یکی از سرویس هایی که کمیته ملی ارتباطات جهت فعالیت های روزانه به عموم مردم واگذار نموده است سرویسهای خانوادگی است. این دو سرویس از جمله سرویس های کم نظیری میباشند که دارای رادیو های مختص خود هستند . این رادیوها که به نام همین سرویس ها نامیده میشوند اکثرا توسط عموم مردم جهت انجام کارهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.از آنجایی که فرکانس اختصاص یافته به این سرویس ها مشخص می باشد سازندگان این رادیو ها در هنگام ساخت فرکانس مورد نظر را بر روی دستگاه تنظیم و همچنین توان خروجی آن را نیز معیین می نمایند که بر خلاف رادیوهای حرفه ای در هنگام استفاده قابل تغییر نمی باشند.

لازم است بدانید سرویس خانوادگی (اف آر اس) با توان خروجی معمولا نیم وات دارای 14 کانال فرکانسی و سرویس (جی ام آر اس) با توان خروجی 1 الی 5 وات دارای 8 کانال می باشد. در زیر جدول فرکانس کانالهای هر دو سرویس آمده است:


و اما عیب آن: حال فرض کنید که در یک محیط شهری می خواهید بوسیله این رادیو ها با خانواده یا دوستانتان برای انجام کارهایی (خرید یا گردش و ...) ارتباط داشته باشید. شما بر روی یکی از کانالها با آنها به مکالمه می پردازید ولی شخص ثالثی که از این نوع رادیوها را در اختیار دارد و در برد رادیو شما یا دوست شما و یا هردو قرار گرفته است و نیز فرکانس کانالی مشابه دستگاه شما بر روی رادیو او نیز تنظیم شده است می تواند بهطور کامل مکالمات رد و بدل شده شما را بشنود و یا حتی با شما به مکالمه پرداخته و ایجاد مزاحمت نماید. این حالت به اصطلاح تداخل نامیده می شود.

اما راه حل این مشکل چیست؟

باید بدانید که امروزه اکثر سازندگان برای رفع این دست مشکلات راه هایی را پیش بینی نموده اند. از جمله:

1- رمز گذاری: در این حالت مکالمات هر دو طرف رمزگذاری شده و شخص سوم قادر به شنیدن مکالمات نیست در حالی که این روش بیشتر در بین کاربری های حرفه ای از رادیو ها ی دو طرفه کاربرد دارد ولی شرکت کنوود بیشتر رادیو های خانوادگی خود را به این سیستم مجهز نموده است.

2-استفاده از کدهای کاهش تداخل: این کدها ریز فرکانس هایی در حد کیلوهرتز می باشند که رقم سمت راست بعد از اعشار فرکانس اصلی کانالها را دچار تغییر می نماید . تعداد این کدها معمولا 38 عدد برای هر کانال در نظر گرفته می شوند و می توانند احتمال بوجود آمدن تداخل را تا حد چشم گیری کاهش دهند. بطوریکه برای ایجاد امکان شنود و مکالمه می بایست همه موارد زیر بر قرار باشند:

1-هر دو رادیو در برد پوششی یکدیگر قرار داشته باشند.

2-هر دو رادیو بر روی فرکانس کانالی یکسان تنظیم شده باشند.

3-هر دو رادیو بر روی کد کانالی یکسانی تنظیم شده باشند.

در صورت عدم برقراری هر یک از سه شرط فوق امکان ایجاد تداخل وجود ندارد. جدول کدهای کاهش تداخل استاندارد برای رادیو های خانوادگی را مشاهده می نمایید
امکانات اضافی

اسکن یا جستجو کا نالها:

جستجو بین کانالها و کد ها جهت تعیین کانالهای مشغول و کانالهای آزاد. بدین شکل که رادیو تک تک کانال ها و کدها را به ترتیب و به طور متوالی از نظر مشغول یا آزاد بودن بررسی می نماید و در صورت یافتن کانال مشغول بر روی آن توقف نموده و صدای مکالمات را پخش می نماید.

Vox سیستم

سیستم فوق یک سیستم فعال سازی صوتی می باشد که به شما کمک می کند تا بدون فشردن کلید ( پی تی تی ) (کلیدی که در هنگام ارسال مکالمه باید فشرده و نگه داشته شود) و تنها با شروع به صحبت عمل ارسال را انجام دهید بدین شکل که میکروفون حساس داخلی یا خارجی دستگاه تنها با صدای شما فعال شده و کار کلید فوق را انجام می دهد.

باطری های قابل شارژ:

اکثر این رادیوها از چند عدد باطری سایز قلمی و یا نیم قلمی استفاده می کنند که در گاهی موارد ممکن است قابلیت شارژ داخلی ( شارژ باطری ها بدون خارج کردن از رادیو و تنها با قرار دادن رادیو داخل دستگاه شارژر) داشته باشند . بیشتر رادیوهای شرکت موتورولا از این گونه اند
تن های مختلف:

از جمله این تن ها که زنگهای کوتاه میباشند می توان به تن دریافت پیام ( اندکی قبل از رسیدن پیام به رادیو شما پخش می شود) و یا تن هشدار و یا تن خاتمه پیام ( در زمان رها کردن کلید ارسال پیام از طرف مقابل جهت اعلام آمادگی برای دریافت پاسخ از طرف وی ارسال می گردد) اشاره نمود.

کانال اطلاعات آب و هوا:

تعداد این کانال ها 7 عدد می باشد و بطور یکطرفه ( فقط دریافت) اطلاعات مختلف مربوط به شرایط جوی را در طول شبانه روز (در ایالات متحده و کانادا) در اختیار کاربران قرار می دهند. گفتنی است برخی تولیدات شرکت موتورولا از جمله این و این دارای این مزیت هستند. در زیر جدول فرکانس های این کانال ها آمده است در ضمن جهت مطالعه اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به این سایت مراجعه نمایید.