× توجه! انجمن موبایلستان به صورت آرشیو فعال می باشد و امکان ثبت مطلب جدید از سمت کاربر میسر نخواهد بود.

× توجه! لطفا در هنگام مشاهده مطالب حتما تاریخ انتشار مطلب را ملاحظه بفرمایید تا از معتبر بودن مطلب اطمینان حاصل کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

نقد و بررسی بازی ها

 1. Top | #1


  درجه : عضو طلایی
  شماره كاربري : 397170
  نام : حمید
  نوشته ها: 1,635
  سپاس ها : 8,374
  سپاس از شما 9,444 بار در 1,627 پست
  جزئيات بيشتر

  New اژدها دوتا دوتا وارد می شود | نقد و بررسی بازی Far Cry 3 : Blood Dragon

  اژدها دوتا دوتا وارد می شود | نقد و بررسی بازی Far Cry 3 : Blood Dragon

  خوب بازم در خدمتتون با نقد بررسی بازی Far Cry 3 : Blood Dragon هستیم  یکی از استراتژی های جدیدی که اکثر شرکت ها برای کسب درآمد ، بازی های خود را گرفتار آن می کنند عرضه ی DLC و Spain Off ها می باشد . هرچند در این بین گاهی اوقات بسته های الحاقی خوبی هم پیدا می شود ولی به جرات می توان گفت که اکثر عناوین Spain Off با کیفیت بسیار پایینی ( حداقل ) در این چند ساله عرضه می شوند . در بین این Spin Off ها امسال بازی Far Cry 3 : Blood Dragon هم وجود داشت که با دو مدل از نظرات بازیبازان رو به رو شد . خوب و بد ؛ هر دو به بازی نسبت داده شده و نظرات یکسانی نسبت به این عنوان همچون بازی اصلی وجود ندارد . ولی واقعا این بازی چگونه است ؟ خوب یا بد ؟


  نام: Far Cry 3: Blood Dragon

  سازنده: Ubisoft Montreal

  ناشر: Ubisoft

  سبک: First Person Shooter

  پلتفرم: PC ، Xbox360 ، PS3


  کاور بازی | یکی از نکاتی که باید در مورد این کاور گفت نوع طراحی و طراح آن است . کاور را آقای James White ( طراح کاور فیلم Drive ) طراحی کرده است و به گفته ی کارگردان خلاق یوبیسافت اکثر اسکریپت های بازی با استفاده از BBC MICRO ساخته شده است . این دستگاه قبلا برای ساخت کاور بسیار مورد استفاده بود .
  قبل از شروع و به پایان رسیدن این نقد و بررسی ابتدا چند سوال را مطرح می کنم . چند سوالی که شاید به پیش زمینه ای که در ادامه بدان اشاره می شود نیاز داشته باشد . برای این کار ابتدا به سال ۲۰۰۴ می رویم . دو ماه قبل یوبیسافت بازی را به اسم Far Cry منتشر کرد . این فرانچایز جدید آرام آرام توسط قشر عظیم بازیبازان مورد تجربه و توجه قرار گرفت و این تجربه ها کم کم Far Cry را به یک بازی اسطوره تبدیل کرد . بازیی که از همه لحاظ متفاوت بود و بازیبازان مدت مدیدی را منتظر همچین عنوانی بودند که همین امر سبب کسب متای ۸۹ توسط این بازی شد . حال که انتظارات از این عنوان بالا رفته شرکت یوبیسافت این IP را برای دومین بار تایید و ساخت آن را بر عهده ی Ubisoft Montreal گذاشت . تیم جدید و ایده های جدید باعث خلق عنوانی دیگر از این فرانچایز شد که این بار هم طعم و مزه ی خوبی را برای بازیبازان به وجود آورد ، اما وضع این بار فرق می کرد . همانطور که گفته شد انتظارات بالا رفته بود ولی تیم جدید هنوز با بازی کاملا آشنا نبودند و همین باعث لغزشی کوچک شد . Far Cry 2 در عین اینکه عنوانی جاه طلبانه بود ولی نتوانست اعجوبه ای همچون نسخه ی اول را رو به روی بازیبازان قرار دهد و با کسب متای ۸۴ در سال ۲۰۰۸ به کار خود پایان داد . این بار یوبیسافت مرز میان خوب وبد را خیلی نزدیک کرده بود و فقط یک اشتباه کافی بود برای شکست این عنوان . اما آینده ی این عنوان چه می شد ؟ همین و تمام ، یا هنوز در ابتدای راه هستیم ؟  مطمئنا ابتدای راه ، چون همه ما در جریان عنوانی بزرگ با نام Far Cry 3 هستیم . این بار تیم سازنده از گذشته درس گرفته است و بازی را دوباره از نو و با توجه به آنچه خودشان در سر دارند ساخته اند . با جزیره ی قبلی آشنا نیستیم … پس جزیره ی جدید خلق می کنیم . شخصیت های بازی برای ما جذاب نیستند … پس شخصیت هایی خلق می کنیم که همه آن ها را دوست داشته باشند . بازی قبلی را نمی خواهیم … پس بازی را می سازیم که هم خودمان می خواهیم و هم بازیبازان انتظارش را در سر دارند . بالاخره بعد از مدتی تاخیر و عوض شدن تاریخ انتشار بازی ، Far Cry 3 در سال ۲۰۱۲ ( که سال بازگشت عناوین قدیمی بود ) عرضه شد . بازیی متوسط ، اصلا و ابدا ؛ خوب ، نخیر ؛ بلکه فقط فوق العاده بود . این را من نمی گویم بلکه کسب متای ۹۰ داد می زند که Far Cry این بار با تلاش شبانه روزی ساخته شده است و با تلاش شبانه روزی در حال درو کردن عقل و هوش بازیبازان و البته منتقدان است . ولی هنوز یک مشکل وجود داشت ، و آن هم این بود که این اعجوبه ی قرن ۲۱ هم بالاخره تمام می شود و پایان پذیری آن انکار ناشدنیست .

