آخرین اطلاعات از پردازنده های 16 هسته AMD و سوکت SP3r2

در روزهای اخیر با اخبار پردازنده های 12، 14 و 16 هسته ای AMD بازار سخت افزار حسابی داغ شده است؛ این محصولات در سیستم های HEDT به خدمت گرفته خواهند شد و با کد رمز Threadripper شناخته می شوند. این پردازنده ها از نظر سوکت بسیار نزدیک به CPU های Opteron است که در سیستم های سرور استفاده خواهند شد. این سوکت SP3r2 نام دارد که از نظر ظاهر و برخی مشخصات فنی با SP3 سازگاری کامل دارد. این محصولات به عنوان رقبای Intel Core i9 Skylake-X شناخته خواهند شد. این سوکت و PCH های آنها در بخش I/O تا دو برابر پر تعداد تر از Ryzen هستند. 44 مسیر PCI Express 3.0 و تا 8 اسلات رم DDR4 توسط آنها پوشش داده خواهند شد.
به نقل از HotHardware، این سوکت در دسته بندی Lang Grid Array یا LGA قرار گرفته و ظاهری مستطیل شکل دارد. سوکت های Lang Grid Array بیشتر توسط Intel به خدمت گرفته می شوند. این سوکت با نام LGA 4094 نیز شناخته می شود و خود سوکت (منظور CPU است) بیش از چهار اسلات PCI-Express 3.0 x16 را آدرس دهی می کند. برخی از منتقدان احتمال می دهند که به واقع یک پردازنده ی Threadripper یک مدار مجتمع Multi-Chip Module یا همان MCM است که در معماری 14 نانومتری Summit Ridge تولید شده و یه یک CPU تبدیل می شوند!


نظر نویسنده:
این احتمال وجود دارد که برخی از قسمت ها توسط تراشه ی PCH کنترل و هدایت می گردد و بخش دیگر نیز در دل CPU جای دارد؛ به همین علت است که بین اطلاعات چیپست X399 و هدایت گرهای CPU تفاوت وجود دارد. در صورتی که AMD از مدار مجتمع MCM استفاده کرده و دو تراشه را به یکدیگر پیوند داده باشد، احتمالا موانع فنی بسیاری بر سر راه آنها وجود دارد.
مجله سخت افزار