه خلاء‌ای ایجاد گردد، اجزای نفت خام در درجه حرارت کمتری تبخیر می‌شوند. این مورد معمولا در زمانی انجام می‌شود که در نقطه جوش آب ، فشار بخار اجزای جدا شونده بالا باشد تا به همراه بخار آب از مخلوط جدا گردند.

تقطیر آزئوتروپی : از این روش تقطیر معمولا در مواردی که نقطه جوش اجزاء مخلوط بهم نزدیک باشند استفاده می‌شود، جداسازی مخلوط اولیه ، با افزایش یک حلال خاص که با یکی از اجزای کلیدی ، آزئوتوپ تشکیل می‌دهد امکان‌پذیر است. آزئوتروپ محصول تقطیر یا ته مانده را از ستون تشکیل می‌دهد و بعد حلال و جزء کلیدی را از هم جدا می‌کند. اغلب ، ماده افزوده شده آزئوتروپی با نقطه جوش پایین تشکیل می‌دهد که به آن شکننده آزئوتروپ می‌گویند. آزئوتروپ اغلب شامل اجزای خوراک است، اما نسبت اجزای کلیدی به سایر اجزای خوراک خیلی متفاوت بوده و بیشتر است.

مثالی از تقطیر آزئوتروپی استفاده از بنزن برای جداسازی کامل اتانول از آب است، که آزئوتروپی با نقطه جوش پایین با 6/95% وزنی الکل را تشکیل می‌دهد. مخلوط آب- الکل با 95% وزنی الکل به ستون تقطیر آزئوتروپی افزوده می‌شود و جریان جریان غنی از بنزن از قسمت فوقانی وارد می‌شود. محصول ته مانده الکل تقریبا خالص است وبخار بالایی یک آزئوتروپی سه‌گانه است. این بخار مایع شده، به دو فاز تقسیم می‌شود. لایه آلی برگشت داده شده، لایه آلی به ستون بازیافت بنزن فرستاده می‌شود. همه بنزن و مقدار الکل در بخار بالایی گرفته شده، به ستون اول روانه می‌شوند. جریان انتهایی در ستون سوم تقطیر می‌شود تا آب خالص و مقداری آزئوتروپ دوگانه از آن بدست آید.

LIDA
13-10-2011, 09:44
انواع تقطیرتقطیر ساده غیر مداوم : در این روش تقطیر ، مخلوط حرارت داده می‌شود تا بحال جوش درآید بخارهایی که تشکیل می‌شود غنی از جزء سبک مخلوط می‌باشد پس از عبور از کندانسورها (میعان کننده ها) تبدیل به مایع شده ، از سیستم تقطیر خارج می‌گردد. به تدریج که غلظت جزء سنگین مخلوط در مایع باقی مانده زیاد می‌شود، نقطه جوش آن بتدریج بالا می‌رود. به این ترتیب ، هر لحظه از عمل تقطیر ، ترکیب فاز بخار حاصل و مایع باقی مانده تغییر می‌کند.
تقطیر ساده مداوم : در این روش ، مخلوط اولیه (خوراک دستگاه) بطور مداوم با مقدار ثابت در واحد زمان ، در گرم کننده گرم می‌شود تا مقداری از آن بصورت بخار درآید، و به محض ورود در ستون تقطیر ، جزء سبک مخلوط بخار از جزء سنگین جدا می شود و از بالای ستون تقطیر خارج می‌گردد و بعد از عبور از کندانسورها ، به صورت مایع در می‌آید جزء سنگین نیز از ته ستون تقطیر خارج می‌شود. قابل ذکر است که همیشه جزء سبک مقداری جزء سنگین و جزء سنگین نیز دارای مقداری از جزء سبک است.


تقطیر تبخیر آنی (ناگهانی) : وقتی محلول چند جزئی مانند نفت خام را حرارت می‌دهیم، اجزای تشکیل دهنده آن بترتیب که سبکتر هستند، زودتر بخار می‌شود. برعکس وقتی بخواهیم این بخارها را سرد و دوباره تبدیل به مایع کنیم، هر کدام که سبکتر باشد دیرتر مایع می‌گردد. با توجه به این خاصیت ، می‌توانیم نفت خام را به روش دیگری که به آن "تقطیر آنی" گویند، تقطیر نماییم. در این روش ، نفت خام را چنان حرارت می‌دهیم که ناگهان همه اجزای آن تبدیل به بخار گردد و سپس آنها را سرد می‌کنیم تا مایع شود. در اینجا ، بخارها به ترتیب سنگینی ، مایع می‌شوند یعنی هرچه سنگین‌تر باشند، زودتر مایع می‌گردند و بدین گونه ، اجزای نفت خام را با ترتیب مایع شدن از هم جدا می‌کنیم.
تقطیر در خلا : با توجه به اینکه نقطه جوش مواد سنگین نفتی نسبتا بالاست و نیاز به دما و انرژی بیشتری دارد، و از طرف دیگر ، مقاومت این مواد در مقابل حرارت بالا کمتر می‌باشد و زودتر تجزیه می‌گردند، لذا برای جداکردن آنها از خلا نسبی استفاده می‌شود. در این صورت مواد دمای پایین‌تر از نقطه جوش معمولی خود به جوش می‌آیند. در نتیجه ، تقطیر در خلا ، دو فایده دارد: اول این که به انرژی و دمای کمتر نیاز است، دوم اینکه مولکولها تجزیه نمی‌شوند. امروزه در بیشتر موارد در عمل تقطیر ، از خلا استفاده می‌شود. یعنی این که: هم تقطیر جزء به جزء و هم تقطیر آنی را در خلا انجام می‌دهند.


تقطیر به کمک بخار آب : یکی دیگر از طرق تقطیر آن است که بخار آب را در دستگاه تقطیر وارد می‌کنند در این صورت بی آنکه خلاء‌ای ایجاد گردد، اجزای نفت خام در درجه حرارت کمتری تبخیر می‌شوند. این مورد معمولا در زمانی انجام می‌شود که در نقطه جوش آب ، فشار بخار اجزای جدا شونده بالا باشد تا به همراه بخار آب از مخلوط جدا گردند.

تقطیر آزئوتروپی : از این روش تقطیر معمولا در مواردی که نقطه جوش اجزاء مخلوط بهم نزدیک باشند استفاده می‌شود، جداسازی مخلوط اولیه ، با افزایش یک حلال خاص که با یکی از اجزای کلیدی ، آزئوتوپ تشکیل می‌دهد امکان‌پذیر است. آزئوتروپ محصول تقطیر یا ته مانده را از ستون تشکیل می‌دهد و بعد حلال و جزء کلیدی را از هم جدا می‌کند. اغلب ، ماده افزوده شده آزئوتروپی با نقطه جوش پایین تشکیل می‌دهد که به آن شکننده آزئوتروپ می‌گویند. آزئوتروپ اغلب شامل اجزای خوراک است، اما نسبت اجزای کلیدی به سایر اجزای خوراک خیلی متفاوت بوده و بیشتر است.

مثالی از تقطیر آزئوتروپی استفاده از بنزن برای جداسازی کامل اتانول از آب است، که آزئوتروپی با نقطه جوش پایین با 6/95% وزنی الکل را تشکیل می‌دهد. مخلوط آب- الکل با 95% وزنی الکل به ستون تقطیر آزئوتروپی افزوده می‌شود و جریان جریان غنی از بنزن از قسمت فوقانی وارد می‌شود. محصول ته مانده الکل تقریبا خالص است وبخار بالایی یک آزئوتروپی سه‌گانه است. این بخار مایع شده، به دو فاز تقسیم می‌شود. لایه آلی برگشت داده شده، لایه آلی به ستون بازیافت بنزن فرستاده می‌شود. همه بنزن و مقدار الکل در بخار بالایی گرفته شده، به ستون اول روانه می‌شوند. جریان انتهایی در ستون سوم تقطیر می‌شود تا آب خالص و مقداری آزئوتروپ دوگانه از آن بدست آید.

LIDA
13-10-2011, 09:46
فرمول تهیه رنگهاي نساجيرنگ آبي : هيدرو سولفيد 1 كيلو - سود 500 گرم - نيل 200 گرمرنگ سرمه اي : هيدرو سولفيد 1 كيلو - سود 500 گرم - نيل تا 2.5 كيلو - روناس 200 گرمرنگ ساقه اي : هيدرو سولفيد 1 كيلو - سود 500 گرم - نيل 20 گرم - برگ مو 3 كيلو -اسپرك 600 گرم - زاج سفيد 2 كيلورنگ عبايي : زاج سفيد 6 كيلو- پوست بيروني گردو 12 كيلو - برگ مو 12 كيلو - روناس 12 كيلورنگ بژ- زاج سفيد 6 كيلو - پوست گردو 5 كيلو - روناس 3.5 كيلو - سود 1 كيلو

LIDA
13-10-2011, 09:49
فرمولاسيون محصولات شيميايي
كامپاند هاي ضد مه گرفتگي
دترجنت نان يونيك 0.3
پلي اكسي اتيلن (مونو استئارات) 8 با رواداري 2
پلي اكسي اتيلن (مونو اولئات ) 20 با رواداري 5
مينرال اسپيريت تا 100
در صد ها همه حجمي هستند.

محلول ضد يخ
اتيلن گلايكل 54.95 54.95 54.95
آب بدون يون 31.9 31.9 31.9
متيل سلو سلو 9.7
اتيل سلو سلو 9.7
متيل كاربيتول 9.7
سديم تترا بورات 2.5 2.5 2.5
تري سديم فسفات 0.4 0.4 0.4
نمك سديم مركاپتوبنزو تيازول 0.5 0.5 0.5
ضد كف 0.05 0.05 0.05

پلي اكسي الكيلن گلايكول بعنوان ضد يخ در اينجا مصرف ميشود


سيال ديفراست
1و 2 گليكول 88 در صد وزني
آب 9 تا 10
فسفات پتاسيم دي بازيك 0.9 تا 1.1
سديم دي(2 اتيل هگزيل) 0.45تا 0.55

LIDA
13-10-2011, 09:50
هیدروکربن های اروماتیک
مشتقات بنزن با فشار بالا و نقطه جوش پایین هستند که با افزایش وزن مولکولی افزایش می یابد . این حلال دارای دانسیته بخار بالا هستند . بیشتر این ترکیبات به عنوان مواد شمیایی اولیه یا واسطه در ترکیبات دیگر بکار می روند. حلالهای الی همچنین در هزاران صنعت وشغل مثل :تولید رنگ ،رزین ومواد دارویی ،چاپ ، سریش و چسبها و ساخت لاستیک و… بکار می رود.

ترکیبات اروماتیک معمول استفاده شده شامل تولوئن ،بنزن ،زایلن ،استیرن ،اتیل بنزن ،مونوکلروبنزن (mcb ) وتری متیل بنزن می باشد.

بیشتر حلالهای اروماتیک تجاری نقطه جوشی دارند که خیلی کمتر از صفر درجه و بشتر از 200 درجه سانتیگراد نمی باشد
.اگر نقطه جوش یک حلال خیلی بالاوفشار بخار آن خیلی کم باشد جداسازی حلال از موادی که برای حل کردن استفاده می شود بسیار دشوار خواهد بود.بنابراین بسیاری از حلالهای الی در دمای اتاق مایع هستند .

حلالهای الی بوسیله خصوصیت غیر قطبی وحلالیت بالا در چربی توصیف می شوند . این حلالها به فراوانی در مخلوطهایی در محیطهای شغلی مثل ترکیبات تولوئن ، بنزن ، استیرن ،اتیل بنزن ، تری متیل بنزن و زایلن استفاده شده است .

نفتالن ، اگر چه یک ترکیب اروماتیک است حلال نیست ، جامدی کریستالی ، سفید رنگ دافع بید و با فراریت بالا می باشد . حلالهای اروماتیک به اسانی از تصفیه نفت خام و زغال مشتق می شود وقتی زغال در فقدان هوا گرم می شود به ترکیبات فراری شامل گاز زغال وقطران زغال شکسته می شود . باقیمانده این پروسه کک نامیده می شود .

تقطیر قطران زغال منجر به تولید ترکیباتی مثل تولوئن ،بنزن ،زایلن ، فنول ها ، کروزول ، نفتالن می شود.ترکیبات اروماتیک همچنین می تواند توسط فرایند های کاتالیکی که در ان هیدروکربن های الیفاتیک در دماهای بالا وفشار بالا برای دهیدروژنه کردن ترکیبات وشکل گیری ساختارهای حلقوی هیدروکربن های اروماتیک بکار می رود ایجاد می شوند .

LIDA
14-10-2011, 17:56
بارداریهای پر خطر – بچه خوره یا مولدر سلسله مقالات بارداریهای پر خطر در این مقاله به مبحث ( بچه خوره یا مول ) می پردازیم ( مقالات قبلی استفراغ وخیم حاملگی و عقب ماندن رشد جنین در داخل رحم و زایمان دیررس و زایمان زودرس و سقط جنین ) از این سلسله مقالات ( بارداریهای پر خطر)را هم می توانید مطالعه فرمایید ) .
بچه خوره ( مول ) :
تعریف : عارضه ای است که به علت رشد غیر طبیعی جفت در بارداری ایجاد می شود. احتمال ایجاد آن در خانمهای زیر ۱۸ سال و بالای ۴۵ سال بیشتر است. بچه خوره در ۲/۸% موارد به سرطان تبدیل می شود .

علائم :
یکی از شایعترین علامتها در بچه خوره یا مول خونریزی است .در بچه خوره اندازه رحم از حد طبیعی بزرگتر است ( نسبت به سن سن حاملگی ) و به دلیل جنینی وجود ندارد صدای قلب جنین شنیده نمی شود .یکی از مشکلات در این عارضه استفراغ وخیم حاملگی است که باید مادر به پزشک مراجعه کند .در ضمن بعلت خونریزی زیاد ممکن است مادر دچار کمخونی شود.

LIDA
14-10-2011, 17:57
درمان :
۱ – بیمار باید سریعا به پزشک مراجعه کند.

۲ – محتویات داخل رحم ( جفتی که بطور غیر طبیعی رشد کرده است ) توسط کورتاژ خارج می شود .

۳ – اگر مادر باردار سنش بالا باشد و فرزند دیگری نخواهد، رحم در آورده شود .

۴ – تا یکسال بعد از کورتاژ باید بیمار جهت کنترل به پزشک مراجعه کند.

۵ – اگر مادر باردار rh نفی باشد باید آمپول روگام زده شود.

۶ – بعد از خروج محتویات رحم در بچه خوره ، تست حاملگی بعد از مدتی منفی می شود .

۷ – بیمار باید تا یکسال بعد از منفی شدن تست حاملگی باردار نشود.

LIDA
14-10-2011, 17:59
قرص ضدپیری


ایمدین روش جدیدی در مراقبت پوست می باشد که پوست را از درون بازسازی کرده و آن را جوان می نماید.از سال ۱۹۹۵ نزدیک به ۱۱ سال است که ایمدین در سراسر دنیا ( از ایالات متحده آمریکا تا انگلستان و اتحادیه اروپا ) توزیع و تغییرات شگرفی در بهبود پوست ایجاد نموده است.
این محصول مورد تأیید دانشمندان و متخصصین پوست سراسر جهان می باشد و در بیش از هفتاد کشور مورد استفاده قرار گرفته است.ایمدین پیشرفته ترین قرص ضد پیری است که تا به حال تولید شده است و برای زندگی شهری که مملو از آلودگی هوا، دود سیگار و استرس می باشد، بسیار مناسب است.در این قرص از کمپلکس دریایی(Biomarine Complex)، لیکوفنس جی.اس (Lycophence GS)و ویتامین C استفاده شده است.اثر همزمان موارد فوق که در پژوهش های متعدد مورد تأیید علمی قرار گرفته است موجب می شوند پوست جوان و مقاوم تر گردد.

[B]

LIDA
14-10-2011, 18:02
ترکیبات ایمدینکمپلکس دریایی : از نوعی ماهی تهیه می گردد که ساختار پروتئینی بدن آن بسیار شبیه پوست انسان است. عصاره پروتئینی ماهی موجب بازسازی پوست به صورت اختصاصی می گردد. پس از مدتی لک های ناشی از پیری کاهش می یابد و ظاهر مویرگ های قابل رؤیت، بهبود می یابد.لیکوفنس جی.اس: شامل دو ماده ضد رادیکال آزاد (Anti-oxidant) فوق العاده قوی می باشد:


لیکوپن ( عصاره گوجه فرنگی رسیده ) :
خاصیت ضد رادیکال آزاد آن صد برابر بیشتر از ویتامین E است.
عصاره هسته انگور : مطالعات بسیار وسیعی روی آن صورت گرفته است که نشان می دهد ماده مؤثر موجود در آن ۵۰ برابر قوی تر از ویتامین E و ۲۰ برابر مؤثرتر از ویتامین C می باشد.عصاره هسته انگور همراه با ویتامین C موجب خنثی شدن آنزیم های تخریب کننده پوست می گردد و به این ترتیب از پیری زودرس جلوگیری می نماید.ویتامین C : ویتامین C موجود در ایمدین به صورت طبیعی از گیاه آسرولا(Acerola) گرفته شده است که در ساخت کلاژن های جدید کاربرد بسیار زیادی دارد.

LIDA
14-10-2011, 18:03
اثرات معجزه آسای ایمدین :- به محض استفاده از قرص، روند پیری پوست متوقف می شود.

- موجب افزایش میزان رطوبت پوست می گردد.

- به صورت قابل مشاهده ای از میزان چین و چروک های پوست می کاهد.

- عروق سطحی قابل رؤیت پوست و لک های ناشی از سن را کاهش می دهد.

- پوست را روشن، شاداب و جوان تر می سازد.

- اجزای پوست را از تخریب باز می دارد و ساختار پوست را بهبود می بخشد.

- انرژی شخصی را بدون هیچگونه تغییری در وزن افزایش می دهد.

- از بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری می کند.

- ضد سرطان می باشد.

*نکته : مصرف همزمان ایمدین با ویتامین هایی نظیر e،c،d و کلسیم و داروها تداخلی ندارد.
نکته : آقایانی هم که علاقمندند شاداب و سرحال باشند می توانند از ایمدین استفاده کنند.
روش مصرف : روزی دو قرص( یکی صبح و یکی شب و یا دو قرص با هم ) را با یک لیوان آب میل کنید.

LIDA
14-10-2011, 18:22
دانستنی هایی در مورد حیوانات


سگ های خالدار (.... دلماسین) در بدو تولد خال ندارند.


جغد تنها پرنده ای است که برای پلک زدن، پلک بالایی خود را پایین می آورد. بقیه پرندگان پلک پایین خود را بالا می برند.خروس ها نمی توانند در صورت نبستن چشمان خود، قوقولی قوقو کنند.


وقتی اسب های آبی ناراحت می شوند، عرقشان به رنگ قرمز درمی آید.
سگ های .... German Sheperd بیش از هر .... دیگر انسان را گاز می گیرند.

LIDA
14-10-2011, 18:22
دانستنی هایی در مورد حیوانات


سگ های خالدار (.... دلماسین) در بدو تولد خال ندارند.


جغد تنها پرنده ای است که برای پلک زدن، پلک بالایی خود را پایین می آورد. بقیه پرندگان پلک پایین خود را بالا می برند.خروس ها نمی توانند در صورت نبستن چشمان خود، قوقولی قوقو کنند.


وقتی اسب های آبی ناراحت می شوند، عرقشان به رنگ قرمز درمی آید.
سگ های .... German Sheperd بیش از هر .... دیگر انسان را گاز می گیرند.

LIDA
14-10-2011, 18:29
توانایی تحمل تشنگی در موش خرما بیشتر از شتر است.

فک گربه ها به طرفین حرکت نمی کند.


یکی از دلایل خوابیدن زیاد بچه گربه ها این است که هورمون رشد در آنها فقط موقع خواب ترشح می شود.لاک پشت ها قادر به تنفس و بو کردن از طریق مقعد خود هستند.اختاپوس ها چیزی به نام نقطه کور دید ندارند.

LIDA
15-10-2011, 21:05
علائم سياتيك چيست؟درد سياتيك در سرتاسر عصب سياتيك و يا در قسمت عمقي باسن، همراه با دردي كه به سمت پاها و گاهي تا انگشتان پيش مي‌رود، حس مي‌شود. گاهي درد با احساس سوزش، مورمور شدن يا كرخت شدن و گاهي با ضعف عضلاني همراه مي‌شود.

درد سياتيك معمولاً در يك زمان مشخص فقط در يك پا حس مي‌شود. گاهي اوقات، حسي مانند يك شوك‌الكتريكي در طول عصب حس مي‌شود.دامنه درد از يك درد ملايم تا درد غير قابل تحمل متغير است. درد سياتيك اغلب هنگامي كه عطسه و يا سرفه مي‌كنيد يا هنگام استفاده از توالت، يا در هنگام نشستن، حس مي‌شود و ممكن است با درد كمر و قسمت‌هاي پاييني پشت همراه شود.
بيشتر مشكلات سياتيكي، در عرض چند هفته بهبود يافته و منجر به آسيب‌هاي دائم نمي‌شود. اگر پس از چند هفته درد شما بهبود نيافت به پزشك خود مراجعه كنيد.اگر كنترل ادرار و مدفوع خود را از دست داديد و يا مشكلاتي از قبيل درد مزمن، ضعف ماهيچه‌ها و احساس كرخت شدن داريد، فوراً اقدامات پزشكي را انجام دهيد.

LIDA
15-10-2011, 21:09
2ـ برآمدگي استخواني (osteophytes)خار استخواني يا استئوفيت، رشد زياد استخوان به سمت لبه مفاصل است.خار استخوان در جاهايي كه غضروف از بين رفته است (مثلاً در آرتريت) و يا دو استخوان كه در تماس با هم هستند و روي هم مي‌لغزند، ايجاد مي‌شود.در تلاش براي محافظت از بدن، استخوان جديد در قسمت لبه مفاصل تشكيل مي‌شود.اين اتفاق همان خار استخواني (bone spurs) است. استخوان‌هاي برآمده به خودي خود دردناك نيستند، ولي متأسفانه اين استخوان‌هاي برآمده ممكن است با استخوان‌ها و اعصاب اطراف، تماس داشته و منجر به مشكلاتي شوند.در ستون فقرات، استخوان‌هاي برآمده مي‌توانند فضايي را كه به طور معمولي براي اعصاب ايجاد شده است، اشغال كنند كه نتيجه آن سياتيك است.

LIDA
15-10-2011, 21:10
3ـ piriformis syndrome


سندرم پيريفرميس يك علت نامعلوم سياتيك است. Piriformis ماهيچه‌اي است كه در قسمت عمقي زير ماهيچه سريني باسن قرار دارد.نقش اين ماهيچه چرخش خارجي استخوان باسن و حفظ تعادل و توازن آن است.عصب سياتيك دقيقاً از زير اين ماهيچه عبور مي‌كند. سندرم پيريفرميس هنگامي رخ مي‌دهد كه ماهيچه پيريفرميس سفت و محكم و يا دچارگرفتگي (spasm) يا آماس شود.وقتي اين اتفاق مي‌افتد به عصب سياتيك كه در زير اين ماهيچه است فشار وارد مي‌شود.تقريباً از هر 7 نفر، يك نفر عصب سياتيك به جاي اينكه از زير ماهيچه عبور كند از ميان آن عبور مي‌كند و اين افراد مستعد مشكلات مربوط به عصب سياتيك خواهند بود.

LIDA
15-10-2011, 21:15
4ـ تنگي مجراي مهره ناحيه كمر


(lumbar spinal stenosis)
stenosis يعني تنگ و باريك شدن و lumbar spinal stenosis به معناي تنگ و باريك شدن فضا‌هاي در بردارنده اعصاب ناحيه كمر مي‌باشد و اين باعث فشار آوردن بر عصب مي‌شود كه ممكن است موجب احساس درد در كمر، درد در طول عصب سياتيك و ضعف عضلاني شود.اگر اين فضاي مهره‌اي در شما نيز تنگ باشد شما هم اكثر اوقات مستعد چنين دردي خواهيد بود و به محض راه رفتن احساس درد كمر و كرختي در پاي خود مي‌كنيد. افراد مسن نسبت به جوان‌ترها بيشتر تحت تأثير اين عارضه قرار دارند.
5ـ spondylolistesis
در اين قمست يك مهره روي مهره پاييني خود مي‌لغزد و ستون مهره‌ها را از حالت طبيعي خود خارج كرده، منجر به وارد شدن فشار به عصب سياتيك مي‌شود.
در بزرگسالان مهره 4 و 5 كمري (l4 , l5) بيشتر تحت تأثير قرار مي‌گيرند كه درنتيجه مهره 4 روي مهره 5 حركت مي‌كند.
اسپونديلوليستزيس معمولاً به دنبال بيماري‌هاي مزمن ستون فقرات مثل ورم مفاصل (arthritis) رخ‌مي‌دهد.
6ـ بارداري (pregnancy)
بارداري نيز مي‌تواند يكي از علل فشار بر عصب سياتيك باشد.
علل ديگر:

سياتيك ممكن است بر اثر توده‌‌هايي روي طناب نخاعي و يا ريشه‌ي اعصاب ايجاد شود. احساس درد در كمر كه به قسمت باسن و پاها گسترش مي‌يابد، از دست دادن كنترل ادرار و مدفوع يا ضعف ماهيچه‌اي ممكن است نتيجه تومورهاي نخاعي باشند. هم‌چنين آسيب به ستون فقرات (مثلاً در تصادف) ممكن است منجر به سياتيك شود.

LIDA
17-10-2011, 11:13
[b]ابداع پارچه ای که در آب حل می شود!دانشمندان نوعى پارچه ى قابل انحلال در آب ابداع کرده اند که پس ى از پوشیده شدن به راحتى در آب حل شده و از بین مى رود.دانشجویان مهندسى و مد دانشگاهى درانگلستان با استفاده از این پارچه لباس عروسى ساخته اند که از پنج قطعه برخوردار بوده و از ماده ى قابل تجزیه اى به نام الکل پلى وینیل تشکیل شده است (ماده اى که امکان حل شدن پارچه را در آب بدون وارد آوردن آسیب به محیط زیست، به وجود خواهد آورد.)

با این حال چنین لباس سازگار با محیط زیست براى مصرف کننده ى آن خسارت هایی نیز دربر دارد، زیرا فرد باید براى جلوگیرى از ورود قطره هاى آب باران در روزهاى بارانى به لباس، چترى بر سر داشته باشد.


دانشجویان خالق این لباس هدف اصلى خود را اتحاد میان هنرو تکنولوژى براى کشف امکان استفاده از مواد جایگزین در صنعت لباس و پارچه عنوان کردند تا به این شکل از آثار منفى صنعت مد بر محیط زیست کاسته شود.
تولید برق از فشار انگشت!

دانشمندان کره اى با استفاده از فناورى نانو روشى یافته اند که صفحه های نمایشگرهاى لمسى مى توانند فشار انگشت را به ا نرژى الکتریکى تبدیل کنند.این محققان موفق شدند روى یک غشاى پلاستیکى، الکترودهاى شفاف و انعطاف پذیرى را چاپ کنند و این نمایشگر لمسى جدید را بسازند.تولید انرژى الکتریکى در این نمایشگر به خاطر « اثر فیزیوالکتریک » به دست مى آید. در روش « اثر فیزیوالکتریک » از خاصیت ماده اى استفاده مى شود که اکر تحت یک فشار مکانیکى قرارگیرد، توانایی ساخت پتانسیل الکتریکى را دارد.

LIDA
17-10-2011, 11:15
۱۰ نکته جالب و خواندنی درباره نوکیا
۱- صدای زنگ مخصوص نوکیا به نام ” Nokia tune” ، آهنگی است که در حقیقت ” گرین والس” نام دارد و توسط آهنگساز معروف اسپانیانی به نام فرانسیسکو تارگ در قرن ۱۹ میلادی نواخته شده است. در ابتدا این آهنگ با همان نام گرین والس بر روی گوشه های نوکیا بود. اما از سال ۱۹۹۸ بعد از آن که این صدا به صدای آهنگ نوکیا معروف شد به نام فعلی تغییر پیدا کرد.
۲- اولین ارتباطی که از طریق GSM ، سیستم ارتباطات جهانی برقرار شد، در سال ۱۹۹۱ در هلسینکی با حمایت شبکه نوکیا بود که برای نخست وزیر فینلند، هری هلکری، توسط گوشی نوکیا صورت گرفت.۳- درحال حاضر نوکیا بزرگترین تولید کننده دوربین های دیجیتال به شمار می‌رود، زیرا با توجه به دوربین های ویژه موبایل توانسته است گوی سبقت را از تولید کنندگان قدیمی دوربین ها برباید.۴- صدای مخصوصی که برای صدای پیام های کوتاه در گوشی های نوکیا است عینا صدای دستگاه تلگراف به هنگام زدن کلمه sms است. همچنین صدای تلگراف به هنگام درج عبارت “connecting people”، با روند تصاعدی صدای زنگ ها مشابهت دارد.connecting people، به معنای به هم رساندن انسان ها است و شعار شرکت نوکیا می‌باشد. صدای استاندارد (Standard) نیز در این گوشی ها با صدای M(message) در تلگراف ها یکی است.
۵- فونت یا همان نوع حرف که در نوکیا به صورت شرکتی در آمده است و در کلیه بخش های راهنمایی، نوشتاری این گوشی ها کاربرد دارد AgfaMonotype Nokia Sans font نام دارد که توسط اریک اسپیکرمن طراحی شده است.

LIDA
17-10-2011, 11:16
۶- در آسیا، رقم ۴ هرگز برای نام هیچ یک از مدل های گوشی نوکیا عنوان نشده است زیرا در بیشتر مناطق جنوبی و شرق آسیا عدد ۴ ، عدد بدشانسی است.
۷- نوکیا در سال ۲۰۰۶ ، در لیست مجله فورچن به عنوان قابل تحسین ترین شرکت ها در رده بیستم ایستاد. در حالی که مقام اول در زمینه شبکه های ارتباطی را کسب کرده بود و چهارمین رده را در شرکت های غیر آمریکایی.
۸- بر خلاف سایر گوشی های مدرن امروز در بازار، گوشی های نوکیا از زمانی که ارتباط برقرار می‌شود ، زمان مکالمه را ثبت نمی کند بلکه از همان زمانی که شروع به تماس گرفتن می کنید ، زمان مکالمه محسوب می‌شود (البته به غیر از گوشی های سری ۶۰ مانند ۶۶۰۰).

۹- گاهی نوکیا را با نام آیکون (aikon) صدا می‌ کنند . البته کلمه آیکون برای کسانی که از نوکیا استفاده نمی‌کنند و محققین در زمینه نرم افزارهای کامپیوتری معنی دیگری دارد.
۱۰- نام شهری که نوکیا در آن متولد شده از رودی که از این شهر می گذرد گرفته شده است. این شهر که خود نیز نوکیا نام دارد، نام رودی که از آن عبور می‌کند “نوکیان ویرتا” است. این نام نیز خود از کلمه قدیمی در زبان فنلادی گرفته شده است که به معنای سمور سیاه است که البته در محتوای کلمه بیشتر معنی غم واندوه می‌دهد

LIDA
17-10-2011, 11:23
۱۰ نکته امنیتی هنگام استفاده از اینترنت بانک
. تا جایی که امکان دارد در مراکز عمومی نظیر کافی نت ها یا مکان هایی که اینترنت رایگان در اختیار شما می گذارند و از امنیت آن اطمینان کافی ندارید وارد اینترنت بانک خود نشوید.۲٫ تا زمانی که از ارسال ایمیلی توسط بانک خودتان اطمینان حاصل نکرده اید اطلاعات شخصی خود را برای آن ایمیل ارسال ننمایید.۳٫در صورتی که مجبور شدید در یک مکان عمومی از اینترنت استفاده کنید هنگام وارد کردن رمز عبور دقت کنید اطرافیان قادر به مشاهده رمز شما نباشند و تاجایی که ممکن است از صفحه کلید های مجازی که بانک ها در اختیارتان می گذارند استفاده کنید.
۴٫ کد کاربری و رمز عبور خودتان را هیچ گاه یادداشت نکنید و تلاش کنید آن را حفظ کنید وبه هیچ عنوان رمز خود را در اختیار دیگران حتی کارکنان بانکتان قرار ندهید.۵٫هنگام خرید اینترنتی از سایت های معتبر خرید کنید و دقت کنید هنگام پرداخت وجه رمز و کلمه عبورتان را تنها در سایت بانکتان وارد کنید نه سایت های دیگر.

LIDA
17-10-2011, 11:23
۶٫تصور نکنید چون مبلغ قابل توجهی وجه در حساب بانکی تان ندارید هدف مناسبی برای سارقان اینترنتی نیستید چرا که تمام کاربران اینترنت به یک میزان در معرض خطر تهاجم هکر ها هستند پس در هر شرایطی امنیت را جدی بگیرید.
۷٫ از خدمات بانکهایی که در زمینه بانکداری الکترونیک مهارت و تجربه کافی بر خوردارند استفاده کنید چرا که رعایت امنیت اینترنتی باید از سوی هر دو سوی خدمات چه سرویس دهنده و چه سرویس گیرنده به یک میزان رعایت شود.
۸٫برای کامپیوتر شخصی تان یک نرم افزار امنیتی کارا و قابل اطمینان نصب کنید و در این باره با کارشناسانی که در خصوص نرم افزار ها مهارت دارند مشورت کنید.
۹٫ هیچ فایل و نرم افزار نامطمئنی را در سیستم خود دانلود واجرا نکنید.در این شرایط احتمال دانلود یک کد مخرب و سپس اجرای مستقیم آن در رایانه توسط خود شما بسیار بالاست.
۱۰٫ هر چند ماه یکبار(۶ماه) رمز اینترنتی خود را تغییر دهید تا از امنیت آن اطمینان داشته باشید.

بنابراین اگر شما رایانه خود را به یک محیط امن برای دریافت خدمات مالی تبدیل کنید، تهدید عمده ای متوجه شما و اطلاعات شما نخواهد بود. مهمترین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که همانقدر که در دنیای واقعیت مراقب اطلاعات مالی، کارت های اعتباری و وجوه نقد یا غیر نقد خود هستید، در فضای اینترنت نیز باید تمام جوانب و ملزومات امنیتی را رعایت کنید.

LIDA
17-10-2011, 11:25
۱۰ فرمان برای فرار از حساسیت به لوازم آرایشی

۱) در قوطی‌ها را ببندید: پس از استفاده از لوازم آرایش‌تان، در قوطی‌های آن را محکم ببندید. هیچ‌وقت کرم‌پودرها، پنکیک‌ها و سایه‌ها را با درهای باز روی میز آرایش رها نکنید.۲) دست‌هایتان را بشویید: پیش از آرایش کردن، دست‌هایتان را با آب و صابون خوب بشویید. پاکیزه بودن دست‌ها میکروب‌ کمتری را به پوست صورت شما می‌رساند.


۳) قرض ندهید: لوازم آرایش یک وسیله کاملا شخصی است مانند مسواک و شانه بنابراین لوازم آرایش‌تان را به کسی قرض ندهید. استفاده از ریمل و سایه و حتی کرم‌پودر مشترک ممکن است موجب حساسیت پوستی شود.۴) آرایش، ممنوع: اگر شما به یک سایه و یا ریمل و یا هر ماده آرایشی دیگر حساسیت دارید، آن را کنار بگذارید و تا برطرف شدن کامل علایم حساسیت، مواد آرایشی دیگری را استفاده نکنید.۵) قدیمی‌ها را کنار بگذارید: نیم نگاهی به لوازم آرایش قدیمی‌تان بیندازید. آنهایی را که به مرور زمان کهنه شده و تغییر رنگ داده‌اند و تاریخ مصرف‌شان گذشته است را کنار بگذارید.

LIDA
17-10-2011, 11:25
۶) بدون بوها را مصرف کنید: بهتر است لوازم آرایشی را مصرف کنید که بدون بو باشد. لوازم آرایشی که دارای عطر است اغلب موجب حساسیت پوستی می‌شوند.
۷) گاهی به چشم‌هایتان نگاه کنید: اگر چشمان شما قرمز شده است و یا اگر پلک‌هایتان ورم کرده و قرمز شده است، از سایه چشم استفاده نکنید چون این مواد آرایشی شدید، حساسیت چشم و پلک شما را تشدید می‌کند.
دور از آفتاب نگه دارید: بهتر است لوازم و مواد آرایشی‌تان را دور از تابش نور خورشید نگه دارید بنابراین اگر روی میز آرایش شما آفتاب می‌افتد لوازم و مواد آرایشی خود را از روی آن جمع کنید. اشعه آفتاب موجب تغییر شیمیایی مواد آرایشی شده و ممکن است شما به این مواد جدید حساسیت نشان دهید.
۹) اسپری‌ها را دور از حرارت نگه دارید: قوطی اسپری‌های مو و ضدعرق و حتی عطرها را دور از تابش آفتاب،شوفاژ و یا سایر منابع حرارت قرار دهید. حرارت می‌تواند موجب انفجار این قوطی‌ها شود و در عین حال با تغییر مواد شیمیایی، این محصولات حساسیت زا می‌شوند.
۱۰) به برچسب وزارت بهداشت دقت کنید: مدیرکل نظارت بر مواد غذایی و آرایشی وزارت بهداشت اعلام کرده است که برای ورود هر ماده آرایشی بهداشتی به کشور، ثبت شرکت تولیدکننده خارجی و وزارت بهداشت الزامی است. دکتر هدایت حسینی می‌گوید: «هنگام خرید این محصولات به برچسب مجوز بهداشتی واردات این کالاها توجه کنید.» شما می‌توانید این برچسب‌ها را به رنگ سفید و با نوشته‌های فارسی مشکی رنگ پشت محصولات آرایشی با مجوز وزارت بهداشت پیدا کنید.

LIDA
17-10-2011, 11:26
۶) بدون بوها را مصرف کنید: بهتر است لوازم آرایشی را مصرف کنید که بدون بو باشد. لوازم آرایشی که دارای عطر است اغلب موجب حساسیت پوستی می‌شوند.
۷) گاهی به چشم‌هایتان نگاه کنید: اگر چشمان شما قرمز شده است و یا اگر پلک‌هایتان ورم کرده و قرمز شده است، از سایه چشم استفاده نکنید چون این مواد آرایشی شدید، حساسیت چشم و پلک شما را تشدید می‌کند.
دور از آفتاب نگه دارید: بهتر است لوازم و مواد آرایشی‌تان را دور از تابش نور خورشید نگه دارید بنابراین اگر روی میز آرایش شما آفتاب می‌افتد لوازم و مواد آرایشی خود را از روی آن جمع کنید. اشعه آفتاب موجب تغییر شیمیایی مواد آرایشی شده و ممکن است شما به این مواد جدید حساسیت نشان دهید.
۹) اسپری‌ها را دور از حرارت نگه دارید: قوطی اسپری‌های مو و ضدعرق و حتی عطرها را دور از تابش آفتاب،شوفاژ و یا سایر منابع حرارت قرار دهید. حرارت می‌تواند موجب انفجار این قوطی‌ها شود و در عین حال با تغییر مواد شیمیایی، این محصولات حساسیت زا می‌شوند.
۱۰) به برچسب وزارت بهداشت دقت کنید: مدیرکل نظارت بر مواد غذایی و آرایشی وزارت بهداشت اعلام کرده است که برای ورود هر ماده آرایشی بهداشتی به کشور، ثبت شرکت تولیدکننده خارجی و وزارت بهداشت الزامی است. دکتر هدایت حسینی می‌گوید: «هنگام خرید این محصولات به برچسب مجوز بهداشتی واردات این کالاها توجه کنید.» شما می‌توانید این برچسب‌ها را به رنگ سفید و با نوشته‌های فارسی مشکی رنگ پشت محصولات آرایشی با مجوز وزارت بهداشت پیدا کنید.