  اما … نه … زمزمه هایی به گوش می رسد . دروغ یا راست ؟ … اصلا امکان ندارد … به این زودی … DLC است یا خیر ؟ نه … نه … نه … این دیگر چیست ؟ یوبیسافت دوباره در حال نابود کردن عناوین خوب خود است ؟ با این شکل و شمایل ؟ شکستی دیگر را تجربه می کنیم ؟ پس … بالاخره بعد از فراز و نشیب هایی Far Cry 3 : Blood Dragon معرفی می شود . عاشقان سومین فریاد بازی را نا امید کننده و بد دانستند و آن را نا مناسب شان و منزلت این IP ، ولی تجربه کنندگان آن چیز دیگری می گفتند . آن ها از تجربه ی باورنکردنی و حتی برتری آن نسبت به بازی اصلی سخن می راندند .

  ولی واقعا بازی چگونه است ؟ خوب یا بد ، زشت یا زیبا ؟ ارزش تجربه را دارد یا خیر؟ و … ؟

  قرن ۲۰ در خدمت یوبیسافت

  داستان در بازی Blood Dragon یکی از نکات مثبت و نقاط جالب بازی است . ولی این مثبت و جالب بودن مطمئنا به خاطر پیچیدگی ها و کشش های مختلف داستانی که در عنوان سوم با آن رو به رو بودیم نیست ( ! ) بلکه به خاطر رواتی طنز گونه از بزرگترین آثار هالیوود در دهه ی ۸۰ میلادی است . BD امروز فیلم هایی که در فاصله ی چند دهه ای این دوره پخش شدند را برای ما جمع بندی کرده و با درون مایه ای طنز و افزودن مقداری چاشنی تخیل ( یا افزودن مقدار زیادی از این چاشنی ) آن را برای رول بازی کردن در اختیار ما قرار داده است . همانطور که در فیلم Superman ناجی دنیا به کمک مردم می شتابد در BD هم شخصیت خوش مزه ای این کار را انجام میدهد . شخصیت خوش مزه ای با نام Rex Power Colt .
  نقشه بازی …
  در بازی BD ما داستان زندگی رکس را در سال ۲۰۰۷ و بعد از یک آخرالزمان هسته ای دنبال می کنیم . بعد از انفجارات اتمی در سراسر دنیا ، حال تم دنیا تغییر کرده است ( تمی تقریبا تیره و به رنگ های زننده ای همچون قرمز ! ) و همین همهمه در نگه داری و مراقبت از زمین باعث شده است که شخصیت منفی بازی با نام سرهنگ اسلون ظهور کند . اسلون در جزیره ای به صورت مخفیانه در حال ساخت سلاحی ( اژدهای سرخ ) خطرناک می باشد تا با استفاده از آن بتواند دنیا را از آن خود کند .

