تبلیغات
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
 1. #1

  saeidfarhat آواتار ها
  درجه
  عضو جديد
  شماره كاربری
  2310
  نوشته ها
  12
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  May 2005
  محل سکونت
  teh

  پیش فرض مقايسه اي بين سيم كارتهاي Ir-tci و تاليا

  مقايسه اي بين سيم كارتهاي Ir-tci و تاليا

  --------------------------------------------------------------------------------

  در ضمن كساني كه استفاده كردن نظرشون رو در مورد آنتن دهي در نقاط مختلف و كلا كيفيت بنويسند.


  در روزهای پایانی سال 83 شرکت تعاونی *****ی مجتمع صنعتی رفسنجان اقدام به ثبت نام برای قرعه کشی واگذاری 500هزار سیم کارت اعتباری (پیش پرداخته) تلفن همراه در شهر تهران کرد و 702هزار نفر از شهروندان تهرانی با مراجعه به دفاتر پستی شهر تهران در این قرعه کشی ثبت نام کردند که با حذف ثبت نام های ناقص یا تکراری عدد 675هزار نفر به عنوان رقم قطعی تعداد متقاضیان استفاده از سیم کارت های اعتباری اعلام شد.
  بنا بر اعلام وب سایت تالیا (نام برند تجاری این سیم کارت ها تالیاست) قرار بود مراسم قرعه کشی بین این 675هزار متقاضی برای انتخاب 500هزار برنده در 21 فروردین سال جاری و با حضور دستگاه‌های نظارتی و خبرنگاران رسانه‌ها برگزار شود واسامی برندگان نیز در تاریخ 7/2/1384 به مناسبت ولادت حضرت رسول اکرم(ص) از طریق روزنامه های کثیرالانتشار اعلام و شروع واگذاری این سیم کارت ها از اواسط اردیبهشت آغاز و طی 30 روزکاری به پایان برسد.
  اما اینگونه نشد! مراسم قرعه کشی حذف شد و اعلام شد که بین تمام ثبت نام کنندگان سیم کارت توزیع خواهد شد.
  در 31 اردیبهشت 84 طی جلسه ای با حضور نمایندگان مجتمع صنعتی رفسنجان و خبرنگاران در دفتر مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران (و بدون حضور نمایندگان دستگاه های نظارتی) مراسم قرعه کشی ای برای تعیین اولویت توزیع سیم کارت ها بر اساس حرف اول نام خانوادگی ثبت نام کنندگان انجام شد که نتایجش به عنوان خبر و آگهی در مطبوعات منتشر شد.
  4روز بعد و به مناسبت سوم خرداد (سالروز فتح خرمشهر) شبکه تلفن همراه اعتباری تالیا با حضور سیداحمد معتمدی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، جمعی از مدیران و معاونانش،نمایندگان مجلس و خبرنگاران رسما افتتاح شد و توزیع سیم کارت های اعتباری تالیا در 5مرکز اصلی در سطح شهر تهران آغاز شد.
  در این گزارش به مقایسه اجمالی بین سرویس های ارائه شده توسط 2 اپراتور فعال تلفن همراه کشور یعنی اپراتور دولتی ایران ( Tci ) و اپراتور تلفن همراه اعتباری ( تالیا ) می پردازیم تا ببینیم با توجه به شاخصه‌هایی چون گستره توزیع خدمات ، تنوع و کیفیت ارائه خدمات ، سرویس های ارزش افزوده و هزینه های اولیه و جانبی انتخاب کدام اپراتور منطقی تر است.
  البته قبل از هرچیز می‌خواهم خوشحالی خودم را از شکسته شدن بت مخابرات بعنوان تنها ارائه کننده خدمات مخابراتی در کشور ابراز کنم چرا که امیدوارم با آمدن اولین رقیب اینچنینی برای مخابرات هم شاهد توفیق بخش خصوصی با ارائه خدمات مطلوب باشیم و هم بیدار شدن مدیران مخابرات و تلاش برای بهبود کیفیت که رقابتی ایست دلپذیر برای مصرف کننده نهایی!
  تعداد مشترکین
  شبکه تلفن همراه دولتی ایران که از مردادماه سال 73 (بیش از 10 سال پیش) با 176 آنتن فرستنده و گيرنده در 24 ايستگاه راديويي Bts و با ظرفيت 9200 شماره آغاز به کار کرده و در حال حاضر بیش از 6 میلیون مشترک دارد که با توجه به 5/6میلیون مشترکی که در آخرین نوبت ثبت نام این سیم کارت ها ثبت نام کردند تا 3 سال آینده به رقمی بیش از 5/10 میلیون مشترک در سراسر کشور می رسد.
  این در حالی است که تعداد مشترکین تلفن همراه اعتباری در فاز اول توزیع سیم کارت ها 500هزار مشترک آن هم محدود به شهر تهران خواهد بود.
  البته سیداحمد معتمدی با وجود خستگی حاصل از سفر چین لابلای سخنرانیش در مراسم افتتاح شبکه تالیا جمله‌ای گفت که برای مدیران مجتمع صنعتی رفسنجان بسیار خوشایند بود :' تاليا در سال جاري 2 ميليون شماره واگذار خواهد كرد. چنانچه از كار اين شبكه رضايت وجود داشته باشد، اين شبكه تا 6 ميليون شماره قابل توسعه است و مي توان انتظار داشت در سال 86 - 85 نيز سالانه 2 ميليون سیم کارت واگذار کند.'
  گستره توزیع
  شبکه تلفن همراه دولتی ایران با استفاده از هزاران ایستگاه Bts و تجربه 10 سال سعی و خطای مدیریت شبکه تلفن همراه ملی کشور در حال حاضر بیش از 700 کلان شهر،شهر،شهرستان و حتی روستا را تحت پوشش خدمات خود دارد این در حالی است که تلفن همراه اعتباری تالیا که فعلا فقط در 'شهر' تهران فعال است در فاز اول در نظر دارد تا بهمن ماه تعداد آنتن های Btsاش را به 250 ایستگاه برساند که این در حالی است که طبق اعلام در حال حاضر فقط 160 ایستگاه Bts از شبکه تالیا آماده سرویس دهی به مشترکان است و این در کلان شهری به وسعت تهران که پر از آسمان خراش و سازه های غول پیکری فلزی است یعنی نقاط کور و خارج از سرویسی که باید آنها را با صدها Bts و میکرو Bts تحت پوشش قرار داد، اما اگر بخواهیم عادلانه قضاوت کنیم با توجه به آزمون های انجام گرفته توسط نگارنده در سطح شهر تهران بوسیله سیم کارت تست تالیا وضعیت شبکه تلفن همراه اعتباری در فاز اول اصلا قابل مقایسه با وضعیت اسفناک شبکه دولتی مخابرات در 5 سال اول راه اندازی نیست و 'بسیار بهتر است'.
  اما یادتان باشد که سیم‌کارت‌های اعتباری تالیا 'فعلا فقط در تهران آنتن می‌دهند' مطابق با اعلام اپراتور اعتباری تلفن همراه که وعده نصب 160 Bts در تهران در فاز اول و حداکثر 250 Bts تا بهمن ماه سال جاری را داده باید بگویم که گستره توزیع و سرویس دهی شرکت مخابرات دولتی ایران با توجه به پوشش 700 شهر کوچک و بزرگ و حتی روستا و پوشش نسبتا کامل شهر (و استان) تهران و کاهش نقاط کور و خارج از سرویس که با نصب صدها میکروbts انجام شده (صرفنظر از ترافیک شبکه در کلانشهرها) قطعا و با صدها پله اختلاف برنده این میدان هم اپراتور دولتی تلفن همراه کشور است.
  با نگاهی به وضعیت سرویس دهی در تهرانی که 1150 آنتن Bts و ده‌ها میکرو Bts فعال دارد نباید از تالیایی که تنها 150 ایستگاه Bts را داراست انتظار پوشش و سرویس دهی بهتر داشته باشیم. شبکه Gsm تالیا نوپاست و رو به توسعه و همزمان با زیر بار رفتن توسعه است.
  هزینه اولیه
  همه ما به خوبی می‌دانیم که هزینه ثبت نام برای تلفن همراه دولتی ایران 440هزار تومان است (پیش از این نیم میلیون تومان بود که در آخرین دوره ثبت نام با تغییر آئین نامه توسط مجمع عمومی مخابرات این رقم به 440 هزار تومان کاهش یافت) که عملا در بازار آزاد با جهشی نجومی به رقمی در حدود یک میلیون تومان به فروش می‌رسد. البته با شروع توزیع سیم کارت‌های اعتباری تالیا و همینطور توزیع اولویت های جدیدی از سیم کارت‌های مخابرات دولتی قیمت سیم کارت در هفته گذشته، قیمت سیم کارت دولتی با سقوط ی..دهزار تومانی در بازار آزاد مواجه بود. این در حالی است که حق امتیاز سیم کارت‌های اعتباری تالیا تنها 20هزار تومان است که با اعتبار مکالمه اولیه 20هزارتومانی و 5 هزار و 200 تومانی جمعا به مبلغ ناچیز 45 هزار و 200 تومان در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.
  مدت انتظار
  متقاضیان سیم کارت شبکه تلفن همراه دولتی ایران از زمان ثبت نام باید حداقل یک سال منتظر دریافت سیم کارت خود باشند. (البته می‌توانند با پرداخت دوبرابر هزینه ثبت نام سیم کارت مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند!) در صورتی که طبق اعلام مسئولان مجتمع صنعتی رفسنجان متقاضیان تالیا سیم کارت بعد از ثبت نام قطعی (پرداخت 45 هزار و 200 تومان و پرکردن فرم قرارداد) بلادرنگ سیم کارت آماده به سرویس دهی خود را دریافت می‌کنند.
  نحوه پرداخت
  در شبکه تلفن همراه دولتی ایران طی هر دوره 2ماهه صورتحسابی شامل مجموع هزینه های مکالمه،آبونمان و شارژ سرویس های ویژه،ارزش افزوده و مالیات بواسطه پست به نشانی محل کار یا زندگی مشترکان ارسال و مشترکین طی مهلت مقرر با مراجعه به شبکه بانکی کشور صورتحساب خود را پرداخت می‌کنند.
  اما در سیم کارت‌های اعتباری تالیا همانطور که از نامش پیداست نحوه پرداخت هزینه ها متفاوت است که به آن 'پیش پرداخته' می‌گویند.
  در سیم کارت‌های پیش پرداخته مشترک ابتدا هزینه مکالمات خود را پرداخت می‌کند سپس تا سقف اعتبار خود می‌تواند از سرویس های شبکه استفاده کند.
  در شبکه اعتباری تلفن همراه تالیا مشترکان پس از دریافت سیم کارت طی 90 روز می‌توانند از اعتبار اولیه 20 هزار تومانی خود استفاده کنند. پس از گذشت 90 روز (3 ماه) یا اتمام اعتبار 20هزارتومانی مشترک باید با مراجعه به یکی از 2000مرکز فروش تالیا کارت و خرید اعتبار جدید نسبت به تمدید زمان و اعتبار خود اقدام کند.
  در حال حاضر 3 نوع تالیاکارت با مبلغ اعتبار و مدت زمان اعتبار مختلف به فروش می‌رسد:
  -تالياكارت قرمز: ارزانترين شارژ تاليا با اين كارت است كه براي سي روز 10 هزار تومان اعتبار دارد.
  -تاليا كارت آبي: مكالمه تا سقف 20 هزار تومان را براي 70 روز امكانپذير مي‌سازد.
  -تالياكارت زرد: مناسبترين شارژ براي افراد كم حرف! مكالمه تا سقف 40 هزار تومان را براي 150روز (50 ماه) فراهم مي‌كند.
  محدوديت زماني براي خرج كردن
  در شبكه تلفن همراه دولتي ايران شخص، محدوديت و اجباري براي استفاده از شبكه ندارد چرا كه 440هزار تومان به عنوان وديعه نزد شركت مخابرات ايران قرار داده است و در صورت عدم برقراري تماس خط وي همچنان فعال خواهد بود و بايد فقط مبلغي را به عنوان آبونمان پرداخت كند، اما در تلفن هاي همراه اعتباري هزينه اي به عنوان آبونمان يا هزينه خدمات و نگهداري وجود ندارد و فقط براي استفاده از اعتبار كارت محدوديت زماني اعمال مي‌شود. محدوديت زماني اين كارت‌ها 2 موقعيت را به وجود مي‌آورد: مشترك يا در زمان مقرر (و حتي كمتر) از اعتبارش استفاده کرده و نياز به خريد اعتبار جديد پيدا مي‌كند يا اين كه پس از سپري شدن محدوديت زماني اعلام شده هنوز از مبلغ اعتبارش رقمي باقي مانده در اين زمان مشترك بازهم بايد يك تاليا كارت (كارت شارژ) جديد خريداري كند (حداقل 10 هزار توماني) تا اعتبار مانده قبلي اش بعلاوه مبلغ شارژ جديد به كارتش اضافه شود. در غير اينصورت براي 15 روز خط موبايل مشترك يكطرفه شده و فقط امكان برقراري تماس هاي ورودي ممكن مي‌شود، بعد از سپري شدن اين زمان 15 روزه امكان برقراري تماس‌هاي ورودي هم از مشترك سلب مي‌شود و وي براي 15 روز ديگر تنها قادر به برقراي تماس هاي اضطراري (تماس با شماره امداد 112 و پليس 110) خواهد بود. بعد از گذشت اين زمان 15 روزه دوم و عدم شارژ مجدد از مشترك سلب امتياز مي‌شود.
  تعرفه مكالمه
  در شبكه تلفن همراه دولتي ايران نرخ هر دقيقه مكالمه عادي ‌‌(از تلفن همراه تهران مستقر در شهر تهران به تلفن ثابت يا همراه واقع در تهران) 10 پالس معادل 447 ريال بوده و اين در حالي است كه در شبكه تلفن همراه اعتباري تاليا نرخ هر يك دقيقه 670 ريال است يعني 230 ريال بيشتر از موبايل دولتي ايران.
  در جداول زير به مقايسه تعرفه هاي شبكه تلفن همراه دولتي و شبكه تلفن همراه اعتباري تاليا مي‌پردازيم :
  تعرفه مكالمه شهري:
  هزینه مکالمه بر اساس منطقه ای که سیم کارت در آنجا ثبت شده، زمان تماس در شبانه روز، مدت زمان تماس و مقصد تماس محاسبه می شود.هزینه مکالمه بر حسب دقیقه در داخل ایران در ساعت‌های کم تراکم کمتر از هزینه ها در ساعت‌های اوج مصرف است.ساعات اوج مصرف( ساعات پیک ) از 8 صبح آغاز و تا 9 شب ادامه دارد.ساعات کم تراکم( ساعات غیر پیک ) از 9 شب تا 8 صبح روزهای شنبه تا پنجشنبه است.
  جمعه و تعطیلات رسمی کلا جزو ساعات کم تراکم محسوب می‌شوند.مقصد تماس بوسیله شبکه مخابراتی استفاده شده تعریف می شود که تماس تلفن همراه به تلفن همراه هزینه بیشتری نسبت به تماس تلفن همراه با تلفن ثابت دارد.منطقه ای که سیم کارت در آنجا ثبت شده یک مفهوم کلیدی در تعریف نوع تماس است. بدین صورت که آیا تماس محلی بوده یا از مسافت دوری است؟ به هر حال هزینه مکالمات محلی بر حسب پالس و کمتر از مکالمه با مقاصد دور است.
  تعرفه مكالمه بين شهري:
  هزینه مکالمه برطبق منطقه ای که سیم کارت در آن مکان ثبت شده، زمان تماس، مدت تماس و مسافت تماس محاسبه می‌شود. هزینه مکالمه در ساعت‌های کم تراکم کمتر از هزینه ها در ساعت‌های اوج مصرف است.ساعت اوج مصرف( ساعت پیک ) از 8 صبح تا 9 شب است. ساعت کم تراکم( ساعت غیر پیک ) از 9 شب تا 8 صبح روزهای شنبه تا پنج شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی است.
  مسافت تماس بوسیله شبکه ای که مشترک از آن استفاده می‌کند تعریف می شود. تماس به تلفن همراه هزینه بیشتری نسبت به تماس با تلفن ثابت دارد.
  منطقه ثبت شده یک مفهوم کلیدی در تعریف این است که آیا یک تماس محلی بوده یا از مسافت دوری است.
  هزينه مكالمات بين الملل:
  هزینه مکالمه بین المللی با توجه به کشور تماس گیرنده، به صورت دقیقه محاسبه می شود.هزینه مکالمه در ساعات پیک و غیر پیک یکسان است و هزینه تماس بستگی به کشور مقصد دارد.
  در سيم كارت‌هاي تاليا اگر شما قصد تماس به یکی از کشورهای ویتنام، کوبا، سورینام، غنا، راونیون، هند، خاورغرب فرانسه، واله و جزایر فورتیونا دارید، متحمل هزینه 6/7.625 ریال برای هر دقیقه خواهید شد. اگر شما با افغانستان تماس بگیرید مبلغ 7/3.227 ریال هزینه شما برای هر دقیقه خواهد بود. اگر مقصد شما یکی از کشورهایی که در زیر اشاره نشده، باشد هزینه شما مبلغ 2/2504 ریال در هر دقیقه خواهد بود.
  نرخ وصولي مكالمات تلفن بين‌الملل كه از سوي مشتركين تلفن همراه دولتي ايران به مقصد ساير كشورها برقرار مي‌شود از ساعت 8 صبح تا 21 به ازاي هر دقيقه معادل مبلغ 10 پالس و از ساعت 21 تا 8 صبح و روزهاي جمعه و تعطيلات رسمي به ازاي هر دقيقه معادل مبلغ 8 پالس اضافه شود.
  آيا تاليا اپراتور مناسب شماست ؟!
  پاسخ به اين سوال كار مشكلي است و بستگی به نيازها و عادات شخص دارد. براي رسيدن به اين پاسخ با نگاهي به مطالب بالا و نكات پايين تصميم خودتان را بگيريد، اما يادتان باشد اگر تا يك هفته پس از واگذاري سيم كارتتان به مراكز توزيع مراجعه نكنيد، سيم كارت شما به متقاضي بعدي واگذار مي‌شود!
