AMD: اولین کارت گرافیک Vega معرفی شد (نه برای بازی!)
در شرایطی که همگان در انتظار معرفی کارت گرافیک های پرچمدار AMD Vega هستند، این شرکت یک شتاب دهنده گرافیکی با نام AMD Radeon Vega Frontier Edition را معرفی کرده است. این کارت گرافیک دارای 16 گیگابایت حافظه گرافیکی از نوع HBM2 است. این محصول دارای دو ورودی 8 پین تغذیه است که با احتساب نیرویی که از اسلات PCI نیز دریافت می کند، توان حرارتی-مصرفی 300 وات را به همراه دارد که رقم بالایی به حساب می آید. آقای Raja Koduri در هنگام معرفی این محصول به پشتیبانی نرم افزاری جدید نیز اشاره کرد؛ AMD کتابخانه و محیط های بهینه شده ی نرم افزاری با Radeon Vega Frontier Edition را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد.این شتاب دهنده گرافیکی در وهله نخست برای تولید محتوا مانند سرورهای یک مرکز تولید انیمیشن، واقعیت مجازی، نرم افزارهای مهندسی مانند CAD و سرورهای ایستگاه کاری مورد استفاده قرار می گیرد. اما AMD امیدوار است تا آن وارد یک بازی نفس گیر نماید! چشم انداز وگا دو سال پیش آغاز شد و AMD به دنبال کارت گرافیکی بود که بازی های روز را در دقت 4K و با نرف فرکانس 60 هرتز رندر نماید؛ اما می بینیم که اولین محصول معرفی شده از سوی معماری Vgea کارت گرافیکی است که AMD آن را به هیچ وجه برای انجام یک بازی توصیه نمی کند.


Raja Koduri به استفاده از این شتاب دهنده گرافیکی در فناوری های DeepBench و هوش مصنوعی اشاره کرد؛ فناوری هایی که هم اینک NVIDIA در آنها حضور دارد و غول هایی مانند P100 و V100 از خانواده Tesla را برای این منظور در بازار دارد. ورود AMD با کارت گرافیک AMD Radeon Vega Frontier Edition در این حوزه مقداری غیر منتظره و به نوعی یک شوخی به حساب می آید! در نهایت ای ام دی و انویدیا پای اینتل را از این پردازش ها کوتاه کرده و به دنبال تولید سرورهایی هستند که بخش اعظم و اصلی رندرهای آن توسط GPU صورت گیرد. این کارت گرافیک دارای 4096 پردازنده جریانی، 64 واحد Compute Units، پهنای باند 480 گیگابایت در ثانیه و احتمالا رابط حافظه 2048 بیتی است. همچنین حداکثر فرکانس کاری آن نیز 1525 مگاهرتز است. توان پردازشی آن در پردازش هایی به طول 32 بیت (FP32) به 12.5 ترافلاپ و در حالت FP16 نیز 25 ترافلاپ اعلام شده است.


این کارت گرافیک و نرم افزارهای آن برای بازی و گیمرها طرحی نشده اند؛ اما با توجه به توان اعلام شده ی GPU از سوی AMD می توان اینطور برداشت که توانایی آن در بازی ها بین کارت گرافیک های GTX1070 و 1080 است. AMD پس از معرفی این کارت گرافیک اشاره ای به زمان یا عرضه کارت گرافیک های مخصوص بازی وگا نکرده است؛ اما می توان مطمئن بود که AMD Radeon Vega Frontier Edition از سیلیکون پرچمدار Vega 10 استفاده می کند.
مجله سخت افزار