  آمریکا ( ناجی همیشگی دنیا ! ) با فرستادن دو سرباز سایبورگی که از قدرت های خارق العاده ای بهره می برند در پی نقش برآب کردن تصمیمات اسلون می باشد . یکی از آن سوپر سربازان رکس و دیگری بهترین دوست وی با نام اسپایدر می باشد . این دو بعد از مدتی پا به جزیره می گزارند و به دنبال اسلون کل جزیره را زیر و رو می کنند . اما اتفاقاتی در این بین می افتد که بازیباز را تا آخر بازی همراه خود نگه می دارد . همانطور که گفته شد داستان بازی جذابیت های خاص خود را دارد که یکی از آن ها نگاهی طنز آمیز به هالیوود دهه ۸۰ است . از جمله مواردی که این نوع نگاه را در بازی آشکار می کند می توان به ” حس طنز انتقام ، دزدیده شدن نامزد شخصیت اول به دفعات مکرر ، آدم بده ی قصه که ( با پرداخت مناسب در بازی ) حال بازیباز تا آخر بازی از آن بهم می خورد و البته موارد دیگری که در لایه های مختلف بازی نهفته است ” اشاره کرد .  اولین صحنه ی بازی ، اولین تصویر لو رفته از بازی ، اولین دیوانگی رکس در بازی ، اولین …  در کنار داستان بازی که جذابیت های خاص خود را دارد ، شخصیت پردازی هم به ویژه برای شخصیت های اصلی خوب کار شده . شخصیت رکس و اسلون و دکتر دارلینگ در بازی به خوبی پرداخته می شوند و در طی داستان روابط بین آن ها کامل تر شکل می گیرد . این روابط تا جایی پیش می رود که وقتی روابط حسنه ای بین دارلینگ و رکس بسته می شود شما هم خوشحال می شوید و حتی با دزدیده شدن سرکار علیه حس بازپس گیری نه تنها در رکس بلکه در شما هم شکل می گیرد و یا اینکه حس نفرت از اسلون طی بازی در شما قوی می شود که همه ی این موارد به کار خوب تیم سازنده در این بخش مربوط است .

  علاوه بر شخصیت پردازی ، یکی از مواردی که تیم سازنده از همان اولین دقیقه ی بازی به آن تاکید می کند ، طنز بازی است . طنزی که در این بازی به همراه نوعی دیگر از دیوانکی رقم می خورد . ابتدا از این نوع دوم دیوانگی شروع می کنم . در سومین نسخه از این فرانچایز ما با یک نوع دیوانگی سر و کار داشتیم که خیلی خطرناک بود و هیچکدام از شخصیت ها بازی از آن در امان نبودند ولی این دوانگی که در BD وجود دارد زمین تا آسمان با آن متفاوت است و فقط از لحاظ نوشتاری همانندند ( از لحاظ گفتاری هم حتی با هم فرق می کنند ) توضیح دادن این بخش کمی سخت است ولی فقط همین را بدانید که رکس آدمی دیوانه است و نه به دلیل کار هایی که واس می کرد بلکه به خاطر کارهایی که خودش می کند و جدی و شوخ بودنش برای وی فاصله ای به اندازه ی هیچی دارد و به عنوان نمونه می توان به صحنه ای اشاره کرد که از کشتن دشمنان آنقدر به شوق آمده بود که طالب نفرات بیشتری برای کشته شدن به دست خودش بود . اما مقوله ی دوم در بازی حس طنز فوق العاده آن است ؛ طنز بازی و دیالوگ هایی که شخصیت اصلی بر زبان می آورد ( مخصوصا تیکه هایی که به باقی شخصیت ها میندازه ) همه و همه بر جذابیت رکس تاثیر می گزارد و تا آخرین لحظه ی بازی شما را به خود جذب می کند . در بین این دیالوگ های طنز بازی می توان به اولین آن ها یعنی به سخره گرفتن مراحل آموزشی اشاره کرد که در اولین دقایق بازی این اتفاق می افتد .

