تعویض HDD با SSD تا چه حد در کارایی موثر است؟
هارد دیسک های سنتی در حال جایگزین شدن با درایو های SSD هستند؛ دست کم این اتفاق به این صورت روی می دهد که یک SSD در کنار هارد دیسک نصب می گردد. اما تا به حال از خود پرسیده اید که افزودن یک درایو SSD به نوت بوک شما تا چه حد می تواند در سرعت نهایی موثر باشد؟ پیش از هر چیز به یک اکوسیستم فنی در بخش سیستم عامل اشاره می کنم که رابطه مستقیمی با بحث کنونی، رم و CPU دارد. برخی اطلاعات مانند نرم افزارهای مرورگر، نرم افزارهای مهندسی و ... پس از یکبار باز شدن، حتی در صورت بسته شدن نیز فایل های اصلی خود را در بخشی از رم نگاه می دارند تا در صورت فراخوانی مجدد، با سرعت بیشتری بالا آمده و زمان کمتری صرف فراخوانی آنها از هارد دیسک یا ذخیره ساز گردد. در نتیجه باز کردن یک نرم افزار می تواند به جز بار اول، در دفعات بعد با سرعت به مراتب بیشتری صورت گیرد. ذخیره ساز ها به اندازه رم، کارت گرافیک و پردازنده در سرعت یک سیستم موثر هستند؛ اما این تاثیر در وضعیت های مختلف متفاوت است. همچنین این سرعت در نوت بوک های محتلف نیز بسته به نوع و مدل سخت افزارهای دیگر متفاوت است.


اما اگر شما نیز مشتقا هستید تا ببینید که یک درایو SSD در صورت جایگزین شدن با HDD ها و آن هم در یک نوت بوک میان رده رو به بالا چگونه ظاهر خواهد شد، این مطالب را ادامه دهید. برای مثال نوت بوک Asus EeeBook E202SA با یک جایگزینی ساده محک زده شده است که نتایج اولیه بسیار دیدنی است. این لپ تاپ در این کانفیگ دارای پردازنده اینتل Intel Celeron N3060 بوده است. از جمله مواردی که در این آزمون مورد بررسی قرار گرفته است، مرورگرها، نرم افزارهای آفیس و به طور کلی کاربردهای روزمره بوده است. نرم افزار Microsoft Word که پیش از افزودن SSD با میانگین زمانی 31.9 ثانیه بوت می شد، با استفاده از درایو SSD به زمان 1.8 ثانیه کاهش یافت. مرورگر کروم نیز از 14 ثانیه به 1.1 ثانیه کاهش پیدا کرده و در نهایت Microsoft Excel نیز از 19.9 ثانیه به 1.8 ثانیه کاهش یافت. شایان ذکر است که به احتمال بسیار زیاد نوت بوک مورد نظر دارای یک هارد دیسک با سرعت 5400 RPM بوده و هارد دیسک هایی با سرعت 7200/7400 دور در دقیقه به مراتب سریع تر خواهند بود.


همانطور که گفته شد، این آزمایش به هیچ وجه نمی تواند به عنوان سند مطلق مد نظر قرار گیرد چرا که درایوهای SSD بنا بر سخت افزارهای مورد استفاده در سیستم، واکنش های متفاوتی را نمایش خواهند داد. اما موردی که در همه آنها صادق است، افزایش سرعت و کارایی سیستم به همراه کاهش مصرف انرژی است. در آزمون دیگری که بر روی Asus EeeBook E202SA انجام گرفت، این لپ تاپ یک فایل پیوسته مولتی مدیا 4.97 گیگابایتی را با SSD و HDD منتقل نمود؛ حداکثر سرعت در هارد دیسک به 33.9 مگابایت در ثانیه رسید و این در حالی است که در SSD شاهد سرعت 237.8 گیگابایت در ثانیه بودیم! در نتیجه سرعت انتقال Data نیز تا 7 برابر افزایش یافت. سومین آزمایش جالب توجهی که بین ذخیره ساز های HDD و SSD در نوت بوک Asus EeeBook E202SA انجام گرفته است، بررسی وضعیت باتری است؛ همانطور که می دانید، هارد دیسک ها به دلیل استفاده از قطعات مکانیکی و موتورها، مصرف انرژی بیشتری را به نسبت SSD ها به نمایش می گذارند. عمر باتری در زمان استفاده از Wi-Fi و کاربردهای روزانه برابر با 5 ساعت بود که پس از ارتقاء به SSD این زمان به بیش از 7 ساعت رسیده است. لپ تاپ مورد نظر ما دارای پردازنده Intel Celeron N3060 و 4 گیگابایت حافظه رم است؛ در نتیجه سخت افزار آن چندان نمی توانند بیانگر تغییرات در یک سیستم سطح بالا باشند؛ با این وجود تغییراتی که در هنگام ارتقاء به SSD به وجود آمده است شدیدا چشمگیر است.


عملکرد Multitasking از جمله دیگر مواردی است که در SSD ها بسیار برجسته است؛ هد و گپ های قرار گرفته بر روی سکتورها هارد دیسک، در یک بازه زمانی تنها در یک موقعیت می توانند حضور یابند و اطلاعات در هارد دیسک به صورت ترتیبی خوانده می شود. این در حالی است که نه تنها اطلاعات در SSD ها به صورت اتفاقی و با استفاده از الگوی آدرس دهی خوانده می شود، بلکه کنترلر سالید می تواند دسترسی همزمان به چند دیتای متفاوت را اجرایی کرده و در نتیجه سرعت کلی را بهبود بخشد. سیستم عامل بر روی هارد دیسک و یا SSD یک فضای مجازی مشابه با کش (Cache) را ایجاد کرده و این فضا را در علوم کامپیوتر به نام فضای احتیاط نیز می شناسند. ((به طور حتم اگر از دانشجویان رشته های مرتبط با کامیپوتر باشید، با این قسمت آشنا خواهید بود)). این فضا بدین جهت ایجاد می گردد که در صورتی که حافظه رم پر شده باشد، OS دیتاهای ضروری را کد زنی کرده، آدرس بدهد و در صورت نیاز به سرعت به CPU منتقل نماید. اما در صورتی که ما SSD را جایگزین هارد دیسک نماییم، این شیوه به طور کلی تغییر خواهد کرد که به دو علت است:
1- در حافظه های SSD ایجاد فضای کش و حافظه مجازی یا موقت به وسیله درایو SSD ایجاد و مدیریت می گردد.
2-سرعت در حافظه های SSD به حدی است که نیاز چندانی برای ایجاد یک کش موقت وجود نداشته و پیوستگی سرعت بین RAM و SSD بسیار بالا است.
همانطور که مشاهده کردید، ارتقاء یک لپ تاپ از حافظه های HDD به SSD دارای مزایای فراوانی است؛ اگر از نوت بوک های قدیمی استفاده می کنید، باید از حافظه های سالید 2.5 اینچی استفاده نمائید و برای این منظور پیش از خرید SSD سری به وب سایت سازنده زده و از حداکثر ظرفیت قابل پشتیبانی اطمینان حاصل نمائید. پس اگر به سرعت و مصرف انرژی اهمیت می دهید، همین امروز برای این ارتقاء دست به کار شوید!