تبلیغات
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
 1. #1

  درجه
  مديريت سايت
  شماره كاربری
  1
  نوشته ها
  217
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Jan 2005

  Gpsچيست و چگونه كار مي كند؟

  GPS جیست ؟
  بشر اولیه همیشه به دنبال روشهای مناسبی جهت پیدا کردن مسیر خود بوده است . انسانهای اولیه این کار را با سنگ چین کردن و در نظر گرفتن علائم طبیعی انجام می دادند ولی این علائم به مرور زمان از بین می رفت .در اوائل قرن هفدهم کشورها فقط عرض جغرافیایی را می توانستند محاسبه کنند و این کار را با محاسبه زاویه ستاره شمالی با خط افق انجام می دادند .ولی به هیچ وجه نمی توانستند محاسبه کنند طول جغرافیایی را اندازه گیری کنند و به همین خاطر بسیاری از کشتیها در اثر ناوبری اشتباه گم می شدند و دیگر هرگز پیدا نمی شدند . همچنین آن زمان مصادف با جنگهای بین کشورهای اسپانیا , ایتالیا , فرانسه , انگلستان و سایر کشورها بود و حتی در ملاقات کشتی های تجاری آنها جنگ و خونریزی رخ می داد . در نهایت بشر با اختراع ساعت توانست طول جغرافیایی را محاسبه نماید . مبداء طول جغرافیایی طبق قرارداد بین کشورها گرینویچ می باشد . Time Greenwich Mean یا همان GMT طبق این قرارداد کره زمین که 360 درجه می باشد و هر ساعت 15 درجه خواهد بود . برای مثال کشور ما ایران 30:30 + نسبت به گرینویچ جلو تر است . بشر هر روز به دنبال پیدا کردن راه جدیدی جهت ناوبری مطمئن تر بود . در دوران جنگ سرد و پس از حمله غافلگیرانه به Pearl harbor در 7 دسامبر 1941 آمریکاییها احساس خطر کردند و با دلیل نگرانی از آغاز جنگ ناگهانی و از دست دادن مستعمراتشان شروع به طراحی GPS نمودند.
  GPS های اولیه بسیار پیچیده بودند و کار با آنها بسیار سخت بود . به مرور زمان GPS ها بسیار پیشرفته تر شدند ولی این دستگاه فقط در اختیار وزارت دفاع آمریکا بود و هیچ سازمانی دیگر قادر به استفاده از این تکنولوزی نبود . پس از سقوط هواپیمای 007 کره ای در روسیه به خاطر ناوبری اشتباه, ریگان(رییس جمهور وقت امریکا) اعلام کرد که استفاده از GPS برای عموم آزاد است .

  نحوه کارکرد GPS :
  GPS یک دستگاه صرفا گیرنده می باشد که اطلاعات بدست آمده از ماهواره های اطراف زمین را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و PIV شما را محاسبه می کنند .P=Position منظور موقعییت شما در هر نقطه از کره خاکی و فضای اطراف آن است . T = Time منظور زمان محلی دقیق و با دقت فوق لاعاده بالا در همان منطقه ای که شما هستید V = Veloctiy منظور سرعت لحظه ای شماست که آن را با دقت فوق العاده بالا محاسبه می کند . حال ما می خواهیم بدانیم یک دستگاه گیرنده با یک آنتن کوچک چگونه این اطلاعات را برای ما محاسبه می کند . تعداد 24 ماهواره توسط شرکتهای تولید کننده GPS یعنی Garmin و Magellan در فاصله 20200 کیلو متری از سطح زمین قرار دارند و در هر مدار 4 ماهواره قرار دارد . بدینسان این ماهواره ها کل زمین را تحت پوشش خود قرار می دهند. در داخل هر کدام از این ماهواره ها 4 ساعت اتمی قرار دارد تا مطمئن باشیم که در یک لحظه بخصوص حداقل یکی از آنها کار می کند . این ماهواره ها کد های 0 و 1 را برای دستگاه گیرنده می فرستند مثلا در ثانیه 0 کد 00001001 و در ثانیه 001 ,0 کد بعدی را در فضا منتشر می کند . هر کدام از این کد ها دوباره تکرار می شوند . مثلا دستگاه گیرنده شما کد 001 را در ثانیه اول می گیرد و در 1 نانو ثانیه بعد دوباره این کد را دریافت می کند . بنابر این تشخیص می دهد که مثلا فاصله زمانی بین شما و ماهواره برای امواجی که با سرعت نور حرکت می کنند 1 نانو ثانیه می باشد . حال چرا اینقدر زمان برای ما مهم است ؟ به خاطر اینکه فاصله ها بر اساس زمان سنجیده می شوند . مثلا در مورد مثال بالا فاصله شما از ماهواره برابر می شود با :X=vt=300000110(-9)
  از طرفی دیگر در داخل دستگاه GPS شما حدس می زند که مکان هندسی شما یک کره به شعاع X ( که در بالا محاسبه کردیم ) و به مرکز مهواره مورد نظر می باشد در نتیجه شما با ماهواره اول متوجه شدید که مکان هندسی شما در فضا سطح یک کره می باشد .حال با گرفتن سیگنال ها و محاسبه فاصله از ماهواره دوم مکان هندسی شما در فضا سطح کره زمین خواهد شد . فصل مشترک این دو کره یک دایره است . ماهواره سوم نیز مکان هندسی شما را بر روی یک کره دیگر تخمین می زند . فصل مشترک این کره با دایره قبلی دو نقطه خواهد بود . حال ماهواره چهارم کره بعدی را می سازد که فصل مشترک یک کره با دو نقطه یک نقطه خواهد بود . خیلی جالب است ؟!
  حال موقعیت شما بر روی کره زمین و فضای اطراف آن در یک نقطه مشخص شده است . به همین ترتیب زمان شما نیز با توجه به موقعیت شما و ساعت GPS محاسبه خواهد شد . این ساعت ساعت محلی است و با ساعت رسمی هر کشور فرق خواهد داشت . سرعت شما چگونه محاسبه خواهد شد ؟! آیا با تقسیم فاصله بین دو نقطه بر زمان ؟! اخیرا این روش , روش مناسبی جهت دستگاه دقیقی مثل GPS نمی باشد . سرعت شما با استفاده از اثر دوپلروروابط ان محاسبه میشود.ما در فیزیک دبیرستان با اثر دوپلر آشنا شدیم این در حقیقت همان شکل معروف آمبولانس است که با نزدیک شدن به ما , رسیدن به ما و دور شدن از ما صدایش نیز تغییر می کند .
  طراحان آمریکایی از این مساله در طراحی رادارها و بخصوص دستگاه GPS جهت تعیین سرعت دقیق استفاده کرده اند . خوب حالا به این نکته رسیدیم که می توانیم موقعیت , سرعت و زمان دقیق خود را داشته باشیم . بنابراین طول جغرافیایی , ارتفاع از سطح آبها ی آزاد دریا ها , زمان محلی و سرعت را خواهیم داشت . اما آیا فقط همین اطلاعات در اختیار ماست یا بیشتر ؟!

  سخت افزار و نرم افزار GPS :
  سخت افزار GPS در حقیقت مجموعه ای از IC ها و تراشه ها جهت انجام محاسبات خاصی است که انجام آن برای شخص بسیار سخت می باشد
  نرم افزار : نرم افزار این دستگاه شامل برنامه ای است که دستگاه با آن کار می کند و در حقیقت این هم مانند یکی از برنامه های کامپیوتری عادی است که البته به زبان C نوشته شده است . نسخه های جدید این برنامه ها در اینترنت و در سایت شرکتها نامبرده موجود می باشد همانطور که گفتیم دستگاه GPS یک کامپیوتر کوچک است که جهت انجام امور خاصی برنامه ریزی شده است . بنابراین این کامپیوتر با داشتن مختصات شما می تواند کارهای دیگری هم انجام بدهد . مثلا می تواند زمان طلوع و غروب خورشید را در موقعیت شما بگوید . همچنین زمان طلوع و غروب ماه . شاید خیلی جالب باشد ولی GPS می تواند زمان باقیمانده برای رسیدن به مقصد مورد نظر را با توجه به سرعت شما محاسبه کند . همچنین میانگین سرعت شما , بیشترین سرعت , میانگین سربالایی و سرازیری مسیر , سرعت عمودی , موقعیت منطقه از نظر شکار و ماهیگیری و شکار در هر نقطه جهان , محاسبه مساحت یک نقطه ناشناخته و بر گرداندن شما از مسیر آمده و ....
  در ضمن نکته ای که در مورد GPS حائز اهمیت است این است که شرایط آب و هوایی هیچ تاثیر بر روی کارکرد این وسیله ندارد.


  تمامی حقوق این مقاله متعلق به سایت www.mahvareh.net می باشد
  هیچ شخص حقیقی یا حقوقی اجازه نسخه برداری از آنرا ندارد مگر با ذکر
  نام منبع.

  يك GPS مخصوص اتو مبيل ساخت شر كت GARMIN

  به نقل از مدير محترم shahab24s
  تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 793267L.jpg
مشاهده: 212
حجم: 41.4 کیلو بایت  

 2. #2

  درجه
  عضو جديد
  شماره كاربری
  26706
  نوشته ها
  1
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Jan 1970

  پیش فرض سلام

  سلام
  اگر اینطور که شما میگویید باشد و انشالل.. هم که هست بنابراین
  میتوان با داشتن یک نقشه دقیق از کشورها و شهرها و محله ها و
  ارتباط آن با جی پی اس ( در واقع فکر کنم میبایست اطلاعات
  بدست آمده از جی پی اس را به نرم افزار حاوی نقشه داد ) دقیقا
  رفت و آمدهای فرزندانمان را در طی یکروز کنترل نماییم ویا خدای نکرده
  اگر گم شد میتوانیم او را براحتی پیدا نمود
  خواهشا اگر اینطور است اساتید فن اطلاعات ( از جمله طریقه تهیه و
  لوازم مورد نظر و طریقه کارکرد و قیمت و.....) لازم را در اختیار پدرانی
  چون بنده که از صبح تا شب سر کار هستیم و فرزندانمان به تنهایی
  به مدرسه میروند قرار دهند تا از این دنیای انفورماتیکی و رایانه ای
  یک وسیله هم بدرد ما بخورد.:cryani:
  گل و گل و گل متشکرم --گل و گل و گل 3. #3

  درجه
  عضو جديد
  شماره كاربری
  1429
  نوشته ها
  7
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Jan 1970

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط sasha79
  ممنون ادمين اطلاعات مفيدي بود

  راستش موبايل من به gprs مجهزه اما نميدونم كارش شبيه GPS هست؟؟؟؟؟؟؟؟

  برای اتصال اینترنت-دیتای دستگاه لپ تاپ یا Handheld یا PDA خود، در حالیکه در امریکا و کانادا سفر میکنید و نیاز دارید تا به اطلاعات دفترکاری خود دسترسی سریع داشتیه باشید، اینترنت بیسیم در خدمت شماست. سیستمی که بر مبنای GSM/GPRS کار میکند. یعنی ترکیبی از شبکه تلفن همراه و سیستم ارسال و دریافت دیتا. دستگاه شما به کمک یک کارت اینترفیس مخصوص میتواند به سرعت به شبکه وصل شده و اقدام به برداشت اطلاعات نماید. GSM برمبنای تلفن سلولی کار میکند و در این مطلب بدان نمیپردازیم اما GPRS چیست و چگونه کار میکند؟  شبکه GPRS چیست؟

  شبکه GPRS که مخفف عبارت General Packet Radio Service میباشد یک شبکه خصوصی "همیشه روشن" برای دیتاست. این سیستم از شبکه تلفن سلولی GSM موجود برای ارسال و دریافت دیتا برمبنای TCP/IP به دستگاههای موبایل GPRS استفاده میکند.

  آدرسهای IP خصوصی بصورت دینامیکی در شبکه به دستگاههای موبایل اختصاص می یابد. اما این APN یا Access Points Names است که یک مسیر "گیت وی" به سایر شبکه ها مانند اینترنت، سرویسهای WAP و یا شبکه های خصوصی ایجاد میکند. در عمل فایروالها با قرار گرقتن در APN، شبکه های خصوصی و عمومی را از هم مجزا نگه میدارند. بدین ترتیب آدرسهای IP اختصاص یافته به دستگاههای GPRS از بیرون شبکه GPRS قابل آدرس دهی نیستند. بعبارت دیگر این دستگاهها را نمیتوان از داخل اینترنت رویت کرد.

  اینترنت و GPRS بیشتر برای قسمت کلاینت طراحی شده اند که مستقیما توسط مودم یا راتر (Router) عمل میکند. معنای این گفته ها آنست که میتوانید براحتی به اینترنت و شبکه خصوصی شرکت خود وصل شوید اما به این راحتی ها نخواهید توانست دستگاه بیسیم خود را به سرور تبدیل کنید.

  انواع دستگاههای GPRS وجود دارد که میتوانند سرویسهایی بروی تلفن موبایل، کارت رادیویی برای یک کامپیوتر، کامپیوتر دستی handheld مجهز به موبایل GPRS را ارئه کنند.

  سه کلاس یا طبقه کاری برای دستگاههای GPRS وجود دارد که در عمل فقط کلاس B موجود است.

  کلاس A - همزمان در حالتهای GSM و GPRS کار میکند بنحویکه صوت و دیتا را در یک لحظه برقرار میسازد.

  کلاس B - همزمان در حالتهای GSM و GPRS کار میکند اما نمیتواند دو ارتباط را در یک لحظه حفظ کند.

  کلاس C - در هر دو حالت GSM و GPRS کار میکند اما نه در یک زمان.


  بعضی از کامپیوترهای لپ تاپ مجهز به کارت تلفن GPRS هستند و برای راه اندازی آنها باید فقط یک "سیمکارت" موبایل در آنها قرار داد تا اینترنت وصل شود.

  اگر لپ تاپ شما مجهز به این قابلیت نیست آنگاه باید نسبت به خرید و نصب کارت GSM/GPRS اقدام کنید. واضح است که برای اتصال به اینترنت نیاز به سرویس دهنده ای دارید که باید در محل اقامت شما وجود داشته باشد.

  شرکت راجرز کانادا که متولی ارائه خدمات اینترنتی و کابلی است سرویس اینترنت بیسیم هم ارائه مینماید و میگوید که این سرویس مخصوص شرکتهاست. راجرز بیان میدارد که برای استفاده از این سرویس نیاز به یک Data Service Plan و دستگاه وب مجهز به GPRS دارید. بدین ترتیب میتوانید ضمن ارسال و دریافت ایمیل، پیوست ایمیلها را در قالب Word یا Excel مشاهده کرده، به فایلهای محل کار خود دسترسی پیدا کنید و به اینترنت وصل شوید.  سرویس های راجرز در پنج نمونه با قیمتهای ماهیانه 15 دلار، 25 دلار، 40 دلار، 60 دلار و 100 دلار عرضه میشود که در حجم دیتای انتقالی بنا شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید به وب سایت راجرز rogers.ca مراجعه کنید، سپس به قسمت For Business و Wirelees Business بروید. در قسمت Plans & Services انتخاب Data Service Plans را انجام دهید. یا اینجا را کلیک کنید. توضیح سرویسهای ماهیانه و قیمتها قابل رویت خواهد بود.

  راجرز، کارت مخصوص این ارتباط را که باید به لپ تاپ وصل کنید با قیمت 299.99 دلار ارائه میکند. کارت اتصال بیسیم اینترنت راجرز 3 بار سریعتر از اتصال تلفنی Dial-up است و در منطقه امریکای شمتلی و غرب اروپا کار میکند 4. #4
  saeid1970 آواتار ها
  درجه
  عضو جديد
  شماره كاربری
  31167
  نوشته ها
  4
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Nov 2005
  دستكاهي است براي تعيين مختصات جغرافيايي يك محل بعلاوه ارتفاع از سطح دريا كه اين اطلاعات را از ماهواره ميكيرد ضمنا براي ناوبري(مسير يابي)نيز كاربرد دارد0::) :: 5. #5

  درجه
  عضو سایت
  شماره كاربری
  39414
  نوشته ها
  43
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Apr 2006

  پیش فرض

  دوستان عزیز من یه سوال دارم:
  من psp دارم و میدونید که برای این کنسول sony , gps با قیمت خیلی ارزان (حدود 60-75 هزار تومن) در ایران هم وجود داره!
  حالا میخام بدونم اگه من بخرم تو اینجا کاربرد داره؟ یا نرم افزار خاصی هم میخاد؟ یا خودش کافیه؟ چیز اضافه ای هم میخاد؟
  اگر کسی اطلاعاتی داره لطفا منو راهنمایی کنه!
  با تشکر 6. #6


  درجه
  عضو فعال
  شماره كاربری
  31109
  نوشته ها
  328
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Nov 2005

  پیش فرض

  خب حالا اين استفاده ها چقدر آب مي خوره؟ يعني هزينه اش چنده؟ 7. #7
  حجت5 آواتار ها
  درجه
  عضو نيمه فعال
  شماره كاربری
  76987
  نوشته ها
  186
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Dec 2006
  محل سکونت
  مشهد
  091-0935

  پیش فرض

  يك سوال از خدمتتون داشتم نحوه نصب gpsبروي گوشي n78 به چه نحوي مي باشد .
  با تشكر اگر امكان بود جوابش رو خصوصي بفرستيد 8. #8

  درجه
  عضو جديد
  شماره كاربری
  393473
  نوشته ها
  2
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  محل سکونت
  کرمانشاه
  091

  Quest اموزش رد گیری خطوط

  با سلام من می خوام یاد بگیرم چه طوری یه خط موبایل و یا تلفن رو رد گیری کنم 9. #9

  درجه
  عضو جديد
  شماره كاربری
  393473
  نوشته ها
  2
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  محل سکونت
  کرمانشاه
  091

  پیش فرض

  سلامی دوباره لطفا هر چه سریع تر بهم جواب بدید 10. #10
  pasargadpp25 آواتار ها
  درجه
  عضو جديد
  شماره كاربری
  357924
  نوشته ها
  2
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  May 2010
  محل سکونت
  shahrood
  091

  پیش فرض

  سلام gpsوشیn86چطور کار میکنه؟ممنونصفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •