پاسخ به یک سوال مهم: تفاوت های ویندوز 10 و 10S چیست؟
همانطور که میدانید مایکروسافت اخیراً ورژن جدیدی از ویندوز را معرفی کرده است؛ که این سیستم عامل در درجه ی اول برای معلمان و دانش آموزان، با هدف بالا بردن کیفیت آموزشی ارائه شده است. این سیستم عامل ویندوز 10 S نام دارد و طبق گزارشات عنوان شده است که دارای سرعت بالا، امنیت بیشتر و افزایش عمر باتری نسبت به دیگر سیستم عامل های ویندوز است. برای آشنا شدن بیشتر با این سیستم عامل و تفاوت آن با ویندوز 10، توصیه میکنیم که این مطلب را تا انتها دنبال کنید.


دریافت برنامه ها فقط از طریق Store APPs

مایکروسافت اعلام کرد که لپ تاپ هایی که در حال اجرای ویندوز 10 S هستند قادر به دریافت نرم افزار ها، خارج از فروشگاه رسمی ویندوز نخواهند بود. این موضوع هم خوب است هم بد؛ از طرفی اجازه نداشتن نصب برنامه ها از هر منبعی، امنیت سیستم را بالا خواهد برد. علاوه بر این بروزرسانی نرم افزارها نیز از طریق فروشگاه ویندوز، ساده و در دسترس تر خواهد بود. ولی اگر نرم افزار های قدرتمندی مثل Chrome،Photoshop و Firefox حاضر به قرار دادن برنامه هایشان در فروشگاه ویندوز نشوند، آنگاه این موضوع بسیار آزار دهنده خواهد بود؛ در واقع خوب یا بد بودن این قابلیت، مقدار زیادی بستگی به این دارد که توسعه دهندگان برنامه هایشان را در فروشگاه ویندوز به اشتراک قرار دهند یا خیر.متغیر نبودن مرورگر پیش فرض و موتور جستجو
تفاوت عمده دیگر این ویندوز با ویندوز 10، ثابت بودن مرورگر است؛ به این معنی که در آن قادر نخواهید بود مرورگر دیگری را به عنوان مرورگر پیش فرض انتخاب نمایید در نتیجه انتخاب دیگری جز Edge نخواهید داشت. مایکروسافت همچنین اعلام کرد که موتور جستجوی پیش فرض خود را نیز نمیتوانید تغییر دهید و انتخاب مایکروسافت برای کاربرانش موتور جستجوی Bing است.بهترین عملکرد و افزایش عمر باتری
مایکروسافت ادعا کرده است که این سیستم عامل جدید، عمر باتری را افزایش خواهد داد و در عین حال کارایی بهتری ارائه خواهد کرد. بر اساس گزارشات دریافت شده مایکروسافت اعلام کرد که لپتاپ های Surface بسیار سریعتر از MacBook Air است و عمر باتری به 14 ساعت افزایش یافته است در حالی که MacBook Air فقط 12 ساعت بدون شارژ کار میکند.


تفاوت های جزیی

تفاوت های ریز دیگری وجود دارد که دانستن اهمیت زیادی دارد. برای مثال برخی از ویژگی ها و امکانات سازمانی در ویندوز 10 S از بین رفته است در نتیجه برای افرادی که به این امکانات احتیاج دارند این سیستم عمل توصیه نمیشود. در تصویر بالا این امکانات را نمایش داده ایم.
مجله سخت افزار