  -اگر شما شخصي هستيد كه مدام در حال سفر است فعلا تاليا اپراتور مناسب شما نيست چرا كه شبكه تلفن همراه اعتباري تاليا دست كم تا شهريور سال جاري فقط در تهران فعال خواهد بود و خارج از تهران سرويس نمي‌دهد. البته از طبق اعلام روابط عمومي تاليا از ابتداي مهرماه گوشي‌هایي كه با سيم كارت تاليا كار مي‌كنند در سراسر كشور آنتن خواهد داد!
  -سيم كارت اپراتور دولتي ايران با هزينه 440هزار تومان ثبت نام و بعد از يك‌سال به متقاضي واگذار مي‌شود كه البته در بازار سياه رقمي بين 800 هزار تا يك ميليون تومان خواهد داشت. اين درحالي است كه حق امتياز سيم كارت‌هاي تاليا تنها 20 هزار تومان است. سيم كارت‌هاي تاليا براي اشخاصي كه نمي‌توانند يك ميليون تومان از سرمايه خود را براي لايسنس يك سيم كارت موبايل مسكوت بگذارند بهترين انتخاب است!
  -مدت انتظار سيم كارت‌هاي اپراتور دولتي تلفن همراه ايران بعد از ثبت نام حداقل يك سال است (بگذريم از ميليون‌ها شهروندي كه در آخرين دوره ثبت نام بايد خيلي بيشتر از اين مدت با روياي سيم كارتشان روزها را بگذرانند!) اما در شبكه تلفن همراه اعتبارِي چيزي به نام 'مدت زمان انتظار براي دريافت سيم كارت' وجود ندارد ! متقاضي بعد از پرداخت حق امتياز سيم كارت و هزينه اعتبار اوليه و پركردن فرم قرار داد 'بلافاصله سيم كارت فعال خود را تحويل مي‌گيرد' !
  -در شبكه تلفن همراه اعتباري مشترك ابتدا بايد پول بدهد و سپس آش بخورد : هزينه مكالمات از اعتبار از پيش پرداخت شده توسط مشترك كسر مي‌شود ! اگر شما شخص كم حافظه‌اي هستيد ممكن است تاليا شما را لنگ بگذارد چرا كه بلافاصله پس از پايان يافتن اعتبار يا محدوديت زماني آن سيم كارتتان براي 15 روز يكطرفه خواهد شد. البته در اپراتور دولتي ايران هم همين وضعيت با آوانتاژ زماني بيشتري وجود دارد. ضمنا سيستم بيلينگ تاليا پيش از پايان اعتبار به مشترك هشدار مي‌دهد.
  -نحوه پرداخت هزينه ها در تاليا بسيار سهل تر از نظام پرداخت در اپراتور دولتي ايران است ! در شبكه تلفن همراه اعتباري تاليا مشترك در هر ساعتي از شبانه روز مي‌تواند با مراجعه به يكي از 2 هزار عامل فروش تاليا (از جمله سوپرماركت ها و دكه هاي روزنامه فروشي) تالياكارت مورد نياز خود را در قيمت‌هاي 10، 20 و 40 هزار تومانی خريداري كرده و با استفاده از سيستم هوشمند تاليا به سيم كارت خود منتقل كند. اگر شما هم از ايستادن در صف طولاني و خسته كننده بان‌كها براي پرداخت قبض موبايل خود خسته شده ايد تاليا شما را از اين صف‌هاي زجرآور بيرون مي‌كشد!
  -شايد مهمترين ايرادي كه بعد از محدوديت پوشش در فاز اول بتوان وارد كرد محدوديت زماني اعمال شده براي مصرف مبلغ اعتبار موجود كارت باشد. براي افرادي كه حجم مكالمات خروجيشان ناچيز است (كمتر از 10 هزار تومان در ماه) استفاده از تاليا كارت 40 هزار توماني كه 150 روز (5 ماه) اعتبار دارد مناسب است.
  -تعرفه هزينه هاي تاليا از تعرفه هزينه هاي اپراتور دولتي ايران بيشتر است :
  هزينه هر دقيقه مكالمه شهري بوسيله سيم كارت‌هاي تاليا 23 تومان بيشتر از اپراتور دولتي است.
  هزينه هر دقيقه مكالمه بين شهري بوسيله تاليا 41 تومان بيشتر از اپراتور دولتي است.
  هزينه هر دقيقه مكالمه بين الملل بوسيله تاليا حداقل 146 تومان گرانتر از اپراتور دولتي ايران است.
  هزينه ارسال هر كوته پيام ( Sms ) بوسيله سيم كارت‌هاي اعتباري تاليا 6تومان گرانتر است.
  هزينه فعال سازي سرويس پيام صوتي ( Vms ) در تاليا 1000 تومان بيشتر از اپراتور دولتي است.
  هزينه شنيدن پيام هاي صوتي بوسيله تاليا به ازاي هر دقيقه 23 تومان بيشتر از مخابرات است.
  استفاده از سرويس نمايشگر شماره تماس گيرنده در تاليا ماهيانه 250 تومان گرانتر از مخابرات است

 2. #2


  درجه
  عضو سایت
  شماره كاربری
  1515
  نوشته ها
  42
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  May 2005

  پیش فرض

  kheili aali bood.mamnoon 3. #3

  درجه
  عضو نيمه ممتاز
  شماره كاربری
  31009
  نوشته ها
  495
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Nov 2005
  محل سکونت
  Tehran
  091-0935

  پیش فرض

  تاليا واقعا نتوانسته انتظارات مردم را فراهم كنه
  نميدونم چرا راه اندازي شده با همه مشكلات 4. #4
  hamed_hp88 آواتار ها
  درجه
  عضو سایت
  شماره كاربری
  40199
  نوشته ها
  32
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  May 2006
  محل سکونت
  ايران

  پیش فرض

  تاليا يعني دزدي در روز روشن 5. #5

  درجه
  عضو جديد
  شماره كاربری
  12921
  نوشته ها
  11
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  May 2005

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط hamed_hp88
  تاليا يعني دزدي در روز روشن
  منهم کاملا"بانظرت موافقم. 6. #6

  درجه
  عضو سایت
  شماره كاربری
  9503
  نوشته ها
  57
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Apr 2005

  پیش فرض

  dostan taliya behtareh alan ham dar 15 shahr anten medeh va ta 6 mah ayandeg kol keshvar anten mdeh khodeh goft 7. #7
  s-b آواتار ها
  درجه
  عضو نيمه فعال
  شماره كاربری
  154743
  نوشته ها
  149
  جزئیات بیشتر...
  تاریخ عضویت
  Oct 2007
  محل سکونت
  noucamp
  091-0935

  پیش فرض

  لطفا فارسي تايپ كنيد
  زماني كه تاليا راه اندازي شد قرار بود ظرف 1 سال كل مراكز استانها را پوشش بده ولي تويه يكسال نصف تهران را هم نتونست پوشش بده
  نتيجه اخلاقي= تا 10 سال ديگه هم نميتونه كل كشور را پوشش بده كما اينكه همراه اول هم در طول بيست سال هنوز موفق به اين كار نشده و الان 40 درصد جاده ها هم پوشش لازم را ندارهمجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •