مهندس سرائيات، همچنين از راه‌اندازي اولين پروژه‌ي آزمايشي نسل ‌٥/٢ تلفن همراه (gprs )،‌ در اطراف ساختمان شركت ارتباطات سيار، خبر داد وافزود: ظرفيتي براي پنج هزار مشترك، ايجاد شده و يك ايستگاه راديويي براي اين منظور، راه‌اندازي شده است. اما اين قابليت،‌در اين مرحله،‌قابل واگذاري به مردم نيست. اميدواريم از سال آينده‌، بتوانيم اين سرويس را به مردم ارائه كنيم.

وي افزود: در برنامه‌هاي آتي در توسعه‌هايي كه توسط پيمانكاران عمومي،‌انجام مي‌شود، پيش‌بيني كرده‌ايم كه اين سرويس در فاز اول، براي ‌٢٥٠ هزار مشترك در برخي از نقاط كشور، راه‌اندازي و در مرحله بعد، براي يك ميليون مشترك و پس از آن، براي دو ميليون مشترك، ظرفيت ايجاد شود.

وي با بيان اينكه،‌امكان ارسال و دريافت تصاوير،‌ اتصال به شبكه‌ي اينترنت و ارسال ايميل با سرعت بالا، از قابليت‌هاي اين نسل است،‌ تصريح كرد:‌ مهم‌ترين ويژگي و هنر نسل ‌٥/٢ تلفن همراه،‌ سرعت بالاي تبادل اطلاعات و ديتا است كه مي‌تواند از طريق اينترنت و ساير شبكه‌ها، ‌انجام شود.

وي در پايان، خاطرنشان كرد: فاز بعدي نسل ‌٥/٢ ، نسل ‌٥/٢ توسعه يافته‌(edge)، است كه سرعت بالاتر و مطلوب‌تري را نسبت به نسل ‌٥/٢، دارا خواهد بود و ظرف دو سال آينده، واگذاري اين سرويس ابتدا در مراكز استان‌ها و نقاط اقتصادي - تجاري آغاز خواهد شد