LIDA
17-10-2011, 12:53
آیا می دانید: سلولیت چیست؟


اکثر زنان و حتی برخی از مردان در طول زندگی خود ممکن است دچار درجه ای از سلولیت شوند. این بیماری، سطحی ناصاف روی پوست ایجاد می کند که خصوصا در ناحیه ران ها و باسن رخ می دهد و ظاهر پوست این ناحیه را همانند پوست پرتقال می کند.
سلولیت در واقع چربی است اما با ظاهری متفاوت از سایر انواع چربی اگر سلولیت خفیف باشد هنگامی که پوست، تحت فشار قرار می گیرد قابل مشاهده است اما در موارد شدیدتر در همه حال این برآمدگی و فرو رفتگی ها روی پوست وجود دارد.همان طور که گفته شد سلولیت در زنان شایع تر است زیرا چربی در آنان اغلب در ناحیه ران، باسن و کفل تجمع می یابد.
چربی زیر پوست، رشته های فیبری دارد که این رشته ها در مردان به صورت ردیف های زوج قرار گرفته اند اما در زنان (حتی با وزن طبیعی) نا منظم هستند و الگوی زیگزاگی دارند، علت آن هم تاثیر هورمون های مختلف است. دراین شرایط چربی به وسیله بافت های ارتباطی مثل کلاژن و الاستین، فشرده و ظاهر پوست همانند پوست پرتقال می شود.درمان
با این که سلولیت برای فرد ضرری ندارد اما خانم ها مایلند با هر روشی از شر آن خلاص شوند و این امر بازار بزرگی برای افراد سودجو فراهم ساخته است. در این جا اطلاعاتی در مورد روش های مختلف درمانی و گزینه های ممکن پیش روی شما ارائه شده است تا به انتخاب درست تان کمک کند .

LIDA
17-10-2011, 12:54
کرم های ضد سلولیتاین محصولات به وفور در سایت های اینترنتی و داروخانه ها تبلیغ می شود. تولید کنندگان ادعا می کنند که این کرم ها چربی را حل می کند و طاهری صاف به پوست می دهد. اغلب این محصولات حاوی آمینوفیلین هستند که در درمان آسم نیز به کار می روند. هیچ مدرک علمی مبنی بر تاثیرگذاری این کرم ها وجود ندارد و حتی در برخی افراد استفاده از آنها مضر است.
این کرم ها می تواند به دلیل تنگ کردن عروق خونی و راندن آب زیر پوست ، اثرگذار باشد و این موضوع برای افرادی که دچار مشکل در گردش خون هستند خطرناک خواهد بود.
همچنین احتمال دارد واکنش آلرژیک نسبت به آمینوفیلین رخ دهد. محصولاتی که حاوی کافئین هستند می توانند تا حدی اثر موقت داشته باشند. پس پول و وقت خود را با این محصولات هدر ندهید.
رژیم غذایی و ورزش
اگر اضافه وزن دارید با کاهش وزن می توانید تا حدی سلولیت را کاهش دهید. ترکیبی از ورزش های هوازی مثل پیاده روی دوچرخه سواری و استفاده از وزنه های سبک ۱ تا ۲ کیلویی موثر خواهد بود.

LIDA
17-10-2011, 12:54
اندرمولوژیروشی است که بدون جراحی و با استفاده از غلتک و مکش در نواحی دچار سلولیت انجام می گیرد.ماساژ با این غلتک ها به دلیل تحریک گردش خون سبب شکست چربی ها می شود. این روش، روشی موثر برای کاهش سایز هم هست که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است.
برای ثابت ماندن تاثیر باید هر چند وقت یک بار آن را تکرار کرد. فراموش نکنید که برای استفاده ازاین روش حتما به مراکز تخصصی مراجعه کنید
محققان در حال بررسی ژن ایجاد کننده سلولیت هستند و به نتایجی نیز دست یافته اند
. امید آن وجود دارد که با حذف این ژن بتوان برسلولیت چیره شد اما تا زمان شناسایی این ژن ، سایر روش های درمانی می توانند به بهبود ظاهر سلولیت کمک کنند که همین برای خانم ها کافی است.

LIDA
17-10-2011, 12:58
ایا میدانید دژاوو (deja vu) چیست؟
دژاوو(deja vu) یـک واژه فرانسوی به معنی “از پیش دیده شده” میباشد. دژاوو عبارت است از، احساسی که گویی شما صحنه، فرد و یا شیئی را قبلا دیده و تجربه کرده اید، در حالی که برای نخستین بار است که با آن مواجه میشوید.

این احساس آشنایی عجیب و غریب معمولاً با بهت و ترس نیز همراه است.
وجه تمایز آن با پیش آگاهی (precognition) آنست که دژاوو درحین واقعه تجربه میگردد و نه پیش از آن. ۷۰ درصد افراد جهان حداقل یکبار در طول زندگی خود چنین پدیده ای را تجربه کرده اند.
بیش از ۴۰ نظریه در رابطه با علت پیدایش این پدیده مطرح گردیده است. حالت دژاوو معمولاً بین ۱۰ تا ۳۰ ثانیه بطول می انجامد. اصطلاح دژاوو برای نخستین بار توسط امیل بویراک در سال ۱۸۷۶ میلادی مطرح گردید.

دلایل غلط بروز دژاوو: تناسخ روح – دخالت روح انسان – روشن بینی – حواس فراطبیعی – پیش آگاهی.

LIDA
17-10-2011, 12:59
دژاوو مزمن:

برخی افراد سالخورده بطور مداوم چنین پدیده ای را تجربه میکنند.


حتی از مراجعه به پزشک سرباز میزنند، چراکه تصور میکنند قبلاً به پزشک مراجعه کرده اند، اما مشکلشان حل نگردیده است.به باور پژوهشگران این افرد دارای نارسایی در لوب گیجگاهی میباشند. مداراتی که وقتی شما چیزی را به خاطر می آورید فعال میگردند، در این عارضه همواره در حالت روشن باقی می مانند. بنابراین خاطراتی را خلق میکنند که عملاً وجود نداشته اند.
دژاوو به دو دسته تقسیم بندی میگردد:۱- دژاوو تداعی گر: در افراد سالم روی میدهد. این حالت هنگامی که شما چیزی را می بینید، می شنوید و یا می بویید، احساسی را در شما پدید می آورد، که در آن چیزهایی که پیشتر دیده اید، شنیده و یا بوییده اید را برایتان تداعی میکند. این نوع دژاوو یک تجربه مبتنی بر حافظه است و مراکز حافظه در مغز مسئول پیدایش آن میباشند.

۲-دژاوو بیولوژیکی: در افراد مبتلا به صرع لوب گیجگاهی روی میدهد. این بیماران معمولاً درست پیش از تجربه تشنج، دژاوو را تجربه میکنند. این نوع دژاوو با نوع قبل بطور واضح و بارزی متفاوت است. فردی که دژاوو بیولوژیکی را تجربه میکند، به واقع باور دارد که این شرایط را عیناً در گذشته تجربه کرده است، و نه یک احساس لحظه ای که فوراً ناپدید میشود.

LIDA
17-10-2011, 13:02
نکته: دژاوو در اختلالات روانی نظیر اضطراب، افسردگی، اختلالات گسستگی و اسکیزوفرنیا نیز مشاهده میگردد.
نکته: رده سنی بین ۱۵ تا ۲۵ سال بیش از سایر گروه های سنی دژاوو را تجربه میکنند. تجربه دژاوو با افزایش سن کاهش می یابد.
نکته: پدیده دژاوو بیشتر توسط افرادی که بیشتر سفر میکنند، متمول بوده، از تحصیلات بالاتری برخوردارند، قوه تخیل فعال تری دارند، قادر به یاد آوری رویاهای خود هستند و روشنفکرتر هستند تجربه میگردد.
نکته: برخی پژوهشگران اعتقاد دارند دژاوو بیشتر در زمانهایی که فرد مضطرب و دارای استرس است بیشتر تجربه میگردد.

*برخی نیز عکس این فرضیه را قبول دارند. یعنی هر چه فرد آرام تر و آسوده خاطر تر باشد، احتمال اینکه دژاوو را تجربه کند بیشتر است.

LIDA
17-10-2011, 13:03
انواع دژاوو:deja vecu =از پیش تجربه شده deja
senti=از پیش حس شده deja visite=از پیش بازدید شده deja voulu=از پیش آرزو شده


deja entendu=از پیش شنیده شده deja eprouvre=از
پیش تجربه شده deja fait=از پیش انجام شده deja pense=از پیش اندیشیده شده deja su=از پیش
دانسته شده deja dit=از پیش بیان شده (مضمون)
deja lu=از پیش خوانده شده deja reve=از پیش در رویا دیده شده deja parle=از پیش بیان شده (عین واژه ها) deja recontre=از پیش ملاقات شدهنکته: جامائس وو(جومس وو) jamais vu: به معنی”هرگز دیده نشده” حالت عکس دژاوو میباشد. هرگونه وضعیت و صحنه آشنا که برای ناظر ناآشنا بنظر رسد.

فرد در یک لحظه یک شخص، واژه و یا مکان آشنا را نمیتواند تشخیص بدهد، و تصور میکند تا به حال با آن روبرو نشده است.

مثلاً وقتی با دوست خود در حال صحبت کردن میباشید، ناگهان تصور میکنید با یک فرد غریبه در حال گفتگو هستید.نکته: پرسک وو (presque vu) : به معنی”تقریبا دیده شده” میباشد. به حالتی اطلاق میگردد که اطلاعات آشنا بوده و اما دسترسی به آنها امکان پذیر نیست. اصطلاح “نوک زبان بودن” میباشد.

LIDA
17-10-2011, 13:05
مراکز حافظه در مغز:۱- قشر پیش پیشانی+هیپوکامپ(hippocampus): مسئول یادآوری آگاهانه میباشند.۲- اتصالات قشر مخ+قشر پاراهیپوکامپال(parahippocampal gyrus): مسئول احساس آشنایی می باشند.
نکته:قشر پاراهیپوکامپال (parahippocampal gyrus) ما را قادر میسازد تا تعیین کنیم چه چیز برایمان آشنا و چه چیز آشنا نیست (بدون بازیایی خاطره خاص آن).

مسئولیت حافظه بلند مدت را نیز برعهده دارد.نکته:هیپوکامپ ما را قادر میسازد تا آگاهانه وقایع را بخاطر آوریم.
۳- آمیگدال (بادامه)(amygdala):مسئولیت هشیاری ما در زمان حال را بر عهده دارد.

LIDA
17-10-2011, 13:06
۴- هیپوتالاموس(hypothalamus):مسئولی حافظه کوتاه مدت انسان را بر عهده دارد.
ما اطلاعات را از محیط میگیریم و آنرا در حافظه کوتاه مدت خود نگه میداریم و سپس با حافظه بلند مدت خود مقایسه کرده و تصمیم گیری می کنیم.
اما دژاوو وقتی پیش می آید که اطلاعات دریافت شده از محیط بجای پردازش شدن در بخشی از مغز که مسئول پردازش زمان حال است (بادامه) به دلایل خاصی در قسمتهای مربوط به حافظه کوتاه مدت یا بلند مدت (هیپوتالاموس یا پاراهیپوکامپال) پردازش میشوند.
در این شرایط چیزهایی که از محیط توسط مغز دریافت میشوند، برای انسان احساس “خاطره بودن” میدهند و در اینجا است که حالت دژاوو به انسان دست میدهد.
نکته: دژاوو زمانی رخ میدهد که قسمت پاراهیپوکامپال بطور موقت بر اثر فعالیت طبیعی هیپوکامپ فعال میگردد.نکته: همپوشانی میان سامانه های عصبی مسئول حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت، علت ایجاد دژاوو می باشد.

LIDA
17-10-2011, 13:19
رنگ درمانی چیست؟سیاه- قوی، قدرتمند، مقتدر، مسلَط، تهدیدآمیز، شوم، افسردگی ‌آور

آبی- آرامش‌بخش، ملایم

خاکستری- ضعیف، افسردگی‌آور، ملال‌آور

سبز- نیروبخش، شادی‌آور، خوشایند، آرام، طبیعی، آرامش‌بخش

نارنجی- نگران‌کننده، برانگیزنده، هیجان‌آور

قرمز- برانگیزنده، هیجان‌آور، پرخاشگر، مسلََط، پویا، شهوانی، خطرناک

سفید- ضعیف، منفعل، خالص

زرد- شادی‌آفرین، برانگیزنده

LIDA
17-10-2011, 13:21
پژوهش‌ها نشان می‌دهد که موقعیت‌ها و واکنش‌های روان‌شناسی زیر از رنگ‌ها تاثیر می‌پذیرند.استرس و تحریک‌پذیریرنگ‌های آبی، سبز و آبی متمایل به سبز می‌تواند باعث کاهش استرس و تحریک‌پذیری شود زیرا رنگ‌های ملایم باعث آرمش (ریلکس شدن) می‌شوند(آدون و شولتز، ۲۰۰۹). مطالعات پژوهشی متعدد نشان داده‌اند که مشتریان در محیط‌های فروشگاهی آبی و سبز احساس آسایش بیشتری می‌کنند و در نتیجه تمایل به ماندن طولانی‌تر و خرج‌کردن بیشتر دارند(ون‌هاگن و دیگران، ۲۰۰۸). آبی روشن تا متوسط و آبی متمایل به سبز به ویژه باعث آرامش می‌شود(آیزمن، ۲۰۰۳).
با وجود این، اگر از رنگ‌های ملایم برای آرمش استفاده می‌کنید توجه داشته باشید که با وجودی که رنگ سبز طبیعی معمولاً باعث برانگیختن هیجانات مثبت می‌شود، مردم معمولاً به رنگ زرد متمایل به سبز واکنش منفی نشان می‌دهند(کایا و اپس، ۲۰۰۴).
بسیاری از مردم عقیده دارند که رنگ صورتی، رنگی آرامش‌بخش است امّا شواهد چنین چیزی را نشان نمی‌دهند.با وجودی که مطالعات انجام شده در سال ۱۹۷۹ نشان داد که زندانیان سیاتل که رنگ سلّول‌هایشان صورتی روشن بود رفتار پرخاشگرانه کمتری داشتند، امّا چند سال بعد، مطالعه مشابهی چنین نتیجه‌ای را نشان نداد. هر چند هنوز هم بسیاری از زندان‌ها در آمریکای شمالی از این رنگ برای سلّول‌هایشان استفاده می‌کنند (کوالک، ۲۰۰۵).

LIDA
17-10-2011, 13:22
رنگ و هراس از مکان‌های بسته


شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد رنگ می‌تواند باعث تحریک هراس از مکان‌های بسته شود. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که آبی یا سبز کردن دیوارهای اتاق، درک وسعت مکان را افزایش می‌دهد، در حالی که رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد اثر عکس دارند (کایا، اپس، ۲۰۰۴).
خلاقیت و رنگ
برخی عقیده دارند که رنگ علاوه بر این که می‌تواند احساس آرامش را برانگیزد، همچنین می‌تواند برانگیزنده احساس خلاقیت و الهام‌بخشی گردد.
پژوهش‌ها نشان می‌دهند که رنگ ارغوانی که برخی عقیده دارند مرتبط با یکی از چاکراهاست (دانش شهودی، معنویت و خودآگاهی بیشتر)، می‌تواند باعث افزایش خلاقیت گردد (آیزمن، ۲۰۰۳).

رنگ و خستگی
رنگ‌های قرمز، نارنجی و صورتی تند می‌تواند باعث تحریک آزادشدن آدرنالین و درنتیجه، افزایش انرژی و احتمالاً محرک‌های جنسی گردد. پژوهش‌ها همچنین نشان داده‌اند که رنگ قرمز، به ویژه می‌تواند تنش و هیجان عضلانی و در بعضی موارد خشونت را افزایش دهد. (آدون و شولتز، ۲۰۰۹ و ودوارکا، ۱۹۹۹).
رنگ و کنترل وزن
به دلیل آن که رنگ نارنجی محرک اشتهاست، غالباً از این رنگ به وفور در رستوران‌های غذاهای فوری استفاده می‌شود. (رنگ‌های قرمز و زرد هم می‌توانند این اثر را داشته باشند). بنابراین، اگر در صدد کاهش وزن خود هستید نباید رنگ وسایل غذاخوری خود را نارنجی یا سایر رنگ‌های گرم انتخاب کنید. با وجودی که عقیده عمومی بر این است که رنگ آبی باعث از بین بردن اشتها می‌شود امّا شاهدی برای این ادّعا وجود ندارد (آیزمن، ۲۰۰۳).
رنگ و اندوه
پوشیدن لباس‌هایی به رنگ قوی مانند سیاه می‌تواند بر اثرگذاری فرد بیفزاید و به او احساس جرأت بیشتری بدهد (آیزمن، ۲۰۰۳).
مطالعات متعدد، اثرات نشاط‌بخش رنگ‌های روشن و زنده را نشان داده‌اند (کایا و اپس، ۲۰۰۴). به ویژه رنگ زرد توسط بسیاری به عنوان نماد خوش‌بینی و شادی‌آفرینی تلقی می‌شود، حتی بیشتر از رنگ‌هایی مثل قرمز و آبی که مردم معمولاً واکنش مثبتی نسبت به آن‌ها دارند (آدون و شولتز، ۲۰۰۹).

LIDA
17-10-2011, 13:41
چگونه صورت را میتوان چاق کرد؟این روزها خیلی از مرم برای تناسب اندامشان رژیم میگیرند .گاهی اوقات این رژیم ها باعث لاغری یا به اصطلاح افت صورت میشود. بعد از مدتی این افراد دنبال راه حلی جهت پرشدن صورتش هستند و به روشهای غلطی که دیگران توصیه میکننند به هر دری میزنند که زیبایی صورتشان مجددا برگردد.
هدف در واقع درست کردن ترکیب صورت است نه چاقی بی تناسب صورت مثلا کسی که صورتش چربی اضافه مثل غبغب دارد نه تنها زیبا نیست بلکه ترکیب صورت را به هم میزند این روش باعث میشود که ناحیه ای که از ان چربی را برداشت میکنیم نیز لاغرتر شده و سلولیت درمان شود یعنی با یک تیر ۲ نشان!
گاها بیماران به داروهای پرعارضه ای مثل کورتون ها رو می آورند که در درازمدت خطرات بسیاری دارد.
بهترین راه پر شدن صورت استفاده از چربی خود شخص است که از بدن خود فرد گرفته شده و به صورت تزریق میگردد ویا اگر فرد مربوطه چربی کافی برای برداشتن نداشته باشدمیتواند از ترکیبات بدون عارضه ای مثل هیالورونیک اسید استفاده کند که براحتی در صورت تزریق میگردد و هیچ عارضه ای مثل جابجایی و یا گلوله شدن ندارد.

LIDA
17-10-2011, 19:59
۱۶ واقعیت غیر معمول در مورد بدن انسان۱٫اثر زبان

اثر خطوط و اشکال روی زبان درست همانند اثر انگشت عمل میکند . یعنی هر انسانی خطوطی کاملا منحصر به فرد روی زبانش دارد . از این رو اثر زبان میتواند به عنوان یکی از فاکتورهای تشخیص هویت مورد استفاده قرار بگیرد.

۲٫پوست انداختن

انسان نیز مانند دیگر پستانداران در هر هر لحظه در حال پوست انداختن است . طبق تحقیقات انسان در هر ساعت ۶۰۰ هزار ذره از پوست خود را در فضا پراکنده میکند . این مقدار برابر هفتصد گرم پوست در هر سال می باشد . به صورت میانگین انسان در سن هفتاد سالگی تقریبا به میزان پنجاه کیلوگرم پوست اندازی کرده است .

۳٫تعداد استخوان ها

جالب است بدانید که کودک انسان تعداد بیشتری استخوان نسبت به یک فرد بزرگسال دارد .ما زندگی مان را با ۳۵۰ استخوان شروع میکنیم ،اما در طول دوره رشد تا سن بلوغ به علت پیوستن استخوان ها به یکدیگر این مقدار به ۲۰۶ عدد استخوان کاهش پیدا میکند .

۴٫تغییرات معده

هر سه یا چهار روز یکبار تغییراتی در معده شما بوجود می آید. اسیدهای قوی که معده برای هضم غذا به کار میگیرد ، باعث تاثیراتی روی خود آن نیز می شود . البته معده مکانیزمی برای جلوگیری از هضم کامل خود دارد .

۵٫حافظه بویایی

حس بویایی ما به قدرت حس بویایی سگ سانان نمی باشد اما با این حال میتوانیم ۵۰ هزار رایحه مختلف را به خاطر بسپاریم.

LIDA
17-10-2011, 20:00
۶٫طول روده باریک

طول روده های باریک تقریبا ۴ برابر بلندتر از قد متوسط انسان است . اگر روده های باریک به شکل کنونی خود نبودند ، طول آن ها به ۵ تا ۷ متر می رسید .

۷٫باکتری ها

در هر اینچ مربع از پوست بدن انسان نزدیک به ۳۲ میلیون باکتری زندگی میکنند . خوش بختانه اکثریت این باکتری ها بی ضرر می باشند.
۸٫بوی پا

منشا بوی پا ، مثل بوی زیربغل غدد عرقی می باشند . در یک جفت پا ۵۰۰ هزار غده تولید غرق در حال فعالیت می باشند که میتوانند روزانه نیم لیتر عرق تولید کنند.
۹٫سرعت عطسه

هوایی که موقع عطسه کردن از دهان خارج میشود بالغ بر ۱۶۰ کیلومتر در ساعت سرعت دارد.عطسه کردن فشار بسیار زیادی به بدن تحمیل میکند. محال است که بتوانید چشمان خود را هنگام عطسه باز نگه دارید.

۱۰٫مسیر خون

خون مسیر زیادی را در هر لحظه در بدنتان طی میکند . تقریبا نزدیک به ۱۰۰ هزار کیلومتر مسیر خونی در بدن وجود دارد . قلب این عضو حیاتی و پرکار بدن روزانه دو هزار گالن خون (برابر با ۷۵۰۰ لیتر) را در این مسیرها پمپاژ میکند.

LIDA
17-10-2011, 20:02
۱۱٫مقدار بزاق

شما مایل به شنا در آب بزاق دهانتان نیستید ،اما جالب است بدانید که هر شخص به طور میانگین در طول زندگی اش نزدیک به ۲۴ هزار لیتر بزاق تولید میکند . این مقدار برای پرکردن دو استخر شنا کافیست.
۱۲٫صدای خر و پف

بعد از سن ۶۰ سالگی ، شصت درصد مردان و چهل درصد از خانوم ها شروع به خر و پف خواهند کرد.صدای خر و پف میتواند تا حد کرکردن پیش برود. عموما ً صدای خر و پف ۶۰ دسیبل می باشد که یعنی به بلندی صدای صحبت کردن معمولی اما این صدا میتواند تا ۸۰ دسیبل نیز پیش برود. ۸۰ دسیبل یعنی صدای یک دریل بادی که در حال نفوذ به بتن است . صدای بالای ۸۵ دسیبل برای گوش انسان بسیار مضر میباشد و ممکن است باعث کری شود.
۱۳٫رنگ و تراکم مو

هیچ میدانستید تراکم موی سر را از روی رنگ آن میشود تخمین زد؟ به طور میانگین هر انسان ۱۰۰ هزار پیاز مو روی سرش دارد . هرکدام از این پیازهای مو در طول زندگی انسان قادر به تولید ۲۰ تار مو میباشند. افرادی که موهای بلوند دارند از بیشترین میزان پیاز مو در مقایسه با دیگر رنگ ها سود میبرند، در نتیجه ایشان موهای پرپشت تری خواهند داشت. تعداد میانگین پیاز مو برای موهای بلوند ۱۴۶ هزار ، برای موهای مشکی ۱۱۰ هزار ، برای موهای قهوه ای ۱۰۰ هزار و در آخرین رده برای موهای قرمز ۸۶ هزار عدد میباشد .
۱۴٫رشد ناخن ها

اگر ناخن های دست تان نسبت به ناخن پای شما خیلی زودتر رشد میکند این کاملا طبیعی است . ناخن هایی که بیشتر در معرض استفاده قرار میگیرند زودتر رشد میکنند. ناخن انگشت های بلندتر و دستی که با آن مینویسید بیشترین رشد را دارند. به طور میانگین ناخن ها در هر ماه به اندازه یک دهم اینچ رشد میکنند.
۱۵٫وزن سر

جای تعجب ندارد که سر نوزادان کمی برای بدن آنها سنگینی میکند.سر هنگام تولد یک چهارم طول بدن را تشکیل میدهد . زمان بزرگسالی این طول به یک هشتم از درازای کلی بدن تقلیل می یابد.
۱۶٫نیاز به خواب

شاید بعضی اوقات بگویید که دارم از شدت خواب میمیرم ، اما به معنای کلمه منطوری نداشته اید . شما بدون خوردن غذا تا هفته ها زنده میمانید ، اما بعد از ۱۱ روز نخوابیدن ، برای همیشه به خواب خواهید رفت.

LIDA
17-10-2011, 20:11
شش نکته برای عکاسی در شب
از سه پایه استفاده کنید
اولین چیزی که شما به آن احتیاج دارید یک سه‌پایه است، حتی اگر حمل کردن آن ناراحت کننده و دردناک باشد. در عوض، این کار بهترین راه برای مطمئن شدن این مسئله است که عکس‌‌هایی که در نور کم می‌گیرید شارپ خواهند بود. تعدادی از دوربین‌های جدید دارای قابلیت کاهش لرزش هستند که به شما عکس‌هایی شارپ در سرعت کم شاتر می‌دهند. اما همچنان استفاده از سه پایه بهترین گزینه برای داشتن عکس‌هایی شارپ‌تر در نور کم خواهد بود. شما به راحتی می‌توانید سه‌پایه‌ای متناسب با بودجه‌ی خود پیدا کنید، ولی حتما مطمئن شوید که این سه‌پایه توانایی حمل وزن نهایی دوربین و لنزتان را داشته باشد و به اندازه‌ی کافی برای حمل کردن راحت باشد.
از تنظیمات «اولویت با دیافراگم» دوربین خود استفاده کنید
در این حالت شما با کنترل کردن دیافراگم، به دوربین اجازه می‌دهید که خودش سرعت شاتر مناسب را برای نوردهی صحیح انتخاب کند. در دوربین‌های معمول اس‌ال‌آر میزان دیافراگم f/8 ، شما را مطمئن خواهد کرد که عکس‌هایتان کاملاً شارپ و با عمق میدان مناسب خواهند بود. در دوربین‌های point-and-shot که سنسورهای کوچکی دارند، این کار را می‌توان با میزان دیافراگم f/4 نیز انجام داد. دوباره در اینجا استفاده از سه پایه به شما کمک خواهد کرد که عکس‌هایی که با سرعت‌های شاتر یک یا دوثانیه و یا بیشتر، می‌گیرید بدون بلور یا محوشدگی باشند. همچنین در این حالت بهتر است که ISO دوربین خود را در کمترین میزان قرار دهید تا عکس‌های شما نویز کمتری داشته باشند.
از سلف‌تایمر دوربین‌تان برای گرفتن عکس استفاده کنید
از سلف‌تایمر دوربینتان یا کابل شاتر (دکلانشور) و یا کنترل از راه دور برای گرفتن عکس استفاده کنید تا از هرگونه تکان خوردن دوربین هنگام فشردن دکمه شاتر جلوگیری کنید. اکثر دوربین‌ها دارای سلف‌تایمر ۲ یا ۱۰ ثانیه هستند، که استفاده از این قابلیت بهترین گزینه خواهد بود.
تراز سفیدی دوربین را روی نور روز تنظیم کنید
اکثر دوربین‌های دیجیتال به طور پیش‌فرض تنظیم تراز سفیدی (وایت بالانس) آن‌ها روی حالت اتوماتیک است. اما در حالت اتوماتیک دوربین سعی می‌کند تا رنگ نور چراغ‌ها به سفید برساند و در نتیجه رنگ‌های شفاف و زنده‌ی عکس را تغییر خواهد داد. تنظیم «نور روز» رنگ‌های زیبا و زنده‌ی غروب خورشید را بدون آنکه دستکاری زیادی بکند، بهتر حفظ خواهد کرد.
در بهترین زمان نور عکس بگیرید
بهترین زمان شب برای عکاسی هنگامی است که هنوز مقداری رنگ در آسمان باقی مانده است. این زمان عکس‌های رنگارنگ‌تری را نسبت به زمانی که هوا کاملا تاریک است، به شما می‌دهد. عکس زیر که میدان تایمز شهر نیویورک می‌باشد، در حدود ۱۵ دقیقه بعذ از غروب که آخرین رنگ‌های آسمان همچنان پابرجا بودند گرفته شده بود. هنگامی‌که نور طبیعی با نورهای خیابان مخلوط می‌شود، نتیجه کار می‌تواند کاملاً چشمگیر باشد. نیم‌ساعت قبل، همزمان و بعد از غروب می‌توانند بهترین زمان برای عکاسی باشند.عکس‌ها و تنظیمات را بررسی کنید
عکس‌هایتان روی صفحه ال‌سی‌دی دوربینتان بررسی و مقایسه کنید. آیا از عکس‌هایی که گرفته‌اید راضی هستید و آن‌ها را دوست دارید؟ اگر عکس‌هایتان تاریک هستند از ابزار تصحیح نوردهی (exposure compensation) برای تنظیم نوردهی در سرعت شاتر بالا استفاده کنید. همینطور اگر عکس‌هایتان بیش از حد روشن است از همان ابزار برای تصیحی نوردهی در سرعت شاتر کم استفاده کنید. معمولا اکثر دوربین‌های اس‌ال‌آر ممکن است به تصحیح نوردهی نیاز داشته باشند تا عکس‌های گرفته شده زیبا و با نور مناسب به نظر بیایند.

LIDA
17-10-2011, 20:22
۲۵ توصیه برای تقویت هوش منطقی – ریاضی1 – با دوستان یا خانواده، بازیهای – منطقی – ریاضی ترتیب دهید. مثل دومینو – سودوکو


۲ – استفاده از چرتکه را یاد بگیرید

۳ – روی پازلها و یا بازیهای فکری پیچیده و معماهای ریاضی کار کنید.


۴ – برای محاسبه مسائل ریاضی که در طول زندگی با آن مواجه هستید، یک ماشین حساب جیبی همراه داشته باشید.

۵ – نوعی زبان برنامه نویسی کامپیوتری فرا بگیرید.

LIDA
17-10-2011, 20:22
۶ – یک ابزبر برای درس شیمی تهیه کنید مثل جدول مندلیف های متحرک – ساخت مولکول و اوربیتال و ….


۷ – در مورد علوم ریاضی و مفاهیم علمی که از اخبار می شنوید، با خانواده بحث کنید و نظر آنها را جویا شوید.

۸ – در زمینه ریاضی در یک آموزشگاه ثبت نام کنید و یا یک خودآموز گرفته و بر روی آن کار کنید.


۹ – مسائل ساده ریاضی را در ذهن خودتان حل کنید.

۱۰ – در مورد یافته های معروف ریاضی یا علمی مطالعه کنید.

LIDA
17-10-2011, 20:23
۱۱ – بخش تجاری روزنامه را روزانه مطالعه کنید و مفاهیم اقتصادی نامانوس مالی یا اقتصادی را پیدا کنید.۱۲ – از یک موزه علمی، افلاک نما، آکواریوم یا یک مرکز علمی دیدن کنید.۱۳ – کاربرد روشهای مکاشفه ای را برای حل مسائل بیابید.


۱۴ – ضمن مطالعه خود، دور مفاهیم نا مانوس علمی یا اصطلاحات ریاضی خط کشیده و توضیح آنها را در کتابها و یا از افراد آگاه بخواهید.


۱۵ – صحبتهای خود را در مورد حل یک مسئله مهم ریاضی ضبط کنید.

LIDA
17-10-2011, 20:24
۱۶ – اصول علمی که منزل یا محله شما را تحت تاثیر قرار می دهد را بررسی کنید.۱۷ – یکی از نشریه های خبری علمی را آبونمان شوید و سعی کنید با آنها به سوال و جواب بپردازید.۱۸ – به جای فرار از مسائل ریاضی با آنها روبرو شوید : مثل محاسبه سود بانکها، نرخهای تورم، سود و زیان و

…)
۱۹ – یک تلسکوپ و یا میکروسکوپ تهیه کنید و به تحقیق در اطراف خود و یا در مورد خود آن وسیله بپردازید.


۲۰ – مفاهیم ریاضی و یا راه حل مسائل را به فردی ضعیفتر بیاموزید.

LIDA
17-10-2011, 20:24
۲۱ – از یک آزمایشگاه علمی یا محل دیگری که بر روی مسائل مربوط به ریاضی کار می کنند، دیدن کنید.۲۲ – ضمن یادگیری مفاهیم جدید ریاضی از ابزارهای ملموس تری مانند نخود و لوبیا، بلوکهای ساختمان سازی کودکان و غیره استفاده کنید.۲۳ – برای حمایت از افرادی که از رویایی با ارقام و مسائل ریاضی هراس دارند، گروهی تشکیل دهید و به یاری آنها بشتابید.۲۴ – فیلمهای مستند تلویزیونی را که به شرح مفاهیم علمی می پردازد را تماشا کنید.۲۵ – انجمنی برای بحث، تبادل نظر و یا تحقیق و مطالعه تشکیل دهید تا در مورد یافته های جدید علمی – ریاضی بحث و تبادل نظر کنید.

LIDA
20-10-2011, 16:45
سرطان (تومور) کلیه

http://www.eesom.com/bilderpool/nierenzellkarzinom/pop_nierenkrebs_metastasen.jpg
یکی از ۱۰ بیماری خطرناکی است که بین سنین ۵۰ تا ۷۰ سالگی شایع تر
است
از شایع ترین بیماریهای سرطانی است و ۲ تا ۴ ٪ بیماریهای بدخیم
سرطان را شامل می شودو در قسمت اورولوژی یکی از ۳ بیماری مهم است.
مردان بیشتر از زنان (۶۰٪) به آن مبتلا می شوند.مصرف دخانیات همانند سیگار رل بزرگی در ایجاد آن دارد.اولین نشانه آن
معمولن وجود خون در ادرار است که در این موقع پزشک با انجام سونوگرافی به
وجود تومور پی می برد.
بعدن با پیدایش درد در پهلوها و احساس درد در شکم همراه می باشد. اغلب معالجه
آن با برداشتن کامل کلیه است. راههای معالجه دیگری اغلب احتیاج نیست.

LIDA
20-10-2011, 16:46
علت سرطان کلیه:سلول های سرطانی در همه انسانها وجود دارد که بخودی خود می میرند ویا اینکه
تحت تأثیر سیستم ایمنی بدن، اثر مخرب خود را از دست می دهند.نقش مهم در مرگ
خودبخود سلول های سرطانی را سلول مرگ از قبل طراحی شده ای ( آپوپتوزه ) انجام
می دهد.
اینکه چرا بعضی از سلولهای سرطانی، با این وجود باقی مانده و تکثیر می یابند
مشخص نیست. مطمئنن علت مشخصی سبب آن نمی شود ، بلکه فاکتورهای پیچیده ای
با همدیگر ادغام شده و منجر به سرطان می شوند.
. مصرف دخانیات (سیگار) در ایجادسرطان کلیه رل بزرگی دارد.(۲۵ تا ۳۰٪)

. اضافه وزن بخصوص در خانم ها

. اشتغال به کارهایی که در معرض تماس با پنبه نسوز و کادیوم هستند

. در بیماران دیالیزی، امکان ابتلا به سرطان کلیه، به علت ایجاد کیست های زیاد، ۳۰ برابر
می باشد که در حدود ۶٪ این افراد به مرور زمان به سرطان کلیه مبتلا می شوند.


. پیوند کلیه در افراد ، احتمال سرطان کلیه را بالا می برد.

. عوامل ژنی بندرت اتفاق افتاده(۱٪) که اغلب زود و در هر ۲ کلیه ایجاد می شود.

LIDA
20-10-2011, 16:46
پیشگیری:
از مصرف دخانیات خودداری کنید.
رژیم غذایی مناسب و سالم

علائم:درد پهلوها یا یک پهلو

. خون در ادرار

. احساس فشار در شکم

. فشار خون بالا

. تب

. خستگی سردرد

. لاغر شدن
.
پائین آمدن توانايی بدن
البته هر کدام از این علائم می تواند نشانه بیماری های دیگری باشند.

LIDA
20-10-2011, 16:48
راههای شناخت آن:


. سونوگرافی


با سونوگرافی کیست و تومور تشخیص داده می شود.


. سی تی اسکن که همراه با داروی بیهوشی بوده و نوع بدخیم یا خوش بین
معلوم می شود.


. تستهای آزمایشگاهی( آزمایش ادرار و خون)
وقتی معلوم شد که تومور است، مرحله بعدی تشخیص اینکه به استخوان زده یا نه؟
سپس عملکرد کلیه ها بررسی می شود.با انجام آنژیوگرافی، مویرگهای خونی بررسی
می شود.سونوگرافی از شکم نشان می دهد که آیا به کبد نیز گسترش یافته؟
عکس برداری از سینه ها نشان می دهدکه آیا ریه ها نیز درگیر شده اند؟
بندرت سی تی اسکن از مغز لازم است.تنها با نمونه برداری بعد از عمل و آزمایشات پاتولوژی عمق تومور آشکار می شود
که آیا بافت لنفاوی و یا سایر اعضای بدن درگیر شده یا نه؟

LIDA
20-10-2011, 16:49
پس از عمل:در روزهای اول بعد عمل ، اغلب چای نوشیده می شود و وقتی روده ها دوباره عملکرد
خود را بدست آورند ، (۳ تا ۴ روز بعد عمل) غذاهای راحت و سبک به بیمار داده می شود.
شیمی درمانی معمولن در این بیماری موثر نیست ولی در موارد وخیم آن به همراه ایمن تراپی
انجام می شود.در نوع شدید آن که به استخوان زده، کاهش کلسم در استخوان و افزایش آن در خون دیده
می شود همراه با تشنگی زیاد، تهوع،‌ استفراغ، لرزش ماهیچه ها ، یبوست و فراموشی.
می تواند با کوما و اختلال در ضربان قلب همراه شود.اغلب به بیمار توصیه می شود که
نوشیدنی زیادی بنوشدو نمکهای متعددی بخورد.
در کنار راههای متعددی که برای درمان سرطان وجود دارد، تغذیه نقش بسیار مهمی دارد.
روزه ویا کم خوری بسیار خطرناک است و سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند. با
ترک سیگار ، امکان برگشت مجدد بیماری کم می شود.
به بیمار توصیه می شود خود را منزوی نکند.
تا ۳ سال بعد عمل ، توصیه می شود هر ۳ ماه یکبار، تمامی آزمایشات لازم را انجام
دهدتا خدای نکرده از برگشت سرطان ، آگاه شود.از سال سوم هر ۶ ما یک بار و پس از
چند سال ، سالی یک بار کافی است.
در حدود ۳۰ تا ۴۰ ٪ افرادسرطان کلیه مجددن آشکار می شود. در ۶۰ تا ۷۰ ٪ آنها در ۲
سال اول بروز کرده و در افرادی هم پس از ۱۵ سال بروز می کند.
بطور کلی شانس بهبودی کامل یا ۱۰۰٪ زیاد بالا نیست.

LIDA
20-10-2011, 16:55
تــهـویـه مـطبوع ماشـیـن را بلافاصله روشن نکنید!
به محض ورود به ماشین دکمه کولر را فشار ندهید (A/C Key)لطفا پنجره ها را بعد از اینکه وارد ماشین تان شدید باز کنید و فورا تهویه هوا را روشن نکنید. با توجه به تحقیقات انجام شده، داشبورد خودرو، صندلی، خوشبوکننده های هوا بنزن ساطع میکنند،سمی سرطان زا (به بوی پلاستیک گرم در ماشین توجه کنید) علاوه بر ابتلا به سرطان، استخوانها را مسموم میکنند که سبب کم خونی و کاهش گلبولهای سفید خون میگردد.قرار گرفتن طولانی در معرض این سم باعث سرطان خون نیز خواهد شد، افزایش خطر ابتلا به سرطان ممکن است باعث سقط جنین شود.حد مجاز قابل قبول بنزن در فضای بسته در سطح 50 میلی گرم در هر فوت مربع می باشد. خودرو پارک شده با پنجره های بسته در فضای مسقف شامل 400-800 میلی گرم بنزن خواهد بود.اگر خودرو در هوای آزاد زیر آفتاب در درجه حرارت بالاتر از 15 درجه سانتیگراد پارک شده باشد، سطح بنزن به 2000 - 4000 میلی گرم خواهد رسید، 40 برابر سطح قابل قبول... و مردم در داخل خودرو به ناچار مقدار اضافی از مواد سمی استنشاق میکنند.
توصیه می شود که شما قبل از ورود پنجره ها و درب را باز کرده تا هوا زمان کافی برای تبادل پیدا کند و سپس وارد شوید. بنزن سمی است که بر کلیه ها و کبد شما اثر میگذارد و برای بدن شما اخراج این ماده سمی بسیار دشوار است.

LIDA
20-10-2011, 16:59
روشی برای جلوگیری از کوچک شدن مغز و محافظت از حافظه


قدم زدن حداقل به میزان 10 کیلومتر در هفته می‌تواند از کوچک شدن مغز و ابتلا به بیماری‌های مغزی مانند آلزایمر پیشگیری کند.دانشمندان با انجام مطالعه روی 300 نفر و بررسی این که آن‌ها چند ساعت در هفته قدم می‌زنند متوجه شدند افرادی که حداقل 10 کیلومتر در هفته راه می‌روند کم‌تر از دیگران به بیماری‌های مغزی دچار می‌شوند.
کرک اریکسون از دانشگاه پیتسبورگ در این باره گفت: مغز انسان‌ها در اواخر دوره بزرگسالی شروع به کوچک شدن می‌کند که این موضوع می‌تواند منجر به ابتلا به مشکلات حافظه‌ای شود.
اما تحقیقات ما نشان می‌دهد فعالیت‌های بدنی در این سنین می‌تواند از ابتلا به بیماری‌های مغزی و آلزایمر پیشگیری کند.
آلزایمر که یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مغزی است به آرامی سلول‌های مغزی را می‌کشد، اما فعالیت‌هایی مانند قدم زدن می‌تواند به پیشگیری از این عارضه کمک کند. این کار هم‌چنین به افزایش حجم مواد خاکستری مغز کمک می‌کند.در حال حاضر هیچ دارویی برای توقف پیشرفت آلزایمر وجود ندارد. هم‌اکنون نزدیک به 26 میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند.

LIDA
20-10-2011, 17:00
بررسی‌های قبلی هم نشان داده بود رژیم غذایی مدیترانیه ای خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش میدهد.


محققان متوجه شدند این رژیم غذایی که سرشار از سبزیجات ، ماهی و میوه و غلات است قسمتهایی از مغز را که وظیفه فکر کردن و کنترل حافظه را به عهده دارند سالم نگاه میدارد.افرادی که مقادیر زیادی از محصولات گوشتی مانند گوشت و مرغ را مصرف میکنند و همچنین اقدام به خوردن مشروبات الکلی میکنند با احتمال بسیار زیادی خود را در معرض ابتلا به آسیبهای مغزی قرار میدهند.این غذاها باعث مرگ قسمتهای بسیار کوچکی از مغز انسان میشوند که میتواند در نهایت منجر به از دست دادن حافظه و بیماری آلزایمر شود.اما افرادی که رژیم غذاییشان بیشتر به رژیم مدیترانیه ای نزدیک بود با احتمال 36 درصد کمتر به بیماریهای مغزی دچار میشدند.

LIDA
20-10-2011, 17:12
تخم ‌مرغ نیم‌پز نخورید


یک کارشناس بیماری‌های منتقله از آب و مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: مهم‌ترین علت شیوع عفونت‌های روده‌ای بویژه در فصل تابستان، استفاده از مواد غذایی مانده، حرارت ندادن کافی غذاهای سرد شده، مصرف زرده تخم‌مرغ نیم‌پز، بستنی‌ها، آبمیوه‌ها و آب‌های آلوده است.
علی جعفری با بیان این که اسهال یکی از جدی‌ترین و شایع‌ترین بیماری‌های فصل گرما در میان کودکان است، افزود: عفونت‌های روده‌ای از شایع‌ترین بیماری‌های تابستان است.
وی یادآور شد: کارشناسان و متخصصان تغذیه، عفونت‌های روده‌ای را از شایع‌ترین بیماری‌های فصل تابستان می‌دانند که کودکان و سالمندان را به عنوان آسیب‌پذیرترین افراد جامعه بیش از هر گروه سنی دیگری تهدید می‌کند.
جعفری به مسمومیت غذایی اشاره و تصریح کرد: مسمومیت غذایی بر اثر خوردن غذای آلوده یا زیاد خوردن ایجاد می‌شود و علایم آن بیشتر با درگیری دستگاه گوارش همراه است و شدت این بیماری طیف گسترده‌ای دارد؛
گاهی آنقدر خفیف است که نیاز به اقدامات درمانی ندارد و گاهی در کودکان زیر یک سال، افراد پیر و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف آنقدر شدت می‌یابد که جان آنها را تهدید می‌کند.

LIDA
20-10-2011, 17:16
احمقانه ترين اختراعات قرن بيست و يک اعلام شد.به نوشته روزنامه اينترنتي روسي اوترا به تازگي در انگليس نمايشگاهي شامل اين اختراعات برگزار شده که از جمله انها مي توان موارد زير را نام برد:-طپانچه درکيف پول: اين طپانچه در لايه داخلي کيف پول زنانه تعبيه مي شود اما نقطه ضعف اصلي ان اين است که تنها يک گلوله در ان جا مي گيرد.


-عينک چراغ قوه اي: اين عينک که به دو لامپ کوچک مجهز است در صورت استفاده در زمان بارندگي نقش صندلي الکتريکي را براي صاحبش ايفا مي کند.-ماساژور چشم: اين دستگاه که روي صورت قرار مي گيرد بادي توليد مي کند که مستقيما به تخم چشم انسان اصابت مي کند و به جاي ماساژ به اين اسيب مي رساند.-محافظ سبيل: افراد علاقمند به سبيل بلند درزمان غذا خوردن و به ويژه صرف سوپ داغ با مشکلات عديده اي مواجه مي شوند و به همين دليل محافظي براي سبيلهاي انها ساخته شده است.-فنر مخصوص نوازندگان پيانو: که به انگشتي وصل مي شود که در زمان نواختن نتهاي مخصوصي مورد استفاده قرار نمي گيرد اما به جاي مفيد بودن بارها به دست انها اسيب وارد کرده است.-کاغذ ورق زن:‌ اين وسيله هم براي نوازندگان موسيقي در نظر گرفته شده اما سرعت ورق زدن نتها توسط ان با سرعت نوازنده هماهنگ نيست.


-ساعت دزدگير: اين اختراع که مانند ساعت کار مي کند زير در قرار مي گيرد و در زمان ورود شخص ناشناس صداي فوق العاده گوش خراشي توليد مي کند.

FARID_GM
21-10-2011, 14:54
1- اگر امروز صبح سالم از خواب برخاستيد، قدر سلامتى خود را بدانيد

زيرا يک ميليون نفر تا يک هفته ديگر زنده نخواهند بود.2- اگر تاکنون از آسيب‌هاى جنگ، تنهايى در سلول زندان، عذاب شکنجه، يا گرسنگى

در امان بوده‌ايد، وضعيت شما از وضعيت ٥٠٠ ميليون نفر در دنيا بهتر است.3- اگر می‌توانيد بدون ترس از زندانى شدن يا مرگ، وارد مسجد (يا کليسا) شويد،

وضع شما از ٣ ميليون نفر در دنيا بهتر است.4- اگر در يخچال شما خوراکى و غذا وجود دارد، اگر کفش و لباس داريد، اگر تختخواب و

سرپناهى داريد، در اين صورت شما از ٧٥٪ مردم جهان ثروتمندتر هستيد.5- اگر در بانکى حساب داريد، و اگر در جيب‌تان پول داريد، شما به ٨٪ مردم دنيا که

چنين شرايطى دارند تعلّق داريد.

اگر شما اين نوشته را می‌خوانيد، از سه خوشبختى بهره‌مند هستيد:

اول اينكه يک کسى به فکر شما بوده است،

دوم اينكه شما به ٢٠٠ ميليون نفرى که قادر به خواندن نيستند تعلّق نداريد و

سوم اینکه شما جزو ١٪ از مردم دنيا هستيد که کامپيوتر دارند.

FARID_GM
21-10-2011, 14:57
آیا میدانستید که کتاب رکودهای گینس، رکورددار دزدیده شدن از کتابخانه های عمومی می باشد ؟


آیا میدانستید که وقتی به خورشید نگاه میکنید صحنه ۸ دقیقه قبل از آن را مشاهده میکنید ؟


آیا میدانستید که دوئل در پاراگوئه آزاد است به شرطی که طرفین خون خود را بر گردن بگیرند ؟


آیا میدانستید که هر بار که یک تمبر را میلیسید ۱۰٫۱ کالری انرژی مصرف می‌کنید ؟


آیا میدانستید که زمین در آغاز پیدایش خود ۲۰۰۰ بار بزرگتر از حجم کنونی خود را داشته است ؟

FARID_GM
21-10-2011, 14:58
آیا میدانستید که پستانداران بغیر از انسان و میمون، رنگها را بدرستی تشخیص نمیدهند ؟


آیا میدانستید که مونالیزا فاقد ابرو میباشد زیرا در دوران رنسانس تراشیدن ابرو مد بوده است ؟


آیا میدانستید که تقریبا نیمی از کل نشریات جهان در دو کشور آمریکا و کانادا منتشر میگردند ؟


آیا میدانستید که نوشابه های زرد رنگ زیانبارتر از نوشابه های سیاه رنگ هستند ؟


آیا میدانستید که شش چپ اندکی از شش راست کوچکتر است تا فضای کافی برای قرارگیری قلب فراهم آید ؟

FARID_GM
21-10-2011, 14:58
آیا میدانستید که کشتی ملکه الیزابت دوم بابت هر گالون سوخت فقط ۱۵ متر حرکت می‌کند ؟


آیا میدانستید که بهترین سایت تفریحی و سرگرمی راد اس ام اس دات کام است ؟


آیا میدانستید که هر آمریکایی به طور میانگین ۲ کارت اعتباری دارد ؟


آیا میدانستید که حشراتی مانند مورچه و زنیور هم دیکتاتوری دارند ؟


آیا میدانستید که اگر اکسیژن هوا بیشتر بود حشرات بزرگتر و یک سنجاقک به اندازه یک شاهین میشد ؟

LIDA
23-10-2011, 16:53
آيا ميدانيد سرزمين شاپركها كجاست
كشور مكزيك سرزمين شاپركهاست .


در اين كشور آنقدر شاپرك
و پروانه زياد است كه قابل شمارش نيست
بهمين خاطر هر ساله تعداد زيادي جهانگرد به ديدن اين كشور مي روند

اكثرا شاپركهاي اين كشور قيمتي و ناياب هستند
هر ساله با فرارسيدن پاييز بيش از ميليونها پروانه سياه_نارنجي از بخش هاي شمالي آمريكا و كانادا به جنگلهاي مكزيك مهاجرت مي كنند و بهار دوباره بر مي گردند.

اين بزرگترين جابجايي در طبيعت با چنين مسافت طولاني در نوع خودش است
آنها جايگاه تابستاني خود را در انتهاي آگوست ،شهريور، ترك مي كنند و بعد از پيمودن بيش از 2500 مايل در ماه نوامبر ،آبان، به كوههاي پوشيده از درختان برگ سوزني در مكزيك مي رسند


پروانه هاي مونارچ (شاه پروانه ها) زمستان كنار هم مي آيند و در گروهاي هزارتايي در روي شاخه هاي درخت مي گذرانند
آنها در اوايل مارس دوباره به سوي شمال حركت مي كنند جائيكه بدنيا مي آيند و مي ميرند در حاليكه 5000 مايل مسافرت كرده اند.

LIDA
23-10-2011, 16:56
هفت عجایب دوبی.1.برج دوبی بلندترین ساختمان جهان است2.جزیره نخل:جزیره ای دست ساز که به شکل نخل درست شده است


3.بزرگترین پارک تفریحی جهان


4.هیدروپولیس:بنایی مجلل در زیر آب


5.جزایرجهان:جزایری کاملا مصنوعی


6.دوبی مال:بزرگترین مرکز خریددرجهان


7.اسکی دوبی:بزرگترین اسکی سرپوشیده درجهان

LIDA
23-10-2011, 17:07
ایا میدانید:

گياهي كه بذرهايش را مي*كارد

http://www.1pars.com/images/up90/100854564310-13900631012713.jpgاين گياه زيباي چند سانتيمتري با گل*هاي سفيد و صورتي در حياط پشتي خانه آلكس پاپووكين، يك جمع*آوري*كننده گياهان و گياه*شناس مبتدي روييده است.
وي در پي كشف اين گونه در باغچه خود از متخصصان طبقه*بندي گياهان براي بررسي خانواده و گونه اين گياه كمك گرفت.
دانشمندان دانشگاه روتجر، دانشگاه فييرا در سانتانا و دانشگاه وسترن كارولينا پس از تحقيقات بسيار دريافتند كه اين گياه در حقيقت يك گونه جديد محسوب مي*شود.محققان در سال اول تنها توانستند تعداد كمي از گياهان كوچك را در باغچه پاپووكين شناسايي كنند؛ چرا كه اين گياه در فصل خشك، مرده و در فصل باراني در همان نقطه دوباره رشد مي*كند. دانشمندان توانستند اين رفتار را با ويژگي منحصر به فرد انتشار اين گياه موسوم به «geocarpy» توضيح دهند.
اين گياه پس از ميوه *دادن به آهستگي شروع به خم كردن شاخه*هاي بارده خود به سمت پايين كرده، بذرهاي خود را با احتياط بر روي زمين گذاشته و گاهي حتي آنها را در پوشش نرم خزه دفن مي*كند.

اين شيوه كه توسط گياه بادام*زميني نيز انجام مي*شود، اطمينان حاصل مي*كند كه بذرها در نزديكي گياه مادر رشد كرده و در فصل بعدي به يك گياه كامل تبديل مي*شوند.
تيم تحقيقاتي حاضر در اين پژوهش به جهت مهارت اين گياه، آن را Spigelia genuflexa نامگذاري كرده*اند.

LIDA
23-10-2011, 17:14
آیا میدانید دانه های برف چند نوع و به چه شکلهایی هستند ؟1- شكل اوليه كريستال*هاي برف*، منشورهاي شش ضلعي است كه به ناگهان تغيير شكل مي*دهد. مثل نمونه*اي كه در عكس زير مي*بينيد. اما شكل*هاي مختلف ديگري نيز براي دانه*هاي برف وجود دارد كه رايج*ترين آنها را در ادامه مي*آيد.

2- صفحات چند بخشي
اين نوع از دانه*هاي برف رايج و باريك*اند و كريستال*هاي شيشه مانند با 6 بازوي پهن ستاره**اي دارند. دانه*هاي برفي كه شكلي مانند اين دانه برف دارند در دماي حدود منفي 28 درجه فارنهايت شكل مي*گيرند. ستون*ها و سوزن*هاي باريك و بلند در دماي 23منفي درجه فارنهايت بوجود مي*آيند. ورقه*هاي شيشه*اي و ستاره مانند در درجه حدود منفي 5 درجه فارنهايت نيز بوجود مي*آيند.

3- صفحه*هاي بخش بندي شده
ساده*ترين شكل كريستال*هاي برف همان بازوهاي شش ضلعي است كه به مانند يك كيك بخش*بندي شده است. نمونه*هاي پيچيده ديگر نشان مي*دهد كه لبه*هاي نازك بازوها شاخه*هاي پهني دارند.

4- دندريت*هاي ستاره*اي
دندريت به اشكال درخت مانند مي*گويند. پس دندريت*هاي ستاره*اي به اشكالي از برف گفته مي*شود كه در آن صفحه*هاي كريستال شاخه و شاخك به مانند درخت دارند. آين دسته از كريستال*ها جزو كريستال*هاي بزرگ هستند كه مي*توان با عينك*هاي ذره*بيني آنها را ديد.

5- دندريت*هاي ستاره*اي سرخس شكل
بعضي وقت*ها شاخه*هاي كريستال*هاي ستاره مانند كناره*هاي زيادي دارد كه تا حدودي شبيه به شاخه*هاي گياه سرخس است. اين نوع برف بزرگترين نوع از دانه*هاي برف است كه با قطري حدود 5 ميليمتر و يا بيشتر به زمين مي*بارند.

LIDA
23-10-2011, 17:14
6- ستون تو خالي
ستون*هاي مخروطي شكل شش ضلعي كه در انتها به شكل ستون در مي*آيند نوع ديگري از دانه*هاي برف است. بعضي وقت*ها هوا در آن ميانه حبس مي*شود آنچنان كه در عكس زير شده است.

7- دانه*هاي دو برابر
وقتي دو صفحه از كريستال برف خيلي به هم نزديك مي*شوند يكي از آنها در بعضي مواد به ناچار زودتر به بيرون رشد مي*كند. غلاف*هاي برف ديگر كه از بخار آب درست شده است دانه برف بزرگتري را ايجاد مي*كند كه به دانه كوچكتر متصل است. به منظور توضيح اين پديده "ليبرچ" از اين دانه برف دو برابر عكاسي كرده بنابراين يكي از اين دانه*ها وضوح تصوير دارد.

8- كريستال شكافته شده ستاره* مانند
نحوه ايجاد اين كريستال به مانند قبلي است فقط قسمتي از يك دانه برف در امتداد دانه ديگر رشد مي كند.

9- سوزني*ها
فرمي كه در حدود دماي منفي 23 درجه فارنهايت ايجاد مي*شود اين دانه برف را كمي نازك*تر از موي سفيد شما مي*كند. اين كه شكل دانه*هاي برف به چه دليل در دماهاي مختلف تغيير مي*كند از رازهاي علمي اين پديده است.

10- كريستال هاي مثلثي
گاهي اوقات كريستال*هاي برف به شكل مثلثي رشد مي*كنند . اين اتفاق معمولا زماني رخ مي*دهد كه دما به 28 درجه فارنهايت رسيده باشد. اين پديده نادر است.

LIDA
23-10-2011, 17:17
11- دانه*هاي برف دوازده پر
بعضي وقت*ها هم ستون*هاي دوازده*تايي، دانه برف را تشكيل مي دهند. دو تا شاخه 6 تايي از كريستال در انتهاي يك صفحه كه با 30 درجه از هم اختلاف دارند اين دانه برف را شكل مي*دهند. اني دانه نيز جزو موارد نادر در دانههاي برف است.

12- وقتي يخ به صورت چنگالي به شكل كريستال*هاي چند وجهي باز مي*شود به صورت تصادفي به سمت*هاي مختلف جهت مي*يابد.

13- كريستال*هاي يخ بسته
ابرها از قطره* آبهاي غير قابل شمارش درست شده*اند و بعضي وقت*ها قطره*هاي كوچك با كريستال*هاي برف تصادف مي*كنند و شكل*هاي اين چنيني را درست مي*كنند. قطره*هاي يخ زده را شبنم يخ زده مي*نامند. انواع مختلف كريستال مي*توانند با شبنم*هاي يخ زده تزئين شوند. وقتي اين پوشش سنگين باشد، شكلي شبيه گلوله برفي درست مي*كند بنابراين به دانه برفي مي*گويند.

14- برف مصنوعي
ماشين برف*سازي آب را با هواي فشرده از دهانه لوله خرطومي به صورت قطره*هاي ريز آب به بيرون مي*فرستد هواي سرد باعث يخ زدگي برف مي*شود و نهايت شكلي اين چنيني ايجاد مي*شود
دانه*هاي برف قطره*هاي يخ زده باران نيستند. فيزيك پيچيده نحوه تشكيل دانه هاي برف بر كسي معلوم نيست.
دانه*هاي برف زماني شكل مي*گيرند كه بخار آب به صورت مستقيم به يخ تبديل شود. اين عمل كه شبيه به يك انفجار است در ميان ابرها صورت مي*گيرد.

LIDA
23-10-2011, 17:28
آیا میدانستید هنوز هم نقاط ناشناخته بر روی زمین هست ؟!!1- كاسابولي، واقع در شمال هند با جنگلي مملو از درختان سر به فلك كشيده مي*باشد. اين جنگل بر روي يك تپه واقع شده است. درختان بلوط، كاج و سرو اين جنگل را پوشانده است. در اين جنگل دورافتاده قبيله*اي 1200 نفري زندگي مي*كنند كه همچون انسان*هاي نخستين همه لوازم و ابزار خود را از استخوان حيوانات از جمله اسب وحشي تهيه مي*كنند.


2- كي*لانگ، واقع در شمال*شرقي هند و مرز بين هند و تبت است. به تصور هنديها، در اين منطقه كوهستاني كسي ساكن نبوده و اين منطقه متعلق به خدايان است اما اخيرا با بررسي زمين*شناسان، گروهي از مردم بدوي در اين كوه زندگي مي*كنند كه به جاي لباس پوشيدن بدن خود را رنگ مي*كنند.


3- كوفري واقع در شمال هند، منطقه*اي مملو از برف است و داراي كوهها و تپه*هايي است كه براي اسكي بسيار مناسب مي*باشد. در اين منطقه عده*اي به صورت اسكيمو زندگي مي*كنند كه با لباس*هايي از پوست حيوانات و در خانه*هاي برفي زندگي مي*كنند.


4- بارو، شمالي*ترين منطقه آلاسكاست، در اين منطقه حتي خاك هم يخ زده است. بارو در كنار ساحل اقيانوس منجمدشمالي واقع است. در اين منطقه هيچ گياهي نمي*رويد و سرما به 60 تا 70 درجه زير صفر مي*رسد، اما قبيله*اي مشتمل بر صد نفر در اين منطقه پوشيده از يخ و برف زندگي* مي*كنند كه تاكنون جز خودشان انساني ديگر را نديده*اند.


5- گرينلند، در اين منطقه كوهي به نام گون*يبورن وجود دارد كه در بالاترين نقطه كوه كه تصور نمي*رود زندگي در آنجا جريان داشته باشد گروهي از انسان*هاي اسكيمو زندگي مي*كنند.

LIDA
23-10-2011, 17:29
6- ماري، منطقه*اي در قطب*جنوب است كه درجه هواي آنجا به قدري پايين است كه محققان تاكنون تصور مي*كردند هيچ موجود زنده*اي در آنجا زندگي نمي*كند،* اما گروهي از انسان*ها هستند كه به دور از تمدن امروزي در آنجا سكني گزيده*اند.


7- كينايور، منطقه*اي در كوه*هاي مرتفع هيمالياست. در اين منطقه زيبا كه مملو از درختان سوزني، گل*هاي وحشي، اركيده وحشي و ناياب مي*باشد، مردماني از تيره تبتي و هندي* زندگي مي*كنند. اين منطقه بكر و دست نخورده* تاكنون كشف نشده بود.


8- بيابان قزاقستان، بياباني به مساحت 50 هزاركيلومتر مربع در جمهوري قزاقستان در نزديكي درياي آرال واقع شده. اين بيابان روي نقشه* جغرافيا وجود ندارد و تنها توانسته*اند از طريق Google earth يك تصوير ماهواره*اي از آن دريافت كنند


9- غار تيتان، در دربي*شاير انگليس است. اين غار 142 متر بلندي دارد و در اول ژانويه سال 1999 توسط يك غارنورد انگليسي كشف شد. البته او و غارنوردان هنوز نتوانسته*اند راهي براي رسيدن به اعماق اين غار پيدا كنند.


10- منطقه گرم، در جنگل*هاي پاراگوئه در آمريكاي جنوبي منطقه*اي در حدود 100 كيلومتر وجود دارد كه در آن انسان*هايي زندگي مي*كنند كه تا قبل از سال 2004 ميلادي هرگز كسي آنها را نديده بود زماني*كه دانشمندان سعي در يافتن مكان*هاي جديد گياهان و گونه*هاي جانوري جديد در دل جنگل*هاي پاراگوئه كرده بودند به اين گروه از انسان*ها برخورد كردند. اين منطقه درست در قلب آمريكاي*جنوبي و در مرز برزيل واقع شده است. اين منطقه بسيار گرم مي*باشد و همه انسان*هاي ساكن اين منطقه، برهنه زندگي مي*كنند.

LIDA
23-10-2011, 17:31
11- گنگ* خارپينسوم، مرتفع*ترين كوه با 7 هزار و 541 متر مي*باشد، بلندترين مكاني كه دست انسان تاكنون به آن نرسيده و اين منطقه در رتبه اول ليست مناطق ناشناخته قرار گرفته است. كوهنوردان زيادي سعي در فتح اين كوه داشتند اما نتوانستند، از سويي دولت به منظور حفظ آداب و سنت*هاي محلي، فتح اين قله را ممنوع كرده است


12- كوه نياينكن تانگا، از 164 قله* تشكيل شده و تاكنون پاي هيچ انساني به آنجا نرسيده است. ارتفاع اين قلل 6 هزار متر به بالاست. در شمال اين كوه يك درياچه به نام «سالت» قرار دارد و درياچه ديگري به نام «تام*كو» كه بلندترين درياچه در جهان مي*باشد و ارتفاعش از زمين 4 كيلومتر و 176 متر است، وجود دارد


13- بيابان داناكيل، در شمال شرقي اتيوپي و در جنوب اريتره در محدوده جنوب درياي سرخ واقع شده است. اين منطقه 100 متر از سطح دريا پايين*تر است و زمين*هايش نمكي مي*باشد و هيچ گياهي در آنجا نمي*رويد. اما با تحقيقات دانشمندان، مشخص شد كه گروهي از مردم بدوي در آنجا ساكن هستند


14- زاكاما، محلي در جنوب چاد قرار دارد. اين منطقه 3000 كيلومتر مربع وسعت دارد كه بخش كوچكي از آن ناشناخته مانده بود. در اينجا عده*اي از مردم بدوي مشغول زندگي هستند.


15- خاجيار، شمالي*ترين منطقه در مرز هند و كوه*هاي هيمالياست و هميشه مملو از برف مي*باشد. اين منطقه بر روي يك تپه برفي با دماي 50 درجه زيرصفر واقع است!


16- قره*قوم، شنزاري سياه در تركمنستان كه منطقه*اي بياباني است، البته در جاهايي كه گياه روييده باشد و آب وجود داشته باشد روستاهاي متعددي به چشم مي*خورد، اما در قسمت كويري كه هيچ گياهي وجود ندارد انسان*هاي بدوي زندگي مي*كنند كه تاكنون از چشم همگان پنهان مانده بودند.

LIDA
25-10-2011, 13:02
شما راست* مغزید یا چپ* مغز؟!
توصیه هایی برای راست مغزها

* تنهایی تحقیق بنویسید.

* مراقب خیال*پردازی*های خود باشید و آنها را مهار کنید.

* بگذارید قوه تخیل*تان شما را در هنر پیش براند.

* بگذارید شهودتان در موقعیت*های اجتماعی برایتان کار کند.

* بگذارید تفکر عمیق*تان در آزمون*های تشریحی برایتان کار کند، اما در آن غرق نشوید.

LIDA
25-10-2011, 13:02
* در تحقیق*ها خلاق باشید. می*توانید از زبان شورانگیزتان خوب استفاده کنید.

* هنگام درس خواندن از تصویر و نمودار کمک بگیرید.

* دستورالعمل*ها را بنویسید.

* سعی کنید برنامه*ریزی*شده*تر عمل کنید.

* بیش از حد به دیگران مشکوک نباشید.

* برای سازماندهی افکارتان نکات عمده را مشخص کنید.

* در تکالیف ادبیات، ادبیات داستانی را انتخاب کنید.

* شما خوب داستان می*گویید؛ بعضی از آنها را بنویسید.

LIDA
25-10-2011, 13:03
ویژگی*های دانش*آموزان راست*مغز
آیا وقتی معلم یا استاد زیاد حرف می*زند، خسته می*شوید؟ آیا احساس می*کنید می*توانید مردم را به راحتی و فقط با نگاه کردن ارزیابی کنید. اگر این طور باشد امکان دارد که راست مغز باشید.

* جزوه برمی*دارید، اما آنها را گم می*کنید. دنبال کردن تحقیق برایتان کار سختی است.

* سخت می*توانید حواس*تان را جمع کنید.

* با مردم راحت هستید.

* مثل بعضی مردم راحت دستاویز مسخره*بازی دیگران نمی*شوید.

LIDA
25-10-2011, 13:04
* به نظر خیالباف می*آیید اما در واقع به فکر عمیق فرو می*روید.

* مردم می*گویند ماورایی هستید و علم غیب دارید.

* به نوشتن رمان، نقاشی یا نواختن موسیقی علاقه دارید.

* ممکن است ورزشکار باشید.

* از داستان*های پررمز و راز خوش*تان می*آید.

* زمانی را به تامل و تعمق اختصاص می*دهید و فکر می*کنید هر اتفاقی دوجنبه دارد.

LIDA
25-10-2011, 13:04
* ممکن است گذر زمان را فراموش کنید.

* خودجوش و خودانگیخته هستید.

* بذله*گو و بامزه هستید.

* نمی*توانید دستورالعمل*ها را کلمه به کلمه دنبال کنید.

* پیش*بینی*ناپذیر هستید.

* راحت گم یا سرگردان می*شوید.

LIDA
25-10-2011, 13:05
وظایف سمت راست مغز:


* به کارگیری احساسات

* پردازش تصاویر سه*بُعدی

* تخیل و نوآوری

* نمادها و سمبل*ها

* بیشتر سیر کردن در حال و آینده

* فلسفه و دین

LIDA
25-10-2011, 13:05
* باورها و اعتقادات

* پیشگویی و الهام

* ادراک فضایی

* تمایل به دانستن اهداف

* خیال*پردازی

* حاضر*جوابی

* بی*پروایی

* خطرجویی یا ریسک*پذیری

LIDA
25-10-2011, 13:06
راست مغز​ها در کلاس درس

* در کلاس تاریخ می*توانید تاریخ*ها و روند امور را به یاد بیاورید.

* در کلاس ریاضی از حل کردن مساله*های طولانی لذت می*برید.

* از نظم علوم خوش*تان می*آید.

* در ادبیات درک مناسبی از دستور زبان و ساختار جمله دارید.

LIDA
25-10-2011, 13:07
توصیه*هایی به دانش*آموزان چپ*مغز

* در اتاق آرام درس بخوانید.

* برای درس دادن به دیگران پیشقدم نشوید،زيرا از توضیح دادن برای کسی که نمی*فهمد، از کوره در می*روید

* عضو یک گروه مباحثه یا رقابت درسی شوید.

* در نمایشگاه*های علمی شرکت کنید. شما می*توانید برنده مسابقه باشید.

* از مهارت خود در ریاضی و علوم بهره بگیرید.

LIDA
25-10-2011, 13:07
* ادبیات غیرداستانی را انتخاب کنید.

* می*توانید جزوه*هایتان را خوب سروسامان بدهید؛ این کار را بکنید.

* اتاق*تان را منظم نگه دارید.

* تحقیق*های تحلیلی را انتخاب کنید.

* هر وقت امکان دارد تنهایی کار کنید، چون کسانی که مسخره*بازی در می*آورند، شما را خیلی خسته می*کنند.

* بیشتر خطر کنید. از خلاق بودن نترسید.

LIDA
25-10-2011, 13:08
ویژگی*های دانش*آموزان چپ*مغز


آیا خیلی سازمان*یافته عمل می*کنید؟ آیا عقیده دارید برای انجام هر کاری یک راه درست و یک راه غلط وجود دارد. اگر این طور است احتمالاً چپ*مغز هستید.

* احتمالاً از روی فهرست، کارهایتان را انجام می*دهید.

* دوست دارید سر کلاس انتقاد کنید.

* در ریاضیات و علوم قوی هستید.

* منطقی و اهل استدلال هستید.

* تحقیق شما دقیق و کاملاً مستند است.

LIDA
25-10-2011, 13:09
ویژگی*های دانش*آموزان چپ*مغز* برای خود هدف معین می*کنید.

* می*توانید اطلاعات را خوب تعبیر و تفسیر کنید.

* اتاق*تان منظم است.

* می*توانید به سوالات بدون فکر جواب دهید.

* دستورالعمل*ها را اجرا می*کنید و کلاً دستورالعمل*ها را می*خوانید.

* احساساتی نیستید.

LIDA
25-10-2011, 13:10
* بدون این*که کاسه صبرتان لبریز شود، می*توانید به سخنرانی*های طولانی گوش بدهید.

* اجازه نمی دهید احساسات به درون*تان رخنه کنند.

* از فیلم*های اکشن خوش*تان می*آید.

* نشسته مطالعه می*کنید.

* کلمات*تان دقیق هستند.

LIDA
25-10-2011, 13:10
وظایف سمت چپ مغز:
* منطق و استدلال
* علوم و ریاضیات
* جزئیات آرایش*یافته
* پردازش واقعیات
* کلمات و زبان
* بیشتر سیر کردن در حال و گذشته
* توانایی درک و فراگیری

LIDA
25-10-2011, 13:11
* زیرکی
* قدردانی
* قالب*بندی منظم ادراک و احساسات
* واقع*بینی
* استراتژی منظم
* عمل*گری
* اعتماد و اطمینان


چپ مغز​ها در کلاس درس


* در کلاس تاریخ بیشتر از جنبه*های اجتماعی لذت می*برید. دوست دارید اتفاقاتی را که در تاریخ افتاده کشف کنید.

* اگر روش خودتان را به کار بگیرید، ممکن است عملکرد رضایت*بخشی در کلاس ریاضی داشته باشید، اما از حل مساله*های طولانی خسته می*شوید.

* در کلاس ادبیات موفق هستید به خصوص هنگام روخوانی و انشا.

* علوم؟ خسته*کننده است

LIDA
25-10-2011, 14:05
لیست شاعران ایرانی بر اساس تاریخ زندگی آنان

قبل از ورود اسلام به ایران


1-زرتشت
2-مانی(سعی میکنم اطلاعاتی بدست بیارم درباره ی این شاعر)

بعد از ورود اسلام قرن 8 میلادی
4-دینوری(dinawari) 1-ابن مقفع 2-بخاری 3-سیبویه (sibavie)
5-بلاذری(balazori)
6-نو بخت

قرن 9 میلادی


1-رودکی 2-منصور حلاج 3-ابن خفیف 4-شهید بلخی 5-فیروز مشرقی

قرن 10 میلادی3 -رودکی(همچنان در این قرن به زندگی ادامه میداده است ) 1 -فردوسی 2 -ابوالسعید ابولخیر

LIDA
25-10-2011, 14:06
11-ابو شکور بلخی


4 -ابو منصور دقیقی 5 -منصور حلاج (همچنان به زندگی ادامه میداده است) 6 -عنصری 7 -رابعه بلخی 8 -عسجدی 9 -فرخی سیستانی 10-کسائی مروزی(marwazi) 12-عیوقی 13-مهستی گنجویقرن 11 میلادی

4 -سنائی غزنوی 1 - اسد گرگانی 2 -عمر خیام (همشهری ماست) 3 -هجویری(hojviri)


11-ربیعا گودرزی

15-ازرقی

20-اسدی طوسی

LIDA
25-10-2011, 14:08
دختر ۱۰ ساله* ۱۰ زبانه

http://www.niazerooz.com/Im/N/90/0728/L6345469880591.jpg

سونیا یانگ"، دختر 10 ساله تایوانی قادر است به 10 زبان زنده دنیا سخن بگوید.قانون: سونیا یانگ به زبان*های ژاپنی،* چینی، انگلیسی، تایوانی، اوگاندایی، قزاقی، پرتغالی، *آلمانی، فرانسوی و اسپانیایی با درجه*های متفاوتی از تسلط سخن می*گوید *

به گزارش روزنامه سان: سونیا یانگ"، دختر 10 ساله تایوانی قادر است به 10 زبان زنده دنیا سخن بگوید.
سونیا تانگ دختر 10 ساله* تایوانی که اکنون به همراه خانواده*اش در شمال*غرب انگلیس ساکن است برای نخستین بار معلمان مدرسه خود را با توانایی عجیب در سخن گفتن به 10 زبان شگفت*زده کرد.


گفته شده که سونیا زمانی که به انگلیس رفته قادر بوده است به زبان*های ژاپنی، چینی، انگلیسی و زبان مادری خود تایوانی سخن بگوید.


وی پس از نقل مکان به انگلیس زبان قزاقی و پرتغالی را نیز آموخت و اکنون کاملا با تسلط به این زبان*ها سخن می*گوید.


سونیا همچنین در مدت زمان کوتاهی زبان اوگاندایی را نیز آموخته است.
وی همچنین به زبان*های آلمانی، فرانسوی و اسپانیایی نیز با درجه*های مختلفی از تسلط سخن می*گوید.
سونیا می*گوید: "انگلیسی زبان مورد علاقه من است چرا که همه زبان تو را می*فهمند."

LIDA
25-10-2011, 14:10
دختران معروف مجرد دهه شصتی

مليكا شريفينيا/ متولد 1365/ متاهل

جوانترين عروس سينما

دختر كوچكتر «آزيتا حاجيان» و «محمدرضا شريفينيا» از 15 سالگي بازيگري را با فيلم «اوينار» ساخته شهرام اسدي شروع كرد. او كه با بازي در مهمان مامان، ميكس و دايره زنگي بيشتر شناخته شد؛ در سال 86 ازدواج كرد. ازدواجي كه به نوبهخودش سر و صداي زيادي بهدنبال داشت. او علاوه بر مجلس عروسي متفاوت، كارت عروسي جالبي هم داشت كه در آن به همراه همسرش لباس سنتي دوره قاجار را پوشيده بودند و متن كارت هم به ادبيات آن دوره و با طنز نوشته شده بود. اين كارت در نشريات سينمايي و سايتهاي اينترنتي منتشر شد و كلي حاشيه درست كرد. به هر حال دختر كوچك خانواده شريفينيا يكي از جوانترين عروسهاي سينماي ماست.

مهراوه شريفينيا/ متولد 1360/ مجرد


دختر بزرگتر خانواده شريفينيا، برخلاف خواهرش نهتنها بازيگري را از 8 سالگي شروع كرد بلكه هنوز ازدواج نكرده است. شايد مسئله كار آنقدر برايش جدي شده كه فعلا ميل به فكر كردن به اين موضوعات را ندارد. او كارهاي زيادي در سينما و تلويزيون داشته كه هنوز هم به يادمان ميآيد؛ «دزد عروسكها» يكي از همين كارهاست كه نخستين بازي او بود. نقطه عطف بازيهاي او به سريال «ساعتشني» برميگردد كه سكوي پرتاب او به قلههاي شهرت بود. آخرين كار مهراوه هم سريال «قلب يخي» است و چند پروژه سينمايي ديگر كه چشمبسته به شما قول ميدهيم حتما در چندتايشان نقش عروس را بازي خواهد كرد؛ اما در عالم واقعيت از اين خبرها نيست!


ترانه عليدوستي/ متولد 1362/ مجرد

من ترانه، ازدواج نميكنم!

دختر حميدخان عليدوستي ستاره سابق فوتبال ايران را همه با نخستين فيلمش يعني «من ترانه 15 سال دارم» شناختند. فيلمي كه در دوران خودش نهتنها پاي موضوع جديدي را به سينما باز كرد بلكه جايزههاي زيادي را در جشنوارههاي مختلف از آن خود كرد. عليدوستي زماني نقش دختري را بازي كرد كه ناخواسته ازدواج ميكند و باردار ميشود كه 18 سال بيشتر نداشت ولي با بازي در «شهر زيبا» او را بهعنوان يك بازيگر حرفهاي شناختند. او اين روزها بيشتر از هر چيز به بازي در تئاتر و سينما ميپردازد؛ دليل كليشهاي مجرد ماندن همه ستارههاي دهه 60!

پگاه آهنگراني/ متولد 1363/ مجرد

عروس سرش شلوغه

دختر بااستعداد «منيژه حكمت» (كارگردان) از آخرين سال دهه 60 و با حضور در فيلم «گربه آوازهخوان» بازيگري را شروع كرد. او در اين سالها روند خوبي داشته و با بازي در چند فيلم سينمايي و جدي گرفتن كارگرداني و ساخت فيلم، سرش حسابي شلوغ است. كارگرداني فيلم «دهنمكيها»، بازي در تئاتر جنجالي «متولد 1361»، اكران آخرين بازي سينمايياش به نام «ورود آقايان ممنوع» و وبلاگنويسي و گزارش فوتبال بانوان از جمله كارهاي پر سرو صداي اخير پگاه خانم بوده است. به اين ترتيب شايد وقت چنداني براي انتخاب همسر و ازدواج براي او باقي نماند!

باران كوثري/ متولد 1364/ مجرد

صاحبدلان مجرد و عروس بازي

دختر خوب بابا «جهانگير كوثري»، بازيگري را از كودكي شروع كرد. وقتي كه باران در «بهترين باباي دنيا» كار داريوش فرهنگ، نقش كوتاهي را بازي كرد هيچكس فكر نميكرد كه مسير زندگي او تا اين حد تغيير كند. باران در نوجواني و جواني در فيلمهاي سينمايي ديگري هم بازي كرد كه البته مهمترين نقشها را در كارهاي مادرش يعني «رخشان بنياعتماد» داشت. «صاحبدلان» و «خون بازي» 2 كار مهم او بود كه بهترتيب در تلويزيون و سينما بازي كرد و به خاطر كار دوم برنده جايزههايي از جشنواره فيلم فجر شد. باران كوثري يكي ديگر از بازيگران متولد دهه60 است كه گرچه زياد با لباس عروس در فيلمها ديده شده اما همچنان مجرد است و البته او هم براي خودش كلي دليل محكم دارد!

LIDA
25-10-2011, 14:18
خديجه آزادپور/ متولد 1367/ مجرد


اين دخترخانم يكي از بدشانسترين متولدان دهه شصت به حساب ميآيد. او كه قهرمان رشته ووشو بوده و چند مدال طلا و نقره مسابقات جهاني را در كارنامه دارد، نخستين زن ايراني است كه در مسابقات آسيايي مدال طلا گرفته. او با قهرماني در گوانگژو، طبيعتا خود را شايسته دريافت جايزه - كه عبارت بود از يك دستگاه آپارتمان- ميديدالناز شاكردوست/ متولد 1363/ مجرد


شاكردوست يكي از دختران دهه شصتي است كه هميشه درگير شايعات مربوط به زندگي شخصي و خصوصا ازدواجش بوده. الناز پارسال از يك مجله بهدليل اخبار نادرستي كه در موردش نوشته بود، شكايت كرد. او در اينباره ميگويد: «اصلا درست نيست كه براي يك دختر ازدواج نكرده، اين حرفها را در بياورند!» با شايعه عجيب و غريبي كه در مورد ازدواج او با يك فوتباليست پرحاشيه منتشر كردند، ناخواسته به پرحاشيهترين دختر دهه شصتي بدل شده كه بهنوعي از «ازدواج نكردن» ضربه ديده. او از سال 83 بازيگري را شروع كرد و در حال حاضر يكي از بازيگراني است كه تمام سعياش را ميكند تا با بهكار گرفتن استعدادهايش هم موفق شود البته اگر خواستگاران خيالي و شايعهسازان بگذارند!زهرا نوري/ متولد 1364/ مجرد


اين خانم جوان، روزنامهنگاري است كه از سال 83 فعاليتهاي ورزشي خود را در رشته راگبي شروع كرده. تيم آنها در نخستين دوره قهرماني كشور كه در سال 85 برگزار شد توانست قهرمان ايران شود. او 2 سال پيش كه تيم ملي راگبي بانوان ايران تشكيل شد، موفق شد پيراهن تيم ملي را بپوشد. نوري در حال حاضر خبرنگار روزنامه «ايران ورزشي» است و در دانشگاه رشته مكانيك خوانده. براي همه جالب است كه كاپيتان تيم ملي راگبي در 3 رشته مختلف فعاليت كرده و موفق هم بوده. بهنظرخودش نه تنها راگبي در زندگي شخصياش تاثير منفي بر تصميمگيريهايش نداشته بلكه باعث شده كه هميشه با اين ورزش شارژ شود. بله، زهرا خانم هم فعلا مجرد است.شادي پريدر/ متولد 1365/ مجرد


شايد يكي از موفقترين دخترهاي دهه شصتي شادي خانمي باشد كه از 7 سالگي شطرنج را زيرنظر پدرش شروع كرد، از 9 سالگي وارد تيم ملي بزرگسالان شد و 2 سال بعد به استادي فدراسيون جهاني شطرنج رسيد. 14 سالگياش با سمت استاد بينالمللي شطرنج گذشت و در 18 سالگي توانست با شكست قهرمان جهان به مقام «استاد بزرگ شطرنج» برسد. شادي در حال حاضر فوقليسانس مديريت تربيتبدني از دانشگاه تهران است. از نظر او شطرنجبازها آيندهنگر هستند و قدرت تجزيه و تحليل بالايي هم دارند. به همين دليل او تمام سعي خود را ميكند تا براي مهمترين اتفاق زندگياش بيشتر بالا و پايين كند.آزاده نامداري/ متولد 1363/ مجرد


اولين مجري خانمي كه در برنامههايش خشكي سابق اجراهاي زنانه را كم كرد، آزاده نامداري بود. او كه در حال حاضر هم يكي از مجريهاي فعال و پرطرفدار صداوسيماست، اين روزها برنامه پر سروصدايي در شبكه 2 دارد. همان برنامهاي كه اخيرا يك مرد 3 زنه را سوژه قرار داد و كلي جنجالساز شد. «تازه چه خبر؟» يكي از سوالاتي بود كه او هميشه در برنامه «تازهها» سيماي خانواده به آن جواب ميداد. آزاده در سال 84 با همين برنامه شناخته شد اما قبل از آن هم در كرمانشاه همكاريهايي با شبكه استاني «زاگرس» داشت. او مديريت صنعتي خوانده و هوش و ذكاوت مديريتي در اجراهايش به وضوح ديده ميشود؛ حالا نميدانيم مجرد ماندن او را هم بايد پاي همين هوشش بگذاريم يا نه؟!

LIDA
25-10-2011, 21:17
پایتخت*های ایران از گذشته تا به حال


عیلامیان : آوان

ماد : هگمتانه (همدان)

هخامنشیان: شوش | پاسارگاد|استخر

اشکانیان: دامغان | اشک*آباد | تیسپون

ساسانیان: تیسپون | بیشابور |کازرون

طاهریان: بخارا | ابرشــهر (نیشابور) | مرو

LIDA
25-10-2011, 21:17
پایتخت*های ایران از گذشته تا به حال


صفاریان: زرنج | دزفول

سامانیان: بخارا

آل ابی دلف: کرج ابودلف (کرهرود)

علویان: طبرستان

زیاریان: اصفهان

LIDA
25-10-2011, 21:18
بوییان: همدان | ری | شیراز

غزنویان: غزنین

سلجوقیان:نیشابور | اصفهان

خوارزمشاهیان: سمرقند | گرگانج

حمله ی مغول ها به ایران:زنجان

LIDA
25-10-2011, 21:19
ایلخانیان: مراغه | تبریز

تیموریان: سمرقند | هرات

صفویان: اردبیل | تبریز | قزوین |اصفهان |ساری

افشاریان: مشهد

زندیان: شیراز | کرمان

قاجار: ساری | تهران

پهلوی: تهران

بعد از انقلاب 1357: تهران

LIDA
25-10-2011, 21:34
انواع پارچه را بشناسیدانواع الیاف:
الیاف طبیعی: پشم، پنبه، کتان و ابریشم
الیاف مصنوعی: ریون، نایلون و پلی استرالیاف طبیعی:
پنبه (Cotton):
١) الیاف پنبه ای هادی حرارت هستند و حرارت بدن را به بیرون منتقل می کنند در نتیجه خنک هستند.

٢) به راحتی لکه گیری و شسته می شوند.

٣) در برابر ساییدگی مقاوم هستند.

٤) پس از استفاده اگر خوب خشک نشود، بوی عرق بدن در آن باقی می ماند.

٥) در ایران به لباس های پنبه ای، نخی می گویند.

LIDA
25-10-2011, 21:42
ابریشم (Silk):


١) این پارچه ها خیلی سبک و براق هستند دارای کشش بالا و در برابر پارگی و چروک پذیری مقاومت بالایی دارند.٢) به علت داشتن پروتئین، هادی حرارت نیستند و در خود نگه می دارند.


٣) هم در تابستان و هم در زمستان قابل استفاده اند. به دلیل لطافت و عایق بودن.الیاف نیمه مصنوعی و مصنوعی:


ویسکوز (Viscose):
١) هادی گرما هستند بنابراین بدن احساس گرما می*کند.


٢) از ابریشم طبیعی خنک تر است و منسوجات بسیار نرم و لطیف می توان ار آن تهیه کرد.

LIDA
25-10-2011, 21:43
نایلون (Nylon):١) نایلون جزء الیاف کاملاً مصنوعی است.٢) نایلون استحکام خوبی در برابر سایش و کشش دارد به همین دلیل موارد استعمال زیادی دارد. از جمله جوراب های نایلونی به علت قابلیت الاستیکی زیاد در قسمت زانو و مفاصل کیسه ای نمی شود.٣) فورآ خشک می شوند، زیرا رطوبت کمی به خود جذب می کنند.٤) از نخ فیلامنت برای تهیه جوراب ساق بلند، آستری، مایوی شنا، لباس ورزشی، پارچه دانتل، بارانی، پوشاک پلیسه دار، پارچه های کشباف استفاده می شود.(گفته می شود که NyLon همزمان در دو کشور آمریکا و انگلستان کشف شد و به همین خاطر نام این محصول را از روی دو شهر New York و London بر روی این محصول گذاشته اند، ولی این موضوع صحت ندارد و این نام کاملاً تجاری است.)

LIDA
25-10-2011, 21:53
پلی استر (Polyesters):١) پلی استر کاملاً مصنوعی است.


٢) مقامت فوق العاده ای در برابر چروک شدن دارند حتی در زمانی که خیس می شوند.


٣) اگر پلی استر با الیاف طبیعی مخلوط شود، در تهیه منسوجات سبک وزن مانند پارچه های پرده ای، ساتن، پیراهن و بلوز مورد استفاده قرار می گیرد.


٤) به علت خاصیت اتوپذیری زیاد در تهیه پارچه*های پلیسه زنانه و بشور بپوش مصرف می شود.
موارد بالا جزء مهم ترین انواع پارچه بود، در زیر فقط به نام تعدادی از انواع دیگر پارچه اکتفا می کنیم.ـ بروکات: دارای نخ های برجسته و درخشان است.


ـ بورکن کرپ: نوعی پارچه با سطح بافته شده مانند پوست درخت است.

LIDA
25-10-2011, 21:53
ـ بوکله: نوعی پارچه با گره های نامنظم و سطحی گره دار است.

ـ چینل: نوعی پارچه شبیه مخمل و ضخیم که دارای کرک*هایی در هر دو رو است.

ـ کلوله: نوعی پارچه نوعی کرپ که از دو بافت در کنار هم شکل گرفته که دارای نقوش برجسته نامنظم است.

ـ مخمل کبریتی: نوعی پارچه که با نخ های نازک بسیار نرم با نخ*های ضخیم بافته شده است.

ـ دنیم: پارچه*های جینی که فقط نخ های تار آن رنگ شده و نخ*های پود آن سفید است.

LIDA
25-10-2011, 21:54
ـ فاکون: پارچه*ای بدون طرح است که طی روند ناهمگون و متفاوت بافته شده و اغلب تلفیقی از مات و براق است.

ـ دوشس: پارچه ساتن براق و محکم که از ابریشم و الیاف مصنوعی بافته شده است.

ـ کرنیکل، کرش: نوعی پارچه دارای بافتی برجسته و چیندار به شکل پفکی است.‎

ـ تیغ ماهی یا فیش گرات: با نخ های مختلف در تار و پود پارچه، پارچه*ای طرح دار با بافت جناقی شکل است.

ـ گاباردین: نوعی پارچه با بافت ریز از پنبه، پشم یا الیاف مصنوعی با نقوش برجسته تیغ ماهی، جناقی یا مخلوط راه راه اریب است که همواره از سمت راست به چپ یا پایین به بالا بافته می*شود.

LIDA
25-10-2011, 21:55
ـ گلن چک: نوعی پارچه چهارخانه، برجسته یا سایه روشن.

ـ ژاکارد: همه پارچه*هایی که طرح آنها از روند بافت پارچه شکل گرفته است.

* ـ هانن تریت: پارچه ای با چهارخانه های کوچک که در گوشه هر چهارخانه نیز زائده ای اریب مانند وجود دارد.

ـ جین: پارچه*ای پنبه*ای که اغلب سنگ شور شده است.

ـ لمه: پارچه*ای رنگارنگ و براق که از الیاف رنگی یا نخ*های براق بافته شده است.

LIDA
25-10-2011, 21:56
انوا پارچهـ ماهوت: پارچه*ای پشمی یا غیر ضخیم که از طریق روشی مشایه نمدمالی تهیه می*شود.


ـ مواره: پارچه*ای با راه راه اریب و طرحی موج دار است که از طریق پس کردن پارچه شکل گرفته است.


ـ موسیلن: پارچه*ای لطیف و نرم، شبیه کتان که از پنبه یا پشم تهیه شده است.


ـ پانه زامت: مخمل ضخیم و براق با کرک های فشرده


ـ پپیتا: نوعی پارچه با چهارخانه های کوچک تیره و روشن که بر خلاف طرح جناغی کنگره دار نیست.

LIDA
25-10-2011, 21:58
ـ پارچه پرزدار یا پوست مصنوعی: پارچه هایی که پوشش مویی ضخیمی دارند و رنگ و اندازه آن شبیه خز واقعی است که به پولیش معروف است و نخ آن مصنوعی است.


ـ پیکی: پارچه دوبافت با طرح*های برجسته که به نظر لایی می*آیند.


ـ کشباف یا استرج: نوعی پارچه با بافت های از راست به چپ که خاصیت ارتجاعی دارد.


ـ ریپس: نوعی پارچه با نخ*های برجسته که به صورت اریب است.


ـ ژرسه رومانیت: نوعی پارچه محکم با کمی خاصیت ارتجاعی که اغلب از پشم گوسفند است.

LIDA
25-10-2011, 22:11
ـ راه راه: نوعی پارچه راه راه که شبیه پوست درخت راه راه است.

ـ پلووری یا سویت شرت اشتوف: اغلب از نوع تریکوی ضخیم یا ژرسه است که از پنبه بافته می شود.

ـ ترموفلورز یا فلیسه: هر دو روی پارچه کاملاً ضخیم، زبر و پشمی مانند از الیاف مصنوعی است.

ـ توخ: پارچه*های شطرنجی با طرح های مختلف.

ـ چیت ویچی: نوعی پارچه چهارخانه، دو رنگ که از پنبه بافته شده است.

LIDA
25-10-2011, 22:20
هتلی در عمق 150 متری زمین

http://www.hamshahrionline.ir/images/position36/2011/9/hotel.jpg


هتلی در عمق 150متری زمین در سوئد افتتاح شد.
محل احداث این هتل پیش از این و به*مدت بیش*از 400 سال یکی از بزرگ*ترین و مهم*ترین معادن نقره در سوئد محسوب می*شده است. به همین خاطر اغلب وسایل این هتل مانند تختخواب، لوستر، شمعدانی*، صندلی و میز یا از نقره هستند یا روکشی از نقره دارند.
دمای این هتل در حالت معمول 2درجه سانتی*گراد است و مسافران برای تردد در مکان*های عمومی باید لباس گرم بپوشند. البته تاسیسات حرارتی دمای اتاق*ها را به 81درجه می*رساند. هزینه اقامت در این هتل شبی 820 دلار اعلام شده است. مدیران این هتل اعلام کرده*اند در آینده*ای نزدیک قصد دارند در رابطه با علوم زیرزمینی، اطلاعاتی را به مسافران علاقه*مند ارائه دهند.

پیرترین گربه*های به*هم چسبیده
ماساچوست: پیرترین گربه*های به*هم چسبیده جهان اسمشان در نسخه جدید کتاب گینس به ثبت رسید.فرانک و لویی نام این دو گربه به*هم چسبیده است. این دو گربه از صورت به*هم چسبیده*اند و در مجموع دارای 3چشم، 2 دهان و 2 بینی هستند.این دو گربه هرکدام مغزی جداگانه دارند. البته از 3چشمی که این دو گربه دارند، هر گربه یکی را به*صورت ارادی کنترل می*کند اما چشم وسط از مغز هیچ کدام آنها تبعیت نمی*کند و به*همین خاطر مشکلات زیادی هنگام راه رفتن برای آنها به*وجود می*آورد. این گربه*ها اکنون 21سال سن دارند و یکی از پیرترین حیوانات به*هم چسبیده جهان به*حساب می*آیند. این در حالی است که به گفته دامپزشکان اینگونه گربه*ها حداکثر یک تا 4روز زنده می*مانند.

LIDA
25-10-2011, 22:20
هتلی در عمق 150 متری زمین

http://www.hamshahrionline.ir/images/position36/2011/9/hotel.jpg


هتلی در عمق 150متری زمین در سوئد افتتاح شد.
محل احداث این هتل پیش از این و به*مدت بیش*از 400 سال یکی از بزرگ*ترین و مهم*ترین معادن نقره در سوئد محسوب می*شده است. به همین خاطر اغلب وسایل این هتل مانند تختخواب، لوستر، شمعدانی*، صندلی و میز یا از نقره هستند یا روکشی از نقره دارند.
دمای این هتل در حالت معمول 2درجه سانتی*گراد است و مسافران برای تردد در مکان*های عمومی باید لباس گرم بپوشند. البته تاسیسات حرارتی دمای اتاق*ها را به 81درجه می*رساند. هزینه اقامت در این هتل شبی 820 دلار اعلام شده است. مدیران این هتل اعلام کرده*اند در آینده*ای نزدیک قصد دارند در رابطه با علوم زیرزمینی، اطلاعاتی را به مسافران علاقه*مند ارائه دهند.

پیرترین گربه*های به*هم چسبیده
ماساچوست: پیرترین گربه*های به*هم چسبیده جهان اسمشان در نسخه جدید کتاب گینس به ثبت رسید.فرانک و لویی نام این دو گربه به*هم چسبیده است. این دو گربه از صورت به*هم چسبیده*اند و در مجموع دارای 3چشم، 2 دهان و 2 بینی هستند.این دو گربه هرکدام مغزی جداگانه دارند. البته از 3چشمی که این دو گربه دارند، هر گربه یکی را به*صورت ارادی کنترل می*کند اما چشم وسط از مغز هیچ کدام آنها تبعیت نمی*کند و به*همین خاطر مشکلات زیادی هنگام راه رفتن برای آنها به*وجود می*آورد. این گربه*ها اکنون 21سال سن دارند و یکی از پیرترین حیوانات به*هم چسبیده جهان به*حساب می*آیند. این در حالی است که به گفته دامپزشکان اینگونه گربه*ها حداکثر یک تا 4روز زنده می*مانند.

LIDA
26-10-2011, 21:36
دانستنیهایی در مورد سنین ازدواج1- مردم فیجی اعتقاد دارند، روح مرد مجرد به بهشت نمی رود و چنانچه مردی پیش از ازدواج از دنیا برود، روحش به خاکستر تبدیل شده و تا ابد در عذاب می ماند.
2-
مردم جزیره ای کوچک در فیلیپین معتقدند زن تا پیش از ازدواج دارای روح نیست.
3-
در گذشته در روم، عروس ها به جای دسته گل دسته ای سیر یا رزماری به دست می گرفتند که نشان باروری و خوش یمنی بود.
4-
از آنجا که سفید، رنگ عزاداری در برخی کشورهای شرقی است، هندی ها معتقدند لباس عروس نباید سفید باشد.
5-
لاس وگاس با سالیانه 100000 زوج، بزرگترین مقصد ماه عسل های جهان است و بعد از هاوایی با 25000 ماه عسل در سال قرار دارد.

LIDA
26-10-2011, 21:39
6-
حلقه ازدواج در انگشت سوم دست چپ انداخته می شود زیرا مصریان معتقدند بودند رگی از این انگشت مستقیم به قلب می رود.7-
تور روی سر از قدیم نشان معصومیت و محافظت او از ارواح خبیث بود. در قدیم تور روی سر عروس به رنگ های زرد و قرمز و آبی نیز پوشیده می شد. تور سفید از دوران ویکتوریا مد شد و نشان این بود که عروس به قدری کافی ثروتمند است که بتواند سفید بپوشد.
8-
در بسیاری از فرهنگ ها، داماد، عروس را در شب عروسی می دزدید و دوستان داماد نیز در این کار او را یاری می کردند. هنگام جاری شدن عقد داماد در سمت راست عروس می ایستاد و دست راست داماد برای استفاده از شمشیر جهت مبارزه با رقیب احتمالی آزاد می مانند.
9-
تعدادی ساقدوش مامور ریختن گل در مسیر رسیدن عروس و داماد به محراب می شدند تا با این حرکت نمادین، مسیری شاد و زیبا برای زندگی آتی آنها بسازند.
10-
در برخی کشورهای شرقی، ریختن دانه های برنج روی سر عروس و داماد، نوعی دعای باروری و نیکروزی است.

LIDA
26-10-2011, 21:40
11-
مهمانان درجه یک در برخی کشورها و در دوران گذشته تکه هایی از دنباله لباس عروس را به عنوان دفع شر، پاره می کردند.12-
کیک عروسی از زمان روم باستان نشانه شادی و خوشی بوده و در قرون وسطی، رسم بوسه عروس و داماد در کنار کیک، پررنگ شده است.
13-
در برخی کشورهای آفریقایی دعای "امیدوارم 12 فرزند برای داماد بیاوری" نوعی آرزوی خوشبختی برای عروس است.
14-
در اروپای قدیم کفش نوعی وسیله مقدس به شمار می رفت چرا که موجب بالا آمدن فرد از سطح زمین می شد و رسم بود در شب عروسی پدر عروس یک جفت کفش به داماد هدیه دهد و با این کار اختیار دختر خود را به او بسپارد.
15-
در بریتانیای قدیم رسم بود که عروس در شب عروسی جاروی گردگیری شومینه را ببوسد زیرا جارو جهت زدودن خاکستر استفاده می شد و با این کار عروس متعهد به زدودن تیرگی های خود می شد!

LIDA
26-10-2011, 21:43
16-
در افغانستان قدیم داماد جهت خواستگاری تکه ای از موی عروس را می برید یا تکه ای آشغال به سمت عروس پرت می کرد!
17-
در برخی کشورهای بودایی دختران از 9 سالگی شروع به دوختن لباس عروس خود می کنند و اگر تا پیش از 14 یا 15 سالگی ازدواج نکنند، ترشیده محسوب می شوند.
18-
عروس های یونانی باور داشتند گذاشتن مقداری شکر یا قند در لباس عروسی، در زندگی آینده شان شادی به همراه می آورد.

19-

به عنوان نماد باروری مردم ایرلند، پای مرغی آماده تخم گذاری را در شب زفاف به تخت عروس و داماد می بستند.
20-
از آنجا که مرغابی ها یک بار جفت گیری کرده و تا آخر عمر با جفت خود می مانند، در کره رسم است که بهترین دوست داماد دو مرغابی چوبی را به عنوان کادوی عروسی به داماد بدهد.

LIDA
26-10-2011, 21:44
21-
در مصر نزدیکان عروس او را نیشگون می گیرند تا این نیشگون ها برایشان خوشی و شانس از سوی عروس و داماد به همراه بیاورد.22-
در هند ازدواج نمادین با درخت نوعی سنت نیکو و عبادت است.
23-
در عربستان، پاکستان و حتی شهرهایی از ایران، دختری که بکارت خود را قبل از ازدواج از دست بدهد، به همراه معشوق خود به مرگ محکوم می شود.
24-

عروسی متوسط در آمریکا 175 مهمان دارد.
25-
در فرقه یهودیت در صورتی که جشن عروسی مربوط به آخرین دختر مجرد مادر عروس باشد، تاجی از برگ روی سر مادر عروس گذاشته و مهمانان دور او می رقصند

LIDA
28-10-2011, 10:17
چرا موهای سرم بوی بد میدهد ؟


:سندروم بوی نامطبوع موی سر دربیشتر افراد دیده می شود. این بو پس از شستن مو کاهش پیدا می کند
اما طی روز بیشتر می شود. در این مطلب به نقل از «msn» به علت و درمان این سندروم اشاره شده است
که توجه شما را به آن جلب می کنیم.

به طور کلی موی انسان دارای باکتری و میکروب است و بوی نامطبوع زمانی ایجاد می شود
که میکروبی روی سر افزایش یابد.
میکروب با تغذیه کردن از خود بوی نامطبوعی منتشر می کند. علت دیگر ممکن است عوامل محیطی باشد. به عنوان مثال کار کردن در محیط سرشار از مواد شیمیایی در بروز این سندروم تاثیرگذار است.
اغلب این سندروم را مشکل بهداشتی می دانند در حالی که با وجود دوش گرفتن و شستن مو به طور روزانه، بو از بین نمی رود. برخی آن را نتیجه تغذیه نادرست یا میزان نامناسب ترشح هورمون ها می دانند. اما واقعیت این است که علت اصلی آن رشد باکتری روی پوست سر است.
__________________

LIDA
28-10-2011, 10:21
شادترین مشاغل دنیا را بشناسید
آتش نشان: ۸۰*درصد از آتش نشان*ها از کار خود به*شدت راضی هستند، چراکه شغل آن*ها همواره کمک کردن به دیگران و در بسیاری از مواقع نجات جان دیگران از مرگ حتمی است. با آنکه همه آتش*نشانان در طول هفته با خطرات زیادی روبه*رو هستند اما همین حس کمک به همنوع آن*ها را راضی*ترینشاغلان دنیا می*کند.

فیزیوتراپ: کار این قشر از جامعه هم مستقیما با مردم و کمک به افرادی در ارتباط است که توان کمتری نسبت به دیگران دارند.آن*ها هم پس از حل مشکل دیگران از کار خود احساس رضایت می*کنند و در نتیجه از نظر خود شغل خوب و شادی دارند.
نویسنده: هر چند بسیاری از نویسندگان، نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا، همواره از کم بودن دستمزد*ها و حقوق خود ابزار ناراحتی می*کنند اما حس خوب روی کاغذ آوردن ذهنیت*ها و تفکرات شخصی برای این افراد، شغل نویسندگی را جذاب،دوست داشتنی و حتی شاد می*کند.

معلم: اگر چشم خود را به روی حقوق ناچیز معلمان ببندید و به دیگر ویژگی*های معلمی به ویژه ارتباط با بچه*ها و آموزش درس*ها و نکات تازه به دیگران فکر کنید، حتما معلمی را شغلی شاد و دوست*داشتنی می*یابید.
هنرمند: معمولا وقتی صحبت از روحیه لطیف می*شود، اولین کسانی که به ذهن می*آیند، هنرمندان هستند.

البته شادی و نشاط هم جزو لاینفک هنر است و در این بین به*نظر می*رسد مجسمه*سازان و نقاشان

از همه اقشار هنری شاد*تر هستند.

روان*شناس: این قشر از جامعه وظیفه سنگین و مهمی بر دوش دارند که البته در بسیاری مواقع هم شنیدن مشکلات دیگران به نظر سخت و غم*انگیز می*رسد اما روان*شناسان چندان این ایده را قبول ندارند، چراکه معتقدند گذاشتنراه*حل پیش پای کسانی که تا مرز سیر شدن از زندگی هم پیش می*روند، بسیار لذت بخش و شادی آفرین است.

LIDA
28-10-2011, 10:26
چگونه پوست شفاف داشته باشیم1. غذای مورد علاقه*تان را بخورید
برخی از افراد معتقدند مصرف غذاهای چرب و شکلات، باعث ایجاد جوش می*شوند. آکنه زمانی به وجود می*آید که منافذ پوست به وسیله چربی بسته شوند. در این هنگام باکتری*های عادی باعث عفونت می*شوند. اگر مطمئن هستید که مصرف غذاهای چرب و شکلات منافذ پوستتان را مسدود می*کنند از آنها دوری کنید اما در شرایط عادی لزومی ندارد به خاطر سلامت پوستتان از خوردن غذای مورد علاقه*تان دوری کنید.
2. آب بخورید
نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز پوست بدنتان را سالم و شاداب نگه می*دارد. همچنین مصرف غذای سالم، میوه و سبزی تازه نیز ویتامین*های a و e را که برای سلامت پوست ضروری*اند، تامین می*کند. سبزیجات برگ*سبز مانند کلم بروکلی سرشار از ویتامین e هستند. میوه*ها و سبزیجات رنگارنگی مانند کلم، طالبی، هلو و فلفل نیز سرشار از ویتامین a هستند.
3. آرایش غلیظ، ممنوع!
از لوازم آرایش چرب دوری کنید. این*گونه از لوازم آرایش منافذ پوست را می*بندند. لوازم آرایشی که با استفاده از موادمعدنی تهیه شده*اند خیلی کمتر از لوازم آرایش چرب منافذ پوست را مسدود می*کنند.
4. استفاده از لوازم آرایش بدون چربی
اگر مرتب آرایش می*کنید از لوازم آرایش بدون چربی استفاده کنید. قبل از استفاده از لوازم آرایش صورتتان را با آب سرد شستشو کنید. فراموش نکنید پیش از خواب نیز پوستتان را از مواد آرایشی پاک کنید.
5. حمام آفتاب ممنوع
برخی از افراد معتقدند که حمام آفتاب گرفتن پوست را تمیز می*کند. اما واقعیت آن است که اشعه خورشید خطر ابتلا به سرطان پوست، پیری زودرس و چین*وچروک پوست را افزایش می*دهد. هرگز جلوی آفتاب دراز نکشید و از داروهای ضدآکنه استفاده نکنید چون ترکیب این داروها و نور خورشید بسیار مضر است.

LIDA
28-10-2011, 10:26
6. استفاده از کرم*های ضدآفتاب بدون روغن
از ضدآفتاب*هایی استفاده کنید که میزان محافظتشان در برابر نور خورشید (spf) 15 یا بیشتر باشد. هنگام خرید این نوع کرم*ها دقت کنید بدون روغن باشند تا از مسدودشدن منافذ پوست جلوگیری کنید. کرم ضدآفتاب را هر 2 ساعت یک بار به پوستتان بزنید.
7. عدم استفاده از مواد چرب*کننده و حالت دهنده مو
اگر به موهایتان ژل می*زنید و آن را به سمت صورتتان شانه می*کنید، بدانید که این مواد منافذ پوستتان را می*بندند. موهایتان را همیشه تمیز نگه دارید و از شامپوهای بدون روغن استفاده کنید. اگر موهایتان چرب است و هر روز سرتان را می*شویید از اسپری برای حالت*دادن به موهایتان استفاده نکنید.
8. استفاده از صابون*های بدون روغن
صابون*های بدون روغن نمی*توانند منافذ پوست را مسدود کنند و باعث ایجاد آکنه و جوش*های سر سفید و سیاه شوند. صابون*هایی انتخاب کنید که روی جعبه*شان کلمه "بدون چربی" قید شده باشد تا از مسدودشدن منافذ پوست جلوگیری کند. با استفاده از این صابون، دست*ها، لباس*ها و... را که با پوستتان در تماس هستند و می*توانند محرک باشند را بشویید.
9. استفاده از کرم*ها بر اساس توضیحات سازنده
حتما بر اساس دستورالعمل نوشته*شده روی بسته*بندی*ها از پماد و کرم*ها استفاده کنید. کرم*ها را به وسیله پارچه پنبه*ای یا کتان روی پوست صورت بمالید. اگر از دستتان برای این کار استفاده کنید به پوستتان صدمه وارد می*کنید. دست*های شما حاوی چربی*هایی هستند که می*توانند تعداد آکنه و جوش*های صورت را افزایش دهند. حتما پیش از آرایش کردن، صورتتان را به دقت بشویید.
10. دوری موها از صورت
اگر موهای*تان بلند است هنگام خواب آنها را پشت سرتان ببندید تا پوست صورتتان را تحریک نکند. سعی کنید در طول روز نیز این کار را انجام دهید. به خاطر داشته باشید مو حاوی روغن*هایی است که می*تواند منافذ پوست را ببندد و باعث ایجاد آکنه، جوش*های سر سیاه و سفید شود.

LIDA
28-10-2011, 10:26
11. به صورتتان دست نزنید
دست*زدن و مالش*دادن صورت می*تواند تعداد آکنه*های صورت را افزایش دهد. هرگز دست*هایتان را به صورتتان تکیه ندهید و از صورتتان برای نگه داشتن تلفن همراه استفاده نکنید. دست*ها و تلفن همراه حاوی روغن*هایی هستند که پوست صورت را تحریک می*کنند. عرق بدن نیز می*تواند باعث ایجاد آکنه شود. حتما بعد از اینکه عرق کردید، دوش بگیرید تا پوست بدنتان تمیز شود.12. استفاده از کرم*های مرطوب*کننده فاقد چربی
پوست سالم مرطوب است. کرم مرطوب*کننده فاقد چربی انتخاب کنید و به پوست صورتتان بمالید. این کرم کمک می*کند ایجاد آکنه و جوش به تعویق بیفتد.13. جوش را نترکانید
فشاردادن و ترکاندن جوش*ها تنها مشکلات را افزایش می*دهند. در مقابل این کار مقاومت کنید. این کار باعث می*شود عفونت*ها به نقاط دیگر پوست گسترش یابند و جوش*های جدیدی ایجاد شوند.
14. استفاده مداوم و طبق دستور پزشک داروها
داروهای ازبین*برنده آکنه یک شبه همه آکنه*ها را از میان نمی*برند. بیشتر درمان*ها دست*کم 8 هفته طول می*کشند و معمولا 6 ماه زمان نیاز است تا پوست صورت شما عاری از آکنه شود. برخی اوقات پزشکتان توصیه می*کند زمانی که پوست صورتتان عاری از آکنه است نیز از داروهای ضدآکنه استفاده کنید.این درمان نگهدارنده الزامی است. حتما داروها را طبق دستور پزشک استفاده کنید، در غیر این صورت عوارض فراوانی پوست صورتتان را تهدید می*کند.
15. کنترل درمان آکنه توسط پزشک
هرگز با آکنه، جوش سر سیاه و لک و پیس زندگی نکنید. اگر درمان*ها مفید نبوده به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید تا روش*های درمانی دیگری را ارائه کند

LIDA
28-10-2011, 10:34
معروف ترین ایرانیانی که مجرد بودند
سید جمال الدین اسدآبادی همدانی


سید جمال الدین اسدآبادی همدانی از بزرگترین مصلحان و بیدارگران در جهان اسلام است
بعد از گذشت نزدیك به ۱۱۵ سال از شهادت مظلومانه اش در گوشه زندان جور حكومت عثمانی ، نامش زنده است و افكارش جاوید.
این مجاهد بزرگ در طول زندگی اش شاگردان بسیاری پروش داد ولی به دلیل عدم تشكیل خانواده و ازدواج نكردن ، فرزند و یادگاری برجای نگذاشت .شهید مرتضی مطهری در مورد سید جمال الدین اسدآبادی چنین عنوان می كند: سید جمال هر كار ممكن را برای درمان درد های جامعه انجام داد.مانند مسافرت ها،تماس ها،سخنرانی ها،نشر كتاب ومجلات،تشكیل حزب و جمعیت و حتی ورود و خدمت در .... بهره جست.
در عمر 60 ساله خود(1314-1254 ه.ق )ازدواج نكرد و تشكیل عائله نداد زیرا با وضع غیر ثابتی كه داشت و هر زمانی در كشوری به سر می برد و گاهی در تحصن یا تبعید یا تحت نظر بود،نمی توانست مسئولیت تشكیل خانواده را برعهده بگیرد.

LIDA
28-10-2011, 10:35
سید ابوالقاسم انجوی شیرازی


سیدابوالقاسم انجوی شیرازی پژوهشگر و نویسنده معاصر در سال 1300 ش. در شیراز به دنیا آمد.تحصیلات مقدماتی خود را در مدارس علمیه تهران و مشهد آغاز كرد ، سپس به تهران رفت و در دبیرستان دارایی تحصیلات خود را پی گرفت.
او تا مقطع لیسانس ادامه تحصیل داد ، سپس در سال 1329 به سوییس رفت و تحصیلات خود را در رشته علوم سیاسی و اجتماعی در ژنو تكمیل نمود.
بعد از شهریور 1320 و سقوط رضا شاه ، استاد انجوی به فعالیت های سیاسی روی آورد و از حدود سال 1322 نیز فعالیت های مطبوعاتی خود را آغاز كرد.
استاد انجوی شیرازی از چهل سالگی به كار گردآوری اسناد و حفظ و نگهداری روایات و میراث فرهنگی مردم پرداخت. .
استاد انجوی شیرازی در شهریور 1372 ، در تهران درگذشت و در گورستان ابن بابویه به خاك سپرده شد.وی هرگز ازدواج نكرد اما دوستان زیادی داشت. وی از آخرین دوستان صادق هدایت بود.

LIDA
28-10-2011, 10:36
فرخی یزدی

محمد فرخی یزدی شاعر مبارز معاصر در سال ۱۲۶۷ شمسی مصادف با ۱۳۰۶ه.ق در یزد چشم به جهان گشود و علوم مقدماتی را در آن شهر فرا گرفت.
فرخی از همان كودكی رنج وسختی را حس كرد واز نزدیك سختی و رنج اطرافیان خود را دید و بر اثر این رنجها بود كه روحیه انقلابی در وی پدیدار گردید و چون ذوق سرشاری به شعر داشت افكار انقلابی خود را به نظم كشید.
فرخی در اوایل پیدایش مشروطیت و تشكیل حزب دموكرات ایران از دموكرات خواهان یزد گردید و در نتیجه سرودن اشعار انقلابی حاكم یزد دستور داد دهان او را با نخ و سوزن بدوزند و این نمونه ای از جناینكاریهای دوران استبداد بود. او به اتهام توهین به خانواده سلطنتی ...... شد و به زندان افتاد و سر انجام در ۲۵ مهرماه سال ۱۳۱۸ شمسی به دستور رضاشاه در زندان شهربانی به وسیله آمپول هوا كشته شد كه از مدفنش نیز اطلاع دقیقی در دست نیست. فرخی نیر متاهل نبود و بدون فرزند از دنیا رفت.جهانگیر خان قشقایی


جهانگیرخان قشقایى در سال 1243 ه*.ق. در خانواده‏اى تحصیل كرده به دنیا آمد. .او، فرزند محمد علی خان ایلخانی از بزرگ زادگان ایل قشقایی است. وی فقیه، فیلسوف و شاعر شیعی، و پدرش از خان های تیره ی دره شوری ایل قشقایی بود.


تا چهل سالگی چون دیگر خان ها، اوقات خود را تفریح و تفرج و شكار گذرانید. (باستانی پاریزی، ص 410) روزی گذرش به مدرسه ی چهارباغ افتاد و در ملاقات با درویشی، شوق تحصیل در دلش شعله كشید. او در علوم عقلی به جایی رسید كه عالمان وقت به شاگردی اش مباهات می كردند.


وی متخصص در علوم فلسفه، فقه، و اخلاق بود، و شعر نیز می سرایید. شاگردان او، فاضل تونی، سید حسن مشكان طبسی، شیخ اسدالله ایزد گشسب، فرصت الدوله شیرازی، ضیاءالدین دری، حاج آقا رحیم ارباب و جلال الدین همایی بودند. جهانگیر خان در اثر بیماری در اصفهان در گذشت و در تكیه ی ترك به خاك سپرده شد. آثار كه از او به جای مانده، شرحی بر نهج البلاغه است. وی نیز ازدواج نكرد و همسری نداشت .آیت اللَّه جهانگیرخان در 85 سالگى، رمضان سال 1328 ه*.ق. در اصفهان فوت كرد.

LIDA
28-10-2011, 10:37
شیخ مرتضی طالقانی


شیخ عارف و زاهد مرتضی طالقانی در سال 1274 هجری قمری در قریه دیزان طالقان به دنیا آمد .
مرحوم علامه جعفری نزدشیخ مرتضی طالقانی مقداری درس معارف خوانده بودند و همچنین بخشی از فلسفه و عرفان را از ایشان آموخته بودند؛ در واقع استاد مسلّم علامه در عرفان عملی شیخ مرتضی طالقانی بوده است و از گفته های علامه جعفری (ره) استفاده می شود، تاثیر ایشان از شیخ مرتضی طالقانیقابل وصف نیست و هر وقت علامه از ایشان یاد می كردند اشك از چشمانشان جاری میشد.

یكی از ویژگی های این استاد، این بود كه تا آخرین لحظات عمر، تنها زیست و ازدواج نكرد؛ گرچه او دارای فرزند جسمی نبود، اما شاگردان فراوانی در مكتب او پرورش یافتند كه هر كدام از آنان به منزله فرزندان ...... او هستند.

این فقیه و عارف بزرگ ، 89 سالگی دیده از جهان فرو بست و در جوار قرب معبود آرام گرفت. او، زندگانی با سعادت گذراند و با سعادت از جهان رخت بربست.
به احتمال قوی مرجع عصر آیت الله العظمی آقا سید ابوالحسن اصفهانی بر جنازه اش نماز گزارد و در ایوان سوم از حجرات جنوب غربی صحن شریف علوی به خاك سپرده شد.

LIDA
28-10-2011, 10:39
حكیم هیدجی


مرحوم شیخ محمد حكیم هیدجی در زنجان زاده شدو شاگردان بسیاری در محضر وی به تحصسل غلوم دینی پرداختند .وی از علمای تهران بود كه تا آخر عمر حجره ای در مدرسه منیریه متصل به قبر امامزاده سیدناصرالدین داشت،
زمان ارتحال این عالم جامع در معقول و منقول را آخر ماه ربیع الاول سال ۱۳۴۹ه. ق مطابق تابستان ۱۳۱۴ه. ش نوشته*اند.،شهید مرتضی مطهری سال فوتش را ۱۳۳۹ه. ق ( ۱۳۱۴ه. ش) می‏داند، جنازه*اش را بر حسب وصیت او به قم حمل نمودند و بعد از اقامه نماز میت توسط آیة اللّه حاج شیخ عبدالكریم حائری یزدی در قبرستان بابلان واقع در شمال شرقی بارگاه حضرت معصومه دفن نمودند و بر مرقدش گنبدی نیز ساخته*اند
.وی ازدواج نكرده بود.
حكیم هیدجی از دوران طفولیت ذوق شعری داشت و در نوجوانی به سرودن اشعار فارسی و تركی پرداخت.

LIDA
28-10-2011, 10:42
معروف ترین ایرانیانی که مجرد بودند
سیدجلال الدین آشتیانی


علامه سید جلال الدین آشتیانی مفسر و فیلسوف و پرچمدار حكمت صدرایی در دوران معاصر و شارح بزرگ مكتب فلسفه اشراق و عرفان اصیل اسلامی، بی گمان یكی از شخصیت های استثنایی تاریخ و فرهنگ معاصر ایران زمین بود.
نكته ای كه درباره وی مورد اتفاق همگان است، این است كه: علامه آشتیانی، انسانی متعالی و فیلسوفی والامقام در حد ملاصدرای زمان بود
سید جلال الدین میرى آشتیانى در سال ۱۳۰۴ خورشیدى در قصبه آشتیان از توابع سلطان آباد اراك در خانواده اى كاملاً متدین و مذهبى، چشم به جهان گشود.

سید جلال الدین آشتیانی ، پس از گذراندن بیماری طولانی و بر اثر كهولت سن در سن هشتاد سالگی در سوم فروردین ماه 1384 هجری شمسی دار فانی را وداع گفت.
وی از بازماندگان حكمت صدرایی در ایران محسوب می شد كه آثار منحصر به فردی را خلق كرده بود.
وی سالها در خدمت امام ..... شاگردی نموده و از دوستان صمیمی مرحوم سید مصطفی ..... بوده است .غلامه آشتیانی نیز همسر و فرزند نداشت و تا ژایان عمر مجرد باقی ماند.

LIDA
28-10-2011, 10:43
میرزاده عشقی


میرزاده عشقی شاعر و روزنامه نگار معاصر نامش « سید محمد رضا » فرزند « حاج سید ابوالقاسم كردستانی » ودر تاریخ دوازدهم جمادی الآخر سال 1312 هجری وقمری مطابق 1272 خورشیدی وسال 1893 میلادی در شهر همدان متولد شده است و در ۱۲ تیر ۱۳۰۳ به دست عوامل رضاخان كشته شد .
عشقی اخلاقا آدمی خوش مشرب ، نیكو خصال وبه مادیات بی اعتنا بود، زن وفرزندی نداشت ، با كمكهای پدری ، خانواده ، یاران و آزادیخواهان وبالاخره از در آمد نمایش های خود گذران می كرد.در آخرین كابینه نخست وزیری « مرحوم حسن پیرنیا ، مشیرالدوله » از طرف وزارت كشور به ریاست شهرداری اصفهان انتخاب گردید ولی نپذیرفت.
كلنل محمدتقی خان پسیان


كلنل محمدتقی خان پسیان ازنظامیان دوره قاجار و از مبارزان علیه استعمار در تاریخ معاصر است .محمد تقی پسیان نه تنها صاحب قلم و دارای قریحه هنری و ذوق ادبی بود بلكه نخستین هوانورد ایرانی است كه در كشور آلمان ۳۳ بار به هوانوردی پرداخته و می*خواست این هنر را در ایران به جوانان آموزش دهد.وی در سال ۱۲۷۰در تبریز متولد و در سال ۱۳۰۰ در قوچان كشته شد و قر وی در آرامگاه نادرشاه در مشهد قرار دارد .

باید اذعان كرد اگرچه كلنل ازدواج نكرد ولی به روایت اسناد روابط فعالی با خانمهای خارجی داشت. یكی از شواهد در مورد زمانیست كه در آلمان زندگی می كرد با یك زن آلمانی بنام كنایر آشنا شد واو را بعنوان استاد موسیقی خود معرفی می كند و حتی تازمان قیام وحكومت خراسان نامه هایی بین او و خانم كنایر ردوبدل می شود.

LIDA
28-10-2011, 10:44
صادق هدایت


این نویسنده پوچگرا و نام آشنای ایرانی نیز هرگز ازدواج نكرد و درنهایت در سال ۱۳۳۱ دست به خودكشی زد
.البته وی در دوران جوانی با دختری دوست بود به نام ترز . ترز همدم صمیمی هدایت در رنس، در زمان تحصیل هدایت در پاریس بوده است
پدر او در جنگ بین الملل اول در جبهة «مارینو» كشته شده بود و مادرش آرزو داشت دخترش با مرد دلخواه خود ازدواج كند و خوشبخت شود.
صادق عاشق ترز بود ولی ترز خیانت كرد به خاطر همین صادق برای خودكشی خودش را در رودخانه ای كه از زیر برج ایفل رد میشه انداخت .یعنی اولین خودكشی صادق عشقی بوده . از انجایی كه هدایت آدم فوق حساس و احساسی بوده نگاه بدی به جنس زن پیدا میكند كه در داستان « زنی كه مردش را گم كرد » كاملا مشهود است ،


داستان را با جمله ی از كتاب فوق زیبای ( این چنین گفت زرتشت ) «نیچه» با مضمون * به سراغ زنها كه میروی تازیانه را فراموش مكن * شروع میكند. شاید یكی از دلایلی كه هدایت تا آخر عمرش مجرد ماند و هیچوقت ازدواج نكرد همین نگاه باشد

LIDA
28-10-2011, 21:39
رقم های دریافتی بازیگران از صدا و سیمااین روزها مبلغ دستمزدهای بازیگران برای بازی در فیلم های تلویزیونی و سینمایی از خبرهای داغ رسانه ای است رقم هایی که بازیگران و خوانندگان برای حضور در برنامه های مناسبتی سیما می گیرند نیز در نوع خود جای تامل دارد.
رقم هایی که بازیگران برای حضور در برنامه های مناسبتی طلب می کنند عبارتند از:

حامد بهداد:۳۰۰ میلیون ریال

محمد رضا فروتن:۷۰ میلیون ریال

پوریا پورسرخ:۳۰ میلیون ریال

رضا یزدانی: ۵۰ میلیون ریال

علی صادقی: ۳۰ میلیون ریال

مهدی پاکدل: ۶۰ میلیون ریال

امین حیایی: ۱۰۰ میلیون ریال

احسان خواجه امیری: ۶۰ میلیون ریال

بهرام رادان: ۱۵۰ میلیون ریال

بنیامین بهادری: ۲۰۰ میلیون ریال

LIDA
28-10-2011, 21:46
روش های مختلف تدفین مردگان در دنیا
رقصیدن با مرده
چه باور داشته باشید چه نداشته باشید باید بهتان بگوییم که مردم مالاگاسی ماداگاسکار مرده*هایشان را از قبرها بیرون آورده و با آنها می*رقصند.باور و عقیده شان که این مراسم به نام «فامادیهانا» از آن نشات می*گیرد این است که ارواح با این مراسم می*توانند بعد از تجزیه شدن جسد به نیاکانشان بپیوندند.این جشن اغلب هر ۷ سال یکبار برگزار می*شود و زمانی برای شادمانی و به هم پیوستن اعضای فامیل است.

تدفین آسمانی
به خاطر آب و هوای ناملایم تبت و زمین*های سنگلاخی تدفین و خاک کردن مرده*های تقریبا امری غیرممکن است.
بله رسم مردم بودایی تبت اینگونه است که «تدفین آسمانی» دارند. بدین معنی که جسد را چند قسمت کرده، آن را به صورت پودر درآورده و مخلوط کرده، سپس آن را در ارتفاعات می*گذارند تا لاشخورها بخورند. آنها اعتقاد دارند بدن آدمی *تنها محلی برای استقرار روح محسوب می*شود و باید به طبیعت بازگردد.

LIDA
28-10-2011, 21:46
مراسم تدفین تانا توراجادر مراسم تدفین منطقه «تانا توراجا» در اندونزی کارهای خیلی زیادی انجام می*شود.این مراسم با موسیقی، رقص و مهمانی با تعداد زیادی مهمان برگزار می*شود.پس واضح و مبرهن است که مرگ در این منطقه خرج و مخارج بسیاری می*طلبد. و برای همین بستگان متوفی اجازه به تعویق انداختن این مراسم را دارند و اجباری ندارند که فورا مراسم را بجا آورند. آنها می*توانند جنازه را در قنداق بپیچند تا زمانی که برای این کار پول پس انداز کنند.
پول جمع کردن برای مراسم شاید هفته*ها، ماه*ها یا حتی سالها به طول انجامد. تا آن زمان با جنازه مثل یک بیمار رفتار می*کنند که این رفتارها شامل صحبت کردن با جنازه و دیگر فعالیتهای معمولی روزانه می*شود.
مراسم تدفین اصلی زمانی اتفاق می*افتد که تمام فامیل برای آن آماده شده باشند و بعد از آن جسد را در تابوت یا در غار می*گذارند یا آن را از صخره یا لبه پرتگاه اویزان می*کنند.

LIDA
28-10-2011, 21:47
مرگ درخشان


امروزه آدم*ها می*توانند بدن کسانی را که دوست دارند روی انگشتشان داشته باشند! باورتان نمی*شود؟ شما می*توانید به راحتی انگشتر الماسی را دستتان کنید. این خیلی طبیعی است.
و یک شرکت آمریکایی LifeGem به مردم فرصت این را می*دهد که بدن افراد مورد علاقه شان که مرده اند را درون الماس*های ساختگی شان داشته باشند.
شرکت LifeGem برای انجام این کار ابتدا از جسد یا باقیمانده خاکستر بدن مرده کربن استخراج می*کند. سپس این کربن به گرافیت تبدیل می*شود و تحت پرس گذاشته می*شود تا برای به دست آمدن الماسی درخشان درون نگین الماس قرار گیرد. قیمت این الماس بین ۳۵۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار تخمین زده می*شود و بستگی به عیار جواهر دارد.
تابوت فانتزی
اگر الویس پریسلی در تشی (غنا) می*مرد مطمئنا او را در تابوتی به شکل گیتار دفن می*کردند.مردم این شهر مرده*هایشان را در تابوتهایی فانتزی دفن می*کنند.شکل جعبه حمل جنازه اغلب نشان دهنده حرفه فرد درگذشته است. معمولا تابوتهای غول پیکر مشابه بطری*های ذغال سنگ، میوه*ها یا ابزار مکانیکی در نمایشگاه*های تابوت به نمایش گذاشته می*شوند.

LIDA
28-10-2011, 21:49
آدم خواریاین رسم به احتمال زیاد یکی از بدترین مراسم مرگ است که تابحال وجود داشته است. مردمی *در جهان وجود دارند با آیین «آدمخواری» که مرده*های خود را می*خورند!
ایده ای که پشت این رسم وحشتناک پنهان است هرچیزی می*تواند باشد: از جذب کردن خصلت ویژه فرد مرده تا جذب کردن روح فرد مرده. مردم بسیار کمی* در جنوب آمریکا و استرالیا هنوز این آیین وحشتناک را انجام می*دهند.اما تعداد زیادی از انجمن*های علمی*پدیده آدم خواری را تنها بهتانی می*دانند که به مردم این کشورها نسبت داده شده است، آنها اعتقاد دارند این آیین مربوط به مهاجران این مناطق است؛
مهاجرین برای اینکه بتوانند بهانه ای برای تسلط سیاسی بر این مردم داشته باشند این رسم را به این کشورها آورده و به آنها نسبت داده اند.
طبق گفته «ناپلئون چانگون» انسان شناس جامعه «یونومامو» در جنوب آمریکا هنوز بعد از سوزاندن مرده*ها استخوان*ها و خاکستر آنها را می*خورند!

LIDA
28-10-2011, 21:50
مومیایی کردناینکه با روزه داری و زجر دادن خودمان را به کام مرگ بفرستیم از نظر ما واقعا کاری مسخره و خنده دار است. اما بعضی از کاهنین بودایی به نام «سوکوشینباتسا» (Sokushinbutsu) درژاپن نه تنها با دست خود خودشان را می*کشند؛ بلکه با روشی این کار را می*کنند که در نهایت منجر به مومیایی کردن خود می*شود.
این پروسه ابتدا با یک رژیم آغاز می*شود که حاوی آجیل و میوه است که با فعالیتهای معمولی فیزیکی همراه می*شود. به مرور این رژیم باعث استفراغ کردن، از دست دادن آب بدن و از بین رفتن قدرت دفاعی در برابر میکرب*ها می*شود.
بعد از این رژیم غذایی تغییر کرده و برای شاید هزار روز از پوست درختان، ریشه*ها و یک نوع چای سمی *تغذیه می*کنند.
در مرحله آخر کاهن وارد یک گور یا مقبره سنگی می*شود، در پوزیشن گل لوتوس می*نشیند و منتظر مرگ می*ماند! او هر روز یک زنگ را به صدا در می*آورد تا کاهنان زیردستش از زنده ماندن او باخبر شوند.

و بالاخره روزی که هیچ صدای زنگی نیاید، کاهنان دیگر مقبره را مهر و موم می*کنند و بعد ۱۰۰۰ روز دیگر صبر می*کنند تا بتوانند دوباره در مقبره را برای بررسی کردن مومیایی باز کنند.

LIDA
28-10-2011, 21:51
روزه داری تا مرگ
ویملا دوی، یک زن هندی است است که بعد از رنجهای فراوان از بیماری سرطان در سال ۲۰۰۶ درگذشت. البته دلیل مرگ او بیماری سرطان نبود، بلکه او به خاطر روزه سیزده روزه ای به نام «سانتارا» درگذشت.
این نوع مرگ عمدی با روزه داری از آیین*های مردم «جایین» Jain است. این مردم به عدم خشونت و مهربانی با تمام مخلوقات اعتقاد دارند.

«سانتارا» معمولا زمانی آغاز می*شود که یک نفر تصمیم می*گیرد زندگی اش را برای رسیدن به هدفش که همانا پاکسازی معنوی است قربانی کرده و خودش را برای این اکر آماده می*کند.
البته مخالفت*ها در مورد این آیین رو به افزایش است،*چراکه به شکل یک خودکشی یا قتل عمدی نمود پیدا می*کند. اما درمیان این اجتماع امتناع کردن از «سانتارا» محروم شدن از حقوق اجتماعی یا تبعید را در پی دارد.

زرتشتیان و جسد در هوای آزاد
زرتشتیان اعتقاد دارند که بدن بعد از مرگ مامنی برای فساد و ناپاکی*ها می*شود. دفن کردن در خاک و یا سوزاندن در دین آنها ممنوع است چرا که زرتشتیان باید همواره از آلوده کردن عناصر مقدس برحذر باشند.
بنابراین آنها آیینی به نام exposure مرده دارند. برای این منظور جسد را به مکان بلندی به نام «دخمه» یا «برج خاموش» می*برند تا لاشخورها بتوانند جسد را بخورند. اکنون این آیین تنها در شبه قاره هند انجام می*شود.

اما امروزه به دلیل کم شدن جمعیت لاشخورها در سرزمین هند فرآیند این رسم به دلیل طولانی تر شدن خیلی وحشتناک و دلخراش شده است. عکسهایی که به تازگی از این مراسم گرفته شده پشته*هایی از لاشه*های فاسد را نشان می*دهد که در بالای برج مومبای در هند روی هم انباشته شده اند و این اتفاق باعث جنجال*های زیادی در جامعه هندیان شده است.

LIDA
29-10-2011, 13:55
مصرف سوخت خودروها

- ام وي ام : 6.75هر صد كيلومتر

- پرايد ، پي كي: 6.8تر در هر صد كيلومتر

- پژو 206 : 7 ليتر در هر صد كيلومتر

- پروتون : 8.4 ليتر در هر صد كيلومتر

- وانت پيكان 10 ليتر در هر صد كيلومتر

LIDA
29-10-2011, 13:55
- پيكان : 9.6 ليتر در هر صد كيلومتر

- پژو405 : بين 8.5 تا 9 ليتر در هر صد كيلومتر

- سواري مزدا 6.8 ليتر در هر صد كيلومتر

- وانت مزدا 11.2 ليتر در هر صد كيلومتر

- نيسان پيكاپ : 13 ليتر در هر صد كيلومتر

LIDA
29-10-2011, 13:56
- وانت نيسان : 15 ليتر در هر صد كيلومتر

- خودروهاي هيوندايي : حدود 7.5 ليتر در هر صدكيلومتر(البته سوناتا با آزرا فرق دارها)

- پژو پرشیا 12ليتر در هر صد كيلومتر
- رنو پی کی 6 ليتر در هر صد كيلومتر

- ماتیز 6 ليتر در هر صد كيلومتر

- ماکسیما 18 ليتر در هر صد كيلومتر

- زانتیا 12 ليتر در هر صد كيلومتر

- تویوتا کمری 10 ليتر در هر صد كيلومتر

- سمند 10 ليتر در هر صد كيلومتر

- ریو 9 ليتر در هر صد كيلومتر

LIDA
29-10-2011, 14:05
پاسخ امام صادق(ع)به 20سوال پزشکی


امام صادق(ع) سئوالات زير را از طبيب هندي پرسيدند:

"چرا جمجمه ي سر چند قطعه است؟چرا موى سر بالاى آن است؟چرا پيشانى مو ندارد؟چرا در پيشانى خطوط و چين وجود دارد؟چرا ابرو بالاى چشم است؟چرا دو چشم مانند بادام است؟چرا بينى ميان چشم هاست؟
چرا سوراخ بينى در زير آن است؟چرا لب و سبيل بالاى دهان است؟چرا مردان ريش دارند؟چرا دندان پيشين، تيزتر و دندان آسياب، پهن و دندان بادام شكن بلند است؟چرا كف دست ها مو ندارد؟چرا ناخن و مو جان ندارند؟چرا قلب مانند صنوبر است؟چرا شُش دو تکه است و در جاى خود حركت مي كند؟چرا کبد(جگر) خميده است؟چرا كليه مثل دانه لوبياست؟چرا دو زانو به طرف پشت خم و تا مى گردند؟چرا گام هاى پا ميان تهى است؟ "
امام فرمود:

*جمجمه به دليل اينکه ميان تهى است، از چند قطعه آفريده شده است و اگر قطعه قطعه نبود، ويران مى شد، لذا چون چند قطعه است، ديرتر مى شكند.
*موى در قسمت بالاي سر است، چون از ريشه ي آن روغن به مغز مى رسد و از سر موها كه سوراخ است، بخارات بيرون مى رود و سرما و گرمايى كه به مغز وارد مى شود، دفع مي شود..
*پيشانى مو ندارد، براى آنكه روشنايى به چشم برسد.
*خط و چين پيشاني نيز عرقي را از سر مي ريزد، نگه مي دارد تا وارد چشم ها نشود و انسان بتواند آن را پاك كند، مانند رودخانه ها كه آب هاي روى زمين را نگهدارى مى كنند.
ابروها بالاى دو چشم قرار دارند تا نور به اندازه ي کافي به آنها برسد. اى طبيب، نمى بينى وقتي شدت نور زياد است، دست خود را بالاى چشم ها مي گيري تا روشنى به مقدار کافي به چشم هايت برسد و از زيادى آن پيشگيرى كند؟!*بينى بين دو چشم قرار دارد تا روشنايى را بين آنها به طور مساوي تقسيم كند.

LIDA
29-10-2011, 14:07
*چشم ها شکل بادام هستند تا ميل دوا در آن فرو برود و بيرون آيد. اگر چشم چهار گوش يا گرد بود، ميل در آن به درستي وارد نمى شد و دوا به همه جاي آن نمى رسيد و بيماري چشم درمان نمى شد.

*خداوند سوارخ بينى را در زير آن آفريد تا فضولات مغز از آن پايين بيايد و بو از آن بالا رود. اگر سوراخ بيني در بالا بود، نه فضولات از آن پايين مى آمد و نه بوي چيزي را در مى يافت.

*سبيل و لب را بالاى دهان آفريد، تا فضولاتى را كه از مغز پايين مي آيد نگه دارد و خوراك و آشاميدنى به آن آلوده نگردد و آدمى بتواند آنها را از پاک کند.
*براى مردان محاسن(ريش) را آفريد تا نيازي به كشف عورت (پوشاندن سر) نداشته باشند و مرد و زن از يكديگر مشخص شوند.
*دندان هاى پيشين را تيز آفريد تا گزيدن آسان گردد، و دندان هاى آسياب را براى خرد كردن غذا پهن آفريد، و دندان نيش را بلند آفريد تا دندان هاى آسياب را مانند ستونى كه در بنا به كار مى رود، استوار كند.

LIDA
29-10-2011, 14:08
*دو كف دست را بى مو آفريد تا سودن به آنها واقع گردد. اگر کف دست مو داشت، وقتي انسان به چيزي دست مي کشيد به خوبي آن را حس نمي کرد.*مو و ناخن را بى جان آفريد، چون بلند شدن آنها زشت و کوتاه کردن آنها زيباست. اگر جان داشتند، بريدن آنها همراه با درد زيادي بود.*قلب را مانند صنوبر ساخت، چون وارونه است. سر آن را باريك قرار داد تا در ريه ها در آيد و از باد زدن ريه خنك شود.
*كبد را خميده آفريد تا شكم را سنگين كند و آن را فشار دهد تا بخارهاى آن بيرون رود.*كليه را مانند دانه لوبيا ساخت، زيرا منى قطره قطره در آن مى ريزد و از آن بيرون مى رود. اگر کليه چهار گوش يا گِرد بود، اولين قطره مى ماند تا قطره دوم در آن بريزد و آدمى از انزال لذت نمى برد. زماني که منى از محل خود كه در فقرات پشت است، به كليه مي ريزد، كليه چون كرم بسته و باز مى شود و کم کم مني را به مثانه مى رساند.*خم شدن زانو را به طرف عقب قرار داد، تا انسان به جهت پيش روى خود راه رود، و به همين علت حركات وى ميانه است، و اگر چنين نبود در راه رفتن مى افتاد.
*پا را از سمت زير و دو سوى آن، ميان باريك ساخت، براى آنكه اگر همه پا بر روي زمين قرار مي گرفت، مانند سنگ آسياب سنگين مى شد. سنگ آسياب چون بر سر گردى خود باشد، كودكى آن را بر مى گرداند و هر گاه بر روى زمين بيفتد، مردي قوي به سختى مى تواند آن را بلند كند.

LIDA
30-10-2011, 13:20
نکاتی بسیار مفید و جالب جهت رایت CD
1- بستن انتهاي سي دي
حتما مي دانيد كه اگر انتهاي سي دي را نبنديد، مي توانيد باز هم روي آن رايت كنيد، منتها فقط كامپيوتر خودتان مي تواند تمام فايل هاي روي سي دي را نشان دهد. بنابراين اگر مثلا فايل هاي MP3 خود را طي چند مرحله روي سي دي رايت كنيد و در پايان سي دي را finalize كنيد (اصطلاحا آن را ببنديد)،و آن وقت سي دي را داخل يك دستگاه مستقل Player بگذاريد، فقط آهنگ هايي كه درآخرين Session رايت شده بودند، پخش خواهد شد.
2- رايت كردن در اكس پي
در ويندوز اكس پي، اگر فايل هاي خود را داخل پنجره سي دي درايو بيندازيد، فايل ها رايت مي شوند. منتها اگر سي دي شما CD-R باشد نه CD-RW ، عمل رايت بلافاصله صورت نمي گيرد، بلكه فايل ها ابتدا در يك فضاي موقت (فولدري در داخل Documents and Setting و تحت عنوان اسم كاربري شما) قرار مي گيرند. براي اين كه عمل رايت واقعا صورت بگيرد، بايد روي آيكون درايو سي دي كليك راست كرده و گزينه Burn these files to disc را انتخاب كنيد. خوبي اين روش اين است كه اگر اشتباها فايلي را داخل سي دي بيندازيد، فرصت برگشت داريد. خوبي ديگر فايل، يك Session جديد تعريف كنيد. در ويندوز اكس پي، multi-Session براي سي دي ديتا، هميشه روشن و براي سي دي صوتي، هميشه خاموش است.

3- كشيدن و انداختن
وقتي با استفاده از پنجره اكسپلورر خود ويندوز اكس پي فايل هايتان را روي سي دي RW رايت مي كنيد، فرمت ديسك UDF مي شود كه در اكثر پي سي ها قابل استفاده است، ولي در خيلي از كامپيوترهاي Mac نه. فرمت UDF براي تصحيح خطا، يك فضاي اضافي را براي خود در نظر مي گيرد. با اين كار، عملا چيزي در حدود 533 مگابايت روي CD-RW براي شما باقي مي ماند. اما در عوض لازم نيست براي هر بار رايت، يك Session جديد تعريف كنيد.

4- تراك يا ديسك
هنگام رايت كردن ديسك هاي multi-session ، درايو قسمت « جدول محتويات» ديسك را باز مي كند، فايل ها را روي سي دي مي نويسد و سپس با اصلاح جدول محتويات معلوم مي كند كه هر فايل در كجاي ديسك ذخيره شده و كجا پايان مي يابد، به اين شيوه Track-At-Once مي گويند و نگهداري اين گونه اطلاعات طبيعتا فضايي را روي ديسك اشغال مي كند. روش ديگري به نام Disk-At-Once وجود دارد كه كل ديسك را در يك مرحله رايت كرده و ته آن را مي بندد. براي ديسك هاي صوتي بايد از اين روش استفاده كنيد و كساني كه به تكثير سي دي مي پردازند. نيز اين روش را انتخاب مي كنند. معمولا خود كاربر مي تواند تشخيص دهد كه كدام روش برايش مناسب تر است. Esay Media Creator بسته به نوع پروژه، به طور خودكار روش مناسب را انتخاب مي كند، ولي Nero به كاربر اجازه مي دهد خودش روش كار را تعيين كند.

5- نوشتن نام آهنگ ها
اگر بخواهيد، مي توانيد براي سي دي هاي صوتي نام آهنگ ها را هنگام پخش به نمايش در آوريد. براي اين منظور، بايد از حالت Disk-At-Once استفاده كنيد. هرچند براي رايت كردن سي دي صوتي خواه ناخواه مجبوريد از اين حالت استفاده كنيد. نرم افزار رايت شما اطلاعات لازم را از قسمت metadata فايل صوتي برخواهد داشت (درست مثل پخش كننده هاي MP3 )، اما معمولا مي توانيد اسامي آهنگ ها و خواننده ها را ويرايش كنيد.

LIDA
30-10-2011, 14:10
6- معاينه داده ها
هميشه بعد از رايت ، ديسك خود را كنترل كنيد. مقايسه بيت به بيت زمان مي برد، اما اين تنها راهي است كه مي توانيد از صحت رايت اطمينان حاصل كنيد. براي ديسك هاي مهم حتي بهتر است به كمك برنامه هايي چون CD-DVD Speed ( كه در Nero 6 موجود است)، وجود خطاهاي احتمالي را بررسي كنيد، هنگام پخش آهنگ ها، درايو سعي مي كند با استفاده از داده هاي تكراري از پس خطاهاي ناشي از گرد و غبار يا خش برآيد. اما هرچه اين خطاها از همان اول كمتر باشند، بهتر است.

7- گرفتن تصوير سي دي
ابزار داخلي رايت سي دي در ويندوز اكس پي نمي تواند كپي سي دي به سي دي انجام دهد يا از كل يك سي دي image بگيرد. ولي در نرم افزار رايگان ISO Recorder Power Toy مي تواند اين دو كار را انجام دهد. اگر سرويس پك دو ويندوز اكس پي را نصب كرده ايد، از نسخه بتاي اين نرم افزار استفاده كنيد. در غير اين صورت نسخه اصلي را دانلود و نصب كنيد. براي گرفتن تصوير از سي دي، كافي است روي آيكون درايو سي دي در My Computer كليك راست كنيد و گزينه Create lmage from CD انتخاب نماييد. براي رايت كردن فايل تصوير روي سي دي هم كافي است روي فايل، كليك راست كرده و گزينه Copy image to CD را بزنيد. با اين برنامه نمي توانيد سي دي هاي صوتي، تصويري يا قفل شده را كپي كنيد.
8- رايت كردن فرمايشي
اگر بخواهيد تعدادي فايل مشخص را به صورت سري رايت كنيد با خط فرمان كار سريع تر انجام مي شود تا ماوس، براي اين منظور، از Creata CD استفاده كنيد. اين برنامه مي تواند از طريق خط فرمان داسي، روي سي دي رايت كند. با يك فايل Batch ساده، مي توانيد Windows Backup را به اجرا در آورده و فايل ها را روي سي دي رايت كنيد.9- تبديل فرمت ها به يكديگر
اگر به سي دي رايت كردن عادت كرده ايد، شايد حوصله نكنيد كه زمان رايت خيلي طول بكشد. ولي صبور باشيد. اگر مي خواهيد فيلمي را كه در كامپيوترتان ويرايش كرده ايد، روي DVD رايت شود و در تلويزيون قابل مشاهده باشد، بايد صبر كنيد تا به فرمت MPEG-2 تبديل شود. اين تبديل معمولا به طور خودكار هنگام رايت كردن انجام مي شود. ولي زياد طول مي كشد. خود عمل رايت در عرض چند دقيقه و خيلي زود تمام مي شود. DVD+R كمي سريعتر از DVD+R است، و نوشتن روي DVD هاي قابل رايت مجدد، در حدود يك ربع طول مي كشد.10- فضاي لازم براي تبديل
هنگام رايت فايل هاي تصويري روي سي دي، فايل تبديلي به طور موقت روي هاردديسك ذخيره شده و در پايان رايت، به طور خودكار حذف مي شود. بنابراين بايد به اندازه كافي فضاي خالي روي ديسك داشته باشيد. زياد فرق نمي كند AVL داشته باشيد يا MREG يا هر چيز ديگر، سايز فايل نهايي MPEG-2 براي همه اين ها تقريبا يكسانخواهد شد.

LIDA
30-10-2011, 17:31
10 راز ذهن
١- خواب ديدن
اگر از ١٠ نفر بپرسيد که خواب*ها و روياهاى انسان از چه تشکيل شده*اند، احتمالاً ١٠ پاسخ متفاوت دريافت می*کنيد. علتش اين است که دانشمندان هنوز سرگرم کشف اين معما هستند. يک احتمال: خواب ديدن از طريق تحريک حرکت سناپس*ها بين سلول*هاى مغز، به تمرين دادن مغز می*پردازد. يک نظريه ديگر اين است که خواب*هاى افراد درباره وظايف و هيجاناتى است که در طول روز به آن پرداخته و اين فرايند می*تواند به استحکام افکار و خاطرات کمک کند. به طول کلّى، دانشمندان توافق دارند که خواب ديدن در خلال عميق*ترين بخش خواب که حرکات سريع چشم (rem) خوانده می*شود اتفاق می*افتد.

٢- خوابيدن
می*خواهيم درباره چيزى صحبت کنيم که بيش از يک چهارم عمر هر انسان صرف آن می*شود. هنوز دليل به خواب رفتن به صورت معما باقى مانده است. چيزى که دانشمندان می*دانند اين است که: خوابيدن براى بقاى پستانداران جنبه حياتى دارد. بی*خوابى فزاينده می*تواند به تغيير خلق و خو، توهّم*زدگى و در حالت*هاى خاص، حتى به مرگ منجر شود. خواب داراى دو وضعيت است: حرکات غيرسيريع چشم (nrem) که در خلال آن، مغز فعاليت کم سوخت و سازى انجام می*دهد و حرکات سريع چشم (rem) که در خلال آن، مغز بسيار فعّال است. برخى دانشمندان فکر می*کنند که خواب nrem به بدن استراحت می*دهد و شبيه خواب زمستانى باعث ذخيره انرژى می*گردد و خواب rem می*تواند به سازماندهى خاطرات کمک کند. البته اين ايده هنوز اثبات نشده است و روياهايى که در خلال خواب rem به وقوع می*پيوندد هميشه ارتباطى به خاطرات ندارد.

٣- احساسات خيالى
تخيمن زده می*شود که در حدود ٨٠ درصد حس*هايى که در ناحيه اندام*هاى قطع شده بدن وجود دارد مانند گرما، خارش، فشار و درد، برآمده از «اندام*هاى گمشده» هستند. افرادى که اين پديده «اندام خيالی» را تجربه می*کنند، حسى که دارند درست مانند اين است که آن اندام جزئى از بدن آن*هاست. يک توضيحى که در اين مورد وجود دارد اين است که عصب*هاى ناحيه عضو قطع شده، ارتباط جديدى با نخاع برقرار می*کنند و به فرستادن علائم (سيگنال) به مغز ادامه می*دهند، درست مانند هنگامى که عضو قطع شده سرجايش وجود داشت. احتمال ديگرى که داده می*شود اين است که مغز طورى برنامه*ريزى شده است با بدن کامل کار کند. به عبارت ديگر، احتمال داده می*شود که مغز، الگويى از يک بدن کامل با تمام اجزاء و اندام*ها را در خود نگهدارى می*کند.

٤- کنترل مأموريت
ساعت بيولوژيک بدن که در هيپوتالاموس مغز قرار دارد، برنامه*ريزى فعاليت*هاى بدن براى يک ريتم ٢٤ ساعته را بر عهده دارد. واضح*ترين اثر اين ريتم، چرخه خواب- بيدارى است امّا ساعت بيولوژيک بر روى دستگاه گوارش، دماى بدن، فشار خون و توليد هورمون*هاى نيز تأثير دارد. پژوهشگران دريافته*اند که شدّت نور می*تواند از طريق تنظيم هورمون ملاتونين، اين ساعت را عق يا جلو ببرد. تحقيقات بر روى اين که آيا مکمل*هاى غذايى حاوى ملاتونين می*توانند از خستگى پرواز ناشى از اختلاف ساعت جلوگيرى کنند يا نه ادامه دارد.
٥- خاطرات
انسان*ها معمولاً برخى اتفاقات را به سختى فراموش می*کنند، مثل اولين روز مدرسه يا نخستين ملاقات با همسر. سوال اين است که اين فيلم*هاى سينمايى چگونه در ذهن انسان نگهدارى می*شود؟ دانشمندان با استفاده از تکنيک*هاى تصويربردارى از مغز در حال کشف سازو کار مسئول ايجاد و ذخيره*سازى خاطرات هستند. يافته*هاى کنونى نشان می*دهد که ناحيه هيپوکامپوس که درون غشاء خاکسترى مغز قرار دارد می*تواند به صورت جعبه خاطرات عمل کند.

LIDA
30-10-2011, 17:33
٦- معما
خنده يکى از رفتارهاى انسان است که درک بسيار اندکى از آن وجود دارد. دانشمندان دريافته*اند که در خلال يک خنده از ته دل، سه قسمت از مغز فعّال می*شود: بخش تفکّر که به شما کمک می*کند معنى شوخى يا جوک را درک کنيد، بخش حرکت که به عضلاتتان دستور حرکت می*دهد و ناحيه هيجانات که حس «شادی» را بيرون می*کشد. امّا چيزى که هنوز ناشناخته مانده اين است که چرا يک نفر به يک جوک احمقانه می*خندد در حالى که فرد ديگرى موقع تماشاى يک فيلم ترسناک خنده*اش می*گيرد. به گفته يکى از پژوهشگران، خنده واکنشی است به ناهمخوانى و ناسازگارى (داستان*هايى که از انتظارات متعارف پيروى نمی*کنند). تنها چيزى که مشخص است اين است که خنده حال ما را بهتر می*کند.

٧- طبيعت درمقابل تربيت
در جدال ديرپاى مربوط به اين که آيا افکار و شخصيت، توسط ژن*ها کنترل می*شود يا محيط، دانشمندان به شواهدى دست يافته*اند که نشان می*دهد پاسخ اين سوال يکى يا هر دوى آن*هاست! قابليت مطالعه ژن*هاى يک فرد، بسيارى از خصوصيات و ويژگی*هاى انسان را نشان داده است که ما کنترل اندکى بر روى آن*ها داريم و در عين حال، در بسيارى از زمينه*ها، نشان داده شده است که تربيت، تأثيرى قوى بر اين که ما که هستيم و چه می*کنيم داشته است.

٨- ميرائى
زندگى جاويد فقط در هاليوود وجود دارد ! امّا سوال اين است که چرا انسان پير می*شود؟ همه ما با يک جعبه ابزار عالى به دنيا می*آئيم که پر است از سازوکارهاى مقابله با بيماری*ها، به نحوى که ممکن است فکر کنيم می*تواند ما را در مقابل انواع بيماري*ها محافظت کند. امّا با افزايش سن، سازوکار ترميمى بدن از فرم خارج مي*شود. در واقع، مقاومت ما در برابر صدمات جسمى و استرس کاهش می*يابد. نظريه*هايى که در مورد علّت سالخوردگى انسان وجود دارد را می*توان به دو دسته تقسيم کرد: ١) پا به سن گذاشتن مانند ساير ويژگی*هاى انسان، ممکن است بخشى از ژنتيک انسان باشد که طبق برنامه*ريزى خاصى اتفاق می*افتد و ٢) در يک ديدگاه کمتر خوش*بينانه، پا به سن گذاشتن، علّت خاصى ندارد و در نتيجه صدمات سلّولى که در طول زندگى به وقوع می*پيوندد، پيش می*آيد. تعداد زيادى از دانشمندان فکر می*کنند که علم نهايتاً پا به سن گذاشتن را به تأخير خواهد انداخت و حداقل طول عمر را به دو برابر طول عمر فعلى خواهد رساند.

٩- انجماد
زندگى جاويد ممکن است واقعيت نداشته باشد امّا يک رشته جديد به نام کرايونيکس (Ceyonics) می*تواند به برخى از انسان*ها دو بار حيات اعطاء کند. در مراکز کرايونيکس، بدن انسان*ها را پس از مرگ در خمره*هايى پر از نيتروژن مايع در دماى منهاى ٧٨ درجه سانتيگراد قرار می*دهند. ايده*اى که وجود دارد اين است که فردى که بر اثر يک بيمارى که فعلاً لاعلاج است فوت شده می*تواند در آينده هنگامى که درمان آن بيمارى کشف شد، يخ*گشايى و احياء شود. هم اکنون بدن تد ويليامز، بازيکن شاخص و معروف بيس*بال در يکى از مراکز کرايونيکس در آريزونا منجمد شده است. البته فعلاً هيچيک از بدن*هايى که بدين ترتيب منجمد شده*اند احياء نشده*اند زيرا اين فناورى هنوز به وجود نيامده است ولى دانشمندانى که در اين زمينه کار می*کنند اميدوارند در آينده به اين فناورى دست يابند.

١٠- هشيارى و آگاهى
هنگامى که صبح از خواب برمی*خيزيد، متوجه می*شويد که خورشيد طلوع کرده است، صداى پرندگان را می*شنويد و هواى تازه را برروى پوست صورت خود حس می*کنيد. به عبارت ديگر، هوشيار هستيد. اين موضوع پيچيده از ديرباز در جوامع علمى مطرح بوده است. اخيراً دانشمندان علم اعصاب، هشيارى را به عنوان يک موضوع پژوهشى واقعى مورد توجه قرار داده*اند. بزرگترين معما در اين حوزه توضيح اين مسأله بوده است که چگونه فرايندها در مغز به تجربيات ذهنى می*انجامند. تا کنون دانشمندان توانسته*اند ليست بالا بلندى از سؤالات را تهيه کنند

LIDA
30-10-2011, 17:33
٦- معما
خنده يکى از رفتارهاى انسان است که درک بسيار اندکى از آن وجود دارد. دانشمندان دريافته*اند که در خلال يک خنده از ته دل، سه قسمت از مغز فعّال می*شود: بخش تفکّر که به شما کمک می*کند معنى شوخى يا جوک را درک کنيد، بخش حرکت که به عضلاتتان دستور حرکت می*دهد و ناحيه هيجانات که حس «شادی» را بيرون می*کشد. امّا چيزى که هنوز ناشناخته مانده اين است که چرا يک نفر به يک جوک احمقانه می*خندد در حالى که فرد ديگرى موقع تماشاى يک فيلم ترسناک خنده*اش می*گيرد. به گفته يکى از پژوهشگران، خنده واکنشی است به ناهمخوانى و ناسازگارى (داستان*هايى که از انتظارات متعارف پيروى نمی*کنند). تنها چيزى که مشخص است اين است که خنده حال ما را بهتر می*کند.

٧- طبيعت درمقابل تربيت
در جدال ديرپاى مربوط به اين که آيا افکار و شخصيت، توسط ژن*ها کنترل می*شود يا محيط، دانشمندان به شواهدى دست يافته*اند که نشان می*دهد پاسخ اين سوال يکى يا هر دوى آن*هاست! قابليت مطالعه ژن*هاى يک فرد، بسيارى از خصوصيات و ويژگی*هاى انسان را نشان داده است که ما کنترل اندکى بر روى آن*ها داريم و در عين حال، در بسيارى از زمينه*ها، نشان داده شده است که تربيت، تأثيرى قوى بر اين که ما که هستيم و چه می*کنيم داشته است.

٨- ميرائى
زندگى جاويد فقط در هاليوود وجود دارد ! امّا سوال اين است که چرا انسان پير می*شود؟ همه ما با يک جعبه ابزار عالى به دنيا می*آئيم که پر است از سازوکارهاى مقابله با بيماری*ها، به نحوى که ممکن است فکر کنيم می*تواند ما را در مقابل انواع بيماري*ها محافظت کند. امّا با افزايش سن، سازوکار ترميمى بدن از فرم خارج مي*شود. در واقع، مقاومت ما در برابر صدمات جسمى و استرس کاهش می*يابد. نظريه*هايى که در مورد علّت سالخوردگى انسان وجود دارد را می*توان به دو دسته تقسيم کرد: ١) پا به سن گذاشتن مانند ساير ويژگی*هاى انسان، ممکن است بخشى از ژنتيک انسان باشد که طبق برنامه*ريزى خاصى اتفاق می*افتد و ٢) در يک ديدگاه کمتر خوش*بينانه، پا به سن گذاشتن، علّت خاصى ندارد و در نتيجه صدمات سلّولى که در طول زندگى به وقوع می*پيوندد، پيش می*آيد. تعداد زيادى از دانشمندان فکر می*کنند که علم نهايتاً پا به سن گذاشتن را به تأخير خواهد انداخت و حداقل طول عمر را به دو برابر طول عمر فعلى خواهد رساند.

٩- انجماد
زندگى جاويد ممکن است واقعيت نداشته باشد امّا يک رشته جديد به نام کرايونيکس (Ceyonics) می*تواند به برخى از انسان*ها دو بار حيات اعطاء کند. در مراکز کرايونيکس، بدن انسان*ها را پس از مرگ در خمره*هايى پر از نيتروژن مايع در دماى منهاى ٧٨ درجه سانتيگراد قرار می*دهند. ايده*اى که وجود دارد اين است که فردى که بر اثر يک بيمارى که فعلاً لاعلاج است فوت شده می*تواند در آينده هنگامى که درمان آن بيمارى کشف شد، يخ*گشايى و احياء شود. هم اکنون بدن تد ويليامز، بازيکن شاخص و معروف بيس*بال در يکى از مراکز کرايونيکس در آريزونا منجمد شده است. البته فعلاً هيچيک از بدن*هايى که بدين ترتيب منجمد شده*اند احياء نشده*اند زيرا اين فناورى هنوز به وجود نيامده است ولى دانشمندانى که در اين زمينه کار می*کنند اميدوارند در آينده به اين فناورى دست يابند.

١٠- هشيارى و آگاهى
هنگامى که صبح از خواب برمی*خيزيد، متوجه می*شويد که خورشيد طلوع کرده است، صداى پرندگان را می*شنويد و هواى تازه را برروى پوست صورت خود حس می*کنيد. به عبارت ديگر، هوشيار هستيد. اين موضوع پيچيده از ديرباز در جوامع علمى مطرح بوده است. اخيراً دانشمندان علم اعصاب، هشيارى را به عنوان يک موضوع پژوهشى واقعى مورد توجه قرار داده*اند. بزرگترين معما در اين حوزه توضيح اين مسأله بوده است که چگونه فرايندها در مغز به تجربيات ذهنى می*انجامند. تا کنون دانشمندان توانسته*اند ليست بالا بلندى از سؤالات را تهيه کنند

GORJI
03-11-2011, 14:10
بیست راه استفاده از روان شناسی رنگ ها


1- ایجاد توهم در فضا با رنگ های روشن : اگر می خواهید خانه شما از آنچه واقعا هست بزرگتر به نظر برسد توصیه می کنیم از رنگ های روشن و پرجنب و جوش مثل زرد و پوست تخم مرغی برای وسعت بخشیدن به فضای داخلی وخارجی خانه خود استفاده کنید. به عنوان یک هشدار، لازم است به شما بگوییم که در این مورد از رنگ سفید استفاده نکنید؛ زیرا این رنگ هرچند که بر فضا می افزاید ، اما باز نمی تواند به اندازه رنگ های تینت (مایه های روشن از یک رنگ ) موثر واقع شود.2- تاحد امکان سعی کنید به جای رنگ های ساده که اسم آنها تک کلمه ای است ، از رنگ های ترکیبی که اسمی دو قسمتی دارند و نوع آنها کاملا در اسمشان توصیف شده است ، استفاده کنید. در این صورت دکوراسیون خانه شما حرفه ای تر و منحصر به فرد به نظر خواهد رسید، برای مثال سبز جنگلی یا سفید پوست تخم مرغی3- در آشپزخانه خود با کمک رنگ قرمز ایجاد اشتها کنید: نشان داده شده است که قرمز در اکثر افراد ایجاد اشتها می کند و این یکی ازمهم ترین دلایلی است که اغلب رستوران ها از رنگ قرمز در قسمت های زیادی از دکوراسیون خود استفاده می کنند.از این رو توصیه می کنیم برای افزایش اشتهای فرزندان واعضای خانواده خود از رنگ قرمز در درکوراسیون آشپزخانه تان استفاده کنید؛ این رنگ را می توانید مثلا با کرکره پنجره و کابینت های بژ هماهنگ سازید.4- رنگ آمیزی سالن انتظار و ورودی خانه را به نحوی با رنگ آمیزی دکوراسیون خارجی و داخلی خانه هماهنگ کنید؛ یکی از بهترین راه ها برای اینکه به میهمانان شما احساس شگفتی دست دهد ، این است که برای رنگ دکوراسیون ورودی خانه خود ، رنگ اصلی دکوراسیون خارجی منزل را با رنگ اصلی دکوراسیون داخلی خانه خود بیامیزید یا مقداری از رنگ اصلی دکوراسیون خارجی خانه را در دکوراسیون ورودی تان قرار دهید، این کار می تواند تاثیر بسیار خوبی روی افراد در هنگام ورود داشته باشد.5- در زمستان خانه خود را با رنگ ها گرم کنید: با استفاده از رنگ های قرمز ، نارنجی و زرد در طراحی دکوراسیون داخلی خانه خود ، به خصوص در زمستان ، فضای خانه خود را گرم و صمیمی سازید و از میهمانان خود به گرمی استقبال کنید. اگر قصد فروش خانه تان را در زمستان دارید، حتما این نکته را مد نظر داشته باشید و به آن عمل کنید.

GORJI
03-11-2011, 14:10
6- فضای خانه را در تابستان با کمک رنگهای سرد خنک سازید.: در امتداد خطوط همان رنگ های گرم در پاییز ، رنگ های سرد به ویژه آبی می تواند خانه شما را در تابستان باطراوت ،خنک و تمیز نشان دهد.اگر در تابستان قصد انجام پروژه نقاشی خانه خود را دارید حتما استفاده از رنگ های سرد را در نظرداشته باشید.7- از رنگ هایی که از آنها خاطره دارید استفاده کنید: روان شناسان رنگ معتقدند که اگر افراد از رنگ هایی که آنها را یاد دوران کودکی شان می اندازد و از آنها خاطرات خوبی دارند در خانه به ویژه در آشپزخانه استفاده کنند، آن رنگ می تواند تداعی کننده خاطرات باشد و حال و هوا و احساس خوشایندی را برای آن فضا ایجاد کند. اگر نمی توانید رنگهای موجود در خانه ای را که در دوران کودکی خود را در آن سپری کرده اید به یاد آورید بدانید که ترکیب قرمز و زرد می تواند ترکیب خوبی برای آشپزخانه شما باشد.8- از رنگ های آرامش بخش برای فضاهای استراحت استفاده کنید: رنگ های خنک و ملایم برای فضاهایی مثل اتاق خواب می تواند جوی راحت و تسکین دهنده ایجاد کند. برای چنین فضاهایی از طیف های مختلف رنگ آبی ،سبز و حتی بنفش برای به آرامش رسیدن خود استفاده کنید. اگر از این تکنیک استفاده می کنید باید بدانید هرچه رنگ انتخابی شما تیره تر باشد تاثیرش واضح تر خواهد بود.9- با ترکیب حالات مختلف ،اتاق ورزشی جسور داشته باشید: اگرچه ممکن است رنگ قرمز رنگی پرانرژی و مناسب برای اتاق ورزش به نظر برسد اما درواقع استفاده از مقدار زیادی رنگ قرمز در اتاق ورزش می توان بیش ازحد فضا را گرم و آزار دهنده کند.توصیه می کنیم برای رنگ آمیزی دیوارهای اتاق ورزش ،از ترکیبی متعادل مانند ترکیب زرد و آبی استفاده کنید.همچنین اگر تمایل به داشتن فضایی خنک و تسکین دهنده در اتاق ورزش دارید ترکیب سبز - آبی می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.10- اگر فشار خون بالا دارید رنگ قرمز را ازخود دور نگه دارید: گرچه قرمز در دکوراسیون آشپزخانه سبب افزایش اشتها می شود اما طیف های تیره تر آن سبب افزایش فشار خون نیز خواهد شد. به افرادی که دچار مرض فشار خون هستند استفاده از این رنگ به ویژه طیف های تیره آن توصیه نمی شود.چنین افرادی اگر علاقه زیادی به رنگ قرمز دارند بهتراست کمتر از طیف های روشن تر آن استفاده کنند.

GORJI
03-11-2011, 14:10
11- با استفاده از رنگی آشنا در سرویس بهداشتی ، خود را دوست داشتنی تر ببینید: توجه کنید که اگر رنگی وجود دارد که تمایل زیادی دارید اکثر لباس های خود را به آن رنگ بخرید، توصیه می کنیم ازهمان رنگ نیز برای سرویس بهداشتی استفاده کنید؛یا اگر از رنگی متنفرید هیچ لباسی به آن رنگ برتن کنید،هرگز از آن برای دکوراسیون سرویس بهداشتی نیز استفاده نکنید.مسلما شما انتظار دارید زمانی که در آینه سرویس بهداشتی به خود نگاه می کنید احساس خوبی به شما دست دهد و رنگی که در زمینه تصویر شما در آینه خودنمایی می کند ،می تواند بسیار در این احساس نقش داشته باشد.12- تمرکز در اتاق کار با رنگ سبز: رنگ سبز در دکوراسیون اتاق کار سبب می شود تمرکز شما بر کاری که انجام می دهید چندین برابر شود ودرنتیجه با سرعت بیشتری کار خود را به اتمام می رسانید و می توانید دقایق بیشتری را در کنار اعضای خانواده خود سپری کنید.دیوارها را با سبز ملایم رنگ آمیزی کنید و رنگ های هماهنگ دیگری را نیز در درکوراسیون جای دهید. مراقب باشید که با استفاده بیش ازحد از طیف های رنگ سبز،اتاق کار خود را به جنگل تبدیل نکیند.13- از رنگ اراغوانی محتاطانه استفاده کنید: اگرچه رنگ بنفش و ارغوانی سمبل سلامت و احساسات عاشقانه است ،اما از این رنگ به مقدار زیادی درطبیعت مشاهده نمی شود وتنها جنبه دکوراتیو و هنری دارد. اگر شما واقعابه وجود این رنگ در دکوراسیون خود تمایل دارید،تنها مقداری از آن را در کنار رنگ های طبیعی قوی مانند زرد و سبز استفاده کنید.14- برای ایجاد جلوه ای طبیعی در خانه ، از رنگ قهوه ای استفاده کنید: اگر جلوه چوب یا چرم رادوست دارید و می خواهید دکوراسیون خانه شما جلوه ای طبیعی داشته باشد از رنگ قهوه ای در دکوراسیون خانه تان استفاده کنید.البته رنگ قهوه ای ممکن است در برخی از افراد ایجاد افسردگی کند.15- رنگ مشکی تنها برای اتاق نوجوان مناسب نیست : شما می توانید در صورت تمایل از رنگ مشکی در کنار سفید برای هرفضایی درخانه استفاده کنید. تنها مشکل استفاده از رنگ سیاه در دکوراسیون این است که سبب می شود فضا تنگ تر به نظر رسد. یکی از ایده های زیبا برای دکوراسیون اتاق خواب با رنگ سیاه این است که سقف اتاق را با رنگ مشکی رنگ آمیزی کنید و از نور پردازی ستاره ای روی سقف استفاده کنید . در این صورت دکوراسیونی با زمینه و موضوع شب دراتاق خواهید داشت .

GORJI
03-11-2011, 14:11
16- استفاده از رنگ صورتی برای رسیدن به آرامش در اتاق مدیتیشن : اگر شما به اندازه کافی خوش شانس هستید که می توانید در خانه خود فضایی جداگانه را به اتاق مدیتیشن یا تمرکز اختصاص دهید،باید بگوییم بهترین و مناسب ترین رنگ برای این فضا رنگ صورتی است . اغلب باشگاه های ورزشی از این رنگ در رخت کن خود استفاده می کنند تا کمبود انرژی افرادی که پس از ورزش برای تعویض لباس به آن جا می روند جبران شود و آرام بگیرند.17- رنگ زرد،رنگ خوش بینی و نشاط : زرد رنگ خورشید است و می تواند فضا را به محیطی آفتابی و گرم تبدیل کند و همانطور که می توانید حدس بزنید، می توانید رنگ بسیار مناسبی برای اتاق آفتاب باشد . توصیه می کنیم از رنگ زرد حتما در دکوراسیون فضای ورودی خانه تان استفاده کنید تا استقبالی گرم از میهمانان شما به عمل آید و آنها بتوانند دیدی روشن و مثبت به خانه شما پیدا کنند.18- چرا اغلب وسایل حمام و سرویس بهداشتی سفیداست: سفید نه تنها نماد تمیزی و پاکیزگی است ،بلکه نظافت و تمیزکردن وسایل وعناصری که رنگ سفید دارند نیز بسیار آسان تر است .رنگ سفید هر گونه کثیفی را به سرعت نشان می دهد و شما می توانید آن را بدون ترس از بین رفتن رنگ وسیله بشویید و از بین ببرید و همواره سرویس بهداشتی تمیز و درخشانی داشته باشید.19- زمانی که از همه جا ناامید شدید به طبیعت بنگرید: هنگامی که برای نقاشی خانه خود از روان شناسی رنگ ها استفاده می کنید به یاد طبیعت باشید و از آن الهام بگیرید.رنگ های موجود در طبیعت می تواند بهترین راهنما برای انتخاب رنگ ها در دکوراسیوان داخلی برای شما باشد.20- برای اتاق بیمار یا کودک مبتلا به آسم روی رنگ نارنجی حساب کنید: رنگ نارنجی می تواند سبب بهبود عملکرد ریه و افزایش انرژی شود. نارنجی ملایم برای کسانی که دوره نقاهت بعداز بیماری را می گذرانند یا دچار مشکلات ریوی هستند می تواند بسیار مفید باشد.

LIDA
04-11-2011, 14:56
راه حلی برای از بین بردن چین و چروک دور لب• پوست اطراف لب‌های خانم‌ها غدد عرق و سبابه کمتری نسبت به پوست آقایان دارد. این غدد بر فیلر‌های طبیعی پوست موثرند.
• پوست اطراف لب‌های خانم‌ها عروق خونی کمتری نسبت به پوست مردان دارد و هرچه گردش خون در این ناحیه بیشتر باشد، ایجاد چروک‌ها به تعویق می‌افتد.
• استقرار تارهای ماهیچه‌ای اطراف لب‌های خانم‌ها در لایه‌های میانی پوست می‌تواند باعث نوعی کشش پوست به سمت داخل پوست شود و به این ترتیب زمینه ایجاد چروک را فراهم می‌کند.
چروک‌های رژلب یا سیگار
این چروک‌ها به‌صورت عمودی روی لب بالا یا پایین ایجاد می‌شوند و چروک «سیگار» یا «رژلب» نامیده می‌شوند. چروک‌های رژلب روی لب بالا شایع‌تر‌ند. این خطوط به‌دنبال کاهش حجم بافت لب با افزایش سن و همچنین حرکت‌های مکرر عضلات درگیر با این ناحیه به‌وجود‌می‌آیند.
برای از بین‌بردن این چروک‌ها می‌توان از انواع فیلرها، بوتاکس یا ترکیب این 2 استفاده کرد. البته عمق و وسعت چروک‌ها در انتخاب روش درمانی موثر است. تزریق بوتاکس برای درمان این خطوط محاسنی دارد از جمله اینکه ناحیه چروک خورده را در حالت ریلکس یا استراحت قرار می‌دهد بنابراین از بیشتر یا عمیق‌تر شدن چروک‌ها جلوگیری می‌کند به‌علاوه تزریق بوتاکس باعث دوام اثر فیلرها خواهد شد. بوتاکس را معمولا روی نقاط مشخصی از عضلات اطراف دهان تزریق می‌کنند.

LIDA
04-11-2011, 14:57
چروک گوشه‌های دهان
مرزی که دولب را به هم وصل می‌کند، یکی از مناطق شایع چروک‌های صورت است. ایجاد این چروک‌ها حالتی خشن و پیر به افراد می‌دهد. متخصصان برای از بین بردن این چروک‌ها معمولا از فیلرهای پیشرفته کمک می‌گیرند.
اگر چروک‌ها خیلی عمیق و با حالت تاخورده باشند، متخصص از انواع قوی‌تر فیلر استفاده می‌کند.
فیلرها چروک‌ها را بالا می‌آورند و شکاف‌ها را پر می‌کنند. در برخی موارد ممکن است پزشک متخصص برای درمان چروک‌های گوشه دهان از بوتاکس هم استفاده کند.
به این منظور بوتاکس داخل عضلاتی که از چانه تا گوشه‌های دهان کشیده شده‌اند، تزریق می‌شود. در افرادی که عادت دارند هنگام صحبت چانه خود را خیلی حرکت دهند (و به این ترتیب باعث چروک گوشه دهان شوند) هم بوتاکس را به عضلات ناحیه چانه تزریق می‌کنند.
چروک‌های پرانتزی
چروک‌های اطراف دهان بعضی از افراد منظره‌ای مانند چندپرانتز تو‌در‌تو دارد. این چروک‌ها ظاهر فرد را پیر جلوه می‌دهند. خطوط پرانتزی معمولا عمیق نیستند و متخصص پوست یا جراح زیبایی می‌تواند با فیلرهای مخصوص آنها را پر کند.

LIDA
04-11-2011, 14:57
درمان چروک اطراف دهاندرمان‌های چروک‌های اطراف دهان را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد: درمان‌های خانگی و درمان‌های طبی که دو درمان اول، خانگی‌اند و چهار درمان بعدی، طبی.
1 عادت‌های نادرست را ترک کنید:
سیگار نکشید. از ضدآفتاب استفاده کنید. کرم ضدچروک مناسبی تهیه کنید و از رژلب‌های تیره استفاده نکنید زیرا چروک‌ها را بیشتر مشخص می‌کنند.
2 ورزش کنید:
دو ورزش زیر را می‌توان از ورزش‌های مفید ضدچروک اطراف لب دانست:
• صاف بنشینید:
دهانتان را ببندید و سعی کنید لب‌هایتان را به سمت بینی‌تان ببرید تا 5 بشمارید و به حالت اول برگردید. این کار را 5 بار تکرار کنید. این ورزش را برای جهات مختلف تکرار کنید.
• دهانتان را ببندید و در این حالت تا جایی که می‌توانید بخندید و هر بار به اندازه 5 شماره مکث کنید.

LIDA
04-11-2011, 14:58
3 فیلرها:
فیلرها مواد مخصوصی هستند که در پوست تزریق می‌شوند و چروک‌ها را ملایم‌تر می‌کنند البته نباید از این تزریق انتظار یک درمان قطعی و مادام‌العمر داشته باشید و اگر می‌خواهید همیشه از مزایای فیلرها بهره‌مند باشید، باید با فواصل زمانی مشخص تزریق را تمدید کنید. این روش کمی هزینه بالایی دارد و به‌دلیل استفاده از داروهای بی‌حس‌کننده، احتمالا عوارضی مانند درد، قرمزی و تورم به دنبال خواهد داشت.
4 درم‌ابریشن:
این روش جزو موارد تهاجمی به پوست محسوب می‌شود. متخصص برای این عمل برس دواری را بر پوست می‌کشد و به‌این‌ترتیب لایه‌های سطحی پوستی را می‌زداید تا پوست جوان‌تر لایه‌های زیرین، جای پوست‌مرده و پیر را بگیرد.
اگر درم‌ابریشن فقط برای اطراف دهان انجام شود ناحیه اطراف دهان از سایر قسمت‌های دهان روشن‌تر به نظر می‌رسد. بهبود التهاب پوست بعد از انجام این روش ممکن است مدت قابل‌توجهی طول بکشد.
5 لیزرتراپی:
برای از بین بردن چروک‌ها می‌توان از لیزرهای ضعیفی استفاده کرد.6 فیس‌لیفت با جریان میکرو:
در این روش متخصص با دستگاهی جریان الکتریکی بسیار ضعیفی را به پوست منتقل می‌کند.

LIDA
04-11-2011, 15:03
10 پله به سوی زیبایی کامل صورت
1. برای از بین بردن حلقه های سیاه دور چشم از کانسیلر های مایع استفاده کنید. برای زدن آن از برسهای کانسیلر استفاده کنید که کمک میکند تا نزدیک رستنگاه مژه آنرا بمالید. به گوشه های داخلی چشم دقت بیشتری بکنید. برای یکدست شدن آن با انگشت خود آنرا پت کنید. اگر سیاهی چشم خیلی زیاد است اول با صورتی آنرا کمرنگ کنید و بعد کانسیلر خود را استفاده کنید.
2. برای پیدا کردن کرم فونداسیون مناسب خود آنرا روی گونه خود در زیر نور طبیعی روز آزمایش کنید. کرمی که روی پوست شما ناپدید میشود و فرق آن با جاهای دیگر پوست دیده نمیشود رنگ مناسب پوست شماست. فونداسیون را فقط جاهایی از صورت که نیاز دارد یکدست شود مانند کناره های دماغ و دور لب استفاده کنید. سعی کنید از برسهای فونداسیون استفاده کنید تا در موادتان صرفه جویی کنید. اسفنج ها مواد فونداسیون را جذب میکنند و کرم به صورت یک دست روی صورت نمیخوابد.3. برای اینکه آرایش و فونداسیون شما به صورت خطهای چروک مانند روی صورتتان دیده نشود از پودرها استفاده کنید. برای دور چشم از پودر های با ته رنگ زرد و اگر خیلی سفید هستید از پودر های سفید با برسهای کوچکتر مناسب دور چشم استفاده کنید و برای بقیه صورت از پودری که مناسب رنگ فونداسیون شماست استفاده کنید.
4. برای روژگونه از رنگهای صورتی ملایم در حالیکه میخندید روی گونه ها تا نزدیک گوش با برس مخصوص بزنید و دوباره به محل اول برگردید. میتوانید برای براق شدن از پودرهای براق روی روژ گونه اول یک لایه دیگر بزنید.5. لبها را با کیسه نرم بسابید تا یک لایه از پوستهای مرده آن برداشته شود و لب شما نرم بشود. بهترین ماتیکها آنهایی هستند که به رنگ طبیعی لب شما نزدیک ترند یا کمی تیره تر هستند.

LIDA
04-11-2011, 15:04
6. برای اینکه لب شما شکل بگیرد و زیبا دیده شود از مداد لب استفاده بکنید که برای اینکه به مدت طولانی تر بماند اول خط لب را بکشید و بعد از ماتیک استفاده کنید. در انتها با برس مخصوص لب خط لب را با ماتیک بلند کنید.7. برای اینکه به صورت شما شکل قشنگی بدهد ابروها را با موچین برداشته و تمیز کنید. با مداد ابرو از داخل ابرو بطرف بیرون به صورت خطهایی که مثل و به اندازه موهای ابرو به نظر می آیند ابرو را پر کنید و شکل آنرا کامل کنید. برای سایه چشم از سایه هایی که به رنگ موی شما می آیند استفاده کنید.8. سایه روشن اولین پایه سایه چشم را روی همه جای پلک بزنید. سایه دوم تیره تر بوده و آنرا تا خط چروک بالای چشم ادامه بدهید.
9. از سایه تیره تر برای آرایشهای خلیجی و عربی استفاده بکنید و خط چشم را روی رستنگاه مژه ها بکشید و برای اینکه طولانی تر بماند برس را کمی مرطوب بکنید.10. از ریمل برای اینکه آرایش خود را کامل کنید استفاده کنید. برس ریمل را موازی کف زمین بگیرید و از ریشه مژه ها شروع کنید و سعی کنید تا برس را همین طور بچرخانید تا مژه ها از هم جدا بشوند و لکه ای دیده نشود. اگر قرار است که از فر مژه استفاده کنید بهتر است آنرا قبل از ریمل زدن استفاده کنید در غیر این صورت ممکن است که باعث شکستن مژه ها بشود و چشمان زیبای شما منظره بدی پیدا کند.

LIDA
04-11-2011, 15:13
انتخاب بالش مناسب برای پیشگیری از پف چشم
برای پیشگیری از پف چشم از بالش مناسب برای خواب استفاده كنید
پزشكان به خانواده‌ها توصیه كردند: برای پیشگیری از پف چشم، از بالش مناسب برای خواب استفاده كنید. به
موقع خواب مایعات در بدن به شكل جدیدی پخش می‌شوند كه ممكن است مقداری از این مایعات در اطراف چشم جمع شده و موجب پف كردن چشمها شوند.
با قرار دادن سر بالاتر از سطح بدن، مایعات از اطراف چشم دور می‌شوند و مشكل پف چشم حل می‌شود. همچنین، می‌توان از كمپرس یخ به مدت 15 دقیقه استفاده كرد چون كمپرس یخ در رفع ورم و پف چشمها مؤثرست. كمپرس یخ موجب انقباض و تنگ شدن رگهای خونی می‌شود و به این ترتیب تورم به وجودآمده را رفع می‌كند

پف آلودگی زیر چشم ها
پف کردن زیر چشم ها در بالغین می تواند یک پدیده طبیعی باشد . دو عامل موجب پف کردن زیر چشم و تورم پلک پایینی می گردند یکی شل شدن پوست و دیگری تورم چربی کاسه چشم که موجب به جلو رانده شدن پلک پایینی می شود - پلک پایینی چون نسبت به پلک بالایی بیشتر در معرض نور آفتاب قرار می گیرد زودتر حالت شلی به خود می گیرد در ضمن با افزایش سن بافتهای نگهدارنده کاسه چشم شل می شوند و چربی آنها به جلو رانده می شود .

بیشتر اوقات چشم ها در اوایل صبح طبیعی هستند و در اثر خستگی شب هنگام پف آلود می شوند . اما اگر هنگام خواب صورت روی بالش قرار گیرد ممکن است ، بر عکس ، چشم ها در اوایل صبح پف آلوده شوند و در طول روز و هنگام شب بهبود یابند . باید ذکر کرد که هیچ نوع کرم موضعی برای درمان این پف آلودگی مؤثر نیست ، همچنین لیزر در درمان این پدیده به هیچ وجه مؤثر نمی باشد .

اگر گاهگاهی دچار پف آلودگی زیرچشم می شوید علت آن می تواند خستگی باشد که با استراحت مناسب و افزایش زمان خواب بهبود می یابد . برخی مواقع کیسه های آب سرد بمدت ۵ تا ۱۰ دقیقه می تواند بسیار مؤثر باشد . محافظت از پوست صورت و پلکها در برابر نور آفتاب قطعاً میزان پف آلودگی زیر چشم را کم خواهد کرد . چنانچه این تورم فوق العاده شدید و نازیبا باشد ممکن است درمان جراحی توصیه گردد

LIDA
04-11-2011, 15:14
پف و سیاهی زیر چشم خود را برطرف كنیدراه حل های ساده برای رفع پف و تیرگی زیر چشم ها شامل خوابیدن كافی ، درمان آلرژی ها ، خوابیدن روی دو بالش ، پرهیز از خوردن نمک و كمپرس آب سرد است.داخل حفره استخوانی اطراف كره چشم را چربی فراگرفته است ، با افزایش سن این چربی رفته رفته بیرون می آید و موجب حالت پف آلود زیرچشم می شود .هنگامی كه آب در این چربی جمع می شود حالت پف آلود زیرچشم ها تشدید می شود .
همچنین شرایطی كه موجب احتباس آب در بدن می شود , اغلب پف چشم را تشدید می كند.به عنوان مثال می توان از شرایطی مثل خوابیدن به پشت , خواب ناكافی , زیاد نمك خوردن , آلرژی و یا تغییرات هورمونی ماهانه در خانمها نام برد.
برای سیاهی دور چشم هم دلایل متعددی وجود دارد.پوست اطراف چشم بسیار نازك است و با بالا رفتن سن , شل تر و نازك تر می شود , به همین دلیل , تیرگی عضلا‌ت و رگهای عمق پوست , با وضوح بیشتری دیده می شود و حالت تیرگی دور چشم را به وجود می آورد.

LIDA
04-11-2011, 15:14
راه حل برای چشمان پف كرده


یك قاشق غذاخوری را زیر اب سرد گرفته و انرابرای ۶۰ ثانیه روی پف كردگی چشم قرار دهید كرمهای روی پوف كردهگی استفاده كنید كه دارای نشاسته و روغن جگر كوسه باشند متخصصین پوست سالهاست بر این عقیده هستند كه این مواد ورم پوست یا قسمت چشم را از بین میبرد.- راه دیگر حلقه حلقه كردن خیار و روی چشمها بصورت كمپرس گذاشتن است- چای سیاه كیسه ای را در اب سرد خیس نموده و برا ۱۰ دقیقه روی چشمها بگذارید و به ارامی از سمت داخل به بیرون چشمها فشار ارامی بدهید.
- از خوردن هر چیزی كه دارای نمك باشد خوداری كنید چرا كه باعث نگهداری مایعات اضافی جمع شده در ناحیه چشمها خواهد شد.
- در موقع خواب سر را بالا تر از بدن نگهدارید كه باعث اضافه جمع شدن بیشتر مایعات زیر چشم نشود.
کلیه علل پف چشم
تورم کره چشم- تورم پلک - احتباس مایعات بدن- حساسیت غذائی- قائدگی - آویزان شدن پوست های شل-
بالا رفتن سن- بیماری گریو graves ( یکی از بیماریهای تیروئید) - بیماری کلیه

LIDA
04-11-2011, 16:17
توصیه هایی مفید برای افراد مو مشکیتوصیه هایی برای افرادی که رنگ موهایشان مشکی می باشد :موهای مشکی سمبلی از موهای ذاتی و هدیه خداوند به افراد می باشد ، البته لازم به ذکر است که بعضی از بدو تولد موهایی روشن یا خرمایی دارند ولی معمولا اکثر افراد در هنگام تولد با موهایی مشکی بدنیا می آیند.
برای اینکه موهای مشکی خود را زیبا ،شفاف و درخشان کنید به توصیه های گفته شده در این مطلب دقت کنید .

صفات و خصوصیات موهای مشکی :بعضی افراد دارای موهای صاف ، مجعد ، فرفری ، موج دار با رنگ مشکی هستند .آیا می دانید نگهداری موهای مشکی نیز همانند موهای رنگ شده دشوار می باشد زیرا اگر شامپو یا تقویتی که استفاده می کنید با موهای شما سازگاری نداشته باشد باعث می شود که موهای شما خشک و بد حالت شود.


موهایی که از ابتدا مشکی هستند دارای رنگ دانه های خاصی هستند که باعث شفافیت و متمایز شدن موهای مشکی نسبت به سایرین می شود ولی بااین تفاوت که در اثر رنگ کردن ، مش کردنهای مداوم یا استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی نادرست این رنگ دانه ها کم کم حالت اولیه خود را از دست می دهند .

LIDA
04-11-2011, 16:17
نگهداری صحیح از موهای مشکی :نحوه صحیح شامپو کردن موهایی با رنگ مشکی :
شما باید موهای خود را با آب ولرم که تا حدی گرم می باشد شستشو دهید زیرا آب سرد یا آبی که خیلی گرم باشد شفافیت و براق بودن موهای را کاهش می دهد .
افرادی که دارای موهای مشکی هستند می توانند یک روز در میان یا هر دو روز یک بار به حمام بروند و شامپویی که برای شستشوی موهای خود استفاده می کنید باید با توجه به جنس موی شما باشد اگر موهای شما خشک است نباید از شامپوی موهای چرب استفاده کنید زیرا موهای شما را بیش از حدی که خشک است ، شکننده می کند .

توصیه میکنیم بعد از اینکه موهای خود را در حمام شامپو زدید و آب کشی نمودید ، یک تقویت کننده مناسب را برای موهای خود انتخاب کنید و در هفته ، یک بار موهای خود را با این تقویت کننده در حمام ماساژ دهید .

اگر موهای شما کوتاه می باشد تقویت کننده موی را تنها به ریشه موهایتان ماساژ دهید .
اما اگر موهایی شما بلند است بهتر است علاوه بر اینکه تقویت کننده را به ریشه موهایتان می زنید به نوک و انتهای موهایتان نیز بزنید زیرا این کار باعث می شود موهای شما از دو شاخ شدن ، موخوره و ... در امان بمانند .
بلافاصله بعد از اینکه از حمام خارج می شوید موهای خود را با حرارت داغ ، گرم و مستقیم خشک نکنید .
اجازه دهید 20 دقیقه از زمانی که از حمام خارج شده اید بگذرد و در این مدت موهای خود را با حوله ای بپوشانید تا کمی از خیس بودن موهایتان کاسته شود .

LIDA
04-11-2011, 16:18
هنگامی که می خواهید از حمام خارج شوید ، آب کشی نهایی موهای خود را با آب سرد انجام دهید زیرا این عمل شما باعث می شود که موهایتان شفاف شود .
هنگامی که موهایتان خشک است و هیچ گونه رطوبتی را حس نمی کنید ، از کلیه مواد بهداشتی که نام استفاده جهت موهای خشک بر روی آنها درج شده است ، اجتناب کنید .

اگر موهای شما آسیب دیده و حساس هستند حتما از سرم های تقویت کننده استفاده کنید تا موهایتان بیش از این ضعیف نشوند .
هفته ای یک بار هنگام خروج از حمام موهای خود را با چند قطره سرکه سفید شستشو دهید تا از موخوره ،ریزش موهایتان ممانعت کنید .
نگهداری از موهای مشکی :
جهت نگهداری از موهای مشکی پیش نهاد می کنیم هفته ای یک بار ماسک تقویتی به موهای خود بگذارید
مانند :روغن بادام ، روغن زیتون ، و ...
اجازه دهید این ماسک های تقویتی به مدت نیم ساعت بر روی موهای شما باشند .
برای تاثیر گزاری و جذب بیشتر بهتر است موهای خود را با یک حوله گرم بپوشانید و در نیم ساعتی که زمان دارید مدام موهایتان را ماساژ دهید تا کاملا تمام نقاط مو را پوشش دهید و سپس آنها را با آب ولرم شستشو دهید .

اگر می خواهید موهای خود را رنگ کنید ولی موهای مشکی و ذاتی خود را نیز دوست دارید پیشنهاد می کنیم از مش ، هایلایت استفاده کنید زیرا باعث می شود در عین اینکه موهای مشکی شما حفظ شده است از تکراری و یکنواختی نیز خارج شوید از دکلره کردن موهایتان در چند نوبت و با فاصله زمانی کوتاه جدا خودداری فرمایید زیرا ریشه مو استحکام خود را به مرور از دست می دهد و موهایتان شکننده و ضعیف می شوند.

LIDA
04-11-2011, 16:21
بایدها و نبایدهای تزریق ژل به لب ها (برجسته سازی لب)آیا برای برجسته‌سازی لب‌ها، متخصصان پوست می‌توانند کمکی به درخواست کنندگان کنند؟
ـ امروزه روش های متعددی برای افزایش حجم بافتی و از بین بردن یا کاهش چین‌های سطحی و عمقی صورت وجود دارد. برای این کار از مواد متعددی که فیلر یا پرکننده نامیده می‌شوند، استفاده می کنند. گاهی مواقع چربی بدن خود بیمار نیز در برخی موارد به خصوص برای حجم‌های بزرگ‌تر قابل استفاده می باشد.

یعنی با استفاده از چربی بدن خود فردمی‌توان بافت‌های صورت را برجسته نمود؟
ـ بله. اگر علاوه بر افزایش حجم از بین بردن چین‌های سطحی و عمقی نیز مدنظر باشد، می‌توان تزریق پرکننده و تزریق بوتاکس را همراه با هم انجام داد که از نتایج بالینی خوبی برخوردار است.

این تزریق‌ها روی کدام بخش‌های صورت انجام می‌شود؟
ـ پر کردن گودی‌های صورت، حجم دادن به گونه‌ها، پر کردن شیار نازولابیال (شیار بین بینی و گونه) و نیز خطوط اطراف لب‌ها مانند خطوط خنده از جمله نقاطی هستند که به طور شایع از این مواد استفاده می گردد. البته به تازگی حجیم‌کردن لب‌ها و برجسته کردن خطوط دور لب نیز رایج شده است.

برای حجیم کردن لب‌ها شما از چه موادی استفاده می‌کنید؟
ـ امروزه ژل‌ها و پرکننده‌های متعددی برای حجیم کردن لب‌ها در دسترس می باشد اما انتخاب هریک از این مواد باید با توجه به نیاز خاص بیمار، حجم ناحیه و پایداری ماده مورد نظر صورت پذیرد.

ژل‌های استاندارد برای برجسته‌سازی لب دارای چه خصوصیاتی هستند؟
ـ بهترین ژل‌ها برای حجیم کردن این ناحیه، ژل‌هایی هستند که حداکثر سازگاری بیولوژیک را با بدن فرد داشته باشد،و واکنش‌های ایمنی بدن را تحریک ننماید ونیز سرطان‌زا نباشند. به دلیل اینکه لب‌ها دارای خون‌رسانی بالایی هستند و کاملا متحرک هستند، پایداری ژل مورد نظر و حجم تزریق شده باید بسیار دقیق انتخاب و انجام شود.

LIDA
04-11-2011, 16:22
آیا برای برجسته‌سازی لب‌ها، متخصصان پوست می‌توانند کمکی به درخواست کنندگان کنند؟
ـ امروزه روش های متعددی برای افزایش حجم بافتی و از بین بردن یا کاهش چین‌های سطحی و عمقی صورت وجود دارد. برای این کار از مواد متعددی که فیلر یا پرکننده نامیده می‌شوند، استفاده می کنند. گاهی مواقع چربی بدن خود بیمار نیز در برخی موارد به خصوص برای حجم‌های بزرگ‌تر قابل استفاده می باشد.

یعنی با استفاده از چربی بدن خود فردمی‌توان بافت‌های صورت را برجسته نمود؟
ـ بله. اگر علاوه بر افزایش حجم از بین بردن چین‌های سطحی و عمقی نیز مدنظر باشد، می‌توان تزریق پرکننده و تزریق بوتاکس را همراه با هم انجام داد که از نتایج بالینی خوبی برخوردار است.
این تزریق‌ها روی کدام بخش‌های صورت انجام می‌شود؟
ـ پر کردن گودی‌های صورت، حجم دادن به گونه‌ها، پر کردن شیار نازولابیال (شیار بین بینی و گونه) و نیز خطوط اطراف لب‌ها مانند خطوط خنده از جمله نقاطی هستند که به طور شایع از این مواد استفاده می گردد. البته به تازگی حجیم‌کردن لب‌ها و برجسته کردن خطوط دور لب نیز رایج شده است.

برای حجیم کردن لب‌ها شما از چه موادی استفاده می‌کنید؟
ـ امروزه ژل‌ها و پرکننده‌های متعددی برای حجیم کردن لب‌ها در دسترس می باشد اما انتخاب هریک از این مواد باید با توجه به نیاز خاص بیمار، حجم ناحیه و پایداری ماده مورد نظر صورت پذیرد.
ژل‌های استاندارد برای برجسته‌سازی لب دارای چه خصوصیاتی هستند؟
ـ بهترین ژل‌ها برای حجیم کردن این ناحیه، ژل‌هایی هستند که حداکثر سازگاری بیولوژیک را با بدن فرد داشته باشد،و واکنش‌های ایمنی بدن را تحریک ننماید ونیز سرطان‌زا نباشند. به دلیل اینکه لب‌ها دارای خون‌رسانی بالایی هستند و کاملا متحرک هستند، پایداری ژل مورد نظر و حجم تزریق شده باید بسیار دقیق انتخاب و انجام شود.

LIDA
04-11-2011, 16:33
آیا ممکن است ژل‌ها حرکت کنند و به نواحی اطراف لب پخش شوند؟

ـ بله، اگر ژل‌هایی که برای برجسته‌سازی لب استفاده می‌شود ازنوع غیراستاندارد استفاده شوند امکان این عارضه وجود دارد، بنابراین اگر خانمی قصد این تزریقات را دارد باید حتما از ژل‌های استاندارد و با مارک معتبر استفاده نماید.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای تزریق ژل می باشند؟
همه افراد کاندیدای مناسبی برای‌این روش درمانی هستند، زیرا احتمال آلرژی و عوارض جانبی وجود ندارد. اما ‌اینکه کسی کاندیدای مناسبی برای ‌این روش و یا هر روش زیباسازی دیگری است یا خیر با معاینه پزشک، گرفتن تاریخچه پزشکی بیمار و همچنین بررسی بسیار دقیق ساختار چهره و طراحی برای ‌ایجاد تغییرات مناسب، تعیین می گردد.


باید خاطر نشان کرد که ‌ایجاد هر تغییری در چهره، هر چند که با انتخاب یک روش معتبرباشد، لزوماً به معنای به‌دست آوردن یک چهره مطلوب و زیبا نیست. انتخاب روش‌‌های زیباسازی کاری کاملاً تخصصی می باشد و حتماً باید با توجه به فواید و مضرات روش درمانی، خواسته بیمار، آناتومی بیمار و شرایط فیزیکی و روحی روانی بیمار انجام شود تا بتوان آن را موفقیت‌آمیز بدانیم.
اصول مهم در تزریق ژل لب
دو اصل مهم را در تزریق ژل‌ها باید بدانیم؛ اول اینکه برای تزریق این نوع ژل‌ها فقط متخصصان پوست و مو و جراحان پلاستیک صلاحیت دارند و تزریق این ژل ها توسط پزشکان عمومی، دندانپزشکان، و حتی متخصصان بی‌هوشی‌ به صلاح بیماران نیست؛ زیرا که در بسیاری از موارد اگر عارضه کم خطرو کوچکی هم در اثر تزریق ژل رخ دهد، متخصصان پوست و مو بهتر می‌توانند آن را برطرف نمایند. در برخی مواقع به دنبال تزریق ژل شخص دچار تبخال می‌شود که پزشک متخصص به راحتی می‌تواند آن را درمان نماید و در غیر این صورت همین اتفاق می‌تواند موجب بر جای گذاشتن اسکار (جوشگاه) روی صورت نماید.

نکته دوم، بیمارباید از نوع ماده تزریق شده آگاهی داشته باشد. پزشکمتخصص باید برای بیمار توضیح دهد که از چند نوع ژل استفاده خواهد کرد، زمان ماندگاری آن چقدر است و چه عوارض احتمالی خواهد داشت. عوارض موقتی مانند قرمزی و کبود شدن کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست. از تزریق ژل‌های متفرقه و بودن نام و نشان جدا بپرهیزید. نام ژل مصرف شده را نیز یادداشت کنید تا اگر به هر دلیلی به پزشک متخصص دیگری مراجعه نمودید، بدانید که چه ژلی برای شما تزریق شده و آیا از آن راضی بوده‌اید یا خیر. بنابراین دو اصل مهم در تزریق ژل لب عبارت‌اند از:-تزریق توسط متخصص پوست یا جراح پلاستیک


- مصرف ژل‌های استاندارد و دارای تاییدیه‌های مختلف جهانی و وزارت بهداشت ایران.نوع دیگری از ژل‌ها که مصرف آنها شایع‌تر است، ژل‌های موقت می باشند. که از مهم‌ترین این نوع ژل‌های می‌توان به هیالورونیک اسید و هیدروکسی آپاتیت اشاره نمود. نوع اول حدود ۶ ماه تا یک سال دوام دارد و نوع دومی حدود یک تا دو سال. یک مزیت مهم این ژل‌ها این است که اگر به هر دلیلی فرد از تزریق ژل پشیمان گردد، بالاخره اثر این مواداز بین خواهد رفت اما در مورد ژل‌های دایمی پشیمانی سودی ندارد.

LIDA
05-11-2011, 13:20
حقایق هفتگانه لبخندهای زیبا
1.مصرف كربوهیدرات‌ها (قندها) را به وعده‌های اصلی غذایی‌تان محدود کنیدخیلی‌ها فكر می‌كنند که فقط مصرف شیرینی و شكلات باعث پوسیدگی یا خراب شدن دندان آنها می‌شود اما محققان می‌گویند كه كربوهیدارت‌هایی مانند سیب‌زمینی یا حتی بیسكوییت‌های كم‌شیرین و سبوس‌دار هم می‌توانند دندان‌های شما را خراب كنند!
به عقیده پژوهشگران كربوهیدرات‌ها پس از مصرف در بدن تبدیل به قند ساده می‌شوند و اگر به همین خاطر تكه‌ای نان، سیب‌زمینی یا بیسكوییت هنگام جویده شدن بین دندان‌های یا لثه شما گیر كند، می‌تواند به مرور زمان دندان‌هایتان را خراب كند و از بین ببرد.

بنابراین دندان‌پزشكان آمریكایی به همه افراد توصیه می‌كنند كه مصرف كربوهیدرات‌ها را به وعده‌های اصلی غذا محدود كنند چون بعد از صرف وعده اصلی غذا، معمولا افراد آب می‌خورند، مسواك می‌زنند یا از نخ دندان استفاده می‌كنند و همه این كارها باعث خارج شدن تكه‌های ریز باقیمانده غذا از لابه‌لای دندان‌ها و لثه می‌شود.
2.بلافاصله بعد از نوشیدن نوشابه مسواك نزنید
دكتر مری هایس، دندان‌پزشك و سخنگوی جامعه دندان‌پزشكان شیكاگو می‌گوید: «هرگز بلافاصله بعد از نوشیدن نوشابه‌ای گازدار یا اسیدی، دندان‌هایتان را مسواك نزنید زیرا اسید نوشیدنی شما با مواد تمیزكننده خمیر دندان تركیب می‌شود و این امر فاسد شدن و از بین رفتن مینای دندان‌تان را در پی خواهد داشت.» شما می‌توانید برای محافظت از دندان‌هایتان پس از مصرف انواع نوشابه‌ها یك لیوان آب ساده را در دهانتان قرقره كنید یا دندان‌هایتان را با آب خالی بشویید.
3..نوشیدنی‌های حاوی ویتامین c بنوشید؛ البته با نی!
ویتامین c یكی از مهم‌ترین ویتامین‌ها برای شادابی پوست و حفظ سلامت لثه‌هاست. اما نوشیدنی‌های حاوی این ویتامین حالت چسبندگی و شیرین دارند و می‌توانند به راحتی به سطح دندان‌های شما بچسبند و باعث فساد آنها شوند.

دندان‌پزشكان نیویوركی معتقدند كه افرادی كه حداقل 180 میلی‌گرم ویتامین c در روز مصرف می‌كنند، 25 درصد كمتر از كسانی كه كمتر از 60 میلی‌گرم ویتامین c در روز می‌خورند، به بیماری‌های لثه مبتلا می‌شوند. بنابراین شما باید برای حفظ سلامت لثه و دندان‌هایتان، روزی 180 میلی‌گرم ویتامین c را البته با نی بنوشید.

LIDA
05-11-2011, 13:21
4.بیشتر چای بنوشید
هر چند كه تا به حال بسیاری از افراد اعتقاد داشتند كه رنگ چای باعث از بین رفتن زیبایی دندان‌هایشان می‌شود اما متخصصان دانشگاه شیكاگو می‌گویند كه پلی‌فنول‌های موجود در چای سیاه یا سبز باعث جلوگیری از به وجود آ‌مدن حفره در دندان‌ها و بیماری‌های لثه می‌شوند. آنها معتقدند كه همه افراد می‌توانند برای پیشگیری از تیره‌شدن رنگ دندان‌هایشان پس از نوشیدن چای، كمی آب در دهانشان بچرخانند و با این كار رنگ چای را از بین ببرند.
5.تا می‌توانید، كلسیم بخورید
همان‌طور كه مصرف كلسیم برای استحكام استخوان‌ها اهمیت دارد، این ماده معدنی مفید می‌تواند سلامت و استحكام لثه و دندان‌های شما را هم تضمین كند. محققان می‌گویند كه مصرف 800 میلی‌گرم كلسیم در روز تا 30 درصد بیماری‌های لثه را در افراد كاهش می‌دهد.

از طرف دیگر، بد نیست كه بدانید هر چقدر شما در روز كلسیم مصرف كنید این كلسیم در استخوان‌ها و دندان‌هایتان ذخیره می‌شود و آنها را قوی و محكم می‌كند. بنابراین پژوهشگران توصیه می‌كنند كه به میزان لازم شیر، پنیر، لبنیات و ماست بخورید چون این خوراكی‌ها منابع خوبی برای دریافت كلسیم هستند.
6.موقع شنا مراقب دندان‌هایتان باشید
شاید برایتان جالب باشد كه بدانید یكی از مهم‌ترین دلایل فساد دندان‌ها بین شناگران، كلر موجود در آب استخرها است. دكتر مت مسینا، دندان‌پزشك و عضو جامعه دندان‌پزشكان آمریكا می‌گوید: «اگر شما یك شناگر حرفه‌ای هستید یا به‌طور منظم به استخر می‌روید، مراقب باشید كه هنگام شنا كردن دهانتان بسته باشد تا آب پر از كلر استخر داخل دهانتان نرود. اگر هم به‌صورت اتفاقی كمی از آب استخر را خوردید، بلافاصله دهان و دندان‌هایتان را با آب خالص و تمیز بشویید تا با این كار از پوسیدگی دندان‌هایتان جلوگیری كنید.»
7.غلات كامل و سبوس‌دار را در سبد خریدتان بگنجانید
استادان دانشگاه مك مستر كانادا می‌گویند كه غلات سبوس‌دار، بیمه‌نامه دندان‌ها هستند! آنها معتقدند كه مصرف منظم غلات سبوس‌دار علاوه بر سلامت دهان و دندان، سلامت قلب شما را تضمین می‌كنند و جلوی ابتلا به دیابت را هم می‌گیرند. براساس نتایج مطالعات انجام‌شده ابتلا به عفونت لثه و فساد دندان‌ها در افرادی كه هر روز غلات سبوس‌دار می‌خورند، 23 درصد كمتر از سایرین است. بیسكوییت و ماكارونی سبوس‌دار و برنج قهوه‌ای می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای حفظ سلامت دندان‌هایتان باشند.

LIDA
05-11-2011, 13:21
4.بیشتر چای بنوشید
هر چند كه تا به حال بسیاری از افراد اعتقاد داشتند كه رنگ چای باعث از بین رفتن زیبایی دندان‌هایشان می‌شود اما متخصصان دانشگاه شیكاگو می‌گویند كه پلی‌فنول‌های موجود در چای سیاه یا سبز باعث جلوگیری از به وجود آ‌مدن حفره در دندان‌ها و بیماری‌های لثه می‌شوند. آنها معتقدند كه همه افراد می‌توانند برای پیشگیری از تیره‌شدن رنگ دندان‌هایشان پس از نوشیدن چای، كمی آب در دهانشان بچرخانند و با این كار رنگ چای را از بین ببرند.
5.تا می‌توانید، كلسیم بخورید
همان‌طور كه مصرف كلسیم برای استحكام استخوان‌ها اهمیت دارد، این ماده معدنی مفید می‌تواند سلامت و استحكام لثه و دندان‌های شما را هم تضمین كند. محققان می‌گویند كه مصرف 800 میلی‌گرم كلسیم در روز تا 30 درصد بیماری‌های لثه را در افراد كاهش می‌دهد.

از طرف دیگر، بد نیست كه بدانید هر چقدر شما در روز كلسیم مصرف كنید این كلسیم در استخوان‌ها و دندان‌هایتان ذخیره می‌شود و آنها را قوی و محكم می‌كند. بنابراین پژوهشگران توصیه می‌كنند كه به میزان لازم شیر، پنیر، لبنیات و ماست بخورید چون این خوراكی‌ها منابع خوبی برای دریافت كلسیم هستند.
6.موقع شنا مراقب دندان‌هایتان باشید
شاید برایتان جالب باشد كه بدانید یكی از مهم‌ترین دلایل فساد دندان‌ها بین شناگران، كلر موجود در آب استخرها است. دكتر مت مسینا، دندان‌پزشك و عضو جامعه دندان‌پزشكان آمریكا می‌گوید: «اگر شما یك شناگر حرفه‌ای هستید یا به‌طور منظم به استخر می‌روید، مراقب باشید كه هنگام شنا كردن دهانتان بسته باشد تا آب پر از كلر استخر داخل دهانتان نرود. اگر هم به‌صورت اتفاقی كمی از آب استخر را خوردید، بلافاصله دهان و دندان‌هایتان را با آب خالص و تمیز بشویید تا با این كار از پوسیدگی دندان‌هایتان جلوگیری كنید.»
7.غلات كامل و سبوس‌دار را در سبد خریدتان بگنجانید
استادان دانشگاه مك مستر كانادا می‌گویند كه غلات سبوس‌دار، بیمه‌نامه دندان‌ها هستند! آنها معتقدند كه مصرف منظم غلات سبوس‌دار علاوه بر سلامت دهان و دندان، سلامت قلب شما را تضمین می‌كنند و جلوی ابتلا به دیابت را هم می‌گیرند. براساس نتایج مطالعات انجام‌شده ابتلا به عفونت لثه و فساد دندان‌ها در افرادی كه هر روز غلات سبوس‌دار می‌خورند، 23 درصد كمتر از سایرین است. بیسكوییت و ماكارونی سبوس‌دار و برنج قهوه‌ای می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای حفظ سلامت دندان‌هایتان باشند.

LIDA
05-11-2011, 13:24
آموزش ریمل زدن و کلک های آنقبلأ فقط یک رنگ مشكی وجود داشت اما امروزه شما می توانید در تمام رنگ ها آنها را پیدا كنید. ریمل مشكی فقط برای بلند و پر نشان دادن مژه ها استفاده می شد.

اگر خواستید از ریمل های رنگی استفاده كنید توصیه می كنیم كه از رنگ های تیره تر مانند آبی ، سرمه ای یا سربی كه نقطه مقابل سبز و آبی هستند استفاده نمایید. ریمل های سبز و آبی بسیار غیر طبیعی جلوه می كنند.

ریمل به شكل ظرفی است كه دارای فرچه یا عصایی با انتهای برس مانند می باشد. بعضی از فرچه ها منحنی و بعضی صاف هستند و انتخاب آنها بسته به سلیقه و نظر شما دارد.

كلكهای ریمل :
1- برای بیشتر نشان دادن مژه ها چند عدد تك مژه مصنوعی به مژه های بالائی قبل از زدن ریمل اضافه كنید. بهترین راه اضافه كردن این مژه ها این است كه انها را با موچین برداشته? از طرف پهن ان بگیرید و در همان حالت چسب یا ژل مخصوص چسباندن را به مژه بزنید و چه تك مژه یا مژه كامل انرا از بیرون جشم میگذاریم.
2-قبل از گذاشتن مژه كامل و چسب زدن انرا با چشم اندازه بگیرید. اگر بلند بود از صمت داخلی به اندازه كافی قیچی كنید. بعد از گذاشتن مژه برای 10 ثانیه صبر كنید تا خشك شود. ریملهای ضد اب بیشتر حالت خشكی به مژه ها میدهد.

LIDA
05-11-2011, 21:34
نکات آرایشی مهم از آرایشگران ممتاز
۱/ فقط پنکک را روی قسمت های تیره پوست نکشید. برای اینکه پوست شاداب و تر و تازه به نظر برسد، باید سایه سیاه که زیر چشم می افتد را از بین ببرید. برای این منظور، با پنککی یک درجه روشن تر از کرم پودری که روی کل صورت زده اید، از خط مژه ها را تا انتهای گودی چشم و گوشه های بینی بپوشانید.۲/ همیشه بلافاصله بعد از اینکه از حمام بیرون می آیید از فرمژه استفاده کنید. وقتی مژه ها با آب گرم خیس شده باشند، راحت تر و زیباتر برمی گردند و نمی شکنند.۳/ درست است که پودر ابرو بسیار خوب عمل میکند و کاملاً طبیعی به نظر می رسد، اما دقت کنید که این پودر بعد از گذشت چند ساعت لکه دار شده و از بین می رود. برای این منظور بهتر است ابتدا با مداد ابرو نواحی خالی ابرو را پر کنید و بعد پودر را روی آن بزنید.
۴/ بعد از زدن کرم پودر روی صورت، کمی کف دست ها را به هم بمالید و بعد به آرامی آن را روی گونه ها، چانه، پیشانی و بینی بمالید. گرما باعث می شود که پودر بهتر روی صورت بنشیند و کاملاً طبیعی جلوه کند.
۵/ یک راه خوب برای اطمینان از اینکه آرایشتان افراطی نشود این است که از آخر به اول شروع کنید: مثلاً بعد از زدن کرم پودر، قبل از انجام آرایش چشم، رژگونه و رژلبتان را زنید. با اینکار چهره تان روشن تر به نظر می رسد و درنتیجه سایه و خط چشم و ریملتان را کمرنگ تر خواهید زد و آرایشتان طبیعی تر جلوه خواهد کرد.

LIDA
05-11-2011, 21:35
۶/ برای اینکه مژه ها بلند و پر بدون گوله گوله جلوه کند، از ریمل های دو سره استفاده کنید. ابتدا سر حجم دهنده آن که کرم رنگ است و مژه ها را پر میکند را استفاده کرده و بعد از گذشت چند دقیقه که خشک شد، سر دیگر را که کار بلند کردن مژه ها را انجام می دهد را استفاده کنید.
۷/ اگر یک روز رژلبتان تمام شد و چیزی دم دستتان نبود، نگران نباشید خودتان هم میتونید رژلب درست کنید. ابتدا انگشتتان را کمی چرب کرده و بعد درون پودر سایه چشم فرو کنید و بعد روی لب بمالید.۸/ برای مجذوب کردن بیشتر بیننده، اطمینان یابید که بین خط مژه ها و خط چشمتان فاصله ای نباشد. ابتدا از سایه پودری استفاده کنید بعد پلک را بالا برده و خط چشم را تا حد امکان نزدیک به خط مژه بکشید. اینکار باعث می شود که مژه هایتان هم پرتر نشان دهد.
۹/ موقع کشیدن خط چشم یا خط لب، سعی کنید آرنجتان را روی جایی محکم کنید مثل میز توالتتان. اینکار باعث می شود که بتوانید خط را بدون حرکت و نوسان دست و راحتتر بکشید.
10/برای از بین بردن خستگی و قرمزی چشم ها می توانید از خط و سایه چشم آبی استفاده کنید. در این مواقع از استفاده از سایه هایی که قرمز در خود داشته باشد مثل بنفش، ارغوانی، ی حتی قهوه ای، خودداری کنید.

LIDA
05-11-2011, 21:37
روش صحیح استفاده از اتوی موی سر
۱- موهای تمیز را اتو کنید:
بهتر است هنگامی که موهایتان را به تازگی شسته‌اید و تمیز کرده‌اید، از اتوی مو برای حالت دادن و صاف کردن موهایتان استفاده کنید. وقتی موهایتان چرب است و چند روزی است حمام نرفته‌اید، اگر از اتوی مو استفاده کنید، این چربی‌ها و آلودگی با حرارت اتو به خورد موهایتان می‌روند و موهایتان آسیب می‌بینند.۲- سشوار بکشید:
پس از صاف و یک دست کردن موهایتان با اتوی مو، روی آن ها سشوار بکشید. ولی به جای استفاده از باد داغ سشوار، از باد سرد آن استفاده کنید. این کار موهای شما را براق‌تر می‌کند و در عین حال چون از باد گرم سشوار استفاده نکرده‌اید، باز هم به نفع سلامت موهایتان کار کرده‌اید.۳- پیش از‌ آن شانه کنید:
برای این که حرارت اتوی مو کمتر روی موهایتان باقی بماند، پیش از اتو کردن موهایتان، آن ها را شانه کنید. حتما قبول دارید که اتو کردن و صاف کردن موهای شانه شده بسیار راحت‌تر از موهای نامرتب و درهم است. شما در این صورت می‌توانید دفعات کمتری اتوی مو را روی موهایتان بکشید.
۴- شب بهتر از صبح:
بهتر است شب به حمام بروید و موهایتان را بشویید و تمیز کنید و سپس آنها را با اتو صاف کنید و به رختخواب بروید، چون این کار موجب می‌شود صبح موهای مرتب تر و زیباتری داشته باشید. اگر با موهای خیس و نامرتب بخوابید، صبح روز بعد باید مدت بیشتری را برای صاف کردن موهایتان با اتوی مو صرف کنید و به طور مسلم، موهایتان حرارت بیشتری خواهند دید.۵- از ژل استفاده کنید:
برای این که موهایتان بهتر حالت بگیرند، هر بخشی از آن را که می‌خواهید اتو بکشید، ژل بزنید، این کار موجب می‌شود موهایتان بهتر حالت بگیرند و زیبا و براق نیز به نظر بیایند.

LIDA
05-11-2011, 21:39
روش پاکسازی منافذ عمیق پوست آقایان!حال برای اینکه یک پسر یا آقا پوست شاداب و سالمی داشته باشد بهتر است:
هر روز از یک ضد آفتاب خوب و مناسب پوستش استفاده کرده و اگربیشتر روزش را در محیط باز و زیر نور آفتاب سپری می کند ضد آفتابش را چندین و چند بار تجدید کند .

چون آقایان مثل خانمها زمان خاصی برای رسیدگی به پوست خود در نظر نمی گیرند برای آنها هفته یا دو هقته ای یکبار استفاده از ماسکها یا اسکرابها جهت پاکسازی پوست توصیه میشود .
برای شستشوی معمولی و روزانه بهتر است از صابونهای مخصوص پوستشان استفاده نمایند و درصورت داشتن پوستی نرمال و خوب استفاده از صابونهای شیر بسیار مناسب است.

بعد از اصلاح نیز از افتر شیو مناسب استفاده کرده و پوستشان را با یک کرم مرطوب کننده ی مناسب، مرطوب نگه دارند.
اگر دارای پوستی با منافذ باز هستند بهتر است هفته ای دو بار از اسکرابهای تمیز کننده ی پوست استفاده کنند که آنها را، هم به صورت آماده میتوان خریداری کرد و هم به شکل طبیعی در منزل فراهم نموده و استفاده نمایند .

طرز تهیه ی اسکراب طبیعی مخصوص پوستهایی با منافذ عمیق :
یک قاشق غذاخوری آب را به یک هشتم فنجان قهوه ی کوبیده شده اضافه کنید و آنها را مخلوط کرده تا به صورت خمیر درآید.سپس آن را آرام آرام روی پوست شسته شده و تقریبا مرطوب بکشید و بعد از ده دقیقه با آب ولرم شستشو دهید. این اسکراب در پاکسازی منافذ عمقی پوست و شفاف سازی آن کمک می کند.
این اسکراب برای خانمهایی هم که دارای منافذ باز پوستی هستند نیز مناسب است.

LIDA
05-11-2011, 21:42
راه های صحیح آرایش مژه ها1- مژه ها را 3 مرتبه فر كنید. نزدیك به ریشه ها – وسط مژه ها و نزدیك به ریشه(البته توصیه نمی شود.) و هر بار فر مژه را برای 5 ثانیه نگهدارید. البته خانمهای با موی فر احتیاج به این كار ندارند.

2- یك لایه از ریمل زخیم كننده را روی مژه های بالائی بمالید مخصوصا گوشه های خارجی چشمها. و اجازه دهید برای 30 ثانیه خشك شود.3- یك لایه ریمل مخصوص بلند كردن مژه ها را از ریشه تا نوك مژه ها بزنید.


4- همنطور كه هنوز ریمل خیس است یك دست از ریمل سیاه كه به مژه ها حالت ضخامت میدهند به تمام مژه ها بمالید.. خیلی با دقت و ظریف سعی كنید كه خط اصلی مژه را تیره تر كنید.5- اضافیهای انرا از روی مژه ها بردارید.6- قسمت پائین مژه ها را با ریمل بصورتی كه براش ریمل را بصورت افقی نگه داشته اید بمالید. و دوباره اضافه ریملها را پاك كنید.7- با یك مداد نوك نازك یا با پودر سایه چشم و براش خودش بین ریشه مژه ها بصورت نقطه بكشید این نقطه ها باید كملا تمیز باشند تا حالت خود را روی مژه ها نشان دهند.

LIDA
05-11-2011, 21:45
ده توصیه برای داشتن پوستی زیبا در زمستان
به کمبود آب توجه داشته باشید: سرما رگ ها را منقبض و جریان گردش خون را مختل می کند. در نتیجه، تولید سبوم کاهش می یابد و پوست به سرعت دچار کمبود آب می شود.

1) مبارزه با کمبود آب و خشکی
باد، سرما، باران و برف عواملی هستند که در خشک شدن پوست سهیم اند. خشکی پوست با هوای خشکی که توسط شوفاژ در آپارتمان، محل کار، اتومبیل، سیستم حمل و نقل عمومی و مغازه ها ایجاد می شود، تشدید می گردد. هر صبح و شب باید صورت را مرطوب کرد! (شب ها مقدار کرم تان را دو برابر کنید) درکمک گرفتن از کرم های غنی تر و مرطوب تر از معمول شک نکنید!
2) بعد از دوش گرفتن، از شیر مرطوب کنندۀ بدن استفاده کنید
اصطکاک پوست با لباس نیز سهم مهمی در خشکی پوست بدن دارد. بعد از دوش گرفتن از فرصت استفاده کنید و با کرم یا شیر مرطوب کننده، بدن تان را مرطوب کنید. حمام روغن هم برای تغذیه و تسکین پوست توصیه می شود.
3) محل های حساس یا آسیب دیدۀ پوست تان را با روغن های گیاهی ماساژ دهید
محل های آسیب پذیر، زبر یا خشک پوست لازم است که با چند قطره روغن گیاهی، مثل روغن بادام شیرین، به آرامی ماساژ داده شوند. با این تغذیه ، پوست را آرام می کنید. از این روغن های برای دور چشم و لب ها هم بهره ببرید.

4) یک کرم مخصوص برای دست های خشک ضروری است
دست ها در برابر ترک حساس اند و شستشوی مکرر دردی را دوا نمی کند. اولین دستور، صابون تان را عوض کنید: به جای صابون آنتی باکتریال از صابون مرطوب کننده (گلیسرینه، ...) استفاده کنید. سپس، به طور مرتب و به مقدار زیاد از کرم مخصوص دست های خشک استفاده کنید. و در آخر دست کش چرمی را فراموش نکنید، دست کش های چرمی برخلاف دست کش های پشمی رطوبت کمتری از پوست می گیرند.
5) کرم ضد اشعۀ ماورا بنفش، حتی در زمستان
از زمانی که آفتاب در آسمان است، حتی زمستان ها، در استفاده از کرم های ماورابنفش شک نکنید. خیلی عالی می شود اگر یک کرم مرطوب کنندۀ روزانۀ پوست هم علاوه بر این محصول انتخاب کنید.

LIDA
05-11-2011, 21:46
6) ورقه ورقه کنید اما به آرامی
یک پوست آسیب پذیر نباید به طور دائم و مرتب مورد حملۀ ورقه کننده ها قرار بگیرد. با این حال، این کرم ها برای دورکردن و بیرون ریختن سلول های مرده و جذب آسان کرم های مرطوب کننده، ضروری اند.
7) سر و قفسه سینۀ بازتان را از یاد نبرید
این ناحیۀ حساس حتی در زمستان هم اغلب در معرض هوای آزاد قرار دارد. منطقی است که وقتی کرم را روی صورت تان می مالید، آن را تا گردن و سر و سینه تان هم امتدادش بدهید.
8) از لب هایتان محافظت کنید
همیشه در جیب تان یک کرم روغن بَلَسان برای تغذیۀ لب هایتان داشته باشید و از آن استفاده کنید تا مانع سوزش، خشکی و ترک لب ها بشود.
9) دوش یا حمام تان نباید با آب خیلی داغ انجام شود
دقت کنید! زیر دوش یا در حمام از آب خیلی داغ استفاده نکنید، آب خیلی داغ کمتر پوست را مرطوب می کند. و بعد از خروج از حمام همۀ بدن تان را با دقت خشک کنید (با حرکت آرام حوله و بدون کشش و سایش شدید). خیس نگه داشتن پوست، از عوامل مؤثر در خشک شدن پوست است.

برای حمام کردن، حواستان به محصولاتی که استفاده می کنید باشد، این محصولات هم، می توانند در خشک شدن پوست سهیم باشند. محصولاتی بر پایۀ روغن ها را در الویت قرار دهید. بنابراین، در زمستان، بهتر است که حمام تان را با دوش گرفتن به پایان برسانید.

10) خانه تان را مرطوب کنید
میزان 30 درجه رطوبت توصیه می شود. از یک دستگاه مرطوب کننده استفاده کنید یا روی هر رادیاتور یک ظرف آب بگذارید.

و در آخر، تغذیه تان هم در سلامت پوست تان سهیم است. میوه و سبزی جات به مقدار فراوان بخورید، از ویتامین های آنتی اکسیدان میوه و سبزی جات که عاملی مهم در پیشگیری از پیری پوست اند، بهره ببرید.

LIDA
05-11-2011, 21:50
مراقبت از موها مخصوص خانم های ورزشکار

برای اینکه در رفع این مشکل برآیید بهتر است مراقبتهای لازم را در تمام مدتی که ورزش می کنید انجام دهید تا شادابی و حالت اولیه ی موها حفظ شود به این ترتیب که :
اول : شامپویتان را هر از چند گاهی عوض کنید یعنی شامپو ی مخصوص موهای خشکی که همیشه استفاده میکردید را با همین خصوصیت فقط با مارک دیگری خریداری کنید.
دوم : بعد از حمام ریشه ی موها را تنها با یک قاشق مرباخوری روغن زیتون نه بیشتر ماساژ دهید و بعد دستان خود را روی کل موها بکشید.
سوم :چون هر روز و یا زود به زود حمام می کنید حتی الامکان از سشوار و اتوی مو استفاده نکنید، بگذارید موها به حالت طبیعی و در هوای آزاد خشک شوند.
چهارم : از ماسکهای مخصوص موهای خشک که هفته ای دو بار طبق دستور و در حمام باید استفاده شوند تهیه کرده و با برنامه هفته ای دو بار استفاده کنیدو برای به نتیجه رسیدن این کاررا تا شش ماه انجام دهید،تاثیرش را حتما خواهید دید.
پنجم : بیشتر از شامپوهای حاوی شیر، نارگیل و زیتون استفاده کنید، استفاده از شامپوهای حاوی تخم مرغ که موها را خشک تر می کند پیشنهاد نمی شود.اگر از نرم کننده استفاده می کنید آن را تنها به نوک موها زده و سعی کنید به ریشه ها نزنید.

LIDA
05-11-2011, 21:59
هفت بلایی که خانم ها سر موی خود می‌آورند1. سشوارکشیدن به موهایی که هنوز از آنها آب می‌چکد:
با این کار، نه تنها حالت دادن به موها دشوار می‌شود بلکه آسیب حرارتی زیادی به موهایتان وارد می‌کنید، زیرا موهای شما باید مدت زیادی زیر سشوار بمانند تا خشک شوند. روش درست این است که سشوار را روی موهای مرطوب، نه موهای خیس، استفاده کنید. بنابراین توصیه می‌شود وقتی از حمام خارج شدید، موهایتان را به مدت پنج دقیقه در حوله بپیچید و بعد از آن پنج دقیقه دیگر هم اجازه دهید تا در هوای آزاد خشک شود. پس از آن می‌توانید از سشوار استفاده کنید.
2. شانه کشیدن بر موهای خیس، از فرق سر تا نوک مو:
درست است که برای موهای خیس، استفاده از شانه راحت‌تر از برس است و خیلی از خانم‌ها در حین استحمام یا پس از آن از شانه‌های دانه درشت استفاده می‌کنند اما اگر شانه را از پوست سر تا نوک مو با فشار بکشید، موهایتان دچار شکستگی می‌شود. بنابراین ابتدا گره‌های مو را تا حد امکان باز کنید و سپس از قسمت‌های انتهایی موها شروع به شانه کشیدن کنید و کم‌کم به قسمت‌های بالاتر (نزدیک به پوست سر) بروید.
3. استفاده از برس نامناسب:
استفاده از برس نامناسب، نه تنها باعث می‌شود که نتوانید مدل موی مطلوبتان را درست کنید بلکه ممکن است مدام در موهای شما گیر بیفتد و آزارتان دهد. به‌طور کلی توصیه می‌شود هرچه موهای شما بلندتر است، از برس‌هایی استفاده کنید که قطر بیشتری دارند. همچنین برای حجم دادن به موهایتان‌، از برس گرد کمک بگیرید و برای صاف کردن موها از برس پارویی شکل استفاده کنید.4. برس کشیدن مداوم برای درخشش بیشتر مو:
دکتر آمی مک مایکل، استادیار بیماری‌های پوست و مو در دانشگاه ویک فارست آمریکا می‌گوید: "تنها چیزی که شما برای درخشان‌تر شدن موهایتان نیاز دارید، چند بار برس‌کشیدن برای حالت دادن به مو و سپس استفاده از روغن‌های طبیعی است. هر چیزی بیشتر از این غیر ضروری است و می‌‌تواند به شکنندگی موها منجر شود."5. بستن نادرست موها:
به طور معمول خانم‌ها عادت دارند موهای‌شان را از یک نقطه جمع کنند و ببندند و همین مساله، خطر آسیب ‌موها و شکنندگی آنها را در این ناحیه افزایش می‌دهد. بهتر است محل بستن موهایتان را هر روز تغییر دهید و یا یک سانتی‌متر بالا و پایین کنید. در ضمن استفاده از کش سر‌های یک‌پارچه (بدون درز) آسیب کمتری به موهایتان وارد می‌کند.
6. فراموش کردن پوست سر:
برای رشد موهای سالم، پوست سر شما نیاز به تغذیه مناسب دارد. نباید فراموش شود که یکی از آسان‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید، این است که پوست سرتان را با نوک انگشتانتان ماساژ دهید. این کار باعث بهبود جریان خون در پوست سر شما می‌شود و در نتیجه مواد مغذی بیشتری به پوست سر می‌رسد.7. پنهان کردن شوره‌های سر:
تلاش برای پنهان‌کردن شوره‌های سر با کمک کرم‌های آرایشی مرطو‌ب‌کننده، روغن یا پماد فقط یک اقدام موقتی است، در حالی که شوره در واقع نوعی بیماری پوست سر است و باید درمان شود.

LIDA
06-11-2011, 13:50
خواص مفید پیچ امین الدوله


http://www.talab.ir/upload/46/0.705348001307464190_taknaz_ir.jpg

پیچ امین الدوله یکی از کهن ترین گیاهان دارویی چند ساله است که بومی کشورهای چین، ژاپن، کره و انگلستان است. به نوشته سایت «ehow» گل، غنچه و ساقه آن قسمت اصلی این گل هستند که استفاده دارویی دارد. روغن این گیاه نیز برای درمان بیماری های متعدد به کار برده می شود.

● خواص پیچ امین الدوله:

▪ در داروهای چینی، غنچه های این گل برای درمان علایم تب مورد استفاده واقع می شود.▪ غنچه های این گیاه سموم بدن را دفع می کند و علایم انواع اسهال را رفع می کند. برای درمان اسهال در طب چینی، غنچه ها را کمی تفت می دهند و سپس مصرف می کنند.▪ چای این گیاه زخم، ورم چشم، گلو و سینه را برطرف می کند.▪ چای پیچ امین الدوله سردرد را از بین می برد.

LIDA
06-11-2011, 13:50
▪ دم کرده تهیه شده از برگ های این گیاه که خاصیت ضدعفونی کننده دارد، به عنوان غرغره و دهان شویه برای بهداشت دهان به کار برده می شود.▪ عصاره به دست آمده از این گل، سرفه های مزمن، آسم و اختلالات تنفسی را درمان می کند.▪ چای این گل با عفونت های مثانه مقابله می کند.▪ چای آن باکتری هایی را که عفونت های سل، سالمونلا ایجاد می کند از بین می برد.▪ چای این گیاه مجرای تنفسی را باز و حالت تهوع ایجاد شده به علت هپاتیت c را درمان می کند.▪ روغن آن، حرارت، نفخ و سموم را از خون و کبد دفع می کند.▪ روغن این گیاه گلودرد، لکه های پوست و جوش های ریز را درمان می کند.▪ برای از بین بردن خشکی و شکنندگی مو و نرم کردن مو کمی روغن این گل را به شامپو و یا نرم کننده دیگر اضافه کنید.▪ افزودن چند قطره روغن این گل به آب حمام باعث نشاط می شود.

LIDA
06-11-2011, 13:51
سرخالو » برای بهبود گردش خون مفید است


http://www.talab.ir/upload/48/0.642444001309885012_taknaz_ir.jpgسرخالو (Lychll) میوه ای است که پوست آن سرخ و چرم مانند و تیغ تیغی و شبیه توت فرنگی است. قسمت خوراکی آن سفید، شفاف، سفت و آبدار است. این میوه استوایی به وفور در جنوب چین، جنوب تایوان، شمال ویتنام، اندونزی، فیلیپین و هند کشت می شود.لازم به ذکر است این میوه تا جایی که ما اطلاع داریم در ایران وجود ندارد و قصد ما از بیان خاصیت این میوه، آشنایی بیشتر خوانندگان با خواص میوه های مختلف است که طی سفرهای خود ممکن است اسم آن را بشنوند و همچنین انگیزه ای باشد برای واردکنندگان تا در کنار وارد کردن انواع و اقسام لوازم لوکس و تزئینی، توجهی هم به محصولات گیاهی و زیست محیطی سایر نقاط دنیا داشته باشند.▪ این میوه در افزایش انرژی بدن کمک می کند.▪ حال عمومی فرد را بهبود می بخشد.▪ سرخالو غنی از ویتامین c است و نسبت به پرتقال ۴۰ درصد ویتامین c بیشتری دارد.

LIDA
06-11-2011, 13:52
▪ میزان بتاکاروتن در این میوه نسبت به آن چه که در هویج وجود دارد، بیشتر است.▪ این میوه خاصیت ادرارآور دارد و برای سیستم گوارشی نیز مفید است.▪ اسیدهای چرب اشباع نشده موجود در آن در جذب بتاکاروتن کمک می کند.▪ این میوه از لخته شدن خون و از آسیب های شدید سلول ها پیش گیری می کند و در بیماران قلبی احتمال سکته را ۵۰ درصد کاهش می دهد.▪ سرخالو منبع خوب کربوهیدرات و فیبر است.

LIDA
06-11-2011, 13:52
▪ دانشمندان معتقدند این میوه یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدان است.▪ چینی ها از خواص این میوه برای بهبود بیماری خونی کمک می گیرند.▪ این میوه درد را تسکین می دهد.▪ فلاوانوئید موجود در آن، مانع رشد سلول های سرطانی به خصوص سرطان سینه می شود.▪ از آن جایی که این میوه سرشار از ویتامین c است، برای سرماخوردگی، تب و گلودرد مفید می باشد.

LIDA
08-11-2011, 20:48
نکات خانه داری


▪ برای ممانعت از ترکیدن سوسیس*ها در فر و یا روی منقل، می*توانید قبل از پخت آنها را در شیر سرد فرو کنید.
▪ برای دور ساختن مزه تلخ بادنجان*ها باید بعد از پوست گرفتن آنها را در آب نمک نگاه دارید.
▪ برای پاک کردن لکه و رنگ پوست گردوی تازه از دست*ها، می*توانید آنها را با پنبه*ای آغشته به سرکه حسابی مالیده و سپس با آب سرد بشویید.▪ برای پاک کردن لکه زنگ فلز بر روی لباس، چند قطره بدان آب لیمو علاوه کرده و سپس اتو کنید.


▪ اگر بر روی پیازهایی که قصد سرخ کردنشان را دارید، کمی آرد بپاشید مطمئن باشید که رنگی عالی خواهند داشت.

LIDA
08-11-2011, 20:53
▪ اگر بر روی رو میزی آب میوه ریخت، دستپاچه نشوید؛ کمی نمک بر روی آن پاشیده و مطمئن باشید

که در اولین شستشو لکه*ای در بین نخواهد بود.


▪ برای اینکه در شیشه*ای قابلمه و یا ماهی*تابه تان بخار نگیرد با پوست لیمو از داخل سطح شیشه را بمالید.
پاک کردن سفیدک*های روی کاشی و سرامیک:

اگر یک تکه لیموترش و یک پنبه آغشته به سرکه را روی این لکه*ها بکشید از بین خواهد رفت.▪ برای اینکه در شیشه*ای قابلمه و یا ماهی*تابه تان بخار نگیرد با پوست لیمو از داخل سطح شیشه را بمالید.▪ اگر به گوشت در حال پخت آب لیمو علاوه کنید، هم طعم آن را مطبوع خواهید ساخت و هم سرعت پخت را افزایش می*دهید.

LIDA
08-11-2011, 20:54
پوست موز به عنوان بهترین و ارزان*ترین تصفیه کننده آب معرفی شد.، پوست موز علاوه بر این*که قادر به جلا دادن ظروف نقره و یا کفش*های چرمی است، در تصفیه آب هم می*تواند مفید واقع شود.

محققان دریافتند تکه*های ریز شده پوست موز بهتر از هر تصفیه کننده دیگری می*تواند آلودگی*های فلزی سمی را تصفیه کند.
فلزهای سنگین مانند مس و سرب که از استخراج مواد معدنی و خروجی کارخانه*های صنعتی تولید می*شوند، سلامت محیط و آب*ها را به خطر می*اندازند. روش*های رایج تصفیه بسیار گران هستند و حتی برخی مواد تصفیه کننده خود سمی هستند.
پوست موز به سرعت مس و سرب موجود در آب را تصفیه کرده و بیش از 11 بار نیز قابل استفاده است.

LIDA
08-11-2011, 21:12
چه طور قهوه ساز رابا سرکه تمیز کنیم؟ اگر از خوردن قهوه بدطعم به دلیل جرم* گرفتن دستگاه خسته شده*اید، در عین حال شوینده*های آماده نیز در اختیار ندارید، نگران نباشید، راه حل ساده*تری نیز وجود دارد و آن استفاده از سرکه معمولی است.با روش*های ساده زیر بار دیگر از خوردن قهوه*ای تازه لذت ببرید و خستگی روزانه را برطرف کنید:1- هر گونه قهوه باقی مانده داخل دستگاه را خارج و سبد دانه*های قهوه و صافی را خالی کنید.


2- ابتدا جای مخصوص قهوه را با آب سرد بشویید و آن را با یک پیمانه سرکه سفید و دو پیمانه آب پر کنید.

3- سرکه و آب را داخل مخزن قهوه*ساز بریزید و دستگاه را روشن کنید. بعد از دور کامل، آن را خاموش کنید.

4- بگذارید مخلوط سرکه 15 دقیقه به همین حالت باقی بماند و ته*نشین شود.

5- با ریختن دو بار آب خالی و روشن کردن دستگاه قطرات سرکه را پاک کنید. بار دیگر دستگاه را خاموش کرده و بگذارید 15 دقیقه به همین حالت باقی بماند.

LIDA
08-11-2011, 21:15
آداب پذیرایی از میهمان
۱)بهتر است آقا و خانم میزبان در در انتهای میز نهار غذا خوری و یا در وسط میز روبروی یکدیگر بنشینند.

۲) زوج متاهل باید روبروی یکدیگر و زوج نامزد باید در کنار یکدیگر بنشیند.

3) باید سعی شود که گروهای سنی در کنار یکدیگر بنشینند به طوری که بزرگترهای فامیل در راس میز وجوانتر ها در سمت دیگر.

3) غذا باید در جهت عقربه های ساعت و از چپ به راست سرو گردد و ظروف غذا باید از سمت راست مهمانهاجمع آوری کرد.

5) پیش از آن که میزبان شروع به صرف غذا نکرده نباید شروع به صرف غذا کرد.

LIDA
08-11-2011, 21:15
6) اگر چیزی روی میز خواستید و دستتان نمی رسید خودتان سعی نکنید آن را بردارید بلکه از فردی که نزدیک است بخواهید آن را به شما بدهد.

7) هنگامی که غذا خوردنتان تمام شد هیچ گاه بشقابتان را به سمت جلو هل ندهید .این عمل خلاف آداب ومعاشرت است.

8) برای بریدن و خرد کردن غذا چنگال را به دست چپ و کارد را با دست راست گرفته و سپس با چنگال آن چیزی راکه می خواهید ببرید محکم نگه دارید و با چاقو آن را ببرید سپس چنگال را به دست راست منتقل و میل کنید.

۹) هیچ گاه پیش از چشیدن غذا به آن ادویه نزنیدواین عمل باعث بی احترامی به میزبان و آشپز است.

10) هیچ گاه سر میز غذا سیگار روشن نکنید.

LIDA
08-11-2011, 21:16
11) هنگامی که از غذا خوردن فارغ شدید دستتان را روی زانو و یا میز (مچ دست روی لبه میز) قرار دهید. هیچگاه هنگام صرف غذا آرنج را روی میز قرار ندهید.

12) هیچ گاه سوپ را برای این که سرد شود فوت نکنید. بلکه صبر کنید تا خودش خنک شود.

13) غذاهایی که شما مجازید با دست بخورید عبارتند از : تکه نان , بلال , گوشت دنده, بال و استخوان مرغ ,ساندویچ , میوه های کوچک, شیرینی , سیب زمینی سرخ کرده, چیپس و پیتزا.

14) هیچ گاه کارد و چنگال و قاشقی که استفاده می کنید مجددا روی میز قرار ندهید, بلکه آن را روی بشقاب بگذارید.

1۵) اگر قاشق یا کارد و چنگال شما به زمین افتاد آن را بردارید و به میزبان و یا پیشخدمت بدهید و تمیز آن رادرخواست کنید.

LIDA
08-11-2011, 21:17
6) پیش از نوشیدن مایعات لبهای خود را با دستمال پاک کنید تا جای لک چربی روی لیوان شما نمایان نشود.

17) هر گاه چیزی را سهولا روی لباس میهمان دیگری ریختید با خونسردی از وی عذر خواهی کنید و بگذارید خودفرد و یا پیشخدمت آن را تمیز کند. خودتان اقدام به تمیز کردن لباس فرد نکنید.

۱۸) اگر حشره تار مو یا هر چیز دیگر را در غذای خود یافتید آن را اعلام نکنید بلکه مخفیانه آن را از غذایتان خارج کنید.

19) همیشه در انتهای صرف غذا از میزبان یا آشپز تشکر کنید و از غذا تعریف کنید.

20)هنگامی که صرف غذا یتان پایان یافت باید کارد و چنگال خود را به صورت اریب روی بشقاب قرار دهید و اگر هم خواستید که میز را برای مدت کوتاهی ترک کنید باید کارد و چنگال را به صورت ضربدری روی بشقاب قرار دهید تادیگران متوجه شوند که شما باز خواهید گشت.

LIDA
08-11-2011, 21:40
نکات خانه داری


▪ جلوگیری از شپشک زدن برنج:

برای جلوگیری از شپشک زدن برنج، آن را با نمک نیم*کوب مخلوط می*کردند و یا اینکه چند عدد سیر درسته در لا به لای برنج می*گذاشتند.
▪ تمیز کردن کارد:

برای از بین بردن لکه*های موجود بر روی کارد آشپزخانه و یا زنگ آن می*توانید به*جای پارچه یا ابر، از چوب پنبه استفاده کنید، چوب پنبه را قدری خیس کنید، به آرامی آن را به یک ماده پاک*کننده آغشته کنید، سپس با حرکت جلو و عقب آن را روی تیغه*ی کارد بکشید. کاملاً تمیز خواهد شد.

▪ جدا کردن دو لیوان به هم چسبیده:وقتی لیوانی داخل لیوان بلوری چسبیده، برای جدا کردن انها از یکدیگر به زور و شدت عمل متوسل نشوید. بلکه با خونسردی هر چه تمامتر، لیوان بالایی یا همان لیوان داخلی را از آب سرد پُر کنید و لیوان پایینی را در آب داغ فرو برید. با این کار لیوان داخلی منقبض شده و لیوان خارجی منبسط می*شود و هر دو لیوان از هم جدا می*شوند.


▪ معجزه*ی آمونیاک در هنگام شستن ظرف:

هر گاه هنگام شستن ظرف، چند قطره آمونیاک درون آب بریزید، هر نوع چربی را از ظروف بلوری، چینی، فلزی و... پاک می*کند.ضمناً به پوست دست نیز در مقایسه با مواد پاک کننده و شیمیایی قوی، آزاری نمی*رساند. حتی می*توانید از چند قاشق غذاخوری سرکه، داخل آبی که ظرف*ها را در آن می*شویید بریزید.

● گوشت سوخته

اگر هنگام آشپزی گوشت غذا سوخت ، ابتدا حوله تمیزی را در آب گرم خیس کنیدو آب آن را بگیرید ، سپس گوشت را در آن بپیچید و بگذارید مدت پنج دقیقه در آن حالت بماند . سپس پوسته سوخته شده را با چاقو بتراشید .

LIDA
08-11-2011, 21:49
مواد پاک کننده
البته موادی هم وجود دارند که به طور طبیعی خاصیت پاک*کنندگی و ضدعفونی*کنندگی دارند. ما شما را با این مواد آشنا می*کنیم.

آرد
آرد برای ضدعفونی کردن دست*های آلوده استفاده می*شود. خمیر باریکی از آرد و آب را درست کنید و به دستانتان بمالید. سپس دست*هایتان را با آب بشویید.
الکل
از الکل برای از بین بردن لکه*های به جا مانده روی پارکت*ها یا کابینت*ها استفاده کنید. مقداری الکل روی یک پارچه کتانی بریزید و به سطح مورد نظر بمالید.

برنج

از برنج برای تمیز کردن داخل گلدان یا بطری*هایی که دهانه باریکی دارند، استفاده کنید. سه چهارم گلدان را از آب گرم پر کنید و یک قاشق غذاخوری برنج خام به آن اضافه کنید. گلدان یا بطری را محکم تکان دهید و سپس آن را بشویید.
چای
برای تمیز کردن وسایل باغبانی که زنگ زده و فرسوده شده*اند از چای استفاده کنید. مقداری چای دم کنید. وقتی سرد شد، آن را داخل یک سطل بریزید. وسایل را برای چند ساعت داخل آن خیس کنید. سپس هر کدام را با یک دستمال خشک کنید. حتما از دستکش استفاده کنید.
سس گوجه فرنگی
برای از بین بردن لکه ظروفی که از جنس مس و برنج هستند، استفاده می*شود. مقداری سس گوجه*فرنگی را روی یک دستمال بریزید و آن را به قوری، کتری و ماهیتابه بمالید. آن*ها طی چند دقیقه، رنگ مسی اولیه*شان را به دست می*آورند. سپس با آب گرم آن*ها را بشویید و با یک حوله خشک کنید.

LIDA
08-11-2011, 21:50
گلیسیرین
برای پاک کردن قطره*های شمع استفاده می*شود. قطره*های شمع را تا جایی که می*توانید بکنید. سپس یک پارچه گلوله شده کتان را با گلیسیرین نمدار کنید و آنقدر روی قطره*های شمع بمالید تا پاک شود.

نشاسته
برای از بین بردن چربی روی فرش استفاده کنید. نشاسته را روی محل مورد نظر بریزید و اجازه دهید 15 تا 30 دقیقه بماند و سپس جاروبرقی بکشید.
روغن*های مایع گیاهی خوراکی


- مقداری روغن و یک قاشق چای*خوری نمک را با هم مخلوط کنید تا مانده*های غذا را از ظروف چدنی ببرد. سپس با آب داغ آن را بشویید.


- اگر لکه*های رنگ روی دستان*تان ریخته، دست*هایتان را با روغن*های گیاهی آغشته کنید و با صابون بشویید.


- گرد و خاک کفش*تان را با اسفنج نمدار از بین ببرید. سپس یک قطره روغن گیاهی را روی پارچه*ای نرم بریزید و سطح کفش را به آن آغشته کنید تا خراش*های ایجاد شده روی کفشتان از بین برود.


- مبلمان چوبی: دو فنجان روغن زیتون را با آب یک عدد لیموترش مخلوط کنید و با دستمال پارچه*ای، مبلمان را جلا دهید.

LIDA
08-11-2011, 21:51
سرکه
- با ریختن سرکه داخل راه آب و لوله*های فاضلاب، آن*ها را تمیز کنید. بعد از 30 دقیقه، با آب سرد آن را بشویید.- کف زمین: یک چهارم فنجان سرکه را به یک سطل آب گرم اضافه کنید. این محلول کف زمین را تمیز می*کند. توجه کنید که سرکه بر روی سنگ مرمر خراش ایجاد می*کند و سطح چوبی زمین را خراب می*کند.
- ظروف شیشه*ای: برای از بین بردن لکه ظروف شیشه*ای که با دست می*شویید، یک فنجان سرکه بریزید و با آب بشویید.
نمک
- گل*های مصنوعی را داخل پاکت کاغذی گذاشته و داخل آن نمک بریزید. پاکت را ببندید و محکم تکان دهید. نمک، کثیفی*های روی گل را از بین می*برد.- قابلمه*های چرب: مقداری نمک داخل قابلمه چرب بپاشید تا چربی*های داخل آن را به خودش جذب کند. این روش برای ظروف تفلون و چدنی توصیه نمی*شود.

LIDA
09-11-2011, 21:36
وقتي غذايي را با کره سرخ مي کنيد،يک قاشق مرباخوري روغن به آن بيفزاييد.از سوختن آن جلوگيري خواهد کرد!
پارچه اي را درون سرکه فرو برده روي لکه چسب بگذاريد،بطوريکه کاملا آن را اشباع کند،بزودي چسب سفتي خود را از دست داده جدا خواهد شد.

براي از بين بردن لکه ميوه،پارچه لک شده را درون طرف گودي قرار دهيد و با يک کتري،آب جوش را از ارتفاع بالا مستقما بر روي لکه بريزيد.
موم و نمک،آثار زنگ زدگي را از روي اشيا آهني مي زدايد.
براي تراشيدن قسمتهاي سوخته بسكويت يا شيريني خشك ، بجاي چاقو بهتر است از يك رنده استفاده كنيد

LIDA
09-11-2011, 21:38
براي كپك نزدن شيشه هاي آبغوره و آبليمو،شيشه راپر كرده و هيچ جاي خالي در آن نگذاريد.قاب عکسهای طلایی را که دارای رو کش فلزی درخشنده هستند می توانید با اندکی ماءالشعیر که داخل آن مقداری کمی الکل ریخته اید تمیز کنید.با این روش نه تنها تیره و کدر نخواهند شد بلکه درخشندگی آنها نیز بیشتر خواهد شد.برای اینکه از تندی پیاز بکاهید و به اصطلاح آن را شیرین کنید پیاز را به صورت حلقه حلقه برش داده از هم جدا کنید سپس به مدت یک ساعت در آب سرد خیس کنید.
برای اینکه بتونیم هر چیزی را به صورت کنسرو در یخچال یا بیرون از یخچال نگهداری کنیم می توانیم به روش زیر عمل کنیم.ابتدا مواد کنسروی را داخل شیشه های مورد نظر پر کنید سپس به مدت 10 دقیقه اونها رو در قابلمه ای که در آن آب در حال جوشیدن است انداخته و بجوشانید.این عمل باعث می شود که مواد داخل شیشه کپک نزند.بعد از هر بار باز کردن در شیشه آنرا وارونه کنید و اب جوش روی آن بریزید تا مواد تا انتهای استفاده شما سالم باقی بمانند.
نکاتی برای این که کوفته های شما در آب از هم نپاشد، موقع پختن مرغ برای از بین بردن بوی زهم آن، برای آن که یخچال بوی خوبی بگیرد، گذاشتن هویج در یخچال و…برای این که کوفته های شما در آب از هم نپاشد ، قدری آرد و تخم مرغ به آن بیفزایید و حرارت آتش را زیاد کنید .

LIDA
09-11-2011, 21:42
اگر می*خواهید ظرف جایخی شما در فریزر نچسبد زیر آن یک حلقه پلاستیکی قرار دهید .
برای آن که سالاد طعم بهتری داشته باشد ، خیار را با پوست خرد کنید .تميزكردن* جواهرات* بدل*
براي* تميز كردن* جواهرات* به* اصطلاح* اتمي، از جوش* شيرين* استفاده* كنيد. به* اين* صورت* كه* مقداري* جوش* شيرين* روي* سطح* نمناك* برس* مسواك* بريزيد و آن* را به* آرامي* روي* اين* جواهرات* بماليد تا براق* شوند.بازكردن* گره* زنجير

اگر زنجير گردنبندتان* گره* خورد، آن* را روي* سطحي* صاف* و صيقلي* بگذاريد و مقداري* روغن* بچه* در محل* گره* بريزيد. سپس* با يك* سوزن* كلفت* به* آرامي* گره* را باز كنيد

گوش ماهی

استفاده از گوش ماهی در کتری و سماور:
کافی است چند دانه گوش ماهی در کتری یا سماور قرار دهید، تا آهك موجود در آب را جذب کند.

LIDA
09-11-2011, 21:44
استفاده از سویا :

برای آنکه طعم سویا به گوشت نزدیک شود باید سویا را پس از چرخ کردن با گوشت چرخ کرده در فریزر نگه داری کنید.نكته در مورد عسلی که شكرك زده باشد:

اگر عسل شما سفت شده و در ضمن سفید شده یا به اصطلاح شكرك زده و دیگر قابل استفاده نیست، می توانید عسل را در دیزی یا ظرفی که در آن محكم بسته می شود بریزید، حالا ظرف بزرگتر دیگری بردارید و داخل آن آب بریزید و ظرف عسل را ایستاده درون ظرف بعدی بگذارید و آن را ثابت کنید . حالا اجاق گاز را روشن کنید تا آب جوش بیاید. با بخار آب، عسل به حالت اولیه برمی گردد و مطمئن باشید که دیگر تا تمام شدن عسل شكرك نمی زند.
خوشمزه تر شدن دلمه برگ مو:

برا ی بهتر شدن دلمه برگ مو از چاشنی تمرهندی مخلوط با آب استفاده کنید.
▪ برای نظافت کاشی حمام و جلوگیری از ماندن لک صابون روی دیوار می توانید از پلیش مبلمان یا فلزات استفاده نمایید.▪ چارچوب های پنجره و درهای آلومنیوم را با استفاده از آمونیاک برق بیندازید.

LIDA
09-11-2011, 21:44
استفاده از سویا :

برای آنکه طعم سویا به گوشت نزدیک شود باید سویا را پس از چرخ کردن با گوشت چرخ کرده در فریزر نگه داری کنید.نكته در مورد عسلی که شكرك زده باشد:

اگر عسل شما سفت شده و در ضمن سفید شده یا به اصطلاح شكرك زده و دیگر قابل استفاده نیست، می توانید عسل را در دیزی یا ظرفی که در آن محكم بسته می شود بریزید، حالا ظرف بزرگتر دیگری بردارید و داخل آن آب بریزید و ظرف عسل را ایستاده درون ظرف بعدی بگذارید و آن را ثابت کنید . حالا اجاق گاز را روشن کنید تا آب جوش بیاید. با بخار آب، عسل به حالت اولیه برمی گردد و مطمئن باشید که دیگر تا تمام شدن عسل شكرك نمی زند.
خوشمزه تر شدن دلمه برگ مو:

برا ی بهتر شدن دلمه برگ مو از چاشنی تمرهندی مخلوط با آب استفاده کنید.
▪ برای نظافت کاشی حمام و جلوگیری از ماندن لک صابون روی دیوار می توانید از پلیش مبلمان یا فلزات استفاده نمایید.▪ چارچوب های پنجره و درهای آلومنیوم را با استفاده از آمونیاک برق بیندازید.

LIDA
09-11-2011, 22:00
▪ برای از بین بردن لکه های پنجره یک سیب زمینی را نصف کرده و به سطح پنجره بمالید. بعد آنرا پاک کنید.


▪ برای جلوگیری از ترک خوردن مبلمان چرمی تیره، آنرا سالی یکبار با روغن کرچک تمیز کنید.


▪ وجود جوش شیرین در اتومبیل هر گونه حشره را دور می کند.


▪ با خمیر دندان می توانید خش های ایجاد شده روی لعاب شیشه لیوان و فنجان را از بین ببرید.


▪ هنگام پختن گوجه فرنگی مقدار خیلی کمی شکر به اندازه یک نوک انگشت به آن اضافه کنید.طعم گوجه فرنگی حفظ خواهد شد.

LIDA
09-11-2011, 22:02
▪ برای جلو گیری از خشک و سفت شدن پنیر، روی طرف بریده شده آن کره یا روغن بمالید .▪ برای آنکه زرده تخم مرغ درست در وسط تخم مرغ قرار گیرد،هنگام پختن تخم مرغ ها در آب،آنها را بهم بزنید.▪ پس از آنکه مرغ را آرد زدید،مدت یک ساعت آن را سرد کنید. اینکار باعث خواهد شد که هنگام سرخ کردن مرغ،پوشش آن بهتر چسبیده از هم نپاشد.


▪ دانه های ذرت را باید همیشه در فریزر نگاهداری کنید.نه تنها تازه می ماند،بلکه انجماد،از چروکیده شدن آن جلوگیری خواهد کرد

طریقه تمیز کردن گلدان ها

برای تمیز کردن گلدانی که خاک آن را خالی کرده اید، ولی هنوز جرم دارد، لازمست آن را ابتدا با آب سرد بشویید و سپس محلول غلیظی از سرکه و نمک را داخل گلدان بریزید و مدتی صبر کنید، تا اینکه جرم ها از دیواره گلدان جدا شود.

LIDA
10-11-2011, 16:54
خواص رب اناروقتی صحبت از رب انار به میان می آید، اشاره به خواص همان انار مطرح می شود، فقط با این تفاوت که .....
در کل، انار سرشار از ترکیباتی به نام "پلی فنول"ها است که باعث پایین آمدن کلسترول بد خون یعنی ldl شده و اجازه نمی دهد صفحات چربی در عروق تولید شوند.
فراموش نکنید که انار، مواد مغذی بسیاری دارد؛ یعنی در هر ١٠٠ گرم از این میوه ٢٤٠ میلی گرم پتاسیم، ٣ گرم فیبر، ١٣ میلی گرم ویتامین c، ٨٠ درصد آب و ٥٠ کیلوکالری انرژی یافت می شود. در ضمن، مقداری آهن دارد ولی به عنوان منبع آهن نمی توان روی آن حساب کرد.
میزان قندش نیز به حدی است که باعث منع مصرف بیماران دیابتی نمی شود.درباره پلی فنول ها باید بگوییم که آنها ترکیباتی هستند که در اکثر میوه ها و سبزی ها به خصوص شا توت و انگور قرمز وجود دارند و البته در انار بیشتر به چشم می خورند.
در ضمن، اسید آلارژیک یکی از مهم ترین ترکیباتی است که در میوه های دیگر کمتر دیده شده اما ویژگی انار و رب آن مربوط به وجود همین اسید است.

LIDA
10-11-2011, 16:55
بعضی ها نسبت به خوردن این میوه و رب آن در طعم های مختلف حساسیت نشان می دهند ولی بهتر است بدانید که معده خود اسیدکلریدریک ترشح می کند.افراد معدودی هستند که با مصرف انار ترش یا رب انار ترش، معده شان دچار مشکل می شود زیرا ترشحات معده هر فرد نسبت به ترشی یک نوع عکس العمل نشان می دهد.
اسید معده فرآیند هضم غذا را به عهده دارد حال مصرف میوه های ترش زمانی مانع هضم غذا می شوند که فرد خود این علت را درک کند، یعنی مصرف رب انار ترش یا ملس یا شیرین بسته به ذایقه و تحمل معده هر فرد می تواند پیامدهای مختلفی داشته باشد و این موضوع به خوب و یا بد بودن رب انار بر نمی گردد.
در حقیقت، انار خواص فراوانی داشته و طبیعتا رب حاصل از آن نیز بدون فایده نخواهد بود زیرا حدود ١٠٠ سال است که دنیا به خواص انار و مصارف درمانی آن پی برده است.
یادتان باشد که وقتی رب این میوه تهیه می شود، پلی فنول و اسیدآلارژیک آن در اثر حرارت از بین نمی رود و تنها ویتامین c آن کاهش پیدا خواهد کرد، پس رب انار نیز ارزش غذایی بسیار دارد؛ البته اگر از انار مرغوب و طی فرآیند بهداشتی تهیه شده باشد.

LIDA
10-11-2011, 17:07
نگهداری گیاه آپارتمانی برگ انجیری

http://www.jardins-interieurs.com/v3/images/especes/monstera.deliciosa.jpg


خصوصيات: هميشه سبز با ارتفاع بيش از 60 سانتيمتر و برگها در جواني قلبي شكل ولي با افزايش سن ، بريدگي هايي در عض برگها ديده مي شود. اين گياه داراي اسپات سفيد رنگ به طول 15-12 سانتيمتر ميباشد. ريشه هاي هوايي آن نياز به تغذيه و
تكيه گاه خزه دار دارند و هواي گرم و مرطوب ايده آل است.

اين گياه ميتواند بعد از مدتي به گياه غول پيكري تبديل شود كه براي كنترل رشد آن گاهي لازم است گياه جديدي از آن تكثير و گياه قديمي را دور انداخت.

نور: نور غير مستقيم و نيم سايه – نيم آفتاب نزديك پنجره

دما: زمستان ( حداقل 13 درجه) و در تابستان ( حداكثر 30 درجه) و در درجه حرارت بالا غبار پاشي نماييد.
آبياري: تابستان هفته اي 1 بار و در زمستان هر 2 هفته 1 بار
به آبياري زياد حساس است.
غبارپاشي: تابستان هفته اي 3 بار و در زمستان هر هفته 1 بار و از آب ولرم و سبك استفاده كنيد.خاك: خاك سبك ليموني
كوددهي: در صورت نياز هر ماه 1 بارازدياد: در بهار ريشه دار كردن قلمه هايي با 3-2 برگ بالغ در دماي 23 درجه سانتيگراد- خوابانيدن و بذر در دماي 24-21 درجه سانتيگراد
عوارض و درمان: اگر برگها شكاف نداشته باشند كاملآ طبيعي است. اگر برگها بدشكل و شكافدارند در اثر تردد زياد نزديك گياه ميباشد. توقف رشد گياه در اثر كمبود نور است . رنگ پريدگي برگها در اثر كمبود تغذيه است . لكه سياه و زخم روي برگها در اثر هواي سرد است . قهوه اي شدن نوك برگها و خشك و چروك شدن برگها در اثر تشنگي گياه است. برگهاي زيرين زرد و بعد قهوه اي شده در اثر آبياري زياد مخصوصآ در زمستان است.
نكته: ريشه هاي هوايي را هرگز قطع نكنيد و با نصب قيم خزه دار آنها را وادار به فرو رفتن در خزه مرطوب نماييد .
هر ساله در فصل بهار احتيج به تعويض دارد و از مواد براق كننده كمتر استفاده كنيد.[/SIZE]