  برای اینکه بررسی این بخش از بازی را جمع بندی کنیم ، باید گفت که Blood Dragon هر چند پیچیدگی خاصی در داستان ندارد و سر راست مشکلات و درگیری های مختلف بر سر قدرت در یک دنیای اتم زده را روایت می کند ، ولی با جذابیت هایی که در روایت آن از سوی تیم سازنده به کار برده شده است و همچنین کلیت داستان که ممکن است عناوین خاطره سازی را به یاد ما بیاورد یکی از بخش های جالب این بازی می باشد و اندک مشکلات داستانی که Far Cry 3 ( شاید به اندازه قطر یک تار مو ) داشت را هم ندارد .

  رکس پاور کلت در یک بعد از ظهر سگی

  تیم یوبیسافت مونترال وقایع BD را در محیطی جدید ( همانند پرش از شماره ی دوم سری به سوم ) رقم می زند . اما این محیط جدید به معنای تغییر کلی بازی نیست . BD همانند بازی اصلی دارای یک جزیره با محیطی کاملا باز ، آزادی در انجام مراحل ، اسلحه های متنوع در بخش اکشن ، وسایل نقلیه برای جا به جایی در محیط ، پایگاه های مختلف که در محیط پراکنده شده اند ، حیات وحش و به طور کلی دارای همه ی المان های نسخه اصلی در قالبی کوچکتر و جمع و جورتر می باشد .

  جزیره بازی این بار کوچکتر از قبل شده است ولی همچنان آکنده از بخش های جذاب و مبارزات نفس گیر است . مراحل بازی با اینکه خطی تر شده اند ولی هنوز هم لذت بخش هستند و حتی با این وضعیت هم می توانید استراتژی های مختلفی همچون مخفی کاری و استفاده از حیات وحش برای نابودی دشمنان بهره ببرید ولی مطمئنا هیچ استراتژی به اندازه به دل دشمنان زدن با اسلحه های جذاب رکس دیوانه نیست . اسلحه های بازی هم تغییراتی را به خود دیده اند و علاوه بر شکل و شمایل کلی از لحاظ قدرت هم دگرگون شده اند و حتی به جرات می توان گفت که از جذابیت بالاتری نسبت به اسلحه های قبلی سری برخوردار هستند .

  همه چیز عالی ، زیبایی اکشن بازی با سلاح های جدید دو چندان شده است …  البته برای کسب و بهره مندی از اسلحه های مختلف دیگر نیازی به ساختن کیف مخصوص نگه داری اسلحه و … ندارید . و به طور کلی بخش Crafting از بازی حذف شده است و آپدیت های بازی هم محدود تر از قبل شده است که مطمئنا نه تنها به بازی ضربه ای وارد نکرده بلکه BD را از اکشن لذت بخش Far Cry 3 ، اکشن تر هم کرده است و همین موضوع در طی مراحل خِر بازیباز را برای کمبود اسلحه و یا تیر نمیگیرد . در کنار اسلحه ها ، وسایل نقلیه در بازی جدید بدون تغییر خاصی وجود دارند و برای جا به جایی های زمانبر در کنار بخش Fast Travel می توانید از آن ها هم استفاده کنید .

  همانطور که گفته شد بازی نسبت به قبل محدود تر شده است ولی این محدودیت مانع از حضور سر سخت حیات وحش در بازی نشده است . حیوانات مختلف از شتر مرغ ها ، حیوانات درنده ، گراز ، مار ، کوسه و … همه با صورت هایی متفاوت در بازی حظور دارند . همانند قبل پایگاه هایی هم در بازی وجود دارد که شما با فتح آن ها منطقه ای را از آن خود می کند ، البته گرفتن این مکان تا حدی دشوار تر شده و آن هم دخالت اژدهای سرخ در حین فتح آن است . حرف از اژدها شد ، این را اضافه می کنم که یکی از جدید ترین حیواناتی که به بازی راه یافته همین گونه عجیب می باشد . سرگرد اسلون در بازی قصد دارد که با استفاده از این گونه خاص زمین را تصاحب کند ولی رکس به همراه دوستانش مانع وی می شوند . روش مبارزه اژدها از نزدیک یا دور فرقی نمی کند ، اکثر اوقات باعث مرگ بازیباز می شود . از راه دور اژدها به جای آتش ، لیزر هایی کشنده را به جای دهان از سر به سمت دشمنانش پرتاب می کند و از راه نزدیک هم با ضربات دست و سر به دنبال جان سربازان آمریکایی است و فرقی هم نمی کند که چه کسی در محیط باشد ، چون همه را قلع و قم می کند . با اینکه کشتن اژدها در بازی سخت است ولی مبارزه با آن واقعا لذت بخش است و چالش های خاص خودش را دارد .

  اژدهای سرخ ، به همین ابهت … جان سخت و خطرناک  یکی دیگر از نکات مثبت بازی کیفیت مراحل می باشد که عملا هم اکشن تر شده است و هم جذاب تر . کمتر زمانی پیش می آید که از انجام یکی از مراحل خسته شوید و همین عامل به همراه کم بودن مدت زمان بازی باعث اتمام سریع آن می شود . تا اینجا هیچ بدی از بازی گفته نشد ، ولی مطمئنا هیچ بازی بی نقص نیست . BD با همه ی خوبی هایش در یک بخش نسبتا ضعیف عمل کرده و آن هم حرکات دشمنان و هوش مصنوعی بازی می باشد . خیلی وقت ها پیش می آید که شما در کنار دشمنان ایستاده اید ولی آن ها به سمت دیگری تیر می زنند و یا گاهی هم مقابل شما ” همانند خیار (!) ” می ایستند و کاری انجام نمی دهند . البته این موضوع را باید به حساب سبک تر شدن بازی نسبت قبل بدانیم ولی اشتباه ، اشتباه است .

  Blood Dragon همان Far Cry 3 خودمان است و تنها عملی که روی آن انجام شده است محدود شدن بخش هایی از گیم پلی است و این محدودیت فقط برای لذت بیشتر می باشد نه چیز دیگر . همچنان در بازی می توانید سوار بر وسایل نقیله ی مختلف از محیط بازی لذت ببرید ، دشمنان را به شیوه های مختلف نابود کنید ، از اسلحه های موجود در بازی لذت ( و حتی بیشتر لذت ) ببرید و خیلی از کارهای دیگر که در شماره های قبلی می توانستید انجام دهید . البته به جز محدودیت در بازی ظاهر بازی هم عوض شده است که به حس و حال داستانی آن بر می گردد .

  تیرگی و زنندگی !

  ظاهر بازی به دلیل تم داستانی بازی کمی عوض شده است . دیگر از فضا ها و جنگل های سبز و شاد و خرم خبری نیست ، همچنین نوع پوشش و ظاهر دشمنان و حیوانات هم دچار تغییر شده است . موتور بازی همان Dunia 2 می باشد ولی این بار ترکیب رنگ های متفاوتی به بازی اعمال شده است . رنگ هایی که تاکید زیادی بر تیرگی بازی دارند و همچنین اکثر اوقات رنگ و لعاب بازی چشم بازیبازان را می زند . گرافیک فنی بازی هم سبک تر از قبل شده است و بافت ها و جزییات عالی همچون قبل در بازی وجود ندارد ولی همچنان هم بازی گرافیک قوی را به نمایش می گزارد .

  زیبایی های گرافیکی در کنار بخش کامل اکشن …  در متن گفته شد که ظاهر بازی بیشتر به دلیل عوامل داستانی دستخوش تغییر شده است ولی این عوامل چه هستند ؟

  یکی از آن ها که باعث تیرگی و زننده بودن رنگ ها شده همان انفجارات اتمی در داستان بازی است . مطمئنا بعد از منفجر شدن چند بمب اتمی حیوانات زیبا در جنگل های سرسبز پرسه نمی زنند و جای خود را به محیطی به همراه موجودات جدید می دهند . عامل دوم که کمی ظاهر بازی را عوض کرده یکی از افکت های بازی است که حس مشاهده ی فیلم های قدیمی روی نوار های VHS را از سوی بازی القا می کند . در کنار این مورد یکی دیگر از عواملی که بازیباز را به دهه ی ۸۰ بازمی گرداند صدای بازی است .

  صدای شنیدنی

  صداگذاری در بازی عالی کار شده است . صدای حیوانات تغییر چندانی نکرده است ولی اسلحه ها به دلیل تغییر با صدایی جدید شلیک می شوند . شخصیت های بازی هم از رکس گرفته تا باقی شخصیت ها همچون دارلینگ ، اسپایدر و … صدای خوب و تقریبا قدیمی دارند . اما در این بین صدای شخصیت اول به لطف آقای Michel Biehn بسیار عالی کار شده است . مایکل در کار خود طنز خاص رکس و قدیمی بودن آن را به خوبی پیاده کرده است و واقعا این صدا شنیدنیست .

  صدایی که همین کلت تولید می کند بسیار شنیدنیست …  موسیقی بازی هم تمی دهه ۸۰ به خود گرفته است و در کنار گرافیک و ظاهر جدید بازی و صداگذاری عالی آن به بهتر شدن بازی کمک شایانی می کند .

  به پایان آمد این دفتر !

  مطمئنا خیلی از بازیبازان قبل از عرضه ی بازی با این بازی مخالف بودند و حتی هنوز هم بدون اینکه تجربه ی شخصی از این بازی داشته باشند در حال و هوای مخالفت به سر می برند . خیلی از آن ها قبل از اینکه بازی عرضه شود یا بعد از آن می گفتند که این بازی Far Cry نیست . هر چند نظرات شخصی بازیبازان قابل احترام است ولی آیا بازی از شماره ی ۲ به ۳ با تغییر کلیت رو به رو شد ، با افت کیفیت بازی هم رو به رو بودیم ؟ مطمئنا خیر ، در عوض با یک بازی فوق العاده برخورد کردیم که از همه لحاظ عالی بود . تغییر تم بازی از ۳ به BD هم همین است . بازی همچنان یک Far Cry است و فقط تغییر ظاهری داده است و به جای جدیت تمام به طنز های بامزه روی آورده است . فقط همین را می گویم که این بازی تجربه ای باورنکردنی دارد ، نه اینکه Far Cry است بلکه هم Far Cry است و هم Blood Dragon .


 2. Top | #2


  درجه : مدير بازنشسته
  بخش : اخبار|کامپیوتر و اینترنت|عکاسی|SMS&MMS
  شماره كاربري : 204221
  نام : (•̪●)گフیイمン
  نوشته ها: 23,655
  سپاس ها : 94,351
  سپاس از شما 128,091 بار در 23,123 پست
  کمک مالي به سايت: 100000 ريال
  جزئيات بيشتر

  پیش فرض

  ولی من با خود نسخه فارکرای بیشتر حال کردم تا این dlc
  البته اینم حال میده ولی جالب نیست همش 10 دیقه بازی کردم
  مرسی داش حمید برای نقد و برسی
  tnx
  ﺭﻭﺯﮔﺎﺭﯼﺳﺖ ﮐﻪ شیطان ﻣﯿﮕﻮﯾﺪ: ﺍﻧﺴﺎﻥ پیدا ﮐﻨﯿﺪ ، ﺳﺠﺪﻩ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﮐﺮﺩ  "هرچیزی که ما را
  خشمگین میسازد، میتواند ما را به خودآگاهی و شناخت بهتر خودمان هدایت کند."

  خاطرات دوستان سایت موبایلستان هیچ وقت فراموش نمیشن

  اینستاگرام:
  mamad_afraz

 3. Top | #3

 4. 8 كاربر زير از شما SEDANEH عزيز، سپاسگزاری كرده اند
 5. Top | #4


  درجه : عضو طلایی
  شماره كاربري : 48885
  نام : سعید خان
  نوشته ها: 3,788
  سپاس ها : 2,702
  سپاس از شما 11,895 بار در 3,469 پست
  جزئيات بيشتر

  پیش فرض

  عالی بود . ممنون دوست گرامی

 6. 4 كاربر زير از شما saeedfarzi عزيز، سپاسگزاری كرده اند

   توضیحاتی درباره این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •